bepalen verschil Ruud Geels zou desnoods "fcelf Verstraaten kopen KARPOV WINNAAR Hongaars voetbal door corruptie snel achteruit B^alt Kok (IJsselmeervogels): 'Profs zijn beter ingespeeld' 'ALLEENSTAAND OUDERSCHAP' auto schade? diiekt naar de vakman let op dit bord! Afgelastingen Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekosten verzekering A Janke Nijdam uit bestuur KNBSB FC Dordrecht-NEC weer verplaatst Twee voetballers jaar geschorst '22 lOUW/KWARTET ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 SPORT T25/K23 fan onze speciale verslaggever ^■■SPAKENBURG Sinds de KNVB drie jaar geleden de strijd om fj Ke 'betaalde beker' voor de eerste klas-kampioenen uit het zater- jag- en zondag amateurvoetbal openstelde is een klassieke verte en woordiger van het zaterdagvoetbal steeds present geweest: IJs- Blmeervogels uit Spakenburg; het visserdorp, dat mede vanwege en zeer protestant-christelijke inslag, al jarenlang het bolwerk ormt in het zaterdag voetbal. ult.|jsselineervogels kon zich de eerste (ree jaar aandienen dankzij ver- orven afdellngkamploenschappen. i die twee gevallen geen totale iterdagtltel voor IJsselmeervogels, ant die ging beide malen naar de irtegenwoordiger van de andere, erk westelijk getinte eerste klas; esp. naar Zwart-Wit'28 uit Rotter- am en Noordwljk. EVREDENHEID die eerste bekeraflevering was Jsselmeervogels qua uitslagen niet o gelukkig. Het eerste jaar stuitte e equippe van trainer Pierre Ste- i«}enaert op Roda JC, dat toen nog de eerste divisie speelde. Nadat ot aan de rust de stand op 0-0 was ehouden, moest de zaterdag club de tweede helft conditioneel af- ken en verloor met 0-4. Verleden aar was er middels een 1-3 neder- lag tegen PEC al geen betere pres- tle. Ondanks nederlagen toch vol- p tevredenheid, aangezien de wedstrijden voor amateurbegrip- j (Advertentie) Het Zilveren Schor Arnemuiden Postbus 9 Telef. 01189-1610 Kerstgastendagen voor één-ouder-gezinnen van 23 t/m 27 december. Kosten 92,50 p.p. voor kinderen gereduceerde tarie ven nadere inlichtingen verkrijgbaar op aanvraag spoedige aanmelding gewenst. pen forse recettes hadden opgele verd. Dit jaar speelt IJsselmeervogels weer in de 'grote beker', maar via een andere weg. Nadat Volewijckers uit het betaalde voetbal was ver dwenen, gaf de KNVB IJsselmeer vogels als winnaar van de heus bestaande zaterdagse beker, ander maal recht op deelname. En voor de eerste maal heeft de club de voorronde overleefd. Zij het, dat men ten koste van mede-amateur- club Limburgia in de strijd bleef. Vandaag speelt IJsselmeervogels in de tweede ronde. De loting is voor al In financieel opzicht prima uit gevallen. FC Amersfoort komt na melijk naar Spakenburg. Een streekderby Amersfoort ligt slechts een tiental kilometers van Spakenburg verwijderd. RIVALITEIT Aalt Kok, voorstopper van IJssel meervogels. en samen met een markante figuur als Henk Kiel van Go Ahead Kampen één der be kendste zaterdag-voetballers, zegt te verwachten, dat het duel door vier- of vijfduizend toeschouwers zal worden bezocht. 'Maar', voegt hij daarqan toe, 'dat aantal zal toch sterk afhankelijk ziin van de weers omstandigheden. Die wedstrijd leeft hier echter wel. Er bestaat een vorm van rivaliteit. Veel men sen uit Spakenburg werken in Amersfoort en onze trainer was vroeger keeper bij HVC'. (HVC was de club, waar FC Amersfoort uit voort kwam - red.). Aangezien de eerste wedstrijd tegen Limburgia ook al 2500 toeschouwers trok, ligt de conclusie voor de hand, dat IJsselmeervogels langza merhand een rijke amateurclub moet zijn. Bij monde van Aalt Kok, wordt evenwel met klem ver klaart. dat IJsselmeervogels geen cent aan de spelers verstrekt. Dat dan in tegenstelling tot financiële AALT KOK: 'Ik zou niet willen dat het voetbal de zondag be paalt'. vergoedingen, die vooral in het westelijke en zuidelijke zondag- amateurvoetbal gemeengoed zijn geworden. Aat Kok zegt: 'Ik heb pas voor het eerst in mijn leven een paar voetbalschoenen gekregen. Hier zijn'er echt nog amateurs in de vorm van Belgische lief hebbers. Ik zou ook geen beta ling willen. Dat schept allereerst verplichtingen. Wanneer ik nu een uur eerder van de training wegwil. kan niemand mij tegenhouden. En bovendien ben ik van mening dat geld van amateurvoetbal een onge zonde rivaliteit kweekt. Het typeren de van amateurvoetbal het in zetten voor elkaar verdwijnt op die manier'. PERSOONLIJKE ZAAK Amateur pur-sang Aalt Kok, kwam vier Jaar geleden in de landelijke publiciteit, toen hij op principiële gronden weigerde met het nationa le amateurelftal op zondag te spe len. Een kwestie, die indertijd, (het betrof het Europees eindtoernool tegdn het Italiaanse Forte dei Mar- mi) breed werd uitgemeten. Kok werd er bekender door dan vanwe ge zijn voetbalkwaliteiten. Vandaar ook dat hij nu niet volgaarne op die tijd terugkomt. Hij zegt tenminste: 'Ik vind zoiets een puur persoonlijke zaak. Iedereen mag weten dat ik niet op zondag wil voetballen, maar tijdens het interview vind ik het ook wel eens leuk om over voetbal te praten. Ik speel dat spel nu eenmaal graag, louter voor mijn plezier en op zaterdag'. Het is duidelijk dat het indertijd gevormde beeld ook overtrokken in de publiciteit is gekomen. Kok wil tenminste nog kwijt: "De finale van het wereldkampioenschap voetbal werd op zondag gespeeld. Die heb ik echt wel op de televisie gezien. Ik zou alleen niet willen dat het voetbal de zondag bepaalt'. AFGANG Daarom Aalt Kok over de wedstrijd tegen FC Amersfoort. Hij stelt: 'Ik zou het voor Amersfoort een pure afgang vinden, wanneer wij zouden winnen. Zo'n club zou zich dan moeten afvragen waar het .mee be zig is. Qua klasse of taktiek-tech- niek zal er tussen ons en eerste divisie voetbal niet zoveel verschil zijn. Het grote onderscheid ligt in de hoeveelheid trainingen. Wan neer je vijf keer per week traint, moet je gewoon beter zijn dan een amateur, die twee keer voor zijn ple zier traint. Dat ligt gewoon zo. Tegen elke betaalde club, waar wij tegen spelen, is dat te merken. Zo'n ploeg is gewoon beter ingespeeld'. MATTY VERKAMMAN Sterke spits na uitstapje naar Bruiste weer bij RBC terug ROOSENDAAL Zelden of nooit zal een amateurvoetballer uit Nederland al zóveel profcontracten hebben kunnen tekenen als Louis Verstraaten, de spitsspeler van RBC. de club die destijds na veel tam-tam uit het betaalde voetbal werd weg-gesaneerd. Als morgen PSV naar Roosendaal komt, om Jaar z'n uitwedstrijd om de KNVB-beker te spelen, zal de topscorer Verstraaten andermaal worden Geconfronteerd met één van de vele clubs die vruchteloos hebben gepoogd om hem in te lijven. Zo'n Jlrie jaar geleden al, kon Verstraaten bij PSV een, voor een talent van zijn leeftijd, astronomisch be- verdienen (hij was toen amper 20 jaar), maar Verstraaten prefereerde tot veler verrassing lijn studie (als onderwijzer) af te maken en bleef spelen bij de club, RBC, waar hij ook nü nog wo rdt bejubeld als een zeldzame goudvink. ISlechts één jaar is Louis Verstraa ten prof geweest, bij het Belgische Club Brugge, maar precies zoals ie dereen bij RBC dat al voorspeld had, keerde Verstraeten aan het begin van dit seizoen teleurgesteld Jerug, naar de club waar hij vijf tien Jaar lang ls begeleid op weg baar een even veelbelovende als ■■inerkwaardlg verlopende carrière, profvoetbal hoeft voor hem niet beer zo nodig, al houdt Verstraaten slag om z'n arm door te stellen, elk aanbod het overwegen waard is.' Dat alles klinkt extra vreemd, als ben zich realiseert, wat de nu 23- jarige Versraaten. allemaal aan aanbiedingen (NAC. MVV, AZ'67, C Haarlem. Lokeren, Ostende, Ton geren) heeft gehad. En vooral, als 'men terugblikt op zijn prestatie- 'lijst voor zijn vertrek naar België was Verstraeten nationaal amateur- topscorer 23 goals; en ook daarvóór -i-iging er geen seizoen voorbij, of Verstraaten nam minimaal de helft van RBC's doelpuntenproduktle voor zijn rekening. ■^Vooral Ajacied Ruud Geels, die bij |Club Brugge tot Verstraaten's boe zemvriend uitgroeide, kan er nog v; steeds niet over uit dat de Neder- l-K landse profwereld er niet in slaagt iom Verstraaten te contracteren. Geels zegt: 'Louis kwam bij Club Brugge, geloof ik op het verkeerde lOI>moment binnen. HIJ moest zich waarmaken tussen jongens als Ra- joul Lambert, Lefevre, Johan De- jvrlndt en ik zelf dan. Dat was zijn grote pech. Want in de wedstrijden dat hij een kans kreeg, maakte hij doelpunten goals bij het leven. Een wedstrijd vergeet ik nooit meer. We speelden met Brugge tegen Sao Paulo tweede op de Braziliaanse ranglijst. We won nen met 53 en Louis maakte ge loof ik drie goals. Toen al heb ik gezegd dat dit een fantastische voetballer kon worden. En dat vind ik trouwens nóg. Als je weet, hoe weinig hij kost, dan lach je Je dood. Voor dat bedrag kan geen enkele club in Nederland een knappe spits kopen.' Met name Leo Canjels de trainer van MW. heeft alles in het werk gesteld om Verstraaten in het be taalde voetbal te trekken. Canjels was destijds ook de man die Ver straaten naar Club Brugge haalde, maar al na luttele weken kreeg juist Canjels ongelukkig genoeg ontslag en verloor de onervaren prof Verstraaten zijn eerste trainer, in een seizoen dat uiteindelijk voor élke beginnende prof funest zou zijn geworden. Drie trainers(i) kre gen in één seizoen de 'kans' om Club Brugge aan het nodige succes te helpen, maar zelfs de laatste. Ernst Happel was niet in staat om de logische terugval van het daarvóór zo bejubelde Club Brugge af te wenden. Laat staan, dat het talent Verstraaten een kans kreeg. Verstraaten zelf verschuilt zich, vreemd genoeg, niet achter de trai nerswisselingen als zijn 'misluk king' als voetbalprof daarmee In verband wordt gebracht. Verstraa ten zegt: 'Het lag niet aan Happel. Als die man kwaad op me werd, moest ik lachen. Happel kankerde, maar dat gebeurde ten bate van de club. Onder Happel's leiding maak te Geels drie keer zoveel doelpun ten als daarvóór, dat zegt me ge noeg.' Ik ben eigenlijk afgeknapt, omdat mijn salaris na het eerste jaar drastisch zou worden verlaagd. Als ik in sportlef opzicht een goed jaar zou hebben gemaakt, dan was ik misschien bereid geweest om con cessies te doen. Nu niet. Omdat ik bovendien RBC nog had.' En aldus is Verstraaten nu in dood se stilte teruggekeerd in Roosen daal, waar RBC in de hoofdklasse C domineert als nooit tevoren. Voor een belangrijk deel Is de geprikkel de Verstraaten daarvoor verant woordelijk, al wil hij zelf geen van zijn tien, tot nu toe geproduceerde doelpunten aangrijpen om zich tot vedette uit te roepen. Verstraaten, zegt: 'Er is vaak gezegd, dat RBC niet zonder Verstraaten kon. Ik ontken dat, echt waar. Vorig jaar zijn de jongens kampioen gewor den, terwijl ik op det momënt in Brugge zat. Dat vind ik fijn, want ik wil alles behalve vedette wezen.' Maar Ruud Geels zegt: 'Dit is een giller. Ik vind die Verstraaten zó goed, dat ik hem zélf wel zou willen kopen.' JAN VAN DER KROON iet itt MOSKOU Anatoli Karpov heeft gisteren het recht verwor ven Bobby Fischer uit te dagen voor een tweekamp om de we reldtitel schaken. De jonge Rus won de tweekamp tegen zijn landgenoot Viktor Kortsnoj door een remise in de vieren twintigste partij. Het was de ne gentiende remise in totaal. Karpov won drie partijen, Kortsnoj zegevierde twee keer. De tweekamp was begonnen op 16 september van dit jaar. De FIDE, de internationale schaak- federatie, zit echter nog steeds in dubio over een mogelijke tweekamp Fischer-Karpov. Fischer heeft laten weten geen prijs meer te stellen op een door de FIDE geëiste tweekamp met de titel als inzet. De Ameri kaan wil dat in zo'n geval aan al zijn eisen tegemoet wordt gekomen en dat gaat de schaakfederatie veel te ver. Fischer veroverde zijn wereldkampioenschap twee jaar geleden in een turbulente twee kamp met de Rus Boris Spasski. Daarna heeft de Amerikaan nog slechts summier van zich laten ho ren. Aan schaakpartijen op wed strijdniveau kwam hij niet meer toe. Definitief wil de FIDE nog niet weten van een terugtrekking van Fischer. Het zou namelijk beteke nen dat Karpov nu wereldkampioen is, als winnaar van de vele toer nooien en tweekampen omvattende uitdagerscompetite. Dat zou niet al leen bij de FIDE maar ook bij de schakers een nare smaak achter laten. Verwacht wordt niet dat op korte termijn een beslissing zal worden genomen. Het zag er gisteren in Moskou ook niet naar uit dat de nieuwe wereld kampioen na 31 zetten werd gefeli citeerd door Kortsnoj. In het ge restaureerde Estrade theaterin Moskou Heten belde schakers niets van emoties blijken. In al de dagen geleden uitverkochte zaal buiten smeekten honderden mensen die door de politie op afstand werden gehouden om een kaartje brak ook zeker na de laatste zet geen pandemonium los. Door twee mensen zal, zo de FIDE dat beslist, Karpov zeker niet als wereldkampioen worden aange- ïnerkt: Fischer zelf en de Brazili aan Henrique Mecking. Mecking staat overigens bekend om zijn wil de verhalen. Hij kondigde gisteren in Rio de Janeiro aan. dat hij en niemand anders zal spelen om de wereldtitel tegen Bobby Fischer. Volgens de Braziliaan is de wereldkampioen ak koord gegaan met een voorstel van die strekking. Mecking: 'Als Karpov tot wereld kampioen wordt uitgeroepen zonder tegen Fischer te spelen, dan heeft zijn titel weinig waarde. Fischer heeft in officiële verklaringen laten weten dat hij bereid is zijn wereld- Wit: Anatoli Karpov Zwart: Viktor Kortsjnoi 1. Pgl-f3 d7-d5 2. d2-d4 Pg8-f6 3. c2-c4 d5xc4 4. e2-e3 g7-g6 5. Lflxc4 Lf8-g7 6. 0-0 0-0 7. b2-b3 c7-c6 8. Lcl-b2 Lc8-g4 9. Pbl-d2 Pb8-d7 10. h2-h3 Lg4-f5 11. Tfl-el Pd7-b6 127 Lc4-fl Pf6-e4 13. Pd2xe4 Lf5xe4 14. Pf3-d2 Le4-f5 15. Tal-cl Ta8-c8 16. Ddl-e2 Tc8-c7 17. a2-a4 Lf5-c8 18. Lb2-a3 Lc8-e6 19. De2-dl Tf8-e8 20. Pd2-e4 f7-f5 21. Pe4-c5 Le6-f7 22. La3-b2 Pb6-d7 23. Pc5-d3 Tc7-c8 24. b3-b4 a7-a5 25. b4xa5 Dd8-a5 26. Lb2-c3 Da5-a7 27. a4-a5 c6-c5 28. Ddl-a4 Pd7-b6 29. Da4-al Pb6-d5 30. Pd3xc5 Pd5xc3 31. Dalxc3 remise. titel op het spel te zetten tegen grootmeesters die niet officieel uit-, dager zijn. Die houding is juist en Fischer moet daarvoor geprezen worden'. Mecking verklaarde verder dat. als hij Fischer mocht verslaan, hij zich zal onderwerpen aan de FIDE-re- gels q»i zijn titel zal verdedigen tegen ieder door de federatie aan gewezen uitdager. De Braziliaan vertelde dat hij van plan was akkoord te gaan met de door Bobby Fischer gestelde eisen. BOEDAPEST (LTI) Het 'boek van de maand' in Hongarije is momenteel 'Waarom liet Hon gaarse voetbal ziek is'. Het is geschreven door Antai Vegh, die gevallen van omkoperij en cor ruptie aan het daglicht brengt. Op verzoek van de voormalige trainer van het nationale elftal, Rudolf Illovsky, heeft de over heid de verkoop verboden en op het ogenblik worden alle nog te achterhalen exemplaren in be slag genomen. Op de zwarte markt 'doet' het boek (oorspron kelijke prijs 11 forlnten, onge veer 1.20) na de confiscering ongeveer 60 gulden. Gelukkige bezitters lenen het uit tegen prijzen die variëren van vijf tot tien gulden per dag. Het boek telt 170 bladzijden en beschrijft onder meer de val van Hongarije van de eerste tot de 23ste plaats op de Europese ranglijst. Vegh, een omstreden auteur, werd reeds tien jaar geleden aangevallen door de communistische bond van schrijvers, maar tot dusver zijn al zijn boeken van de persen gekomen. Zijn huidige tophit is het eerste boek sinds 1956 dat geen genade vindt in de ogen der autoriteiten. Vegh beweert onder meer dat officials onderling wedstrijden 'regelen' om er persoonlijk beter van te worden en dat de corrup tie In leiderskringen ongehoorde vormen heeft aangenomen. Vol gens Vegh worden Hongaarse spelers ook wel degelijk betaald, voornamelijk door staatsonder nemingen. Hun verdiensten zou den geheim worden gehouden om een eventuele deelneming aan Olympische Spelen niet in gevaar te brengen. Een grote boosdoener in de ogen van Vegh is Rudolf Hlovszky. 'onder wiens leiding Hongarije van een eerste klas formatie af zakte tot onder in de Europese middenmoot'. Volgens de schrij ver heeft de voormalige bonds coach, die eerder dit jaar werd opgevolgd door Joszelf Bozsik. eens een wedstrijd georganiseerd RUDOLF ILLOVSKY boosdoener tegen een Spaans clubelftal, cn dit onder het mom van een offi ciële interland. 'De reden van deze manipulatie was van finan ciële aard', aldus Vegh' 'niet al leen voor de Spanjaarden, maar ook voor Illovszky pakte deze arraire bijzonder gunstig uit'. Illovszky heeft inmiddels tegen Vegh een aanklaoht ingediend wegens smaad, maar op aan dringen van de Hongaarse voet balbond heeft hij deze weer in getrokken. (Advertentie) Fortuna SC-FC Twente Roda JC-FC Amsterdam Ajax-Helmond Sport AZ '67-FC VVV FC' Dordrccht-Sparta Telstar-Hermes DVS >IVV-Feyenoord RBC-PSV IJsselmeervogels-SC Amersfoort Go Ahead-FC Utrecht Haarlem-De Graafschap FC Den Haag-SC Cambuur Excelsior-Heracles Wageningen-PEC Volendam-NAC FC Vlaardingen-FC Groningen Uitslag van 17 nov.: aantal deelnemers 1 080.682. Inleg 4.078 682. Prljzenbedrag 2.087.660. Eerste prijs. 2 winnaars, die elk bruto 414.183 ontvangen. Tweede prijs. 9 winnaars, die elk bruto 21.526 ontvangen. Derde prijs. 244 winnaars, die elk bruto 1.191 ontvangen. Vierde prijs. 12.769 winnaars, die elk 24 ontvangen. Voor de lotto van zondag ls geen Jack pot. het totale bedrag van de le prijs valt ten deel aan de belde winnaars van de le prijs. Sporttoto n Louis Verstraaten voor RBC in een van de vrpegcrc toppers tegen Elinkwijk. Op de achtergrond Ertvin Sparendani. TAFELTENNIS De Nederlandse ta feltennisploeg TSF (Schiedam) zal ln I de tweede ronde van het toernooi om de /Jaarbeursbeker voor herenteams (Hong.). Uitslag van 17 nov.: Aantal deelnemers 330.0ie. Inleg t 910 974. Prljzenbedrag 1 432.712. Eerste prijs: geen winnaars, het bedrag van de le prijs wordt ln gelijke delen voor de Jackpot van de volgende toto en de 2e en 3e prijs van deze toto. Tweede prijs: 12 winnaars, die elk bruto 13.822 ontvangen. Derde prijs: 197 winnaars, die elk bruto 1 1.061 ontvangen. Naar de Jackpot van toto no. 13 gaat een bedrag van 57.695. De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdagamateurcompetltle afge last. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor zaterdag afgelast. De voor vandaag te Apeldoorn vastge stelde rugbywedstrijd tussen het offi cieuze Nederlandse team. de Impala's, cn een RAP-ploeg uit West Duitsland gaat wegens de gesteldheid vanhet trrein niet door. De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond heeft alle wedstrijden voor zo wel zaterdag als zondag ln verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. (Advertentie) Per 1 Januari 1975: gezinspremie. - man, vrouw en twee kinderen beneden de 16 jaar - vanaf ƒ132,90 per maand. Vraag vrijblijvend inlichtingen vla aen ongelrankeerde envelop. Ie zenden aan Stichting Het Zilveren Kruis, machtigingsnummer 1, Noordwllk Hoofdkantoor: Noordwijk. Gooweg 51. AMSTERDAM Janke Nijdam. vertegenwoordigster van de softbal sport in de Koninklijke Nederland se Baseball en Softbal Bond (KNBSB) heeft voor haar functie als bondsbestuurslid bedankt. Reden is een diepgaand verschil van mening met de coach van het softbalteam. Nol Houtkamp, dat ge rezen is tijdens het gehou den toernooi om het wereldkampi oenschap softbal in de Verenigde Staten en ivaarbij Nederland een zeer verassende zesde plaats be haalde. Janke Nijdam fundeerde tijdens dit toernooi als assistent-coach, het geen een enigszins moeilijke figuur was. omdat zij als bondsbestuurslid eigenlijk in functie boven Hout kamp stond. Na terugkeer van het team in Nederland is getracht de kloof te overbruggen hetgeen zon der resultaat bleef. DORDRECHT De wedtrijd FC Dordrecht-NEC (eerste divisie), die afgelopen zondag werd afgelast, zal op woensdag 27 november a.s. op het Spartaterrein te Rotterdam ivorden ingehaald. De aanvang van het duel is bepaald op 20.15 uur. Oorspronkelijk icas de wedstrijd gepland voor 29 december, maar in verband met de strijd om het twee de periodekampioenschap heeft men voor een eerder tijdstip geko zen. JUBBEGA Twee spelers van de noordelijke amateur tweedeklasser Jubbega zijn voor een Jaar ge schorst. De twee spelers: T. Blaauw en A. Jonker waren betrokken bij het molesteren van de scheidsrech ter en mishandeling van tegenstan ders tijdens de wedstrijd Jubbega- Leek. Zij mogen pas op 27 septem ber van het volgend jaar weer voetballen. Voorts moet Jubbega de speler J. de Vries voorlopig missen. Deze werd naar aanleiding van wangedrag ln de wedstrijd Dok- kum-Jubbega voor zes wedstrijden geschorst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23