Boze chauffeurs blokkeren grens Engeland gaat IRA verbieden Militaire hulp komt nu te laat neme... k\ Ruzie om gaten in vloer; geen expositie \1 Regering zwicht niet voor eisen 4e Thant erleden Zuidvruchten In deze krant die 'Geven Dor leven' Ugonnen Na bomaanslagen in Birmingham Ju en dan buien Voorzitter Landbouwschap Goes somber Zogezegd Borsele weer buiten bedrijf Passende arbeid Nieuwe Leidse Gourant IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING pstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n v B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 201 Meer keus in pittende «^omgeving BIJ VERDUYN interieurverzorging RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever GRONINGEN In het Gro ningse Pictura gaat een ten toonstelling met kinetische objecten van Casper Bosveld uit Haren niet door na een fikse ruzie tussen Bosveld en het Picturabestuur. Aanlei ding: om de objecten in het gebouw te krijgen zou een raam uit de sponningen moe ten worden gelicht, en zou den er in de tentoonstellings ruimte enkele gaten in de vloer moeten worden ge- maakt. Casper Bosveld ver zekerde dat die gaten weer perfect zouden worden ge dicht, maar het Picturabe stuur zag teveel problemen ontstaan. De uitnodigingskaarten voor de opening van de expositie, vrijdag, waren al verstuurd. Beide partijen, Casper Bos veld zou samen met de Rot terdamse kunstenaar Han Kuipers exposeren, overwe gen nu een advocaat in te schakelen in verband met een schadevergoeding. De twee kunstenaars stellen dat het bestuur van Pictura van tevoren had kunnen weten dat de tentoonstelling een ze ker voor Pictura zeer speciaal karakter zou krijgen. Pictura stelt hier tegenover nooit te hebben geweten dat het om zo speciale en grote projecten ging. Casper Bos veld en Han Kuipers hebben inmiddels contact opgeno men met de staf van het Groninger Museum of zij daar misschien op korte ter mijn kinetische objecten kunnen exposeren. jeravond is in geheel Nederland i leger van 300.000 vrijwilligers Istraat opgegaan om nagenoeg elke Nederlandse huisdeur een rmatiemapje van de actie 'Ge- voor leven' te overhandigen, zover bekend was er alleen in iterdam een tekort aan collec- en. |X)en Haag en Utrecht zijn enke- ■I tientallen legitimatiebewijzen r collectanten ontvreemd, zo [t het actiebureau meegedeeld. misbruik te voorkomen wordt i gewezen dat bij het ophalen de enveloppen (vrijdag) ge- moet worden gemaakt van dubbele legitimatie. Zowel het :e1, timatiebewijs van de collectant -het ophaalzakje is voorzien van i zegel met corresponderende imers. die een snelle controle itrouwbaarheid van de collec- mogelijk maken. De foto toont ile vrijwilligers, die gisteravond Zaandamse school de te >rgen mapjes in ontvangst na- Meer over de actie op pagina 6. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle grensovergangen zullen vandaag door protesterende vrachtwagenchauffeurs 'hermetisch' worden (zijn) afgesloten. De acties tegen de invoering van de tachometer zijn namelijk verlegd van de bloemen en groenteveilingen naar de grensovergangen. 3 td-secretaris VN VOO YORK (Reuter, AP) De igere secretaris van de Verenigde les, de Birmaanse diplomaat Oe nt, is gisteren op 65-Jarige leef- overleden. Dit heeft een woord eerder van de Verenigde Naties in York meegedeeld. Oe Thant was 1961 tot 1971 secretaris-generaal rotJj de VN. Hij trad op 30 december om gezondheidsredenen af en ld opgevolgd door de Oostenrijker rt Waldheim. (ADVERTENTIE) ...een heerlijk avondje. We kennen allemaal de Boerenjongens, de Boerenmeisjes. Wel, dit is een variant voor de Sint Nicolaasdagen: Boerenbisschop 400 g gemengde gedroogde zuid vruchten (abrikoosjes, appeltjes, krenten en rozijnen) in de week zetten in wat water en daarin laten gaarwellen (appeltjes en abrikoosjes klein gesneden). Suiker naar smaak erbij en ze dan met witte wijn, kruidnagel, pijpkaneel, stukjecitroenschil en hetkookvocht een half uur laten trekken boven een zeer zacht vuur (vooral niet koken!) Zo warm mogelijk in glazen scheppen, bijvullen met een scheutje sherry medium dry. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde LONDEN (CDA, Reuter) De Britse regering zal morgen een wetsvoorstel indienen om het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Groot-Brittannië buiten de wet stellen. In Noord-Ierland en in de Ierse republiek is deze organisatie, die verantwoordelijk wordt geacht voor verscheidene gewelddaden, al verboden. 'Alle beschikbare vrachtwagens zul len naar de grensposten worden ge dirigeerd, om deze hermetisch af te sluiten voor alle vrachtwagenver- keer. Alleen personenauto's zullen worden doorgelaten', aldus een woordvoerder van bet Actiecomité avond laat stonden bij de grenspost Bergh-autoweg al ruim vierhonderd vrachtwagens op Nederlands grond gebied, op Duits gebied ruim hon- met het uur. Een groot aantal an dere grensovergangen was gister avond al geblokkeerd voor vracht verkeer. Lange rijen vrachtwagens stonden ondermeer bij de overgan gen Venlo, Aalten, Eibergen, Nieuwe- schans. Denekamp. Wuustwezel, Rijsbergen en Bocholtz. Alleen per sonenauto's werden doorgelaten. De regèring heeft gisteravond na druk overleg tussen de ministeries van justitie, verkeer en waterstaat, binnenlandse zaken en landbouw be sloten niet op de eisen van de chauf feurs in te gaan. Er zal krachtig worden opgetreden tegen de actie voerende chauffeurs. Eisen De chauffeurs eisten ondermeer dat het gewijzigde rijtijdenbesluit dat 1 december moet ingaan zou worden ingetrokken, dat voortaan ook in rijdende vrachtwagens geslapen mag worden en dat de maximum snelheid van achtig naar negentig kilometer per uur wordt opgetrok ken. Staatssecretaris Van Huiten weiger de echter onder dwang van de blok kade in te gaan op de eisen. Wel zei hij dat het gewijzigde rijtijdenbe sluit de eerste zes weken soepel zal worden toegepast. Na deze periode zou een eventuele aanpassing kun nen plaatshebben. De actievoerende chauffeurs weigerden echter hun blokkade op te heffen. Van Huiten deed daarom een beroep op de tuin ders vandaag thuis te blijven en 't niet tot een confrontatie met de chauffeurs te laten komen. Volgens de staatssecretaris komt de export niet in gevaar door het be sluit. 'Probleem is alleen dat de chauffeurs na een rit naar Parijs of München direct terug willen', al dus van Huiten, die verder zei dat een conflict er toch gekomen zou zijn omdat er bedrijven zijn die zich wel en bedrijven die zich niet aan de rijtijden houden. De acties van gisteren, waaraan vol gens de actieleiders zo'n 1.200 chauf feurs met 500 vrachtwagens mee deden, troffen de veilingen. Tot de geblokkeerde bloemenveilingen be hoorden die van Aalsmeer, Rijns burg, Honselersdijk, Berkel en Delft. De getrolfen veilingen waren de in het Westland, Delf, Utrecht, Venlo, Breda. Barendrecht, Zwijndrecht en Drunen. Geen uitstel Doorr de blokkaden daalden gisteren de prijzen, vooral van bloemen en groenten voor de export. Directeur Mulder van de Aalsmeerse bloemen veiling. waarbij 3 500 kwekers zijn aangesloten sprak gisteren zeer gro te financiële moeilijkheden te vre zen als de acties worden voortgezet. Gisteren leed de Aalsmeerse veiling al een verlies van een half miljoen gulden. De chauffeurs begonnen glstermor gen aan hun (niet door de ver- voersfederatie van de drie vakbon den gesteunde) acties nadat staats secretaris dr. Van Huiten van ver keer en waterstaat tijdens een on derhoud met werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers uit het beroepsgoederenvervoer duidelijk had gemaakt, geen redenen te zien om de invoering van de tachograaf per 1 december op te schorten. De tachograaf is een instrument, dat de handelingen van een vrachtwagenchauffeur registreert en in de cabine van een wagen Is bevestigd. Aan de hand van de registratie kan worden nagegaan, hoeveel uren een chauffeur aan eengesloten rijdt en of hij niet afwijkt van het rijtijdenbesluit. Invoering per 1 december van de tachograaf betekent volgens de chauffeursvereniging, verscherpte controle op een slechte rijtijdenre geling, die niet in het belang is van de verkeersveiligheid en die de chauffeurs langer dan nodig van huis houdt. Het vervoer kan dan niet goed worden verricht, de han del stagneert, markten dreigen ver loren te gaan en zo komt dan de werkgelegenheid in het gedrang. Vervoersdeskundigen van werkge verszijde hebben over die regeling gezegd dat zij bijzonder star is. Bovendien kan het voorkomen, dat wagens ergens in Europa op vijftig kilometer afstand van de bestem ming moeten blijven staan en afle vering van aan bederf onderhevige goederen niet kan plaatsvinden. Bovendien zou een wagen zo lang op de plaats rust moeten houden, dat de chauffeur langer van huis blijft dan strikt noodzakelijk is en vervoermaterieel niet doelmatig kan worden gebruikt. De voorzitter van de CVW, W. H. van den Berg zei gisteren nogmaals dat uitstel mogelijk is. Aan de hand van de praktijk zijn voor zowel de alleenrijdende chauffeurs, als voor die met bijrijders regelingen opge steld, die men met de staatssecre taris wil bespreken. 'De chauffeurs willen een ander systeem dan nu wordt gehanteerd', aldus Van den Berg. Hij wees met klem beschuldigingen van de kant van de vervoersfederatie af, dat de actievoerende chauffeurs door be paalde werkgevers worden gesteund met vakantiedagen. Zie verder pag. 5, kolom 4 Onder het goedkeurend gemompel van de Lagerhuisleden maakte de minister van binnenlandse zaken, Roy Jenkins, gisteren tevens be kend dat er veiligheidsmaatregelen zullen worden voorgesteld, die tot dusver in vredestijd in het Vere nigd Koninkrijk nog niet getroffen zijn. Aanleiding tot dit wetsvoorstel dat nog deze week met spoed in het Lagerhuis zal worden afgehandeld, is de bomaanslag op twee cafés in Birmingham, die afgelopen donder dagavond aan negentien jonge mensen het leven kostte, terwijl er 184 werden gewond. Op het lidmaatschap van de IRA komt een gevangenisstraf te staan van ten hoogste vijf jaar. Volgens het voorstel krijgen de Britse auto riteiten de bevoegdheid tot uitwij zing van Ieren die verdacht worden van guerrilla-activiteit. Als een be trokkene probeert zich aan een uit wijzingsbevel te onttrekken, kan hij tot vijf jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. De politie krijgt het recht mensen die verdacht wor den van guerrilla-activiteit, vijf da gen vast te houden. Het geven van financiële steun aan de IRA en het herbergen van leden van deze orga nisatie wordt eveneens strafbaar. Zeer streng Veel bewolking met nu en dan puien, maar ook enkele opkla ringen. Matige tot krachtige, an de kust eerst nog storm- ichtige wind tot storm uit jvest- tot noordwest. Minimum temperaturen omstreeks vier, maxima morgen rond 8 graden. WORGEN EN OVERMORGEN: nhoudend onbestendig. Morgen zon op: 08.19 onder: 16.36 maan op: 15.08 onder: 05.46 Van een verslaggever GOES De voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Goes, de heer Verhelst, heeft tijdens een persconfe rentie meegedeeld dat hij weinig heil meer ziet in de massale mi litaire hulp, die vandaag in zuid-west Nederland bij de oogst wordt ingezet. Vanmiddag gaan 7200 van 8000 toe gezegde militairen aan de slag. 'Maar we vrezen zelfs dat deze hulp actie, ondanks de enorme inspan ningen, niet eens meer goed op gang zal komen', aldus de heer Verhelst. 'We aanvaarden deze hulp overigens met dankbaarheid. Maar ik vraag me af, of de regering nu onderhand niet moet overgaan tot het instellen van een passender fi nanciële regeling voor de zo zwaar getroffen boeren'. De drie zuidwestelijke landbouwor ganisaties gaan morgen naar Den Haag om het Landbouwschap con crete voorstellen te doen. Ze hopen dat de regering akkoord gaat met een wateroverlastregeling, waarbij Kennis kan erg gevaarlijk zijn. Prof. dr. E. A. van Slooten. de boer een vast bedrag terugkrijgt voor elke hectare ongeoogst gewas. De organisaties berekenen op dit moment ook, of de enorme hulpac ties niet méér gaan kosten dan er produkten uit de grond worden ge haald. Dat is de afgelopen weken nog niet het geval geweest. De dui zenden militairen en schoolkinde ren haalden 175 hectare gladiolen, 560 hectare uien, 280 hectare aard appelen en 45 hectare bruine bo nen ter waarde van zeven tot acht miljoen gulden uit de grond. Intussen moeten ook de nevenbe drijfstakken van de landbouw ge voelige klappen incasseren. De voe derwinning bij de veehouderij wordt- hopeloos nu er geen bieten- koppen of krielaardappelen meer worden geoogst. Geld om voer van elders aan te voeren ls er niet, zodat de kwaliteit van het melk- en mestvee gaat teruglopen. Vandaag zal de Europese landbouw commissaris ir. Lardinois een be zoek brengen aan het Zeeuwse rampgebied, o.a. aan Cadzand en Biervliet. 'Deze bevoegdheden zijn zeer streng. Het gehele pakket is zonder weerga in vredestijd. Ik geloof ech ter dat de maatregeie n volkomen gerechtvaardigd zijn om het hoofd te kunnen bieden aan net duidelij ke gevaar dat er nu bestaat', aldus minister Jenkins. Het lagerhuis hoopt het wetsontwerp al op don derdag geheel af te handelen, het geen een record zal zijn in de Britse parlementaire geschiedenis. De voorgestelde maatregelen zullen een half jaar van kracht blijven, tenzij er tot verlenging van deze termijn wordt besloten. De politie zal zonder arrestatiebevel verdachte personen kunnen aanhouden. Dit geldt voor gevallen van guerrilla activiteit, pogingen om zich aan een uitwijzingsbevel te onttrekken of het onderdak verlenen aan een ERA-lid. Er komt controle op perso nen die uit Ierland naar Engeland komen. Tot dusver is geen paspoort vereist voor het verkeer tussen En geland en de twee delen van Ier land. BORSSELE De kernenergiecen trale van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) te Borssele is gisteren voor ongeveer een week uit bedrijf genomen. Dit was noodzakelijk in verband met herstelwerkzaamheden van een druk- houder in het radioactieve deel van de centrale. Dit heeft de directie van de PZEM meegedeeld. Verder wordt nog meegedeeld dat gebleken is dat de pakking waarmee een in spectieluik in deze drukhouder wordt afgedicht water doorliet. Het water dat door de pakking sij pelde, was licht radioactief. De storing levert geen enkel gevaar voor het centrale personeel of voor de omgeving van de kernenergiecen trale op, aludus de PZEM. Uit boosheid over het invoeren van de tachograaf op 1 decemberi, blokkeerden chauffeurs gistermorgen met zo'n vijftig vrachtauto's de toegang tot de bloemenveiling in Aalsmeer. Ook bij andere veilingen hadden dergelijke acties plaats. Sommige mensen en groepen willen de werkloosheid te lijf door aangeboden werk gemakkelijker 'passend' te verklaren voor ingeschreven werklozen. Minister Boersma ziet daar weinig heil in. En voor ons is het passende arbeid om u dat door te geven. Abonneer eens iemand. Da's goed werk. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LÊIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof dr. H. J. van Zuttaem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraat map brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. ADVERTENTIE vieux SI. André de vieux met z'n fluwelen karakter Binnenland Minister Boersma over begrip 'Passende arbeid' 5 Kameroverzicht 11 Hulp nodig voor Vietnamese wezen 11 Buitenland Kaping geëindigd9 Kerk Op Vrije Voeten 2 De Ibo's en het christendom 2 Sport Jan Mulder niet hard en zakelijk 13 Economie Scheveningse kottervloot wil uitstel van betaling15 Lezers schrUven 2 Radto en tv 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Nieuwe boeken 10 Familieberichten 12 ADVERTENTIE Vjeux si. André z'n drie sterren meer dan waard I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1