Werkgroep appelleert tegen plaats tweede scholencomplex Merenwijk ^eidse universiteitsraad stelde brioriteiten in bouwplannen vast L. de Coligny klopt Rijnlands Nieuwe weg tussen Katwijk-Bodegraven niet nodig Prinses Beatrix opent nieuwbouw van Asopos Wijkcentrum Merenwijk LEIDSE SPAARBANK Mineur stemming bij visserij [OUW/KWARTET WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 waarom niet ingespeeld op veranderingen in bouwplannen?' EIDEN 'Als je hier over scholen begint, raken de mensen er ogiet over uitgepraat, zo hoog ziet het ze', zegt mevrouw C. Boog iet uit de Leidse Merenwijk. Ze heeft namens de werkgroep'Scho- |j|j J"in' die weer een onderdeel is van de werkgroep sociale planning e erenwijk, een brief geschreven aan het bestuurlijk overlegor- '%an kleuter- en lager onderwijs Merenwijk, met een aantal af- J hriften naar het college van B. en W., de Leidse gemeenteraad hl, Lde bewoners van de Zijlwijk. ADVERTENTIE de hele Merenwijk zijn zes scho- j."ti in bedrijf: een openbare een otestants-christelijke en een ka- ha olieke school, plus drie kleuter- et bolen, verdeeld over dezelfde le- 0 nsbeschouwelijke richtingen. De je otestants christelijke kleuter- ■jhool zit in een eigen schoolge- de andere twee zitten in een I odbehuizing maar daarvoor zijn holen in aanbouw. Alle zes scho en zijn op één groot scholenterrein te situeerd in de Slaaghwijk, het Tderdeel van de Merenwijk dat t dichts bij de Sumatrastraat ligt. jclaar alle scholen heben intussen ja n nijpend tekort aan ruimte, om- n t het aanbod van kinderen in de rj euwbouwwijk veel groter is dan capaciteit. andelswaar edewijk. ol i'1 Leidse gemeenteraad heeft in- isen besloten nog zes scholen, ,e kleuter- en drie lagere scholen, bouwen aan de Broekweg, in de En tegen de plaats van bouw appelleert de werkgroep holen'. hde Leedewijk is nog geen enkel jr loncomplex opgeleverd, er staat g niks. Terwijl in de Zijlwijk, lemaal aan het andere eind van Merenwijk al ongeveer vierhon- woningen bewoond zijn. Ofte- waar al zo'n tweehonderd kin- ren wonen die dagelijks naar looi moeten. De afstand van de jjjlwijk tot het huidige scholen- jmplex is al zo'n twintig minuten tsen, de school aan de Broekweg it nog verder van de wijk af te gen. mensen hier zien tegen de win- U op als tegen een berg', zegt ■^vrouw Hoogvliet. Veel moeders beten vier keer op een dag de Bm drie kilometer afleggen van 4 naar de school om hun kroost te llen en te brengen. De wegen zijn j.ècht en gevaarlijk zoals alle we- p in een wijk waar nog volop prdt gebouwd, rijk aan obstakels ndf vrachtwagens, geparkeerde aan- litlngwagens, rijdende bouwkranen, beiuldozers en ander vervaarlijk bufrktuig. Het is nu al een tocht et kuilen, modder en plassen, laat lan de komende winter, rerfel ouders heben een onderling yajei-systeempje ingesteld. Maar ïiitfg altijd is het aanbod van ver- jriier kleiner dan de vraag. 'Sommi- ooin mensen stoppen tien kinderen E de auto', zegt mevrouw Hoog- itlet, 'gewoon handelswaar'. —iet ingespeeld t mevrouw Hoogvliet zich af- .agt en met haar de hele buurt schoolgaande kinderen heeft is: irom heeft de gemeente niet in- speeld op de veranderingen in bouwplan. Men heeft destijds sloten eerst de Leedewijk vol te uwen en de Zijlwijk pas als al- laatste uit de grond te stampen. iar het omgekeerde is intussen fii waarheid geworden, want in de ■edewijk moet het overgrote deel n de bouw zelfs nog beginnen. gemeente had noodlokalen toe- zegd, maar dit cursusjaar zullen er naar alle waarschijnlijkheid it meer komen. Ze kunnen er op vroegst in april staan. 'En dan eft het voor die zes weken na- ïrlijk niet meer zo veel zin', zegt aivrouw Hoogvliet, zelf ook werk- moet voor de noodlokalen worden geheid. 'Maar waarom is de proce dure bij het ministerie niet veel eerder in gang gezet', zegt mevrouw M. Leune, buurtbewoonster. 'En dat er geheid moest worden was ook al veel langer bekend'. Van 'iemand van stadsontwikke ling', wie dat willen de dames lie ver niet zeggen, hebben ze gegre pen dat het heel goed mogelijk was geweest de school die aan de Broek weg in de Leedewijk wordt ge bouwd in de Zijlwijk te realiseren. Het gemeentelijk argument daarte gen is dat het plan al is ingediend bij GS, maar dat zou weer volgens die 'iemand van stadsontwikke ling' geen bezwaar zijn. In de gemeentelijk commissie scho lenbouw Merenwijk is het probleem ook al aan de orde geweest en zijn ook oplossingen voor het probleem van het onderbrengen van school kinderen gesuggereerd: 'Er wordt gedacht aan het 'huren van flatge bouwen, het organiseren van direc tieketen, busvervoer naar leslokalen buiten de wijk, het huren van noodlokalen en dergelijke. De voor keur (van de gemeentelijke com missie) gaat unaniem uit naar bus vervoer, waarbij als mogelijkheid van onderbrenging van klassen wordt genoemd de gebouwen Su matrastraat 199, Bonairestraat/Ti- morstraat 15, Lusthoflaan 2 en Lust hoflaan 4'. Scholen in Noord en in De Kooi dus. 'Daar zijn op" sociale indicatie extra leerkrachten om kleinere klassen te krijgen', zegt mevrouw Leune. 'En hoe willen ze dat gaan doen? Gaan ze de kinderen integreren in de schoolklassen van Noord en De Kooi,- of maken ze er aparte groe pen van?' Mevrouw Leune: 'Hoe ze dat bus vervoer willen realiseren weet ik ook niet. De eerste klassen gaan om half twaalf uit, de hogere om kwart over twaalf en de kleuter scholen weer op een andere tijd. Binding Men spreekt hier zo over participa tie, maar dit is meer anti-partici patie. De mensen die hier nog ko men wonen weten nog helemaal niet dat hun kinderen hier in de wijk niet naar school kunnen. Toen wij daar een jaar geleden naar informeerden zeiden ze op de school aan het Valkenpad: Er is £lle ruimte. Wanneer u uw kind een dag van te voren opgeeft kan het terecht. Maar intussen klopt daar niks meer van. De brief die aan het begin van het verhaal werd genoemd: 'Onderzoe kingen hebben uitgewezen dat het niet goed is voor de ontwikkeling van het kind om het uit zijn leef omgeving weg te halen, ook al is Ljam in het onderwijs. Twee maan- H" zijn er nog voor de procedure het ministerie van onderwijs, moet de raad passeren en er LEIDEN De topontmoeting in de Leidse schoolschaakcompetitie was in de derde ronde die tussen een ver sterkt Louise de Coligny dat het Chr. Lyceum Katwijk in de vorige ronde klopte en de verzwakte landskam pioen Rijnlands Lyceum Oegstgeest, dat uiterst benauwend van het Bo- naventura College gewonnen had (3-2). Het Rijnlands Lyceum ging zeer sterk uit de startblokken, met zeges van Wim de Groot op Hans de Boer en Coen Wessel op Peter Jansen. Bij aankomst in het speel lokaal zag de toekomst voor Rijn lands supervisor er dan ook weer zonnig uit, maar het gemis van drie spelers uit de Londense ploeg wreekte zich toch. Folkert Geertse- ma was tegen David Schweizer weer in zijn element en won dit psychologische duel. Gys Luyendijk creëerde enkele leuke offers tegen Biek Verra, maar miste in tijdnood de juiste afwerking. Ook Joan Baart leek op een Rijnlands plus punt af te stevenen, maar een plus pion bracht hem in samenspel met de traditionele tijdnoodduivel al leen maar onheil; in eerste instan tie miste Konings echter nog het volle pond door een gevallen vlag niet te bespeuren maar de tweede attack van de tijdnood groef voor Baart een definitief graf. Aldus kwam het Louise aan een 3-2^zege. Voor de finale zal het Rijnlands Lyceum zeker op wraak zinnen. Re den tot paniek is er niet. daar twee vijftallen zich mogen plaatsen voor de landelijke competitie. Ondertussen scoort het Alphensc Streeklyceum er echter nog steeds lustig op los. Enigszins ongelukkig ging Bonaventura met 2-3 de mist in tegen de Alphenaren. Als vol gende staat echter Louise de Co ligny voor Alphen op de ranglijst; het 'uur der waarheid' is dan aan gebroken. Visser 't Hooft klopte Schubert met 4-1. Voor een verrassinkje zorgde het Sted. Gymnasium met een zege op het vrij sterke Fioretti (3-2). Chr Lyceum Katwijk klopte in Oegstgeest de Pedagogische Acade mie met 2-3. ADVERTENTIE Voor Gouden en Briljanten kwaliteits-sieraden en de voordeligste prijzen blijft uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. nWellicht zal bouiv nieuiv ziekenhuis discussie in gemeenteraad losmaken' ld. I g ka aSIDEN In de grote lijnen n de plannen van de nota lisvestingsbeleid Rijksuniver- ■xv teiten Leiden, zoals gisteren deze krant weergegeven, is in Ki vergadering van de Univer- rsj teitsraad geen verandering ingebracht. Wel werden enke- uni amendementen aangenomen, )ibl e bepaalde lijnen nog wat Jlel herper doortrokken. Er be- ir ond in het algemeen grote aardering voor de bouwnota, aar zeer veel betrokkenen een Iers '°te mate van inspraak in heb- ïdai :n gehad, oedóór de bespreking van de amen- tinl anenten werd nog een algemene m nde gehouden, waarin behalve ,al «or Universiteitsraadsleden ook k< sproken werd door mr. Koppe- in ars. in het College van Bestuur nwljelast met bouwzaken en ir. Kuy- ieksten. Deze stedebouwkundig advi- ekeïur, enige tijd geleden aangetrok- te ten door de universiteit, heeft on- ngs ook al in de gemeenteraads- ;rsi( >mmissie ruimtelijke ordening en openbare werken de eerste opzet voor de plannen voor de bebouwing van Witte Singel en Doelenterrein uiteengezet. Nog deze maand vindt overleg op ministerieel niveau plaats over de overdracht van het terrein, dat nu nog eigendom van Defensie is. Relatie Koppelaars en Kuyken zetten nog eens de centrale positie uiteen die dit gebied inneemt voor de oplos sing van de nijpende ruimteproble men van het met name de Univer siteitsbibliotheek en enkele alpha- faculteiten. Al deze faculteiten zul len nu in de binnenstad, en gro tendeels in het Westelijk deel blij ven. Een goede relatie vooral voor fietsers en voetgangers met de rest van de stad is uitgangspunt bij de bouw op en om het terrein, resulte rend in een of twee extra brugge tjes over de Witte Singel en een Galgeyaterbrug die alleen voor bo vengenoemde verkeerscategorieën toegankelijk is. De schaal van de bouw zal zoveel mogelijk in over eenstemming moeten zijn met de omliggende bebouwing. Kuyken dacht aan ten hoogste drie tot vier bouwlagen voor het Doelenterrein, en dan ook aflopend, en ten hoog ste zeven, maar dan allen in het midden, voor de Witte Singel. Een deel van de Witte Singel wordt in deze visie autovrij. Het gevaar van de Buitenterreinen (Plesmanlaan-Wassenaarseweg) is het isolement, aldus Kuyken. Daar om moet dit gebied ruimer toegan kelijk gemaakt worden, in de eerste plaats voor fietsers en voetgangers. De autoverbinding tussen Plesman- laan en Wassenaarseweg moet geen racebaan worden. Een tweede doel stelling is de integratie met de stad door niet alleen universitaire be bouwing neer te zetten. Vandaar het idee om woningbouw te realise ren voor universiteitsmedewerkers. Functie Als ideaal ziet Kuyken 'een stroom funkties die de Vogelbuurt bij Oegstgeest via de Leeuwenhoek met Binnenstad de bebouwing bij de Plesmanlaan (Muiderslot etc.) verbindt'. Meer toegangen voor het niewe zieken huis zouden daar ook aan mee kun nen helpen. Overigens zal dit nieu we academisch ziekenhuis nog heel wat discussies kunnen losmaken, omdat de nogal compacte en logge vorm van de voorgestelde bouw wat moeilijk chijnt te liggen bij een aantal raadsleden. Er waren al drie overwegingen in het besluit aangenomen: een zekere concentratie-gedachte, een integra tie van funkties in het buitenge bied en een gefaseerd creëren van parkeermogelijkheden. De Raad nam gisteravond een vierde over weging aan: 'rekening houdend met consequenties vopr het verkeer, daarbij denkbeelden overwegend als het autoarm maken van de bin nenstad en het bevorderen van het fietsverkeer'. Verder werd er nog een amendement aangenomen om bij de bouw op het Witte Singel- Doelenterrein zorgvuldig rekening te houden met de bebouwing in de omgeving doorvormgeving, schaal, materiaalkeuze enzovoort. S Maak. het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Hazerswoudse Radicalen: grondige studie HAZERSWOUDE Het aktiecen- trum van de PPR in Hazerswoude is tegen aanleg van een nieuwe rijksweg 11 of een provinciale weg 6, die de oost-west verbinding in de legCng 3.811 provincie zou moeten gaan verbete ren. Wat dat betreft staan voorzit ter P. Knoop bestuurslid P. Roe- lands en gemeenteraadslid G. Nieu- wendijk achter het standpunt dat is neergelegd in het rapport van de werkgroep Milieubeheer van de universiteit te Leiden. groot aantal aftakkingen zal wor den gemaakt, naar en van de dor pen. Deze kinderen zijn oud genoeg om alleen de ruim drie kilometer naar school af te leggen langs de blubberige we gen van de nieuwbouwwijk. Jongere kinderen, zeker die van de kleuterschool, moet moeder halen en brengen. Dat is vierk eer op en neer. Een heel bezwaar voor moeder, zeker als er kleinere kinderen intussen alleen thuis moeten blijven. dit maar van tijdelijke aard. Door ee n kind wordt verhuizen meestal niet als prettig ervaren. Het verlaat zijn vertrouwde omgeving mist zijn vroegere vriendjes en vriendinne tjes. Het moet naar een nieuwe school. In de nieuwe wijk mist het hierdoor zijn veiligheid. Wanneer zo'n kind dan buiten de wijk naar school moet, wordt het inpassen in de nieuwe wijk verder bemoeilijkt. Is bovendien het naar school gaan buiten de wijk van tijdelijke aard, dan zal het kind met deze school geen binding aangaan. Verder zal dit tijdelijk naar een andere school gaan andere problemen geven: 1. het voortdurend wisselen van school heeft nadelige effecten op de emotionele affecten van het kind, 2. het kind komt op verschil lende scholen met verschillende leermethoden in aanraking en er zal weinig continuiteit in het leer proces zijn. Bij de huidige oplossing lijkt er alleen naar de financiën te zijn gekeken'. Met alle begrip voor het ongerief dat aan een nieuwbouwwijk kleeft, meent de werkgroep toch dat deze noodsituatie op onderwijsgebied geen maanden mag voortduren. Ook al omdat zelfs nog niet bekend is wanneer definitieve schoolvoor- zieningen in de Zijlwijk gereali seerd zullen zijn. De werkgroep wil zo gauw mogelijk lokalen in de Zijlwijk, desnoods met stopzetting of vertraging van de bouw van de school in de Leedewijk. De school in de Leedewijk zal naar verwachting aan het begin van de cursus 75-76 klaar zijn. 'Maar ook daar wordt aan getwijfeld'. Ze willen er ook aan gaan werken deze radicalen. En bijvoorbeeld de Vereniging voor Milieudefensie in geschakeld zien. De bevolking mo biliseren ('met een briefactie en met wijkbijeenkomsten'). Daar naast gaat de gedachte uit naar een bijeenkomst, waarin op provin ciaal niveau wordt gediscussieerd over de vraag: is de aanleg van zo'n weg nu wel nodig? Er moet, vinden de radikalen ook in de regio gepraat worden over deze zaak. Want 'Een nieuwe weg Katwijk- Bodegraven is niet nodig!' De zegslieden van het Hazerswoud se aktiecentrum zit het hoog, dat begin 1973 de minister zich afvroeg welke weg (rijksweg 11 of provinci ale weg 6) het eerst zal worden aangelegd. George Nieuwendijk: 'Er dus vanuit gaande, dat die weg er komt'. Omdat de gedachte heerst dat de huidige rijksweg 11 (de Rijndijk) overbelast zou zijn. De radikalen vinden aanleg van een weg uit den boze. 'En de mi lieu-overwegingen wegen bij ons nog zwaarder inzake provinciale weg 6, dan die in het rapport van de werkgroep milieubeheer zijn weergegeven'. Knoop, Roelands en Nieuwendijk gaan ervan uit dat de Rijndijk, bij aanleg van een nieuwe rijksweg, zijn huidige funktie zal houden. Het lokale verkeer, het openbaar vervoer, het verkeer tus sen de dorpen onderling het zal allemaal blijven. Daarnaast, zo wordt gezegd, is het onwaarschijn lijk dat bij een nieuwe weg een Er moeten, aldus het drietal, niet méér mogelijkheden worden ge schapen voor de auto. 'We moeten het gebruik daarvan juist tegen gaan. En de aanleg van elke nieu we weg vraagt om meer auto's. Het geld, dat voor zo'n weg zou worden aangewend dient bijvoor beeld gebruikt te worden voor ver betering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Alphen. 'De men sen gaan dan meer van het open baar vervoer gebruik maken. En dat zou weer tot gevolg hebben: minder verkeersgebruikers op de Rijndijk!' Wat nu? Het drietal als in koor: 'De hele zaak moet opnieuw in studie worden genomen, van de grond af. Hazerswoude moet zelf initiatieven gaan nemen, want Ha zerswoude is met de aanleg van bijvoorbeeld een nieuwe rijksweg, waar die dan ook getraceerd zal zijn, een van de meest gedupeerde gemeenten'. Behalve een 'vollopen' van het ge bied met industrie wordt Hazers woude, aldus de radikalen, in twee ën gedeeld door een nieuwe rijks weg. Een gebied in tweeën delen door een weg, die zo'n 125 tot 200 meter in de breedte gaat opslokken, kan niet, menen zij. Bij gemeenteraadslid Nieuwendijk ('uiteraard besteed ik tijdens de komende algemene beschouwingen in de raad aandacht aan deze on verteerbare zaak') bestaat de in druk dat Rijkswaterstaat de Rijn dijk in bepaalde opzichten 'ver waarloost', om de plannen voor de aanleg van een nieuwe weg zo snel mogelijk te kunnen realiseren. Kortom, uit het oogpunt van milieu is de aanleg van een nieuwe weg de drie radikalen niet gewenst. De Rijndijk wordt er echt niet veiliger mee'. Dan nog de vrijkomende panden in de binnenstad. Hier zal de universi teit rekening houden met de belan gen van de (vaak slecht) gehuis veste medewerkers, maar ook met de belangen van de stad, 'vooral waar het historische panden be treft', zoals de tekst van dit nieuwe gedeelte luidde. Regelmatige bijstelling van de plannen zal nodig zijn, mede in verband met de onzekere situatie rond de studentenaantallen. Op korte termijn is daar echter nog weinig over te zeggen. Een laatste amendement bepleitte in dit ver band 'een intensivering van het onderzoek naar de studentenaan tallen die men in de toekomst ver wacht en naar de ruimtelijke en sociale consequenties van eenver- dere toename van de studente naantallen voor stad en universi teit'. Het was een historische discussie, want voor de eerste maal is het oude Witte Singelplan officieel van universlteitswege van de kaart ge veegd en is duidelijk gesteld waér de prioriteiten liggen. De uitgang spunten van wat je met recht een nieuw bouwbeleid kunt noemen zijn voor de eerste maal duidelijk vastgelegd. JAN HOEKEMA LEIDEN Zaterdag 23 november zal Prinses Beatrix om 11.00 uur het nieuwe gebouw van Asopos-De Vliet aan de Dwarsweteringkade in Leiderdorp openen. Aan deze feestelijke gebeurtenis is een lange historie vooraf gegaan. De vrouwelijke studentenroeivere niging De Vliet, opgericht in 1905 was aanvankelijk gevestigd in een gebouw gelegen aan de Rijn- en Schiekade. Toen enige jaren geleden deze vaart gedempt werd, hebben de dames van De Vliet hun intrek genomen in de gebouwen van de mannelijke studentenroeivereniging Asopos, opgericht in 1962. Na twee jaar werd besloten om tot fusie over te gaan. Zo werd op 18 mei 1974 een nieuwe Leidse roei vereniging geboren. Aposos-De Vliet geheten. De huisvestingsproblemen voor deze vereniging waren niet gering: een gedeelte van de vloot lag in de openlucht opgeslagen, hetgeen de kwaliteit van de boten bepaald niet ten goede kwam. STORM Door de novemberstorm van vorig jaar werd bovendien de Vlietloods zodanig beschadigd, dat reparatie niet mogelijk was. Mede hierdoor werd besloten om zo spoedig moge lijk alvast een gedeelte van de ge plande nieuwbouw van Asopos-De Vliet neer te zetten. Dit gedeelte bestaat uit: een werk plaats, een botenloods. een socië teitsruimte en een douchegelegen heid voor de dames. De kosten hiervoor bedragen tot nu toe 290.000. Dit bedrag is deels uit eigen middelen verkregen en deels door de Universiteit en de gemeen ten Leiden bijgedragen in de vorm van subsidies. De vereniging heeft een hypotheek van 50.000 geno men. Aposos-De Vliet hoopt binnen een IJMUIDEN/KATWIJK Het is de laatste weken met de visserij slecht gesteld. Op alle fronten wordt er steen en been geklaagd. Het ruwe weer belemmert iedereen, zowel bij de haringvangst als de platvis enz. Bij de haringafslag in Katwijk is het al niet anders. Er worden zo nu en dan wat kantjes aangevoerd, maar daar blijft het bij. De IJM 115 kwam nog binnen met een besomming van 31.000 en dat wordt een unicum genoemd. tijdsbestek van tien jaar het twee de deel van de nieuwbouw te reali seren, waarin gepland zijn: een tweede botenloods, een herenkleed kamer en een bestuurskamer. Voor het gedeelte dat nu klaar zal ko men, werd de eerste paal geslagen op 22 mei 1974. In de zes maanden die verlopen zijn tussen toen en nu is er hard gewerkt aan het nieuwe gebouw, niet in de laatste plaats door enige leden van Asopos-De Vliet. Mede dankzij hun hulp (die nog steeds welkom is), zullen we de zaak op 23 november gereed heb ben. Na de opening door Prinses Bea trix, zal een lunch worden aange boden, waarna er van 13.30 tot 15.00 uur een receptie zal zijn. Alle leden van Asopos-De Vliet en dege nen die de roeisport een warm hart toedragen zijn welkom. In uw verslag over de bouw van het wijkcentrum Merenwijk in uw krant van 19 november, lees ik dat het door mij voorgerekende exploi tatietekort 25.000 zal worden, ter wijl wethouder Tesselaar tot een tekort komt van 200.000. Deze voorstelling van zaken is onjuist. De 200.000 van Tesselaar sloeg op het totaal van de lasten. Het ex ploitatietekort is echter het verschil tussen de lasten en de baten, dus het verschil tussen de jaarlijkse lasten en de opbrengsten. Op grond van exploitatiecijfers van wijkcen tra in andere steden en op advies van deskundige ambtenaren meen de ik tot een exploitatietekort van 25.000 te mogen komen. De wet houder meende dat prognoses ver kregen uit exploitatiecijfers van andere wijkcentra een slag in de lucht was en wilde zich daarom niet in een avontuur storten. Het moet na bovenstaande gelezen te hebben echter duidelijk zijn, dat het exploitatietekort nooit 200.000 kan zijn maar het verschil tussen 200.000 en de opbrengsten. Het verschil van mening bestond dus over de hoogte van dit verschil. BOLLENSTREEK De collecte in alle plaatsen van de Bollenstreek voor de geestelijk gehandicapten heeft wat de opbrengst betreft alle voorgaande verre overtroffen: een bedrag van 31.692,67 kwam bin nen. Vorig jaar was dit 27.549,25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3