HalitranA+D Werkgevers mede voor actie verantwoordelijk K Verkeerschaos in Amsterdam verwacht Veiligheidsgordel doet 'tzelf Kerken willen vastendag h— Regering over blokkade vrachtwagenchauffeurs Geen bier meer drinken Overleg vastgelopen Huisartsen zijn boos over belastingkwestie !n deze krant Het Kwartet Engeland schuift [anaaltunnel >p lange baan Zogezegd Meer regen Tram en bus rukken pas laat uit in dit land hebben we het écht allemaal nodig... Verzekering ziektekosten weer duurder Sociaal bericht Blokkade eist dode Nieuwe Leiclse Courant WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 202 vooraanstaande ~'ol christelijke atjbladen - HRISTELIJK DAGBLAD VOOR IEIDEN EN OMGEVING eei «straat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is ghobleven mijn hert in teghonspoet!" Girnnr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Er komt weer een wekelijkse vastendag. Dit is althans een van de voor- j stellen, die de beleidsconfe rentie van de Nederlandse kerkenconf eren tie gisteren en eergisteren in Lunteren heeft opgeleid. Het voorstel opnieuw te ko men tot een wekelijkse vas tendag (vroeger 'vastten' de r.k. één dag in de week) is tot stand gekomen gezien de zeer kritieke voedselsituatie in de wereld en de ongelijk' matige verdeling van de wel vaart, die een vernieuwing van onze levensstijl noodza kelijk maken. Er werd in de conferentie in Lunteren vooral kritiek gele verd op het toenemende ge bruik van dierlijke producten zoals vlees en eieren, dat een van de oorzaken is van de schaarste aan granen in de wereld. De raad moedigt po gingen aan om te komen tot een nieuwe levensstijl, waarin de verantwoordelijkheid voor de huidige en toekomstige ge neraties tot uiting komt. de vastendag moet alvast dienen om die levensstijl te oefenen, die gericht zal zijn op een samenleving, waarin het recht van de armen voorop zal staan in het persoonlijk en in het maatschappelijk le ven. De raad van kerken hoopt, dat het geld en de energie ie vrijkomen bij een meer ver antwoord gebruik, bestemd zullen worden voor de ver nieuwing van onze samenle ving. Hierbij wordt tevens ge dacht aan een zodanige ver andering van onze maat schappij, nationaal en inter nationaal, dat niet enkelein- gen (zoals bijvoorbeeld de slagers) de lasten hiervan moeten dragen. uiueteu DNDEN (UPI) De Engelse rege- |ng heeft alle betrokkenen bij het anaaltunnelprojekt verzocht om e zaak op de lange baan te schui ert omdat het een te zware last Dor de Britse economie zou bete- pnen, zo heeft de minister van jiilieubeheer Anthony Crosland gis- pren bekend gemaakt, la armee is de beslissing om Frank- Ijk en Engeland met een spoor- tegtunnel te verbinden weer 'ge- eel open', zo deelde Crosland het agerhuis mee. Van het westen uit toenemen de bewolking, later gevolgd door regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak uit westelij ke richtingen, maar in het oos telijk Waddengebied eerst nog harde wind. Maximum tempe raturen omstreeks acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Perioden met regen en maxi mum temperaturen ongeveer N acht graden. Morgen zon op: 08.21 onder: '16.35 ZOf maan op: 15.43 a onder: 06.59 Inbraak Vredespaleis Boze vrachtwagenchauffeurs blokkeerden met zeker 400 vracht wagens de grenspost Bergh. In totaal stonden er by 20 grenspos ten ruim 2300 vrachtwagens vast. De acties tegen de invoering van de tachograaf zullen ook vandaag voortduren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bussen en trams van het Gemeentelijk Ver voer Bedrijf in Amsterdam zullen vanmorgen pas om half tien uit de garages en remises vertrekken. Het verkeersbeeld in de hoofd stad zal daarom naar verwachting tot ver na die tijd chaotisch zijn, omdat veel tram- en buspassagiers met de auto naar hun werk zullen gaan. is sprake van structureel ge ld van de kant van de over- id ten opzichte van de belas- ingbetaler. Tweede-Kamerlid mr. H. E. Koning (VVD) De grief van bus- en trambestuur ders richt zich op de naar hun mening slechte regeling voor de zogenaamde 'kop-staartdiensten', diensten die 's morgens vroeg be ginnen en om 11 uur voor enkele uren onderbroken worden. Later op de dag moet het personeel weer opkomen om te rijden tijdens de spitsuren. Daarnaast willen de chauffeurs een hogere beloning voor de nachtdiensten in het week einde. Nadat gisteren onder het personeel over de actie was gesproken, kon de heer A. Wiegel, voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) een verklaring van het ge meentebestuur bekend maken, waar in werd meegedeeld dat het college van B. en W. (na overleg met het be stuur van de Samenwerkenden Bon den van Overheidspersoneel) instemt met de verlangens van de SBO en dat per 1 februari 1975 een verbete ring aangebracht zou worden in de financiële situatie. In de komende twee jaar zal het aantal 'kop-staart diensten' teruggebracht worden naar tien procent. Morgenochtend zal wethouder Huib Riethof namens B. en W een onderhoud hebben met minister De Gaay Fortman om voor de verbetering toestemming van de regering te krijgen. Wiegel stelde de aanwezige chauf feurs voor de actie geen doorgang te laten vinden om Riethof de kans te geven dé zaak in Den Haag te be pleiten. Afkeurende woorden uit de zaal brachten hem echter tot de ver klaring dat- het bestuur van de SBO toch leiding zal geven aan de actie. Het protest is nu echter gericht te gen de regering en als ondersteuning van het pleidooi van B. en W. De gemeenteambtenaren, die van morgen hun bus of tram niet hoe ven te besturen zullen zich naar de garages en remises begeven om morele steun te geven aan hun dienstdoende collega's. In de gara ge-West in de Jan Tooropstraat is al om kwart voor vijf een hoofd kwartier ingericht, van waaruit de actie wordt geleid. ADVERTENTIE). natuurlijke vitaminen haal nu de voordelige gezinsverpakking en blijf fit,de hele winter door! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering meent dat de werkgeversorganisaties in het be roepsvervoer mede verantwoordelijk zijn voor de blokkade-acties van de vrachtwagenchauffeurs. Het wordt, zo zei gisteravond laat minister Boersma (sociale zaken) ook niet uitgesloten geacht dat onderne mers steun verlenen aan de acties. Enkele organisaties hebben nadruk kelijk laten weten er achter te staan. De regering wilde gisteravond tij dens overleg met de vaste commis sies van de Tweede Kamer niet mee delen of er maatregelen zullen wor den genomen tegen de actievoerende chauffeurs. Op het moment is, al dus minister van Agt (justitie) niet meer mogelijk dan het registreren van autonummers aan de hand waar van proces-verbaal kan worden op gemaakt. Doordat de chauffeurs tussen de auto's lopen is het vrijwe.l niet uit te maken, wie bij welke au to hoort. Verder kan door preven tief optreden worden voorkomen dat opstoppingen ontstaan. Volgens minister Boersma is het niet moeilijk aan de acties het begrip 'burgerlijke ongehoorzaamheid' te verbinden. Hij zei echter dat het niet alleen een kwestie is van maatrege- te willen treffen, maar ook een kwestie van maatregelen kunnen treffen. Het lijkt erop. dat de rege ring verwacht dat de acties binnen enkele dagen zullen zijn verlopen. De ministers deden deze mededeling aan vier vaste commissies uit de Tweede Kamer (Verkeer en Water staat, Justitie, Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken), die eerder op de dag op verzoek van premier Den Uyl bijeen waren geroepen. Weigering Eerder op de avond was het overleg tussen minister Boersma, staatsse cretaris Van Huiten (Verkeer en Wa terstaat), de vijf werkgevers organi- satiës en de twee werknemers orga nisaties in het beroepsvervoer vast gelopen. De werkgevers hielden vast aan hun eis de invoering van de ta chograaf (een instrument waarmee controle op de werktijden mogelijk wordt) geruime tijd op te schorten. De regering houdt echter vast an de invoering per 1 december. De werkgevers en werknemers kwa men ook niet tot overeenstemming over een gezamenlijke oproep aan de chauffeurs om de acties te staken De werkgevers willen niet praten over de eis van de werknemers het Van onze soc. economische redactie DEN HAAG De particuliere ziek tekostenverzekeraars hebben van het ministerie van economische za ken toestemming gekregen de ziek tekostenpremies voor volgend jaar met 15 tot ruim 22 procent te verhogen. Voor de premieverhoging zal nog een speciale prijzen beschik king bekend worden gemaakt. De maximaal toegestane verhoging bedraagt voor de zogenaamde zware geneeskundige risico's (ziekenhuis opname, niet-klinische specialisti sche hulp) voor de derde klas ƒ9.70 en voor klasse twee b 13,35 per maand. Voor de kosten van huis artsenhulp en van door huisartsen voorgeschreven geneesmiddelen wordt drie gulden per persoon per maand meer gerekend. Al deze ver hogingen gelden zowel voor indivi duele als collectieve verzekeringen. De nieuwe premies mogen worden toegepast per 1 januari 1975 of op de vervaldag van de polis. De contactcommisie landelijke or ganisaties van ziektekostenverzeke raars heeft inmiddels de verwach ting uitgesproken dat de maximaal toegestane premieverhoging van ge middeld 13,8 procent voor de meeste ziektekostenverzekeraars voldoende zal zijn. Het is uiteraard niet de be doeling dat verzekeraars die met minder dan de toegestane verhoging kunnen uitkomen, toch de maximale premieverhoging zullen doorvoeren. WOLFSBURG (AP) Volks wagen heeft een nieuwe vei ligheidsgordel geïntroduceerd die automobilist en passa giers automatisch inpakt zo dra de portieren van de wa gen worden gesloten. Als het portier wordt geopend wykt automatisch de gordel en de bestuurder of meerijder schuift ertussen, terwijl een automaat naast de stoel de juiste spanning regelt. Naast de nieuwe gordel wordt onder het dashbord een dik schuimrubber stootkussen aangebracht zodat volgens Volkswagen een schootvei- ligheidsriem niet nodig is. De automatische veiligheids gordel zal als extra accessoir verkrijgbaar zijn bij de nieu we typen Volkswagen uit de Gulfserie en ongeveer 150 gulden kostein. Op verzoek van de actieleiding hebben gisteravond vrachtwagenchauffeurs bij de grenspost Berg-Autoweg het drinken van bier gestaakt om te voor komen dat bij een plotselinge opheffing van de grensblokkade de chauf feurs niet voldoende bekwaam zouden zijn om de zware voertuigen te be sturen. De chauffeurs in het grensrestaurant gingen na het verzoek over op koffie en frisdrank. loonniveau te verhogen: zij doen dat alleen als een Centraal Akkoord tot stand is gekomen. De regering meent dat de invoering van de tachograaf tot stand is ge komen in overleg met alle betrok kenen en door een legale regering op rechtmatige wijze wordt inge voerd. Dat de werkgevers mede ver antwoordelijk zijn voor de onrecht matige acties, baseert de regering op een brief van één van de vijf werk geversorganisaties, de NOD, waarin deze gisteren schreef met de acties in te stemmen. De Katholieke Ver- voers Organisatie (KVO) heeft hier eveneens mee ingestemd, terwijl de EVO en de KNVTO getoond hebben wel begrip voor de acties te hebben. Alleen de PCB-wegvervoer heeft zich niet over de acties uitgelaten. De actievoerende chauffeurs hebben laten weten alleen nog maar te wil len onderhandelen met de vervoers- bond van het CNV, nu de vervoers- federatie NW-NKV duidelijk af stand heeft genomen van de protest acties. Ook het CNV is het absoluut oneens met de wijze van actie voe ren, maar wil via een houding van begrip een bemiddelende rol spelen, aldus een zegsman. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het bestuur van de Landelijke huisartsenvereniging is verontwaardigd over een wetsont werp dat de inkomstenbelasting voor de gemiddelde arts met zes tot zevenduizend gulden per jaar zou verhogen. 'Onaanvaardbaar', zeiden bestuursleden gisteren op een persconferentie in Utrecht, 'wij pikken dit niet. Er is grote onrust in de achterban'. Volgens voorzitter S. van Randen, zouden de artsen ter compensatie drie gulden per consult meer moe ten gaan vragen. Bij een standaard- huisartsenpraktijk' met 11.000 consulten per jaar, zou dat de ge zondheidszorg in deze sector onge veer 150 miljoen gulden duurder maken. Volgens onze eigen berekeningen zou dat - aannemend dat de ge middelde arts in het hoogste belas- B. en w. van Nieuwe gein gakken samen met hun ambtenaren de herverdeling van inkomen verrassend aan: Zij maakten de PTT een stukje inkomen afhandig, door zelf de gemeentelijke brieven te bestellen. En van de herverdeling profiteert de actie Geven voor leven. Een sociaal bericht dat er zijn mag. Dus is het er, in dez krant. Abonneer eens iemand. En geef wat NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Acties Intussen gingen gisteren de ver sperringsacties van de vrachtwa genchauffeurs onverminderd door en niet alleen bij vrijwel alle grens posten maar ook op tal van andere plaatsen in het land. Het verkeer op de snelweg Utrecht-Oberhausen was nabij de grenspost Bergh ge heel lamgelegd (zie ook pag. 7) tingtarief valt - 'maar' 115 miljoen zijn, of 2,30 per consult. Daarvan zou overigens maar 35 miljoen die nen om de artsen schadeloos te stellen: 80 miljoen zou opnieuw aan de inkomstenbelasting toeval len. Het omstreden wetsontwerp komt erop neer, dat ongeveer de helft van de - wettelijk verplichte - pen sioenpremie van de huisartsen niet meer voor de belasting aftrekbaar zou zijn. Het gaat om dat deel, dat bestemd is om later in de uitkerin gen de toekomstige inflatie op te vangen. Voor de huisartsen is een ten dele waardevast pensioen gere geld, waarbij rekening is gehouden met een inflatie van zes procent per jaar. Bij de totstandkoming van de regeling is volgens de LHV steeds uitgegaan van de fiscale af trekbaarheid van de volledige pre mie. Staatssecretaris Van Huiten Bij de grensposten Hazeldonk, Wuustwezel en Nieuweschans, die volledig geblokkeerd waren, ont stonden files tot zes kilometer lengte. Ook bij posten als Venlo, Denekamp, Rijsbergen, Bocholtz, Sas van Gent, Hulst en Tegelen - die alleen voor vrachtwagens waren versperd - ondervond het perso nenverkeer veel hinder. In andere delen van het land zorg den chauffeurs ook voor verkeers opstoppingen. Bij Hoom werd de afslag naar Enkhuizen in de E 10 versperd. Het knooppunt Heiloo bij Akmaar onderging hetzelfde lot. De politie vreesde dat de chauffeurs gistermiddag aanstalten maakten om ook de Moerdijkbrug te blokke ren, maar later bleek dat de actie voerders zich slechts begaven naar een naburig wegrestaurant om eventueel als 'reserve' in te vallen bij grensposten. Zie verder pagina 5, kolom 5 OLDENZAAL In een ziekenhuis te Oldenzaal is gisteren de 54-jarige W. Spijkman uit Coevorden over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Kort tevoren was de heer Spijkman met zijn personen auto in de Noordhollandsestraat in Denekamp op een onverlichte Deen se aanhangwagen gereden. Volgens de politie was de aanhang wagen ter plaatse gestrand als ge volg van de blokkade van de grens door actievoerende chauffeurs. (ADVERTENTIE) Binnenland 'Belastingfraudes ontstellend' 5 Premier speelt te veel sterke man 8 Buitenland Oe Thant in memoriam9 Kerk Waarom dat telegram aan de synode?2 Christenvervolging in Tsjaad 2 Sport De oude Altafini mag nog een keer11 Economie Economische hemel Zwitser land betrokken13 Radio en tv 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Familieberichten 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1