Geen feest bij vijftig jaar Kerk en Vrede Barend en de synodes ilisihsAi voorlopk Vandaag [1 Nieuwe boeke Beroepingswerk Boeken van Ds. J. OVERDUII TROUW /KWARTET ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 Vandaag herdenkt Kerk en Vrede, de vereniging van christen-antimilita risten, in Amersfoort haar vijftig-jarig bestaan. We hebben dr. J. J. Bus- kes, die erelid van Kerk en Vrede is, gevraagd om een beschouwing naar aanleiding van dit jubileum. De illustraties bij zijn artikel zijn genomen uit het herdenkingsnummer van 'Militia Christi', het maandblad van Kerk en Vrede. De NCRV en Kerk en Vrede bestaan beide vijftig jaar. In de NCRV-studio wordt een receptie gehou den vanwege het gouden jubileum en in het woordenboekje van Fokko Bos wordt een jubileum een jubelfeest genoemd. Kerk en Vrede viert geen feest, om van een jubileumfeest maar te zwijgen. Elk jaar. dat Kerk en Vrede bestaat en moet blijven bestaan, is er één te veel. Aan een jubelfeest komt Kerk en Vrede pas toe, als er geen reden meer is om Kerk en Vrede in stand te houden. Dus: geen glorieu ze receptie en geen jubelfeest, uit sluitend een sobere herdenking. Op de receptie van de NCRV in Hilversum zult u verdwijnen in het gedrang van de vele kerkelijke, po litieke en culturele autoriteiten, die het bestuur komen gelukwensen. Bij de herdenking van Kerk en Vrede in Amersfoort zult u niet vele autoriteiten tegen het lijf lo pen. Wanneer u dit begin van mijn arti kel wat cynisch vindt, vergist u zich. Ik gun de NCRV van harte een groots jubileum. Wat Kerk en Vrede betreft ligt dat anders. Dat deze vereniging van Christen-anti militaristen bestaat, is geen reden tot vreugde, en dat zij vijftig jaar bestaat geen reden tot feestviering. Eer het tegendeel. Het belangrijkste boek. dat Kerk en Vrede heeft opgeleverd is een stu die van, professor G. J. Heering over christendom, staat en oorlog. Professor Heering was jaren lang voorzitter van Kerk en Vrede. Zijn boek heeft tot titel: 'De zondeval van het christendom'. Kerk en Vre de is een noodbunker. Kerk en Vrede zou overbodig zijn, wanneer de kerk voluit gemeente van Jezus Christus was. ook in haar verhouding tot volk en staat. Dat is de kerk niet en daarom is Kerk en Vrede het tegendeel van overbodig. Op de dag, waarop de kerk het wel zal zijn gezegende dag zullen wij in een feestelijke samenkomst Kerk en Vrede laten verdwijnen. Ongehoord Kerk en Vrede heeft het in kerke lijk Nederland niet gemakkelijk ge had. De kerk is begonnen met deze vereniging te negeren. Toen dat niet meer mogelijk was, heeft men Kerk en Vrede fel bestreden. U zoudt eens kennis moeten nemen van wat zich in kerkelijk Amster dam afspeelde, toen een hervormde predikant, ds. Briedé, als eerste lid van Kerk en Vrede werd. Men vond het een ongehoord schandaal. Dit woord vindt u in het Nieuwe Tes tament en het betekent: een erger nis. De oude ds. Krop noemde Kerk en Vrede een communistische man telorganisatie. En in de kerkelijke pers werden de mensen van Kerk en Vrede gekwalificeerd als land verraders en revolutionaire onder- mijners van het door God gewilde overheidsgezag. Dit alles is verleden tijd, maar u moet niet vragen hoe. Een hoge kerkelijke autoriteit klop te mij gemoedelijk en vriendschap pelijk op de schouder: 'Jullie moe- ten volhouden, het is goed wat jullie doen. jullie zijn het geweten van de kerk'. Ik luisterde stom verbaasd. Een week later hoorde ik, dat dezelfde hoge kerkelijke autori teit een gemeentelid. dat zich ver ontwaardigd over Kerk en Vrede opwond, even gemoedelijk en vriendschappelijk op de schouder klopte: 'Je moet je niet zo opwin den, het is maar een klein groepje, dat niet veel te betekenen heeft'. Een karakteristiek voorbeeld van repressieve tolerantie. Drie oprichters Wanneer ik over Kerk en Vrede schrijf, denk ik altijd aan drie mannen, die tot de oprichters be hoorden: Hilbrandt Boschma, Hu- genholtz en Heering. Hilbrandt Boschma was beroepsmi litair. maar op een goed ogenblik overviel hem de angst: kan ik als beroepsmilitair een volgeling van Jezus zijn? Dat kon hij niet. Hij trok het militaire uniform uit en werd godsdienstonderwijzer in Ruurlo, een uitzonderlijk godsdienst onderwijzer. Ethisch orthodox. Jaren lang zweeg hij over het oor- logsvraagstuk. Totdat de eerste we reldoorlog uitbrak. Toen publiceer de hij zijn 'Oorlog en Christendom'. Zelf moest hij het uitgeven, omdat geen enkele uitgever bereid was het te doen. Boschma was de man van het 'eenvoudig christendom'. Hij stelde de vraag: als het zover komt en het komt eenmaal zover, dat je je bajonet zult moeten steken in het hart van de vijand, wat zul je dan doen met Jezus, die Christus genoemd wordt?' Eenvoudiger kan het niet. De kerk vond het al te eenvoudig en de schrijver overgelovig. Boschma schreef toen een artikel, waarin hij de kerk voorstelde een van haar liederen te wijzigen. Het was het lied dat begint met de woorden: 'Nooit kan 't geloof te veel ver wachten'. Boschma stelde voor deze regel te schrappen en te vervangen door de woorden: 't Geloof kan ook te veel verwachten'. Boschma heeft heel wat gewetens wakker geschud, ook het geweten van mij, al was ik toen nog maar een jongen van vijftien jaar. Onbaatzuchtig Hugenholtz was een onbekende do minee, die 't ook niet meer zag zitten en in de eerste wereldoorlog een preek publiceerde: 'Gij zult niet doodslaan', met een inleiding van Hilbrandt Boschma. In heel mijn leven heb ik behalve Wartena van Zevenaar geen on- baatzuchtiger dominee ontmoet dan Hugenholtz. Zijn theologie stelde niet veel voor, maar hij was een man van wie in de bijbel geschre ven staat: 'Niet wie zegt Heer, Heer, maar wie doet de wil van de Vader, zal het Koninkrijk Gods binnen gaan'. Wat Hugenholtz voor Kerk en Vrede verzet heeft grenst aan het ongelooflijke. Heering behoorde tot de rechtsmo- dernen, een aristocraat van de geest een bekwaam theoloog, die jaren lang met het oorlogsvraag- stuk niet klaar kwam, totdat het hem tenslotte duidelijk werd. dat het niet kon en niet mocht en dat het de roeping van de kerk is, oorlog en oorlogstoerusting radicaal af te wijzen, omdat zij volkomen in strijd zijn met het evangelie. Deze drie een wat vreemd trio waren in 1924 de oprichters van Kerk en Vrede, de vereniging van christen-antimilitaristen, die zich geroepen voelden, de gewetens der christenen wakker te roepen en de kerk op te roepen de theorie van de rechtvaardige oorlog en de praktijk van de niet te rechtvaardigen oor log prijs te geven. Het was maar een heel klein, welhaast belachelijk klein groepje, dat Kerk en Vrede van 1924, maar ze wisten wat ze wilden: de militia Christi! Dienst- weigeren was voor hen niet een negatieve maar een positieve zaak, de keerzij van dienst doen, het volgen van Jezus Christus. De kerk kon Kerk en Vrede als een wat omvang betreft onbelangrijke groep negeren en zou dat hebben kunnen blijven doen, indien Hee ring haar dat niet onmogelijk had gemaakt, door Kerk en Vrede door zijn persoon en werk tot een kwali tatief belangrijke groep te maken. Niet sectarisch De twee belangrijkste publicaties van Heering waren zijn 'Geloof en openbaring' en zijn 'De zondeval van het christendom'. De eerste pu blicatie was een dogmatiek, de tweede een ethiek. Deze twee beho ren bij elkaar. Dogmatiek eir ethiek zijn op elkaar betrokken: geloofs- bezinning en geloofsgehoorzaam heid. Kerk en Vrede mocht dan een vreemde eend in de kerkelijke bijt zijn, aan Heering was het te dan ken. dat het getuigenis van Kerk en Vrede niet genegeerd kon wor den. De zondeval van het christendom was voor Heering de verwording vain het christendom tot staats godsdienst en de daarmee verbonden theorie van de rechtvaardige oor log. Heering was het, die het anti- militarisme van Kerk en Vrede bij bels fundeerde en een sterke gees telijke achtergrond gaf. Aan hem is het ook te danken, dat Kerk en Vrede geen sectarische beweging werd en het getuigenis van Kerk en Vrede een voluit bijbels karakter kreeg. Aanvechtbaar De geschiedenis van Kerk en Vrede is er een met vele teleurstellingen en even zovele verrassingen. Er was een tijd, waarin het aantal leden van jaar tot jaar toenam. Er waren ook jaren. de jaren van het fascisme en nationaalsocialisme dat velen, die uit volle overtuiging christen-antimilitaristen waren ge worden, Kerk en Vrede weer verlie ten, omdat zij meenden, dat oor logsgeweld tegen Mussolini en Hit- Ier geboden was, en voor vele an deren, die Kerk en Vrede trouw bleven, het antimilitaisme toch zowel van buiten af als van binnen uit een aanvechtbare zaak werd. Evenals Heering bleef ik niet zon der veel innerlijke strijd christen antimilitarist1. En ook nu, in 1974, is ons antimili- tarisme niet een vanzelfsprekende zaak. Het is zeer aanvechtbaar. Maar geldt dit niet van heel ons christen-zijn. Christen-zijn is nooit, zeker niet in onze tijd, vanzelfspre kend. Maar wie door het evangelie gegrepen en gevangen genor /én wordt, kan toch nooit anders dan geloven en blijven geloven. Het wordt hem niet toegestaan, niet te geloven. Maar dit betekent dan ook, zoals Heering niet moe werd. ons op het hart te binden, dat wij meer dan pacifisten zijn. Wij willen de oorloog in al zijn vormen be strijden. om zo de vrede te dienen. door dr. J. J. Buskes Maar men begrijpt ons verkeerd, als- men in ons alleen maar pacifis ten ziet. Dan heeft men de diepste reden van ons verzet niet verstaan. Heering zegt: 'Die reden is het brandend verlangen om het evan gelie los te slaan van de oorlogs idee, om ter wille van Gods eer aan het christendom zijn oude bereid heid tot offer en kruis en daarmee zijn oude fierheid en onafhanke lijkheid terug te geven, zodat het bij machte wordt de staat tot zijn eigen heil op een afstand te houden en tot hem té spreken: 'ik kan u alleen dan ten volle aan vaarden. als gij ten volle rechts staat wordt en dus de oorlog duide lijk en zichtbaar afzweertwant het gaat in laatste instantie noch om u noch om ons. maar om Gods eer en Zijn Koninkrijk, dat onein dig meer en nog gans iets anders is dan wereldlijke vrede, maar dat op aarde door niets zo gehoond en geschonden wordt dan door het oorlogsbedrijf'. 'Iedere synodezitting is voor mij een vervelend corvee. Ik denk vaak: ik weet niet wie deze man nen zitten te vertegenwoordigen, maar mij vertegenwoordigen ze niet'. Deze onverschrokken woorden zijn van IKOR's Barend de Ronden en ze staan achter in het eerste nummer van Weer woord, het maandblad van het christelijk jongeren verbond en het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (adres: postbus 99, Driebergen). Barend de Ronden Als ik het interview in Weerwoord goed begrijp, is Barend de Ron den zeven jaar terug bij IKOR- radio aangekomen als een gelovi ge, kerkse jongen en gaat hij er nu vandaan niet als onkerkse hei den maar wel als iemand die met grote grimmigheid het kerkelijk bedrijf gadeslaat, vooral als hij dat doet vanachter een perstafel in Hydepark of De blije werelt. Want synodes zijn de grootste boosdoeners. Ik heb wel eens geprobeerd Ba rend af te helpen van zijn norse visie door hem er op te wijzen dat synodaal gedebatteer eigenlijk ■zoiets is als een stichtelijke vorm van biljarten: een uitnemend tijdverdrijf voor heren op gevor derde leeftijd. Dit heeft kennelijk niet geholpen en daarom gaat vandaag het mes er dieper in. Synodale vergaderingen zijn uit gegroeid tot monsterachtige con gressen over actuele vraagstuk ken. Maar een synode hoeft alleen maar de kerkelijke trein in 't gareel te houden. De dominees moeten genoeg verdienen, je moet zorgen dat er geen malle versjes in het liedboek komen, en dat soort werk. Daér is een synode voor. Waar komt die greitigheid van daan. waarmee sinds jaar en dag synodes afvliegen op kwesties van sexuele moraal en atoombommen? Ik geloof dat de oorzaak hiervan ligt bij de doorbraak. Aparte christelijke verenigingen kon niet meer. dat was afschuwelijke bin- nenvetterij. Dat hadden we nooit in de gaten gehad, maar de heren zouden 't wel weten en gehoor zaam legden we alle christendom- door A.J. Klei melijkheid af teneinde ons met verantwoord risico (zo heette dat) in het volle leven te storten. Maar, ja, je wilt toch nog wel eens als gelijkgezinden met elkaar ergens over praten, je wilt je vra gen kwijt aan mensen uit je_eigen geestelijke hoek. En zo is -het ge beurd (denk ik) dat synodetafels gingen kreunen onder het gewicht van rapporten over euthanasie, rassenverhoudingen en weet ik wat. Is het dan niet mooi als een synode zich bezighoudt met bran dende problemen: niet van de wereld, maar wel in de wereld, kom maar op! Nee, dat is hele maal niet mooi. Synodeleden kun nen onmogelijk al die vraagstuk ken bestrijken en je ziet ze dan ook zeer vaak de onzekere ogen afwenden van het deskundig rap port om ze op te slaan naar het gewone kerkvolk (wat dat dan ook wezen moge) met de vraag er in: wat wilt gij dat ik doen zal? Gevolg is dat ook het meest uit gekiende rapport niet ongehavend het synodale strijdperk verlaat. Waarom richten we geen prot. chr. vereniging ter bestudering van het abortusvraagstuk op? En een gezelschap van christen-art sen en ethici voor de kwestie van de euthanasie? En een eigen club van lieden die met verstand kun nen vertellen over internationale verhoudingen? Laat dergelijke or ganisaties (die we zoveel jaren na de doorbraak heus niet zullen vol stoppen met enge vanzelfspre kendheden) met rapporten ko men, waar een kerkmens niet voor hoeft te knielen, maar waar hij mee uit de voeten kan. Synodale rapporten genieten geen gezag, ieder pikt eruit wat in zijn kraam te pas komt en nog on langs dook een hervormd jong mens in een onwettig huwelijks bed schoon zijn synode 't hem verbood. Ik wou maar zeggen dat synodale verhandelingen zonder bezwaar het veld kunnen ruimen voor vruchten van niet-synodaal beraad. De synode is de kerk niet en ook niet het kerkelijk bedrijf. Onlangs is de gereformeerde synode gepre zen voor een mooi rapport over mehsen die homofiel zijn. Best, maar de gereformeerde kérken mag je prijzen omdat ze jaren daarvóór al een paar dominees hadden rondlopen die vastgeroes- 'te denkbeelden omtrent homo- sexualiteit aan het loswrikken waren. Tóen was de kerk in actie en waarom hebben we zitten wachten tot het op de synode kwam? Ik laat het bij dit ene voorbeeld. Ik zou alle deskundige raden en deputaatschappen de straat op wil len sturen, daar kom je de kerk (mensen) tegen en je hoeft dan lang zo tobberig niet te overwegen als in een synodezitting. Komt. synodale funktionarissen, de pa den op, de (kies)verenigingen in! Dan kan een synode rustig met ordinantiën en zo aan de gang. daar hoeven Barend en wij dan niet bij te zitten. We vernemen later wel hoe 't geworden is. APART VOLK Het kan niet de bedoeling zijn 1 ioi in te grijpen in de discussie ovei betekenis van Israël als volk en ere staat Israël. Ook hier zal wel er weg gegaan moeten worden tust de uitersten van een totaal wei ou deneren van Israël in deze tijd r 1 een identificatie van het bijbpr volk Israël met de huidige staat dus als zodanig wel onze s behoeft). Mozes moet het volk (s spreken namens God en daarin ook deze naamgeving: Gij zult een koninkrijk van priesters en heilig volk zijn. Het woord koi be krijk ziet niet speciaal op een 'e narchie. Het betekent ook niet 1 in 't bijzonder priesters de lei($d' in dat rijk zullen hebben. Het ft. grip 'een koninkrijk van priestf^ valt samen met het volgende: heilig volk. Heilig betekent niet volmaakt in morele zin. n apart gesteld, speciaal bestemd Gods bedoelingen verder te dra' en te verwerkelijken en daarin gescheiden van de volken, wat dat dan inhoudt, legt juist he Op Christus vertrouwend kunnen wij ons vertrouwen niet stellen op wapens, van welke onze bestrijders zelf zeggen, dat we ze, al kunnen we ze niet missen, toch ook niet kunnen gebruiken. En nog meer dan in 1924 verbazen wij ons over het gedrag van h'et officiële chris tendom. dat zich vanwege de eer bied voor het leven, dat van God is. heftig verzet tegen bepaalde abor tuspraktijken naar mijn overtui ging terecht maar tegelijk zon der enig gewetensbezwaar meer geld vraagt voor de instandhouding van een militair apparaat, dat, in dien het in werking wordt gesteld, de vernietiging van miljoenen mensenlevens betekent. Niet overbodig Neen, Kerk en Vrede is nog altijd geen overbodige zaak. De vereni ging heeft in een halve eeuw heel wat losgemaakt, maar laten wij nuchter blijven: de staat kan, wat oorlog en oorlogstoerusting betreft, nog altijd op de kerk rekenen. Daarom moet Kerk en Vrede blij ven bestaan en haar getuigenis la ten horen. En meer dan voorheen zullen wij ons moeten realiseren, dat wij in ons lieve vaderland alles mogen zeggen en laten drukken. Prof. Strijd heeft gelijk: met acties is dat anders. 'Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat het enige dat nog indruk maakt niet artikelen, boe ken en discussies zijn, maar activi teiten, nauwkeurig voorbereid en klaar voor een vervolg'. Figuren als Martin Luther King, Dom Helder Camara, Beyers Naudé zijn er, om ons ervan te overtuigen, dat onze woorden zonder onze da den van geen waarde zijn. Laten wij ons zelf ervan doordringen, dat de wereld ons de vrijheid gunt, om alles te zeggen, op één voorwaarde, deze, dat onze woorden geen daden worden. In de bijbel zijn woord en daad één. eerste begrip uit. De apartheid Israël zal hierin dienen te bes'li dat het een priesterlijk volk of moet zijn. Petrus laat er geen t i fel over bestaan wat dat voor betekent. Tegen de eerste chr01 nen zegt hij deze zelfde woorde Petrus 2). Dat is, als het goed i! e aard van het zijn van de kerk lir, wereld. Dwt zijn wordt beps door wat Petrus noemt 'in 5e ontverming aangenomen' en daar mede ontfermend en e nend aanwezig zijn. Daarvoor i kerk er in de wereld. Nooit zichzelf, maar altijd om christ aanwezig te zijn. En wat is datre kerk? Dat zijn wij dan. Vandaa morgen en verder. (Exodus 19:1° (ADVERTENTIE) U vraagt of ik 't altijd eens ben VOORLOPIG. Vaak wel. Soms Maar veel belangrijker vind ik c VOORLOPIG mijn aandacht bej bij visies en problemen waar ik daag de dag niet onderuit kan dat is 't verrassende in elk ni Neem november: over Ongehuwden errnüL s nood. Kuitert antwoordt op: Bes God eigenlijk \yel? Berkhof: To en noodlot. Dr. R. Kranenb Drugs - de sakramenten vai nieuwe tijd. Dr. Anton Wessels o Moslim in de moderne wereld. VOORLOPIG is altijd weer vei send. Net als Sinterklaas. Bi dat u op een ideeU mag een abonnement geven, 20,50 (stud. 13,90). Maandblad VOO1 PIG, Antwoordno. 101, Delft, posts. Uitgave Kok/Meinema. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Heiloo: J. v. de Schee te Zierikzee. VLIJMEN De 67-Jarlge C. A. Verschuren uit Vlijmen werd toen hij met zijn fiets linksaf sloeg ge grepen door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. 'Robopaten'. door Lewis Yabloa Uitg. De Toorts te Haarlem. 180 Prijs 25,-. Volgens de socio-therapeut blonsky vormen niet de min heidsgroeperingen, maar de te aangepaste meerderheid in de menlevlng het grote maatscha lijke probleem. Tegenover een ven dat dreigt als een sociale chine mechanisch te gaan verlc stelt hij humanistische tegenb gingen. Met name via psychodi wil hij herstel van spontan creativiteit en authentiek me< voel bevorderen. (ADVERTENTIE) DE KUNST VAN HET ZIEK ZIJN 104 blz., 8.90 Bemoedigende woorden voor hen die ziek zijn en voor b die zieken verplegen. GODS GROTE VERRASSING 2e druk, 188 blz., geb. 14,90 Eenvoudigè en diepgaande bespreking van de Zaligsp kingen. EEN AVONTUUR VAN EEN DESERTEUR 200 blz., geb. 16,50 Boeiende behandeling van het boek Jona. ZO WAREN ZE... 2e druk, 144 blz., 9,95 Humoristische en ernstige herinneringen van deze gi pastor. NIET IK... MAAR HIJ 184 blz., geb. 17,50 De auteur maakt duidelijk: wanneer Jezus Christus in leven tot zijn recht komt, komen wij ook tot ons re Eerder niet. VENSTER OP HET LEVEN 3e druk, 400 blz., 29.— Bijbels dagboek. PRATEN ZONDER ANTWOORD? 100 blz., 8,90 Gedachten over het Onze Vader. BOEKEN VAN KOK KAMPEN Verkrijgbaar in de boekhandel. 24 22 34 21 3 31 12 30 27 26 38

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2