VARA maakt radio over afgelopen vijftig jaar Hidalgo KEI SI WINTER VO] L GEVAREN Radio- en televisie jprogramr na's Even puzzelen Iedere week een jaarbeeld Puzzelhoek II I II Legenden PvdA wil met Vredeling over Starfighter praten CATHERINE GASKIN Geen onrust over kanker door chloor drinkw; TROUW KWERTET DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 BINNENLAND RADIO EN TV T-M door Riet Diemer Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM We leven midden in de jaren van de gouden omroepen. Het feest van de NCRV is nog maar halverwege of de VARA begint zaterdagavond alvast aan een serie van vijftig jubileum programma's voor de radio, zó uitgekiend, dat de vijftigste uitzending precies valt op 1 november 1975, de datum dat de VARA in het Parkhotel te Amsterdam opgericht werd. De omroep heeft het grootste deel van de zaterdagavond uitgetrokken - van acht tot bijna twaalf uur op Hilversum 1 - deze week te begin nen met 1925. Iedere week wordt een jaar uitgelicht. Het wordt eeh 'terugblik in drie bedrijven': 'Door de 50 jaren heen', 'etablissement' en 'rood met een goud randje'. De samenstellers, onder wie bekende journalisten als Paul van 't Veer en Evert Werkman, zijn in krantenleg gers gedoken uit de voorbije halve eeuw. Minder succes werd geboekt bij het opzoeken van oude opna men voor radio, want tijdens de bezetting is veel waardevol geluids materiaal verloren gegaan. Alleen op muziekgebied had Harry Gaar- enstroom het geluk glasplaten uit 1925 tegen te komen. 'Door de 50 jaren heen' zal een jaarbeeld geven. Wat bracht 1925 zoal? De SDAP is de grote winnaar van de tweede kamerverkiezingen. Socialist Roel Stenhuls vindt de naam partij van den Arbeid uit. En een aangetrouwd familielid van een SDAP-er wordt afgewezen als lid van een Kamper kerk. Vanwege de familierelatie. Er is de wervelstorm te Borculo. Gerard van het Reve sr. wordt wegens opruiing tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het dagloon in-de veenstreken be draagt niet meer dan één gulden en vijftig cents. Op sportgebied is uitspringend: Ajax bestaat 25 jaar (op dit feest van de amateurclub werd met ha ringen gegooid). Voetbal was toen een elitesport van jongeheren die als dokter, ingenieur of wat dan ook een titel zouden halen. Jaap van Eden stierf. 52 jaar oud. een niet-eenzijdige sportman, want hij kreeg tweemaal de wereldtitel wiel rennen en driemaal evenveel goud voor schaatsen, hield tóch van een Bezoekers van 'Etablisement', een VARA-radioprogramma met sfeer van toen, dat in het Amsterdamse Mickery-theater wordt opgenomen: van links naar rechts: Peter Blanker, Herman Stok, Greetje Kaufl'eld en Fred Florusse. biertje, kende Parijs als z'n broek zak en huwde op z'n 41e. I f l1.1,1 IMÏlVl' I1?! .1 .1 In elk vakje een letter plaatsen die tesamen een woord vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het vooraf gaande woord plus een letter. Na de zesde Hij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaand, minus een letter. 1. jongensnaam, 2. bedorven. 3 las tig werk, 4 hoog bouwwerk, 5 leids man, 6 staal, 7 opgewekt. 8 zang stem, 9 schoorsteenzwart, 10 grond soort. 11 muzieknoot. OPLOSSING VAN GISTEREN Hor. 1 map. 4 alm. 7 raad. 8 ar. 10 meel. 13 as. 14 el. 16 ral. 17 sterk. 19 aal. 20 si. 21 OT 22 slei. 24 To. 26 Anef, 27 sol. 28 Est. Vert. 2 are. 3 palet. 4 ad. 5 ma. 6 amarant, 9 relatie. 11 es. 12 ark. 15 les. 17 sla. 18 risee .21. O.E. 23 lis.' 25 os. 26 al. Sfeer van toen Tussen de andere programmablok- ken in komt 'etablisement'. gevuld met 25 minuten sfeer van toen. Daarvoor wordt (geheel in stijl, costuums uit de te bezingen jaren, haar-scheiding in het midden, stro-, hoeden op) in het Amsterdamse Mickèry-theater, tussen publiek, ge musiceerd. Een soort Pschor-sfeer, voor de kenners. Samensteller is Ge Goudswaard. Een paar namen: Marie-Cecile Moerdijk als Soubrette en Edwin Rutten als Crooner zingen respec tievelijk 'handschoentiesbrief'. en 'If you knew Susie', terwijl Fred Flo russe van het cabaret Donquischoc- klng conferencier is. Hij heet op z'n negen tienhonderdvijfentwin - tigst Frederik. In Mickery. zo u wilt Pschor .spelen een vooruitstrevende dochter (Bep Westerduin) en een behoudend vader (Dries Krijn) hun generatieconflict uit. Niet zoveel nieuws onder de zon dus, ook sinds onze mode de laatste jaren op kleding, illustratie, micro foon en scherm-gebied door de ja ren twintig en dertig wordt gedic teerd. maar op zo'n manier alsof onze tijd er patent op heeft, helaas bij gebrek aan beter soms. 'Geboorte' overgedaan 'Hallo hier Hilversum, hier is de VARA. Hier is de omroep van het vrije woord', gezongen door Bert van Dongen, gecomponeerd door Hugo de Groot, roept in 'Rood met een goud randje' herinneringen op aan het specifieke VARA-verleden. De geboorte van de VARA wordt overgedaan. 'Deze club, zou een grote taak moeten hebben in het mogelijk maken van uitzendingen van ons Woord, onze muziek en onze zang. door onze sprekers en kunstenaars', (zo stelde oprichter Levinlus van Looi het doel vast). Naast hem komt ook Jan Lebon, penningmeester van 1925. tot 1936. aan het woord in één van de uit zendingen. Verder anecdotes van vroeger, de documentaire 'De VARA en de blauwe knoop', fragmenten uit de griezelserie 'Dodenhuis'. Ome Keesje, oude bekenden dus. maar het zou niet van zin voor de reali teit getuigen te doen alsof dit voor Iedere Nederlander, die die tijd heeft meegemaakt, zou gelden. Gemeengoed voor hem aftershave toiletpoeder (ook in geschenkdozen) SMIDJE VERHOLEN Het is nog niet zo heel lang gele den dat veel NCRV-leden alleen 'trouw' naar de eigen omroep luis terden. naar 'Hot en haar' wat daar gebracht werd, maar nooit over schakelden. Dat gold in de pre- oecumenische en pre-TV-tijd voor veel trouwe leden van de andere omroepen óók, Een VARA-lid luis terde in veel gevallen ook niet naar de KRO of NCRV. Het scherm heeft in dit opzicht de blik verruimd, naast nog veel zaken meer'. Toch waren de familie Doorsnee (VARA), Negen heit de klok (KRO) en Mastklimmen (NCRV) en het Ave Verum in de meeste huiska mers in de jaren vijftig wel ge meengoed geworden. De samenstellers van de drie herin neringsprogramma's, bestaande uit vijftig delen hebben wel gesugge reerd dat. wie met een recorder de uitzendingen overneemt, tenslotte in het bezit is van halve eeuw klankbeeld, zij het uit een rood hoekje. (Advertentie) Al dan niet van naam of organisatie veranderend mag het IKOR wat mij betreft nog een paar programma's maken, waarin Chassidische legen den worden verteld en geïllustreerd. Onder de titel 'Hoe rabbi Mosje Leib naar het gebedshuis kwam' werd ons woensdagavond op fijn zinnige wijze meer kijk bijgebracht op een deel van het joodse leven en denken. De acteur Carol Linssen (we horen en zien eigenlijk te weinig van hem) heeft niet alleen een goede stem om verteller te zijn, maar is ook geloofwaardig bij het verhaal betrokken. Ik vermoed, dat veel kijkers nu het boek willen bezitten, waaraan deze Chassidische vertellingen zijn ontleend. 'Kenmerk' bracht een onthutsende Zweedse reportage over Bangladesj op het scherm. Dat het door oorlog en natuurrampen en ook door on kunde en corruptie slecht gaat met dit land, is wel bekend. Maar ik geloof dat nog nooit zo scherp tot uitdrukking is gebracht, hoezeer de als bevrijder bejubelde leider sjeik Moedjiboer Rachman horende doof en ziende blind is voor de kwalen waaraan Bangladesj tenonder dreigt te gaan. Wel mag men beducht zijn voor het effect dat deze uitzending kan hebben, namelijk dat het zwaar getroffen volk nog meer in de steek zal worden gelaten. Omdat wij met z'n allen gaan denken dat helpen toch geen zin heeft, omdat de hulp bij de verkeerden terecht komt. De redactie van 'Kenmerk' had de film dan ook wel van een kant tekening kunnen voorzien, want het zal toch niet de bedoeling zijn dat beter bedeelden'hun handen aftrekken van mensen die van honger omkomen. De TROS heeft in feite ruim twee uur zendtijd afgestaan om de door het K.W.F. en de NCRV gevoerde aktie 'Geven voor leven' aan een zo hoog mogelijke opbrengst te helpen. De veelvoudige bekroonde Amerikaanse film 'Brian's Song' ricfit op een bijzondere manier de aandacht op de vreesaanjagende ziekte, waarvan veel mensen de naam nog altijd niet durven uit spreken. Al zitten er in deze film elementen, die wij als typisch Amerikaans ervaren en die wij misschien niet helemaal kunnen plaatsen of aanvoelen, toch zal waarschijnlijk niemand onaan gedaan zijn gebleven. Na de vertoning van deze door het contrast tussen humor en tragedie zo ontroerende film spraken Wibo van de Linde en twee van zijn medewerkers met de internationaal bekende specialist op het gebied van kankeronderzoek, professor dr. P. Emmelot. Hoewel hij door het virus van de verkoudheid lelijk werd geplaagd, gaf de hoogleraar in de biochemische oncologie ruim een uur college voor een massa publiek. Hij 'was zich zeer goed bewust in een bijzondere positie te verkeren en formuleerde zijn ge dachten zorgvuldig, zodanig dat zijn uitspraken geen aanleiding tot extra onrust zouden kunnen geven. De geïnteresseerde kijker kon van deze uitleg veel opsteken. En voor degenen die bij zichzelf iets vermoeden of reeds onder behandeling zijn, schetste professor Emmelot tal van hoopvolle per spectieven. De wetenschap is op het gebied van de kankerbestrij ding duidelijk in opmars. TON HYDRA Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil op korte termijn mondeling overleg met mi nister Vredeling over de vervanging van de Starfighter. Volgens defen sie-specialist Dankert is dit overleg nodig, nu de behandeling van de defensiebegroting 1975 in de Twee de Kamer met enkele maanden is uitgesteld. 43. Nu wil iedereen natuurlijk wel graag weten hoe het intussen met Willem Halsker gegaan is. Wij her- inneren ons natuurlijk nog wel, dat deze vol ijver op weg was gegaan naar Gravendrecht om zich aldaar van een passende vermomming te voorzien. Willem zou daarvoor de tram pikken, de interlocale tram namelijk, die zich al hobbelend voortbewoog tussen Gravendracht en Rijkhuyzen. Zo geschiedde het, dat wij sterke Willem hier bij de tramhalte zien staan in gezelschap van een eenvoudige boerenman en een modern juffertje, dat broodno dig moest gaan winkelen in Gra vendrecht en aan wier gezicht dui delijk te zien is hoezeer het haar speet, dat de eigen wagen in re paratie was, zodat ze noodgedwon gen gebruik moest maken van het algemene vervoermiddel, dat elek trische tr^m heet. Als we het plaat je eens aandachtig bekijken, dan FERDINAND nemen we waar, dat er een hele boel te zien is. Het is wel duidelijk, dat sterke Willem er de man niet naar was zich te gaan staan verga pen aan de vergankelijke schoon heden van een juffertje in een ge ruit mantelcostuum. Dat liet hij liever over aan de brave Krelis, die zich verbijsterd stond af te vragen hoe zijn eigen Annekeetje er wel zou uitzien in zo'n stadse pakkies- jurk. Nee.sterke Willem was ver zonken in de beschouwing van een militaire vrachtwagen, die juist kwam aanrijden en waar op een rode vlag bevestigd was alsmede een bord, waarop te lezen stond, dat de wagen rookbommen en an dere brandbare spullen vervoerde. Met welgevallen monsterde Willem de kloeke gestalten van de lange, magere korporaal en de korte,, dik ke soldaat, die als bewaking met de auto meeliepen. Het feit. dat Willem zo naar het opvallende on derdeel van 's lands krijgsm keek was er de oorzaak van, da noch de tram in de verte zag komen, noch de figuur van J;1 Paxse. Maar.vriend Janus Willem wél! Hij herkende op sla man, die hem de vorige avond de ruiten had gesmeten. En orf hij wel.wist, dat zijn gummikf peltje niets vermocht uit te ricn tegen de opmerkelijke spierki van de vreem(jeling-in-blo frommelde hij nerveus een dienstrevolver van onder zijn niek te voorschijn. Dreigend ri( hij dit wapen op een argeloze lem en woest brulde hij: 'In i der Wet! Ik arresteer je!' ja...?' vroeg Willem vriend)", 'Lieve hemel man, ik moet mi tram mee, dus van een arres kan dus echt niets komen'. En: gelijk schoot die slimme W zijn brandende peukje met boog weg. 21 Het was eigenlijk te laat om uit te gaan. maar ze ging toch maar. Ze trok haar regenjas aan en viste de sleutels van de werkster uit de rommelige laden. Tim flitste langs haar heen naar buiten en verdween in de donkere tuin. Het was dwaas zo laat in de avond te gaan wandelen, maar het kon haar niet schelen. Het had ge regend en de koude wind deed het \frater in de plassen, die blauw leken onder het licht van de straatlantaarns, rimpelen. Edgware Road was verlaten. Ze kon nergens sigaretten kopen en ze liep lang zaam in de richting van Marble Arch. Een paar agenten in een patrouil lewagen vroegen of zij iets voor haar konden doen en ze zei dat ze éen taxi zocht. 'Er zijn er niet veel om deze tijd. We zullen er wel even'een sturen van een standplaats'. De taxi kwam vier minuten later, en ze gaf het adres op van haar vaders flat. Ze probeerde het in zichzelf goed te praten tegenover Robert, Maar Robert hoefde het niet te weten, niemand hoefde het te weten. Ze was gewoon gegaan omdat ze nog geen kans had gehad afscheid te nemen. Toen ze de taxi betaalde en om hoog keek, zag ze dat er licht brandde in de flat onder die van Devlin. Ze schrok want ze had ei genlijk verwacht dat het gehele huis donker zou zijn. omdat de bewoner van de bovenste flat nooit zou terugkomen. Ze keek naar het licht en ze wist dat ze. zo ongeveer toen de sigaretten op waren, plot seling zeker had geweten dat hij niet zou terugkomen en dat zij daarom naar de flat was gegaan. Wat zou je om twee uur 's morgens in de flat van een dode anders moeten doen dan afscheid nemen? Ze maakte de voordeur van het gebouw open met de sleutel en liep de vijf trappen op. omdat de kleine lift zo'n lawaai zou maken. De trappen waren tot helemaal boven verlicht, en ze zag het papier dade lijk toen zp de laatste trap opging. Het was een keurig getikte bood schap. met plakband op de deur bevestigd. 'Inlichtingen bij Funston en Brown. 46 Grey's Inn'. •Haar hand trilde toen ze probeerde de sleutel \u het slot te steken. Hij gleed over het metalen plaatje. Ze bukte zich om nauwkeuriger te kijken. Het was een nieuw plaatje en eronder was een tweede slot aangebracht. Zij bleef tegen de deur geleund staan en hield de sleutel zo stijf vast dat het pijn deed en ze fluis terde: 'Jij bent me voor geweest, Elizabeth'. Robert zocht onmiddellijk contact met Funston en Brown, maar zij wezen hem erop dat Elizabeth O- Mara Spence Devllns vrouw was. als ze al niet zijn wettige weduwe was. en zij had het recht alles te regelen zoals zii wilde. Met het oog op de inbraak van kort geleden was een voorzorg, zoals het veranderen van een slot, zeer logisch, en daar hadden ze gelijk ln. Robert vroeg wat er zou gebeuren met de eigendommen van miss Sa rah Devlin die nog in de flat wa ren. Funston en Brown zelden dat miss Devlin een afspraak met hen kon maken om haar eigendommen weg te halen: zij zouden een lijst maken van- de artikelen die werden verwijderd, en die moest dan door miss Devlin worden getekend. 'Geen wonder dat ze geld hebben', zei Sally. 'Als Patrick O'Mara het op die manier heeft gekregen. 'Het is niet tegen de wet geld te verdienen op de beurs', antwoordde Robert. 'En strikt genomen is mrs. Devlin in haar recht. Het zou je in elk geval heel moeilijk vallen het tegendeel te bewijzen. Het is alle maal erg ingewikkeld tot je va der. Hij zweeg. 'Wettelijk dood is verklaard', beëin digde Sally de zin voor hem. Sinds de nacht dat ze had ontdekt dat de flat was afgesloten, was de moge lijkheid dat haar vader dood was zekerheid voor haar geworden. Het wrak van het vliegtuig was niet gevonden en de wintersneeuw lag. op de bergen van Azië. Devlin was dood. maar de wet kon en wilde niet verklaren dat het zo was. En dus maakte ze een afspraak en ging naar de flat en doorzocht on der de ogen van een beleefde maar verder onbuigzame man, die zijn regenjas aanhield, Devlins dingen. Er was maar weinig dat ze echt haar eigendom kon noemen, een doos met speelgoed, wat leerboeken met haar naam erop. een postzegel album, een foto album, en een paar brieven die Devlin haar meer dan tien jaar geleden had gestuurd. Zij tekende een lijst en de man van Funston en Brown liet haar uit. als om haar te laten zien wie daar tenslotte alles te zeggen had. De tijd dat ze zomaar uit Devlins be zittingen kon kiezen, was voorbij. Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het lev. Woord. 7.08 (S) Preludium:klass.muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt:pro gram.overzicht. 8.00 (S) Te Deum Lauda- mus: gewijde muz. 8.24 Op de man af: evengel. commentaar bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huis vrouw. 8.45 Kanker, daar kunnen ze toch mensen niet van genezen. 9.45 (S) Onder de hoogtezon: program, voor de zieken. 10.30 Nws. 10.33 Orkestpalet) Londens Symfonie Orkest: mod. muz. 12.00 Bel Canto: opera-arai's. 12.26 Mededelingen tbv land- en tulnb. 12.30. Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 1255 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 Globaal: muz., reportagos en meningen. (15.30 Nws. 16.30 (S) Hier en Nu). 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. ln vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 13.53 Zojuist verschenen: nwe boeken. 19.00 (S) Leger des Hellskwartier. 19.15 Omr. Orkest: gewijde muz. 19.30 (S) NCRV-jublleumzangavond. 20.50 (S) Muz, muz, muz.: licht platenprogram. 21.50 Ziek zijn - Beter worden: een Bij de Tijd-serle. (3) 22.10 De kerk vandaag: nws en commentaar. 22.30 Nws. 22.40 (S> Hier en Nu. 23.00 De voedselsituatie in de wereld: reportage. 23.15 (S) Album: minder bekende muzikale romantiek. 2355-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gym nastiek 7.20 (S). Dag met een plaatje (gr). (8.00 NWS. 8.11-8.21 Radiojournaal) 8.50 Morgenwijding NOS: 9 00 Spiegel van Belgte. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 School radio. 10.00 (S) voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekplatenprogram .in mono en stere- o. (11.00 Nws. 11 03-11.05 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur aller lei voor ledereen, met om 11.55 Beursber. 12.30 Mod. Platteland. 12.35 (S) Sportre- vue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal 13.21 (S) Alert! op het vlak van muz. en maatschappij. 13.50 (S) Pianospel vier handig: klass. muz. 14.10 (S) In de wetenschap: dat: nws uit de wereld der wetenschappen. 14.30 (S) De Koperen tuin, hoorspelserie (8). 15.04 (S) Aspec ten: kunstrubriek. 16.00 Nws. 16.03 Radi ojournaal 16.05 Kinder magazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk program, voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. P.P.: 18.20 Uitz. van de V.V.D. IKOR: 18.30 Kleur: inf. en commentaar over zaken van kerk en samenl. AVRO: 19.00 (S) 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojournaal 20.10 Inl. tot het avondprogram. 20.15 (S) Puccinlher- denking (1): La Rondlne opera (gr). 22.00 (S) Essay - een program, waarin over kunst wordt doorgepraat. 22.25 (S) dichter bij de muz.: nwe liedjes en chansons of songs. 22.50 Vanavond laat nws. 23.20 Radiojournaal. 23.25 (S) Jazz Spectrum. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 Drie draait op verz. 12.03 Drie draait tussen de middag: Boter, Klaas en Prijzen. 14.03 Pop-kon- takt. De hugo van Gelderen Show met de Ned. tipparade. 16.03 De Hltmeestors: De Ned. Top-40. Speciaal TV vandaag 0 Even bijsturen is een program ma voor motor- en autorijders. Ned. 2/19.25 O Na Colditz (20.20) en de kwis Twee voor Twaalf (21.15) breugt de Vara een aflevering van Achter het Nieuws. Daarin o.a.: Griekenland, een gesprek met André v.d. Louw, de werktijdverkorting bij DAF e n een reportage over de situatie op de hoogvlakte van Golan. Ned. 1/21.55 9 In foet kunstprogramma Het Heilig Vuur (van de TROS) presen teert Hank Onrust o.a, een filmpje over mooie vuurtorens, het werk van de schilder-tekenaar Doude van der Zweep en kunst in het Derde Rijk. Ned. 2/22.25 In ontwikkelingslanden wordt onderwijs niet zelden als een vloek ervaren. Vandaar de titel voor een Duitse documentaire: School van de duivel. Duitsl. 1/20.15 Werner Hildenbrand maakte een reportage: van een samenwonings- experimeut van zes paren zonder commune-effecten, partnerruil e.d. Duitsl. 2/22.00 0 Elleke van Doorn stelde een programma samen over kanker bij kinderen. Hilv. 1/08.45 Tijdens de herdenking van Al- bert Schweitzer wordt muziek ten gehore gebracht van de componist voor wie hij het meest heeft ge pleit: John. Seb. Bach. Hilv. 2/19.00 6 De NCRV zendt een reportage uit van haar jubileurazangavond in Leeuwarden. Hilv. 1/19.30 NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster: de geschiedenis van de popmuz. Deel 2. 20.02 Ferry Maat's Sou.- Top 10. 21.01 (S) Sesjun: Jazz en blues vanuit Laren. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen Show met de Ned. top-Lien en Kwlswljs. 23.02 (S) Jazz-Slr. 0.02 De Hu- go van Gelderen Show: L.P.'s. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time relgl- on: Bluegrass gospelmusic. 5.30-7.00 (S) Matlnata: muz, voor de vroege mor gen. NEDERLAND I i NOS NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS t 18.55 Journaal 19.05 De stratemaker-opzeeshoj 18.45 Paulus de Boskabouter VARA jf 19.30 Horen zienzwijgen: Slapstick- en stomme filmfragmenten f NOS 20.00 Journaal a VARA C 20.20 Colditz, tv-serie De plaatsvervangende mandant majoor Mohn. 21.15 2 voor 12, quiz 21.55 Achter het Nieuws NOS 22.45 Den Haag vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Flexibele school - les 9 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Levende wildernis, natuurserie 19.25 Even bijsturen: progr. voor auto- en motorrijders NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Tatort, misdaadserie 21.45 TV-privé: gesprek 22.25 Het heilig vuur, kunstmagazine NOS 23.00 Journaal Van een verslaggever ROTTERDAM Berichten uit Amerika over kankerverwekkende stoffen in drinkwater waaraan chloor als ontsmettingsmiddel Is toegevoegd, worden door de Neder landse autoriteiten zeer rustig op genomen. De zaak wordt op ver scheidende plaatsen onderzocht, maar niemand is erg onder de in druk, laat staan ongerust. De stoffen ontstaan doordat het chloor reageert met microorganis men (die daarbij gedood worden) en andere organische stoffen. Maar volgens het ministerie van volksge zondheid wordt de concentratie van kankerverwekkende stoffen daarbij niet groter dan die in andere 'voe dingsmiddelen. Volgens deskundi gen van de Rotterdamse drinkwa terleiding worden eventuele scha delijke produkten al tijdens de zui vering zelf weer verwijderd. Chloor wordt namelijk in Nederland toege past in de eerste fase van de drink waterbereiding. Het Rijksinstituut voor de drfc tervoorziening meent dat hetj kleine hoeveelheden gaat. d: nadelige gevolgen _voor de zondheid kunnen optreden, stituut, dat de Amerikaanse ten overtrokken vindt, heefj tact opgenomen met het voor milieubescherming El Washington, dat de ontdekkij kankerverwekkende stoffen kendgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6