de nieuwe DAF 46 gul met veiligheid en zuinig met benzine. DAF 'Oude bekende' en nieuw boek van Afrikakenner Grzimek flisihstil flisilislil Nieuwe boeken fhmihs&ll fllsill&lll MEDEWERKER(STER) gebouwd uit veiligheid Trouw/kwartet dinsdag 26 november 1974 Bernhardt en Michael Grzimek: Se rengeti mag niet sterven, tweede druk. Ultg. Scheltens Giltay, Den Haag. 332 blz. ƒ34,90. Bernhardt Grzimek: Zó zijn de die ren. Uitg. Scheltens Giltay, Den Haag. 380 blz. 27.90. Een herdruk van een oude bekende en een nieuw boek van Afrikaken ner Grzimek. 'Serengeti mag niet sterven'. In twintig talen vertaald, mag zeker Grzimeks bekendste boek genoemd worden. Het vertelt over het leven en het lot van de laatste grote kudden in het step- pengebied van de Serengeti. een wildpark in Tanzania dat zo groot is als half Nederland. Grzimek en zijn zoon onderzochten tón tijde van het Britse koloniale bestuur de zwerfroutes van de duizenden die ren tellende kudden. Het resultaat was de schokkende ontdekking dat al die zebra's, gnoes en gazellen zouden moeten sterven, als ze bij eengedreven zouden worden binnen een gebied met nieuw vastgestelde grenzen, even groot als het oude reservaat, maar met minder levens mogelijkheden. Een alternatief voor het oude wildpark, waar een belangrijk deel geschikt bleek om er landbouw te bedrijven. Tijdens deze onderzoekingen, waar in hij een zeer groot aandeel had, kwam Michael bij een vliegongeval om het leven, reden waarom vader Grzimek niet alleen als auteur, maar tevens als 'ghost-writer 'voor zijn zoon dit boek schreef. Maan denlang trotseerden de Grzimeks gevaren en ontberingen voor een ideaal, dat tenslotte verwezenlijkt werd. Hun beider onderzoekingen hebben een grote verbetering van het wildbeheer bewerkstelligd, ter wijl Grzimeks inspanningen voor het van de grond krijgen van de thans zo gezochte fotosafari's Tan zania toeristendeviezen bezorgden en daarmee de wildreservaten tot een bron van inkomsten maakten, waardoor hun voortbestaan was ge garandeerd. Ondanks de moeilijkheden van een ontwikkelingsland en de bittere ar moede besteedt Tanzania achtmaal zoveel van zijn nationale inkomen aan de bescherming van zijn na tuur dan de Verenigde Staten. Pre sident Julius Nyerere greep per-' soonlijk in de geschiedenis van Se rengeti in nadat hij van Grzimeks werk kennis had genomen, wat de doorslag heeft gegeven bij het be houd van dit reservaat. 'Zó zijn de dieren' is een vrij wille keurig samengestelde bundel van onderzoekingen die Grzimek in Af rika deed (en de avonturen die hij daar meemaakte, want om een zo groot mogelijk publiek te bereiken zorgt hij er wel voor spanning door zijn tekst te mengen). Hij geeft onder meer een verslag van de stichting van een chlmpanseekoio- nie op een onbewoond eiland »n het Victoriameer. bevolkt met im migranten uit verschillende Euro pese dierentuinen, test de vechtlust van leeuwen, neushoorns en oli fanten door hen te confronteren met opgeblazen plasticdieren en filmde het huiselijk leven van de schuwe berggorilla's op de hellin gen van de Viroenga-kraters aan de noordwestelijke grens van Zaire. Hij beschrijft vele nieuwe experi menten en ontdekkingen, die op bepaalde facetten van het wildbe heer een nieuw licht werpen. Wat mij tamelijk stoort, is het eenzijdig fulmineren tegen stroperij door de inheemse bevolking, inderdaad een kwalijke zaak die de wildstand gro te schade toebrengt, maar die een sociale oorzaak heeft waarover Grzimek niet rept- Heel wat genu anceerder schreef b.v. Dennis Hol man ('Het ohfantenvolk') daarover en ook hem gingen de dieren even zeer ter harte. H. v. H. DOCENTEN Afscheidsrede van prof. mr. A. Pitlo over 'De docent'. Uitgave van Tjeenk Willink bv, Groningen, prijs 5,00. ONDERWIJSBOND Ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de afdeling Rotterdam van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel heeft het driewekelijkse blad 'Nieuwe Wegen' een jubileum nummer doen verschijnen. Uiter aard met veel historische wetens waardigheden en ontroerende plaatjes. Adres van het bureau: 's- Gravendijkwal 12, Rotterdam. WIE BETAALT HET ONDERWIJS? De voorlichtingsdienst van het ministerie van onderwijs en weten schappen (Nieuwe Uitleg 1. Den Haag) heeft een brochure uitgege ven over 'De financiering van het onderwijs'. 'De rat van roestvrij staal' en 'De stalen rat neemt wraak', door Harry Harrison. Meulenhoff - 308 blz. - 7,90. De gestaag groeiende science ficti- on-serie van Meulenhoff is weder om uitgebreid met twee aardige boekjes: 'De rat van roestvrij staal' en 'De stalen rat neemt wraak', geschreven in respectievelijk '61 en '70. Twee avonturenromans die on danks een vrij groot verschil in verschijningsdata op elkaar aan sluiten en die waarschijnlijk ook om die reden nu in een dubbelro man zijn uitgegeven. Van Harrison zijn in dezelfde serie al een viertal sf's verschenen en op grond daar van geniet hij in ons land al enige faam. In deze dubbelroman beschrijft hij op luchtige toon de belevenissen van de kleurrijke avonturier Jimmy diGriz, instellair zwendelaar en ruimtepiraat in een uitgestrekt pla- netenrijk waar de misdaad zo goed als uitgestorven is. DiGriz is een uitzondering in deze misdaadarme wereld en hij blijft, een uitzonder lijke figuur. Ook als hij zich in dienst stelt van de ruimtepolitie. 'Stad onder de sterren' door Arthur C. Clarke. Meulenhoff - 254 blz. - 7,90. Clarke heeft al meer dan vijftig boeken geschreven, romans, verha len en over populair-wetenschappe- lijke onderwerpen. Zijn sukses mag er ook zijn: tien miljoen boeken in meer dan dertig talen. 'Stad onder de sterren' dateert uit '53 en het is de herziene uitgave van 'Against the fall of the night' ('48). Clarke beschrijft hierin de stad Diaspar, een afgesloten door computer geregeerd bolwerk dat in eigen behoeften kan voorzien en waarin de laatste aardbewoners al eeuwenlang een geheel geïsoleerd bestaan leiden. De bevrijding uit het in de verre historie geweven psychologische web is knap be schreven, maar de kracht van het boek zit toch in het feit dat Clarke er in is geslaagd een onderhoudend boek te schrijven dat maar liefst een miljard jaar na nu speelt. Nu is het volgen van de mens naar een zeer verre toekomst uiteraard een geliefd sf-gegeven, maar Clarke is er wel een meester in. Stanley Ku brick heeft bijvoorbeeld dankbaar gebruik gemaakt van Clarke's ver mogen op dit vlak bij de vervaardi ging van de bekende film 2001: a space Odyssey. Prof. dr. J. J. M. Timmers: Christe lijke symboliek en iconografie, Tweede herziene druk, Uitgave Fa- bula-Van Dishoeck, Bussum, 337 pagina's, prijs 49.50. Wanneer zonnestralen op het op pervlak van regendruppels breken en vervolens door de achterkant van de druppels worden terug ge kaatst en tenslotte onder breking de druppels weer verlaten ontstaat het natuurkundig verschijnsel dat wij regenboog noemen. Men kan zo, vanuit de natuurkunde over de re genboog spreken. Men kan de re genboog ook zien als een teken van het verbond van God tussen zich zelf en de mensen. De dertiende- eeuwse liturgist Durandus zag in de regenboog een beeld van Christus, die eveneens een teken van ver bond is tussen God en mens. In de liturgie van' de oude kerk wordt Christus vergeleken met de regen die neerdaalt op een vacht. Zichzelf noemt hij zich een steen, die de bouwlieden hebben verworpen, maar die tot hoeksteen wordt. In de godsdienst bedient de mens zich van een symbolentaal waarmee hij het onzegbare tracht te zeggen. In de christelijke godsdienst is deze symboliek rijk, veelvormig en diep zinnig. Daarvan getuigt het grondig herziene boek van prof. dr. J. J. M. Timmers. die jarenlang in Nijme gen kunstgeschiedenis doceerde. In de loop van de tijd gaat vaak de betekenis verloren van de symbo len. Het verstaan van godsdienstige kunstwerken wordt dan vaak een probleem. Prof. Timmers haalt die betekenissen weer terug in ons be wustzijn door middel van dit van talrijke zwart-wit illustraties voor ziene boekwerk. Thijs Vriends: Prisma Kanarieboek. Prisma nr. 1646. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. 192 blz. ƒ5.50. In een derde uitvoering en opzet als zijn 'Prisma Grasparkietenboek' schreef dr. Thijs Vriends een uitge breide handleiding voor het houden en kweken van kleur- en postuur kanaries. In de aanvang vertelt hij hoe uit het onooglijk grauwgeel- groene vogeltje dat de wilde kanarie is, zich in de loop van de eeuwen door toedoen van de mens de nu bekende zang-, kleur- en postuur kanaries ontwikkelden. Na dit beet je geschiedenis beschrijft hij alles wat men weten moet over onder komen. verzorging, voeding, even tuele ziekten, ongevallen en para sieten. Een apart hoofdstuk is ge wijd aan de vogel in het algemeen, voor een beter begrip van de aspec ten bij het fokken een rol spelen. Een grote verdienste is dat hij op een begrijpelijke manier over de erfelijkheid weet te shrijven, een ingewikkelde materie waarvan ken nis nu enmaal onontbeerlijk is als men bewust naar een bepaald type wil fokken. Veel zwartwit tekenin gen en een aantal goede kleuren foto's illustreren de tekst. H.v.H. Evelyn Waugh: Zwart kwaad. De Arbeiderspers Grote ABC 233 243 blz. 24.50 vertaald door Riekus Waskowsky. De toenemende belangstelling voor de in 1966 overleden Engelse schrijver Evelyn Waugh. mede ver oorzaakt door zijn in 1973 in The Observer gepubliceerde dagboek aantekeningen, is voor De Arbei derspers een reden het hele verha lende oeuvre van deze sarcastische, perfect schrijvende Engelsman te laten vertalen. Eerder dit jaar be gon men met het uit 1948 dateren de 'The Loved One' dat als 'Rust Zacht' op de markt kwam. Als tweede vertaling is 'Black Mischief' (Zwart kwaad) uit de bus gekomen. Waugh schreef het in 1932 na een winter te hebben doorgebracht in Oost- en Centraal Afrika. Volgens de schrijver is de plaats van han deling 'een fantasierijke mengvorm van vele gebieden'. Waugh schreef dit omdat iedereen dacht, dat hij Abessinië bedoelde, dat hij bereisde en dat destijds het enige onafhan kelijke inheemse vorstendom was. Edmund Wislon noemde het boek een hoogtepunt in. Waughs vroegere satirische romans. Dat is niets te veel geprezen, want de satire in dit boek maakt het lezen ervan tot een genoegen. Spektator. Tijdschrift voor Neerlan distiek. Uitgave van H.D. Tjeenk Willink bv. Groningen. Redaktie: G.J. van Bork, C. S. Hamans. A. J. Hanou, P. M. Nieuwenhuijsen, E. Oey-de Vita. Wa. R. D. van Oos trum. De abonnementsprijs (voor tenminste 9 afleveringen en ong. 480 pag.'s) bedraagt per jrg. 28,90. Voor C. J. P.-houders ƒ19.50. Bestellen bij Wolters-Noord- hoff bv. afd. periodieken, postbus 58. Groningen, postgiro 1308949. Met ingang van de vierde jaargang heeft het goedlopende tijdschrift Spektator een nieuwe uitgever, die het, keurig verzorgd, in iets ruimer formaat presenteert. Het is een ge legenheid om nog eens op het tijd schrift te wijzen. Spektator heeft in de afgelopen drie jaar naam ge maakt met allerlei artikelen op het gebied van Nederlandse taalkunde, letterkunde en taalbeheersing. Een opmerkelijk, en ook volledig ge slaagd, voornemen in de aanvang was het streven naar leesbaarheid en snelle informatie iets waar 'vaktijdschriften' dikwijls weinig van terecht brengen. Het is Spekta tor gelukt de publicatiedrang op het gebied der neerlandistiek nieuw leven in te blazen. Wie de afgelo pen jaargangen kent, weet dat daar al heel wat klassieke artikelen in staan. Ook in de huidige vorm blijft de afwisseling taalkunde- en letterkundenummers bestaan. Het dubbelnummer, waarmee jrg. 4 (van 1 sept. '74 t.e.m. 31 aug. '75) zojuist van start ging, is een taal kunde nummer. Rest mij erop te wijzen dat het abonnementsgeld van dit tijdschrift uitzonderlijk en prijzenswaardig laag is ge houden. T.v.D. Een nieuw pinksteren? door L. J. Kardinaal Suenens. Uitg. Em- maüs/Desclée de Brouwer, Nw. Gracht 24 a. Utrecht, 301 pag. prijs 25.50. In dit werk geeft de beken de Mechelse kardinaal uiting aan zijn waardering voor de charismati sche beweging. Elisabeth Hoppe, Estine Of- Lisa MelénVRIJ WEVEN. d< Zweedse titel 'Vava Fritt'. Nenl K. M. Sabel-Thelin en E. Behrens. Uitg. Zomer tf1 BV.. Wageningen, Handwerkt theek. 92 pag, 14,50. In 'Vrij weven op weeframd getouwen' wordt heel veel in tie en instructie gegeven vo die liefst naar eigen ontwerp' (gaan) weven. De getoonde 1 dingen geven veel mogelij aan om op basis van bekend technieken tot individueel vr te komen. Onderwerpen troon-ideeën: een nuttige 1< kleurenleer en vanzelfspreke mogelijke informatie om mei getouw of -raam aan de i kunnen gaan. worden beuL door een der schrijfsters beh Dit beknopte, maar toch ov telijke böekje, met zijn v< structieve fotó's (o.m. 12 1 mooie kleuren) zal zeker de dern weven geïnteresseerde (of man) van pas komen, wel wenselijk dat men de giM ginselen van het weven reed: de knie heeff.. BESTURENRAAO P.C.O., OOSTEIXDE 114 VOORBURG Op onze afdeling ADMINISTRATIE kunnen wij een plaatsen die in hoofdzaak zal worden belast met het behereri® muteren van het centrale adressensysteem. Omdat het de bedoeling is in de nabije toekomst de mutatie-ver 1 king in combinatie met de algemene gegevens verwerking mee1 systematiseren gaan onze gedachten uit naar een opleidingsnii* MEAO of een gelijkwaardige opleiding. Gevoel voor en inzicht in systemen is voorts noodzakelijk. Voor iemand die aan deze vereisten beantwoordt kunnen wij interessante werkkring bieden, een prettig werkklimaat, zeer guns werktijden en geavanceerde primaire en secundaire arbeidsvoorw den. Sollicitaties kunnen, zowel mondeling als schriftelijk, worden ger aan ons bureau. Oosteinde 114, Voorburg, waar ook verdere inforn j kan worden gevraagd. dashboaid-stootrand hendels binnen handbereik waarschuwingslichten: remvloeistof naar voren scharnierende motorkap gescheiden remcircuits enkelvoudige variomatic zuinige 850 cc luchtgekoelde motor «De Dion" achteras duplex trommelremmen kooiconstructie De belangrijkste eigenschappen van de 46 liggen niet in het uiterlijk, maar in het hart van deze nieuwe DAF. Want daar vindt u, wat de 46 tot één der veiligste maar ook zuinigste auto's in zijn prijsklasse maakt gul met veiligheid Alle kennis en ervaring van DAF bij het bouwen van een werkelijk actief veilige auto werden in de 46 gelegd. Daarom kiest DAF voor vaak duurdere, maar dan ook veiliger constructies. Zoals de JDe Dion-as". Eén der beste achteras-constructies, die tot nu toe alleen in duurdere auto's werd gebruikt De 46 kreeg zijn betrouwbare wegligging dank zij die JDe Dion-as". Zoals de Duplex trommelremmen op de voorwielen. Oersterke remmen met dubbele remcylinders. Ondergebracht in een gescheiden remcircuit Zoals snellere bediening van de remmen door een verkorte pedaalslag en eenlagere pedaalkracht Zoals de enkelvoudige Variomatic. DAFs beproefde versnellingsautomaat, waardoor u al uw aandacht aan het verkeer kunt besteden. Zoals een speciaal veiligheidsstuur; een samendrukbare, ultra-korte stuurkolom; bedieningshendels binnen dire':t handbereik; met stootrand beveiligd dashboard; waarschuwingslichten voor remvloeistof, handrem en chokekooiconstructie3-punts veiligheidsgordels en achterin bevestigings punten voor gordels; radiaalbanden; eennaar voren scharnierende motorkap. zuinig met benzine Het motorische hart van de nieuwe DAF 46 geeft hem zijn tweede belangrijke eigenschap: zuinigheid. De 850 cc luchtgekoelde motor van 40 SAE pk, gecombineerd met de enkelvoudige Variomatic springt zeer zuinig met de kostbare liters benzine om. Een gemiddeld verbruik van 1 op 14 is normaal voor de 46. En op die manier verdient u met de 46 dat beetje extra- dat werke- lij ke veiligheid nu eenmaal kost- indirekt terug. ervaar zelf DAF's nieuwe 46 Bij iedere DAF-dealer staat de nieuwe 46 vooruklaar. Omhemvanbinnenen vanbuiten te dat de van DAF is. Prijzen vanaf f8.970,-incLB.T.W.). Uitvoeringen: de Luxe, Super Luxe, Stationcar en Bestelwagen. DAF-VOLVO PERSONENAUTO NEDERLAND B.V, BEESD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10