Openbaarheid inkomens struikelblok in akkoord HalitranA+D Mormonen krijgen veel minder kanker 2voorf24f Regeringssteun behoud van 20.000 arbeidsplaatsen Studie over investering Hoogovens in Z.-Afrika wekt wrevel in kabinet In deze krant WASAUTOMATEN nog niet iter beleid sterschelde jezegd Middenstand vindt regeringspakket onaanvaardbaar thuis in verhuizen ET Fiats duurder in dit land hebben we het écht allemaal nodig... Keizer ontving Ford Woreldoorl og Nieuwe Leiclse Courant JKDAGBLAD VOORLEIDEN EN OMGEVING ■aat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich i« gheblevan mijn her» in teghenepoetl" -O -1"- ..ivir.S.K 1974 55ste jaargang no. 196 HAARLEMMERSTRAAT a 250 LEIDEN Alle bekende merken va. 499,- Abonnement t 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur [ïze parlementsredactie ,G De KVP eist van r Westerterp (verkeer en aat) duidelijk antwoord op over een aantal onzekerhe- verband met de eventuele ran een bij stormvloed af- •e caissondam in de mond Oosterschelde. gisteravond in de Tweede begonnen debat over dé chelde zei de KVP'er P. A. nelissen dat de voorgestelde ig slecht onderbouwd is en iblemen is. De KVP hoopt lister Westerterp alsnog deze heden kan wegenemen. Het rd dat minister Westerterp g zal geven, is daarom van nde betekenis bij de vraag rweede Kamer akkoord gaat oplossing, die de regering 'en staat of dat de meerder- istemt met een motie, voor ;e afsluiting, die waarschijn- ndaag door de heer Schakel wordt ingediend. e regeringspartijen stelden rond alleen de progressieve I zich unaniem op achter de de regering voorgestelde uwcaissondam. Van de ARP in slechts drie fractieleden issing van de regering, zodat ïangt van de vraag hoeveel tan de KVP zich voor een uwcaissondam uitspreken, of n er inderdaad komt. Afge- teraard van het voorbehoud regering reeds heeft ge- ten aanzien van de techni- Itvoerbaarheid en de kosten, r Cornelissen (KVP) zei gis- ïd dat het unieke Ooster- gebied hem dierbaar is en KVP waardering heeft voor lng van de regering een op- te zoeken voor het behoud 'gouden rand van de Noord- j zei dat het behoud van jouden rand' de KVP heel aard is, maar dat dan ook regering duidelijkheid wordt ;d over de vraag welke ultga- iervoor worden opgeofferd, doen van dit kosten-aspect i opmerking dat de meerdere n pas na 1976 optreden, zei aanvaardbaar te vinden, er Schakel (ARP), die zich de bouw van een stormstuw- tdam verzette, noemde dit liven van de kosten naar de ist 'riemen snijden uit het in de Opvolgers van dit kabi- De heer Cornelissen wierp vragen op over de bedrijfs- eid van de caissons, over de veiligheid, over het effect gedeeltelijke dijkverhoging, et ontbreken van een analyse kosten en baten en over de jkheid een garantie te geven it Waarde-kanaal in 1986 in- id gereed kan zijn. rder pagina 5, 5e kolom b het kabinet tijdig ge huwd, maar helaas zijn eiste maatregelen nu pas en. Lanser over miljarden- injectie van regering. ans op regen i de loop van de dag toene- tnde bewolking, later waar pijnlijk gevolgd door regen, it matig of zwak afnemende istelijke wind, later toene- fend en krimpend naar ooste- ke richtingen. Maximum mperaturen rond 5 graden. bRGEN EN OVERMORGEN: jiklaringen en slechts hier en lar regen. Kans op lichte Irst in de nacht. [Worgen zon op: 08.09 onder: 16.42 maan op: 13.04 onder: p d ivil vinger de pap SpKÊÊÊÊÊnÊBKÊKÊÊÊÊÊKÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊlÊÊiM LOS ANGELES Mormonen en zevendedags adventisten in Cali- fornië lopen maar half zo veel kans om aan kanker te overlij den als hun streekgenoten met andere levensovertuigingen. Het ligt voor de hand, te veronder stellen dat dat iets te maken heeft met de omstandigheid dat zij niet roken en niet drinken. Maar volgens dr. James Enstrom van de universiteit van Califor- nië, die gegevens hierover verza melde. moeten er nog andere factoren meespelen. De lagere sterftecijfers voor de twee kerkgenootschappen heb ben namelijk ook betrekking op vormen van kanker, die niet in verband zijn gebracht met ro ken. drinken of eetgewoonten, aldus een bericht in de Was hington Post. Dr. Enstrom was op het spoor van zijn ontdek king gekomen door op te mer ken, dat de staat Utah, waar 73 procent van de bevolking mor moon is, de laagste sterftecijfers aan kanker heeft van de Vere nigde Staten. Omdat dat mis schien aan locale omstandighe den zou kunnen liggen, onder zocht Enstrom de cijfers over mormonen in Californië, waar zij een kleine minderheid vor men. De afwijkingen van het landelijk gemiddelde bleken voor deze groep nog groter te zijn. Dr. James Mason, als arts ver bonden aan het hoofdkwartier van de mormoonse kerk in Salt Lake City, oppert als verklaring dat 'misschien het extra stukje vrede, rust en harmonie in som mige van onze gezinnen niet al leen gunstig is voor de emotio nele, maar ook voor de lichame lijke gezondheid.' Amerikaanse kankerexperts houden het erop, dat er in ieder geval iets bijzon ders aan de hand is. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een delegatie uit het kabinet bestaande uit de ministers Boersma (sociale zaken), Lubbers (economische zaken) en Duisenberg (fi nanciën) heeft het bedrijfsleven gisteravond duidelijk gemaakt dat er aan het pakket maatregelen van 3,5 miljard gulden niets toe of af te voegen is. De mogelijkheid van de afsluiting van een centraal akkoord is als ge volg van deze mededeling uiterst kritiek geworden. Da middenstand en in mindere mate ook de in dustriële werkgevers vinden dat on aanvaardbaar. De middenstand zegt met een aanzienlijk hogere loonkos tenstijging dan 13 procent te worden geconfronteerd. Bovendien moet de middenstander met een besteedbaar inkomen boven de 34.000 gulden vol gend jaar opnieuw een inkomens achteruitgang incasseren. De middenstand en de werkgevers hebben hun hoop daarom op het parlement gevestigd en willen een Lubbers akkoord zonder overles Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnen het kabinet is irritatie ontstaan over het feit dat minister Lubbers (economische zaken) zonder overleg in het kabinet toestemming aan Hoogovens heeft gegeven mogelijke investeringen in Zuid-Afrika in studie te nemen. Premier Den Uyl heeft gisteren na overleg met minister Lubbers besloten dit politiek zeer gevoelige onderwerp vrijdag in de ministerraad te bespreken. Premier Den Uyl en zeker de linkse ministers in het kabinet zijn tegen investeringen in Zuid-Afrika. Het semi-overheidsbedrijf Hoogo vens vormt samen met het Duitse bedrijf Hoesch het Nederlands- Duitse staalconcern Estel dat sinds enige tijd de mogelijkheid bestu deert een staalfabriek in Zuid-Afri ka te vestigen. Bij deze studie ko men ook politieke en ethische pro blemen aan de orde. Minister Lub bers zag, gezien deze benadering, geen aanleiding al bij voorbaat ne gatief te reageren en zijn toestem ming aan deze studie te onthouden. Premier Den Uyl neemt minister Lubbers kwalijk dat hij over deze zaak geen overleg heeft gepleegd. Premier Den Uyl was 'stomver baasd' toen hij ervan hoorde. Zelfs minister Van der Stoel (buiten landse zaken) was er niet in ge kend. De ministerraad zal er zich vrijdag over moeten beraden of de toestemming tot deze studie alsnog moet worden ingetrokken. PvdA en PPR hebben daar gisteren al op aangedrongen. De PPR-frac- tieleider Bas de Gaay Fortman wil mondelinge vragen over deze zaak stellen aan de ministers van eco nomische en buitenlandse zaken. De PvdA-buitenlandspecialist Relus ter Beek noemde de studie 'falie kant in strijd met het regeringsbe leid' ten aanzien van Zuid-Afrika. De Nederlandse regering kan parti culiere bedrijven er niet van weer houden toch te investeren in dat land, maar zal overheidsbedrijven daar toch zeker van moeten weer houden', zei de heer Ter Beek. De werknemerscommissaris bij het Estelconcern, VARA-voorzitter Kloos heeft verklaard niet tegen de vesti ging van de staalfabriek in Zuid- Afrika te zijn mits blank en zwart op het gebied van beloning, oplei ding en promotiekansen gelijk wor den gesteld. Voorts stelt hij de voorwaarde van vrije vakbewegin gen. Als deze voorwaarden gereali seerd zouden worden staan PvdA en ook KVP heel wat minder nega tief tegen deze investeringen, maar de kans dat dit zou gebeuren is uiterst klein. De AR-fractle had gisteren geen uitgesproken standpunt over deze zaak. Het AR-kamerlid Schakel, be kend om zijn genuanceerde opvat- Advertentie) Minister Lubbers: zonder overleg tingen over de apartheid, gaf als zijn persoonlijke mening dat deze investeringen niet in strijd met het regeringsbeleid zouden zijn. (Zie ook pag. 15) AMSTERDAM Verscheidene mo dellen van Fiat zijn deze week drie procent duurder geworden. Het gaat hierbij om de 127 en de 128, die thans respectievelijk 7550 en 9000 gulden kosten. Het kleine mo del 500 R is vijf procent in prijs verhoogd en kost thans 5690 gul den. (Advertentie) Moderne blouses in acryl, polyester en katoen. Uni en aqdessineerd.Jjf: 36/50 INTERNAT! erkend I verhuisbedrijf De Haan's Expeditie bv. I Alblasserdam-Edisonweg 4-Tel.01859-3333 (Advertentie) natuurlijke vitaminen haal nudevoordelige gezinsverpakking en bliJS fit, de hele winter door! mantelspecialist Rotterdam. Oude Binnenweg 127; Noordmolenstraat 63; Groene Hllle- dljk 200; Winkelcentrum Zuidplein, Hoog 577. Dordrecht. Sarisgang 6. Den Haag. Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leldsenhage, Jasmijnhof 8 Lelden. Haarlemmerstraat 163a. definitieve beslissing over het cen traal akkoord daarom afwachten tot meer duidelijkheid bestaat over de stellingneming van de Tweede Ka mer. De vakbeweging zegt daarop niet te kunnen wachten. Bij het ter perse gaan van deze editie zag het er naar uit dat een eindbeslissing niet zal worden geforceerd. Of het nog tot een centraal akkoord zal komen is uiterst onzeker temeer omdat werkgevers en werknemers gistermiddag ook nog vruchteloos hebben overlegd over een volledige openbaarheid van inkomen volgend jaar. Werkgevers en werknemers overleg den gisteren vruchteloos over deze kwestie. De vakbeweging bleef bij haar eis dat in het centraal akkoord een aanbeveling moet worden opge nomen dat volgend jaar de open baar van inkomens er moet komen. De werkgevers weigeren. Zij willen hooguit via hun eigen kanalen hun leden erop wijzen dat er emst moet worden gemaakt met de openbaar heid van inkomens. Later deze week komt de kwestie opnieuw aan de or de, maar het ziet er niet naar uit dat de partijen elkaar een stap na derbij zullen komen. Wim Kok, voorzitter van het NW, verklaarde dat deze kwestie hem 'bijzonder hoog' zit. Een centraal ak koord is meer dan alleen maar loon- afsprak^n maken. Een goede inko menspolitiek is voor ons net zo be langrijk en een eerste aanzet daar toe is openbaarheid van inkomens en een uitbreiding van de werkings sfeer van de cao's. Hoe hoog deze kwestie de vakbeweging zit blijkt ook uit het commentaar in 'De Gids', het orgaan van het CNV, deze week, waarin de weigering van de werk gevers scherp wordt bekritiseerd. Het bezwaar van de werkgevers dat openbaarheid van inkomens iemands persoonlijke vrijheid aantast acht het CNV aanvechtbaar: 'Waarom wordt die persoonlijke vrijheid pas boven de cao's zo'n kostelijk goed dat beslist moet worden beschermd. Hoe zit het dan met de persoonlijke vrijheid van ieder die wel onder een cao of een andere openbare salaris regeling valt. Maar daar weet dan niemand een antwoord op,' aldus het CNV. De openbaarheid van inkomens Is overigens niet de enige klip waarop het centraal akkoord wellicht zou kunnen sneuvelen. Werkgevers en werknemers hebben de regering gis teravond in niet mis te verstane taal te kennen gegeven, dat het pakket maatregelen van drieëneen- halfmiljard gulden de moeilijkheden nog lang niet uit de weg heeft ge ruimd. Die problemen zijn volgens de vakbeweging, dat de regering de werkloosheid onvoldoende heeft aangepakt. Zij eist daarom van de regering een aanzienlijke verbetering van perso neelsbezetting en van de outillage van de Gewestelijke Arbeids Bu reaus, een verplichte melding van de vraag naar arbeidskrachten bij de GAB's, een wet inzake tijdelijke meldingen van omvangrijke ontsla gen, een garantie dat bij her- en bijscholing de arbeidsplaats bezet blijft. De vakbeweging heeft ook twijfels over het realiteitsgehalte van de door de regering becijferde koop krachtverbetering van het inkomen met tweeënhalf tot drie procent, onder meer om dat de regering de prijsstijging volgend Jaar waar schijnlijk te laag heeft getaxeerd, namelijk 9,5 procent De vakbewe ging vraagt daarom om een scherp prijsbewakingsbeleid. De vakbeweging vindt het tenslotte beter dat de vijfhonderd miljoen gulden niet in het fonds van de al gemene kinderbijslagwet wordt ge stort, maar in het fonds van de kin derbijslagwet loontrekkenden. Ar beidsintensieve bedrijfstakken zou den er dan meer van profiteren. De vakbeweging heeft haar wensen gisteren ook kenbaar gemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. De kritiek van de gezamenlijke werkgevers (dus inclusief de mid denstand en de landbouw) is ook niet mis. In een brief aan de Tweede Kamer zeggen zij dat het pakket re geringsmaatregelen de rendements positie van het bedrijfsleven nau welijks verbetert. Mede daarom zou het pakket een onvoldoende bijdra ge leveren tot de bestrijding van de werkloosheid. De werkgevers wijzen er ook op dat een loonkostenstijging van dertien procent voor zeer grote delen van het bedrijfsleven te hoog is. De middenstand heeft het stuk me- deondertekend, hetgeen erop wijst dat het werkgeverskamp niet langer verdeeld is. Dat betekent echter te vens een verkleining van de kans dat het bedrijfsleven het eens zal kunnen worden over loonafspraken voor volgend jaar. De middenstand heeft becijferd dat de loonkosten stijging in zijn sector volgend jaar ruwweg zo'n twee procent hoger uit valt. Voor het eerst in de geschiedenis ontving de Japanse keizer gis teren een Amerikaanse president. Keizei Hirohito kreeg van pre sident Ford de uitnodiging eens naar de Verenigde Staten te ko men voor een officieel bezoek. Zie ook pagina 9 Binnenland Ongelukken in verkeer cen traal geregistreerd 7 Moleculaire rotstreken13 Starfigther 13 Buitenland Met minder olie en gas niet minder gelukkig 9 Kerk Hervormd kerkbegrip op de helling 2 Sport Italië twijfelt 10 Economie Zuid-Afrika heeft veel belang bij staalprojekt15 Nieuwe hoeken 2 Lezers schrijven 2 Rail 10 en tv 6 Strips, feuilleton 6 Dichtbij en verder 7 Weer 7 'elke bond !s meneer aange- Van een verslaggever DEN HAAG Sedert juni van het vorig jaar hebben in totaal ongeveer zestig bedrijven met bij elkaar ongeveer twintigdui zend werknemers bijzondere hulp van de regering ontvangen voor de instandhouding van die arbeidsplaatsen. In juni van het vorige jaar is de regering begon nen deze bijzondere hulp, onder meer in de vorm van subsidies, te verstrekken. Daarnaast werden en worden nog steeds bedrijven, die hulp nodig hebben, geholpen met kredieten van de Nationale In vesteringsbank, waarvoor staats garantie wordt verleend. De hulp voor de zestig bedrijven staat ven werd de steun verleend in de vorm van subsidies. Met bij zondere financieringskredieten werden verder 25 bedrijven met een kleine negenduizend werk nemers geholpen. Van de bedrij ven die met hulp uit de werkge- legenheidspot in stand worden gehouden, behoren er dertien tot de metaal- en zeven tot de tex tielindustrie. buiten deze normale hulpverle ning: het gaat hier om bedrij ven. die niet voor deze normale hulpverlening in aanmerking kwamen en die een beroep op de staat hebben gedaan om speciale hulp omdat hun voortbestaan is gevaar kwam. De laatste tijd neemt het aantal van dit soort aanvragen toe. Uit de werkgelegenheidspot wer den sedert juni 1973 tot begin november van dit jaar 27 bedrij ven met in totaal een kleine tienduizend werknemers ge steund. Voor 22 van deze bedrij- Met deelneming via het indus trieel garantiefonds zijn voorts vier ondernemingen met totaal achthonderd werknemers ge steund. Door een bijzonder soe pele toepassing van de krediet beschikking voor het midden- en kleinbedrijf zijn zeven onder nemingen met ongeveer zeshon derd werknemers geholpen. Diplomatiek is onbeschrijflijk. Daarom kan keizer Hirohito het tegen president Ford hebben over een 'ongelukkige periode' die in het verleden voorviel ondanks de overigens ook toen 'hartelijke betrekkingen' tussen Amerika en Japan. Onbeschrijflijk. Toch in de krant. Juist daarom. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel Is niet nodig, üle betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1