pieuwe serie 'Sprookjes i/an de Lage Landen' n Relatie buiten huwelijk wordt achtergesteld ■Broodschrijver herdrukt 1 Huis kopen? RPS-hypotheek! Slecht toe recht aan verteld, geestig geïllustreerd Discussie over de PSP Want die is van goeden huize. Rijkspostspaarbank COURVOISIER Jiuw/KWARTET ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T21/K19 UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naaih van de schrijver vermeld. ir C.G. van Zweden weljlSTERDAM Eelke de Jong en Hans Sleutelaar hebben op- jiiw ,een bundel 'Sprookjes van de Lage Landen' bewerkt en na- teld. Evenals eind 1972, toen hun eerste bundel verscheen, is dit nieuwe boek geestig en artistiek geïllustreerd door Peter i. Er zijn zelfs zestien pagina-grote kleurplaten bij. Die tekenin- zijn zó goed. Die vormen een verhaal apart. zijn, of. 'schone prinses', -ze zijn allemaal geboren en getogen op diezelfde klei. Dat is ze aan te zien. En daarmee passen ze helemaal in de sfeer van deze oude vertellingen. Verder tekent Peter Vos een hecht verbond tussen mens en dier en aarde. Dat is natuurlijk ook een van de oer-voorwaarden voor het sprookjesparadijs. En hij doet kostelijke vondsten. In één van zijn kleurplaten spot hij bijvoorbeeld met het perspectief. Ik doel op de plaat bij 'Jan Klaassen'. In dat verhaal komt het motief voor van 'tafeltje dekje'. De kijker ziet een grote kamer van een kas teel. Een gedekte tafel en een enorme stoet vorstelijke spijzen ko men dwars door het plafond heen naar binnen zweven. Toch zit er geen gat in het plafond. Je moet er maar opkomen: Peter Vos heeft 'twee perspectieven' door elkaar heen getekend. De beschouwing van onze redacteur P. L. van Enk in onze krant van dinsdag 'Spookbeeld van Moskou achter conflict in de PSP' heeft reacties uitgelokt van drie met name in het stuk genoemden. jst de tekst. Eelke de Jong en Sleutelaar heben weer geput jjhet Vlaams-Nederlandse taalge- Volksvertellingen van onze Jrouders dus. Boertig opgediste tokjes, waarvan de taal zó ge tikt is in de lage landen, dat we terlijk een bundel uit de klei fokken verhalen op tafel heb- Ischlen moet je er als lezer een fenne voor hebben, maar ik heb foten van die rauwe, vierkante 1 van deze vertellingen, i voorbeeld uit 'Jan Klaassen": daag gaan. morgen gaan. alle jen gaandoor het vele gaan Ie hij veel weg af. Viel hij niet, hoefde hij niet op te staan; hij niet tegen een boom, dan hij geen builen; liep hij niet in water, dan kon hij niet verzui- en als hij vergat te drinken, was hij niet bezopen.' ander voorbeeld. Een soldaat •talitrek heeft, zegt: TzaZ mijn buik eens van katoen pleden 'N is erg verleidelijk om te citeren ^r dan kun je wel aan dè gang ■en. De beide auteurs gebruiken zo zuivere en directe taal, dat grond van hun prestatie best tje ueden van het 'Simplisties Ver- ssemd' mochten worden. Hun taal is Nfloos, en laat de sfeer van het iokje onverlet. En dat is geen igheid, want hun bronnen wa- niet altijd even vlekkeloos. heben in deze bundel veertig bijeengebracht en be- tof^kt. Blijkbaar met grote kundig- bT r. ...eningen Vliéer Vos is met zijn tekeningen ■bidtuoos op dreef. Zijn figuren zijn imaal zwaargebouwde gedrongen die passen in de waterige van de lage landen. Ze heb- handen als kolenschoppen: ze er schonkig uit. Of ze nu 'heks' - 4- VS,; - ■■MHiBpi v -V» Grappen Én dan zijn grappen. Een goed voorbeeld biedt de goud kleurige omslag van het boek. Die omslag moet u van het boek afne men en dan op tafel uitspreiden om goed te kunnen kijken. U ziet dan één grote tekening, die beheerst wordt door twee voorstel lingen: een heks in een (holle) boom en een* koning-op-klompen met zijn koningin op hun troon. Die troon is eveneens een boom. Ter weerszijden van deze prachtige plaat zitten de waarnemers van sprookjesland. Rechts in een bootje op het water, zitten de schrijvers. Eelke de Jong en Hans Sleutelaar Ze dopen hun pen in het water van het meertje. En helemaal links, verscholen tus sen de rietpluimen, zit Peter Vos zelf. ?ijn potloodje houdt hij me tend en schattend op armlengte voor zijn ogen. Als u nu, na deze inspectie, de omslag weer om de blauwe liinnen kaft doet, verdwijnen de beide au teurs in hun bootje naar de voor flap, en de tekenaar (bescheiden) naar de achterflap. Een gedekte tafel en een enorme stoet vorstelijke spijzen komen dwars door het plafond naar binnen zweven. Een gouden vondst. Op diezelfde -tekening zien we een nestje met drie vogeltjes en een mensje: allevier met opengesperde bekjes. Zo is er veel te zien. Maar u bent niet bekocht als u zelf op ontdek kingstocht gaat. Het boek staat ar tistiek op hoog peil. 'Nieuwe sprookjes van de Lage Lan den' bijeengebracht bewerkt en van aantekeningen voorzien door Eelke de Jong en Hans Sleutelaar. Geïl lustreerd door Peter Vos. Uitgave: De Bezige Bij, Amsterdam. Formaat 34.5 x 24.5 cm. Omvang 176 pag. Prijs tot 5 december 19.50. Daarna 32.50. Als eerste de heer W. van Exter uit Eemnes. Hij schrijft o.a. Ik ben nimmer lid van de PSP geweest en alhoewel ik de gebeurte nissen daar zover als in mijn ver mogen ligt volg, heb ik daar per soonlijk niets mee te maken. Wél ben ik lid van de PtfdA. Daar heeft mijn streven steeds tot zin gehad in landelijk verband een zo groot mogelijke concentratie van demo cratische krachten te bereiken om op die manier voorwaarden te scheppen om tot een andere lands - politiek te komen dan door de regeringen De Jong en Biesheuvel werd gevoerd. In de jaren rond 1970 heb ik in het verband van 'Progressief alternatief' alles ge daan om PvdA, D'66, PPR en PSP in één blok te verenigen. In 1973 is het ten dele gelukt zo'n regeringsbeleid tot stand te bren gen mét alle zwakten en gebreken, maar toch ook met heel veel posi tieve zijden. Dat deze ontwikkeling opnieuw tot een crisis en waar schijnlijk splitsing in de PSP voert, kanmen jammer vinden, maar neemt het feit niet weg, dat een belangrijk deel van de PSP-leiding tezamen met de kamerleden Van der Spek en Van der Lek en de redactie van 'Radikaal' onrealistisch tegenover deze ontwikkeling staat en hoopt door het uitbannen van hen die bedoelde ontwikkeling wél als noodzaak zien, de fijne sectarische zelfgenoegzaamheid te herstellen. Achter deze zéér op Nederland toe gespitste strijd ziet de heer Van Enk 'het spookbeeld dat de norse trekken van de Sowjet Russische leider Breznjew persoonlijk draagt'. Nu leven we in een vrij land en ieder mag schrijven en denken wat hij wil. Als heer Van Enk de klok van de koude oorlog wil terug draaien, dan is dat zijn zaak. Maar het is laakbaar en ontoelaatbaar dat hij bij dit streven de integriteit van een groot aantal mensen aan vecht en ze denuncieert als 'agen ten van Moskou' zonder het minste spoor van bewijs. In de volksmond wordt dit laster genoemd. Het op treden van heer Van Enk over schrijdt alle grenzen van journalis tieke ethiek. Jammer dat zijn 'spookbeelden' een plaats in deze krant hebben kunnen vinden. Eenheid van actie De tweede reactie komt van de heer P. M. Brouns uit Groningen. Hij is lid geweest van het partijbe stuur van de PSP. Hij schrijft o.a.: Waar het om gaat is niet 'de aloude (ADVERTENTIE) bew| ice-i ille 1716 de ersi bari 101 Auteurs van 'Twee mensen en het recht': Alle inlichtingen: bel gratis 0017 haal een folder in het postkantoor schrijf - zonder postzegel'naar de RPS, Amsterdam IMPS uw nationale spaarinstelling DEN HAAG Mensen die niet willen of kunnen trouwen, worden door de wetgever achtergesteld bij gehuwden. Onder deze discri minatie lijden niet alleen degenen die, al dan niet vooruitlopend op een huwelijk, in 'concubinaat leven, maar ook bijvoorbeeld sa menwonende homofielen, broer en zuster, ongehuwde moeders met kinderen. De discriminerende bepalingen ten aanzien van hen die niét gehuwd zijn, zouden uit de wet moeten verdwijnen. De "Wageningse hoogleraar mr. J. M. Polak schrijft: 'Als het mogelijk blijk te zijn wettelijke regelingen te ontdoen van de druk die huwe lijk en gezin erop leggen, moet dat gebeuren. Huwelijk en gezin moe ten niet meer dan strikt noodzake lijk is. de inhoud van de wetgeving bepalen.' Men mag er in een maat schappij als het onze van uitgaan dat de mens wel zo zelfstandig is dat regelingen, indien al nodig, louter op hem persoonlijk gericht worden en dat buiten beschouwing wordt gelaten of, en zó ja, welke relaties hij met anderen wenst aan te gaan'. Deze opvattingen huldigen de au teurs van het boekje 'Twee mensen en het recht', dat is uitgegeven onder auspiciën van de redactie van het Nederlands juristenblad. Het boekje bevat bijdragen van een aantal juristen en sociologen over de rechtspositie van relatievormen buiten het huwelijk. In zijn bijdrage 'Alternatieve rela ties in een wettelijk vacuum' schrijft dr. mr. C. J. Straver: 'Er lijkt geen enkele afdoende grond aanwezig om relaties buiten het huwelijk in hun functioneren te beletten: het is juist een taak van de overheid om belemmeringen in de ontplooiing van mensen weg te nemen en te bestrijden'. De auteur schrijft dat het ontbreken van re gels er de oorzaak van is 'dat op het ogenblik niet-huwelijkse rela ties meer moeite hebben om maat schappelijk en juridisch goed te functioneren en dat ze in een aan tal gevallen aperte onbillijkheden ondergaan'. ben een broodéchrijver', verklaarde Herman de in 1939 in De Nieuwe Eeuw en hij zei er bij: is, geloof ik, geen slechte hoedanigheid, brood ijver te zijn.' Nee. dat is het beslist niet, is de :r anno 1974 grif geneigd te beamen, nu hij verse Irukken van vier boeken van Herman de Man voor heeft liggen. ;ever Querido in Amsterdam zorgde daarvoor en iKfPte er twee in een (mooie) band: 'De kleine J jreld' (tiende druk, eerste druk in 1932)/'De barre iter van negentig' (achtste druk, eerste in 1929), en 386 pagina's prijs 24,50: en: 'Rijshout en in' (elfde druk, eerste druk in 1924)/'Marie of hoor de wederpartij' (tweede druk, eerste in 1937), tien 415 pagina's, prijs 27.50. a broodschrijver.Herman de Man kon zich ver floven zich als zodanig te 'verkopen', want zijn wasjnans en vertellingen vlogen niet alleen de winkel tair. ze werden ook door de officiële kritiek geprezen. i A werd (en wordt, hopen we voor Querido) ver- ilsïfht. omdat hij zo'n geweldig verteller is, hij werd wordt bij dezen) daarvoor in krant en tijdschrift oofd. Niet op de goeiige manier van: hij kan een 35. lekker leesbaar verhaal weggeven, maar voor de rest stelt 't niet veel voor, maar omdat zijn goed zittend realisme altijd boven de anecdote uitkwam. Houten Gert uit 'De barre winter van negentig' is toch meer aan een type en De Mans schetsen zijn meer dan gemakkelijk hanteerbare streeknovellen. Het woord 'verkopen' viel. De Man was een koopman en zijn laatste baan was er een in de autohandel (toen hij in '46 bij een vliegtuigongeluk op Schiphol om het leven kwam, was hij daarvoor naar Engeland- geweest). Hij erfde daarvoor eigenschappen van zijn va der die als lapjeskoopman de boeren in de streek rond om Oudewater langs ging, samen met zoon Sally (De Man 'leette: Salomon Herman Hamburger), die in die periode de mensen leerde kennen in het rivierenge bied van Utrecht en Zuid-Holland, die later zijn bjfxen zouden bevolken. T> nieuwe uitgaven bij Querido maken na een paar ïcizijden lezen duidelijk, dat De Man niet verouderd 's Los van elk jeugdsentiment zijn we met deze heruitgave blij en ook met de ons verstrekte medede- ng dat Querido nog meer werken van Herman de Man gaat heruitgeven Grondig gewijzigd In de bijdrage van de sociologen ir. M. Beuckens-Vries en ir. C. J. Cramwinckel-Weeda wordt (bij ontstentenis van recentere cijfers) verwezen naar de gegevens van de volkstelling uit 1960. In dat jaar telde Nederland bijna 80.000 huis houdens van twee zelfstandigen tussen wie een andere relatie dan het huwelijk bestond. Daarbij kwa men nog dergelijke samenlevings vormen met kinderen, waarvan het aantal werd geschat op maximaal 28.000. De auteurs, dié van 'twee-relaties' spreken, wijzen erop dat dit beeld inmiddels grondig gewijzigd kan zijn. 'De doorbraak van een meer tolerante houding tegenover homo filie bijvoorbeeld dateert van na 1960, wat zeer waarschijnlijk in vloed zal hebben op het voorkomen van andere twee-relaties dan het huwelijk'. Zij constateren dat in de statistieken 'weinig aandacht wordt geschonken aan samenlevingsvor men, waarin geen huwelijk tussen de zelfstandige personen is geslo ten'. Straver, verbonden aan het NISSO in Zeist, noemt een aantal gevallen waarin niet-gehuwden bij gehuw den worden achtergesteld. Hij be spreekt ook de mogelijkheden tot verandering, waarbij hij ervoor pleit bepaalde samenwonings- en boekje, uitgegeven door Tjeenk den: abonnees van het Juristenblad Willink in Zwolle, kost 12.50 gul- betalen 9.50 gulden. onderhoudscontracten in de wet op te nemen of wettelijk te erkennen. 'Een groot, en naar men mag aan nemen. groeiend aantal burgers', schrijft hij, 'heeft een aanmerkelijk belang bij het totstandkomen van de wettelijke erkenning van hun situatie en de uit die erkenning voortspruitende opheffing van de onzekerheid en rechteloosheid in ons huidige rechtsbestel'. De Groningse hoogleraar mr. E. Co- hen Henriquez vraagt zich af welke rechtsgevolgen, die nu voortvloeien uit het huwelijk en de maatschap pij (een zakelijk samenwerkings verband), ook zouden kunnen wor den verbonden aan het concubi naat. Een onderzoek daarna zou in een latere fase ook andere samen levingsvormen moeten omvatten. Wie ervaring heeft met het maken van overeenkomsten waarin onder houdsverplichtingen tussen in con cubinaat levende partners worden geregeld, roept hij op zich met hem in verbinding te stellen. De bundel bevat verder nog bijdra gen van prof. P. L. Dijk, die belas tingkwesties aan de orde stelt, en mr. J. A. Nota. die de rechten van het in concubinaat opgevoede kind belicht. 'Twee mensen en het recht' is de eerste uitgave in de 'Boeken- reeks NJB'. waarin jaarlijks een nieuw deel zal verschijnen. Het (ADVERTENTIE) Le Cognac de Napoléon vraag of en in hoeverre de PSP zich met de linkse samenwerking kan inlaten zonder daarbij haar identiteit van radikaal-socialisme en pacifisme te verliezen', zoals de schrijver van dit stuk, de heer P. L. van Enk meent. De vraag naar al dan niet identiteit is een foutieve vraag. Van oudsher heersen er bin nen de socialistische en arbeiders beweging diverse opvattingen over theoretische uitgangspunten en strategie. Daarmee wordt dan ui ting gegeven aan de gecompliceerd heid van de problemen die men als beweging tegenover zich vindt. Van oudsher ook is er, ondanks de verscheidenheid van opvattingen, aangedrongen op eenheid van actie, omdat het voor socialisten een niet te veroorloven luxe is zich verdeeld op te stellen tegenover de heersen de machten. De vraag voor de PSP is daarom of zij binnen of buiten die beweging staat. De PSP heeft dit al vroeg onder kend. Als resultaat van discussies die binnen de PSP in 1971 zijn gevoerd, ontstond in dat jaar het analyse- en beleidsplan, dat de di recte taak van de partij als volgt omschreef'De taak van de PSP binnen de op gang komende bewe ging dient er voor alles een van bundeling te zijn' Vanuit dit uitgangspunt zijn partij besturen aan de slag gegaan en hebben afdelingen en gewesten ge werkt. Daar waar dit niet gebeurde hebben personen en groepen in de PSP een belangrijk partij besluit naast zich neergelegd, zij waren daarmee in strijd met de koers van de partij. Dat een georganiseerde oppositie in de partij (ingeleid door het artikel van Van der Lek in het PSP-blad Radikaal) tot een crisis in de partij leidde, kan iedereen bekend zijn. Minder 'bekend misschien is dat daarbij Hoogerwerf als voorzitter aftrad (dezelfde die nu zulke ferme taal uitslaat en allerhande ver dachtmakingen in het rond slin gert) om een week later weer op deze post terug te keren, alsof er niets gebeurd was. Een verbazing wekkende geschiedenis. Inderdaad. Het is dan ook niet vreemd, dat er een verklaring van Oosterhesselen is gekomen, ondertekend door par tijgenoten, die partij besluiten se rieus nemen en niet buiten (zoals Van der Spek c.s.) maar binnen de beweging willen staan. Dat Trouw/Kwartet zich door deze oppositie laat misbruiken door vuil te spuiten met allerlei onbewezen verdachtmakingen zegt meer over de belangen achter deze krant en haar plaats tegenover de socialisti sche arbeidersbeweging, dan over de door haar als 'Moskou-gezinden' gekarakteriseerde personen. Koude oorlog Een derde, wat kortere reactie, tenslotte kwam van Leo Klatser uit Amsterdam. HIJ schrijft: Het is op zichzelf een zeer lofwaardige zaak dat de heer Van Enk zijn licht heeft opgestoken over de narighe den binnen de PSP. De manier echter waarop hij dit alles aan de lezers van zijn krant presenteert, tart werkelijk alles wat men zich kan voorstellen. Ik weet over de interne aangele genheden van de PSP niets of nau welijks meer dan mijn vak voor schrijft daarvan te weten. Maar wanneer de heer Van Enk het no dig vindt een dergelijk onderwerp te presenteren op een manier die ons doet denken aan de bloeitijd van de heer Joseph McCarthy en de ergste dagen van de koude oorlog, dan vind ik dat het moment geko men is tegen zoiets te protesteren. Ik maak er de lezers van Trouw/Kwartet op attent, dat de op mij betrekking hebbende passa ges in dit stuk op onvoldoende of niet voldoende gedegen informatie berust. Mocht de heer Van Enk echter over zulke verreikende in lichtingen beschikken waaruit zou kunnen blijken dat ik er zulke wal gelijke praktijken op na houd - dan ben ik van mening dat hij verplicht is met zijn hele hebben en houden voor de dag te komen om het Nederlandse volk In te lich ten over de misdaden van een ze kere Leo Klatser. Aardappels Nu er niet zoveel aardappels komen stijgt de prijs. De huismoeders zit ten daar mee. Hoe zulks in de toekomst te vermijden? Wel, door de boeren in het noorden des lands, waar veel fabrieksaardappe len verbouwd worden, gewoon de verplichting op te leggen in plaats daarvoor een groot oppervlak eet- aardappelen te verbouwen. Met de aardappelmeelfabrieken hoeft men geen medelijden te hebben. Die verkopen het meel naar Rusland. En wat nog veel erger is: die laten hun personeel op zondag werken. Musselkanaal J. Tipker Ds. Visky Woensdag publiceerde u dat da Visky Ferenc in Roemenië zou zijn gearresteerd. Wij' komen zojuist te rug uit Roemenië en wij zijn ervan overtuigd, dat dit een foutief be richt is. Het gerucht van deze ar restatie werd al eind september in Nederland verspreid. In Roemenië wist ook een goede bekende van ds. Visky te berichten dat van een dergelijke arrestatie geen sprake was. Ds. Visky verricht zijn werk in zijn gemeente vlakbij Oradea. Utrecht Hebe Kohlbrugge Amsterdam Klaas Eldering Anders doen De regering neemt maatregelen om de economische crisis tegen te gaan. De produktie moet worden opgevoerd! Leve de consumptie maatschappij met de verspilling! Dit terwijl al vijftien jaar lang deskundigen waarschuwen waartoe dit uiteindelijk leidt. Dit terwijl Juist het tweede rapport van de Club van Rome verschenen is. Volgens de Club van Rome en an dere deskundige ecologen en biolo gen zal het gedragspatroon van de westerse mens fundamenteel moe ten veranderen willen er in deze eeuw geen miljarden mensen om- kofnen door honger en milieuram pen. Willen we het voor onze kin deren en kleinkinderen nog een beetje leefbaar houden, dan zullen we nu moeten beginnen ons leefpa troon radicaal te veranderen! Allen, die beseffen dat het fout gaat of er aan twijfelen moeten zich nu verenigen en alles in het werk stellen dat de stem van de Club van Rome en die van andere deskundigen doordringt tot in elke huiskamer. Vandaar ook onze actie 'Anders denken Anders doen'! We willen niet op de stoel van de politici gaan zitten, maar wel ie dereen bewust maken van datgene wat dreigt! Een natuurlijke leefwijze moet ge richt zijn op gezondheid en welzijn en niet op hebzucht en welvaart. Het gaat om onze kinderen en hun nageslacht. Door anders te denken en ook anders te doen, kan de fatale weg naar de ondergang wor den verlaten. Het woord en de daad is aan u! Norg Elsa Vleer-Jagerman Beyerhaus Jammer dat uw verslaggever in 7iijn weergave van de Reformatorische Getuigenisdag niet vermeldde, dat prof. Beyerhaus in een moeizaam zesjarig leerproces en door nauw keurige analyse van de desbetref fende documenten tot de ontdek" king is gekomen, dat de wereldraad geïnspireerd wordt door 'een huma nistische ideologie van neo-marxis- tische stempel'. Naar zijn overtui ging staat in deze raad niet de eenheid der christenen voorop, doch de nieuwe idee van 'wereld eenheid', die slechts te realiseren is door wereldregering en (mis schien) een wereldkerk. Deze we reldeenheid aldus prof. Beyer haus treft men nergens aan in de bijbel. Zij kan slechts de een heid zijn van de antichrist (verge lijk Johannes 16 vers 14 tot en met 16; Openbaring 13 vers 3 en 4). Ik tek^n hierbij aan, dat laatstge noemde ontstellende conclu sie, via een geleidelijk proces van bewustwording de laatste jaren steeds meer Ingang vindt onder christenen over de gehele wereld. Als woordvoerders moge ik o.m. noemen prof. Hal Lindsey ('De pla neet die aarde heette: pag. 126-128) en Basilea Schlink ('het einde is nabij'; pag. 150 e.v.) Beiden blij ken de voleindigde prostitutie van de kerk-van-de-toekomst ('hoer- van-Babylon') met marxisme en heidense godsdiensten te hebben voorzien. Amsterdam J. Verschuure Zondekennis (slot) Ds. Vroegindewey en met hem veel anderen, hebben een andere ge loofsvisie dan de heer Groen. De eersten gaan uit van het zondaar zijn tot de dood. Dat schuldbesef is vaak een theoretische zaak. Vasten, zoals David deed, is er beslist niet bij! De anderen juichen nu reeds over het verlossingswerk van Jezus Christus en weten hun grote schuld verzoend. Als men werkelijk in ge loof de toevlucht neemt tot Chris tus, de grote schulddelger, dan mag je volgens de schrift weten een verlost zondaar te zijn. Utrecht A. Witzel Arafat (18) Waarom moeten de Palestljnen boeten voor wat het Westen de joden heeft aangedaan? Wij zijn verantwoordelijk voor de dood van zes miljoen joden. Wij hadden er derhalve voor moeten boeten. Waarom is er In t verleden nooit geëist, dat Duitsland een deel van zijn land aan de Joden afstond? Ik ben niet antl-Israël. Ik erken het bestaan van de staat Israël. Wel vind ik dat men begrip moet heb ben voor de visie van de Palestij- nen. Strijensas G. Herweljer Arafat (19) Laten we nu alsjeblieft niet alle gelijk aan de kant van de Israëli's zetten en hun tegenstanders (die óók voor hun vrijheid opkomen) als de grootste bandieten afschilderen. Want zulke lieverdjes zijn de HH Israëli's ook niet! Alleen doen zij hun 'zaken' op wat geraffineerder manier. En bespaart u ons in elk geval propaganda-foto's van schie tende rabijnen of van heldhaftige soldaten, die twee jongentjes ge vangen hebben genomen. Zoeterwoude D. de Voogd Arafat (20) Laten we toch niet zo egoïstisch en zo laf zijn. Alles beter dan nog maals te moeten toekijken hoe het volk van Israel naar de slachtbank wordt geleid. En als de regerings leiders niet durven.Onder het 'gewone volk' zijn er nog velen, die achter Israël staan. Laten de Arabie ren zich, wat dat betreft, niet ver gissen! Israël, houd moed! Baarn Jos A. Brusse Abortus en synode Het ls verheugend dat de hervorm de synode zich heeft uitgesproken ten gunste van de bescherming van het menselijke leven ln de moeder schoot. De synode komt op voor de natuurredelijke zedenwet. Opge merkt zij nog. dat botsing van twee levens dankzij de vooruitgang van de geneeskunde niet meer voor komt. De praeventie stelt ons ln staat, haar te voorkómen. Nijmegen Dr. J. E. Schultc. T

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19