Premier speelt te veel 'sterke man' worden om stil Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Achter rug militair arts om snuffelde inlichtingendienst Stichting: wetenschap en politiek scheiden C&Akiitdernachtmode.. De eerste f1000.- is binnen Senaat heeft veel kritiek op Den Uyl Spoed gevraagd met nieuwe wet winkelstuiting Half miljoen steun, voor Mozambique [U Vijfdaagse week journalisten wordt verder ingevoerd de Staatsloterij TROUW/KWARTET WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 BINNENLAND Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren bij de algemene beschouwingen in de Eer ste Kamer van de kant van de christen-democratische fracties en van de WD nogal wat te horen gekregen over de wijze waarop hij zijn functie uitoefent. KVP-fractieleider Teijssen verweet Den Uyl. dat hij de indruk van de sterke man wekt. dat het kabinets beleid in zijn persoon is gebundeld en van zijn persoon uit wordt gedi rigeerd. Teijssen meende dat de premier een bindende figuur be hoort te zijn, die zich —'hoezeer dat misschien ook tot zijn eigen schappen behoort' niet als machtsfiguur mag ontplooien. De KVP-fractieleider beval Den Uyl aan, zich zo nu en dan als tweede man achter de eerst verantwoordelij ke vakminister op te stellen en zo de. spreiding van macht in de ver houdingen binnen het kabinet voortdurend te bevorderen. AR-fractieleider Albeda meende, dat de indruk is ontstaan dat Den Uyl, meer dan nodig is en past bij zijn rol als coördinator, zich bezig houdt met de kwesties die in de eerste plaats onder de verantwoor delijkheid van individuele bewinds lieden vallen. De premier zou, vol gens Albeda, kabinetsbeslissingen zo uitleggen, dat zij passen in de politieke visie van Den Uyl zelf en van de partij 'die hij zo nadrukke lijk representeert.' De AR-fractie leider zei: 'Voor de teamgeest die de minister-president moet wekken en Instandhouden, is dit dit niet bevorderlijk. Ministers moeten niet de indruk kunnen krijgen, dat de minister-president hen voor de voeten loopt en onvoldoende ruim te laat voor het beleven van eigen verantwoordelijkheid.' Albeda voegde hieraan toe, dat hij op deze kwestie niet zozeer de na druk zou hebben gelegd, als hij het kabinet liefst zo snel mogelijk zou zien verdwijnen. Eveneens omdat de AR-fractie in de Senaat de hui dige coalitie als gewenst ziet zoals Albeda getuigde waar schuwde hij voor de gevaren van polarisatie en politisering bij de vorming van lokale en regionale besturen in het Rijnmondgebied. VVD-fractieleider Van Riel betwij felde of Den Uyl speciaal in een gezaghebbend deel van zijn eigen kring voldoende 'algemeen mense lijk vertrouwen' geniet om het Ne derlandse volk te kunnen leiden. Uit kranten als De Volkskrant en het Vrije Volk citeerde Van Riel commentaren, waaruit zou bliiken, hoe slecht er in linkse kring over Den Uyl wordt gedacht. De WD- woordvoerder concludeerde, dat de premier mogelijk te weinig moreel prestige in eigen kring geniet om 'in een economisch gezien bezwaar lijke situatie en in een parlemen tair gesproken moeizamer wordende opzet als bindend en leidinggevend element te kunnen optreden.' Overigens is gisteren gebleken dat het kabinet zich geen grote zorgen hoeft te maken over de bejegening in de Eerste Kamer. Wel kritiseer den Teijssen en Van Riel de kwali teit van sommige ministers en staatssecretarissen, al noemde de KVP-woordvoerder geen namen. Van Riel sprak van 'bouwvallen in een verkrotte wijk' die elkaar in een statisch evenwicht tot steun zijn. Hij doelde op Van Agt en vooral Vredeling, welke laatste vol gens van Riel en ook volgens oud-premier De Jong na zijn interview in Vrij Nederland had moeten aftreden. CH-fractieleider Van Hulst legde premier Den Uyl een andere door oud-premier De Jong gemaakt op merking voor: namelijk dat sinds het interview. Nederland in feite buiten het NAVO-overleg wordt ge houden. Van Riel prees wel CRM- minister Van Doorn, die hij een verstandig, goedgemanierd man vond. 'Zo iemand moet toch ook voor defensie te vinden zijn?' aldus Van Riel, die het een raadsel vond dat Nederlandse premiers niet be reid zijn, minder geschikte be windslieden te vervangen. Positief De woordvoerder van de CHU hield overigens een positief betoog over het kabinetsbeleid. Hij zei nadruk kelijk, zijn uiterste best te zullen doen om aan te sturen op een eenheid van opstelling met de an dere twee christen-democratische partijen. Ook verklaarde de heer Van Hulst, dat het kabinet meer parlementaire trekken krijgt naar- De meeste ministers en staatssecretarissen waren gisteren aanwe zig bij de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. mate het langer bestaat. De CH- fractieleider tekende overigens evenals zijn collega van de KVP had gedaan wel aan dat de structuur van het kabinet er niet sterker op wordt, nu de aanhang van D'66 is verdwenen en de PPR het huwelijk met het kabinet 'op termijn heeft gesteld' door een an- ti-NAVO-opstelling voor de eerst volgende verkiezingen te reserve ren. En verder vroeg Van Hulst zich af. of de christen-democrati sche deelneming aan het kabinet voor sommige progressieve be windslieden niet een welkom alibi is om tegenover de eigen achterban duidelijk te kunnen maken hoe het komt dat keerpunt nog niet hele maal is uitgevoerd. De drie christen-democratische fractieleiders verzekerden de se naat in koor, dat de 'weeffout' die bij de formatie van het kabinet is gemaakt (toen KVP en ARP in het kabinet stapten, maar de CHU er buiten bleef) bij de volgende for matie niet meer zal worden ge maakt. De heer Teijssen zei na drukkelijk, dat een voortzetting van het kabinet in een volgende perio de niet te voorzien is en dat CDA- partijen alleen tevreden zullen mo gen zijn met een volwaardige en Volgens sommigen: ook wetenschap en religie Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Stichting ter Bevordering van een Onbevangen Beoefening van Wetenschap en Onderwijs wil niet alleen een scheiding van wetenschap en politiek, maar vol pens sommige be stuursleden ook van wetenschap en religie. De stichting heeft nu een kleine honderd sympathisanten. Voorzitter van de stichting is de econoom dr. A- Heertje van de universiteit van Amsterdam. Het bestuur van de stichting erkent dat de keus van onderwerpen voor wetenschappelijk onderzoek en ook de toepassing van de resultaten van het onderzoek vatbaar zijn voor politieke discus sie. Maar het wetenschappelijk on derzoek zelf zou waardevrij zijn en niet bepaald worden door levensbe schouwelijke vooroordelen van de onderzoeker. De stichting zegt zich te verzetten tegen beïnvloeding van het weten schappelijk bedrijf van zowel lin ker- als rechterzijde. Uit de aange voerde voorbeelden blijkt echter wel dat het bestuur op dit moment de gevaren vooral van links, met name van Marxistische zijde, ziet komen. Maar de geschiedenis heeft geleerd dat de wetenschap ook van andere zijde bedreigd kan worden en als dat weer gebeurt zullen we ons ook daartegen verzetten, aldus prof. Heertje. Het bestuur schildert in een verkla ring de huidige toestand aan de universiteit somber af. 'De verga deringen worden verstoord; de voortgang van het onderwijs wordt verlamd; de uitvoering van be stuursbesluiten tegengewerkt; de wet genegeerd; de universitaire ge bouwen worden gebruikt voor poli tieke manifestaties. Intimidatie, in sinuatie, het verdraaien van feiten, sabotage en dergelijke methoden hebben ertoe geleid dat een aantal beoefenaars van de wetenschap hun werk op de universiteit en hogescholen niet langer konden volhouden'. Maatschappijleer Ook vakken als maatschappijleer in het middelbaar onderwijs zouden steeds meer het karakter van linkse indoctrinatie krijgen. Volgens be stuurslid mevrouw M. Joren, hoofd van het bureau van het pedago gisch Semenarium van de Vrije Universiteit, behoren ook weten schappen en godsdienstige overtui ging te worden gescheiden. Niette min verklaart zij dat ook VU-hoog- leraren hun instemming betuigd hebben met het doel van de stich ting. Zij noemt met name de hoog leraren R. Eikeboom. J. M Los, G. den Otter, S. van Popta, F. C. Stam en A. Troost. Desgevraagd zei prof. Troost ons, dat het hem ging om het tegengaan van de politisering en dat hij onbevangen beoefening van de wetenschap niet opvat als een scheiding van godsdienst en wetenschap. i iviooie manier om 's lekker lui te zijn in zo'n lange katoenen nachtpon./ Helemaal bedrukt met kleurige bloempjes, net als de duster, die er dan ook écht bijpast. 104-164 27.-32.- Warm en charmant tegelijk in een maxi nachtpon van geruwde nylon, met hier en daar, net waar het leuk staat'n rimpeltje JS en 'n ruche. 104-164 14.-18.- C&cA-Litoek\f9&bde£i^e\! evenwaardige plaats in een volgen de coalitie. Daarentegen zag PvdA-fractieleider Broeksz het als 'een sombere wer kelijkheid' dat wegens het dringen naar het CDA, van de kant van KVP en ARP offers aan de CHU zullen moeten worden gebracht. De klemmende vraag is. of in de lan delijke politiek het CDA er kan komen zonder een ruk naar rechts van KVP en ARP', aldus BroeksZ. Hij voerde aan dat, wanneer de christen-democraten willen streven naar normalere betrekkingen met de linkse partijen, zij meer begrip zullen moeten tonen voor de maat schappelijke wensen uit die hoek, alsook voor het verlangen naar dui delijker situaties voor de verkiezin gen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Krosse (KVP) heeft gisteren, in schriftelijke vragen bij staatssecre taris Hazekamp (Sociale Zaken) aangedrongen, op de spoedige in diening van het reeds aangekondig de ontwerp voor een nieuwe win- kelsluitingswetl Het ontwerp zal dan snel door het parlement be handeld moeten worden. Het is de bedoeling in het wetsont werp te bepalen dat de winkelier de vrijheid heeft zelf te bepalen, of hij al dan niet op één avond in de week zijn winkel open houdt. Het kamerlid stelde zijn vraag te gen de achtergrond van het besluit van de Amsterdamse gemeenteraad, de wekelijkse koopavond in de hoofdstad per 1 januari af te schaf fen. Volgens Krosse ontstaat nu in Am sterdam de merkwaardige situatie, dat de wekelijkse koopavond eerst gedurende ruim vier jaren een vas te plaats in het consumenten- en detailhandelpatroon heeft ingeno men. OOSTERBEEK De 27-jarige M. B. uit Arnhem en de 30-jarige W. L. R., uit Oosterbeek liepen giste rochtend verbrandingen in de tweede en derde graad op, tijdens een bedrijfsongeval in de produc tiehal van de Veluco groentencon- servenfabriek in Oosterbeek. Zij kregen 2001iter verhit loog over zich heen gestort toen de bak met dit af bijtmiddel overliep door een storing aan de lopende band. DEN HAAG De regering h< besloten 500.000 gulden beschlkb te stellen aan het comité 'Vrien van het volk van Mozambique Beira. Dit heeft minister Pr< (ontwikkelingssamenwerking) teren geantwoord op schriftel vragen van de Tweede-Kamerle mevrouw Van Heel-Kasteel Kleisterlee (beiden KVP.). Beklag ook naar Kamercommissie Van een verslaggever UTRECHT De militaire contra inlichtingendienst (CID) heeft onder voorwendsels een onderzoek ingesteld naar het doen en laten van de 30-jarige dienstplichtige militaire arts Bert Mooijert uit Leiderdorp. Van een verslaggever UTRECHT Over invoering van een volledige vijfdaagse werkweek voor journalisten bestaat overeen stemming tussen delegaties van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), die onderhan delingen over een nieuwe CAO-1974 voor journalisten gevoerd hebben. Een werkgroep, waarin beide par tijen gelijk vertegenwoordigd zijn, zal de financiële en organisatori sche gevolgen op korte termijn on derzoeken. Ook zal de werkgroep bekijken in welke fasen de vijf daagse werkweek ingevoerd zal worden. Daarbij wordt rekening ge houden met eventueel noodzakelij ke wijzigingen in bestaande CAO- bepalingen. De delegaties menen dat al in 1975 begonnen kan wor den met het verder realiseren van de vijfdaagse werkweek (De CAO kent nu 26 vrije zaterdagen). De werkgroep zal tevens studie ma ken van werk- en rusttijden van dagbladjournalisten en van het werk op vaste onaangename tijden. De bedoeling is hiervoor een ande re regeling te treffen. De delegaties menen dat hiermee ook in 1975 begonnen kan worden. In de CAO- '74 (waarover de delegaties gespro ken heben) zijn inzake de wrek en rusttijden enkele nieuwe bepa lingen opgenomen. Voor dagblad journalisten zal per etmaal een mi nimale rusttijd van tien uur gelden. Van die bepaling mag slechts een maal per week worden afgeweken, maar de werktijd zal op zo'n 'lange' dag niet meer dan zestien uur mo gen zijn, tenzij dit in redelijkheid niet mogelijk is. Verder zijn de normen voor overmatige arbeidstijd met ingang van 1 december drie tot vijf uur lager gesteld. Als over de onderwerpen die een nadere studie vergen een akkoord wordt bereikt zal de CAO terstond gewijzigd worden. De groep zal met spoed aan het werk gaan: als een der partijen vindt dat onvoldoende vorderingen gemaakt worden mag zij de CAO per 1 juli opzeggen. Over de salarisverhoging was reeds eerder overeenstemming bereikt en die is ook al verwezenlijkt. Dat zegt de Vereniging voor dienst plichtige militairen (WDM), De zaak is aan het licht gekomen doordat een agent van de CID on handig heeft gemanoeuvreerd. Het onderzoek tegen de arts had be trekking op zijn privé-leven - en op zijn politieke voorkeur. De arts, die gelegerd is in de Juliana van Stol- bergkazerne te Amersfoort is bij zijn commandant in beklag gegaan. Afschriften stuurde hij naar de vaste Kamerscommisie voor defen sie en naar de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer. Volgens de CID, de heer P. Giezen, op 11 no vember op bezoek geweest bij een buurvrouw van Mooijaart. Hij maakte zich bekend als 'iemand van defensie', legitimeerde zich, en probeerde informaties over de arts in te winnen. Motief zou zijn dat Mooijaart zou willen bijtekenen een voorwendsel, daar Mooijaart nooit over bijtekenen heeft gepie kerd. De buurvrouw voelde echter niets voor het leveren van inlich tingen en zei dat ze de heer Mooij aart van het bezoek op de hoogte zou stellen. Tegen dat laatste maakte de heer Giezen ernstig be zwaar. De heer Giezen had niet alleen zijn naam genoemd, maar ook verteld dat hij een paar flats verderop in Leiderdorp woonde. Zo kwam men de CID al anel op het spoor. De heer Mooijaart heeft een afspraak met de heer Giezen gemaakt om tekst en uitleg, maar de laatste zou die afspraak niet zijn nagekomen. Een meerdere van de heer Giezen is later wel de arts in de kazerne komen opzoeken. Deze man, die zich weigerde te legitimeren, ver telde aan de heer Mooijaart dat er sprake was van een vergissing, en dat het onderzoek onmiddellijk zou worden gestopt. De heer Mooijaart zegt nu: 'Ik wil wel eens uitgezocht zien waarom dit soort praktijken plaatsvindt en of er wellicht meer mensen in het lager op een dergelijke manier aan een onderzoek worden onderwor pen'. De heer Giezen wenste geen com mentaar te geven. Ook een woord voerder van de Legervoorlichtings- dienst wenste geen commentaar te geven op de gegevens \tah de WDM. sp le 'Speel allen mee' AMSTERDAM De eerste' duizend gulden voor de tweeplf kinderspeelplaatsen zijn ont-|is vangen. Het begin van een, ton die de 21ste Sinter klaas Trouw-Kwartet-actieL zich ten doel stelt bijeen te brengen ten behoeve van twee^ centra op het terrein van de protestants-christelijke kin derbescherming: het Medisch Centrum 'Koningin Juliana', t in Egmond aan Zee en het ,tl Kinderhuis van de hervormde gemeente in Rotterdam. An dermaal wordt een beroep ge-' daan op de meelevende le zerskring. óók op scholen clubs, naast de gezinnen, die' straks het Sinterklaasfeest!}, gaan vieren. Aangepaste en nieuwe kin derspeelplaatsen zijn vandaag^ de dag kostbaar. Ze kunnen niet uit subsidiegelden wor den gebouwd. Daarom is de. opdracht: Speel allen mee!e Doe iets extra's rondom hetT jaarlijkse geeffeest, laat uw*1 eigen krant weer een rijke13! traditie bestendigen. Voer mi-' ni-acties in eigen ring. Bijr° de vele, zeker ook noodzake-! 1 lijke handreikingen om noderf^ ver weg te helpen lenigen, isst ook daadwerkelijke aandacht s voor zorgen in eigen land geJa reclitvaardigd. ?r In de Rotterdamse binnenJU' stad hebben ze een oude, ver-W vallen, onbruikbare speel-3 plaats achter het door grauwe®1 huizen ingesloten kinderhuis" in de Van Speykstraat. Een», grootscheepse vernieuwing^ van de speelplaats komt dite kinderbeschermingswerk in het hart van de Maasstad 1 meer dan ten goede. In Eg-lt mond ligt een stuk duinter-fti rein klaar voor de bouw vaöe een speelterrein voor kinde-?e ren, die geruime tijd een extraie verzorging en begeleiding be-p- hoeven. Twee protestants-;t christelijk dienstverlenendav centra, die in de schaduunl werken. Als we met z'n alleau klein en groot en iederi naar vermogen meewerkenjel kunnen de twee speelplaatsen er komen. Blijf niet buitenet spel staan, maar speel dit spelt van verantwoorde hulpverle ning méé. Uw SinterklaasgiftJ is hartelijk welkom via: Postgiro B.V. De Christelijke1 Pers 26.92.74. jf Gemeentegiro Amsterdam XI 500 Nederlandse Middenstands- bank N.V. Amsterdam - bank rekeningnummer: 69.73.60.768. Vermelden s.v.p.: speelplaat-1 sen. j Het motto is: SPEEL ALLENj,, MEE ADVERTENTIE Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 2 december af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de december-loterij op 2 december. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 11,16 en 18 december Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na.3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10