Nieuwe bezinning voor bedrijfsleven Voor 2000 man korter werken bij Van Gelder F Bezig bedrijf EG akkoord over suikerbeleid Dagbladen profiteerden meest van advertenties voor merkartikelen Hulp voor emigrerende boerenzoon bepleit Zwitserland weert vreemd geld met negatieve rente Vooral over maatschappelijke facetten Eximbank-lening voor Nederlandse aankoop van DC-8 Auto's zonder kopers Vraag naar papier zal niet toenemen Frankrijk wil 200 miljoen liter wijn kwijt BONTMANTELS New York opnieuw lager DOW JONES INDEX y rROUW/KWERTET DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TUS19/L23 DEN HAAG 'Het wordt hoog tijd, dat het bedrijfsleven zich opnieuw gaat bezinnen, niet alleen op zijn economische, maar ook vooral op zijn maatschappelijke functie'. Deze uitspraak deed prof. dr. C. J. Zwart van het Instituut voor Organisatieontwikkeling tijdens de 'najaarsdag 1974' van het Nederlands Instituut voor Management (NIVE), gewijd aan'de werkende mens'. Gesprek met ontwikkelingslanden kan iG~t u ««HMfWv *i IIIUMIM #0 Si" lllÉli m O !t,ï a i»j»n fit mu 111 URM 7 '2 ar IK» III1IÏ Irtiillll li» >11 1)1 mm mm MX»»! K»|* in ■■aaMnigMi Prof. Zwart constateerde, dat som mige leiders van bedrijven het meekijken van de maatschappij over hun schouder zien als een verstoring van de goede gang van zaken. Hij acht het begrijpelijk, wanneer ondernemers verbitterd reageren op een bedreiging van de geliefde ondernemersvrijheid. Het getuigt echter van een verkeerde taxatie van de werkelijke maat schappelijke krachten, die gaande rijn. Wanneer managers ernst willen maken met de noodzakelijke ver nieuwingen, dan staat het manage ment recht overeind in de toe komst. Het is echter een illusie om te verwachten, dat fundamentele maatschappelijke vernieuwingen mogelijk zouden zijn zonder een gezond economisch leven. Dat het WASHINGTON De Export-Im port Bank zal aan Citicorp Leasing Netherlands (CLN) een lening van 1,5 miljoen dollar verstrekken. Met dit geld zal de verkoop van een gebruikt straalverkeersvliegtuig van het type DC-8-55F (waarde vijf miljoen dollar) van de Amerikaan se luchtvaartonderneming Capital International Airways aan CLN ge deeltelijk worden gefinancieerd. Het vliegtuig komt op basis van een 'leasing'-overeenkomst in ge bruik bij de Franse Union de Trans ports Aeriens (UTA). Particuliere banken zullent een lening van in totaal 2,5 miljoen dollar verstrek ken. CLN zelf moet de resterende koeten (één miljoen dollar) in con tanten voldoend. momenteel niet gezond is, is over duidelijk. Daarom zou het manage ment zelf nieuwe initiatieven moe ten nemen, aldus prof. Zwart. Economie Hij constateerde evenwel, dat wij thans het einde meemaken van de overheersing van de economie. Wij groeien toe naar een maatschappij, waarin andere waarden op de voor grond treden dan vroeger. Die ande re waarden zijn: solidariteit, recht vaardigheid, leefbaarheid, zelfstan digheid, zelfverwerkelijking enz. Voor de directies betekent dit een volledige heroriëntatie, omdat deze nieuwe waarden omgevormd moe ten worden tot concrete criteria voor de beleidsvorming. Het gevaar is. dat het management niet in staat blijkt tot integratie van nieu we waarden in het beleid Het is een goede ontwikkeling, zei hij, wanneer doelstellingen in samen spraak met anderen (de burgers, de cllenten, de consumenten, de kapi taalverschaffers, de overheid enz) tot stand komen. Voor organisatie in het economische leven ziet prof. Zwart het dan ook als zinvol, dat de huidige raad van commissarissen op den duur omgebouwd wordt tot een algemeen beleldsforum, waarin niet alleen kapitaalverschaffers maar ook anderen betrokken zijn. Veranderingen Ook de filosoof dr. R. F. Beerling van de Leidse universiteit deed een beroep op de ondernemer scherper te letten op maatschappelijke ver anderingen. Reden: de bedrijfslei ding wordt vanuit de maatschappij sterker in de gaten gehouden dan ooit. Het bedrijfsleven heeft grotere moeite de geloofwaardigheid van zijn positie tegenover de huidige maatschappelijke opvattingen te argumenteren. Daardoor wordt het management genoodzaakt tot het Minder reclame in damesbladen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fabrikanten van merkartikelen en verstrekkers van merkdiensten hebben in het eerste halfjaar in toenemende mate in dagbladen, familiebladen en via de radio geadverteerd en in duidelijk mindere mate via damesbladen. Vergeleken met de overeenkomstige periode in 1973 zijn de reclame-uitgaven voor merkartikelen in het eerste halfjaar van 1974 met 5,6 procent ge stegen. Het Bureau voor Budgettencontrole, waarvan deze gegevens afkomstig zijn, becijferde, dat aan reclame voor merkartikelen -en diensten in het eerste halfjaar 273,8 miljoen is uitgegeven tegen 258,4 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1973 en ƒ234 miljoen in januari tot en met juni 1972. Van het' totale bedrag in de eerste zes maanden van dit jaar kwam 41,1 pet bij de dagbladen terecht tegen 39,7 pet. in 1973 maar nog 44.3 pet. in 1970. De enige andere belangrijkè verschuiving deed zich voor bij de damesbladen, die in percentages van ontvangsten voor merkreclame teruggingen van 14.8 tot 13,1. Bij de overige categorieën ging het om verschillen van enkele tienden van procenten, waarbij overigens opvallend is, dat het aan deel van de televisie in de ont vangsten voor merkreclame de laatste jaren voortdurend iets daalt. Na een sterke opgang van 1970 tot 1972 (beide malen eerste halfjaar) van 22,7 tot 26,1 pet. zakte hét percentage vorig jaar tot 25,5 pet. en in de periode januari- juli 1974 tot 25,2 pet. Het bureau voor budgettencontrole Ook ABN verlaagt opslag debetrente AMSTERDAM Na de AMRObank heeft ook de ANB besloten de extra opslagen op rekening-courant-kre dieten met ingang van 25 novem ber te stellen op een procent voor saldi boven de ƒ500.000 en op een half procent voor die tot dit be drag. De verlaging is mogelijk ge maakt door de recente daling van de geldmarkttarieven. Koers lening Gasunie vastgesteld op 100,75% AMSTERDAM De uitgiftekoers van de 10 pet. obligatielening 1974 per 1980-1984 groot nominaal 150 min. ten laste van de NV Neder landse Gasunie zal 100.75 pet. be dragen, zo delen emittenten mee. Biliton staakt project op Sumatra SYDNEY Billiton International Metals, een onderdeel van de Kon. Shell Groep, heeft zich teruggetrok ken uit een project voor het speu ren naar lood en zinkreserves in het westen van Sumatra. Billiton bijstellen van zijn ideologie De conclusie moet luiden, aldus prof. Beerling, dat de waardepapie ren van de op het winstmotief en de bezit- of verwervingsdrang drijvende samenleving, vooral na de tweede wereldoorlog aanzienlijk zijn gedaald. Wij zijn aan een her bezinning toe. Prof. dr. A. van Bienen van de arbeidersgemeenschap Dfe Woord- brookers constateerde een kramp achtig vasthouden aan oude machtsposities, die onder de nieuwe organisatievormen nauwelijks zin hebben. Een opvallend facet van heet wan trouwen in de bedrijven dat op allerlei niveau's de bereidheid tot het leveren ven belangrijke en ver antwoordelijke prestaties afneemt, zeker wanneer het gaat om het leveren van hoge prestaties gedu rende lange tijd. Carriere noch geld, macht noch voorrechten blij ken in staat om met name jonge mensen te verleiden tot het aan vaarden van zware verantwoorde lijkheden. De autovoorraden hopen zich op bij de Chrysler-fabrieken in De troit, waar reeds vijf van de zes assemblage-hallen zijn gesloten. De directie heeft besloten ruim 70.000 man, dat is bijna tweederde van de totale fabrieksbezetting, tot in januari 1975 op non-actief te stellen in de hoop zo door de voorraden heen te komen. AMSTERDAM Van Gelder Papier zal voor een aantal papierfabrieken werktijdverkorting aan vragen voor de resterende weken van dit jaar. B ij de werktijdverkorting zijn in totaal ongeveer 2000 werknemers van de papierdivisie betrokken. rapporteert ook voor hoeveel be paalde bedrijfstakken in de ver schillende publiciteitsmedia hebben geadverteerd. Uit die cijfers blijkt dat de iets betere reclamepositie van de dagbladen voornamelijk te danken is aan de sector vervoer, dat wil zeggen advertenties voor auto's, fietsen en motoren. De meeste andere media moesten in de branche 'vervoer' enig terrein orijs- geven, want in totaal werd er in die sector maar in lichte mate meer geïnvesteerd. Een andere interessante verschui ving trad op in de sector cosmetica. Dagbladen en damesbladen kregen minder advertenties en het overge bleven geld werd door fabrikanten en importeurs in deze branche ge heel besteed aan de TV-reclame. Bij tabaksartikelen lieten dag- en familiebladen een flinke veer, maar radio- en TV-gidsen deden het in deze sector aanzienlijk beter: hun inkomsten stegen van 1,4 miljoen tot ƒ2,5. miljoen. De banken hebben hun adverten tie-uitgaven vergroot van 11,2 miljoen tot miljoen, een stijging die vrijwel geheel ten goe de kwam aan de dagbladen Sinds kort is een verminderde vraag waarneembaar, terwijl er geen aanleiding is te veronderstel len dat nog dit jaar een duidelijk herstel van de vraag zal optreden, aldus de raad van bestuur. Van Gelder heeft tot de produktiebeper- king besloten pas nadat de voorra den op een optimaal peil zijn ge bracht. De werktijdverkorting die zo breed mogelijk over de bedrijven wordt gespreid, komt erop neer dat gedu rende de rest van de maanden no vember en december, afwisselend voor periodes van één tot drie we ken, in elk van de vestigingen in Apeldoorn, Renkum, Velsen, Wa penveld en Wormer een of enkele papiermachines worden stilgezet. Er is volgens de raad van bestuur geen reden de produktie van courantpa pier, tijdschriftenpapier, ponskaar tenkarton en houtvrij gecoate en houtvrije offset papieren te beper ken. In de speciale vezelproduktendivisie in Apeldoorn en Wormer werd reeds eerder tot produktiebeperking besloten, alsmede in de verpakkings divisie bij het produktiebedrijf Arn hem. Met de vakbonden is overleg gepleegd. De centrale onderne mingsraad is volledig ingelicht. Door het wegvallen van exportop drachten zal Ripolin Nederland (verf-lakfabriek) in Hilversum de produktie aanzienlijk moeten in krimpen. Van de in totaal 70 perso neelsleden zullen 24 man moeten worden ontslagen. De bonden heb ben zich akKoord verklaard met een sociaal begeleidingsplan voor de betrokken werknemers. Daar de binnenlandse orderpositie redelijk goed is zal het bedrijf, nadat de produktiemaatregelen zijn getrof fen. 'uit de gevarenzone' zijn. Het technische gedeelte van Hilari- us' Courantbedrijven in Almelo zal tussen nu en over uiterlijk drie jaar worden gesloten. De 125 tech nische werknemers is vervangende werkgelegenheid aangeboden in Deventer of Zwolle. Het totale per soneelsbestand bedraagt 180. De aandelen van Hilarius zijn voor tweederde in handen van Kluwer in Deventer en voor éénderde in die van Van Tijls' Dagbladenbedrij- ven in Zwolle. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (In dollars) 24-24(28%-%). PhiliDS 7%-7% (7%-%). Unilever 284-29 (284- 29) en KLM 14% (14%-%). Opgave Horn- blower Weeks. Beide ondernemingen voeren al enige tijd besprekingen om de aan delen van Hilarius bij één van bei de bedrijven onder te brengen. Vóór 1 januari 1975 zal de beslis sing vallen. Modernisering van de drukkerij en zetterij van Hilarius zou een te grote investering vergen. Het personeel van Hilarius heeft de bonden opgedragen een diepgaand onderzoek in te stellen naar het beleid van de afgelopen jaren. De uitgave van het door Hilarius uitge geven Dagblad van het Oosten is gewaarborgd. Bij Nobo in Ede is vergunning ge vraagd om 78 part-timers geduren de 6 weken niet te laten werken. Bij Nobo werken totaal 315 perso neelsleden. De aanvraag geldt voor de avonddienst, voornamelijk be staande uit gehuwde dames op de inpakafdeling. Deze maatregel is het gevolg van een sterk stagne rende en afwachtende verkoop- markt, op dit moment is dat vooral te merken aan de seizoensartikelen speculaas en kerstkransjes, aldus de directie van Nobo. Rotron in Breda, fabriek voor ven tilatoren, heeft een werktijdverkor ting voor de duur van 6 weken aangevraagd. De verkorting zou moeten gelden voor het voltallige personeel van 200 personen en 2 dagen per week moeten bedragen. Topman Rabobank: rente niet verder omlaag GRONINGEN Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Bank, heeft tijdens de algemene ledenvergade ring van de Aankoop Centrale Groningen (ACG) te Groningen de gedachte geopperd hulp te bieden aan Nederlandse boerenzoons, die in Noord-Amerika, Australië of Nieuw-Zeelahd een landbouw bedrijf zouden willen beginnen. 'Dit lijkt me een zinvolle zaak', zei hij, 'mede gezien het internationale voedseltekort'. Dr. Verhage bepleitte voorts een straf systeem van begeleiding van jonge boeren, wanneer er bij de bedrijfsovername onzekerheid be staat ten aanzien van de exploita tiemogelijkheden. Van essentiële betekenis voor de agrarische onder nemer achtte hij het hebben van een behoorlijk eigen vermogen. Volgens dr. Verhage is de verhou ding tussen eigen en vreemd ver mogen bij de landbouwbedrijven in ons land goed. Het vreemd vermo gen was in mei 1973 slechts 22 procent. Leningen verstrekt door familieleden maken ruim 25 pro cent van het vreemd vermogen uit. Ook de liquiditeit van de Neder landse landbouwbedrijven was in 1973 goed. Hij merkte op dat de Nederlandse boerengezinnen niet alleen hard werken, maar ook sober leven om een gunstige vermogens positie te kunnen handhaven. Bij de financiering van zijn bedrijf stuit de boer volgens dr. Verhage op enkele problemen: veel land- was oorspronkelijk een samenwer kingsverband aangegaan met een Australische en een Indonesische maatschappij (Pegmin en Yose Corporation). Pegmin heeft dit be kend gemaakt naar aanleiding van een vraag van de effectenbeurs van Sydney over de stand van zaken bij het project. Mees en Hope verwacht minstens gelijk resultaat AMSTERDAM De winst van Bank Mees en Hope heeft zich in de eerste tien maanden van 1974 bevredigend ontwikkeld, evenals die van de andere werkmaatschappijen van de Mees en Hope Groep. Naar verwachting zal de winst van de Mees en Hope Groep over het lo pende jaar dan ook minstens op een gelijk peil als die over 1973 liggen. Het resultaat bedroeg in 1973 24.6 min, waaruit onveran derd 7.50 per aandeel van 50 werd uitgekeerd, in contanten of naar keuze een gewoon nieuw aan deel voor elke 17 oude aandelen uit de agrioreserve. Deze reserve zou bij een volledig opteren voor aan delen vrijwel worden uitgeput. Dollar sterk in herstel, goud keldert BERN Buitenlanders, die na 31 oktober geld hebben gestort op Zwitserse banken moeten een negatieve rente betalen van 3 pro cent per kwartaal. De Zwitserse regering heeft hiertoe wensdag besloten omdat 'de neiging om buitenlands geld in Zwitserse fran- Koersen in Montreal ken om te wisselen de afgelopen paar dagen steeds groter werd', bouwbedrijven zijn uit bedrijfseco nomisch oogpunt te klein de nood zaak tot bedrijfsvergroting maakt de prijzen voor landbouwgrond te hoog, evenals het niet-agrarisch ge bruik van de grond en ten slotte wordt de mogelijkheid voor een jongeman om boer te worden be paald door enkele factoren, zoals de vermogenspositie van de ouders en de mogelijkheid om een pacht over te nemen. Dr. Verhage zei te verwachten dat er van regeringszijde een financie ringsregeling voor jonge boeren zal komen, zoals subsidies, fiscale tege moetkomingen, verbetering van de grondbank en aanpassing van de pachtwetgeving. RENTEVOET De heer Verhage zei niet te ver wachten dat de rentevoet op de geld- en kapitaalmarkt verder zal dalen. Zijn verwachting baseerde hij op drie overwegingen: het we reldvoedselprobleem maakt enorme investeringen noodzakelijk de in vloed van de collectieve bestedin gen zullen volgend jaar weer aan zienlijk worden verhoogd en ten slotte op de grootte van het arbeids inkomenquote van de bedrijven in Nederland. Hierdoor zijn de mo gelijkheden voor interne financie ring van de bedrijven gering, ter wijl het terugdringen van het ar beidsinkomenaandeel in de be drijfsvoering een verder beroep op de kapitaalmarkt noodzakelijk maakt, aldus de heer Verhage. beginnen BRUSSEL De Europese ministers van landbouw zijn het na twee dagen en een volle nacht vergaderen eens geworden over de voorwaarden waartegen de Gemeenschap de te associëren landen in Afrika, het Caraïbische en Pacific-gebied (de z.g. ACP-landen) de mogelijkheid wil bieden om jaarlijks 1.4 miljoen ton suiker naar de Euromarkt uit te voeren. De Europese Commissie zal meet deze landen over de voorwaarden gaan onderhandelen. Nederland en het Verenigd Koninkrijk hebben ie der voor een afzonderlijk hoofdstuk van de bereikte overeenkomst tijd gevraagd tot morgen om. na raad pleging van hun regeringen, hun toestemming ln een definitieve goedkeuring van het akkoord. De EG wil met de ACP-landen on derhandelen over een leveringso vereenkomst van onbepaalde duur, die echter op elk gewenst moment kan worden herzien. In ieder geval zal na de eerste periode van zeven jaar opnieuw over de te leveren hoeveelheid suiker en de prijs die de Gemeenschap daarvoor zal beta len, worden onderhandeld, aldus de overeenkomst tussen de ministers, zde Europese Commissie kan met de ACP-landen onderhandelen over een prijs die ligt rond de prijs die de Europese suikerproducenten wordt gegarandeerd. De Raad ver klaart verder dat in de praktijk het belangrijkste gedeelte van de suiker uit de ACP-landen de Gemeenschap zal binnenkomen via de 'traditione le handelskanalen'. Dit is vooral van belang voor het Verenigd Ko ninkrijk. De raffinaderijen daar zijn nl. voor het grootste deel afge stemd op verwerking van rietsuiker. Frankrijk vreest dat wegens de in voer van 1.4 miljoen ton suiker uit de ACP-landen de produktie In de Gemeenschap zal moeten worden be perkt. Daarom heeft het bedongen dat de suikerproducenten in de Ge- BRUSSEL Frankrijk heeft in de Europese Landbouwraad in Brussel gevraagd om tweehonderd miljoen liter wijn 'vervroegd' te mogen des tilleren, dat wil zeggen tot alcohol verwerken. Het gaat hier om wijn van slechte kwaliteit, die voorna melijk dit Jaar geoogst is. Vorig jaar had Frankrijk een grote wijn oogst en dit jaar weer, maar als gevolg van ongunstige weersom standigheden is er nu veel slechte wijn. Frankrijk wil, met steun van het Europese Landbouwfonds, die wijn verwerken. De Europese Commissie staat wel willend tegenover het Franse ver zoek. Weliswaar is de wijn eigenlijk nog onvoldoende wijn om onder de termen van het Europese wijnre glement te vallen dat de distillatie mogelijk maakt, maar omdat de wijngebieden waar de slechte wijn vandaan komt (voornamelijk het zuiden en het westen van Frank rijk) tot rampgebieden zijn ver klaard, wil de Europese Commissie gebruik maken van het zogeheten calamiteitenartikel in het wijnre glement om de wijn toch met steun te kunnen laten omwerken tot al cohol. LONDEN De Londense goudprijs is woensdag flink gedaald. Bij de middag 'fixing' noteerde het edele metaal 180.50 dollar per ounce (31.1 gram). Dat is ten opzichte van dinsdag een daling van 7,25 dollar en in vergelijking met de absolute recordnotering van afgelopen maandag een daling van precies tien dollar. De voornaamste factor die de koop lust op de. goudmarkt deed vermin deren was het krachtige herstel van de dollarkoers op de wisselmarkten. meenschap in het jaar 1976-77 evenveel extra suiker tegen gega randeerde prijs mogen leveren als zij in het komend seizoen kunnen opleveren. Principieel De Nederlandse minister Van der Stee vond het principieel onjuist de afspraak die een maand geleden over de interne produktieregeling van de EG werd gemaakt, weer door Frankrijk 'op losse schroeven werd gezet'. Volgens Van der Stee heeft Frankrijk dit alleen gewild omdat het enkele nieuwe suikerfa brieken aan het bouwen is en om dat ook voor de toekomst zoveel mogelijk suiker wil produceren. De EG moet voorkomen dat er in de toekomst niet voldoende ruimte is voor de suiker-import uit ontwikke lingslanden, zo voerde de minister aan. Hoewel de Bondsrepubliek en De nemarken deze mening deelden, zag alleen minister Van der Stee er voldoende ruimte in zijn Instem ming met het hele pakket 'onder voorbehoud' te geven. (ADVERTENTIE) voor de prijzen van STOFFENMANTELS Koop In een spociailzeik! Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 362185 Allied Chemical .31%- Alum. Co of Am 28% 28% American Brands 29 20% American Can 26 26 Am Cyanamld 21% 21% Am Electr Power 14% 14% Am Metal Climax 34% 35% Am Motors 4% 4 Am Smelt P 16% 16% Am Tel 8i Tel 45% 45% Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield 15% 15% 21 21% 85% 85% Bendlx Bethl. Steel Boeing Burlington Ind 20% 20% 25% 25% 18% 18% 15% 15% Can Pacific Ry 13% 13% Celanese 27% 27% Chase Manhattan 27% 27% Chessle System 50% 49% Chrysler 8% 8% Clttys Service 41 40% Colgate Palmollv 21% 22% Colt Industries 21% 22% Commonw Edisor 22% 21% Cons Edison Cont Can Cont OU Curtlss Wright Curtiss Wright Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 24% 24 39% 39% 7% 7% 17% 18% 13% 13% 38% 39% 59% 59% 974exd De wisselkoers van de Amerikaanse dollar bereikte in korte tijd een absoluut minimum (frs. 2.59), ter wijl de Zwitserse frank ten opzichte van de voornaamste Europese mun ten (inhet bijzonder de D-mark) sterk in koers steeg. Gezien de ge volgen die een en ander kan heb ben voor de Zwitserse economie dient deze ontwikkeling te worden afgeremd, aldus een communiqué van de regering in Bern. De wisselmarkt in Ziirich reageerde scherp op de bekendmaking van de maatregelen. De dollar herstelde zich bij chaotische handel flink. Er werd een dollarkoers van ongeveer 2,76 frank genoteerd tegen eerder Huskv op de dag 2,675 frank. Nat. Gas Muss. Ferguson Ook elders in Europa waren gevol- Nat. Resources gen van de Zwitserse maatregelen SheU Canada te merken. In West-Duitsland, waar 1 overigens veel banken als gevolg van een feestdag gesloten waren, steeg de dollar liefst vier pfennig: van DM 2,4740 tot 2,5130. 18/11 19/11 20/11 1.05b 1.05 1.07 15 13% 13% 13% 12% 12% 3.78b 3.741 12% 11% First Nat City 27% 27% Gen Electric Gen Ponds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Te! <fc Tel Getty OU Gilette Gimbel Brothers Goodyear I an P Gulf OU 34% 33% 17% 18% 31% 31% 10% 10% 17% 17 127% 127 24 23% 16% 17 22% 22% 16% 16% Allegheny Pow 14% 14% Akzona 12% 12 Am Standard 8% 7% Amsted Ind 34% 34% Bij een zeer drukke handel in de late middag is de koers van de dollar in Amsterdam eveneens sterk gestegen. Gesloten werd op 2.6060-I 2.6075 tegen een vorig slot van 2.5900. De Zwitserse frank daalde in Amsterdam van Indust. Sporen Utill. ObL Mods 18 nov. 624.92 146 63 67.55 67.31 888.8 19 nov. 614.05 144.03 66.69 67.08 874.1 -J nov. 609.59 143.42 65.98 890.0, Aand. Obl. Tot. H. L. 18 nov 15.230 18.560 1.811 132 1.383 19 nov. 15.720 20.130 1.792 132 1.129 Plu0r Oor^ 20 nov 12.430 1.761 479 833aenClgar Cerro 11% 12% Chadboum Corn Chase Select Fd 21.92 21.74 Columbia Gas 19 19% Comlnco 25 25 Cont Telephone 10% 10% 20*20% 11% 11% Illinois Central Ind 12% 12% Instlco 5% 5% Int Busln Mach 169% 68% Intern Harvester 19% 19% Int Nick of Can 21% 21% Int Paper 37% 37 Int Tel Tel 15% 15% Johns ManvUle 16% 16% Jones and Laugh 28% 28% Kennecott Coppei% exd 36 Kraft Co 33% 32 Llng Lemco Voug 9% 9% Litton Ind 3% 3% Lockheed Aircraft 4% 4% Marcor 15% 16 Martin Marietta 14% 14% May Dep Stores 20% 20% McDonnell Dougl 9% 9% MobU Oil Corp 31 31 Nabisco 23% 22% Nat Cash Reglst 16% 16% Nat Distillers 14 13% Nat Gypsum 9% 9% Nat Steel 32% 32% Nat Lead Ind 12% 12% Kansas City Ind Kansas Power 16% 15% KLM 14% 14% Kroger 16% 16% Madison Fund 6% 6% Nat Can 7% 7% NY Centr A 4 3% North West R 57% 58% OUn Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl 31% 31 "4 41% 42% 42 41 7» 78% 78% RCA 10% 10% Republic 8teel 25% 257» Reynolds Ind 48% 49% Royal Dutch Petr 24% 24 Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Rallw Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Studebak Worth Sun Oil 28 27% 46 45% 42% 42% 10 9% 26 25% 40% 39% 25% 25% 21% 21% 83% 83% 2374 23% 38 36% Texas Gulf 20% 20% Texas Inst 70% 71 Transamerlca 6% 6% Unilever 28% 28% Union Carbide 39% 39% Unl Royal %exd 6% United Aircraft 28% 28% United Brands 3 3% US Steel 36% 37% West Union Tel 9% 9% Westlnghouse El 874 87» Woolworth 10% 10% N Am Philips Co 14% 14% Occidental petr 12% Pacific Light 14 74 14% Public Service Reliance Group 7 6% Standard Brands 46% 45 Tandy 12% 12% Union Electr 9% 9% United Electr 574 5% Ug Corp 12% 12% Western Bancorp 16% 16%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23