Is de wetenschap onder controle te brengen? dichtbij tnmentaar DSM. Deventer Snijkoek Museum? DSM 1$ Zuid-Afrika? unans lichtte niet in, zegt enfondsraad een huisdier met vraagtekens gluurder licht KWERTET DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 i- ogal wat opwinding ontstaan bericht dat Estel (de moeder lip ij van het Nederlandse ern Hoogovens en het Duitse tfocsch) bezig zou zijn een ïaatschappij in Zuid-Afrika bten. Andere berichten wijzen [t( een studie in die richting dan twee jaar gaande is. andere landen zou Zuid- én van de gegadigden zijn. meer definitieve beslissingen worden, zo is van de zijde igovens in Nederland gezegd, apok de sociale en ethische ian de zaak terdege onder de rden genomen. Dat is dan ook .cpiinste wat men kan doen. valt op dat één van de irissen van het bedrijf, het rste Kamerlid Kloos, gezegd en vestiging geen bezwaar te mits aan een aantal eisen ^pldaan (gelijke beloning, gelij- :idingsmogelijkheden, gelijke kansen van blank en niet- Cyrbeiders en de aanwezigheid vrije vakbeweging). nt ons voor dat Kloos met enering niet praktisch, maar cipieel net aan de verkeerde de streep is gaan staan, punt van de studie had al bij moeten zijn: wij gaan niet in een land waar de kleur ,nds huid zijn belangrijkste Is de Amerikaanse oproep om voorlopig af te zien van bepaalde soorten experimenten met erfelijke eigenschappen wijs? Is een dergelijk 'moratorium' haalbaar? Uiteraard valt te pleiten voor de voortzetting van op zichzelf gevaarlijk onderzoek, wanneer dat gericht is op le bestrijding van kanker. Er wordt aan gedadht om dit te 'doen in speciaal daarvoor ingerich te laboratoria, met uitgebreide voorzorgen tegen verspreiding van de gebruikte darmbacterie waarin erfelijke eigenschappen van kan kervirussen zijn ingebouwd. Tot overeenstemming daarover is be reikt, zullen weinigen de wijsheid in twijfel trekken van een morato rium gericht op het voorkomen van de verspreiding van kankerverwek kende genen. Niet iedereen juicht het moratori um toe wanneer het gaat om genen die verantwoordelijk zijn voor de ongevoeligheid voor een aantal an- tibacteriële middelen. Er wordt op gewezen op liet van groot belang is voor de bestrijding van infectie ziekten, zulke fragmenten in be paalde bacteriën in te bouwen. Met bij voorbeeld ,de tyfusbacterie is zo'n experiment al gebeurd. De verantwoordelijke onderzoekers waren zich terdege bewust van het risico. Als de resistente tyfusbacte- riën de gelegenheid hadden gekre gen om iemand te infecteren, had de ziekte oncontroleerbaar om zich heen kunnen grijpen, ongevoelig voor het antibioticum. Maar de stu die was van groot medisch belang, en leverde belangrijke nieuwe ken nis op. :groep van Estel die dc mo- T06tsing voor vestiging in Zuid- inderzoekt moet maar eens opsteken bij een ander Irijf, namelijk het Britse constructiebedrijf Wates jaar of vier geleden had dit ok plannen om zich te vesti- ïid-Afrika, maar zijn directeur, es. zag er van af. Engelse weekblad 'Sunday 'erden zijn conclusies gepubli- ^ern van zijn betoog was: 'Wij ■liet trouw zijn aan de grond- Jn. waarop wij onze zaak drij- ■j&'ii zouden geleidelijk onze in- tirerliezen'. i ■«.gegevens zijn niet nieuw voor Jrs van de Zuidafrikaanse pro- Jrc. Destijds werden zij door de /lp Kairos gepubliceerd. Laat Jlecommissie van Estel eens opnemen met de martnen van _phrijvingen' artsen nol i verslaggever üDAM De Ziekenfonds- ift gisteravond een medede- n het Tweede Kamerlid "is (D'66) tegengesproken «kamerlid contact heeft ge- t de ziekenfondsraad over ijl ïuldigingen die hij in het it geuit had over .'ver ingen' door artsen. Xbenfondsraad deelde mee ■M^r zover is na te gaan, een evallen van onjuist of frau- .ndelen door artsen en in- van gezondheidszorg op itariaat van de raad be- maar de mededelingen waren afkomstig van de de ziekenfondsen. Over de Heer Beekmans ge- terugbetalen van tachtig gulden door een apotheek je huisarts aan een zieken- igt de raad dat dit bedrag steld na een diepgaand on- door de accountantsdienst liekenfondsraad, verricht op van het ziekenfonds. Beekmans deed zijn later proken mededeling in een met vertegenwoordigers gemeenschappelijk overleg enfondsorganlsaties. In dat verklaarde hij zich bereid •verleg en met toestemming mensen die hem gevallen de bewijzen over mogelijke uze handelingen bij het tafel te leggen. Zal de oproep van de Amerikanen effect hebben? Zullen alle betrok ken onderzoekers zich eraan hou den, en wat voor middelen bestaan er om sinistere experimenten tegen te gaan? Wetenschappelijk onder zoek kost geld. Wanneer financiële steun ontbreekt, houdt elk onder zoek automatisch op. In dit ver band kunnen Subsidieaanvragen van individuele onderzoekers en re- searchteams niet alleen beoordeeld worden op hun wetenschappelijke verdiensten, maar ook worden be schouwd in het licht van algemeen aanvaarde opvattingen over al of niet vermeende gevaren. Het valt echter niet te ontkennen dat nog veel wetenschappelijk on derzoek geheim wordt gehouden. In verschillende gevallen is effectieve controle onmogelijk. Prof. W. Fiers uit Gent heeft erop gewezen dat, als de farmaceutische industrie be langrijke voordelen ziet in geneti sche "manipulaties, zij niet zal aar zelen om ze toe te passen. Voor zover het de zuiver weten schappelijke kring betreft, is enig optimisme over de doeltreffendheid van het moratorium niet mis- pllaatst. De algemene opvatting is, dat er in ieder geval uitstel komt. Hoe lang dat uitstel zal duren, moet worden afgewacht. Veel zal afhangen van de discussies in de naaste toekomst. Zoals ik in mijn vorige artikel al opmeerkte, is het probleem van de gen-manipulatie slechts één facet van een veel wijder strekkende ontwikkeling. Als die ontwikkeling doorgaat, zal dat een onafzienbare problematiek oproepen. Onmisken baar dienen zich de tekenen aan van een wetenschappelijke machts ontplooiing die dwingt tot het ne men van ingrijpender beslissingen. Zal men wijzigingen gaan aanbren gen in de erfelijke eigenschappen van patiënten die ondraaglijk lij den door een erfelijke ziekte, wan neer dat technisch mogelijk wordt? Zal men ook op grond van minder humanitaire aansporingen tot ge netische manipulaties bij mens, dier en plant overgaan? Stroomversnelling De revolutie die de biologie sedert 1953 doormaakt, is slechts te verge lijken met de allergrootste stroom versnellingen in de geschiedenis der natuurwetenschappen. Hoewel In he£ algemeen terughoudendheid past bij het beoordelen van resulta ten, wagen veel onderzoekers en zeker niet de minsten zich aan de veronderstelling dat onze moge lijkheden om met het levende orga nisme te manipuleren, in de naaste toekomst nog ongedacht zullen toe nemen. Het valt gemakkelijk in te zien dat een dergelijke tendens niet door iedereen positief wordt beoordeeld. Sommigen spreken van een dehu- maniserende, 'ontmenselijkende' ontwikkeling, waarbij het leven wordt teruggebracht tot manipu leerbaarheid en meetbaarheid, met verlies van het mysterie. Op uitge breide schaal heerst echter zorg over onze vermogens om met de nieuw verworven macht om te gaan. Het zou niet verwonderlijk zijn als we daarbij hopeloos, in de knoei raakten. Met name onder de jongeren hoort men het verlangen, het onderzoek aan banden te leggen, of in ieder geval regulerend op te treden. De natuurwetenschap die geen voeling meer heeft met maatschappelijke behoeften, gaat een gevaar worden voor de samenleving. Dat gevaar wordt vólgens sommigen nog groter wanneer de wetenschappelijke re sultaten instrument worden in de hand van de machtigen in onze maatschappij, om grote bevolkings groepen naar hun hand te zetten. Het onderzoek wordt vereenzelvigd met het grootkapitaal, de multina tionale ondernemingen en kapita listische of autocratische regerings vormen. Gepleit wordt voor een ban op bepaalde onderzoekpro gramma's. en bevordering van an dere richtingen van onderzoek, die het heil van de mensheid meer op het oog zouden hebben Keuzevraag Daartegen rijst uiteraard een aan tal kritische vragen en bedenkin gen, die gedeeltelijk al eerder aan' de orde kwamen. Welk onderzoek moet dan worden afgekapt, en wat gestimuleerd? Op het grote belang van het oplossen van het kanker- vraagstuk is al gewezen. Hetzelfde kan men zeggen over de erfelijke stofwisselingsziekten. Zij veroorza ken voor de patiënt en zijn omge ving ontstellend veel reed. Moet een ontwikkeling worden gestopt die kan leiden 'tot de mogelijkheid, de genetische uitrusting van zulke patiënten heilzaam te corrigeren? Omgekeerd kan een groot aantal onderzoekingen met een duidelijk positief doel, gemakkelijk zo wor den omgebogen dat zij tot de on- Prof. dr. L. Boscb dergang van de mens en zijn cul tuur leiden. Het onderzoek over ziekteverwekkende bacteriën en an tibiotica heeft een dramatisch ef fect ten goede gehad op de gezond heid. Toch zijn er Internationale verdragen nodig om bacteriologi sche oorlogsvoering te voorkómen. En zelfs die verdragen nemen niet alle dreiging weg. De indringende vraag rijst, wie ei genlijk verantwoordelijk is voor de dehumaniserende tendenzen in de biologie aangenomen dat die be staan en aan wie de beteugeling van het kwaad zou moeten worden opgedragen. Velen menen de schuld te moeten geven aan de onderzoe ker zelf. Slechts hij heeft die diep gaande kennis, slechts hij beschikt over de gegevens die' vorm en rich ting van het speurwerk bepalen. Aan hem wordt vaak onwaarschijn lijk grote macht toegeschreven, en een zware verantwoordelijkheid. Middelen die men aangeeft om het kwaad te keren, variëren van een totaal verbod op bepaalde richtin gen van onderzoek, tot strengere controle en algehele openbaarheid van de onderzoekprogramma's. Een veel gehoord verweer van de kant van de wetenschappers zelf is, dat het kwaad slechts verbonden is aan de kwalijke toepassingen, en dat de verantwoordelijkheid hier voor veelal niet ligt in de handen van de zuivere wetenschapsbeoefe naren. Anderen wijzen erop dat de gevaren die voortkomen uit de hui dige wetenschapsexplosie, alleen kunnen worden beteugeld door een verdere machtsontwikkeling van diezelfde wetenschap. De groeiende vrijheid ten opzichte van lichaam •en milieu betalen wij met een toe nemende afhankelijkheid van onze techniek en wetenschap. Er is vol gens hen geen weg terug. Hoe men ook over de tendenzen van het moderne biologische on derzoek moge denken, het lijkt voor weinig tegenspraak vatbaar dat er meer en meer ingrijpende beleids beslissingen zullen moeten komen over de-toekomstige richting ervan. Alleen al de eindigheid van onze financiële middelen dwingt daartoe. De moeilijkste beslissingen zullen die zijn, waarbij ethische normen worden gehanteerd die niet ieder een even zwaar laat wegen. Voor mij is de meest verkieslijke (Advertentie) twerk' iiekenfondsgids schrijft drs. ferkman van de Federatie cenfondsen VMZ, de groot enfondsorganisatie in ons t het vernietigend oordeel kmans over zijn vroegere uitspreekt 'aardig op poll- ïtwerk lijkt'. Drs. Werkman uwt tegen een heksenjacht nert er onder meer aan dat nfondsen al op 5 augustus f aan alle apotheekhouden- O n hebben geschreven waar- meer stond dat zij hun declaraties tot 1 oktober konden melden. 'ole is al eerder verscherpt Irief van 5 augustus is ln overbodig gebleken dat Heiding daarvan althans bij iratie VMZ vrijwel geen jevallen van onjuist decla- apotheekhoudende huisart- het licht gekomen zijn. De van Beekmans dat er in jent van de gevallen sprake kkij verschrijvingen lijkt drs. 'zonder meer natte vin- Dat DSM een museum is kan moeilijk lang worden volgehouden. Want DSM is een industriële onder neming waar de tijd bepaald niet heeft stilgestaan. Die vroeger staatsmijnen heette en zich met kolen bezighield. Die nu evenwel op grote schaal chemische produkten vervaardigt en in toenemende mate ook andere activiteiten ontplooit. Zodat wij u ook kunnen voorzien van dakpannen, werkschoenen, speelgoedauto's, vuilnisemmers, eengezinswoningen, regenjassen, draadbomen en computer programma's. Bijvoorbeeld. Dat is geheel andere koek, nietwaar? onder redactie van loessmit door prof. dr. L. Bosch weg die. waarbij de impulsen tot een beleidsbeslissing uitgaan van de beoefenaren van de wetenschap zelf. In dit opzicht vind ik het precedent van het moratorium moed- en hoopgevend. Toch zal de besluitvorming en planning niet uitsluitend aan de direct betrokke nen moeten worden toevertrouwd. Wanneer waarden en de kwaliteit van het leven in het geding zijn, zal de samenleving uiteindelijk als geheel de beslissende stem moeten hebben. Daarvoor zullen onze de mocratische instellingen, zoals par lement en politieke partijen, moe ten worden ingeschakeld. Voorlichting aan brede lagen van de bevolking, via massamedia en andere middelen, zal moeten voor komen dat gebrek aan inzicht de besluitvaardigheid in de weg staat. Bij die voorlichting dienen mensen van wetenschap actief te worden betrokken. Zij zullen dienen te be seffen dat het voorrecht om aan wetenschap te mogen doen. de ver plichting oplegt om aan medemen sen niet alleen bevattelijk uit te leggen waar het gemeenschapsgeld blijft, maar ook welke problemen ermee worden aangevat en wat de mogelijke gevolgen van het onder zoek zijn, voorzover deze kunnen worden overzien. Deze laatste beperking is niet zon der betekenis. Ook het scherpste vernuft zal niet altijd kunnen aan geven welke consequenties onder zoek van vandaag kan hebben over tien of twintig jaar. Dit betekent dat misrekeningen te verwachten zijn. Iemand zei mij onlangs dat wij een ramp nodig hebben om bepaalde inzichten in dit opzicht te laten doorbreken. God behoede ons echter voor een 'biologisch of gene tisch Hirosjima'. Het zou naar mijn mening voorba rig zijn om in dit stadium dieper in te gaan op de mogelijkheden en gevaren die het speurwerk van morgen in zich kan bergen. Daar om zal het ook zo moeilijk zijn om nu al mensen buiten het directe onderzoek te betrekken bij, deze problematiek. Het valt te verwach ten dat de toekomst velen onvoor bereid zal vinden, zoals dat in het recente verleden het geval was bij bijvoorbeeld de harttransplantaties. Verantwoordelijkheid Daarom vooral ook, kan het oproe pen tot een moratorium op bepaal de genetische experimenten, wijde re betekenis krijgen. Het toetst de bereidheid van de onderzoeker tot zelfverloochening. Het toetst zijn maatschappelijk verantwoordelijk heidsbesef onder druk van een sterke intellectuele verleiding. Het vestigt de aandacht van grote groe pen uit onze samenleving op de verrichtingen van de natuurweten schap. Het roept op tot een ge meenschappen j ke veran twoordelij k - heid. Het gaat niet aan, deze verant woordelij kheid eenzijdig te leggen op de schouders van de onderzoe kers alleen. Het eerste artikel van prof. Bosch stond in Trouw van dinsdag en in de Kwartet-bladen van gis teren. Een kat is ieder die zo'n huisdier bezit, zal dat beamen een hoogst eigenzinnig wezentje. Hij gaat zijn eigen gang. hij doet maar, en dan nog alleen waar hij zelf zin in heeft. In 'Blijdorp Geluiden' noemt drs. H. Hoogenhout de kat 'een huisdier met vraagtekens'. Nie mand weet bijvoorbeeld precies waar en wanneer de kat zijn carrière als huisdier begonnen is, zegt hij: 'Al zevenduizend jaar voor Christus woonden er katten in Jericho. Sindsdien heeft de kat de mens in het Nabije Oosten steeds gezelschap gehouden. Tot ongekende hoogte steeg zijn status na duizend voor Christus in Egypte. De Egypte- naren waardeerden hem als do der van schadelijk gedierte en ze waren terecht onder de indruk van zijn aan alle kattenhouders overbekende uitbundige voort plantingsvermogen. Ze be schouwden hem dan ook als be hoeder en vernieuwer van het leven'. Over de oorsprong van onze ge wone huiskat tast men nog aar dig in het duister. Vroeger ivas men ervan overtuigd dat de Nu- bische wilde kat uit Egypte de eerste wilde stamvader was, maar vondsten in Palestina. Turkije en het Tweestromenland hebben nogal wat twijfel ge zaaid. De oude Grieken en Ro meinen kenden geen kattenin de ruines van Pompéi is geen spoor van een kat gevonden. Wel vertoont menige huiskat een treffende gelijkenis met de Europese wilde kat ('Hoe dat komt laat zich raden. Vermoede lijk hebben de katten zich bij hun triomftocht over de aardbol niet altijd even preuts gedra gen'). ln elk geval horen de Nubische én de Europese wilde katten allebei tot de soort Felis Silvestris, die zelf ook nogal 'wijdverbreid en vormenrijk' is. Dat doet allemaal niets af van de eigenzinnigheid van de kat. Tot welk ras (of helemaal geen ras) hij ook behoort, het katten- gedrag plaatst ons altijd weer voor raadsels. Drs. Hoogenhout vertelt het (door een beroemd Amerikaans fysioloog geverifi eerde) verhaal van Willy, 'ogen schijnlijk een doodgewone kat, die elke avond na het eten zijn dutje placht te doen. Behalve 's maandags. Dan ging hij klok slag kwart voor acht op pad en wandelde een eindje de stad door, onderweg bij oversteek plaatsen netjes wachtend tot het voetgangerslicht op groen sprong. Zijn doel was onveran derlijk een ziekenhuis, waar hij in een raamkozijn van de eet zaal ging zitten. Daarbinnen speelde op maandagavonden een groep dames bingo. Willy ver gaapte zich daar iedere week op nieuw aan zonder enig verder voordeel, want niemand nam notitie van hem of gaf hem iets lekkers. Ook was hij de enige belangstellende kat ter plaatse, zodat hij er beslist niet heen ging om hem sympathieke soort genoten te ontmoeten. Als de dames uitgespeeld waren ging Willy linea recta naar huis'. Denk ook maar niet dat uw kat zich uw eigendom voelt: 'Ik ben ervan overtuigd', zegt drs. Hoo genhout, 'dat iedere normale kat die te horen krijgt dat hij 'de kat van mevrouw' is, daar smakelijk om zal lachen. Of hij zal wellicht bedroefd de kop schudden over zo'n hardnekkig misverstand. De zaak ligt im mers volkomen anders? Hij woont bij mevrouw in. omdat je als kat natuurlijk graag een dak boven je hoofd hebt en om dat ze best een aardig, zorgzaam mens is. Maar een hotelgast is toch ook geen eigendom van de directie? Nou dan!' Het kattengedrag plaatst ons altijd weer voor raadsels, zegt drs. Hoogenhout (in 'een huisdier met vraagtekens') en daar is dit plaat je een sprekende illustratie van. Deze kat lóópt gewoon over de muizen die hij volgens zijn instinct zou moeten grijpen. Dat denkt een mens tenminste, maar je weet maar nooit wat er in een kattekop omgaat. Miss Denemarken, maakt een mooie kans deze week in Londen tot Miss World te worden uitge roepen. Volgens kenners steekt de blonde Jane toch al met kop en schouders en wie weet wat nog meer boven haar 56 fraaie concurrentes uit, maar na een (vooropgezet?) incident zijn' al ler ogen helemaal op haar ge richt. Jane vertelde in haar ho telkamer wat frisse lucht te wil len happen en zich daartoe, slechts gekleed in spaarzaam, maar voor de gelegenheid wel splinternieuw ondergoed, naar het balkon gespoed te hebben. Daar ontdekte ze tot haar schrik een man die zich uitgaf voor veiligheidsagent en zei een gluurder gezien te hebben. Als de juffrouw zich misschien op het balkon even helemaal zou willen uitkleden, dan zou de gluurder zeker tevoorschijn ko men. In plaats daarvan greep de juffrouw een ochtendjas en ren de gillend de kamer uit. Toen ze met een echte veiligheidsman terugkwam, was de onechte al verdwenen mét haar beursje, een gulden of honderd, paspoort en andere papleren. In het stadje Dinkelsbühl in Beieren, volgens het blad van de Nederlands-Duitse kamer van koophandel schilderachtig en de moeite van het bekijken waard, kan iedere bezoeker op elk ge wenst moment van de avond de feestverlichting zelf ontsteken. Er is een automaat neergezet, waar je maar een geldstuk van vijf mark in hoeft te stoppen en de stadsmuren, -poorten en an dere bezienswaardigheden zijn een uur lang fraai verlicht. Staat iemand bij de automaat te dra len om hetzelfde te doen, dan is het natuurlijk veruit het beste die ander beleefd voorrang te geven. Misschien een idee voor Amsterdam om bij elke gracht en toren een automaatje te plaatsen? Kerstman Voor de aan drang van de Finse regering en VW en voor de smeekbeden van ouders en kinderen is de kerst man gezwicht: vanaf zijn eenza me hoogte op de berg Korvatun- turi zal Santa Claus de duizen den kinderbrieven uit Japan, de VS. Nieuw-Zeeland en de rest van de wereld toch beantwoor den. Dat moeten de Finse poste rijen voor hem doen. die eerst niet meer wilden wegens perso neelsgebrek, maar nu de Finse WV in de arm hebben genomen 'Inderdaad, we voeren een concurrentie-oorlog, Simpkins. maar zo niet.' I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7