ngelukken in verkeer entraal geregistreerd dichtbij Van Leyenhorst trekt motie in weerrapporten et weer - ^jegenstoring JOR gaat orde scheppen in cijferchaos Plattelandsvrouwen: zuinig met energie R.K. ambtenaren: Spreidingsbeleid wordt wanbeleid 'Consument tegen chemicaliën in 'voedsel beschermen' Samenwerking met Rusland op gebied medische research Eindhoven sluit urinoirs wat doe je met 'n vluchteling kampwerk onaardig depressie die in zuidoost Enge- d plaatselijk 43 mm regen ach- iet. diepte boven de Duitse ht uit tot 991 mb. Daardoor stak na de passage van liet centrum stormachtige zuidioest-tot mes wind op. Deze deed zich gedu- de korte tijd op de Waddenei- den voor. in de Duitse bocht Ide de mind in buien uit tot 9 a Beaufort. Gistermiddag lag de ressie boven Denemarken met kerndruk van almeer 997 mb. Denemarken kmam het tot bui sommige met onweer, barometers liepen gisteren ge- 'ig omhoogmaar toch bleef het ons land niet overal droog. Op aantal plaatsen vielen buien regen of hagel. De verbetering l verband met een Atlantische van hogere druk. die over de Mse eilanden naar het oosten Het einde van de wisselvallig- d in West-Europa is echter nog t in zicht. Uit de Golf van Bis- e is een volgende depressiesto- G opgedoken, die zich in de rich- van het Kanaal verplaatst, bijbehorende regengebied had e 47teravond zuidmest-Engeland be- Zuw, waar de ScyUi-eilanden 3 mm t 43fapten bij een barometerdaling 3 Wal 3 mb in 3 uur tijd. Plymouth lide 1 mm matige regen. Om 1 's middags was de storing het )gte idho pper et otorschip K ten westen van de If van Biskaje al voorbij: jmeiwid een harde wind uit het wes- het», die de golven tot 7 meter na pgte opzweepte. :n zife het gedrag van de Kanaalde- ovessie gaat worden is een beetje kon ïblematisch. We geloven wel dat erleii er bij behorende regengebied •ed over het zuidwestelijk deel van Noordzee zal doordringen, waar de tor ook onze zuidwestelijke pro- tereacies nattigheid boven het hoofd hgt. Maar het noordoosten maakt h goeie kans om het grotendeels zicht jl van deze opzet is vooral een goed mogelijk inzicht te krijgen de aantallen ongevallen, de aard gn, de oorzaak en de omstandig- len waaronder ze gebeuren. Al- p dan immers zal een effectief eid kunnen worden gevoerd om 'verkeersveiligheid te bestrijden. >'de VOR zegt men: 'Een ongeval hooit zómaar een ongeval, niet it üaar een botsing tussen twee au- j. Een verkeersongeval heeft ook lige# achtergronden. Al die factoren ook de verborgen die meespe- bij een ongeval, willen we leren inen.' t betekent, dat men aan regi- ktie van tijd en plaats niet ge- ig heeft. Er zal ook iets moeten rden aangetekend over de ma- van de betrokken voertui- i, de afloop de omvang van de Van onze parlementsredactie DEN HAAG De motie, die drs. G. van Leijenhorst (CHU) vorige week bij het onderwijs debat indiende met het doel, dat de Gereformeerde Sociale Academie in Ede toch nog sub sidie zou krijgen, heeft bij gis teren ingetrokken. De afgevaardigde van de CHU wil de de motie niet in stemming brengen, omdat ze onvoldoende steun zou krijgen in de Tweede Kamer. Bovendien was het bestuur van de sociale academie in beroep gegaan bij de Kroon tegen de wei gering van de subsidie. Na afloop van het debat verklaarde drs. Van Leijenhorst teleurgesteld te zijn door de houding van de frakties van de KVP en ARP. Wan neer deze steun wel was verleend, zo dacht de heer Van Leijenhorst, zou de motie aanvaard zijn. Overi gens zou zo'n aanvaarde motie niet hebben betekend, dat Ede de subsi die binnen zou hebben gehad. Staatssecretaris Veerman heeft im mers gezegd de wet strikt te willen uitvoeren. Een kamermotie zou hem niet van dit voornemen hebben af gebracht. Voor de rest betekende het onder wijsdebat evenmin een succes voor de samenwerking tussen de drie christen-democratische partijen. De CHU stemde voor twee door de Kamer verworpen moties van de VVD, die niet de stemmen kregen van de KVP en ARP. Deze moties hadden betrekking op kleinere klassen bij de opleidingsscholen voor kleuterleidsters en op extra voorzieningen voor de kleuter-en lagere scholen in dunbevolkte ge bieden. Gezien het beleid van de regering vonden KVP en ARP deze moties overbodig. Amsterdam zwaar bew 8 1 De Bilt zwaar bew 7 3 Deelen regenbui 6 2 Eelde half bewolkt 8 0.3 Eindhoven zwaar bew 7 1 Den Helder geheel bew 8 0.1 Luchth. Rtd. zwaar bew 8 2 Twente zwaar bew 6 4 Vlisingen geheel bew 7 0.3 Zd. Limburg geheel bew 7 0 Aberdeen regenbui 4 3 Athene onbewolkt 18 0 Barcelona zwaar bew 17 0 Berlijn zwaar bew 9 0.3 Bordeaux zwaar bew 12 0 Brussel zwaar bew 8 0 Frankfort zwaar bew 9 0.3 Genève onbewolkt 8 1 Helsinki geheel bew 7 0.5 Innsbrück zwaar bew 7 8 Kopenhagen zwaar bew 8 0 Lissabon zwaar bew 17 0 Locarno onbewolkt 14 2 Londen licht bew 9 0 Luxemburg licht bew 6 0 Madrid half bew 10 0 Mallorca licht bew 18 0 München zwaar bew 5 6 Oslo sneeuw 4 11 Parijs half bew 10 0 Rome onbewolkt 18 0 hUW/KWARTET WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 I droog te houden, nu zich vooral tussen Schotland en zuid-N oorwe gen en op het noordelijk deel van de Noordzee luchtdrukstijgingen voordoen, die wijzen op de ontwik keling van een afzonderlijk centrum. Ook in de bovenlucht ten westen van Schotland was de luchtbewe ging gisteravond anticyclonaal (met de wijzers van de klok mee). De bovenlucht boven de oceaan ten westen van de Britse eilanden is trouwens nu ook rustiger dan een tijdje geleden. Er is verder kans dat het donderdag en:vrijdag in het grootste deel van ons land aan de droge kant zal zijn bij een geleide lijk verder afnemende en verander lijk wordende wind. Dit heeft wel enig effect op de temperatuur die dan de neiging heeft te dalen voor al 'snachts met minima tussen -1 en -3 graden op 1,5 meter hoogte. Slecht weer was het gisteren vooral in Polen, Oostenrijk en ook in Scandinavië. Veel regen is er geval len in Genèoe (25 mm), Nice (30 mm) en vooral Locarno (74 mm), de waarneming geldt tot en met dinsdagmorgen 7 uur. Nadere preci sering van de Londense verwach ting voor de eerste decemberhelft: er worden dan meer vorstdagen dan normaal verwacht, maar de temperatuur over het tijdvak 15 november tot 15 december zal on geveer normaal blijven. NOVEMBER. Vllsslngen 6.27-19.03, Ha- rlngvlietslulzen 7.56-20.21, Rotterdam 8.52- 21.39. Schevenlngen 7.22-19.47, IJmulden 8.09-20.34, Den Helder 11.16-23.59. Harlln- gen 1.51-14.00, Delfzijl 3.41-16.22. or Dick Ringlever ITERDAM Elk jaar ge in er in Nederland zo'n ren- tot achthonderdduizend :eersongelukken. Dat is een schatting, want niemand it precies het aantal ver- ilachtoffers met licht of ir letsel, noch de omvang de materiële schade. Gege- (is daarover wórden wel ver- tiitneld, maar dat gebeurt door [eel verschillende instanties meestal zo ongecoördineerd, er bij lange na geen totaal- ld van kan worden gevormd. chaotische toestand zal per 1 ari gaan veranderen: als de Ier het ministerie van verkeer waterstaat ressorterende dienst ,_j:keers Ongevallen Registratie )R) in het Limburgse Hoens- f^ek de eerste fase van een nieuw te zetten landelijke registratie, int. Een project .waarmee men slotte, zo'n vijf- tot zeshonderd send ongevallen per jaar hoopt t te leggen, ofwel tweederde van aangenomen totale aantal, eeste stap zal bestaan uit het tenvoegen van alle gegevens, die politie registreert. Een beschei- begin, want sinds de politie in afzag van de registratie van schade is het totaalbeeld nog pheler geworden dan het al was. bleek wel toen men in 1970 bij onderzoek ontdekte, dat maar procent van alle ongevallen, die verzekeringsmaatschappijen len opgegeven ook door de po- op een statistiekformulier wa- geregistreerd. r de VOR is dit dan ook maar eerste begin. Wanneer die eer- fase is afgerond zal uit meer nnen worden geput. Zo zullen in naaste toekomst ook de gege- worden toegevoegd van de beheerders, de stichting medi- registratie, der rijksdienst voor wegverkeer (kentekenregistra- en die van de verzekerings- ..tschappij en. van die laatste groep ver hit de VOR veel omdat deze er dan welke andere instantie mmd gegevens over ongevallen in krijgt. De Nederlandse ver- van automobielassuradeu- heeft haar medewerking al toe- i egd. Op het ogenblik wordt ge- ?kt aan het ontwerpen van een Jorm schadeformulier, aangepast 3 de doelstelling van de VOR. schade en het type ongeval, (was het een frontale botsing of een eenzijdig ongeluk?). Daarnaast moeten de kenmerken van de per sonen worden geregistreerd, hun leeftijd hun rij-ervaring, hun fysie ke en psychologische eigenschap pen. Ook: hun plaats in het voer tuig, de aard van de eventuele ver wonding. Maar zelfs dan is de onderzoeker nog niet klaar. Want het type auto, de toestand waarin de wagen verkeert (hoe zijn de banden, hoe de rem men?) Het weer, het zicht, de toe stand van de weg. zijn eveneens belangrijk voor het onderzoek. Al deze vragen zullen moeten worden beantwoord, wil men iets van het 'onbekende' van zo'n ongeluk ach terhalen. Dat men met zulke gegevens veel meer kan doen dan met de gebrek kige registratie tot nu toe, ligt voor de hand. Men zal onder meer beter kunnen nagaan in hoeverre het ge bruik van drugs, alcohol en medi cijnen de verkeersonveiligheid beïnvloedt. Ook kan de invloed worden gemeten van verkeersmaat regelen, zoals het gebruik van een valhelm of een autogordel. Hetzelf de geldt voor verkeerslichten, vang rails, reconstructies van wegen, verlichting. Kortom: de VOR krijgt met zulk soort gegevens een beter inzicht in de oorzaken van de ongevallen. In de eerste plaats is dat natuurlijk nodig voor het sparen van mensen levens. Maar daarpaast zal het ook een groot economisch effect kun nen hebben. Tenslotte levert elke verkeerscode een geschat econo misch verlies van een wart mil joen gulden op. Codering Wanneer deze centrale registratie rond zal zijn, is nog moeilijk voor spelbaar. Behalve organisatorisch zullen ook technisch nog veel pro blemen moeten worden opgelost. Zo zal eerst een uniforme codering moeten worden gevonden van de gegevens, waarmee de computers worden gevoed. Bij de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) die al sinds het eind van de jaren zestig in opdracht van de minister van verkeer en waterstaat bezig is de mogelijkheid van een centrale registratie te onderzoeken én bij de VOR, is men daarover echter nier pessimistisch. Hoewel de resultaten van de eind vorig jaar in de provincie Utrecht gehouden registratieproef nog niet helemaal bekend zijn, gaat men ervan uit, dat het systeem perspec tief biedt. In ieder geval zal het meer grond geven aan een ver keersbeleid dan de cijferchaos, waar Den Haag het tot nu toe mee moest doen. UTRECHT De 68.000 leden tel lende bond van plattelandsvrouwen gaat er op aandringen dat de tv- reclame die aanspoort tot het zui nig omspringen met energie zal worden herhaald. De bond zal dit eventueel doen in samenwerking met andere organisaties. Dit heeft de presidente van de bond, me vrouw I. A. T. G. Cleraad Dijkstra gisteren op de algemene vergade ring van de bond gezegd. Vraag van de VOR: hoe kón die truck in de sloot belanden? BINNENLAND T5-K7 Van onze sociaal-economische re dactie HAARLEM 'Wat het spreidings beleid betreft, moet er langzamer hand worden gesproken van een wanbeleid. Het is niet uitgesloten dat de organisaties van overheid spersoneel zich genoodzaakt zullen zien verdere elke verantwoordelijk heid voor het spreidingsbeleid af te wijzen'. Deze opmerking maakte de scheidende voorzitter van de Alge mene rooms-katholleke ambtena- renvereniging, de heer J. J. Loerak ker, gisteren bij de opening van het twee-daagse congres van deze vere niging in Haarlem. Volgens de heer Loerakker hande len de organisaties van overheid spersoneel in strijd met hun goede trouw en hun geloofwaardigheid als zij zouden meewerken aan een wanbeleid. Het spreidingsbeleid zou niet tot ambtenaren beperkt moe ten blijven. 'Maar. constateerde hij. de mogelijkheid van een evenwich tig beleid voor spreiding van het overheidsapparaat en van het be- drijrsleven verdwijnt echter bin nenkort als de selectieve investe ringsheffing tot de Rijnmond wordt beperkt.' Speciale aandacht vroeg de heer Loerakker voor de regeling van het stakingsrecht voor ambtenaren. Ter voorkoming van chaos na de ondertekening van het Europees sociaal handvest zal moeten worden bepaald welke groepen ambtenaren niet zullen mogen sta ken. De ARKA is ook van mening dat de minister van binnenlandse zaken te veel om handen heeft en dat een staatssecretaris voor overheidsper soneelsbeleid soelaas zou bieden. De heer Loerakker betreurde het dat in een kabinet 'dat zwart ziet van de staatssecretarissen' geen plaats is ingeruimd voor een staatssecretaris personeelsbeleid. Van een verslaggever DEN HAAG De consument moet beter worden beschermd tegen te veel ongewenste chemicaliën in zijn voedsel. Per persoon krijgen we jaarlijks enkele kilo's toege voegde stoffen in levensmiddelen te eten, en die hoeveelheid neemt- eer der toe dan af. Dat is een verontrustende ontwik keling. schrijven de Bond voor we tenschappelijke arbeiders (BWA) en het Konsumenten Kontakt (KK) in het blad Koopkracht. De organisaties willen het gebruik van conserveermiddelen een halt toe roepen, omdat de consumptie van enkele van die stoffen de toelaat bare dosis gevaarlijk dicht gena derd is. Voor mensen met eetge woonten die van het gemiddelde afwijken, worden de giftigheids- grenzen zelfs mogelijk overschre den, aldus BWA en KK. Men kan best met minder conserveermidde len toe. schrijven de organisaties, als er bij de bereiding maar vol doende aandacht wordt besteed aan de hygiëne. Volgens het artikel laat met name het ontwerp-Kokswarenbesluit te veel conserveermiddelen toe. Verder vinden de organisaties dat produ centen van kokswaren (kroketten, loempia's, chips, slaatjes, desserts, taart, koek en dergelijke) verplicht moeten worden, op de verpakking gegevens over de samenstelling te vermelden, zoals vet- en suikerge halte. Veel consumenten zouden er nu nog nauwelijks bij stilstaan dat de meeste kokswaren geen enkele positieve bijdrage leveren aan e$n goede voeding. Ook het verwerken van conserveermiddelen, geur-, kleur- en smaakstoffen zou moeten worden aangegeven. Van een verslaggever LEIDSCHENDAMMogelijk zal volgend jaar een samenwerkingso vereenkomst met Rusland worden getekend, op het gebied van de medische research, die inhoudt dat onderzoek gegevens worden uitge wisseld en dat doublures in rese- archprojecten worden voorkomen. Onderminister van volksgezondheid van de USSR, de heer A. I. Boerna- zyan, die een Russische delegatie leidt die ons land bezoekt om ken nis te maken met onze gezond heidszorg en de manier waarop Ne derland probeert het milieu te be schermen, zei dit gisteren in Leid- schendam. Hij nodigde daarbij staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid uit volgend jaar met een Nederlandse delegatie een tegenbezoek te brengen aan de So wj et-Unie. De heer Boernazyan uitte zijn be wondering voor het werk in de Nederlandse research-instituten op het gebied van de oorzaken en be handeling van verschillende vor men van kanker en ook voor de automatische verzameling en ver werking van gegevens over de wa ter- en luchtverontreiniging in Ne derland. Over de gevaren van atoomcentrales merkte de Russi sche onderminister op dat deze vooral in de Verenigde Staten over dreven worden afgeschilderd uit politieke en uit economische over wegingen. 'Wij zouden echt geen kerncentrales bouwen zo dicht bij de miljoenenstad Leningrad als er werkelijk risico's aan waren ver bonden', aldus de heer Boernazyan. Van een verslaggever EINDHOVEN Het college van b. en w. van Eindhoven heeft besloten de laatste acht openbare urinoirs in de stad te sluiten omdat deze gelegen heden herhaaldelijk in opspraak ko men vanwege homofiele prostitutie. onder redactie van loessmit Een buitenlander komt bij je en vraagt om hulp. Wat doe je dan? Je gaat na in hoeverre hij in moeilijkheden zit en of je bij de oplossing daarvan kunt helpen. Om daarbij weer behulpzaam te zijn heeft Amnesty International in samenwerking met een aantal welzijnswerkers voor vluchtelin gen een boekje samengesteld met daarin informatie en wen ken voor opvang van vluchtelin gen in Nederland. Ruwweg zijn buitenlanders in drie categorie ën in te delen: toeristen, bui tenlandse werknemers envluch- télingen. Sommige mensen zijn een beetje buitenlandse icerkne- mer en vluchteling. In dit boek je wordt alleen over politieke vluchtelingen gesproken. Amnesty International, een or ganisatie die zich inzet voor po litieke gevangenen, ziet zich de laatste jaren steeds meer ge noodzaakt ook te helpen bij de opvang van politieke vluchtelin gen. Deze mensen verlaten di kwijls onder grote spanning en bedreiging hun vaderland en. eenmaal binnen de Nederlandse grenzen, geraken veelal in het doolhof van officiële papieren en vergunningen van ambtenarij en hulpverleningsintanties. Daarom is de eerste opvang, icegwijzerij en begeleiding zeer belangrijk voor de vluchteling, wil hij enige kans maken op een langdurig verblijf in Nederland. De weg van vliegveld op gren splaats tot aana rbeids- en ka merbureau is lang en ingewik keld. zeker voor iemand die niet of nauwelijks de Nederlandse taal beheerst en niet weet waar en hoe hij hulp kan krijgen. De politieke vluchteling, tegen woordig ook wel asiel-zoeker ge naamd, kan in contact komen met mensen die geen ervaring met hulpverlening op dit terrein hebben. Voor hen is dit boekje 'Informatie voor vluchtelingen werk' samengesteld door een er varen team uit vier Nederlandse organisaties, die werken voor deze bepaalde groep buitenlan ders. Op eenvoudige en overzichtelijke wijze komen in dit boekje zaken als de psychologie van de vluch teling. de Vreemdelingenwetge ving. het arbeidsrecht en de po sitie van de asielzoeker, de men sen op de ministeries die men moet benaderen voor dit werk, de sociale voorzieningenhuis vesting en gezondheidszorg aan de orde. Bij deze uitgave zijn betrokken Amnesty Internatio nal. de stichting voor vluchtelin gen UAF, de Nederlandse stich ting voor vluchtelingenwerk (NSV) en het Politiek Centrum Utrecht. Als door dit boekje mensen die helpen bij de op vang en begeleiding van asiel zoekers minder vergissingen zul len maken en minder problemen ondervinden bij de betrokken personen en instanties, hebben de samenstellers hun doel e reikt. 'Informatie voor vluchtelingen werk' kost 3,50 en is onder meer te bestellen bij Amnesty International. Roetersktraat 34, Amsterdam, tel. 224674. Gulzig en met smaak eet Sneeuwvlokje zijn bordje pap leeg. In de die rentuin van Barcelona zijn ze apetrots op Sneeuwvlokje, want hij is de enige witte gorilla ter wereld. Niet voor niets slorpt hij trouwens zijn pap zo gretig op: hij moet nog een beetje bijkomen van een grote gebeurtenis, omdat hij kort geleden vader van een pikzwarte gorilla baby is geworden. King, zoals het kleintje heet, heeft een zwarte moeder en het verbaast dan ook niemand dat de baby ook zwart is. Wel hopen ze in de dierentuin dat Sneeuwvlokje cn vrouw nog eens een dochter krijgen, want die zou dan wel weer voor wit of grijs nageslacht kunnen zorgen. Het is niet makkelijk om aan een tijdelijk baantje in de Vere nigde Staten te komen, maar wie twee zomermaanden in een kinderkamp wil werken, maakt volgend jaar wel een kans. Er zijn nogal wat van die kampen en meestal liggen ze aan de oostkust. Het werk neemt negen weken in beslag en daarna is er nog tijd genoeg om het land op eigen houtje te verkennen. De 'camp-counselor' verdient die negen weken honderd dollar en heeft natuurlijk gratis kost en inwoning. Hij of zij moet wel zelf 65 dollar (ongeveer 170) betalen voor de reis en een kor te orlentatieperiode in New York. Wie twee maanden 'camp-coun selor' wil zijn moet aan een paar eisen voldoen: tussen de twintig en dertig jaar oud. een redelijke beheersing van het Engels en een beetje ervaring in het wer ken met groepen kinderen. Kan didaten uit Zuid-Holland. Gel derland. Noord-Brbant. Limburg en Zeeland kunnen zich opgeven bij het MAI-bureau in Rotter dam, afdeling jeugdtoerisme, Mauritsweg 58, tel. 010-147780. Wie elders in het land woont, kan terecht bij het MAI-bureau in Amsterdam, Zeedijk 1. tel. 020-246258. In elk geval contact zoeken vóór 15 december. Hoewel ze steeds breedlachend verklarend dat de besprekingen naar ieders tevredenheid verlo pen, is het niet altijd aardig wat hoge autoriteiten elkaar tijdens officiële bezoeken toevoegen. Zo heeft Wladimir Terebilow, de Russische minister van justitie, in de Nigeriaanse hoofdtad La gos gesproken met Nigeria's op perrechter dr. Tasllm Elias, die tijdens dat gesprek liet vallen dat Nigeria een in de Sowjet- Unie behaalde titel van meester in de rechten niet erkent. De kennis van in Moskou afgestu deerden, zei de rechter, is meer gebaseerd op politiek en econo mie dan op wet en de 'Russische meesters' weten minder dan hun collega's die aan Nigeriaanse en Britse universiteiten hebben ge studeerd. Achtentwintig Nigeria- nen die mét titel uit de Sowjet- Unie teruggekomen zijn, hebben dan ook geen baan gekregen van hun regering. Minister Terebilow werd natuur lijk een beetje nijdig. Hij vond het niet alleen onrechtvaardig, maar nam ook gauw de gelegen heid te baat om te zeggen hoe gek hij het eigenlijk vond dat Nigeria het Britse juridische systeem nog steeds in ere houdt. 'Hoe is dat mogelijk, Simpkins. Een boete voor te hard rijden op weg naar je werk?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7