Nieuwe Leidlse Comirairt Zeker 14 doden in Birmingham iamer onderzoekt ol maatschappijen ijdens oliecrisis Vorster onderzoekt uitlating Naudé in Trouw/Kwartet Mijn naam is Milan Stn». i^liager neer Lubbers verdedigt studie investering Zuid-Afrika Confessionelen: Lasten voor bedrijfsleven moeten verder verlicht MODEHUIS SLOOS ivloed nagegaan op hoorzittingen Joden Moskou schrijven open brief aan Ford IRA-bommen wraak voor demonstratieverbod logezegd Eindhoven sluit aninoirs Veel Urker vissers willen naar Canada Eem ernstige zaak VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 198 IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 ..Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Chris'elrke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever ROTTERDAM De jongste zoon van Rotterdams burgemeester, Milan van der Louw, zorgde gisteren in de statige raadzaal van het Rotterdamse stadhuis, waar zijn vader als eerste burger werd ge ïnstalleerd, voor een bulderend gelach toen hij met een hoog stem metje loco-burgemeester Van der Ploeg corrigeerde. Milan (elf jaar oud, links op de foto hiernaast, met zijn broertje Petar, die twaalf is) was het niet eens met de manier waarop de heer Van der Ploeg, toen deze het gezin verwelkomde, zijn naam uitsprak en reageerde prompt: 'Ik heet Milan'. Na die interruptie gingen de twee kinderen verder met het lezen in de stripboeken, die ze hreen plastic zak mee genomen hadden. EN HAAG De commissie voor economische zaken uit de Twee- Kamer heeft gisteren besloten de oliemaatschappijen te on- srvragen over hun gedrag tijdens de oliecrisis. irtegenwoordigers van de grote iternatlonale ondernemingen en de nationale verkooporganisa- krijgen een uitnodiging van de mmissie om zich te verantwoor- in een openbare hoorzitting, et is de bedoeling in januari twee in deze zittingen te houden. Kamercommissie zal door mid- 1 van deze zittingen proberen er- toter te komen hoe de oliemaat- happijen tijdens de olieboycot lor de Arabische landen zich heb- gedragen en wat de invloed de maatschappijen is geweest het nationale beleid. Voor de tingen zijn uitgenodigd vertegen- wrdigers van de Shell. Esso, Che- on, Gulf, BP en de Avia-groep. oliemaatschappijen ijn niet rplicht aan deze uitnodigingen hoor te geven. Aanvankelijk was plan om een parlementaire Iuate in te stellen, maar dit rstel, afkomstig van de zoge- tmde olieciub van de PvdA, leed is eerder schipbreuk in de Ka- fcommissie Liberale en confes- _iele leden zagen er niet zoveel besluit de oliemaatschappijen te nodigen voor een openbare ting is gisteren overigens ook et unaniem genomen. Bij de VVD even bezwaren bestaan om zich parlement met de oliemaat- happijen te bemoeien. commissie wam tenslotte tot lar besluit de oliemaatschappijen an de tand te voélen, omdat het iet onmogelijk i sdat zich in de «komst weer' een oliecrisis voor bet en het Nidden-Oosten weer rergaat tot een olieboycot. Het is an nuttig te weten wat men aan i maatschappijen heeft, let is de bedoeling het resultaat an het openbare gesprek met de liemaatschappijen te bespreken iet de minister van economische aken. In ieder geval zal, als de nergienota vóór het zomerreces in kamer in behandeling komt, dan oo het gedrag van de oliemaat schappijen aan de orde te stellen. MOSKOU (UPI, Reuter) Volgens negen joodse activisten in Moskou is de regering van de Sowjet-Unie begonnen met een campagne om de emigratie van joden tegen te gaan. Zij uiten deze beschuldiging in een open brief aan de Amerikaanse pre sident Ford. Het negental zegt, dat aan werkne mers in verschillende steden ge vraagd wordt om een verklaring te naar het buitenland te zullen gaan en contacten met buitenlanders in de Sowjet-Unie zullen vermijden. De meesten tekenen de verklaring wel omdat zij bang zijn anders hun ly.an te verliezen. De negen activis ten verwachten, dat de regering hon derdduizenden van dat soort verkla ringen zal laten verspreiden in de gebieden, waar veel joden wonen. Wie zo'n stuk tekent ontneemt zich zelf voor jaren de mogelijkheid om te emigreren. (ADVERTENTIE) BIRMINGHAM (AP/Reuter/UPI) Bij bomaanslagen in het Engelse Birmingham zijn gisteravond laat zeker veertien mensen om het leven gekomen. Meer dan zeventig mensen werden ge wond. De bommen ontploften in drie drukbezochte cafés in het centrum van de stad. De auto met het stoffelijk oversrbot van IRA-leider James McDai' macht. Het verbod om liet lijk met groot eerbetoon van Coventry waarschijnlijk de aanleiding voor de aanslag geweest. omgeven door een grote politie- ïaar Birmingham te brengen is )e veiligheid van het kabinet elf heeft het gewonnen. CDA-Zeeland over het kamer debat inzake de Oosterschelde Veel bewolking In het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, maar later vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen circa 9 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Weinig verandering. Morgen zon op: 08.13 onder: 16.40 maan op: 13.40 onder: 01.08 Van een onzer verslaggevers BLOEMFONTEIN NEW YORK De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft de bijzonderheden opgevraagd van een verklaring die dr. C. F. Beyers Naudé, de directeur van het Christelijk Insti tuut in Zuid-Afrika, heeft afgelegd in ons land. Vorster dreigde dr. Naudé, dat indien de verklaring juist tyas weergegeven, de geëigende organen met alle beschikbare kracht zullen handelen.. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER die moet u proeven, die isgeweklig DEN HAAG Een tweepersoons Phantom straaljager van de Britse luchtmacht is gistermorgen om streeks half tien neergestort in de Limburgse gemeente Maasbree. De beide inzittenden konden zich per schietstoel redden. De machine was afkomstig van de Duitse vliegbasis Brüggen. Het vliegtuig is op ongeveer twee kilometer afstand van de bebouwde kom van Massbree in het open veld brandend neergekomen. Een wiel boorde zich door het dak van een bungalow, maar riiemad werd ge wond. 'Estel volgt goede koers' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers heeft gisteren in de Tweede Ka mer het besluit verdedigd van het Nederlands-Duitse staalconcern Estel (Hoogovens-Hoesch) om mogelijke investeringen in ZuicL Afrika te bestuderen. ..ik ben nogal veel op pad, zie je De PPR had hierover zeer kritische mondelinge vragen gesteld. De linkse regeringsfracties, maar bij voorbeeld ook het AR-Kamerlld J. N. Scholten. vrezen dat deze zaak de positie van het blanke minder heidsregiem in Zuid-Afrika verste vigt. Zij menen dat de toestemming van drs Lubbers voor deze studie in strijd is met het buitenlands beleid van Nederland ten aanzien van Zuid-Afrika Minister Lubbers vond echter dat ten aanzien van de Estel-studie een goede koers is gevolgd. 'Wij hebben vvorwaarden gesteld die onder meer inhouden vrijheid van vakbe weging en gelijke beloning van blank en zwart op zekere termijn. Deze voorwaarden kunnen er in dit geval toe bijdragen dat de apar theidspolitiek wordt verzwakt. Pas als de studie rond is en de defini tieve beslissing moet worden geno men, kunnen we bekijken in hoe verre Zuid-Afrika aan die voor waarden tegemoet wil komen', zei de minister. Met de verdediging van drs. Lub bers is deze affaire overigens niet afgesloten. Volgende week moet hij samen met minister Van der Stoel mondelinge vragen van de PvdA- fractie beantwoorden. Vandaag zal de ministerraad zich over de zaak beraden. De linkse ministers en premier Den Uyl zijn zeker tegen deze investeringen en nemen drs. Lubbers kwalijk toestemming tot de studie te hebben gegeven zonder overleg in het kabinet. Minister Lubbers zei gisteren dat de over heid. die een belangrijk aandelen pakket in Hoogovens en Estel heeft, niet in staat is het besluit tot de studie te blokkeren, maar dit wordt in linkse kringen zeer aange vochten. Zie ook pagina 11). De verbolgenheid van dr. Vorster betreft enkele zinnen, die in onze krant gestaan heben, op dinsdag j.l. Daarin ze\ dr. Naudé dat onge veer twaalfhonderd man gueri'la- troepen gereed staan voor een ste delijke guerilla in Zuid-Afrika en dat deze macht met tien tot twaalf man per maand groeit, die opgeleid worden in een buurland van Zuid- Afrika. Dr. Naudé liet evenwel dui delijk blijken dat hijzelf en het christelijk instituut nog altijd vol ledig staan achter een geweldloos verzet. De Zuidafrikaanse autoritei ten menen een goedkeuring van geweld te hebben bespeurd in Nau- dé's ontkenning dat het Christelijk Instituut ooit als een buffer tussen zwart en blank zou kunnen optre den, mocht het ooit tot geweld komen. Naudé zei hier letterlijk: 'Als het (geweld, red.) in Zuid-Afri ka komt is de mogelijkheid, geloof ik, van enige gr.oep om als een buffer te werken, uitgesloten. Dan moet elk duidelijk en onmiskenbaar gaan kiezen, waar hij staat'. Dr. Naudé. die volgende week in de VS de Reinhold Niebuhr Prijs in ontvangst neemt, acht de nu ont stane situatie uiterst ernstig. Gister avond, zei hij dat hij thans de indruk wil wegenemen 'ooit te heb ben gedacht of gezegd dat het Christelijk Instituut in een eventu eel gewelddadig conflict de bevrij dingsbeweging zou ondersteunen.' 'Mijn doel was alleen aan te geven dat in zo'n geval hel menselijk gesproken onmogelijk zou worden voor het Christelijk Instituut om enige betekenisvolle taak van ver zoening te kunnen volbrengen', al dus Naudé. Van een verslaggever!' LEEUWARDEN In Urk bestaan plannen bij de Noordzeevissers om in groten getale naar Canada te trekken, nu de vangsten steeds slechter worden en volgend jaar ook beperkingen aan de hoeveelhe den worden gesteld. Volgens het Friesch Dagblad van gisteren gaat het om ongeveer vier- tot vijfhon derd mensen, de vestiging van een fileer- en diepvriesbedrljf en tien tot twintig kotters. De totale Urker vloot telt 140 kotters. De explosies volgden elkaar snel op. Volgens de eerste berichten waren het er in totaal zeven, op drie ver schillende plaatsen. Het gaat om de bars Mulberry Bush. Tavern en Yates Wine Lodge, alle drie in het Bull Ring district en op nog geen honderd meter van elkaar. Zeven doden vielen in Mulberry en zeker 7 in Tavern. Drie minuten voor de explosie heeft de politie een waarschuwing ontvan gen van een man met een Iers ac cent. Hij gebruikte een code-woord dat bij de politie bekend is als de aankondiging van een bomaanslag van het Ierse republikeinse leger (IRA). De 18-jarige Michael Mills, die in de tavern was toen de bom daar ont plofte, vertelt: 'Ik wilde net een plaatje gaan opzetten toen de hel losbrak, een-geweldige klap. Overal lichamen, ik moest er over heen klimmen om buiten te kunnen ko men. Het gekerm van de gewonden was verschrikkelijk om aan te ho ren'. Dick Lome, de eigenaar van de Ta vern. zei: 'Mijn zaak is helemaal verwoest. Er waren zeker 200 men sen binnen toen de bom ontplofte. Er liggen er nog onder het puin'. Onmiddellijk na de explosies waren alle beschikbare ambulances ter plaatse, terwijl ook téxi's naar de plaats van de ramp werden'gediri geerd. De politie sloot het stadscen trum hermetisch af en liet onmiddel lijk alle bars in de stad ontruimen. Een verpleegster vergeleek de situa tie in de binnenstad met 'een slag veld'. Het algemeen ziekenhuis van Birmingham maakte kort na de aan slag bekend dat er reeds zeventig -jr-.rq-, binnengebracht, met i*e verwondingen. Eerder gis «?n had de Engelse po litie een ntatre begrafenis van de IRA-leldé. James McDaid verboden. Hij kwam oriThet leven toen hij een bom probeerde te plaatsen in een telefooncentrale in het naburige Coventry. Woordvoerders in Birmingham zei den vanmorgen vroeg dat de bom aanslagen in Birmingham mogelijk het antwoord van de IRA zijn op het verbod van minister Jenkins het stoffelijk overschot van Birmingham naar Coventry met groot eerbetoon over te brengen. Het transport van het stoffelijk overschot ging met fel le demonstraties van Engelsen ge paard. Zij schreeuwden leuzen als 'Ga naar huis. schooiers' en TRA, er uit'. Een tiental mensen werd gear resteerd. Gisteravond laat is het lijk toch naar Dublin gevlogen voor een hel denbegrafenis nadat personeel van de luchthaven van Belfast eerder had geweigerd de kist uit het vlieg tuig te halen. Dertig leden van de Ierse Sinn Fein partij wilden het stoffelijk overschot vergezellen, maar tien van hen wer den uit het vliegtuig gehaald vlak voordat het opsteeg. De Sinn Fein is de politieke vleugel van de IRA. Birmingham een belangrijke indu striestad van 1,1 miljoen inwoners ligt 180 kilometer ten noorden van Londen. De stad herbergt een grote Ierse gemeenschap en is dit jaar al acht maal door bomaanslagen ge troffen. Het doden- en gewondencijfer in Birmingham is het hoogste van bom aanslagen op burger- en militaire doelen in Engeland. De verantwoor delijkheid voor de meeste aanslagen is opgeëist door de IRA. die ernaar streeft het Brits bestuur over Noord- Ierland ongedaan te maken. De zwaarste bomaanslag tot nu toe werd gepleegd op een militaire bus, waar bij 12 mensen, inclusief vrouwen en kinderen, om het leven kwamen. An dere aanslagen waren gericht tegen bars waar veel Britse militairen ko men. bijvoorbeeld in Zuid-Londen en in Guildford, een plaatsje 45 km ten zuiden van de Britse hoofdstad. Bij deze twee aanslagen kwamen in to taal 7 mensen om het leven. DEN HAAG De confessionele fracties in de Tweede Kamer vin den de voorgestelde lastenverlichting voor het bedrijfsleven aan de magere kant. Dr. C. F. Bevers Naudé In het debat over het pakket maat regelen ter bestrijding van de ver slechtering van onze economie stel den deze fracties daarom voor: - een verdere verhoging van de zelfstandigenaftrek Als drs. Beyers Naudé gezegd lieert icat deze krant srhreef dat hij gezegd heeft en dat heeft hij zal Zuid-Afrika's -premier Vorster dat heel ernstig opnemen, zegt hij. Zelfs voor mensen die het gemeenlijk niet met ons j.cns zijn, hebben wij iets te betekenen. Abonneer eens iemand. Al is hij tegen. NIEUWE ABONNEE' STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DB ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LE1DSE CRI DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG ORAAO: Artikelenserle Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt ostevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A'dam. Een postzegel ts niet nodig Die betalen wij. - verlaging van de vennootschaps belasting - garanties dat de stimulering van de werkgelegenheid in de bouw voor de volle honderd procent be nut wordt. Dr. Vermaat (a.r.) betwijfelde of de maatregelen wel voldoende effect zullen hebben. Hij stelde voor de bouw van woningen onder het lage tarief van de BTW te laten vallen en mét c.h. kamérlid Scholten vond hij dat de fiscale aftrekbaarheid van onderhoudskosten van wonin gen weer moet worden overwogen. De PvdA-fractie vindt dat het pak ket omvangrijker zou kunnen zijn. Als er ruimte is vindt de PvdA dat die primair is gebruikt moet wor den voor een grotere lastenverlich ting voor de werknemer). De VVD- fractie had scherpe kritiek op het lange uitblijven van de maatrege len. De PPR-fractie is er principieel op tegen dat de groeiende werkloos heid bestreden moet worden met stimuleringsmaatregelen van de economie. De fractie wees daarom gisteravond het pakket regerings maatregelen van de hand. 'Wij vin den het goedkope politiek om wel te praten over honger in de derde wereld en begrenzing van de groei maar het af te laten weten zodra onze groei werkelijk bedreigd wordt', aldus Pier van Porkum. In het debat over belastingen nam de ARP het in het bijzonder op voor weduwnaars met Jonge kinde ren. Dr. Vermaat vroeg de extra kosten voor huishoudelijke hulp voor een deel onder de bijzondere lasten te laten vallen, waardoor een grotere aftrek voor de inkomsten belasting mogelijk zou zijn. Ook pleitte hij voor suikerpatiënten, die een extra dlëet als buitengewone last moeten kunnen opvoeren. Ook diende de AR een amendement in om voor reparaties van prothesen en dergelijke het lage tarief van de BTW toe te passen. Mr. W. Scholten van de CHU dien de een amendement ln om de be lastingen voor de genieters van middeninkomens te verlichten. Het voorstel zou de regering zeventig miljoen per Jaar kosten. Het amen dement komt erop neer dat bij een belastbaar inkomen van 35.000 gul den 12.060 gulden betaald moet worden (volgens de regering 12.240 gulden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1