X Een nieuwe sigaret is nèt een nieuw gezicht, it Doetje iets of it doet je niets. Denver doet je iets. 25 voor f.80 Uit de weekbladen 'Geestige Willem' in Boymans-v. Beuningen Zo gaat het bij mensen De buitenkant geeft de eerste indruk. 'nVrouwof een man die je iets doet Dan de kennismaking Verbergt het uiteriijkeen boeiende; waardevolle persoonlijkheid, of niet? Met'n sigaret gaat hetookeen beetje zo. Een aardig pakje zoals Denver wekt je interesse Maarwatziterin? Je steektje eerste sigaretop. Een beetje nieuwsgierig. Of met een routine- gebaar. Valt niet tegen. Denver ismild,maar heeft wel karakter Doetjeiets. Had eigenlijk best twee gulden mogen kosten. Nou da's dan mooi meegenomen. Cabaret naar Suriname Verandering in Russische kunstpolitiek f3,50 Gekibbel in PSP Van der Doef Kruisinga Wim Meijer Numerus fixus Portugal Berkhof Beaujolais TROUW/KWERTET DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 Natascha Emanuels, Lida Engelsman, Mies de Heer en Karla Wildschut gaan met haar Vrouwencabaret 'En de vrouw die kiest een heer' zondag naar Suriname en de Antillen voor een serie avond- en schoolvoorstellin gen. ROTTERDAM In het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt momenteel een tentoonstelling ingericht ope ning vrijdagavond 29 november om 8 uur van vrijwel het hele oeuvre van de 17e eeuwse Rotterdamse kunstenaar Willem Buytewech. Het ls voor het eerst dat een zo'n compleet overzicht van het werk van deze 350 jaar geleden gestorven schilder, tekenaar en graficus wordt bijeengebracht. Vele musea en in stituten uit Oost- en West-Europa en de Verenigde Staten verleenden hieraan hun medewerking. Op de expositie zijn naast vier schilderijen, bijna alle tekeningen en het volledige grafische werk van Buytewech te zien, de etsen en gravures die naar zijn ontwerp zijn gemaakt en werk van tijdgenoten dat met dit oeuvre samenhangt. De in 1591 geboren Buytewech was een bijzonder veelzijdig kunstenaar, die bij zijn tijdgenoten als 'geestige Willem' bekend stond. Hij was vin dingrijk, spits, humoristisch, ver nuftig en, als de gelegenheid dat vroeg, zelfs geleerd. Als weinige an- MOSKOU De Sowjet autoriteiten hebben vijf non-conformistische kunstenaars toestemming gegeven hun werk te exposeren op een offi ciële tentoonstelling naast het werk van de kunstenaars, die de voor schriften van de partij inzake de kunst volgen. Het werk zal te zien zijn op de jaarlijkse herfsttentoon- stelling van het Moskouse Comité van de vakbond van grafische kun stenaars. De kunstenaars, wier werk in de buurt zit van het abstract expressionisme, hebben jarenlang vergeefs geprobeerd officiële toe stemming te krijgen voor het expo seren van hun werk. In september is het, zoals gemeld, tot een confrontatie gekomen tus sen deze kunstenaars en de autori teiten: toen werd een openlucht tentoonstelling van niet orthodoxe lees niet-sociaal-realistische- kunst op last van de plaatselijke autoriteiten in Moskou verstoord. Daar kwamen zelfs bulldozers aan te pas en kunstenaars, publiek en westerse Journalisten werden door de politie krachtdadig van het ter rein waar men de werken had uit gestald, verdreven. De officiële pers en ook Tass had den kritiek op de kunstenaars en noemden de berichten va nde wes terse correspondenten provocerend en tegen de Sowjet Unie gericht, dere kunstenaars was hij een ver slaggever van zijn tijd. Hij schil derde interieurs met elegante figu ren, maakte zowel snelle, rake schetsen als preciese en gedetail leerde ontwerpen voor etsen. Een veelheid van onderwerpen behan delde hij: van actuele toestanden tot zorgvuldig gecomponeerde gen re-taferelen. contrastrijke religieuze scènes, landschappen, gebouwen, schepen, reiswagens, veel costuum- figuren ook en nog veel meer. Acteur Gerard de Groot overleden DEN HAAG Op 53-Jarige leeftijd is in het ziekenhuis Leyenburg na een ziekte van enkele maanden de acteur van de Haagse Comedie, Ge rard de Groot overleden. Wie sinds 1952 Haagse Comedie zei, zei ook Gerard de Groot, want hij was altijd op zijn post en op zijn plaats. Die plaats was niet op de voorgrond - met uitzondering bij Brechts 'Trommels en trompetten', toen hij voortreffelijk Ko van Dijk verving - maar wel altijd onmis baar ergens op een vitale plaats in het geheel. Daar was hij dan ook aanwezig met zijn grote trouw en toewijding, met zijn veelzijdig en markant talent. Hij was sociaal en collegiaal inge steld en in het geheel van het gezelschap een bindende kracht. Hij was zeer actief voor het HOT en gaf ook toneellessen aan scho len. De crematie heeft in Intieme kring plaatsgehad. En dan nog.... Ter gelegenheid van de 500ste sterfdag van de componist Gulllau- me Dufay wordt er op 30 november in de St. Jan in Den Bosch een herdenkingsmanifestatie gehouden met medewerking van het Neder lands Vocaal Ensemble o.l.v. Mari- nus Voorberg, de Scola Cantorum der Kathedrale Basiliek van St Jan, Die Sangheren onser Liever Vrou wen, Madeion Michel en rob Stur- kenboom. -f Het deel van het gebouwen complex van de Leidse Ster wen. Madeion Michel en Rob Stur- werd gebouwd door architect H. F. G. N. Camp - het hoofdgebouw met vier waarnemingskoepels en de voormalige woningen van de direc teur en de observator - ls op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten geplaatst. Bezoek aan centrum Emmen neemt toe Van een onzer verslaggevers EMMEN Het bezoek aan de kern van Emmen neemt toe, met name vanuit de buitendorpen in de ge meente, maar ook vanuit de omlig gende gemeenten. Daarentegen is het bezoek van ver wat afgenomen. Dit blijkt uit een hernieuwd onder zoek, in vergelijking met een soort gelijk onderzoek in 1970. Erg opval lend ls dat het 'nieuwe' centrum (een nieuwbouplan de Weiert) meer bezoekers trekt dan het oude. Dat oude centrum heeft volgens de rapporteurs rog wel degelijk een functie. De rapporteurs vinden dat het 'ei gentijdse' nieuwe centrum en het 'historische, gezellige' oude centrum elkaar aanvullen. Er dient gedacht te worden aan ontwikkeling naar een stedebouwkundige samenhang, alsmede samenwerking van de on dernemers in beide gebieden. Ge meentebestuur en -raad zullen het rapport gebruiken voor het uitwer ken van beleidsdoeleinden. Het rapport is gemaakt door het socio grafisch bureau van de gemeente. Kookboekjes HET NEUSJE VAN DE ZALM Een assortiment van de beste recepten, bijeengebracht In handige boekjes. Leuk geïllustreerd en met kleurrijk omslag. van BEN J. KUYPER: 50 heerlijke soepen 50 kaasgerechten 50 hartige hapjes 50 gebakrecepten 50 kipgerechten 50 pasta-recepten 50 heerlijke desserts 30 fonduerecepten 50 barbecue-recepten 50 frituurrecepten 50 visgerechten 50 fruitgerechten 50 heerlijke salades 50 koude voorgerechten 50 sausrecepten 50 vleesgerechten 50 eenpansmaaltijden 50 elergerechten 50 ijsgerechten 50 rauwkostgerechten 50 streekgerechten 50 gevogelte-recepten 50 lekkere boterhammen 250 dranken en drankjes 50 borrelhapjes 50 warme voorgerechten 50 grill-recepten 50 lekkere koekjes Lekker eton op z'n Spaans Lekker eten op z'n Oostenrijks Lekker eten op z'n Indisch Lekker eten op z'n Balkan9 Lekker eten op z'n Frans Lekker eten op z'n Scandinavisch van WINA BORN: Vlees- en vlsfondue's 40 pêté-recepten 250 goede wijnen 75 fijne kazen 50 groenterecepten per deeltje Verkrijgbaar !n da boekhandel Meer deeltjes zijn In voorbereiding Zomer &KeunIng Wageningen kom niet met uzelf in konflikt, wordt lid van het <£H$> Bon voor inlichtingen Naam: Adres: Plaats: In open enveloppe zonder postzegel zenden aan: C.N.V.- Antwoorder. 1098 Utrecht. Wethouder behoudend over bestemmingsplan Van onze correspondent MUSSEL-STADSKANAAL Een initiatief van de bevolking van Mussel, een alternatief bestem mingsplan voor dit gedeelte van de gemeente Stadskanaal, ls door wet houder B. Johannes met een vrij grote reserve ontvangen. Men moet zich wel bedenken dat men door zo'n plan een stabiel ruimtelijke ordeningsbeleid sterk bemoeilijkt, zo niet onmogelijk maakt, aldus de heer Johannes, die er verder op wees, dat er veel tijd gaat zitten in nieuwe studies, waarbij gedurende die periode niet kan worden ge bouwd. Het raadslid G. N. van de Bremen (PvdA) gaf als reactie daarop, dat hij het gevoel had dat er weerstand bij de wethouder be staat omdat dit plan vanuit de bevolking is gekomen en de des kundigen in hun werkplannen aan tast. Volgens de heer Van de Bre men weet men In Mussel niet wat men er van moet denken. Wethou der Johannes verklaarde daarop nog dat het plan Mussel zeker se rieus zal worden bekeken en in procedure zal worden gebracht. NVV ongerust over werkgelegenheid DELFZIJL Het dagelijks bestuur van de bedrijfsledengroep indus triebond NVV en de ondernemings raad-fractie van de industriebond NVV van de AKZO-zout chemie Ne derland BV locatie Delfzijl zijn on gerust over de werkgelegenheid in de provincie Groningen en in het bijzonder die van de AKZO locatie Delfzijl. Overdreven milieu-eisen, gepaard gaande met een onduidelijke stand puntbepaling van het provinciaal bestuur aangaande de werkgelegen heid,' tezamen met een niet-gecoör- dineerd gemeentelijk beleid in het Eemsmondgebied, is geen stimulans deze werkgelegenheid te bevorde ren, aldus deze organisatie. 'Onduidelijk blijft voor ons waarom de rijksoverheid niet reeds lang de zo vaak toegezegde maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid voor het noorden heeft genomen'. Met klem pleit de bedrijfsleden groep voor een gecoördineerd be leid tussen overheid en industrie om de werkgelegenheid nu en in de toekomst veilig te stellen. GRONINGEN In een brief aan de kamerfracties, minister-presi dent Den Uyl en de minister Boers- ma, Duisenburg en Lubbers, pleit het jongerencentrum Vera in Gro ningen voor een hoorzitting over werkloosheid. 'Het wordt hoog tijd betere maatregelen te nemen, met name in de regio', aldus Vera. Haagse Post: 'Achttien jaar oorlog in de PSP', meldt de Haagse Post op het om slag en drie redacteuren doken in de geschiedenis van deze partij te neinde Martin Schouten in staat te stellen een portret samen te stel len. In feite is het een gekibbel over vrede en socialisme, waarbij 'Moscovieten' en 'Spekkianen' el kaar naar het leven staan. Haalt de PSP 1975?, vraagt HP zich af. Een direct antwoord is eigenlijk niet te geven, maar, luidt de conslusie van dit portret, 'als het electoraat van de PSP, dat er nog steeds is, geen onderdak meer heeft, ls dat een verzwakking van links. En voor de PvdA en CPN kan een links alter natief nooit kwaad, al was het maar als voorbehoedmiddel'. Over een andere oorlog, maar dan die van de Duitse justitie 'tegen de Baader-Meinhof-groep bericht BoU- dewijn Chorus. Hij volgde het spoor terug en schrijft: 'Het hoeft geen betoog meer dat wanneer geen ver andering komt in de situatie van politieke gevangenen in Duitsland de reeks slachtoffers, hetzij door versterving, hetzij door moord, aan beide zijden zal groeien'. Een wran ge tekening van Frits Müller com pleteert dit verhaal. Verder In HP een voortreffelijke bijdrage van Fred van Doorn over honderd Ame rikaanse films (de beste), die door de Nederlandse importeur als on- draaibaar werden teruggestuurd en de lndentieteitscrisls bij de VARA, uit de doeken gedaan door Daan Dijksman. De Nieuwe Linie: Op de voorpagina van 'De Nieuwe Linie een interview met PvdA-Ka- merlid Jaap van der Doef, die over de huidige economische crisis en de plannen van het kabinet-Den Uyl opmerkt, dat 'met nieuwe arbeids plaatsen de zaak niet is opgelost'. Er moeten ook politieke beslissin gen genomen worden, die veel ver der gaan en erop gericht zijn een aantal vrijheiden van de werkge vers te beperken'. Gerard de Bruijn ziet Van der Doef al als nieuwe PvdA-voorzitter, maar het Kamerlid zelf wil en kan er nog niets over zeggen, zegt hij. Over zijn vrouw, die voor de PPR in de Utrechtse raad zit, merkt hij op: 'ik bemin haar, maar omhels haar politieke keuze niet'. Rudie Kagie legt uit, dat Dries van Agt vuile handen maakt, omdat 'de KVP een stemmentrekker nodig heeft' en het PSP-Kamerlid Bram van der Lek zegt over zijn partij: 'Oude schoe nen niet weggooien voor je nieuwe hebt', daarmee reagerend op het discussiestuk over de PSP van Ger Harmsen in dit blad van vorige week. Elseviers Magazine: Op de voorplaat van Elseviers Ma gazine, dat elke week wel nog dik ker lijkt te worden van' de adver tenties, een fotografie van CHU- leider Roelof Kruisinga. Wat wil Kruisinga eigenlijk? vroeg de re dactie van EM zich af en de CHU-er geeft zelf het antwoord: 'Zich min der laten beïnvloeden door de poli- tiek-schlzofrene situatie, waarin de christen-democraten zich bevin den*. Verder heeft hij zich voorge nomen wat zetels terug te winnen, hetzij voor de CHU hetzij voor het CDA. AR-fractieleider Aantjes laat er alvast waarschuwend op volgen: 'Het is een vergissing te denken dat er winst voor ons te halen ls door maar te blijven zeuren over wat er in de formatie is gebeurd'. EM bericht ook over de economi sche crisis, die dreigt en waarvoor het een aantal deskundigen heeft aangeschoten, over de textieldief- stallen in Nederland, die onrustbaf rende vormen aannemen en over hulp aan slachtoffers van misdrij ven, waarvoor nog steeds niet de juiste vorm is gevonden. Vrij Nederland: Hans Smits sprak voor Vrij Neder land met staatssecretaris Wim Meijer, die onlangs bij het kabi netsberaad over de Oosterschelde zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Meijer, getipt als VARA-directeur en PvdA-voorzitter, verzet zich te gen alle verwijten als zou dit kabi net te weinig heben gedaan aan echte beleidsombuigingen, aan een socialistische politiek. 'Dit kabinet heeft niet alleen een aantal be leidsnota's op tafel gebracht, maar ook nog eens onverwachts proble men moeten bevechten, die zijn veroorzaakt door de energiecrisis, conjunctuurschommelingen en ver anderingen in de wereldhandel'. En ook: 'Ik verzet mij tegen de stem ming, dat wij voor niets in de regering zijn gaan zitten'. Candy-oprichter Peter Muller, die een punt heeft gezet achter zijn sex-handel, huilt uit bij M. van Amerongen ('God weet wat mijn blad heeft aangericht') en J. van Tijn interviewde schrijver James Baldwin: 'Toen ik hier jaren gele den voor het eerst kwam, zeiden ze hier tegen me dat Holland een blank land was. Ze dachten dat ik krankzinnig was, toen ik zei: Hol land is niet zo blank als het zelf denkt'. De Tijd: De Tijd, die wekelijks aan kwaliteit wint, neemt kordaat stelling tegen 'de genadeloze numerus fixus'. Jan Tromp concludeert dat de studen tenstop helemaal niets oplost en vindt het selecteren met het oog op de maatschappelijke behoefte een onbegrijpelijke zaak. 'Het verraad namelijk dat los van het funda mentele recht op vorming en ont plooiing van talenten de vraag van het industriële bedrijfsleven en andere commerciële organisaties tot richtlijn van het tertiaire on derwijsbeleid is gekozen'. Rob Vermaas beschrijft de crisis in de PSP, recentelijk nog eens toege spitst door de 'groep Oosterhesse- len, die door partijvoorzitter Hoo- gerwerf niet meer serieus wordt ge nomen: 'Hun optreden is ontaard in een ordinair stukje machtsstrijd in de PSP'. Ook een impressie uit het onlangs in Amsterdam opge richte tehuis voor mishandelde vrouwen (stichting 'Blijf van m'n lijf'). Een 33-jarige vrouw: 'Mijn oudste dochtertje vertelde me een keer, dat als ze een mes had gehad, hem dat tussen z'n ribben had wil len steken'. Hervormd Nederland: het objectief: 'Wat ik pr zal blijven proberen, is heid te scheppen. De mens blijven doordringen dat W] een logische wereld leven'; De Groene: Hervormd Nederland sprak met prof. dr. H. Berkhof, auteur van de theologische bestseller 'Christelijk geloof'. Het eerste deel van dit interview gaat over de opzet van de auteur: 'Ik wilde een boek schrij ven dat ons dwingt bij de centrale dingen stil te staan, erover te vech ten met elkaar voor mijn part, maar dan toch wel déérover! En ik dacht dat dat aardig gelukt was'. Kees Waagmeester interviewde een vlootpredikant: 'Het geweld is zo geraffineerd, dat mentale weer baarheid weinig kans maakt'. En: 'Macht is niet fout. Ik hunker naar het koningschap dat de gestalte heeft van een knecht. Verder in HN o.a. een samenvatting vn het (her ziene) rapport van de hervormde synode over abortus provocatus, een artikel over de zg. zwarte theo logie, een gesprek met prof. Rasker en het eerste deel van een serie interviews met filmmakers, met ditmaal Johan van der Keuken in Frist N. Eisenloeffel zet Groene uiteen, dat Kissingi gal tegen zichzelf wil bes 'Met de stroom van recenti lingen over Washingtons i voorbereiding van de 1 staatsgreep werd ook een genswaardige uitspraak vai ger aan de openbaarheid I ven: ik zie niet in was werkloos zouden moeten sl kijken, terwijl een land cc tisch wordt ten gevolge onverantwoordelijkheid vai gen volk'. Paul Brill trok naar België het ideologisch congres vai gische Socialistische Parti bij te wonen, maar het 1 'moeizaam ontwaken van gische kameraden' luidt s clusie. Het PSP-Kamerlid der Spek komt in dit blad de bestaansgronden van ee pieel socialistische partij, een zelfstandige PSP linki heel versterkt'. Accent: Accent biedt zijn lezers d een vrolijke voorplaat me Toon Hermans en capt Sierks, die de eerste flei Beaujolais bekijken. Trans opnieuw in de slag, maa deze drank als eerste on binnen te brengen en i wederom was het captain S als glorieuze overwinnaai strijd tevoorschijn kwam de eerste fles mocht overl Accent mocht meevlie schrijft aan het slot van haal, waarin ook de spai Schiphol niet vergeten 'John Block, directeur var via-Holland, is in zijn n< kan die nacht een nieuw 1 op de conduitestaat van gens bijschrijven'. Verde blad wat minder promt brachte zak enals minister Fortman, die zijn huiswi overmaken. Althans volj Arle de Boo. En Oegam Nederland, die nauwelij kunnen vinden, dat op hi ligt van datgene wat ze in van Idl Amln gewoon doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10