Naar één pastoraal rapport over abortus Hervormd kerkbegrip gaat op de helling Tjaart van der Walt verwijt NG synode struisvogelpolitiek Hervormde kerk doet mee in IKON ihU Vandaag Voor hei'vormden en gereformeerden Veel Duitsers Hervormde synode heft beleggingsraad op Kerk Z.-Afrika: verlaten MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post 'Samen Leven': luthers dagboek geen martelingen lutherse kerk Baptisten op Cuba: werk gaat door Trouw Kwartet Beroepingsw Nieuwe boek TROUW/KWARTET WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 KERK/BINNENLAND 1 Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde synode heeft zich gisteren opnieuw over het vraagstuk van de abortus gebogen. Op tafel lag een wat bekort en bijgewerkt rapport, dat met grote meerderheid (tien stemmen tegen) werd aanvaard. Ook werd besloten zowel het rap port als het verslag van de discus sie ter bespreking aan te bieden aan gemeenten. Tenslotte zal het rapport ter kennis van het betref fende deputaatschap van de gere formeerde kerken worden gebracht (waar deze zaak ook in behandeling is) met de bedoeling om straks Samen te komen tot één pastoraat geschrift, dat aan alle gemeenten van beide kerken kan worden aan geboden. Het gisteren behandelde rapport bleef in grote lijnen gelijk aan het oorspronkelijke, dat de commissie ad hoe een half jaar geleden ter discussie aanbood. Het inhoudelijke verschil wordt misschien het beste geïllustreerd met de veranderde ti tel: 'Leven en helpen te leven', in plaats van 'leven en laten leven'. Geen revolutionaire ingreep derhal ve. rapport, is een kwaad, dat princi pieel moet worden afgewezen om dat het in strijd is met het evange lie, dat ons de leven reddende, he lende bevrijdende en beschermende God voor ogen stelt. Desondanks moet één 'tenzij' er kend worden, omdat zich omstan digheden kunnen voordoen waarin het, voortbestaan van een zwanger schap een groter kwaad is dan het afbreken ervan, namelijk wanneer het gaat om een keus tussen het leven van de moeder en het onge boren kind, dus wanneer leven te genover leven staat. Gunstig Neen, tenzij Opnieuw wordt in dit rapport ge concludeerd tot 'neen, tenzij'. Met andere woorden: abortus provoca- tus is het afbreken van een uniek mensenleven in opbouw, waarvan geconstateerd moet worden dat het in steeds grotere aantallen voor komt. Deze ontwikkeling, aldus het Zoals uit de eindstemming al blijkt werd het nieuwe rapport door de meeste synodeleden (er meldden zich maar liefst 27 sprekers, drie meer dan bij de behandeling in eerste instantie) wel gunstig ont vangen. Ze hadden alleen detailcri- tiek, zoals dat overbodige ballast zou zijn gebleven (dr. W. J. Maan, Oegstgeest), dat het toch nog te moralistisch bleef (dr. K. Blei, Haarlem), dat wel met meer na druk gezegd had kunnen worden: in seksualiteit mag je niet jezelf zoeken (diaken W. K. v. d. Veen, Groningen), dat de overheid direc ter aangesproken zou moeten wor den (prof. dr. J. M. Hasselaar, advi seur van de synode) en meer van dat soort opmerkingen. Maar er kwam van een aantal synodeleden toch ook onoverkome lijke kritiek los. In dit rapport wordt op een ideologische en wetti sche manier de dienst uitgemaakt. Een cryptisch geheel, een soort cryptogram, dan deden de gerefor meerden het heel wat beter en zakelijker (ds T. H. L. Beernink, Hengelo). Of: het rapport zit vol innerlijke tegenspraak. Iedereen kan er iets tot eigen genoegdoening uithalen; niet echt bijbels (ds. R. Kaptein, van de raad voor de her derlijke zorg). Hier wordt casuistiek in optima forma bedreven immers, 'neen, tenzij', daar moeten we uit (prof. dr. M. H. Bolkestein, advi seur). Gereformeerden Zeer veel sprekers drongen aan op een samen verder doordenken van de problematiek met de gerefor meerden, wier rapport erg werd ge prezen. Een lof, die de ook aanwe zige dr. A. Dekker uit Dordrecht van de gereformeerde deputaten wel wat onverdiend vond, 'want we zijn er ook nog niet'. Ook hij wilde Van een onzer verslaggevers JOHANNESBURG De besluiten van de synode van de Neder duitse gereformeerde kerk zijn niet alleen in Nederland met ge mengde gevoelens ontvangen. Zij blijken ook te hebben geleid tot wrijving tussen de NG kerk en de kleinere gereformeerde kerk in Zuid-Afrika (de zg. Dopperkerk). Ds. R. Kaptein graag samen verder. Niet alleen met dit probleem, maar met het hele vraagstuk van bescherming van leven zoals dat in problemen als honger, verkeer, milieu, oorlog tot ons komt. (Eerdere sprekers hadden namelijk dit laatste als be dreiging van geboren leven, in elk geval numeriek, zo mogelijk nog belangrijker gevonden). Op de kritiek gingen verscheidene samenstellers van het rapport in. Drs. A. W. Mante, vrouwenarts: in nerlijke tegenstrijdigheden? Die merk ik in deze discussie evenzeer. Daar probeert nu juist het rap port de weerslag van te zijn. Dr. E. Schoten: moralistisch, wettisch, ideologisch? Welke passa ges van het rapport geldt dat alles dan? Ik heb er niets over gehoord. En dan zet ik zoiets bij onder het hoofdstukje 'kreten'. Het gaat toch om het bijbels ethos? Tegen die achtergrond valt dan het onherroe pelijke 'neen'. Maar, eerbiedig be doeld, God betere het: het moet wel eens anders. Vijf NG predikanten hebben een boze brief geschreven aan een krant in Johannesburg, omdat prof. Tjaart van der Walt in die krant kritiek had geleverd op de synode. Prof. Van der Walt, die onlangs een jaar in Nederland is geweest en ook het Zuid-Afrika debat op de Lun- terse synode meemaakte, is hoogle raar aan de theologische school van de Dopperkerk in Potchefstroom en heeft een vaste rubriek in een Jo- hannesburgse krant. Daarin had hij de synode van de Nederduitse gere formeerde kerk.in Kaapstad 'struis vogelpolitiek' verweten. 'Dit is een van de nuttige kunstjes, die wij nog van de Engelsen geleerd heb ben: als een vergadering geen ja wil zeggen en geen nee durft te zeggen, dan 'neemt zij daarvan kennis'. De NG synode heeft dit ook gedaan: soms ja gezegd voor richtlijnen over de rassenverhou dingen, dan weer nee en ook een paar keer het gerieflijke 'neemt kennis' laten horen', aldus prof. Van der Walt. Zo mag men zich echter niet van de zaak afmaken, vervolgde hij. 'Daar rust een dub bele verantwoordelijkheid op die vijfhonderd paar schouders, die 'kennis genomen hebben'. Vijfhon derd mannenbroeders hebben van nood kennis genomen. Wat gaan zij Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde kerk doet mee aan de IKON, de interkerkelijke omroep Nederland, die de opvolger zal worden van Ikor en Convent van Kerken tezamen. De hervormde synode heeft het moderamen (dagelijks bestuur) van de synode gisteren met 35 stemmen voor en 14 tegen gemachtigd met de IKON in zee te gaan. Morgen zal de gereformeerde synode hierover beslissen. Advertentie) wat gaan wij met die kennis doen?' De vijf Nederduits-gereformeerde dominees schrijven, dat Van der Walt zichzelf aangesteld heeft als geestelijk bewaker van de besluiten en activiteiten van de NG-kerk en dat hij deze kerk op onverantwoor delijke wijze afkraakt. Zij vragen: 'Wat kan die motief agter so'n leli- ke skrywe van een Christen oor andere Christene wees?' Bomaast In Zuid-Afrika is ook veel belang stelling voor de verhalen, die de delegatie uit Nederland over de NG synode vertelt. Het blad Die Burger citeert (via de kerkbladenrubriek van Trouw/Kwartet) wat prof. Her man Ridderbos schreef in het Ge reformeerd Weekblad. Die Burger: 'Prof. Ridderbos skryf van die Si- node se 'geweldige' saai, die 'groot massa' en die 'pletige togas'. Daar- deur skep hy 'n beeld van bombas en grootheidsvertoon, want in Ne derland word sulke geleenthede ge- woonlik sober en alledaags gehou uit versigtigheid vir linksgesindes se spot'. De tegenstand tegen dit besluit kwam voornamelijk van de zijde van ds. J. Pronk uit Rijsoord, die liever nog geen besluit wilde ne men teneinde een commissie nog eens te laten onderzoeken wat voor andere mogelijkheden er nog te verzinnen zouden zijn in plaats van de nu reeds enkele Jaren in discus sie zijnde stichting. Het kernpunt van de zorg van de meeste sprekers tijdens het syno daal debat was hoe men een vinger in de pap kon veroveren In het beleid van de radio- en televisie stichting. Mevrouw mr. J. A. van Rulcr-Hamelink sprak haar zorg uit over het aantal van drie hervorm den in het bestuur van maximaal achttien personen. Zij vond drie te weinig om de synode voldoende greep te geven op de uitzendingen. Verscheidene synodeleden gaven blijk van bezorgdheid, enkelen over een te geringe, anderen over een te ruime inspraak van de staf van de IKON in de aangelegenheden van het bestuur. De reeds genoemde ds. Pronk verwees naar een ietwat on gelukkig interview met Barend de Ronden, een van de stafleden van het huidige Ikor, dat gestaan heeft In het christelijk jeugdblad weer woord. In dit interview sprak de heer De Ronden zijn twijfel uit of kerkelijke lichamen zoals synodes wel voldoende representatief zijn voor het grondvlak van de kerk. Ds. Pronk betoonde zich over deze uit lating niet geheel bevredigd. 'Mijn kerk heeft mij toevallig eenstem mig afgevaardigd naar de synode'. DRIEBERGEN Met algemene stemmen heeft de hervormde syno de haar landelijke beleggingsraad opgeheven. Van deze adviesraad werd de laatste jaren nauwelijks nog gebruik gemaakt, omdat ver schillende instellingen in de her vormde kerk zelf over beleggings deskundigen beschikken. Wel nam de synode een voorstel aan, om te bestuderen of er een college van advies moet komen, dat het inves teringsbeleid toetst aan de normen van de sociale rechtvaardigheid. aldus ds. Pronk. Mevrouw Van Ruler zei dat zij daarentegen weer bezorgd was over een te geringe inspraak van de stafleden in het beleid. Haar plei dooi werd versterkt door mevrouw mr. L. Vroom uit Middellie. De Juri dische vorm van een stichting is gekozen met het oog op onverhoop te moellijkeden. Mochten die zich voordoen dan komt de oplossing toch terecht op de schouders van degenen die het beleid moeten uit voeren, aldus mevrouw Vroom. De rdomskatholieke kerk zal niet meedoen aan de IKON. De rooms- katholieken hebben laten weten dat zij echter wel zullen streven naar een optimale samenwerking, zo zei prof. dr. G. N. Lammers, die in de synode sprak namens de commissie van voorbereiding van de IKON. Wanneer straks ook de andere deelnemende kerken hun jawoord gegeven zullen hebben zullen de kerken via afzonderlijke overeen komsten de hun wettelijk toeko mende zendtijd overdragen. In deze overeenkomstenverplicht de stich ting zich de verantwoordelijkheid van het betreffende kerkgenoot schap volledig over te nemen, gere geld verslag uit te brengen en in spraak te geven in het toekomstig beleid. In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen'advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. Samen Leven, evangelisch-Iuthers dagboek 1975. 544 blz. verkrijgbaar door negen gulden (6.95 plus porto kosten) over te maken op postgiro 500431 t.n.v. penningmeester zen dingsraad lutherse kerk te Harme ien. Het bekende lutherse dagboek heeft een nieuwe opzet gekregen. Men heeft vastgehouden aan het systeem van een stukje voor elke dag, maar dat is alleen op de zon dagen nog een meditatie. Door de week komen thema's aan de orde als de oudere mens, de jeugd, vra gen van zending, Israel, ontwikke lingshulp, diakonaat, versobering, religieuze subcultuur en de beleving van het geloof thuis, in de school en op het werk. Verder vindt men in dit dagboek het gebruikelijke adressenmateriaal van de lutherse kerk en historische artikelen, deze keer over de gemeenten Bodegra ven en Harlingen. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In een brief aan dr. A. H. van den Heuvel, secreta ris-generaal van de hervormde kerk, heeft de Nederduits gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika de ge ruchten over martelingen in de ge vangenis te Pretoria tegengespro ken. Dr. Van den Heuvel had namens het synodemoderamen de Zuldafri- kaanse kerk in een open brief om opoeldering gevraagd. De Neder duits gereformeerde kerk ant woordt, dat inderdaad nog geen aanklacht geformuleerd is tegen de leiders van zwarte actiegroepen, die onlangs gearresteerd zijn. De zaak is gecompliceerd en een degelijk onderzoek is nodig, zodat de ware schuldigen aangeklaagd kunnen i worden. De gevangenen hebben overigens bezoek ontvangen van verscheidene familieleden en een advokaat. Het hooggerechtshof van Pretoria heeft een aanklacht van zes van de gearresteerden, dat zij gemarteld zouden zijn, afgewezen op grond van het getuigenis van een be stuursambtenaar en een particulie re arts. Dezen bezoeken de gearres teerden geregeld en hebben geen teken van 'aanranding' gevonden. De Nederduits gereformeerde kerk schrijft, ten volle vertrouwen te hebben in de rechtspleging in Zuid-Afrika. GENEVE Het aantal lutheranen in West-Duitsland is in één jaar met bijna een miljoen gedaald. In Oost- Duitsland noteerden de lutherse kerken een verlies van 200.000 le den. Dit blijkt uit da nieuwste statistiek van de lutherse wereldfederatie. Door de sterke achteruitgang in Duitsland is het totaal aantal lu theranen in de wereld gedaald met ruim 400.000. Er zijn er thans wel geteld 72.901.799. West-Duitsland is nog altijd het land, waar verreweg de meeste lu theranen wonen, maar het aantal daar is toch in één jaar gedaald van 26.5 naar 25.5 miljoen. De kerkbelasting, die via de fiscus ge heven wordt van Ieder, die bij de burgerlijke stand als lid van de kerk geboekt staat, is een van de belangrijkste factoren om zich uit te laten schrijven. Ook in Noorwe gen registreerde de lutherse kerk een verlies van ruim 200.000 leden. Groei rapporteren de kerken in de derde wereld. In Brazilië nam het aantal lutheranen in één jaar met 83.000 toe, in Indonesië met 62.000, in Australisch Nieuw-Guinea met 52.000. In Europa werd behalve in Denemarken en Zweden ook in Tsjechoslowakije groei geconsta teerd. WASHINGTON Vier Cubaanse baptisten hebben een bezoek ge bracht aan het bureau van de bap tisten wereldalliantie in Washing ton. Zij konden melden, dat het werk van de gemeenten voortgaat ondanks het politieke isolement. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het 'samen op weg' van hervormden en gereformeerden is een belangrijke stap verder gekomen, doordat de hervormde synode het sein op groen heeft gezet voor afschaffing van het begrip 'geboorteleden'. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe'>iike Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83 Postgiro 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. De synode aanvaardde het rapport 'Geboorteleden theologische as pecten', waarin een nieuwe formu lering van artikel 2 van de kerkor de wordt voorgesteld. Daarin wor den 'zij, die uit hervormde ouders zijn geboren' niet langer als leden van de kerk beschouwd.' Het verschil in kerkopvatting is een van de belangrijkste obstakels, die de hervormde en de gerefor meerde kerk gescheiden houden. De gereformeerden kennen alleen be lijdende leden en doopleden. De nu gangbare hervormde praktijk, om ook ongedoopte kinderen uit (niet meer kerkelijk meelevende) her vormde gezinnen als leden te be schouwen, maakt de grenzen van de kerk wijd en vaag. In het absur de doorgeredeneerd zou zelfs prak tisch iedere niet-rooms-katholieke Nederlander lid van de hervormde kerk zijn. Sociaal Die geboorteleden zijn in de her vormde kerkorde gekomen in 1852. Dat was toen meer uit sociale, dan uit theologische overwegingen. Aan het behoren tot de kerk waren be paalde maatschappelijke voorrech ten verbonden (opneming in een hervormd weeshuls of bejaardente huis B.V.). Men wilde kinderen niet de dupe laten worden van de laks heid van hun ouders met betrek king tot de doop. Later kreeg de aldus geschapen vaagheid van het hervormde ledenbestand een theo logische fundering in de volkskerk gedachte van Hoedemaker. Sindsdien is het aantal 'geboortele den' geweldig toegenomen. Tegen woordig bestaat globaal dertig pro cent van het totale hervormde le denbestand uit geboorteleden (naast dertig procent belijdende le den en veertig procent doopleden). Vooral in Groningen en Drente is het aantal geboorteleden enorm. In een gemeente als Stadskanaal is zo 65 procent van het ledenbestand geboortelid en In Veendam 67 pro cent. Overigens werd tijdens het synode debat wel duidelijk dat een andere benadering van de geboorteleden niets verandert aan het probleem van 'de volle kaartenbakken.' Die blijven precies even vol, zolang de ledenadministratie niet berust op theologische overwegingen, maar gekoppeld is aan de burgerlijke stand. Men blijft in de kaartenbak, totdat de betrokkene zelf bij de burgerlijke stand opgeeft, niet meer hervormd te willen zijn. 'Het pro bleem van de volle kaartenbakken lost zichzelf mettertijd wel op, maar ik geloof niet, dat wij daar dan blij mee kunnen zijn', zei ds. G. Spilt uit Ede. Wel was de kwestie van de geboor teleden acuut geworden door de toenemende samenwerking met de gereformeerden. Een commissie had een rapport opgesteld, waarin zij handhaaft, dat de kerk een 'bijzon dere band' moet 'erkennen en on derhouden' met (nog) ongedoopte kinderen uit hervormde gezinnen, maar anderzijds deze niet meer als leden wil beschouwen. Het hoedemakeriaanse geluid werd vertolkt door ds. Spilt, daarin bijgestaan door dr. R. J. Mooi, ds. M. Groenenberg en mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink. Zij wilden, dat het bestaande artikel 2 gehand haafd zou blijven. Wezenlijk voor de kerk is, aldus ds. Spilt, dat zij door Christus samen geroepen wordt. Daarom zet artikel 2 ook in met 'Krachtens het gena- deverbond behoren tot.' Daar gaat men uit van de band, die Christus met zijn mensen onderhouden wil. Kinderen van hervormde ouders behoren krachtens het genadever- bond ook tot de kerk. De kerk zal nooit mogen zeggen: Christus is niet langer koning over deze mens. Ds. Spilt zou het vreselijk vinden, als over een jaar van een miljoen mensen, van wie we theologisch blijven zeggen, dat ze bij de kerk horen, de kerk ineens zou decrete ren, dat ze er niet langer bij horen, zonder dat hun mening gevraagd'is.' Prof. dr. M. H. Bolkestein stelde voor, artikel 2 te handhaven en alleen het omstreden 'zij, die uit hervormde ouders geboren zijn' te veranderen in 'zij, die als kinderen van doopleden of lidmaten nog niet gedoopt zijn of nog geen belijdenis gedaan hebben en zij die er blijk van geven een band met de her vormde kerk te willen onderhouden (gastleden)' Kinderdoop Ds. J. J. Franck (Eelde) en prof. dr. J. M. Hasselaar vonden, dat de hele problematiek rond de kinder doop in deze zaak betrokken had moeten worden. Ds. Franck vroeg ook de aandacht voor de positie Het huidige artikel 2 van de hervormde kerkorde luidt: 1. Krachtens het genadeverbond behoren tot een hervomde gemeente, die rondom Woord en sacrament wordt verga derd, en mitsdien tot de Ne derlandse hervormde kerk, gesteld onder haar opzicht en gehouden tot dienstbetoon aan elkander en de wereld, zij, die door openbare belijdenis des geloofs belijdende leden (lidmaten) der kerk zijn ge worden; zij, wier inlijving in de gemeen schap der Kerk is bekrach tigd door de Heilige Doop; en zij, die uit hervormde ouders zijn geboren. 2. Tot een hervormde gemeente behoren ook zij, die krach tens hun belijdenis, doop of geboorte tot een andere kerk behoorden en naar de her vormde kerk zijn overgeko men. Het ravvort, dat door de synode aanvaard is en nu ter discussie de kerk in gaat, stelt de volgen de nieuwe formulering voor: 1. Leden van een hervormde ge meente, die rondom Woord en Sacramenten wordt verga derd en geroepen wordt tot getuigenis en dienstbetoon en uit dien hoofde ook leden van de Nederlandse hervorm de kerk zijn; zij, die in een hervormde ge meente de heilige doop heb ben ontvangen, maar nog niet gekomen zijn tot open bare belijdenis des geloofs (doopleden), zij, die door belijdenis des ge loofs in een hervormde ge meente belijdende leden (lid maten) zijn geworden, en zij, die belijdende leden of doop leden waren van een andere kerk, maar naar de Neder landse hervormde kerk zijn overgekomen. 2. Gedachtig aan de trouw dn de barmhartigheid van de God van het verbond erkent en onderhoudt een hervorm de gemeente een bijzondere band met hen die in een hervormd gezin zijn geboren of opgenomen, maar (nog) niet gedoopt zijn, wanneer en zo lang dit mogelijk is. Zulk een band onderhoudt zij ook met anderen, die blijk geven van verbondenheid met de gemeente. van meelevende kinderen uit niet- hervormde gezinnen. Prof. Hasse laar benadrukte verder de volks kerkgedachte, de betrokkenheid op de schare, en citeerde Karl Barth: 'Christus is voor ons, wat Hij voor alle mensen is.' Dr. C. P. van Andel namens de commissie, die het rapport had ont worpen, was het eigenlijk helemaal eens met wat ds. Spilt gezegd had, maar wees erop. dat de kerkorde zich niet bezig houdt met de gren- zen van het verbond, maar van de kerk en (lat voor het laatste (voor het kerklidmaatschap dus) de doop beslissend is. Hij zei ook, dat de koers van ds. Spilt c.s. onaanvaard baar zou zijn voor de gereformeer den. 'Samen op weg' gaan betekent, dat men naar elkaar luisteren moet en niet op eigen houtje beslissin gen neemt, die de zaak weer voor jaren vastleggen. Gereformeerden hebben aan dit rapport meegewerkt en het voorstel is een aanvaardbare oplossing, waarin zowel aan het hervormde als het gereformeerde gevoelen recht ls gedaan. Na alles wat er het afgelopen jaar gebeurd ls, moeten we beslist vermijden nog meer deuren naar de gereformeer den dicht te gooien, als het niet nodig is, aldus dr. Van Andel. In de stemming kreeg het voorstel van Ds. Spilt om bij het oude artikel 2 te blijven, vijftien stem men (van de ongeveer vijftig). Daarop werd het commissievoorstel met 31 stemmen voor aangenomen. Dat betekent, dat het rapport nu ter discussie de kerk ingaat. Voor dat artikel 2 werkelijk gewijzigd is, moet deze zaak nog minstens twee maal terugkomen in de synode. SCHOREM U heeft vast wel eens gehooi die man die iedereen gelijl Toen iemand hem uiteii vroeg of dat wel kon en of die manier niet een enorme tol werd, was zijn antwoori bluffend eenvoudig, hij zei: 1 groot gelijk. Als ik u het vo vertel zult u daaraan misschli denken. Iemand, een oudere van mij, belde mij op om vragen hoe ik erover dacht, h een dominee gehoord, die o bepaald moment gezegd ha alle aanwezigen samen niet dan schorem waren. Hij vroi of dat pas gaf. Als mensen je vragen weet je van tevoren antwoord ze hopen te ontv Ik had het hem ook wel geven, maar vond ook wee dat je zo maar iemand kan delen. Want wat weet ik te van de man die het zei en omstandigheden, 't Lijkt i niet de meest geslaagde beg van de gemeente, maar da gen kan ik me weer wel im dat iemand eens even alle re deugden van zijn gemeente ook van zichzelf) tussen zet en- dan blijft er meestal v mensen niet veel over. Mijn vriend had dus gelijk, maar man die dat woord gebruii wilde ik niet afvallen. Ik de vendien dat hij het woord, gi te om te schokken. En als hele kerkdienst door-schol: krijg het geheel iets van ee boor, maar af en toe kan h: kwaad. Hij zal gedacht hebb ik zeg dat we allemaal zo zijn nemen ze toch het v< pepermuntje of ze kijken horloge. Nu was er even een en daar zal 't wel om tf geweest zijn. De profeten daar ook van meepraten woorden waren ook niet alt lonwoorden. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwleusen: t te Huizum. Bedankt voor Bruinisse: J. Nicolai kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: te Fijnaart: kand E. Klap te Fijnaart die dit heeft aangenomen (verb, bei Aangenomen: naar Voorbu Eikelboom te Vrussel. GEREF. KERKEN V(RIJG) Bedankt: voor Groninger (Miss. arbeid op IrïarhJaya Haak kand. te Bergentheinl Groningen-Zuld en Zuldhori' Kapteyn te Spakenburg-Noo'i GEREF. KERKEN V(RIJG. E Bedankt voor Barendrecht:(< Holwerda te Doorn. i Marga Minco. Meneer Frits dere verhalen uit de vijftiger Tekeningen van Rudo Hi Bert bakker, Den Haag, 1974. 9.90 Marga Minco verzamelt hie verhalen die zij tussen '50 publiceerde, o.a. in Mandril Haarlems Dagblad. Zij hei ze voor dit boekje. In een J woording licht zij toe hoez haar verraste tijdens lezin, bemerken dat ze nogal aE en: "Men scheen er van kijken dat ik ook dingen g ven had waar wat bij te viel'. Men leze goed: 'waar te lachen viel'. Het is du: minst zo dat we plotselii Andere Marga Minco lezen. 1 bezat haar werk, ondanks o zij het ernstige karakter erV' humoristische kant. D£t ook vanzelf: leed en wanho gen erom. Wel zijn deze zev halen uit 'Meneer Frits' iets ger, en met nogal wat ab: gevoed. Maar uit elk spreekt de door oorlog e bepaalde levensvisie van Minco. Evenals al haar ande treffen deze'short story's d prachtig economisch en zuiv gebruik, die de ernst, verj zoveel humor, benadrukt. E haal is een kleine wereld, de meest vreemde dingen g waar geen mens wat aan ka maar die wel angst - aa i krankzinnig maken, eenzaaij voelen, dood brengen. Aan Frits is het ten slotte oc' duidelijk 'dat Frits ondens naar de andere kant'. Gerda Bengtsson: Nieuwe K. ken in Kleur. (Oorspr. Deenj 'Vilde Roser og andre korsti' tiver'). Vert. M. Bouraa K' belt. Uitg. Zomer Keunii Wageningen, Handwerkbibl 97 pag., 10,90. 'Nieuwe kruissteken in kleu' als een vervolg gezien wor11 het vorig Jaar verschenen i steken in kleur', van schrijfster. Ook dit hoekje r mengesteld uit jaarkalenders Deense Stichting 'Haandai5 Fremme'. Het bevat 32 goedi renfoto's van in mooie tinli borduurde voorstellingen m> delijk telpatroon. Dit maal e zen, planten en een 9-tal ko tafereeltjes van mensen in land. De gebruikelijke aanwle (materiaal, borduurtechniek* t passingen, enz.) ontbreke i voor de eenvoudig uit te E aantrekkelijke voorbeelden, voor te borduren wandversii i kussens, enz. zeer welkom zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2