Israël benadert in bezet Jordaangebied gematigde Palestijnen VS geven geen extra voedsel I Japan vreest rellen bij bezoek van Ford Demonstraties en staking in Spanje Verzoening tussen Peking en Moskou op komst „Een pure rechtdoorzee baai, zo is dat." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. James Baldwin Als Beale Streel kon praten Roman Wrijvingen binnen regering Brazilië heeft last van rat en builenpest Amnesty actief in West-Afrika Strakkere regels voor proces Baader-Meinhof TROUW KWARTET ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7 KtjW JERUZALEM, NEW YORK (AP, Reuter, UPI) Vooraanstaande Arabie ren op de bezette westelijke Jordaanoever hebben meegedeeld dat Israël poogt de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in dit gebied de wind uit de zeilen te nemen door andere Palestijnse leiders naar voren te schuiven. Deze acties hebben, aldus de Arabi sche notabelen, weinig kans van slagen. Volgens de Arabische zegslieden heeft Israël in de afgelopen weken gepoogd Arabische plaatselijke ver tegenwoordigers. die niet aan de PLO gebonden zijn naar voren te schuiven in het bezette gebied. Dat zal niet lukken, aldus de zegslieden omdat 'geen Palestijnse leider in de bezette gebied het zal aandurven te zeggen dat hij de Palestijnen verte genwoordigt. sinds de Arabische wereld in Rabat de PLO daartoe heeft aangewezen'. Volgens de no tabelen staat 90 procent van de Arabische bevolking in het gebied ten westen van de Jordaan achter Aarafats organisatie. Volgens waarnemers bevestigt dit Israëlische streven de vermoedens dat Tel Avlv thans tracht een on derscheid te maken tussen Palestij nen, die de staat Israël willen tor pederen (de 'terroristen', naar het woordgebruik van Israël) en Pales tijnen die Israël wel als staat willen aanvaarden. Een verwijzing in die richting was al gedaan door minis ter van defensie Sjimon Peres, die eerder zei dat zijn land met Arabie ren en Palestijnen wilde praten maar niet met 'terroristen'. Premier Jitzak Rabin had tevens verklaard dat hij een 'alternatief' zag voor overleg met de Palestijnen buiten de PLO om. die voor Israël onaan vaardbaar blijft. Waarschuwing Van een onzer verslaggevers ROME De regering van de Verenigde Staten is niet bereid om de Amerikaanse voedselhulp aan de arme landen onmiddellijk met een miljoen ton te verhogen. Dit is in Rome op de wereldvoedsel- conferentie bekend gemaakt. De Amerikaanse delegatie in Rome had de regering van president Ford gevraagd om nu direct een miljoen ton extra voedselhulp te geven om de ergste nood in de wereld te lenigen. Washington heeft dit ver zoek afgewezen, zo vertelde een de legatielied gisteren in Rome. De Amerikaanse minister van land bouw Earl Butz bevestigde later op een persconferentie, dat zijn rege ring nu geen toezeggingen voor ex tra hulp wil doen. Hij zei dat ver hoging van de Amerikaanse hulp tot sterke prijsstijgingen in eigen land zou leiden. Minister Butz viel fel uit tegen drie Amerikaanse se natoren. die in Rome waren en sterk hadden aangedrongen op meer hulp van de VS voor de hon gerenden. Commissie II van de conferentie in Rome werd het gisteren eens over een resolutie voor een stelsel van uitwisseling van informatie over de landbouwproduktie over de gehele wereld. De commissie kwam tot de conclusie, dat de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenig de Naties (de FAO) het best leiding kan geven aan dit stelsel. De be doeling is dat dreigende voedselte korten tijdig worden gesignaleerd doordat de regeringen elkaar ver tellen hoe het in hun land gesteld is met de landbouwproduktie. lingsfonds voor de derde wereld zal vrijwel zeker door de voltallige ver gadering worden aangenomen. Ook het voorstel voor voedselhulp van tien miljoen ton in het jaar 1975-76 zal het wel halen. Over de uitvoering van deze laatste resolu tie zullen de invoer- en uitvoerlan- dcn voor het eind van dit jaar nog nader overleggen. De zogenaamde ijzeren voorraad van 500.000 ton. die de graanproducenten zouden moeten aanhouden om eventueel hulp te kunnen verlenen, is uit de resolutie verdwenen. Wel zullen zij voldoende graan in voorraad moe ten houden om direct bij te kun nen springen waar dat nodig is. Sowjet-Unie Vandaag slot De wereldvoedselconferentie zal vandaag worden beëindigd. De re solutie over een landbouwontwikke- (ADVERTENTIE) Deze steun staat los van de tien miljoen, die FAO-directeur-gene- raal dr. Addeke Boerma had ge vraagd aan de graanproducenten. Het plan Boerma betreft directe hulp in de komende maanden aan hen die van honger dreigen te ster ven. Het overleg hierover is gevoerd op lunchbijeenkomsten. Het zal op 29 november in Rome worden voort gezet en daarbij zal ook de Sowjet- Unie aanwezig zijn. Boerma heeft deze week eenmaal apart overleg gevoerd met de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie. Er gaan ge ruchten, dat dit land nog dit jaar tot de FAO zal toetreden. De Sow- je-Unie is één van de veroorzakers van de prijsstijgingen op de graan markt. waardoor de ontwikkelings landen het eerst zijn getroffen. Verassenderwijs heeft West-Duits- land zich tegen de resolutie over het speciale ontwikkelingsfonds voor de landbouw in de derde we reld gestemd. De Westduitse gede legeerde vertelde dat zijn land hulp zal blijven verlenen via de bestaan de organen en tegen de instelling van nieuwe fondsen is. Wel zal de bondsrepubliek hulp in de land bouwsector voor het komend jaar opvoeren van 185 miljoen dollar tot 400 miljoen. Premier Rabin heeft Syrië gisteren gewaarschuwd het troepenschei dingsakkoord over de Golan Hoog ten niet te schenden, omdat het anders Israël, sterk en tot weer stand bereid, op zijn weg zal vin den. Rabin beschuldigde de Sowjet- Unie ervan de spanningen in het Midden-Oosten aan te wakkeren door een stroom van wapens naar de Arabische landen en speciaal naar Syrië te sturen. 'Ik wil graag zeggen dat op dit moment 20 Rus sische oorlogsschepen aan het los sen zijn in de Syrische haven Lata- kia'. aldus Rabin. Over het troepen scheidingsakkoord merkte de pre mier nog op dat Israël dit bestand niet als eerste zal breken. Het Egyptische dagblad Al Akhbar heeft Israël ervan beticht voorbe reidingen te treffen voor een nieu we oorlog tegen de Arabische lan den. Het straffe bezuinigingspro gram met devaluatie en prijsverho gingen is, aldus het blad. een on derdeel van die oorlogsvoorberei dingen. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Israël, na de spectaculaire aanwezigheid en de rede van Jasser Arafat, opnieuw een diplomatieke nederlaag moeten incasseren. De vergadering besloot met 75 tegen 23 stemmen en 18 onthoudingen Israël niet voortdu rend de gelegenheid te geven tot een weerwoord na aanvallen tegen dit land door Arabische of andere landen. Besloten werd dat per delegatie slechts één verklaring in het Pales- tina-debat mocht wprden afgelegd. Nederland en de andere EG-landen befioorden tot de tegenstemmers, evenals de Scandinavische landen, de VS, Canada en een aantal La- tij nsamerikaanse landen. Minister overlijdt Een dramatisch feit tijdens het VN- debat over Palestina was gisteren het overlijden van minister van buitenlandse zaken Omar Al-Saqqaf van Saoedi-Arabië. Hij stierf op 51- jarige leeftijd in zijn slaap in zijn hotel in New York. De doodsoor zaak zou een hartverlamming zijn. Saqqaf had eerder al gezegd dat hij zich onwel voelde. (ADVERTENTIE) COURVOISIER Le Cognac de Napoléon De enige cpgndt die je overeen Waterloo heen helpt. @1,75 De studenten, die van de centrale universiteit optrokken naar het centrum van Madrid, droegen leu zen bij zich als 'Weg met de dicta tuur' en 'Studenten samen met de arbeiders'. Zij werden na korte tijd verspreid door een grote politie macht. Donderdag waren enkele honderden studenten in Barcelona de straat op gegaan om steun te betuigen aan stakende arbeiders. Volgens bronnen uit de werkne merskringen zijn er momenteel 4.000 Spaanse arbeiders betrokken bij stakingen of andere acties. In Barcelona staken 18.000 man van de Seat-autofabrieken. Voor zover bekend zijn er in Barcelona vier demonstranten gearresteerd. Deze week zijn twee gevangenen in Madrid schuldig bevonden aan me deplichtigheid aan de moordaanslag op de vorige Spaanse premier Luis Carrero Blanco, die vorig jaar de cember werd gedood. Het zijn een vrouwelijke psychiater en een lei der van de ondergrondse vakbond. Zij werden in september aangehou den. De internationale organisatie voor politieke vluchtelingen. Am nesty International, heeft een on derzoek gevraagd naar de behande ling van de vrouw in de gevange nis. Er is gemeld, dat zij zowel geestelijk als lichamelijk gemarteld is. In totaal zijn er dertien mensen Ongeveer vierduizend studenten en arbeiders trokken vrydag door Tokio om duidelijk te maken, dat zij het bezoek van de Amerikaanse president Ford aan Japan niet op prijs stellen. TOKIO (UPI, Reuter) Enkele duizenden studenten en arbeiders hebben gisteren in de Japanse hoofdstad Tokio gedemonstreerd tegen de komst van de Amerikaanse president Ford, die daar maandag wordt verwacht. De organisatoren zeiden, dat deze betoging de eerste was in een reeks anti-Amerikaanse demonstraties van de communistische en socialis tische partijen in Japan. Het be zoek van Ford zal bovendien wor den aangegrepen voor acties tegen premier Tanaka, op wie zeer veel kritiek is. Begin deze week moest hij zijn kabinet drastisch wijzigen om een crisis binnen zijn eigen partij te kunnen bezweren, maar de kritiek van zowel links als rechts is sindsdien niet verflauwd. De onvre de onder de werknemers en werk gevers wordt vooral veroorzaakt door de enorme inflatie in Japan. De geldontwaarding zal dit jaar on geveer 22 procent bedragen. De Japanse regering houdt er reke ning mee, dat het bijzonder rumoe rig zal zijn gedurende het vierdaag se bezoek van president Ford. Er zullen in Tokio 25.000 man politie op de been zijn om de Amerikaanse bezoeker te beschermen. Ford is de eerste Amerikaanse president, die na de Tweede Wereldoorlog naar Japan komt. Hij zal behalve Tokio ook de stad Kioto bezoeken. De politie van Tokio ondervroeg gisteren acht leden van de marxis tische jongerenbeweging in ver band met de aanslagen op -de Rus sische en de Amerikaanse ambassa des van donderdag. Er werden toen brandbommen geworpen naar beide ambassades, die overigens niet veel schade aanrichtten. De politie heeft documenten gevonden, waaruit blijkt, dat de marxistische jongeren organisatie ongeveer 2500 man zal mobiliseren om tegen Ford te de monstreren. (ADVERTENTIE) BRUNA MADRID (UPI) In de Spaanse hoofdstad is het gisteren tot botsingen gekomen tussen honderden demonstrerende studenten en de politie. aangeklaagd in verband met de aanslag op Carrero Blanco. Tien van hen houden zich waarschijnlijk schuil in Frankrijk. Conflict Binnen de Spaanse regering woedt volgens kringen in Madrid, de strijd tussen hervormingsgezinden en de mensen van de harde lijn nog voort. Iets van dit conflict kwam vorige maand naar buiten bij het ontslag van de 'liberale' minis ter van voorlichting Pio Cabanillas. die geprobeerd had de censuur op pers en televisie wat te verzachten. De meer conservatieve politici in het kabinet van premier Carlos Arias Navarro richter, zich nu tegen het plan voor zogenaamde politieke genootschappen. Deze verenigingen zouden een eerste aanzet kunnen zijn voor een doorbreking van het starre systeem onder generaal Franco, dat maar één politieke par tij toestaat. De conservatieve kabi netsleden verzetten zich tegen een grotere politieke vrijheid en probe ren premier Arias plan voor 'poli tieke genootschappen' tegen te houden. Volgens waarnemers in Madrid hebben zij daarbij de steun van generaal Franco, die na zijn ziekte van afgelopen zomer, terug is op het politieke toneel. De weifelende stappen in de rich ting van één of andere soort ver zoening werden duidelijk zichtbaar toen Peking meer dan een jaar geleden begon het gevaar van een oorlog tegen Rusland wat minder reëel te achten. Volgens de nieuwe leus in Peking heette het dat Rus land alleen maar 'een schijnbewe ging naar het Oosten' maakte, ter wijl het het Westen bedreigde, maar deze leus ging, enigszins on samenhangend, vergezeld van de oude beschuldigingen dat Moskou daarnaast ook nog eens een aanval op China voorbereidde. De meeste westerse waarnemers hebben vooral aandacht geschonken aan die oude beschuldiging over de Russische aanval en het nieuwe thema werd als louter propaganda afgedaan. Maar deze propaganda was anders. Peking stelde Moskou voor de keu ze. Het Kremlin kon op de nieuwe leuze antwoorden of ze negeren. Moskou zond een aantal positieve signalen terug, maar deze werden overschreeuwd door de dreigende geluiden die uit de voortdurende machtsstrijd in Peking naar boven kwamen. De verzoening met Rus land is duidelijk een belangrijke zaak in deze machtsstrijd, en het anti-Sowjet lawaai van de voor standers van de harde lijn in het Chinese leiderschap werden in het Westen ten onrechte gezien als een negeren door Peking van de toena deringspogingen van de zijde van de Sowjet-Unie. Nog niet zo lang geleden is echter Peking's bezorgdheid voor een plot selinge Russische aanval op China, behoorlijk verminderd. In plaats daarvan zijn de Chinese leiders nu bezig buitenlandse gasten te vertel len dat de Sowjet-Unie in de naas te toekomst géén oorlog tegen Chi na zal voeren. Dit kan alleen maar betekenen dat zij die vorig jaar de leuze over 'de schijnbeweging naar het Oosten' hebben gehanteerd sinds die tijd in de machtsstrijd in Peking de overhand behaald heb ben, en dat het vooruitzicht op verzoening dat in de leuze van een jaar terug opgesloten lag nu tot praktische politiek verheven is. De laatste Chinese gelukwens aan Moskou ter gelegenheid van de ver jaardag van de oktober-revolutie, die erop wijst dat Peking het Sow- jet-aanbod van een niet-aanvals- verdrag aanvaardt, komt dus niet zo maar uit de lucht vallen. Die waarnemers die vorig jaar gewei gerd hebben om enig belang te hechten aan de eerste signalen kunnen nu niet gemakkelijk van koers veranderen Maar hogere functionarissen die de visie van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, blij ven steunen dat een verzoening onwaarschijnlijk is, nemen daar mee een zeer zware politieke ver antwoordelijkheid op zich. Net zoals die functionarissen die de leiders in het Westen aan het eind van de vijftiger jaren vertelden dat er niet zoiets als een conflict tussen China en de Sowjet-Unie bestond. Hoe ver officiële verblindheid gaan kan bleek wel uit het antwoord dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Walter Robertson, in 1959 gaf op een serie artikelen waarin stond dat Rusland en China in een geheim gevecht waren ver wikkeld. Peking, zo zei hij. 'werkt nauw samen met Moskou'. Dat Rusland en China de weder zijdse voordelen die de samenwer king tussen hen opleverde zouden teniet doen door een onderlinge ruzie, achtte hij een wensdroom maar geen juiste voorspelling. De artikelen uit 1959 waarin stond dat 'de spanning tussen Peking en Moskou nog maar in het beginsta- m me nu :iet_ WASHINGTON Het onvermogen waardoor veel functionarissen in Washington en in andere hoofdsteden de juiste betekenis van het verbeterde klimaat tussen Moskou en Peking niet op waar de wisten te schatten zou er wel eens toe kunnen leiden dat zij een historische wending in de gebeurtenissen gemist hebben. De verzoening tussen Rusland en China die zich nu aftekent kan voor de wereld even belangrijk zijn als het conflict tussen die twee toen het tenslotte in het begin van de zestiger jaren in de openbaarheid kwam, nadat het verscheidene jaren onder de oppervlakte gebroed had. RIO DE JANEIRO (Reuter) Ie Brazilië is een nieuwe epidemie vaE builenpest uitgebroken. In de staa: Bahia zijn onlangs vijf mensen aai deze ziekte overleden. Er liggen nol vijftien patiënten in ziekenhuizenjf Builenpest werd vroeger ook wel t 'zwarte dood' genoemd en heeft L de 14de eeuw honderdduizend» mensen in Europa ten grave gel voerd. De ziekte wordt door ratte verspreid. In Bahia weigerden landarbeiderl onlangs aan het werk te gaan oj sisalplantages uit vrees door rattei een te worden aangevallen. In de staa Parana vernietigden benden rattei [PI' hele korenvelden en het grootst abe deel van een bosbouwbedrijf. D rat is steeds moeilijker met gif t bestrijden, omdat steeds meer die ren bestrijdingsmiddelen ongedeeiïOOl kunnen consumeren. De gezond heidsdienst heeft erkend dat he dit ratten-probleem niet grootscheep 1. 1 kan worden aangepakt, omdat te duur zou worden. i i De Braziliaanse havendiensten zij; od op het ogenblik erg waakzaam oi^e te voorkomen dat er een 'superra öe van Europese herkomst het lan !e J binnendringt. Dit beest zou in Sen muun zijn geworden voor vrijwi m alle gifstoffen. De 'gewone' rat I lan Brazilië wordt verantwoordelijk g en steld voor de dood van 300 mensi ig c per jaar, ziekten bij 200 mensen e. aai een schade van 200 miljoen guide ig. te? Bezoek DDR goedkopei °n BERLIJN (AP) Westerse bezo c kers die naar de DDR gaan hoevi je voortaan minder marken per di verplicht te besteden. Voorhei T moest bij een bezoek aan OosCT Duitsland 20 mark per dag words t uitgegeven en tien mark voor er dagje Oost-Berlijn. Nu wordt dat mark voor Oost-Duitsland en mark voor een dagje Oost-Berlijn Euthanasie in Engelan LONDEN (Reuter) Opnie SP heeft een Britse, gepensioneei n ziekenhuisarts in het openbaar tc oi gegeven dat hij de dood van pse tiënten heeft bespoedigd door h ie hogere doses pijnstillende inject'ri toe te dienen dan noodzakelijk w ka: De erkenning kwam van dr. I es< chard Turner, die in een groot z rle kenhuis in Edinburgh heeft b werkt. pa 'Het opvoeren van de dosis verdol vende middelen tot boven de co rei ventionele hoeveelheden is stee an een overeenkomst geweest tuss 1 de mensen met wie ik samenwerk llal en in het bijzonder met de zus! die de injecties moest geven, bedoeld het lijden van ten do opgeschreven patiënten niet nod loos te rekken'. Dr. Turner reageerde op een j blieke bekentenis van dr. Geoi Mair, een gepensioneerd chiru dat hij patiënten in zijn ziekenh te grote doses verdovende middel heeft gegeven, waardoor zij sne overleden omdat voor hen gs hoop op genezing meer bestond. Engeland heeft deze bekente? nogal wat discussies op gang s bracht. Nieuwe minister in China dium was, maar dat het wel eens de belangrijkste ontwikkeling in de koude oorlog zou kunnen worden', waren gebaseerd op hetzelfde soort bewijsmateriaal, dat in 1973 deed beweren dat er tekenen waren van een verzoening tussen China en Rusland. Het feit dat ik in 1959 gelijk had wil nog niet direct zeg gen dat ik nu weer gelijk heb. Maar het feit dat de meeste deskundigen van de regering ongelijk hadden, moet hen er aan herinneren dat zij de wijsheid niet in pacht hebben, en dat ze het ook nu weer bij het verkeerde eind kunnen hebben. Toentertijd weigerden de officiële commentatoren het bewijsmateriaal te accepteren omdat het niet paste in hun vooropgestelde idee van het communisme als een rotsvaste een heid. Kissinger en de zijnen, die het Chinees-Russische conflict ge bruikt hebben om Peking en Mos kou tegen elkaar uit te spelen, zo dat het een sleutelfactor in de ont- spanningspolitiek werd. kunnen nu wel eens door gelijksoortige vooroor delen beïnvloed worden. Het conflict tussen China en Rus land hielp Kissinger president Nixon in Peking te krijgen, en het hielp hem ook om van Moskou een paar concessies los te krijgen inza ke de Salt-besprekingen, zodat Nixon's topconferentie in Moskou een succes werd. dat hém vlak voor de verkiezing goed van pas kwam. Het Chinees-Russische conflict heeft hem zeker geholpen om de beide machten zover te krijgen dat ze Hanoi dwongen te gaan onder handelen over vrede in Vietnam. Zonder zulke onderhandelingen zou een ontspanning tussen de grote machten niet mogelijk zijn geweest. Kissinger heeft in het openbaar het idee van de hand gewezen dat hij Rusland en China tegen elkaar zou kunnen uitspelen, maar hij kan nauwelijks ontkennen dat de 'Vere nigde Staten groot voordeel gehad hebben van hun conflict. Uit zijn diplomatie blijkt dat hij en de zij nen verwachten dat ze er in de toekomst nog evenveel voordeel uit kunnen halen. Zijn zij misschien door wensdromen even verblind voor de nieuwe werkelijkheid die zich baanbreekt als hun voorgan gers? cijl it J PEKING De 66-jarige Tsjao K El an Hoea is China's nieuwe minis van buitenlandse zaken. Hij m geruime tijd de tweede man bij departement. Tsjao, die in Dujpl land gestudeerd heeft, wordt schouwd als één van de belangrijk i architecten van het Chinese buit ia landse beleid, waarbij toenaderp tot de Verenigde Staten werd zocht. FRANKFORT (ANP) Amn z International is een internatioi e campagne begonnen voor politi is gevangenen in de Westafrikaa lil landen Mali, Kameroen, Tsji ri Gabon en Ivoorkust. In deze a landen zitten politieke gevange i jarenlang in de gevangenis zot a proces en juridische bijstand onder 'onmenselijke omstandig Ui den' aldus een bekendmaking Amnesty. STUTTGART (DPA) De V duitse ministers van justitie strakkere regels voor het pi tegen de vier bekendste leden de Baader-Meinhof-groep. De ministers willen dat er een gelijkheid komt om controle ui oefenen op de contacten tussëi verdachten en hun verdedigers, zou mogelijk moeten zijn als i verdenking van samenzwering sen de verdachten en de advoc a bestaat. De ministers willen ve j dat de processen gevoerd kun worden zonder dat de verdacl daarbij aanwezig zijn. Dat zoui, verdachten de mogelijkheid om proces te saboteren ontnemen, een ongestoorde procesgang te randeren willen de ministers ve u een verbod op demonstraties samenscholingen in de omge van het gerechtsgebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8