Reisbureau daagt klanten voor rechter 'undering dam iét probleem Hustinx geen waarnemend directeur van Pompekliniek Weer een dode door brand in Amsterdam ^Verrukkelijk nieuws. werknemers An Singer zullen l'pleidelijk afvloeien Extra-bewaking gerechtsgebouw na ontsnapping Nasleep van Anierika-rei s waarover klachten kwamen: Kritiek op uitspraak commissie Arron: Vredeling maakt vergissing Jrsoneel vandaag naar Den Haag Van der Stee ziet de zaak somber in 'Onvoldoende mogelijkheden voor beleidsvisie' DF£)STE lUW/KWERTET DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een verslaggever ARNHEM Het paleis van justitie in Arnhem staat sinds gistermorgen onder ver scherpte bewaking van de rijkspolitie. De politie is inge schakeld op verzoek van de griffier van het gerechtshof die verantwoordelijk is voor de beveiliging van het gebouw. Aanleiding tot d e maatregel is de ontsnapping, onlangs, uit de strafgevangenis Esser- Jieem in Veenhuizen, van een autohandelaar uit Sneek, die bedreigingen geuit zou heb ben aan leden van het Arn hemse hof. De man was door het hof tot vijf jaar veroor deeld omdat hij betrokken geweest zou zijn bij de roof van een miljoen gulden uit het Apeldoornse postkantoor. De autohandelaar heeft altijd ontkend dat hij schuldig was en zou van plan zijn Iets te gen de leden van het hof te ondernemen. Volgens de rijks politie heeft men het paleis van justitie in Arnhem altijd al onveilig gevonden. Tot gistermorgen kon ieder een het gebouw vrij in en uitlopen, maar nu moet iede re bezoeker en ieder perso neelslid zich legitimeren. RITA 'Moet u eens raden hoeveel sneeuwballen er onder die trui gaan, die tante voor me breide.' AMSTERDAM Omdat hij het niet eens is met de uitspraak van de geschillen commissie voor het reiswezen, die bij conflicten als scheidsrechter optreedt tus sen vakantiegangers en reisorganisator, heeft de Amsterdamse toeroperator, de Zuid-Europa Stichting twee cliënten voor de rechter gedaagd. Tegen vier ande ren zal eveneens een procedure op gang worden gebracht. Dit is de eerste keer. dat een van de partijen weigert zich neer te leggen bij het bindend advies van de ruim twee jaar bestaande commissie. Van een onzer verslaggevers Het gaat hier om deelne mers aan een vorig jaar ge maakte 22-daagse rondreis door Amerika, die er. over hadden geklaagd niet gekre gen te hebben waarvoor ze hadden betaald. Volgens de cliënten zouden de maaltij den over het algemeen slecht zijn geweest en wer den ze opgediend in veelal armoedige zaaltjes. Zij von den dat niet in overeen stemming met het geld dat ze er voor hadden neerge teld drieduizend tot 3900 gulden. Bovendien hadden zij klachten over de hostess, die omdat zij in verwachting was, kribbig optrad en zelfs een halve dag had gestaakt. De geschillencommissie, be staande uit vertegenwoordi gers van de Consumenten bond en de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) met als voorzitter een onpartijdige jurist, stelde de klagers voor een groot deel in het gelijk en wees hun een vergoeding toe van enkele honderden guldens. Hoewel de cliënten hiermee genoegen namen, was dit advies niet naar de zin van de Zuid-Europa Stichting die gebruik maakte van haar recht dit advies te toetsen aan het oordeel van de rechter. Gisteren zijn de eerste twee cliënten door de kantonrechter gehoord. Volgens directeur J. J. Hoogendoorn wil hij met dit Initiatief in eerste instantie de geschillencommissie aan vallen, niet de cliënten. 'Al leen omdat het juridisch erg moeilijk blijkt de commissie te laten dagvaarden hebben we de cliënten moeten laten voorkomen'. Voornaamste bezwaar van de toeroperator tegen de commissie is dat deze zich teveel heeft bemoeid met het prijsbeleid van de orga nisatie. Hij vindt dat zij zich geheel heeft, laten lei den door de uitlatingen van de cliënten, 'die hun klach ten alleen maar baseerden op vergelijkingen met ande ren die meer voor de reis badden betaald'. Ontbijt De heer Hoogendoorn: 'In de groep zaten mensen die alleen voor de reis en de hotels hadden geboekt, maar ook cliënten die ontbijt, half of volledig pension hadden besproken. Daartussen zitten natuurlijk prijsverschillen. Zo kostte een arangement met ontbijt tweehonderd gulden meer dan een kaal arangement. Maar dat wil niet zeggen dat dan ook voor tweehonderd gulden ontbijten worden geser veerd. Voor een toeroperator moet de winst ergens van- daan komen. In dit geval uit de 'aangeklede' arrangemen ten. Aan de kale verdienden we niets, die hebben we al leen op de markt gebracht om de vliegtuigstoelen vol te krijgen. De geschillencom missie mag dan zeggen, dat de mensen ontbijten van meer dan één of twee dollar hadden mogen verlangen, ze hadden ook kunnen stellen dat de mensen die hun maaltijden zelf regelden ei genlijk te weinig hadden betaald. In feite komt het erop neer, dat de geschillen commissie nu gaat uitmaken wat de prijs van de reis had moeten zijn en daar hebben wij bezwaar tegen'. Aanmoediging Bezwaar heeft hij er ook te gen. dat bij behandeling van geschillen de toeroperator zelf nauwelijks aan het woord wordt gelaten. 'Je zou haast zeggen dat de com missie de cliënt aanmoedigt met nog meer klachten over de brug t e komen', aldus directeur Hoogendoorn. Hij zou graag zien dat de ANVR-stoel in de commissie zou worden bezet door een nog in functie zijnde toero perator. 'In de huidige sa menstelling komt de com missie te vaak tot onjuiste uitspraken'. De Stichting Consumenten belangen. waaronder de commissie ressorteert, wil hangende de procedure op deze zaak geen enkel com mentaar geven. v&igimagop&i' de Bijenkort£g esterterp in Kamer over Oosterschelde Ti ree mensen springen uit brandend huis (Advertentie) (Advertentie) Se&iek.lW&nÏÏD betere berekening van de afwijkin gen van de hoogwaterstanden. 3) Verbetering van de controle en be rekening van de hoogwaterstanden. 4) De instelling van een afzonder lijke waarschuwingsdienst in het Scheldegebied. De minister dacht speciaal aan dijkvallen en plotselinge verzakkin gen. Op drie plaatsen bij de Oos- terschelde worden depots ingericht met steen-voorraden en bakken voor transport naar de bedreigde plaatsen. Voor al deze maatregelen sprak de heer Schakel (ARP) in tweede termijn zijn waardering uit. Minister Westerterp onderstreepte dat er op het ogenblik nog maar een keuze bestaat tussen de afslui ting door een afsluitbare dam of door een klassieke dijk. Van het gewoon openhouden van de Ooster- schelde is nu geen sprake meer. Tijdens de discussie moest de mi nister toegeven dat het zilt-houden van de Oosterschelde enige invloed zal hebben op de verzilting van het terugdringen van de zouttong in uc noordelijke Deltagebied en op het Hollandsche IJssel. Van een verslaggever PARAMARIBO Het is een ern stige vergissing van minister Vre deling als hij denkt te kunnen be slissen over het al of niet inzetten van militairen bij de bewaking van het vliegveld Zanderij in Paramari bo. Niet hij, maar de gouverneur van Suriname heeft de bevoegdheid daartoe. Dit heeft minister-presi dent Arron van Suriname gisteren verklaard in Paramaribo. Premier Arron reageerde hiermee op een opmerking van minister Vredeling, zaterdag, dat hij zich zo spoedig mogelijk wilde beraden over de noodzaak van de handha ving van de bewaking. Het vlieg veld Zanderij wordt sinds twee we ken door militairen van de Tris, de troepenmacht in Suriname, be waakt na berichten dat Palestijnse terroristen een actie zouden voor bereiden. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De psychiater A. Hustinx wordt geen waarnemend directeur van de Prof. mr. W. P. J. Pompekliniek in Nijmegen. Hij heeft het bestuur en de beleidsgroep laten weten dat hij onvol doende mogelijkheden zag zijn beleidsvisie te verwezenlijken. Die visie had de heer Hustinx neer gelegd in een 'praatstuk', waarover de afgelopen weken intensief is ge discussieerd in de Pompekliniek, een voor honderd procent door het ministerie van justitie gesubsidieer de particuliere inrichting voor ter beschikking van de regering gestel de delinuenten. In dat stuk sprak de heer Hustinx zich uit voor een strakker beleid, zoals bleek uit bij voorbeeld deze zin: 'Bij het bepalen van de mate van vrijheid zal reke ning gehouden moeten worden met maatschappijbelangen en met be paalde eisen die de rechter bij zijn vonnis bedoeld heeft'. Aan de discussie over het 'praat stuk', waarvan de inhoud vorige maand uitlekte, werd ook door de patiënten deelgenomen. .Een aantal van hen stond in principe niet afwijzend tegenover de voorstellen van de heer Hustinx. Degenen die wel onoverkomelijke bezwaren te gen het 'praatstilk' hadden, en die zowel onder de stafleden als de patiënten te vinden waren, zijn tij dens de discussie kennelijk niet tot andere gedachten gekomen. Mr. J. M. Hijman, coördinator van de Interim-beleidsgroep (gevormd na het vertrek van geneesheer-di recteur J. R. M. Maas), zei gistera vond dat in de Pompekliniek het besluit van de heer Hustinx wordt betreurd. Naar zijn zeggen heeft de heer Hustinx daarmee ook het be stuur en de beleidsgroep verrast: 'Wij hadden goede hoop dat de discussie tot een positief resultaat zou leiden'. De heer Hustinx is psychiatrisch adviseur voor de psychopatenver- pleging van het ministerie van jus titie. Hij had zich bereid verklaard als waarnemend directeur van de Pompekliniek op te treden, nadat de beleidsgroep er niet in was ge slaagd een opvolger van de heer Maas te vinden en de staatssecreta ris van justitie duidelijk had laten weten dat er orde op zaken in de kliniek gesteld moest worden. De laatste tijd had het ministerie al geen patiënten meer naar de kliniek gestuurd. Wel adviseur Het bestuur en de Deleidsgroep van de Pompekliniek beraden zich nu over de vraag of, en zo Ja hoe, de jj onze parlementsredactie HAAG Het grootste probleem bij de aanleg van de stormstuw caisson-dam in de Ooster- lülde is de fundering. Wanneer hiervoor geen oplossing wordt gevonden, verzekerde minister Wes- rafcrp van verkeer en waterstaat gisteren in de Tweede Kamer, zal de Oosterschelde volgens de methode van de aanleg van een dichte dijk worden afgesloten. Verder komt de regering op 2J beslissing terug, wanneer de kosten "van de stormstuwcaissondam twintig procent hoger zullen dan die is geraamd. een jaar zal Rijkswaterstaat eerste rapport over deze proble- f uitbrengen. Op het ogenblik land op te voeren, wanneer een afsluitbare dam wordt aangelegd. Uitgangspunt bij de beloofde ver- in het geheel nog niet vast. hogipg van de dijken om de Oos- lüe drempel waarop de caissons }en worden geplaatst, vervaar- terschelde is, dat de kans op een stormramp niet groter mag worden, ng zal worden en met welk mar.e- Daarom zullen deze dijken dermate De bouw van de stormstuw- worden verhoogd, dat de kans op onsdam, door de minister ge- zo'n ramp statistisch gezien twee tifad 'de afsluitbare dam', zal en een half keer zo klein wordt. [1975 een werkgelegenheid ver- Dat betekent dat vijftig kilometer van 22000 manjaren tegen manjaren van het oorspronke- plan. lster Westerterp deed gisteren dijk wordt aangepast door een rela tieve dijkverhoging. Van enkele tientallen kilometers dijk moet het gehele profiel worden verzwaard. Ie duidelijke beloften °om~ dé De kosten zullen ongeveer 75 mil- ;heid van het bestaan in Zee- Joen gulden bedragen. Voor de verhoging van de dijken zal er grond moeten worden ontei gend. Wanneer deze onteigening stroef verloopt wilde minister een speciale noodwet indienen om een snelle onteigening mogelijk te ma ken. 'Dit kan', zo waarschuwde de heer Koning van de VVD, 'wel weer eens moeilijkheden opleveren in de Tweede Kamer'. Maatregelen Minister Westerterp beloofde verder de volgende maatregelen om de veiligheid te vergroten: 1) De ves tiging van een weerkundig station op de Noordzee, waardoor er een snellere waarschuwing voor hoger water mogelijk zal zijn. 2) Een gel onze sociaal-economische redactie |/IEGEN Het personeel van Singer in Nijmegen ?al vanmid- vdma een demonstratie op het Binnenhof aan de voorzitter van chTweede Kamer en aan de aanwezige fractievoorzitters een pe- aanbieden. In deze petitie pleiten zij met klem voor behoud werkgelegenheid. or zeshonderd personeelsleden in gisteren van de'directie van ehtmerikaanse kantoormachinefa- oiu; te horen gekregen dat ^voor allen ontslag is aangevraagd, n Werknemers zullen tot eind fe- ;rafri geleidelijk aan afvloeien, rvfibehulp van de industriebonden Röet personeel 'met de moed der ftoop' de regering alsnog over- ,B5 (Advertentie) Advertentie halen een helpende hand te bieden. Tot bedrijfssluiting is besloten, na dat ook het ministerie van econo mische zaken heeft vastgesteld dat er geen reële mogelijkheden zijn om het produktiebedrijf te verkopen. De verkooporganisatie en de servi ceverlening van Singer zullen door de sluiting van het bedrijf in Nij megen niet nadelig worden beïn vloed. Er is een sociaal plan voor alle personeelsleden, waarmee een be drag van tien miljoen is gemoeid. De reeds zeer ongunstige werkgel- genheidssituatie in Nijmegen en omgeving 5,4 procent van de mannelijke beroepsbevolking is werkloos bereikt met het massa le ontslag van het personeel van Singer een nieuw dieptepunt. De districtsbestuur van de Indus triebond CNV. de heer K. Boender vërklaard"e gisteren desgevraagd, dat de bonden de regering zullen vragen 'een uiterste poging' te doen om de werkgelgenheid te redden. 'Er zijn hoog hooggekwalificeerde vakmensen, er is een machinehal en men heeft de technische kennis. Wij zijn van mening dat de rege ring al hetmogelijke moet doen om de werkgelgenheid te behouden', al dus de heer Boender. Zoals bekend hebben de industriebonden inmid dels een spoedgesprek aangevraagd met de ministers Boersma van soci ale zaken en Lubbers van economi sche zaken. (Advertentie) (Advertentie) ROERMOND Minister Van der Stee ziet de toekomst voor boeren en tuinders somber in. '1974 was voor de land- en tuinbouw een slecht jaar: wie over 1975 optimis tisch is lijkt mij weinig realistisch', zei de minister op de jaarvergade ring van de Limburgse land- en tuinbouwbond in Roermond. 'Er is een einde gekomen aan het overvloedige en goedkope aanbod van energie. Deze tijd is definitief voorbij. Met name wat betreft het aardgas moet u er begrip voor heb ben, dat de Nederlandse tuinbouw niet blijvend een lagere prijs kan betalen dan andere bedrijfstakken of collega's in de EEG'. Een aantal glastuinders zal volgens de minister hun bedrijven moeten staken. samenwerking met het ministerie van justitie kan worden voortgezet, en hoe. zoals het in een communi- ué heet. 'voldoende tegemoet kan worden gekomen aan de 'verwach tingen' van het departement ten aanzien van die samenwerking'. De heer Hustinx heeft zich bereid verklaard de kliniek als psychia trisch adviseur terzijde te blijven staan. (Advertentie) (Advertentie) De brandweer bezig met liet blus- singswerk in de Amsterdamse Breeu- werstraat. Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos V 165 gram (15 stuks) voor slechts Van een verslaggever AMSTERDAM De 54-jarige mevrouw C. W. Kuiper-Van Dijken uit Amsterdam is gisteren omgekomen bij een uitslaande brand in een pand in de Breeuwerstraat in Amsterdam. Lang nadat het sein 'brand mees ter' gegeven was, werd haar volko men verkoolde lichaam gevonden op de derde en hoogste verdieping van het pand, dat helemaal uit brandde. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer via het dak willen ont komen. Zij si de echtgenote van de eigenaar van het pand. die in de achterwoning op de eerste verdie ping met verbouwingswerk bezig was. Toen.uit de voorwoning op die verdieping rookwolken kwamen moet mevrouw Kuiper in paniek de trap op gevlucht zijn, waar zij de dood vond. Tijdens deze uitslaande brand, die in dit oude stadsdeel groot gevaar opleverde voor aangrenzende pan den (de brandweer wist echter uit breiding van het vuur te voorko men) sprongen twee bewoners in uiterste nood uit het raam op straat: vanaf de derde verdieping sprong de 32-jarige J. Brounius op een geparkeerd staande auto. Hij had al ernstige brandwonden opge lopen en is naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Vanaf de tweede etage redde de 52- jarige mevrouw A. van der Pol haar In het pand woonden in totaal zes mensen. Volgens de buurtbewoners zou vooral de eerste verdieping het doelwit vankrakers geweest zijn. De leven door eveneens naar beneden te springen: zij werd veel lichter gewond. laatste dagen zou daar een onbe kend Engels meisje gewoond heb ben dat tijdens de brand echter niet thuis was. Ook vorige week was bij een brand in Amsterdamse kraakpanden een mensenleven te betreuren. Dat ge beurde aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal. waar een jonge Fransman in paniek een brandende oliekachel naar beneden gooide. De oorzaak van de brand die op de eerste verdieping is ontstaan moet naar alle waarschijnlijkheid ge- zócht worden in het onbeheerd la ten branden van een gasbrandertje. waarmee in het huis opknapwerk- zaamheden werd verricht. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5