Londen stappen neemt tegen terreuracties Geloven in het onmogelijke Amerika in een stemming om mariniers te sturen? Brit dreigt bedelaar in Europa te worden China gispt Russische expansie weer fijf arrestaties na aanslagen Sombere voorspellingen van Hudson Instituut Inverwachte kritiek op top Brenzjew-Ford in Wladiwostok Euro-Arabisch gesprek later Commissie uit Senaat akkoord met Rockefeller 'Stel Weekeditie voor het Buitenland (luchtpostuitgave bUW/KWARTET ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 j[)NDEN, BIRMINGHAM (UPI, Reuter, AP) De Britse regerifig pat noodmaatregelen nemen om de terreur te kunnen bestri j- >n. Dat beloofde minister Roy Jenkins (binnenlandse zaken) gis- ren in zijn reactie op de bomaanslagen, die donderdagavond in rmingham aap negentien mensen het leven kostte. aanslag op de twee café's wordt egeschreven aan het geheime Ier- leger, de IRA. De politie arres- >rde gisteren een vrouw en vier innen in verband met deze ter- urdaad/ maar gaf geen verdere jzonderheeen over deze arresta- s. geland reageerde gisteren verbit- rd op de aanslagen in Birming- Gesproken werd van de bloe- ;ste terreurdaad In Engeland ids de tweede wereldoorlog. Be- lve negentien doden voelen er gewonden, van wie verscheide- ernstig verminkt zijn. rschillende politici drongen aan harde acties tegen de IRA. Som- ige vroegen om herinvoering van (joodstraf. Op verscheidene itasen kwam het tot anti-Ierse togingen. De arbeiders van enke- grote fabrieken in midden-Enge- nd legden het werk voor korte d neer en demonstreerden tegen IRA. leen doodstraf itai; etei ister Roy Jenkins wilde niets iten van herinvoering van de doodstraf maar beloofde speciale maatregelen. Hij zal maandag een verklaring afleggen in het parle ment. Wat de Britse regering wil gaan doen zei Jenkins niet. Aange nomen wordt, dat de IRA in elk geval tot een verboden organisatie zal worden verklaard. De IRA, die wil dat Noord-Ierland los "gemaakt wordt van Groot Brittannië, voert al jarenlang een guerrilla, die aan tientallen mensen het leven heeft gekost. De organisatie is ver boden in Noord-Ierland en de Ierse republiek, waar militante IRA-le- den konden tot voor kort nog openlijk in Engeland paraderen. 'Het is duidelijk, dat de IRA zijn campagne van moord, zonder on- derscbeids des persoons, opvoert', zo zei Jenkins. De bommën troffen donderdag de café's Mulberry Bush en Talk of the Town, die beide vol waren op het moment van de aanslag. Enkele uren later vond de politie nog eeh bom, die was gemonteerd op een grote bovengrondse benzine-tank. Het ontstekingsmechanisme had niet goed gewerkt. Een krant in LONDEN (UPI) Het gaat bergafwaarts met Engeland en tegen 1980 zullen de Britten, als er niets wordt gedaan, de laagste le vensstandaard hebben van de landen van de Europese Gemeen schap. Deze waarschuwing heeft de Britse minister van buiten landse zaken James Callaghan uitgesproken. Een ziekenauto voor de verwoeste bar Mulberry B ush in het centrum van Birmingham. Birmingham kreeg kort voor de aanslagen een anoniem telefoon tje. De man kondigde aan. dat de stad die avond door een reeks bom aanslagen zou worden getroffen. Geen toestemming De bloedige actie kwam nadat de Britse regering geen toestemming had gegeven voor een optocht van de IRA in Coventry. De IRA wilde daar demonstreren ter gelegenheid van de begrafenis van James McDaid, die vorige week omkwam doordat de bom, die hij ergens bij Conventry wilde plaatsen, te vroeg afging. Zijn stoffelijk overschot zou gisteren worden overgebracht naar Ierland, maar het toestel met het lijk was gisteravond nog niet uit Birmingham vertrokken. De burgemeester van Birmingham riep de bevolking gisteren op haar JOKIO (AP/Reutr/UPI) Na berichten over enige toenadering assen Peking ten Moskou, vorige week, heeft het Chinese Volks- agblad gisteren weer een felle aanval gelanceerd op de Sowjet- pders die de 'agressieve en expansionistische bedoelingen' van de jaren zouden hebben geëerfd. Waarnemers zien in het artikel een fcnwijzing dat China niet erg gelukkig is met de plaats van sa menkomst van de Amerikaanse president Ford en de Russische artij leider Breznjew. Ij ontmoeten elkaar in Wladiwos- k, in het gebied dat China in de jrige eeuw gedwongen werd aan Russische tsaren af te staan, uitenlandse diplomaten in Peking hemden Wladiswostok gisteren en 'ongelukkige keuze' omdat het hinese wantrouwen dat de twee jpermachten samenzweren om un invloedssfere in stand te hou- en er door kan worden versterkt, ord en Breznjew zullen elkaar dit feekeinde nauwelijks 24 uur ont- loeten voor wat officieel een ferkbijeenkomst' wordt genoemd, ord reist vandaag vanuit Zuid- [orea via Japan naar Wladiwostok'. [i de Zuidkoreaanse hoofdstad Se el viel Ford gisteren een groots ielkom ten deel. Hij werd binnen- éhaald door een menigte van naar ihatting twee miljoen mensen die jet vlaggetjes zwaaien, confetti (rooiden en op claxons drukten, je mensen stond drie tot vier rijen dik langs de route van het vliegveld Kimpo naar het stadscentrum. De Zuidkoreaanse oppositie had een campagne voor hervorming van de grondwet opgeschort. Aanvankelijk bestond de vrees voor demonstra ties omdat het bezoek van Ford wordt gezien als een ondersteuning van het autoritaire bewind van president Park Tsjoenghie. Minister van buitenlandse zaken Kissinger zei dat Ford de aandacht van Park zou vestigen op de weerslag die zijn binnenlandse beleid (het smoren van de oppositie)heeft op de ver houding met de Verenigde Staten. Kissinger herhaalde echter dat de voordelen die Fords bezoek afwerpt 'enkele negatieve aspecten' in de schaduw stellen. Na afloop van de gesprekken tussen Ford en Park is een communique uitgegeven waarin staat dat de VS hun strijdkrachten in Zuid-Korea niet zullen verminderen en tussen- Park Tsjoeng-Mee beide zullen komen als agressie te gen Zuid-Korea wordt gepleegd. Het bezoek aan Seoel was voorna melijk symbolisch omdat er weinig problemen zijn tussen de Verenigde Staten en Korea die op een oplos sing wachten. Dit goldt ook voor Fords voorgaan de bezoek aan Japan, waar overi gens de komende week grote sta kingen zullen plaats vinden. Spoor weg- en PTT-ambtenaren zullen het werk neerleggen als protest te gen bet arbeidsbeleid. De twee bon den waarin zij verenigd zijn (Ko- koeroe en Zentai) zijn de machtig ste van het land. Afgelopen week vonden prikacties plaat£. Een woordvoerder van het ministerie van arbeid zei gisteren dat Japan Voor het eerst binnen vijftien jaar met werkloosheidsproblemen te maken kan krijgen als de huidige situatie zich voortzet. In de textiel, de electronische en in de metaalin dustrie (behalve ijzer) gaat het slecht. Het is nu vrijwel zeker dat eerste minister Kakuei Tanaka wil aftre den, onder andere vanwege de eco nomische situatie in zijn land. Ver der heeft zijn populariteit gevoelige klappen gekregen door vragen rond zijn persoonlijk vermogen en de manier waarop hij dat heeft ver gaard en door het Japan binnen brengen van Amerikaanse kernwa pens tegen de overeenkomsten in. De leider van de Tanaka groepering in de liberale democratische partij dat de eerste minister lichamelijk en geestelijk zeer vermoeid is. Hij wil aftreden', Tanaka zou de aan kondiging willen doen tijdens een kabinetszitting van dinsdag. aar deze dag kan ook een keer- int worden in hun eigen leven en het onbesuisde voorthollen naar n wereldramp. Eén dag vasten in itwoord op de overal-gepubliceer- oproep van Oxfam, (een Ameri- lanse organisatie die de honger in wereld wil bestrijden), die voor televisie en in de kranten nog ns herhaald werd, en met een evige maaltijd in het vooruitzicht, wel erg 'gemakkelijk. Maar een ;ns in de week terugkomende vas- en dat dan weeek na week, aarbij slechts het minimale gege- n wordt, om het gespaarde geld an te wenden om de hongerigen de wereld te helpen, zou al een eel ander voorstel zijn. merikanen houden van het groot- gebaar. Ze voelen zich er wél bij anderen kunnen zien hoe nobel zijn. Maar de zelfverloochening langere termijn, de hardheid een nationale tucht, dat is Iets voor hen, Of wel soms? Be- >rdelen soms hun politieke leiders, ie van de natie niet het offer urfden vragen dat de wereldsitua- e van hen eist, de mentaliteit van |et volk verkeerd? Spookbeeld want het is niet genoeg om een Jeetje minder te eten, zelfs niet als lat één keer in de week gebeurt, let spookbeeld van de honger dat (andaag de dag in iedere Ameri- laanse huiskamer via het televisie- fcherm rondwaart, is een symtoom Jan een algemene malaise die de tere ld teistert en een wereldbestel fantast. Waar zelfs Amerikanen Joor hun welzijn afhankelijk van pjn. Maar de leiders van de natie ïraten over 'wederzijdse afhanke- BJkheid' terwijl ze weigeren deze leuzen te vertalen in de harde rea- pteit van de politiek. Want volgens Be gangbare wijsheid weten zij dat je meer stemmen verliest dan wint met een programma van internati onale hulp. Maar de gangbare wijsheden zijn alleen van toepassing op gangbare situaties en zelfs dat is vaak nog maar de vraag. Zelfs hulp-program ma's zijn momenteel niet meer toe reikend, hoewel ze het leven van veel mensen die nu langzaam van honger omkomen, kunnen en moe ten redden. Maar als één dag vas ten, zoals Oxfam voorstelt, nu eens omgezet kon worden in een weke lijkse gebeurtenis, zowel in de Ver enigde Staten als in andere rijke landen, dan zou dat niet alleen het voedsel opleveren om de hongeri gen te voeden. Als het grootste deel van de bevolking er aan mee doet, dan zou dat een politieke atmosfeer kunnen scheppen waarin nationale leiders het juist achten program ma's voor te stellen van werkelijk mondiale wederzijdse afhankelijk heid, programma's waarvoor de burgerij, die zich bewust is van de werkelijk belangrijke zaken, bereid is de enorme kosten op te brengen. Internationaal-systeem Niets minder dan een herstructure ring van het internationale stelsel is nodig, een stelsel waarvan mo menteel slechts een vierde deel van de wereldbevolking de vruchten van plukt. Dit systeem moet zoda nig veranderen dat het ook ten goede komt aan het overblijvende drie vierde deel van de wereldbe volking dat nu in rampzalige ar moede leeft. Deze taak is zo onme telijk en de veranderingen in de wereld van vandaag die er door aangebracht moeten worden zijn zo radicaal, dat die taak alleen door een programma van internationale samenwerking kan worden uitge voerd, waaraan zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie, zowel Europa als Japan, zowel China als de rest van de ontwikkelingslanden zullen moeten meedoen. Tekenen in het Kremlin wijzen er op dat tenminste sommige van de Sowj et-leiders gereed zijn voor zo'n soort onderneming, terwijl andere nogal begerig lijken uit te zien naar 'het afbrokkelen van het ka pitalisme', en daarmee van de hele n iet-communistische wereld, het geen zij zo vaak voorspeld hebben. Maar de meer verlichte Sowjet-lei- ders die weten dat het Sowj et- regiem zélf in gevaar komt door de vaart der veranderingen die de we reld momenteel beroert, kunnen niet verwachten dat hun eigen systeem zal blijven bestaan als al les rondom hen heen zou beginnen af te brokkelen. Zij zijn even bang voor een wereldwanorde als de meest conservatieve kapitalisten, en zij staan klaar om met het Westen samen te werken om dit af te wenden. En ook in China kan men van tijd tot tijd een glimp opvangen van de politieke krachten die streven naar modernisering van hun land. Voor zover men tenmin ste door de mist van woorden' heen kijkt die het debat over het leider schap in Peking en de strijd om de opvolging van Mao Tse-Toeng om hult. Voor deze politieke krachten in China betekent modernisatie meedoen in het wereldwijde econo mische systeem, wat hetzelfde is als 'de internationale arbeidsverdeling' waartoe nu ook de Sowjet-leiders oproepen. Isolement President Ford wees aan het begin van zijn reis naar Rusland op een bewustheid van deze zaken. 'Geen enkele natie kan in een isolement vooruitgang boeken', zo zei hij. 'Het antwoord op binnenlandse vragen moet ih het buitenland gezocht worden in dit nieuwe tijdperk van woede niet te bekoelen op de vele Ieren, die in de stad wonen. Enkele uren na de 'ontploffing werd er een brandbom in een rooms-katholieke kerk gegooid. Bij een politiek leider van de IRA werden een ruit ver nield. Bij de demonstraties in en kele fabrieken werden gisteren ver scheidene anti-Ierse leuzen ge schreeuwd. In Birmingham maken de Ieren ongeveer tien prodent van de bevolking uit. Vijf dagen geleden waarschuwde David O'Connel. de leider van de geselddadige tak van de IRA, dat de acties in Engeland zouden wor den opgevoerd. Minister Jenkins riep het Britse volk gisteren op de rust te bewaren. 'Als men de wet in eigen hand neemt dan zal de schade nog erger worden en de overwinning van de extremisten en terroristen nog gro ter', zei dé minister. De twee getroffen café's in Bir mingham werden vooral bezocht door jonge mensen. De slachtoffers waren allemaal jonger dan dertig jaar. In Belfast zijn gisteren tijdens hun lunchpauze een zeventienjarig meis je en een man. beiden katholiek, doodgeschoten. De daders ontkwa men in een auto. Zijn verklaring kwam kort na de publikatie van een rapport van het Amerikaanse Hudson Instituut, dat door de futuroloog Hermann Kahn wordt geleld, en waarin een zeer sombere voorspelling over Enge- lands toekomst wordt gegeven. In het rapport dat door de Europe se afdeling in Parijs is opgesteld staat dat de Spanjaarden en Grie ken er in 1980 beter aan toe zullen zijn dan de Engelsen bij een voort zetting van de huidige ontwikkelin gen. Engeland zal zich spoedig niet meer kunnen veroorloven supersonische vliegtuigen te kopen (zoals de Con corde) maar evenmin de essentiële sociale voorzieningen zullen kun nen handhaven, zoals onderwijs, de medische zorg en de ouderdoms pensioenregeling. Volgens de opstellers van het rap-- port (een Engelsman, een Neder lander, een Fran?aise en twee Ame rikanen) ligt Engeland al op een aantal EG-landen achter wat be treft de gemiddelde levensduur, het niveau van de kindersterfte, de huisvèsting, het aantal werklozen, het aantal artsen per hoofd van de bevolking, de arbeidskosten, de produktiviteit per werknemer en het aantal arbeidsgeschillen. 'Het Britse levensniveau is in Inter nationale termen gerekend reeds •yeel lager dan de mensen beseffen. Het huidige Britse levenspeil is slechts weinig beter dan dat in landen in het Middellandse Zeege bied of op de Balkan, die door de Engelsen gewoonlijk1 als 'arm' wor den beschouwd.' Volgens de opstel lers van het rapport leven de Brit ten nog in het rijkere verleden en beseffen de Engelsen niet hoeveel er Inmiddels veranderd is. In het rapport wordt de Britten aangeraden afstand te doen van de oude 'Victoriaanse' levensstijl, een nieuw nationaal zesjarenplan te lanceren om de sociaal-economi sche structuur te saneren en onder meer een eind te maken aan de gewoonte mensen voor het leven in de adelstand te verheffen, waardoor zij automatisch lid van het Hoger huis worden. 'Engeland presenteert zich aan de wereld, maar misschien ook aan zichzelf, als een land met een stijl die in wezen een stijl van een landbouwsamenleving is en die zelfs feodaal is'. Het rapport hekelt voorts de sterk ongelijke inkomensverdeling in het land en de uitbundige wijze waarop in Engeland door de rijken de rijk dom fvordt geëtaleerd. De opstellers van het rapport waar schuwen dat. een oplossing van de problemen niet moet worden ver wacht van het EG-lidmaatschap, omdat dit een 'niet efficiënt onder nemer niet efficiënter zal maken als de redenen voor zijn ineffi ciëntheid niet dieper liggen dan een louter onbekwame bedrijfsvoe ring'. Ook van de olierijkdommen in de Noordzee moet niet teveel worden verwacht, aldus het rapport, omdat tegen de tijd dat de zeer duur gewonnen olie gaat stromen de op brengst ervan kan tegenvallen, daar het olieaanbod dan weer op peil kan zijn en de prijzen gedaald nu alom de oliewinning wordt aan gepakt en het verbruik beperkt. PARIJS (AFP) De bijeenkomst tussen de Europese Gemeenschap en de Arabische Liga, die dinsdag in Parijs zou plaatsvinden, is ver daagd. Zoals wij eerder deze week al meldden dreigde uitstel omdat de leden van de Gemeenschap nog geen standpunt hebben ingenomen over de deelneming van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat aan het overleg. Alleen Frankrijk is daar tot nu toe mee akkoord gegaan. De meeste Europese landen willen wachten op de uitslag van het debat in de algemene vergadering in de Vere nigde Naties, voordat zij zich uitla ten over deelneming van de PLO aan het gesprek in Parijs. De Ara bische Liga heeft toen om uitstel gevraagd van de bijeenkomst. De eerste grote vergadering tussen de Arabieren en de EG. Het overleg zou plaatsvinden op ambtelijk ni veau en een voorbereidend karakter dragen. Een dialoog was voorge steld door de Europese Gemeen schap om tot samenwerking met de olieproducenten te komen en een herhaling van de 'oliecrisis' van vorig jaar te voorkomen. lie Amerikanen die vandaag hun geweten trachten te sussen door één dag te vasten ten gunste van je hongerende miljoenen in de wereld maken dan een nutteloos gebaar. Het zal op zichzelf weinig elpen, behalve dan dat ze vannacht makkelijker slapen met het misplaatst gevoel van plichtsver- illing, en de zelfoverschatting van gewoonte-we ldoener. Woede op olielanden stijgt WASHINGTON President Ford zou bereid zijn tot militaire interventie als 'laatste middel om te verhinderen dat het OPEC-kartel verdere economische en politieke ontwrichting teweegbrengt in de Westelijke industrielanden'. Dit meent de bekende Amerikaanse journalist Jack Anderson, zeer ingevoerd in politieke kringen in Washington, te hebben opgevangen. Hoge beleidsfiguren, die hij sprak, menen dat zo'n Amerikaanse in terventie mogelijk zou zijn zonder dat het tot een conflict komt met de Sowjet-Unie, aangezien de su permachten eikaars meest vitale belangen en eikaars pogingen om die te beschermen respecteren. De Sowjet-Unie zou zich bij een eventuele Amerikaanse actie van de VS met de bedoeling het OPEC-kartel te breken evenzeer afzijdig houden als de VS destijds deden toen de Russen Tsjechoslo - wakije binnenvielen. Anderson merkte op, dat de ge dachten vooral uitgaan naar Libye een land dat' ln de Arabische wereld en de communistische we reld genoeg ergernis heeft gewekt om solidariteit ermee moeilijk te maken. Libye's olievelden liggen tamelijk geïsoleerd en zijn bijzon der gemakkelijk onder controle te krijgen. Een paar divisies mari niers is genoeg, zo taxeren mili taire plannenmakers ln het Pen tagon. De bedoeling zou vooral zijn een goedgezind bewind in het zadel te helpen dat Amerika op gunstiger voorwaarden aan olie helpt. Eveneens zou serieus aan de mogelijkheid gedacht zijn om Israël het karwei te laten opknap pen met een uitval naar Koeweit, een operatie waartoe de Israëli^ sche strijdkrachten mét Ameri kaans wapenhulp ruimschoots in staat geacht worden. President Ford verlaat zich vol gens Anderson nu nog op de po gingen van Kissinger om de Ara bische 'gematigden' zoals koning Feisal aan te zetten als prijsbre ker op te treden. Kissinger moet niets van militaire plannen in het Midden-Oosten weten aangezien volgen^ hem de hele regio erdoor in vlam zóu worden gezet. Een van de hoge beleidsfiguren die Anderson sprak vond dat de ramp die de Westerse wereld thans- treft door de aderlating die zij aan de olieproducerende lan den moeten doen, net zo erg of nog erger is dan de verwoesting van Pearl Harbour in de Tweede Wereldoorlog. De steeds militanter wordende gemoedstoestand in Washington die Jack Anderson meende te kunnen bespeuren zou voortomen uit de groeiende be zorgdheid dat er een economische en daardoor ook politieke chaos in de Westerse industrielanden dreigt. wederzijdse afhankelijkheid'. Maar als er een eind gemaakt moet wor den aan de isolatie om vooruitgang mogelijk te maken, dan moet de isolatie van de rijke naties ten opzichte van de arme het eerst aangepakt worden. Dit vereist een herverdeling van dé bronnen van de wereld aan de armere landen, Twee communistische senatoren hebben de Italiaanse regering ver zocht een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een bericht dat duizend huurlingen uit diverse lan den in Europa zich op 1 december in Genua zullen inschepen op weg naar Mozambique. Volgens de senatoren zou het doel van deze expeditie zijn in de voor malige kolonie 'de orde te herstel len' nu Portugal daar de macht heeft overgedragen aan de Mozambikanen. De twee senatoren zeiden dat de ex peditie naar verluidt wordt geleid door Nederlandse en Belgische offi cieren, veteranen van de 'barbaar se koloniale operaties in Biafra en Katanga'. De parlementariërs verlangen van de Italiaanse regering dat deze zal verhinderen dat het land wordt ge bruikt voor het op touw zetten van een dergelijke actie in Mozambique. Zij bepleitten een gezamenlijk op treden van de Europese landen tegen deze 'openlijke provocaties, die ge vaarlijk zijn voor de vrede en voor de samenwerking met de volkeren van Afrika en de derde wereld'. WASHINGTON (UPI) Een com missie van negen Amerikaanse se natoren heeft unaniem de benoe ming van Nelson Rockefeller tot vice-president van de Verenigde Staten goedgekeurd. De commissie heeft de afgelopen weken Rockefellers handel en wan del onderzocht. Daarbij werden verschillende geruchtmakende de tails onthuld over de manier waar op de kandidaat-vice-president om sprong met zijn yele geld. Vooral de vele en grote schenkingen die hij aan medewerkers deed baarden opschudding. De commissie zal vol gende week een rapport uitbrengen over haar bevindingen. Zij besloot gisteren al de benoeming van Roc kefeller ter goedkeuring aan de volledige Sepaat voor te leggen. De stemming in de Senaat kan nog wel een week op zich laten wachten. Ondertussen is de juridische com missie van het Huis van Afgevaar digden begonnen met een reeks hoorzittingen over Rockefeller. Zij wil vooral een antwoord op de vraag hoe Rockefeller zijn enorme zakelijke belangen bulten de rege ringszaken denkt te houden. Zowel het Huis van Afgevaardigden als de Sertaat moeten met een normale meerderheid hun goedkeuring ge ven aan de benoeming van Rocke feller, die door president Ford is aangewezen. (Advertentie) f U hebt famine of kennissen in het buitenland. Stel verder dat zij f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen 1 /weten hoe nu de Nederlandse kijk op het I wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg lom te blijven volgen, maar dat staat zelden In j 1 bijvoorbeeld Canadese, Spaanse, Oegandese, 1 Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de Handelsblad). Wees eens> ^aardig; wijs hen op 't bestaan van die weekkrant Of als u nftg mmI aardiger wilt zijn III I geef een abonnement. JJ™=J Wat u ook doet. vraag eerst even inlichtingen met deze bon. Zend mij Inlichtingen over de NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland, de weekkrant dtezovg Nederlanders ln verre landen graag lezen. Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het Él Buitenland Antwobrdnt 534 Rotterdam. Geen postzegel, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9