Frankrijk gaat vandaag plat Metro oostlijn gaat naar C.S. VVDM: legerleiding blokkeert oogsthulp duizenden militairen hets voor deling in gewesten Van der Louw kost iets meer dan Thomassen Chirac: vakbonden zijn een slopersclub !n deze krant ■la diefstal van de halve cent 5 gulden armer gezegd 'Gewapende' demonstratie Onderzoek kwaliteit aardappelen Prijs van benzine één cent omlaag Politie bekijkt voor 150 gulden aan sexblaadjes Brazilië keert zich af van militaire junta RECTIFICATIE PUZZELMEE 16-11-1974 Mat van Columbus Floep Gijzeling in de VS Leidse Courant DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 195 patsende «-omgeving ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam BIJ~VERDUYN 1NTERI ElR VERZORGING RIJNSBURG Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal f 36,05 Afd. Bezorging vanaf „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 1.30 uur an een qnzer verslaggevers nsOTTERDAM De nieuwe bur- emeester van Rotterdam, André an der Louw, gaat de Maastad at 44.420 gulden kosten. Dit be- b rag is op de gemeentebegroting an 1975 voor bem uitgetrokken, let salaris, van Van der Louw 1, volgens een woordvoerder -fan het ministerie van binnen landse zaken, in de buurt van de a180.000 gulden liggen. Kinder- ez ijslag en vakantietoelage zijn n et bij inbegrepen. Behal- a- e de 180.00 gulden krijgt hij A|ok nog een zogenaamde ambts- oelage van zesduizend gulden. b onze Haagse redactie HAAG De ministers De Fortman (binnenlandse za- en Gruijters (ruimtelijke or- ig) hebben gisteren de lang ichte ontserp-schets voor de re bestuurlijke indeling van gepubliceerd. De schets en elt ons land in 44 gebieden eabinnen er tussen de verschil- gemeenten een zekere afhan- heid bestaat en samenwerking amenwerking van verschillen- imeenten in een bepaalde re- 'gewest is de laatste jaren noodzakelijker geworden, problemen, zoals openbaar er en milieubeleid, gaan over smeentegrenzen heen. Aan de van de nu gepubliceerde aurschets voor de bestuurlijke ng zullen in de toekomst ge- worden gevormd. ''gens houdt dit niet in dat er 4 gewesten zullen komen, om ort problemen aan te pakken. Tweede Kamer bestaat grote :ur voor sterke gewesten met imvangrijk takenpakket. Hoe !r het gewest, hoe minder ta- et op zich kan nemen. Daar- eoelt de Kamer meer voor 20 gewesten dan woor 44. rder pagina 5, 3e kolom. een verslaggever (1NHEM Door diefstal van halve cent is een schade 275 gulden ontstaan. Het intstuk werd uit een munt- fek gestolen tijdens een ruil- prs in Musis Sacrum in Arn- m. Het muntje dateerde uit Uilen een zakelijke discus- leren en ons niet blind sta- de CDA-ogen van de mi- i Ir. P. A. M. Cornelissen over j het Oosterschelde-debat. pklaringen klaringen en op de meeste atsen droog. Matige wind zuid tot zuidwest ruimend ar west tot noordwest en de kust tijdelijk toene- nd tot krachtig. Maximum hperaturen rond 9 graden. DRGEN EN OVERMORGEN: atselijk regen en iets lagere ddagtemperaturen rgen zon op: 08.08 onder: 16.43 maan op: 12.44 onder: 22.56 en en tangen rond is van Bewaring Op de gemeentebegroting staat verder dat de gemeente voor het onderhoud van de burgemeester woning een bedrag van 12.000 gulden uittrekt. Van dit bedrag betaalt Van der Louw een ge deelte zelf. Voor het genot van de woning is hij jaarlijks 7406 gulden yerschuldigd. Van der Louw kost de gemeente een kleine 22.000 gulden meer dan zijn voorganger, burgemees ter Thomassen. Voor hem was op de begroting in 1974 een bedrag van 222.133 gulden per jaar uitgetrokken. Het verschil tussen de 180.0000 gulden salaris en de 244.000 gul den op de begroting ligt in de lasten, die de werkgever, c.q. de gemeente Rotterdam, voor werk nemer Van der Louw moet beta len. Voor de wethouders is op de Rotterdamse begroting 845.122 gplden per jaar uitgetrokken. Per wethouder Komt dat neer op een 105 000 gulden per jaar. De wethouders ontvangen een sala ris dat in de buurt van de 80.000 gulden ligt. Het hoeft geen betoog dat zowel de burgemeester als de wethou ders een flinke duit naar de fis cus moeten brengen. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De dag van vandaag is in de Franse pers al bij voorbaat 'zwarte dins dag' genoemd vanwege de algemene staking die is afgekondigd. Een zeer groot deel van de 21 mil joen werknemers zaj aan de stakingsoproep gehoor geven. Terwijl de Amerikaanse president Gerald Ford op het vliegveld van Tokio in de Japanse hoofdstad aankwam, werd er op tal van plaatsen in de Japanse hoofdstad gedemonstreerd. Deze ultra-linkse betogers voorzagen zichzelf van helmen, doeken, tegen traangas en bamboe-stokken om voorbe reid te zijn op een eventueel treffen met de nofit'c Zie ook pagina 9 Van een onzer verslaggevers GOES Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) willen tussen de drie- en vierduizend militairen meehel pen de oogst in Zeeland binnen te halen. Maar deze soldaten krij gen van de legerleiding geen toestemming Een WDM-onderzoek heeft dit uitgewezen. Het actiecentrum in Goes zit nog steeds te springen om extra hulp. Vooral voor het rooien van de aard appels zijn veel meer dan de 2900 militairen nodig die nu al in Zee land werken. De schade in het zuidwestelijk landbouwgebied be draagt volgens de coördinator, de heer B. Goeman, nu al vijftig mil joen gulden. Als de aardappels in de grond blijven zitten, en daar bestaat grote vrees voor, dan komt er nog eens een schadepost van tachtig miljoen gulden bij. De heer Goeman hoopt dat de bieten nog wel gerooid kunnen worden. Dit zou een schadepost van 140 miljoen gulden minder betekenen. De stem ming onder de boeren daalt met de dag. De drie landbouwconsulentschap- pen in zuidwest Nederland zijn gis teren begonnen met een groot scheeps onderzoek naar de kwaliteit van de nog in de grond staande aardapppelen. Het consulentschap wil de volgende week vrijkomende hulp van vrijwilligers en militairen dan zijn de uien en gladiolen namelijk goeddeels binnengehaald bij de aardappelenoogst niet verspillen. Alleen de goede aardap pelen moeten gerooid worden; van- Van een verslaggever DEN HAAG De prijs van benzine gaat donderdag één cent per liter omlaag, tegelijk zal de prijs van de stookolie worden verhoogd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteravond medegedeeld. De verlaging van de benzineprijs met ingang van donderdag geschiedt tegen de zin van de olie-industrie, naar blijkt uit een commentaar van de Shell. Men spreekt van een prijs verlaging, die door de minister van economische zaken is opgelegd. Het ministerie van economische za ken heeft medegedeeld, dat de be slissing is gebaseerd op de markt ontwikkeling. Op de vrije markt is de benzineprijs wat gedaald terwijl op de stookoliemarkt de ontwikke ling juist andersom is daar dit onderzoek. AR-fractievoorzitter Aantjes wil dat de regering op korte termijn een verklaring aflegt over de maatrege len die zij zich voorneemt in ver band met de noodsituatie in Zee land. Op een bijeenkomst van de AR-kamercentrale in Den Haag kondigde hij aan vandaag hierover in de Tweede Kamer vragen te zullen stellen. Minister mr. A. van der Stee (land bouw en visserij) wijst het inschake- Van een verslaggever ROTTERDAM Een post van honderdvijftig gulden die op de Rotterdamse gemeentebe groting staat 'ter bestrijding van de pornografie' blijkt be stemd te zijn voor aankoop van sexblaadjes. "Op die manier weten de politiemensen wat er in die blaadjes staat Het is een kleine taak van de zeden- en kinderpolitie, maar er zijn toch centjes voor nodig', licht te een woordvoerder van de Rotterdamse politie toe. In de begroting van het lopende jaar stond er 125 gulden voor het zelfde doel, in die van 1973 44,75. De regering heeft de vakbonden op ongemeen felle wijze verweten uit te zijn op vernietiging van de eco nomie. Eerste minister Jacques Chirac noemde de vakbonden in een televisierede een 'sloperclub', uit op verlamming van de econo mie. Hij zei bang te zijn dat Frank rijk opnieuw getroffen zal worden door de 'oude demonen' die in het verleden het land uiteen reten. Minister van financiën Jean - Pier re Foucade zei dat de keus voor de werknemers 'eenvoudig' is: of zij verzekeren de werkgelegenheid in het land voor jaren en behoeden Frankrijk voor een ernstige econo mische crisis, of zij aanvaarden de ineenstorting van de Franse econo mie. De twee grootste vakbonden, de communistisch georiënteerde CG1 en de linkse CFDT, houden echter vast aan hun stakingsoproep maar hebben zich wel bereid verklaard tot overleg met de regering om de arbeidsrust in het land te doen terugkeren. De bonden willen met het neerleggen van het werk van daag protesteren tegen het verso be- RIO DE JANEIRO (UPI) Het prestige van Brazilië's tien Jaar ou de militaire regering heeft een ern stige deuk gekregen door de winst van de enige oppositiepartij, de de mocratische beweging bij de ver kiezingen. De nieuw gekozen volks vertegenwoordigers hebben welis waar amper invloed op het beleid omdat de militaire heersers het parlement hebben veranderd in een machteloos instituut zonder werke lijke bevoegdheden, maar wel blijkt uit de verkiezingsuitslag de groei ende ontevredenheid onder de Bra zilianen over het beleid van de militaire regering. De oppositiekan didaten hebben de junta berispt omdat zij er niet in slaagt de infla tie aan te pakken en omdat zij de rijken bevoordeelt boven de armen. Ook werd voorzichtige kritiek geuit op het dictatoriale karakter van de militaire regering. De Braziliaanse democratische be weging (MDB) versloeg de rege ringsgezinde behoudende arena partij in achttien van de 22 Brazili aanse staten, waaronder het dicht bevolkte industriedistrict Sao Paulo en in de belangrijke staten Rlo de Janeiro en Guanbara. De verkiezin gen, voor een deel van senaat en huis van afgevaardigden en dis- trictsllchamen, vonden afgelopen vrijdag plaats maar de regering zal de officiële resultaten pas over en kele dagen vrijgeven. len van BB-noodwachters bij de oogsthulp af. In antwoord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerleden noemt hij de wense lijkheid van dergelijke hulp twijfe- achtig omdat de noodwachters daardoor aan hun normale werk zaamheden in beroep of bedrijf worden onttrokken. AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft in meer derheid besloten de oostlijn van de metro af te bouwen. Een motie van de PvdA-er Pitt Treumann om het doortrekken van de lijn door de Nieuwmarktbuurt naar het Centraal Station uit te stel len, werd verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Het CDA, dat bij de vorige stemming over de motie de zaal verliet, sprak zich nu tegen uitstel uit, waardoor een duidelijke beslissing nu wel tot stand kwam. Het argument van de christen-de mocratische fractie om nu wel te stemmen, lag opgesloten in de be antwoording door burgemeester Samkalden en wethouder Lammers op vragen van de CDA-fractieleider Heerma. De confessionelen waren er bij de aanvang van het hernieuwde debat over de metro nog steeds niet van overtuigd dat door de raad ge nomen besluiten door het college zouden worden uitgevoerd. De CRA- ers zagen in de houding van PPR- wethouder Roel van Duyn in het verleden en ook in zijn huidige functie als wethouder van Amster dam geen voldoende garantie dat hij raadsbesluiten ook loyaal wenste uit te voeren. Burgemeester Samkalden verklaarde desgevraagd namens 'de grootst mogelijke meerderheid van het college' dat er geen twijfels mochten bestaan ov?r de opstelling van de wethouders. Ook Van Duyn zou zich bereid verklaard hebben besluiten van de raad uit te voeren. De CDA-fractie besloot na een korte schorsing de twijfels jegens Van Duyn ondergeschikt te achten aan het belang van de hoofdstad: door trekken van de oostlijn was een gro te noodzaak. De PSP-wethouder Huib Riethof stemde ook nu tegen de motie-Treu- msnn en gaf daarmee geen gehoor aan de eis van zijn partij om het verzoek om uitstel te steunen. Aan het begin van het debat gelaste burgemeester Samkalden dat Tlne Hofman (een bewoonster uit de Nieuwmarktbuurt en fel tegenstand ster van de oostlijn) van de publieke tribune ontruimd werd. Veertien po litieagenten Voerden de order van de burgemeester uit, ondanks hevige protesten van raadsleden en toe schouwers. ringsprogramma van de Franse president Valery Giscard d'Estaing en tegen het uitblijven van afdoen de maatregelen tegen de economi sche teruggang. Verder eisen de bonden loonsverhoging en grote ze kerheden dat de werkgelegenheid in het land niet al te veel zal worden aangetast. Eerste minister Jacques Chirac heeft gezegd dat de regering het versoberingsbeleld niet zal verande ren. Hij zei dat als de regering zou toegeven aan de eisen van de vak beweging de prijsstijgingen nog groter zouden zijn en de werkloos heid sneller zou toenemen. De politie in Parijs is gisteravond aanzienlijk versterkt in verband ADVERTENTIE In Codering 23 van de prijs vraag staat een fout. De juiste Codering is: 6 - 16 - 20 - 22 - 21 - 33 24 - 23 - 27 - 13. met een werknemers demonstratie vandaag. Tienduizenden arbeiders zuilen van de Place de la Bastille naar het Gare de l'Est trekken. In Parijs werden gisteravond vergelij kingen gemaakt met de arbeidson rust die vooraf ging aan de opstand van arbeiders en studenten in mei 1968. Voor de bakkerwinkels in Parijs stonden gisteravond lange rijen. Men vreest dat door het. uitval len van de stroom vandaag niet kan worden gebakken zodat het stokbrood waar de Fransen niet zonder lijken te kunnen niet te koop zal zijn. Huisvrouwen sloegen gisteravond verder in ijltempo an der voedsel en kaarsen ln. Ondertussen waren meer dan 3500 militairen bezig de hopen vuilnis op te ruimen die overal op de straten liggen vanwege de staking van de reinigingsdienst. Bij de Franse PTT wordt reeds langer dan een mand gestaakt en nu al is zeker dat de Fransen het verzenden van kerst- en nieuwjaarspost beter achterwege kunnen laten omdat de stapels post die er nu al liggen dan nog niet verwerkt zullen zijn, laat staan dat de wenskaarten bezorgd zullen worden. Gisteren legden ook de spoorarbeiders in het oosten en noorden van het land het werk neer. Vandaag zullen collega's in het hele land met hen meedoen, terwijl ook metro- en busdiensten grotendeels plat gaan zodat het voor hen die aan de stakingsoproep geen gehoor geven bijna onmoge lijk zal zijn op het werk te komen. AXEL In het Zeeuwse Axel is een 'Columbus-mat' gedemon streerd. De mat is een Zweedse vinding bestaande uit geprofileer de polyetheenbuizen, waarmee zwaar materieel over drassige-, klei-achtige-, of losse ondergrond verplaatst kan worden. Met de 'mat van Columbus' hoopt men de benarde situatie in het Zeeuw se landbouwgebied te lijf te kunnen gaan. De Staat der Nederlanden is een adembenemend bedrijf. Iemand rondt ergens wat loonkosten af, en FLOEP dat scheelt een half miljard op de begroting. Heel leerzaam. Toch blijven wij ook op de kleintjes passen. Om groot te worden. Abonneer eens iemand. Dat scheelt weer. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS:GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAO: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd pa raat map brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Binnenland Krant en boek op school 7 Beginnend hoogleraar moet minder verdienen 11 Buitenland VN-leger kan bij Golan blij ven 9 Kerk Heering heelt gelijk 2 Sport Van der Kuylen in Oranje 10 Economie Tax-free shops West Euro pa: omzet 800 min 13 WASHINGTON (AP. Reuter) Sinds gistermiddag wordt in de Phi- lippijnse ambassade in Washington de ambassadeur van dat land, Eduar- do Z. Romyaldez door een Phlllpijn in gijzeling gehouden. De man, waar van niet vaststaat of hij alleen zou hebben geschoten, waarbij twee ge wonden zijn gevallen. De overvaller was de ambassade binnengekomen door te zeggen dat hij een afspraak had en zou toen zijn revolver ge trokken hebben, aldus een agent van de EPS, die ambassades en diploma ten in Washington beschermt. Over de eisen van de overvaller was gis teravond laat nog niets bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1