Werkloosheid is Foor driekwart angdurige zaak Kissinger wil nauwere samenwerking Westen \eztg bedrijf Papier- en karton industrie wil oudpapiervoorraad DAF, NS en OGEM werken samen voor nieuw vervoerssysteem Dollar moet flink terug Werkloosheid structuur ti conjunctuur ora' L Minder bedrijvigheid in de haven? Korter werken in strokarton OESO akkoord met oprichting energiebureau Benzineverbruik bijna weer op peil verleden jaar NOTU vreest forse winstdaling in tijdschriften-sector Lagere rente bij RPS Hypotheken niet met elkaar vergelijkbaar Lederwarenfabriek failliet: ontslag voor 50 personen Ford tegen toezicht op lonen en prijzen NEW YORK VERDEELD DOW JONES INDEX büW/KWARTET ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 FINANCIëN ECONOMIE TPNÓZH29/K29 r. Van den Brink: voortdurende daling winst n een onzer verslaggevers 4JMEGEN Hoewel de conjunctuur ook in Nederland afbrokkelt, kampt ons land vooral met struc- iirproblemen. Van de totale werkloosheid ad 4 pet. van de mannelijke beroepsbevolking, bestaat 1 pet. uit conjunctuurwerkloosheid (tijdelijk) en 3 pet. uit structuurwerkloosheid (langdurig), percentages onthulde dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de AMRO- tijdens een rede in Nijmegen. investeren in gebouwen en :hines moeten de ontbrekende fieidsplaatsen worden geschapen, de structuurwerkloosheid kun- n verminderen. Maar die investe ren zijn naar de mening van dr. i den Brink binnen de onderne- ïgsgewijze produktie slechts mo- |ijk bij een acceptabel uitzicht op l winst. De ondernemer moet inen verwachten, dat hij bij een jrote produktie een voldoende rschot behaalt om de aan het Hernemen verbonden risico's te bvaarden. jbeidskosten structuurwerkloosheid in Neder- I is ontstaan, doordat de laatste J jaren de arbeidskosten in ons vrijwel steeds sterker stegen de prijzen van kapitaalgoe- (machines, installaties), prdoor werd de factor arbeid minder in de industrie opge- tnen en steeds meer uit het pro- ptieproces uitgeschakeld. Er vond i voortdurende daling plaats van winvermogen van het Neder- idse bedrijfsleven uitgedrukt in :enten van het eigen vermogen. Iteijl de rente op de kapitaal- kt verdubbelde. Wij worden in geconfronteerd met de polgen van een jarenlange ont- keling, die zich duidelijk open- op een erg ongelegen ment, nu namelijk de wereld- lomie worstelt met ernstige licturele en conjuncturele jblemen. De werkloosheid heeft weer dezelfde omvang bereikt aan het begin van de na-oor- jse industrialisatieperiode, peer de situatie in de afgelopen i jaar is gewijzigd, liet dr. Van Brink zien aan de hand van i uitspraak uit 1963 van de toen- [lige minister van economische drs. De Pous. Deze stelde dat Nederland voor structu- werkloosheid niet langer bang |oefte te zijn. Ditmaal was ge- van de na-oorlogse industriali- Jepolitiek. In 1964 het jaar van 'loonexplosie' was de arbeidsre- ve op een dieptepunt: 0.9 pet. i de beroepsbevolking ensten pc wordt gezegd, dat de struc- werkloosheid kan worden be- Van den Brink van de AMRO- k heeft in zijn rede in Nijme- getracht aan te geven wat het chil is tussen structuurwerk- leid en conjunctuurwerkloos- twee tegenwoordig vaak gebe- e termen. Een conjunctuur werk- is volgens Van den Brink hij teen wefk kan vinden ondanks 'eit dat een voor hem geschikte 'splaats in het bedrijfsleven izig is. De arbeidsplaats blijft omdat er onvoldoende vraag is de produkten, die de arbeider innen voortbrengen, itructuurwerkloze is hij, die werk kan vinden, omdat voor geen arbeidsplaats met de bij behorende outillage aanwe- is. Bestrijding van structuur- f^^loosheid is daardoor een zaak dra lange adem. Dr. J. R. M. van den Brink streden door uitbouw van de dien stensector. Men schept dan arbeids plaatsen met relatief geringe in vesteringskosten. Maar dr. Van den Brink waarschuwde ervoor, dat we van een eenzijdige uitbouw van de dienstensector geen oplossing kun nen verwachten. Een studie van het Centraal Planbureau heeft on langs aangenomen, dat bedrijven, die in hoofdzaak of vrijwel uitslui tend gebruik maken van arbeid sa menhangen met bedrijven die ge bruik maken van installaties. Met andere woorden: zonder industriële uitbreiding geen groei van de dien stensector. Tot voor enkele jaren kon structuurwerkloosheid vrijwel worden voorkomen doordat de in dustriële expansie ook een omvang rijke dienstensector nodig maakte. Toen de investeringen steeds meer arbeidsbesparend werden, kon die dienstensector de overtollig gewor den industriewerknemers (en de natuurlijke groei van de beroeps bevolking nog opvangen). Den Uyl LUDf) Dr. Van de Brink ging .in zijn rede uitvoerig in op de rede van Den Uyl in Nijmegen, waarbij de minis ter-president denkbeelden uitte over zeggenschap over de investe ringen, afroming van superwinsten, verlenging van de levensduur van machines, etc. Pikant detail hierbij was. dat de AMRO-topman in dezelfde zaal sprak als Den Uyl een week of zes geleden. Dr. Van den Brink vond van de denkbeelden van de premier, zoals hij ze in Nijmegen uitte, dat deze wezenlijk onverenigbaar zijn met ons economische stelsel. Zij betekenen in feite een funda mentele verandering in de orde ning van het economisch gebeuren. Indien men, zoals de Minister-pre sident stelt, de werking 'van het marktmechanisme op vitale punten wenst te vervangen door democra tisch opgenomen gemeenschapsbe- slissingen. dan tast men ons econo misch stelsel in het hart aan. Wenst men dit inderdaad Dr. Van den Brink is er van overtuigd, dat het Nederlandse volk dit in overgrote meerderheid niet wil dan moet men consequent zijn en de verantwoordelijkheid voor het bedrijfsgebeuren verleggen van het bestuur van de onderneming naar ok igemann nog steeds rode cijfers MOND De orders, die Kon. hinefabriek voorheen E. H. Bege- m in 1973 tegen verliesgevende zen moest accepteren, hebben resultaat gehad, dat de uitkom- over het eerste halfjaar van nog negatief zijn. orderportefeuille vertoont een lelijke stijging, ook voor de structiewerkplaats. Er zijn vol- ïde orders om de eerstvolgende maanden met een volledige be ing te werken, aldus het bedrijf, vooruitzichten voor het jaar geven de directie aanleiding de verwachting, dat alsdan op kostendekkende basis gewerkt kunnen worden. Over 1973 leed ïmann een verlies van iooaltBl 4h« r caansoord neemt iORG NV Vulcaansoord, fa int van gasverwarmingsappara- heeft^het gehele uitstaande ielenkapitaal verworven van de onderneming Genyk Pro- Ltd. in Mitcham (Surrey). De ilen werden gekocht van Spil- Ltd., een fabrikant van meel- iukten en veevoeders, zó heeft laansoord bekendgemaakt. ~'k heeft ca. 300 werknemers en lardigt produkten verwant aan in het huidige produktieassorti- van Vulcaansoord. Het zijn voor de consumentenmarkt bestem de artikelen alsmede apparaten voor de industrieën. De omzet van Genyk voor 1974 wordt begroot op 14 min. Orenstein en Koppel verwachten gelijke winst AMSTERDAM Bij Orenstein en Koppel (handel in investeringsgoe deren) is een geringe daling in de omzetten als gevolg van een terug gang in de bouwsector opgevangen door een gunstige ontwikkeling van de overige activiteiten, aldus een tussentijdse mededeling. De directie verwacht dat het boekjaar 1974 met een vrijwel gelijk resultaat als over 1973 zal worden afgesloten. Brits bedrijf over UTRECHT De Leeuwarder Tex- tielmaatschappij in Almelo heeft surseance van betaling aange vraagd. zo is door de heer W. van Eist. districisbestuurder van de Industriebond CNV in Twente, meegedeeld. Vorige week vroeg het bedrijf voor alle 450 werknemers (300 in Almelo en 150 in Nieuw-Amsterdam) werktijdver korting van 50 pet aan. Het bedrijf is in moeilijkheden gekomen door dat een grote legerorder voor mare chaussee-uniformen niet aan dit bedrijf werd gegund, maar in het buitenland werd geplaatst. de gemeenschap. Wil men die consequentie niet en de Minister-president zegt deze niet te willen dan moet aan dit soort discussies snel een eind ko men. Uitspraken als onlangs door drs. Den Uyl gedaan zijn namelijk schadelijk voor de werking van ons economisch stelsel, dat toch al kampt met grote conjuncturele en structurele moeilijkheden en inter nationale onzekerheid. Psychologi sche factoren spelen in bepaalde situaties in de werking van ons systeem een zeer grote rol. Uitspra ken als de onderhavig^, kunnen de problemen alleen maar vergroten: zij lossen niets op. Onrealistisch Dr. Van den Brink is van mening, dat drs. Den Uyl tot zijn volgens hem, weinig samenhangende denk beelden is gekomen, door uit te gaan van een verdwijnende of na genoeg verdwijnende economische groei in de Westerse volkshuishou dingen. Dit uitgangspunt acht dr. Van den Brink onrealistisch. Hij is ervan overtuigd, dat noch het in dustriële Westen en Japan, noch ook de communistische wereld deze gedachtengang tot de hunne zullen maken. Ook wees hij er op, dat de Wereldbank uitgaat van een econo mische groei tussen 1975 en 1980, die nauwelijks achterblijft bij die van de achter ons liggende periode. De President van de Wereldbank. McNamara. heeft er ook tijdens de jongste vergadering van zijn instel ling weer een op gewezen, dat her vatting van de economische groei in de industriële wereld een wezen lijk element vormt voor een effec tieve aanpak der ontwikkelingspro blematiek. Dr. Van den Brink is van mening, dat Nederland de laatste tijdhieigt 'naar een zeker economisch secta- risme. Zoals Nederland wat door holde in de zestiger jaren, toen de ongekend hoge economische groei percentages de autoriteiten niet hoog genoeg waren, zo zijn wij thans bezig door* te hollen in de tegenovergestelde richting. DEN. HAAG Het aantal zeesche pen, dat een Nederlandse haven binnenliep, is volgens de jongste gegevens van het CBS gedaald. In dè periode januari/juli van dit jaar kwamen in totaal 27.738 zeeschepen aan in de Nederlandse havens te gen 28.601 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De tonnage der aan gekomen schepen was resp. 165.4 miljoen b.r.t. tegen 179.4 miljoen De achteruitgang was wat de aan tallen schepen betreft in Amster dam groter dan in de Rotterdamse havens. In Amsterdam liepen 2.991 zeeschepen (12,3 miljoen ton) bin nen tegen verleden jaar 3.496 (13,7 miljoen ton). In Rotterdam kwa men 17.502 schepen aan (133.8 mil joen ton) tegen verleden jaar 18.425 (v.j. 148,5 miljoen b.r.t.). OUDE PEKELA De strokartonfa briek Union 400 werknemers in Oude Pekela begint maandag met een produktiebeperkïng gedu rende zes weken. Van de drie kar- tonoanen komen ,er twee stil te staan. De mensen in de ploegen dienst kunnen dan regelmatig een week thuis blijven. Zij zullen er financieel geen nadeel van hebben. PARIJS Te ministerraad van de uit 24 landen bestaande Organisatie voor Economische samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft zijn goedkeuring gehecht aan de oprich ting van een internationaal ener giebureau dat onder meer tot taak krijgt de beschikbare hoeveelheden olie te verdelen in tijden vvan schaarste. Het hoofdkantoor van de organisatie in Parijs heeft vrijdag meegedeeld dat zestien landen meedoen. Drie andere hebben laten weten geen belangstelling te heb ben en de rest weet het nog niet. De landen die aanstaande maandag in Parijs de oprichtingsakte onder tekenen zijn de Verenigde Staten, Japan, Canada. Oostenrijk. Zwitser land. Zweden. Turkije en Spanje alsmede acht van de negen landen der Europese Economische Ge meenschap De landen die persé niet mee willen werken zijn Frank rijk. Finland en Griekenland. De andere vijf lidstaten zijn het wel met de oprichting eens maar slui ten zich voorlopig niet aan. Dat zijn Australië, Nieuw-Zeeland, IJs land, Noorwegen en Portugal. DEN HAAG —Het benzineverbruik in ons land ligt volgens de jongste gegevens van het CBS bijna weer op het peil van het vorige jaar. In september jl. werden 358 miljoen liter motorbenzine verreden tegen 370 miljoen liter in september van het vorige jaar. Dit betekende een daling van ongeveer drie pet. Aan vankelijk lag het benzineverbruik na de oliecrisis ongeveer vijftien pet onder het peil van het vorige jaar. Deze besparing werd geleide lijk minder: in juli en augustus was zij nog maar ongeveer vijf pet. Het naftaverbruik was in september jl. aanmerkelijk lager dan in sep tember van het vorige jaar, het bedroeg 488 miljoen liter tegen 605 miljoen liter. Nafta is de grondstof van de petrochemische industrie. Veel omvattend plan voor energiecrisis CHICAGO (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse -%»ken, dr. Henry Kissinger, heeft geëist dat West-Europa en Japan zich onmiddellijk bij de Verenigde Staten moeten aansluiten in een gezamenlijke poging om de werèldenergiecrisis het hoofd te bieden. Als dat niet gebeurt, aldus Kissinger, staat de wereld een internationale chaos en uiteindelijk het teloor gaan van de vrijheid te wachten. AMSTERDAM De toch al niet blijmoedige verwachtingen van de Nederlandse Organisatie van Tijd schrift Uitgevers (NOTU). uitge sproken in het verslag over 1973, zijn nog te optimistisch gebleken. Gevreesd wordt dat het rendement in de sector in 1974 met zeker een kwart zal worden aangetast. Oorza- Programma ken zijn (Je verwachte verhoging van de papierprijzen en het terug lopen van het gemiddeld aantal ad vertentiepagina's met 9 procent. In een toespraak tot de universiteit van Chicago richtte de Amerikaan se bewindsman zijn felle kritiek meer op de geïndustrialiseerde lan den dan op de olieproducerende staten die in grote mate verant woordelijk zijn voor de energiecri sis. Het is uiteindelijk onze vrijheid die op het spel staat, zei Kissinger, en alleen door gezamenlijk optre den van de geïndustrialiseerde de mocratieën kan die gehandhaafd worden. Kissinger ontvouwde in zijn toe spraak een uit vijf punten bestaand programma om zowel de kwestie van de oliebevoorrading als de pro blemen die het gevolg zijn van de stroom van Westers kapitaal naar de olieproducerende landen, het hoofd te bieden. aan van onze alarmkreten over de rijkdom van de Westerse wereld'. Door voorlopig Amerikaanse deel name aan een conferentie tussen olieproducerende en olieconsume- rende landen af te wijzen, voerde Kissinger een rechtstreekse aanval uit op de programma's die door sommige Europese landen, en in het bijzonder Frankrijk, zijn voor gesteld. De regering in Parijs heeft immers al enkele malen aange drongen op het bijeenroepen van een dergelijke conferentie. Reacties In kringen rond de Franse presi dent Giscard d'Estaing weigerde men de rede van Kissinger te zien als een afwijzing voor het Franse plan voor een energieconferentie met alle partijen. Woordvoerders benadrukten vooral de overeen komsten in de Franse en Ameri kaanse visies. Frankrijk wil voort gaan met het organiseren van een energieconferentie volgens de lijn, zoals Parijs ,die ziet. Engeland ver welkomde Kissingers plan voor westelijke oliesamenwerking. Japan heeft zich in beginsel ak koord verklaard met het Franse plan voor een olieconferentie, maar sprak tegelijkertijd de hoop uit. dat de Franse en Amerikaanse plannen kunnen worden gecombineerd. Na- kasone, de Japanse minister voor buitenlandse handel wilde niet di rect ingaan op de rede van Kissin ger. Een Duitse regeringswoord voerder verklaarde dat van drasti sche beperkingen in de energie-im port geen sprake kon zijn. In grote trekken stond men echter achter Kissinger. DEN HAAG In verband met de rentedaling op de geld- en kapi taalmarkt zal de Rijkspostspaar bank van 23 november af beleg- gingsbewijzen afgeven met een la ger rentetype dan tot nu toe. Be- leggingsbewijzen met een looptijd van 3 jaar zullen van 23 november af slechts verkrijgbaar zijn met een rentetype van 8 pet. (nu nog 9 pet). Beleggingsbewijzen met een looptijd van 4 jaar met eén ren tetype van 9 pet (nu nog 10 pet), en beleggingsbewijzen met een looptijd van 5 jaar met een ren tetype van 10 jïct. (nu nog 11 pet). DEN HAAG Het is de klant op allerlei manieren onmogelijk ge maakt om hypotheken te vergelij ken en op basis daarvan een gefun deerde beslissing te nemen. Dit is de 'trieste' slotconclusie van een onderzoek dat de Vereniging Eigen Huis heeft ingesteld naar de hypo theekwaarden van zeven grote hypotheekinstellingen. Verder is geconcludeerd, aldus blijkt uit een publikatie in het blad van de vereniging, dat niet een hypotheek absoluut vóór iedereen de beste is. Er is ook een bank, die zomaar een krediet kan opzeggen. Een onderlinge vergelijking is ko pers onmogelijk en verschillende banken hanteren fikse boetebepa lingen. Tijdens het onderzoek is verder ge bleken dat verschillende kantoren van een en dezelfde hypotheekin stelling geheel verschillende infor matie gaven over de hypotheek- voorwaarden. Wat betere scholing van de medewerkers op dit gebied lijkt de vereniging geen overbodige luxe. De Vereniging vestigt er bovendien de aandacht op dat het renteper centage bepaald niet het enige is waarop men dien tit te letten bij de beoordeling van een hypotheek. Br zijn meer factoren die de kwaliteit van een hypotheek bepalen. De vijf punten zijn: 1) Versnelling van de nationale programma's voor energiebesparing, in de eerste plaats door verminde ring van de vraag, zodat de afhan kelijkheid van geïmporteerde olie in de komende tien jaar daalt tot niet meer dan eenvijfde van het totale energieverbruik van de geïn dustrialiseerde wereld 2) Voortzetting van de ontwikke ling van nieuwe olie-reServes en andere energiebronnen, waarbij de Verenigde Staten, Japan en West- Europa in steeds grotere mate moe ten overgaan tot net gebruik van kernenergie, kolen, gas en andere energiebronnen. 3) ontwikkeling van een program ma ter bescherming tegen olie noodsituaties en ter beveiliging van het internationale financiële systeem en het scheppen van een leen- en garantie-instelling die in 1975 en 1976 onder de geïndustria liseerde landen de ongeveer 50 mil jard dollar moet distribueren, die door de olierijke landen in het Westen worden geïnvesteerd. 4) het geïndustrialiseerde Westen moet voortgaan de onderontwikkel de landen die het zwaarst door de hoge olieprijzen zijn getroffen, op tenminste het huidige niveau steun te verlenen. 5) slechts wanneer de olieverbrui- kende landen tenminste enige ge zamenlijke stappen tot een duurza me oplossing hebben genomen, kan een conferentie met de olieprodu cerende landen worden belegd. Kissinger zei dat de olieproducen ten nu in staat zijn om zonder enige belemmering de prijzen te manipuleren. 'Zij trekken zich niets HEERLEN Aan de vijftig perso neelsleden van de lederwarenfa briek Hilda in Heerlen Is ontslag aangezegd. Dit gebeurde nadat de rechtbank in Maastricht het bedrijf failliet had verklaard. Het verzoek tot uitstel van betaling, werd door de rechtbank niet ingewilligd, om dat het ministerie van economische zaken niet bereid bleek het bedrijf financieel te steunen. Zelfs met één miljoen gulden zou het bedrijf niet te redden zijn, aldus een woordvoerder van economische za ken. Deze week zijn bij het bedrijf nog 160 leren jassen met een waarde van bijna 100.000 gestolen. EINDHOVEN DAF, de Nederlandse Spoorwegen en OGEM zijn van plan op het gebied van moderne openbare vervoerssystemen te gaan samenwerken, zo heeft DAF meegedeeld. De drie ondernemingen zijn van mening dat naast de verdere verbe tering van het bestaande openbare vervoer, de ontwikkeling van nieu we vervoerssystemen wenselijk is om een bijdrage te leveren aan de oplossing van de vervoersproblema- tiek. Daarom zal de bestaande samen werking tussen DAF en de West- du itse onderneming Krauss Maffei in München voor het 'transrapid- systeem voor middellange (200-1500 km) afstanden, gezamenlijk worden voortgezet. Het transrapid-systeem is geba seerd op het elektromagnetische principe waarbij magneten de functies van de wielen overnemen, waardoor zeer hoge snelheden (tot 500 km per uur) mogelijk worden, aldus DAF. AMSTERDAM De Nederlandse papier- en kartonindustrie wil in Nederland een centrale voorraad van oud-papier gaan aanleg gen van tussen de 60.000 en 100 000 ton. Hiermee wil de industrie voorkomen dat in tijden van dalende oud-papierprijzen de in- zamelacties verminderen. PHOENIX President Ford blijft tegen toezicht op lonen en prijzen in de Verenigde Staten maar sluit niet uit dat hij in de toekomst naar dat middel zal moeten grijpen. 'In een periode van recessie toezicht instellen op lonen en prijzen bete kent absoluut het inslaan van de verkeerde weg', zo verklaarde hij donderdag op een bijeenkomst van journalisten in Phoenix (Arizona). Op vragen uit zijn gehoor ant woordde de Amerikaanse president dat hij 'op het ogenblik' geen ont wikkelingen voorziet die beheersen van lonen en prijzen door de over heid, waarop van vele kanten wordt aangedrongen. rechtvaardigen. Fords voorganger Nixon heeft er enige keren zijn toevlucht toe ge nomen. Ford bleek van mening dat het hoogtepunt van de inflatie in de Verenigde Staten al achter de rug is. Hij zag wel in dat de werkloos heid - nu ongeveer zes procent - nog zal toenemen maar geloofde niet dat de Verenigde Staten een depressie tegemoet gaan zoals zich in de jaren dertig heeft voorge daan. Daarnaast zullen door de partners, op brede technologische basis, de werkzaamheden aan de moderne stadsvervoerssystemen - waaronder transurban - worden voortgezet. Uiteraard, aldus DAF, zal de lopen de studie inzake de wenselijkheid van en mogelijkheid tot het invoe ren van een dergelijk vervoerss ysteem in Eindhoven worden voort gezet. Inmiddels is een voorbereidend plan opgesteld waaraan reeds een begin van uitvoering is gegeven. Het ligt in de bedoeling om de gezamenlijke activiteiten in een nieuw samenwerkingsverband on der te brengen, waarin DAF, NS en OGEM ieder voor eenderde zullen deelnemen. Dit samenwerkingsver band zal dan ook deelnemen .in de in september van dit Jaar opgerich te vennootschap Transrapid Inter national (TRI) in Brussel, die de realisatie van het transrapidsy- steem in Europa ten doel heeft, aldus DAF. FRANKFURT De dollar heeft in nerveuze handel veel terrein verlo ren op de Europese wisselmarkten. In Frankfort daalde het Ameri kaanse betaalmiddel tot onder de 2,50 mark-grens, in Zurich werd de laagste koers ooit genoteerd in dat land geboekt en in Londen was het Britse pond ten opzichte van de dollar zeer vast gestemd. De zware aderlating van de Ameri kaanse munt is het gevolg van een uitlating van de Westduitse kanse lier Helmut Schmidt, dat hij een revaluatie van de mark niet zou tegenhouden. Dit, plus de Ameri kaanse erkenning dat haar econo mie de terugtocht blaast, is volgens handelaren de oorzaak van de ge stadige terugtocht. De centrale banken hebben bijna niet ingegre pen om de dollar op koers te hou den. Dit zei de directeur van de VereniT ging van Nederlands Papierfabri kanten, de heer F. Bloemendaal, ter gelegenheid van de premiëre van de voorlichtingsfilm 'Kringloop' in Amsterdam. Deze film, vervaardig- door Peter Goemans ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlands Golfkartonfabrikanten (VNG), doet een beroep op de verbruiker van papier en karton om deze materia len niet weg te gooien, maar te verzamelen en weer terug te bren gen in de cyclus: 'Golfkarton-Oud- papier-Papier-Golfkarton.'- Er moe ten nog enige besprekingen gevoerd worden, maar de heer Bloemendaal hoopt dat in 1975, ergens in Neder land, begonnen kan worden met de bouw van de magazijnen. Het geza menlijke project van de karton- en papierindustrie zab een investering vergen van tussen de 10 en 15 min. Nederland staat momenteel aan de top van de wereldranglijst wat be treft het inzamelen van oudpapier. In 1973 werd 45 pet. van het totale Nederlandse karton- en papierver- bruik ingezameld en opnieuw ver werkt. In het eerste halfjaar van dit jaar steeg dit percentage tot 52 pet. De heer A. Kuyk, voorzitter van de VNG. vertelde dat er in Nederland jaarlijks ruim 800.000 ton oudpapier verloren gaat dat geschikt is voor verwerking tot nieuw papier en karton. De heer Kuyk zei verder dat de film op aanvraag beschik baar zal worden gesteld aan o.a. scholen. De film wil er toe bijdra gen dat de omgeving schoongehou- den wordt en er geen onnodig gro te hoeveelheden grondstoffen aan de natuur worden onttrokken. Hij voegde hier aan toe dat oud papier een waardevolle grondstof is en 25 pet. van het Nederlandse huisvuil uitmaakt. NEW YORK 14/11 ACP Industries 38% Alreo 12 44 Allied Chemical 32% Alum. Co of Am 32% American Brands 31 American Cao 26% Am Cyanamld 22% Am Electr Power 15%. Am Metal Climax 36% Am Motors 4% Am Smelt Pei 17", Ara Tel Tel 47% Ampex 31 b Anaconda 17 Arraeo Steel 22% Atlant Richfield 89% Bendlx 23 Bethi Steel 26% Boeing 19% Burlington Ind. 31% 26% 22% 15% 35 4 16% Koersen in Montreal Bovib Husky Nat (las Mass Kerguson Nat Resources Shell Canada 13/11 1 05 14% 134 3 78L 12% 14/11 1.05 14 4 134 3.77L 11% 15/11 1.05 b 14% 134 3.77L 12 4 Can Pacific Ry 13% Celanese 28 4 Chase Manhattar 28% Chessle Systeem 52 4 Cbryeier 9% Clltys Service 43% Colgate PaimollV' 23 4 Colt Industries 25 4 Coramonw fcdisoi 23% Cons EdisoD 7 4 Cont Can 25% 5 Cont Oil 42 4 Curtlss Wright 74 Curtiss Wright A Dart Ind 15% Deere and Co. 43 4 Dow Chemical 63 Du Pont (El) .04% First Nat City Ford Motor 32% 31 Fruehauf 18% 184 Gen Electric 374 36 Gen Fonda 18 4 18% Gen Motors 33% 33 4 Gen Publ ütll 11 11 Gen Tel Tel 19% 184 Getty Oil 33 4 130 G! lette 254 254 Gtmbel Brothers 18 17% Goodvear 1 ao P 24% 24% Gulf OU 17% 174 Illinois Central Ibd 13% 13% Instlco 6 5% Int Busln Mach 82 4 180". Intern Harvester 19% 20% Int Nick of Cao 22 22% Int Paper 40 4 39 Int Tel Tel 16% 4 ek Johns Man vil le 17 4 17 4 Jones and Lnugh 28 4 284 Kennecott Coppe 38% 37% Kraft Co 35 4 344 Llng Lemco Voug 10% 10% Lil'on lod 4 3% Lockheed Alrcra 44 4 Marcor 17 16% Martin Marietta 14% 14% May Dep Stores 22% 22 McDonnell Doug 9% 94 Mobil Oil Corp 33% 33% Nabisco 264 25% Nat Cash Reglst 17% 174 Nat Distillers 14% 14% Nat Gypsum 9% 104 Nat Steel 34 4 34% Net Lead Ind 14 13% Olln Pac Gas and El Penn Central Pepelco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr id'i Procter Gsm hl 874 20% 1% 39% 31% 454 31% 434 43% 84% RCA 11% Republic Steel 25% Reynolds Ind. 51 Royal Dutch Petr 254 Santa F6 Ind. 29% Sears Roebuck 50% Shell OU 44% Southern Oo 10 4 Southern Pacific 28% Southern Rallw 43% Sperry Rand 28 4 Stand Uil Callf. 22% Stand Oil Indian» 884 Studebak Worth 24 4 Sun OU 41% 87% 24 4 40% Texas Oulf 22 Texas Inst 75% Transamerlca 6% Unilever Union Carbide 434 Unl Royal 6% United Aircraft 304 United Brands 34 US Steel 384 West Union Tel. 10 4 Westinghouee El. 9% Wooiworth 114 Induat. öpr^.n til ill. «tol. Mods 12 nov. 659 18 151 77 70 62 66 65 910.2 13 nov. 659 18 151 23 70 20 66 85 886.8 14 nov. 658.40 152.62 69.85 66.83 885.9 Aand. «tol. lot. n. u 12 nov. 15 040 18 240 1.775 369 1.027 13 nov. 16 040 17.690 1.782 484 870 14 nov. 13.540 15.840 1.764 629 870 Allegheny Pnw S 14% Akzona 124 Am Sandard 9 A rusted Ind. '.ex 12% 8% 25 4 Cerro 12% Chartoourn C«>rn Chase Select Fd 3 91L Columbia Ges 20% Cominco 26% Cont Telephone 114 Fluor Corp Gen Cigar 221 12 4 23.34 204 27 4 10% 22 4 Irit Fiav Free Int Paper '»4) Inters pai Kroger i/vi- Star Cem Lehman Madison Fund Nat Can NV Centr A North West R 16% 164 14 4 17% 17 N Am Philips Co cioentai petr Reliance Group Standard brands Tandy Union Electr. United Electr tlgl Corp. 10% 6% 12% 174 15 4 14 4 13% 10%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 29