Protest in Zuid-Vietnam richt zich steeds meer tegen Thieu zelf oerden weerstaan Irak, jiaar de rekening is hoog nter en Perzische wapenhulp kunnen keerpunt betekenen V/KWARTET ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T11/K13 SfHp 1 k '•M; K?li •'•if. li-,, Voorzichtig samengaan tussen rooms-katholieken en boeddhisten Het Zuidvietnamese militaire bewind onder leiding van generaal Ngoejen Van Thieu wordt de laat ste maanden in toenemende mate onder druk gezet. Niet alleen zijn de gevechten tegen de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering, de vroegere Vietcong, steeds heviger geworden, ook in eigen gelederen heeft Thieu de laatste tijd te kampen met groeperingen die zijn aftreden eisen. Jour nalisten, militante Boeddhisten en vooral rooms-katholieken gaan in steeds groteren getale de straat op om te protesteren tegen de onderdrukking en de corruptie van het bewind in Saigon. hte Koerden in de wachtgebleden langs de grens verkeren, nu de winter invalt, in een wanhopige situatie. De aanvoer van voedsel naar de lelingen is belemmerd, waardoor de hongersnood voor een kwart miljoen mensen nabij is. Vooral de kinderen dreigen er het slachtoffer van te i. De stichting 'Terre des Hommes1 blijft de Koerden helpen. Gironummer 100900, Den Haag. >g in Irak? Welnee, er zitten wat opstandige, reactionaire elementen in de bergen van het noor- le oude Barzani met een handvol agenten van het imperialisme om zich heen. Nog vóór de r invalt zal hun verzet gebroken zijn. Maar kijkt u liever om u heen: naar de resultaten van •evolutie, naar het grote werk dat door onze Leider-President Ahmed Hassan Bakr is verricht. :eft de Koerden in ons land zelfbestuur geschonken. Er is een Koerdisch parlement geïnstal- en een Koerdische executieve, een soort ministerraad, gevormd. We hebben zelfs enige zetels gehouden voor de dissidenten in de bergen: als ze zich overgeven en naar de regels van onze re- ie willen leven zullen ook zij in het Koerdische parlement vertegenwoordigd mogen zijn'. !eekt de woordvoerder van de e regering in Bagdad, als bui- dse journalisten bij uitzonde- Jen visum krijgen om het land jzoeken. 'Er is geen oorlog', de grote bondgenoot in pu. 'De laatste broeinesten van t worden uitgeroeid', bevestigt Jioskou-communistische partij rak, de enige die naast de (i-partij mag bestaan en zelfs meeregeren onder haar toe oorlog? Nu al acht maanden |s meer dan drie-kwart van het ke leger, in totaal zo'n 100.000 'tegen de opstandige Koerden Barzani ingezet. Alleen al aan jmiddenfront bij Rowanduz, Jchter het hoofdkwartier en [stuurscentrum. van de vrije ten liggen, staan 3.5 tot 4 es met 12 artilleriebataljons, tó.000 man,- met minstens 250 pche t&nks op de grond, hon- p Toepolews, Soekhois en Ivan even degelijke Russische Bij in de lucht. Het aantal kche militaire experts in Irak I door de Koerden nu op 4000 at. Ze beweren zelfs gezien te |n dat kolonel Alexander Was- [samen met de Iraakse opper- hebber de succesrijke tank- II van 20 augustus op Ro- niz persoonlijk leidde. ïorme overmacht aan modern iateriaal hebben de Koerden Barzani niet kunnen weer- In augustus gingen Rowan- Qala Diza, een stadje meer zuidoosten, dicht bij de Per- grens, verloren. Bijna was Koerdische front doormidden den. maar juist de laatste, te bergruggen bleven voor de sen onneembaar. Nieuwe, nóg dere aanvallen werden in sep- r en oktober ondernomen, op rategische berg Zozik, op de Omar Agha pas, alle aan het infront bij Rowanduz, en ver- uidelijk bij Ranya. Met alle t probeerde het Iraakse leger lot in de poort naar het Koer- e hoofdkwartier open te bre- Dag na dag werden, onder ladig artillerie-spervuur nieu- aakse troepen de pashellingen tuurd. ns nieuwe, want de verliezen hoog: door de Koerden wor- ze. voor september alleen, op 2000 man geschat, evenveel Oor de eerste zes maanden van ellendige oorlog, de zwaarste tegen de Koerden gevoerd, de rste oorlog die op dit ogenblik e wereld woedt. En wie weet i? Want de wereld ziet toe en elt niet. Sami Ihebber aan het middenfront is Kak Sami Abdurrahman, een de Koerdische oud-ministers in Iraakse kabinet ten tijde van er jaren 'rust' van het akkoord In maart 1970 een definitief leek te zullen maken aan de eroorlog. In juli van dit jaar hij in Nederland op bezoek om te zoeken voor zijn zaak. Een g-gebouwde, rustige man, be-1 im politiek onderhandelaar, die in de slotonderhandelin- over de Koerdische autonomie, naart, bij de Ba'ath-regering i meer kon bereiken, lad wilde de Koerden geen werkelijk zelfbestuur toekennen, al leen een benoemd niet verkozen parlement en een benoemde uit voerende macht zonder reëele be-, voegdheden, zonder gezag over 40 procent van het Koerdische gebied, omdat daaronder olie ligt de provincie Kirkoek en andere dis tricten en zonder voldoende in komsten uit de rijke staatskas. Al leen beperkt zelfbestuur konden de Koerden krijgen en als ze het ultimatum niet binnen twee weken aanvaardden zouden 'de gevolgen voor hen zijn'. Kak Sami heeft de gevolgen gewe ten: de bommen en granaten vlie gen hem in zijn schuilhut dicht achter de frontlijn dagelijks letter lijk om de oren. Maar sinds vorige week his hij optimistischer dan ooit. 'We hebben in onze belangrijkste posities kunnen standhouden en zelfs zojuist de berg Zozik terugver- overd. Nu is onze aanvoerweg naar het noordelijk fronte tenminste vei liggesteld. De regens beginnen, de eerste sneeuw is gevallen. Het Iraakse leger heeft .de beslissende slag vóór de winter niet gehaald nu komen wij opzetten'. Is dit het keerpunt voor de Koer den? In elk geval moet het uitblij ven van militair succes voor de Ba'ath-regering een politieke klap van jewelste zijn. Maar bovendien is aan de oostkant een ontwikke ling gaande die haar niet onbe roerd kan laten. Want van over de Perzische grens zijn nieuwe wapens binnengekomen: moderne anti- tankraketten en artillerie van fors kaliber. Van Perzië zelf, van de Amerikanen? Stellig moet de Perzi sche regering ervan weten, want het grensverkeer met Vrij Koerdis- tan wordt zorgvuldig in de gaten gehouden. En dat zet menigeen aan het denken. Tot dusverre liet de Sjah alleen munitie, hooguit wat lichte wapens doorkomen, maar nu is hij verder gegaan. Begon hij te vrezen dat Barzani's Koerden het niet meer zouden volhouden, of wil hij tegen spel leveren tegen de zendingen Sowjet-wapentuig, die wekelijks door de lucht of via de Perzische Golf Irak bereiken zoals de al lernieuwste MIG-23, waarmee al leen nog maar Russische piloten mogen vliegen en die toch al boven Koerdistan zijn gesignaleerd? Perzische Golf Het machtsevenwicht rondom de Perzische Golf wordt in de binnen kamers van het keizerlijk paleis bij Teheran ongetwijfeld goed in het oog gehouden. Zou Teheran met Moskou misschien tot een akkoord kunnen komen, over de hoofden van de Koerden heen? Een af spraak tot stopzetting van ieders medewerking, tot terugtrekking van de duizenden adviseurs? Maar dat zouden dan alleen de Russische moeten zijn, want Perzische experts zijn in heel Koerdistan niet te vin den. Hoe het zij, zo'n afspraak lijkt theoretisch mogelijk, zelfs denkbaar tijdens het bezoek dat de Sjah de zer dagen aan Breznjew brengt en dat moet dienen om de economi sche relaties tussen beide landen te versterken. Toch is zo'n afspraak ook weer niet zo waarschijnlijk, omdat voor de Sowjets het voortduren van de bur geroorlog in Irak ook voordelen heeft, namelijk een toenemende af hankelijkheid van Moskou. En ook de Sjah houdt liever zijn handen voorlopig vrij, al was het alleen maar om de wensdroom die bij vele 'Paniranisten' leeft overeind te houden: dat de Koerden in Irak ooit eens met hun broeders in het grote Perzenrijk verenigd zullen worden. Een gedachte overigens, die de staf van de Democratische Partij. Koerdistan in Irak ver van zich afwerpt. Want daar weet men wat de Sjah bedoelt als hij over een broedervolk spreekt: Perzisch onderwijs, dus gelijkschakeling, voor iedereen en recht op eigen cultuur en onderwijs heeft zelfs de Iraakse regering aan haar Koerden toegestaan. Is er kans op een einde aan de oorlog door onderhandelingen met de Koerden zelf? Bagdad heeft tot dusverre elk initiatief daartoe afge wezen. in cie hoop op een spoedige militaire overwinning. De PDK van Barzani weigert van haar kant met deze Ba'ath-regering te spreken: er is een muur van wantrouwen tus sen beide partijen opgetrokken. Liever speculeert Barzani op de val van het regiem, dat nu voor de waarheid staat van een mislukt na jaarsoffensief tegen de Koerden. Zullen bepaalde legerofficieren op roerig worden, zal de bevolking gaan protesteren? Als president Bakr. inderdaad ziek zou zijn, zoals wordt geweerd, en daarom niet' naar de Arabische top conferentie in Rabat kon gaan, zal de leiding van de republiek dan volledig in handen van vice-presi dent Saddam Hüssein Takriti ko men, die nu al de 'sterke man van Bagdad' wordt genoemd? Van Sad dam Hussein is bekend dat hij be rekenend is,, liever wint met over leg dan met oorlog. Maar dat alles blijft speculatie de oorlog duurt voort en honderd duizenden mensen zijn het slacht offer. Is de opstelling van Barzani en de zijnen reëel, is het Koerdi sche streven naar volledige autono mie haalbaar? Het is duidelijk dat de leiders van een nog maar be trekkelijk jonge staat als Irak een produkt van na de eerste we reldoorlog, toen de Turkse 'zieke man' werd geamputeerd niet graag het directe gezag verliezen over een belangrijk stuk van het grondgebied. Ook de omringende landen, de grote mogendheden, de Verenigde Naties stellen zich in op de 'status quo'. Maar waar blijft dan het recht op zelfbeschikking voor een volk dat zich zijn identi teit bewust is gaan worden? En mag van de miljoen Koerden die sinds 1961 de facto in een vrijstaat hebben geleefd worden verwacht dat zij de 'halve' autonomie van Bagdad accepteren? Van eon re giem dat duizenden mensen depor teert, arresteert, martelt, ter dood brengt; dat schiet op alles wat beweegt, dat napalm en nu ook fosfor gebruikt onder het motto dat in een burgeroorlog geen oorlogsre- gels gelden? Stem van Koerdistan Zeker, de Koerden zijn een weinig ontwikkeld volk. In de bergen zijn de eerste scholen pas geopend toen de 'Koerdische revolutie' begon. Ve-- len kunnen niei lezen en schrijven, maar wél luisteren: naar de Stem van Koerdistan, de eigen radiozen- door Martin Pool der, die elke avond nieuwsberichten brengt en moed inspreekt. Ze we ten heel goed waarom het in deze oorlog gaat: om Koerdistan of de dood. Want als er geen écht zelfbe stuur komt, geen economische basis voor het bestaan, geen democratie met verkiezingen in heel Irak zodat er weer parlementaire con trole op de regering mogelijk wordt dan zien ze voor zichzelf geen toekomst meer. Daarom hebben ze een diep vertrouwen in Barzani, als redder van hun land. En in het besef dat deze eenvoudi ge Koerdische bevolking achter hem stond heeft Barzani in maart van dit Jaar het regeringsultima tum verworpen, wetend dat daar mee de verschrikkingen van de oorlog weer over Koerdistan zouden komen. Was het een onverantwoor de beslissing? De vrijwillige uit tocht van Koerdische artsen, lera ren, studenten en politie-agenten, soldaten en officieren, meer dah honderdtwintigduizend, uit het re- geringsgebied naar de bergen om zich bij de pesh merga en de PDK* aan te sluiten heeft Barzani in zijn overtuiging gesterkt dat het een goede beslissing was. Maar een be slissing met rampzalige gevolgen voor zijn volk. Want hier zijri de slachtoffèrs: tot 15 oktober 535 doden aan het front, bijna 500 doden onder de burgerbe volking door bombardementen en beschietingen, die dagelijks voort duren. Ongeteld zijn de kinderen en oude mensen die sterven door ziekte en ondervoeding tijdens de vlucht uit hun dorp, in de hoop in Perzië onderdak te komen. Het aantal daar opgenomen vluchtelin gen bedraagt nu al meer dan 10.000, en in het grensgebied, waar nu 30.000 mensen wachten op toe lating, komen dagelijks nog eens 1000 mensen aan. Vluchtelingen Terwijl in Perzië de toestand in de vluchtelingenkampen goed te noe men is, dank zij de grote inzet van de Perzische Rode Leeuw en Zon- organisatie, is de situatie in de wachtgebieden langs de grens, nu de winter invalt, wanhopig. Ook in het uiterste noorden, langs de Turkse grens, vanwaar geen uitweg moge lijk is, is de hongersnood voor een kwart miljoen mensen nabij. Be voorrading is daar maar langs één kort geleden met bulldozers vrijge maakte route mogelijk en nu er sneeuw ligt alleen nog maar met muilezels in zeven dagen. De Nederlandse arts Ad Hendrikx, door de Terre des Hommes-organi satie naar het grensgebied bij Hadj Omran uitgezonden, schrééuwt om hulp. Er zijn wel doktoren maar vrijwel geen medicijnen tegen tbc, leverziekten, geen vitaminen. Er moet melkpoeder komen, warme kleding, schoenen, dekens en ten ten. 'Er sterven hier zes tot twaalf kinderen per nacht' schreef hij ons begin november, 'over twee weken worden het er wellicht honderd'. Weet de wereld ervan? Alleen van uit Nederland Terre des Hom mes, Memisa en de International Drug Association in Amsterdam is zes tot zeven ton medicijnen, instrumenten, melkpoeder en blik- melk naar Koerdistan gezonden. 'Drie van onze vier zendingen zijn al hier aangekomen', schrijft dokter Hendrikx. 'Maar waarom komt er niet meer? Wanneer komt het geld van de Wilde Ganzen? Waa; blij ven de kerken? Wat doet het Inter nationale Rode Kruis? Wil de Ne derlandse regering helpen?' De winter is in Koerdistan begon nen. Is er nog een keerpunt voor de Koerden? Nog steeds weet Thieu met behulp van het zeer uitgebreide leger en politieapparaat het hoofd boven water te houden. Hierbij is hij vol ledig afhankelijk van de economi sche en militaire hulp van de Vere nigde Staten. Maar naast de groei ende oppositie in eigen land blijkt de regering-Thieu nu ook te wor stelen met een snelle terugloop van de omvang van de Amerikaanse militaire hulp als gevolg van de verslechterde economische situatie in de Verenigde Staten. Een Ameri kaanse militaire woordvoerder in Saigon wist vorige maand te mel den dat driekwart van de ongeveer 1500 Amerikaanse 'adviseurs' bij de Zuidvietnamese luchtmacht was te ruggehaald. Ook andere Ameri kaanse -technici bij het leger van Zuid-Vietnam zouden zijn afge vloeid. In augustus van dit jaar nam het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden - een resolutie aan waarin werd voorgesteld de militai re steun aan Zuid-Vietnam met 300 miljoen dollar te verminderen. Ex- president Nixon had het Congres om 1.4 miljard dollar aan militaire steun aan Zuid-Vietnam gevraagd, maar de begrotingscommissie voor defensie onder voorzitterschap van Georges Mahon, demokratisch afge vaardigde uit Texas, had dit bedrag voor het debat in het Huis al te ruggebracht tot 1 miljard dollar. Al met al een besnoeiing van 50 pro cent op de militaire hulp aan Zuid- Vietnam, terwijl het opperbevel in Saigon bekend maakte dat er voor de strijd tegen de communisten in het jaar 1975 minstens 5 miljard dollar nodig zal zijn. Indiener van de resolutie, de Democratische af gevaardigde van Georgia, John Flint jr. zei dat Thieu duidelijk gemaakt moest worden dat hij on derhandelingen met Noord-Vietnam moest aanknopen over een politie ke regeling van de Vietnamese kwestie'. Geen vrede Want nog altijd is er geen vrede in Vietnam. Het vredesakkoord van Parijs dat in januari 1973 gesloten werd, betekende alleen vrede voor de Amerikanen, er sneuvelden geen Amerikaanse mariniers meer in Vietnam, maar voor de Vietname- zen gaat de strijd onverminderd voort. Sinds dit 'vredesakkoord' zijn er volgens officiële statistieken meer dan 100.000 Zuidvietnamese soldaten om het leven gekomen. Volgens de voorlopige revolutionai re regering (VRR) en Noord-Viet- nam zijn aan hun zijde ruim 60.000 manschappen gedood. Het akkoord van Parijs gaat uit van twee gelijk- waardige regeringen, nl. de VVR van Zuid-Vietnam en van de Rege ring van de Republiek Zuid-Viet nam, die onder leiding staat van generaal Thieu. Verder is er sprake van een, voornamelijk uit- Boed dhisten bestaande zogenaamde "Der de Macht', die tussen deze beide regeringen in staat. Deze drie li chamen moesten eèn Nationale Raad van verzoening vormen, die vrije en algemene verkiezingen zou voorbereiden. Thieu heeft echter de VRR van het begin af aan aan zijn laars gelapt en ook tot de zogenaamde Derde Macht zocht hij geen enkele toenadering. In plaats van aan te sturen op verzoening en democratie heeft hij met behulp van zijn door Amerikaanse dollars gefinancierde leger en politie-appa- raat een waar schrikbewind geves tigd waar volgens de oppositie de corruptie welig tiert. En het is vooral de corruptie van het bewind 'in Saigon waartegen de rooms- katholieken het laatste half jaar stelling nemen. Katholieken Hoewel de katholieken slechts 11 procent van de Zuidvietnamese be volking uitmaken, hebben ze altijd veel invloed gehad in de Zuidviet namese politiek. De geletterde ka tholieken, oververtegenwoordigd in de hogere sociale lagen, speelden altijd een grote rol in het ambte narenapparaat van de katholieke presidenten Diem en Thieu in hun door Johan ten Hove strijd tegen het communisme. Voor Thieu moet het dan ook des te harder aankomen dat gedurende deze zomer de rooms-katholieken in steeds radikale bewoordingen zijn aftreden eisen. Zij roepen om een succesvolle niet-corrupte, anti communistische regering. Als leider van deze 'Volksbeweging tegen cor ruptie' treedt de 59-jarige redemp toristen-pater Tran Hoe Than op. Het doel van de pater is een nieu we gereinigde regering die, ge steund door grote delen van de Zuidvietnamese bevo'lking, een sterke onderhandelingspositie kan innemen tegen de communisten, want vóór alles is de pater anti communist. Reeds onder Diem heeft hij zich sterk tegen het com munisme gekeerd, en vanaf 1965 gaf hij aan de hogere krijgsschool van. het Zuidvietnamese leger een cursus in ideologische bestrijding van het communisme. In juni van dit jaar ging de .secre taris van de volksbeweging tegen corruptie, Ngujen Tran de boer op en 1 verzamelde in Zuid-Vietnam ruim 300 handtekeningen van r.k. geestelijken onder een aanklacht tegen de regering-Thieu waarin de ze beschuldigd werd zich te verrij ken ten koste van de armen. Pater Tran ondersteunde de aanklacht en wees op de manipulaties van 'rege ringskongsi's' met voorraden hulp goederen als rijst, graan en andere levensmiddelen, die tot verpaupe ring van de bevolking geleid had den. Met name in Centraal-Viet- nam sterven de mensen van de honger, terwijl de Verenigde Staten voldoende rijst leveren. In eerste instantie werdon de be schuldigingen door het bewind van Thieu genegeerd, maar de demon straties werden steeds omvangrij ker, de leuzen steeds radikaler en de onrust steeds groter. In septem ber joeg de politie een massabij eenkomst van katholieken in de oude keizersstad Hoeé met traangas uit elkaar. De pater wist ook ande re groeperingen te activeren. Jour nalisten protesteerden tegen de censuur en ook de boeddhisten van de An Kwang-pagodedezelfden die in 1963 onder leiding van de radikale Thich Tri Kwang meehiel pen aan de val van Diem en in 1966 generaal Ky in grote moeilijk heden brachten gingen de straat op. Boeddhisten De An Kwang boeddhisten zijn nu echter verdeeld in radikale en ge matigde groepen, die niet gezamen lijk achter één leider staan. Zo heeft de oude radikale Thich nu te maken met leiders die niets zien in grote massademonstraties die tot doel heben de regering omver te werpen. In september formeerden de boeddhisten, min of meer in antwoord op het nieuwe elan van de katholieken, hun eigen 'nationa le verzoeningskrachten', waarvan vooral de boeddhistische senator Vu Van Mau de politieke woordvoerder werd. Deze verzoeningskrachten dringen er bij de regering op aan nu eindelijk eens werk te maken van de Parijse akkoorden en vrede te brengen in Zuid-Vietnam. Hier mee is zij de spreekbuis van de miljoenen Zuidvietnamezen die de oorlog al lang beu zijn en die alleen nog maar in vrede willen leven, onder wat voor regiem dan ook. De woordvoerders van de boeddhisten voegen er echter voor zichtig aan toe dat indien Thieu de vrede in de weg staat, hij zal moe ten verdwijnen. En nadat de politie een betoging van An Kwang- boeddhisten tegen de perscensuur hardhandig uiteen gejaagd had, waarbij vele gewonden vielen, zijn tal ieder geval de militanten onder de boeddhisten al wel van mening dat Thieu dient te vertrekken. De grote Minh In Saigon gaan geruchten dat ge neraal Duong Van Minh (grote 3 -3 Demonstraties van de rooms-katholieken tegen het bewind van generaal Thieu worden met harde hand neergeslagen. Generaal Duong Van Minh Minh) die in 1963 de coup tegen president Diem leidde, en die door velen in Zuid-Vietnam nog als een nationale held gezien wordt, aan stalten maakt om zich opnieuw in de politieke arena te storten. Op zijn jaarlijkse tuinfeest bij zijn vil- la in Saigon liet de boeddhistische Minh weten dat 'het land een nieu- j we groep leiders nodig heeft, die de steun heeft van de bevolking en oprecht naar nationale verzoening streeft'. Het lijkt er veel op dat grote Minh. die nog steeds nauwe contacten onderhoudt met de radi kale boeddhist Tri Kwang. zich gaat opwerpen als de nieuwe leider van de boeddhisten. Zijn grote villa wordt in ieder geval volgens bron nen in Saigon door Thieu's politie- mannen scherp in de gaten gehou den. Er bestaan contacten tussen de ka tholieken en de boeddhisten, maar van enige formele samenwerking is nog geen sprake. Daarvoor zit het wederzijdse wantrouwen tussen bei de groeperingen die tijdens de peri oden van Diem in hevige gevechten gewikkeld waren, nog te diep. Wel heeft pater Thieu de boeddhisten opgeroepen om net als de katholie ken herdenkingsdiensten te houden voor een jonge Zuidvietnamees, die enige weken geleden bij een pro testbijeenkomst door de politie ge dood werd. In tegenstelling tot de katholieken 2 hebben de Boeddhisten wel enig vertrouwen In de Parijse akkoorden en schijnen zij bereid te zijn een coalitieregering aan te gaan met de communisten van de VRR. Dit kwam nog eens tot uiting op een vergadering, midden november in de An Kwang-pagode te Saigon, waaraan ruim 700 prominente Zuidvietnamezen deelnamen en waarin de nadruk werd gelegd op de zogenaamde Derde Macht in de Parijs akkoorden, die door boeddhis ten opgevuld diende te worden. Thieu mikpunt De groeiende onrust heeft er uit eindelijk toe geleid dat president Thieu op 1 oktober voor de televisie verscheen om tot kalmte te manen en op te roepen tot bundeling van de krachten tegeh het communis tisch gevaar. Tevens kondigde hij zuiveringen aan in het leger en zijn regering. Eind oktober traden dan ook vier ministers onder wie de minister van voorlichting, Hoang Due Nha, een neef en vertrouwe ling van de president af. Nha die vooral werd aangevallen wegens zijn strenge optreden tegen de pers, het verbieden van kranten en het opleggen van censuur, kreeg een nieuwe functie in het paleis van Thieu. De president zag zich verder ge dwongen drie van de vier regionale legercommandanten in Zuid-Viet nam van hun post te ontheffen. Opnieuw een overwinning voor pa ter Than die twee van hen in het openbaar van corruptie had be schuldigd. Toch heeft Thieu de op positie met deze manoeuvres niet tot zwijgen kunnen brengen. De eerste reactie van de oppositie was dat de kabinetswijziging de groei ende kritiek tegen Thieu niet zal doen verstommen. Pater Than had als commentaar dat een verande ring van personen niet belangrijk is: 'Wat wij vragen is een verande ring van politiek en standpunt'. En zelfs Vu Van Mau, de boeddhisti sche senator gaf te kennen dat de kritiek is gericht tegen president Thieu en niet tegen zijn medewer kers. In zijn televisierede had Thieu verklaard dat hij bereid is af te treden als hot volk en het leger geen vertrouwen meer in hem heb ben. Maar over het vertrouwen van het volk van Zuid-Vietnam heeft hij zich nooit zo druk gemaakt. Om aan de macht te blijven had hij aan zijn enorme leger voldoende Het volk heeft in ieder geval de laatste maanden steeds duidelijker laten merken dat het genoeg van hem heeft. Hoe lang hij het ver trouwen van het leger nog heeft hangt samen met de vraag hoe lang hij dat leger nog kan onder houden en dat is een vraag die het beste in Washington beantwoord kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13