Actie voor restauratie van oude pleisterplaats dichtbij renzen (1) ■enzen (2) Itormsein i 1 - - - Bijna kwart van beroepsbevolking Suriname werkloos het weer houdt alle lampen brandende agatha ford voeding haast OUW/KWARTET ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Dmmeritaar wim Kan 'gezellig' met Carmiggelt in comité voor Carolinahoeve feit dat wij geen enkele sympathie :n voor de praktijken, waarvan leden van de zogenaamde Baader- lofgroep in de Duitse Bondsre- iiek zich vóór hun arrestatie heb- bcdiend, betekent niet dat we de <luer goedkeuren waarop zij na twee S nog altijd wachtend op hun :es worden behandeld, er sprake is van opsluitingsmetho- die om humanitaire redenen^ het licht niet kunnen verdragen, moe deze aan de kaak worden gesteld, fs als de bij de bewaring betrokken •loriteiten aanvoeren dat een minder methode het gevaar vergroot gevangenen door sympathisanten 'bevrijd'. d kan blijken dat de deining die de ij etineerden en hun verdedigers tot ver hebben veroorzaakt met ape door het wapen van de honger- h ;ing te hanteren niet zal afne- j! a. De strenge afzondering zou v :hts een aanleiding zijn geweest om de gevangenis uit 'de strijd te inen voortzetten'. lang, niet alle processen tegen de en van de groep echter de rug zijn, len de gevangenen en hun geestver- 2 ate verdedigers elke gelegenheid ven aangrijpen om politieke munt slaan uit hun pogingen, de gerech- ■fke afwikkeling te bemoeilijken en radicale elementen in de Bondsre- iliek te bewegen tot hernieuwing anarchistische activiteiten, deze manier willen mensen die buiten dé wet hadden geplaatst, iruik maken van de uiterste midde- die een rechtsstaat aan wetsover- ders toekent. Dit is hun 'goed ht', ook al verwijt men vooral de Sfdedigers van de verdachten, dat zij recht misbruiken. s dit zij, het recht moet zijn loop bben, waar het zich ook doet gelden wie er zich ook op beroept. Er zijn grenzen, vooral als massale ïgerstakingen 'tot de dood er op gt' niet meer geweten kunnen wor- aan beweerde of bewezen wantoe- nden in gevangenissen, maar uit- itend bedoeld zijn om doeleinden te eiken die met de detentie niets te iken hebben. de verdedigers van de gevangenen niet voor terugschrikken hun cliën- tot het uiterste laten gaan Holger Meins heel consequent inde te moeten doen zullen nog :r hongerstakers sterven. De beste lische begeleiding staat machteloos zulke patiënten zich hebben voorge- 'strijdend de dood te verach- ^t zou van bijzonder weinig verant- jordelijkheidsbesef getuigen, de radi- eie' sympathisanten van de groep na zeggen dat er van 'gerechtelijke sprake is, als een hongerstaker 01 verzorgers de mogelijkheid ont- :mt hem tegen zichzelf te bescher- In het geval Holger Meins blijkt duidelijk uit de laatste brief die hij ijtreef. dat epistel probeerde Meins een rider lid van de groep, Manfred asshof, er van te weerhouden de ^ngerstaking te beëindigen. Meins ajkbaar toch goed op de hoogte van t zich buiten zijn cel afspeelde - ireef: 'Als'je niet langer meedoet jezelf in veiligheid brengt, help je zwijnen aan een overwinning en je ons uit om zelf in leven te nen blijven'. Dg kwalijker zou het zijn begrip op brengen voor de oog om oog, tand tand-mentaliteit van degenen die Westberlijnse rechter Günter von ;enkmann in koelen bloede hebben ergeschoten. Het feit dat deze man oit iets te maken had met de rvolging van leden van de groep (al weren sommigen ten onrechte van ïl) maakt alles alleen nog maar lanzinniger. deze zin heeft ook de Westduitse teur Heinrich Böll zich uitgelaten, m hem is bekend dat hij moeite eft gehad, zich los te maken van de ilitieke ideeënwereld van Ulrike einhof en haar zijn morele steun op zeggen, toen zij de*weg van het weid koos. Ook nu waarschuwt Böll ens tegen het gevaar dat een nieu- heksenjacht wordt ontketend op les wat zich radicaal opstelt, eel zal in de nabije toekomst afhan- :n van de rol van de verdedigers van gro'ep. Volgens het Duitse blad de rankfurter Rundschau, bekend om fundamentele maatschappij-kri- •k, is al lang niet meer duidelijk, aar de rol van de verdediger op- >udt en die van de medeplichtige gint. Voor de radicale voorvechters maatschappij-vernieuwing, die ch aan de regels van de rechtsstaat illen houden, moet dit een aan.spo- ng zijn zich niet voor een terreur- irretje te laten spannen. dreigende taal van de Zuidafri- iansc premier John Balthasar Vor- er op uitlatingen van dr. Bevers audé op een persconferentie tijdens hervormde synodezitting in Drie ergen is misplaatst. Het is precies de :actie van middeleeuwse vorsten die rengers van slechte tijdineen om hals eten brengen. et feit dat het verboden African lati-inal Congres - eens de gcwcld- bcweging van Albert Loethoeli door Jac Lelsz RHEDEN/DE STEEG 'Samen met Simon Carmiggelt in het comité, ja gezellig!', schreef Wim Kan aan de exploitant van hotel 'Het Wapen van Athlone' in De Steeg, die het initiatief nam om de historische pleister plaats 'De Carolinahoeve', ge legen in het Nationaal Park Veluwezoom, aan de rand van de Onzalige Bossen, te behouden. Wim Kan en Simon Carmiggelt, die al tientallen jaren rgelmatig bezoe kers zijn van De Steeg zowel als van de Carolinahoeve, zijn beiden beschermheer geworden van het comité, dat zich ten doel stelt de vorig jaar gesloten en nog altijd bedreigde pleisterplaats te redden. Evenals duizenden anderen in Nederland hebben zij er vaak na een fikse wandeling verpoosd, een kop thee gedronken en een panne- koek gegeten. De Carolinahoeve is op het ogen blik ernstig in verval. Er is door wie dan ook al veel aan gesloopt sinds zij vorig jaar dicht ging. Zelfs heeft iemand een steen met het opschrift 1851, een verbouwings jaar, uit het gebouw weten los te wrikken. De initiatiefnemer van de reddingsactie, de heer C. J. van Dijk: 'Ik hoop hem veilig te stellen, zodat hij straks netjes thuisbezorgd wordt'. Sinds 1911 is De Carolinahoeve ei gendom van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Haar geschiedenis gaat veel verder terug. Zelfs tot 1765, toen zij gesticht werd aan een van de 'koningswegen', die door verschil lende stadhouders over de Veluwe zijn aangelegd om zich bij de jacht snel te kunnen verplaatsen. De hoeve werd gebouwd om de jagers de gelegenheid te geven de paarden te verwisselen. Het gebeurde in op dracht van prinses Anna van Han nover, weduwe van stadhouder Wil lem IV. De hoeve werd genoemd naar haar dochter. Carolina van Oranje. Omstreeks 1900 was de Carolina hoeve verpacht aan drie broers Pruis en hun zuster. Vrouw Pruus, zoals ze in de streek werd genoemd, verkocht toen al pannekoeken aan de schaarse wandelaars. Pannekoe ken zijn de specialiteit van het huis geworden. Laatste pachter was de familie Dikker, die er aan ging verbouwen op en wijze, die men nu betreurt. Men kan er desnoods per auto ko men, maar vraag niet hoe. Veel beter is: al wandelend aan te leggen, eventueel per fiets of te paard. De hoeve ligt er zeer geïso leerd te midden van de uitgestrekte bossen van Hagenau en Middach- ten. Er is geen waterleiding, geen gas en geen elektriciteit. Door al die primitiviteit wordt zij juist voor velen extra aantrekkelijk. Velen hebben er emotionele banden mee. Het zijn die emotionele banden die door de Stichting Carolinahoeve, waarvan de burgemeester van Rhe- den (De Steeg behoort daartoe) voor zitfcer is. op vakkundige wijze worden 'bespeeld' om aan geld te komen voor het herstel van het gebouw. Er zijn al heel wat reacties losgekomen sinds Simon Carmig gelt en in zijn krant een 'Kronkel' gekozen heeft* voor het geweld en guerrilla's opleidt, is- zonder twijfel een slechte tijding voor blank Zuid- Afrika. Het- is bekend dat dr. Naudé zich daarover eveneens ongerust maakt bepaald niet alleen voor blank maar ook voor zwart in Zuid- Afrika. Immers: als deze ontwikkeling zich nog verder voortzet, is overleg laat staan verzoening onmogelijk ge worden. Om Beyers Naudé zelf te citeren: 'dan moet elk duidelijk en onmiskenbaar gaan kiezen, waar hij staat'. Hij weet dat de blanke gemeenschap het nu nog in de hand heeft deze ontwikkeling te keren. Vandaar zijn niet aflatend appèl tot het Afrikander- dom, waar slechts een kleine minder heid -o-en naar heeft. Het past geheel in zijn bezorgdheid dat hij slechte voortekens die hem ter ore zijn gekomen naar buiten brengt en het stormsein hijst; voortekens die iedereen binnen en buiten Zuid-Afrika kan kennen ook Vorsters verklik kers en ambassadeurs. Als Beyers Naudé deze kennis voor zich zou houden, dan had Vorster pas reden gehad hem te wantrouwen. Gaat het Afrikaner-bewind in Pretoria maatregelen nemen tegen Beyers Nau dé en het Christelijk Instituut, dan vraagt het om een sfeer van samen zwering waarin niemand niemand meer vertrouwt en waarin de confron tatie niet meer openlijk plaatsvindt zodat zij nog tot overleg kan leiden, maar explosief wordt in de illegaliteit. Toen vorst Belsazar door de profeet Daniël het dreigende schrift aan de wand uitgelegd kreeg, bekleede hij deze nog meer eer. ofschoon het voor hem toen al te laat was. Nu Balthasar Vorster op zekere teke nen aan de wand attent gemaakt wordt, is ook hij Beyers Naudé dank verschuldigd - zeker omdat het voor hem en zijn mede-Afrikaners nog niet te laat is. «SS m Zo komt de Carolinahoeve er weer uit te zien als de plannen voor deze historische pleisterplaats in het nationaal park Veluwezoom, aan de rand van de Onzalige bossen, doorgaan. al gaat alleen het aanleggen van elektriciteit al tegen de negentig duizend gulden gulden kosten, wat 'ook uit het begrote bedrag van drie- a drieeneenhalve ton moet'. Er zijn, wat de.exploitatie betreft ge gadigden genoeg. Het wordt geen vetpot. Een goede boterham zit er wel in. Velen blijken behoefte te hebben aan wat ons voor ogen staat: midden in een rustgebied van een wildpark, weer eén een voudige pleisterplaats voor wande laars maken. En de pannekoek blijft centraal staan'. Pannekoek blijft er in 't centrum aan wijdde, die hij besloot met: 15.Wat kooRt u er voor? Wat stilte'. De Stichting heeft namelijk participatiebewijzen ten bedrage van vijftien gulden uitgegeven voor de restauratie. Wie op deze wijze bijdraagt, krijgt een genummerd participatiebewijs en een door Gra- dus Verhaaff van de Carolinahoeve gemaakte tekening. Met grootmoeder De sympathiebetuigingen komen uit heel Nederland, maar vooral uit het Westen. Emotionele reacties vaak. Zo in de geest van 'Ik heb er "nog met mijn grootmoeder gewan deld.Maar het blijft niet bij platonische liefdesverklaringen. De eerste gift, die binnen kwam. was meteen raak: vijfhonderd gulden. Er is nu een paar duizend gulden binnen. Een moei begin, maar er is veel meer nodig. In totaal drie drieeneenhalve ton. Daarvan moet de Stichting zelf honderdduizend gulden bijeenbrengen. De rest zou overwegend op te vangen zijn door het plan te laten uitvoeren via de Dienst Aanvullende Civiele Werken. Lukt het niet het geld op te Simon Carmiggelt brengen, dan wordt de Carolina hoeve afgebroken. Dat zou ook de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten verdrieten. Zij heeft intussen een schets laten ma ken voor de restauratie van het gebou\y. Het moet ongeveer naar de toestand van het midden van de vorige eeuw terug. Dat wil zeggen: het gebouw dient minder het ka rakter van het horecabedrijf en meer dat van een boerderij te krij gen. In het blad 'Natuurbehoud' beveelt het bestuur van de vereni ging de actie hartelijk bij de bijna tweehonderdduizend leden aan. Toch is er bij Natuurmonumenten ook een van ^een zekere reserve sprake. De Carolinahoeve mag er niet toe leiden dat er massa's men sen naar het omringende natuurge bied komen ('horden' zegt men in Amsterdam op het kantoor een weinig oneerbiedig). 'Het mag geen tweede Rosbank worden', aldus een functionaris van Natuurmonumen ten Geen tweede Posbank Vandaar dat er nauwlettend op wordt toegezien wat het gaat wor den. De bossen hier zijn in de eerste plaats bedoeld voor de rusti ge wandelaar. 'Super-onrendabel' noemt Natuur monumenten de Carolinahoeve. De man van hotel 'Het Wapen van Athlone' te De Steeg, de heer Van Dijk, tevens initiatiefnemer van de actie, ziet het minder somber.' Zelfs Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 1 januari van dit jaar was 24 procent van de Suri naamse beroepsbevolking werkloos. Dit blijkt uit een rapport van het Surinaamse bureau voor de statis tiek. In feite is de situatie nog somber der dan uit deze officiële cijfers naar voren komt. want de zoge naamde verborgen werkloosheid is in de hele statistiek niet verwerkt. Zelfs de 2.500 mannen die in het kader van aanvullende werkgele genheid bij de overheid werken, zijn in het rapport meegeteld als werkenden. Ook 1.800 vrouwen die in de landbouw werken (en eigen lijk tot de groep 'verborgen werklo- zen' horen) maken het cijfer van 24 proent gunstiger dan het in werkelijkheid is. Een groot deel van de 'verborgen werkloosheid' kan gevonden worden bij de overheid, waar heel wat wer kers zijn die praktisch gezien tot de stille armen moeten worden gere kend Er zijn in Paramaribo zo'n 10.000 ambtenaren die minder ver dienen dan 250 Surinaamse guldens- (dat is omgerekend zo'n 200 Neder landse guldens) per maand. Cijfermateriaal over verdiensten onder het minimum in andere sec toren van het economisch leven is niet aanwezig. De oorzaak van deze ongehoord ho ge werkloosheidcijfers ligt mede in. de sterke aanwas van de Surinaam se beroepsbevolking. Het aantal be schikbare arbeidsplaatsen is de af gelopen tien jaar weliswaar geste gen met 26 procent, maar in die zelfde periode nam de Surinaamse beroepsbevolking toe met 33 pro cent. Herfst supernat Van onze weerkundige medewerker Depressies blijven toch onbereken bare systemen. Zo zette* het mini mum. dat zich donderdagmorgen in het zeegebied ten z.io. van Ierland weinig verplaatste, in de nacht van donderdag op vrijdag de sokken erin. Het verplaatste zich over zuid- Engeland. juist in de richting van het veel geplaagde Zeeland. Vlissin- gen kreeg gistermiddag tot 1 uur 21 mm neerslag, waarmee de 400 mm uitkwam en het record dus scherper gesteld werd. In Fijnaart Heiningenin Noordbrabant werd gisteravond25 mm neerslag geme ten. Nog riiet eerder de afgelopen maanden stonden, de landen-, zo blank. De middagajtapping van Rotterdam was 14 mm. Maastricht 17 mm. Doch veel meer regen is er de laatste dagen gevallen in zuid en vooral z.o. Engeland, het was er natter dan de laatste 34 jaar omstreeks deze tijd in dat gebied was voorge komen met hoeveelheden neerslag in betrekkelijk korte tijd tussen 30 en 50 mm. Sommige mensen verbaasden zich er gisteren over, dat ondanks hoge druk boven Skandinavië en z.o. winden (in de onderste 5 tot 6 km) de regen toch zo snel op ons toe kwam. Dit hield verband met zeer krachtige westelijke hoogtewinden boven dit niveau. Emden gister morgen op 7000 meter hoogte rtCim 100 km per uur. Op 9000 meter 130 km per uur, orkaankracht. Er is hier dus duidelijk een straalstro- ming aanwezig, waarmee de zachte en vochtige oceaanwinden worden aangevoerd. Interessant was het te zien hoe zich boven Skandinavië een hoge druk gebied tegelijkertijd versterkte. Het centrum van 1032 mb werd vrijdagmorgen om 10 uur gevonden bij Brata. iets ten noor den Fanarakenberg. De temperatuur was in Brata -16 gr. echt een stra- lingswaarde op 1Yt m. boven de grond. Boven de Fanarakenberg (Ruim 2260 meterwas het bij voorbeeld niet kouder dan -5. Nor- doyan kwam nog lager met maar liefst -22. gr. Dit station ligt op 64 gr. 38 min. n.b., 10 gr. 33 min. o.l. De Deense radio sprak in zijn weerberichten alleen maar van een hoge druk gebied van meer dan 1025 mb boven het Dovre-Fjell. De Skandinavische kou krijgt geen kans uit te breken naar West-Euro pa. In z.w. Ierland regende het gistermiddag al weer d°or een vol gende storing en bovendien stijgt de luchtdruk bij de Azor'en steeds verder (Corfo 1027 mb). Ook in z. Frankrijk en Spanje (Albacete 1026 mb) staat het weerglas hoog. Ge noeg tegenwerkende krachten dus onder redactie van loessmit om de ijsmutsen in de kampfer te houden. Verweg op de oceaan, n.l. ten oos ten van New Foundland koos een nieuwe uitdiepende depressie. (985 mb) een baan naar het noordoos ten. Een andere dieptedepressie (986 mb) trok in z.o. richting over Nova Zembla. HOOG WATR K voor zondag 24 november. Vlisslngen 9.27-22.06. Harlngvlietslulzen 11.07-J23.42. Rotterdam 11.58-000. Scheve- n In gen 10.40-23.10. Umuiden 11.25-0.00. Den Heider 1.56-14 04. Harllngen 4.23-16.47, Delfzijl 6.30-19.32. IIOOG WATER voor maandag 25 novem ber. Vlisslngen 10.28-23.02. Haringvlietslul- zen 12.13-0.00. Rotterdam 0.56-13.03. Sche- veningen 11.45 0 00, IJmulden 0.02-12 27. Den Helder 3.06-15.20, Harlingen 5.31-18.01, Delfzijl 7.42-2038. juist. Daar worden wij echt geen hoofdcommissaris door'. De advertentie heelt in vijf dag bladen gestaan en wie die toe vallig geen van alle zou lezen wordt wel gewaarschuwd door een van de raambiljetten mei dezelfde tekst. Die zijn geplakt op gebouwen als postkantoren, benzinestations, banken, scho len. overal waar veel mensen komen. De waarschuwing per advertentie waarschijnlijk heeft Amsterdam de primeur is nog maar eeh proef. 'We zijn wel van plan', zegt de heer Groeneveld. 'om in de komende jaren een begrotingspost op te voeren voor verkeersakties. Vol gend jaar al hopen we geld los te krijgen voor dit soort en an dere verkeersakties'. Amsterdammers mochten, stond in de advertentie, ook nog op bellen als ze iets niet snapten, maar blijkbaar hoefden ze niet zo nodig. Gistermiddag hadden er pa's een paar gebeld, en dan meestal alleen om te zeggen dat ze de waarschuwing zo symva- thiek vonden. 'Binnenkort gaat de Amstérdam- se politie controleren of de ver lichting van uw voertuig in orde is. 's Avonds als u naar huis rijdt, madr ook.'s morgens vroeg, wanneer u naar uw werk gaat. De politie waarschuwt u ruim van tevoren, zodat 'u alle tijd heeft uw verlichting in orde te brengen'. Met deze en nog meer woorden waarschuwde de Amsterdamse politie in een open brief (per advertentie) gisteren alle Am sterdammers. ongeacht of ze op een stepje. fiets, brommer, in een auto of welk vervoermiddel ook rijden, dat ze binnenkort zonder pardon op de bon geslin gerd worden als hun verlichting niet perfekt in orde is. Die hoort natuurlijk altijd al in orde te zijn. maar desondanks zien veel mensen vaak kans mét een ka pot achter-)licht en toch zon der bekeuring thuis te komen. Aan de grootscheepse contröle- aktie die op komst is zullen ze niet zo makkelijk ontsnappen. Daarom is het zo aardig dat de politiek iedereen eerst de kans geeft er zelf voor te zorgen dat hij of zij straks geen bekeuring oploopt. Waarom is de politie zo aardig? 'Wij vinden het juist, én eerlijk om de weggebruikers van tevo ren op de aktie te wijzen', zegt hoofdinspecteur Gr geneveld. Maar tot nog taa- gëbeurde, dat toch nooit? 'Deze waarschuwing kan dan ook het begin zijn van een wijziging in onze aanpak'. Onderzoekingen hebben trou wens aangetoond, zegt de hip, dat de 'generale preventie' gro ter is als zo'n aktie aangekon digd wordt. De mensen kijken dus wel uit als ze weten wat hun te wachten stagt en zorgen dat hun zaakjes in orde zijn. Dat betekent wel dat de bekeuringen minder opbrengen en zo'n ad vertentie kost ook een hoop geld. De politie kan daar dan wel in zetten 'Het is niet ons doel om zoveel mogelijk bekeu ringen uit te schrijven', maar dat gelooft het publiek natuur lijk niet. De hoofdinspecteur 'Dat. is nog nooit, onze bedoeling geweest, maar omdat men dat denkt hebben we het er nog eens duidelijk in gezet. Ons doel ■is om voor een zo groot mogelij ke veiligheid te zorgen. Dat kost geld en die kosten moet je zien te drukken, maar dan wel op een goede manier. Zoveel moge lijk bonnetjes uitschrijven is on- In Moskou, waar de Amerikaan se president Ford vandaag aan komt, valt geen keizer te ont moeten en dat is maar goed ook, want alleen al bij die ene met wie hij moest praten Hirohito van Japan heeft hij een be hoorlijke flater geslagen. Sinds de journaliste Maxine Cheshire haar verhaal in de Washington Post heeft gedaan weet heel Amerika, dat de president het verkeerde pak heeft aangetrok ken voor de ontmoeting met de Japanse keizer. Omdat de Japanners zo op uiter lijke vormen gebrand zijn, had den ze Fords kwartiermakers al vast verteld wat de president geacht werd te dragen in aanwe zigheid van de keizer en de Amerikanen gaven dat gauw door aan het Witte Huis: jac quet, donker vest. overhemd met slappe boord, grijze zijden das en een gestreepte broek. 'In plaats daarvan',, schrijft Maxine Cheshire, 'zag Ford er uit als de vader van de bruid'. Hij droeg een stijve boord met een grijs- gestreept bontje, dat min of meer als een vlinderdas om zijn nek geknoopt was. Tot overmaat van ramp was zijn gestreepte broek volgens het verhaal veel te wijd en zeker zeven centime ter te kort. 'We kunnen alleen maar veronderstellen', verklaar de volgens Maxine een rege ringswoordvoerder. 'dat presi dent Fords kleermaker vroeger coach van het voetbalelftal van Michigan was'. Eerlijkheidshalve moet hierbij verteld worden, dat oo de Ja panse keizer ,er niet vlekkeloos bijliep. Zijn kreukelige broek slobberde (op de officiële foto's) minstens even ej*g als die van Ford en was bovendien bepaald te lang. Achteraf valt de rel dus wei mee en een herhaling van de 'misstap' valt niet te ver wachten. omdat Hirohito de eer ste en laatste keizer op Fords reisprogramma was. Detective-schrijfster Agatlia Christie mag dan intussen bej aard heten, daarom is ze nog nietminder geliefd en aktief. Ondanks haar vierefttachtig jaar stapte ze donerdagavond monter naar een Londens theater, waar de film 'Moord in de Oriënt- express' in première ging. Iedere liefhebber van haar boeken weet natuurlijk x dat ook deze moord aan Agatha's brein ontsproten is. Eregasten, bij de première wa ren koningin Elisabeth en haar dochter Anne. die de schrijfster in de pauze beslist wilden be groeten. Hier maakt mevrouw Christie een beleefde buiging voor haar koningin, maar haar geheimzinnige glimlach doet vermoeden, dat haar onderhand een nieuw verhaal iets als 'moord op hare' majesteit' te binnen schiet. Twee nieuw e boekjes heeft het voorlichtingsbureau voor de voe ding gemaakt: één voor jongens en meisjes van twaalf tot twin tig jaar. waarin precies staat hoe je gezond, fit. sterk, flink, ener giek en wat al niet meer wordt of blijft, en toch lekker kunt eten ('eet om fit, gezond, ener giek te zijn') en één met tips voor aanstaande. 'zoutarme' moeders, die ook wel eens snma- kelijk willen eten (en dat kan volgèns 'gezonde, zoutarme voe ding voor aanstaande moeders'). Een briefkaart naar het bureau postbus 1772, Den Haag met ver melding van de titel en extra postzegels bijgeplakt (85 cent voor het eerste en 90 cent voor het tweede boekje) en de zaak ziet er voorlopig weer gezond uit In zijn haast om op tijd thuis te zijn nam de 31-jarige verzeke ringsagent Bob Porter op een Londens station een trein die Crewe waar hij woont links liet liggen en pas 64 kilo meter verderop stopte. Daar vroeg Porter een kruier naar de trein die wél naar Crewe ging, maar de kruier sloeg er maar een slag naar en wees een trein aan die in Watford, 225 kilome ter van Porters woonplaats, te rechtkwam. De reiziger moest wel een paar uur wachten voor hij met de goeie trein naar huis kon. waar hij zes uur te laat arriveerde Dat kofnt ervan als je geen waarde hecht aan zorg vuldige voorlichting. 'Hij heeft het dak gerepareerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7