lans Venneker wil desnoods veer op doel gaan staan Van Olympische Spelen tot markt jj ITERDAM Sinds Willi Kreuz de bijna traditionele route af- delde die van Sparta naar topclub Feyenoord leidt, is Hans neker, ooit een door datzelfde Feyenoord gekoesterd talent, de die Sparta aan de broodnodige doelpunten moet helpen. Ter- als zovele voetballers zichzelf hebben bijgeschreven in het rij- dat 'Spangen' voor de immense 'Kuip' verruilde, ging Venne- jaar intussen, precies de omgekeerde weg op. Het zal onge- j! feld hebben bijgedragen tot de betrekkelijke anonimiteit, waar- jj et toenmalige schuttersfenomeentje-Venneker zijn voetbalcar- volmaakt. rhard Keiler hoopt !jog op een come-back 'Tiflis-perikelen' moeten opgelost ~:erdagvoetbal leel afgelast Selecties voor interlands Karpov houdt voorsprong Op Kortsnoj Okker ten onder tegen Connors iAIdous Huxley j DE DEUREN DER WAARNEMING - 9,- uw'KWARTET ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 SPORT T23/K23 'erdecligers zijn voor de media niet interessant PSV FC Twente -FC Amsterdam IsiorRoda JC lfta—Feyenoord —Go Ahead len HaagFC Utrecht —Haarlem IraafschapAZ '67 onze speciale verslaggever Venneker, laat dat voorop staan, heeft de laatste jaren nog zelden met de ambitie gespeeld die hem op dit moment zo siert. Na jaren als rechtervleugelverdediger te hebben gefunctioneerd, keerde Venneker, op eigen verzoek terug op de stek waar-ie destijds, bij Feyenoord tot een bruikbare spits had moeten uitgroeien. 'Dit sei zoen', zegt Venneker zelf, 'wilde ik per sé in de spits terugkeren. Als Sparta dat had geweigerd, of als er 'een ander' was geweest, dan had ik zonder morren in l.et C-elftal gaan voetballen'. GOALTJESDIEF De wens van Venneker is door Sparta's trainer Leo Steegman ta melijk probleemloos ingewilligd, al telde daarbij duidelijk mee, dat een passend alternatief niet voor han den was. Willy Kreuz kon onmoge lijk langer worden tegengehouden in zijn ren naar het 'Grote Geld' en daarnaast vertrok bovendien de Pool Janusz Kowalik, een goaltjes- dief zoals Sparta er in de loop der jaren maar weinig heeft gehad. Sparta's keus was in feite de keus tussen Venneker en Kowalik; Sparta liet laatstgenoemde vertrek ken naar het koopgrage NEC: en achteraf, hoe cliché-achtig dat ook mag klinken, heeft Leo Steegman het gelijk aan zijn kant gekregen. SAPPELAAR Hans Venneker, de man die al tal loze malen met Sparta in de clinch heeft gelegen door zijn openhartige stijl van communiceren, is er al in de eerste weken van de nieuwe competitie in geslaagd om zich in Sparta's voorhoede te onderschei den als een hartstochtelijke sappe laar die nog altijd goed is voor een fikse produktie. Venneker produceerde tot nu toe al zeven 'alleszeggende' goals. 'Aan Venneker', prees linksbuiten Adri van Staveren afgelopen zondag in Kerkrade nog, 'is in feite niets veranderd. Hij maakt z'n goals en hij werkt zich dood'. 'GEVLUCHT' Venneker's seizoenstart is des te opvallender, als men zich realiseert, dat-ie in feite is 'gevlucht' vanaf z'n eigenlijk stek, de rechtsback plaats. In de tweede helft van het vorig seizoen werd Sparta's routi nier door Leo Steegman gepasseerd (ten gunste van één van Sparta's grootste beloftes, Bertje Jansen), waarna de uitgenaste Venneker on middellijk besloot om binnen het elftal naar een andere positie te gaan zoeken. Venneker wenste na enig overdenken alleen nog maar als spitsspeler terug te keren en verzocht Steegman spontaan, of hij «AmersfoortVolendam -FC VVV idamSC Cambuur n ordrechtNEC >en BoschWillem II enveenFC Groningen lond SportVitesse hovenFortuna SC clesFC Vlaardingen HAAG De tuchtcommissle be- voetbal heeft de doellieden van AZ ooys) en FC Den Haag (Thle) een lardelijke schorsing van een wed- alsmede een boeten van 150 gul- AZ raffen zijn- AZ '67: G. Vooys 1 ijd voorwaardelijk geschorst FC Amersfoort; E. Hogenblrk 2 rijden geschorst en een boete van C. Swerissen 1 wedstrijd voorwaar- geschorst en een boete van 125. F. Buma 2 wedstrijden geschorst ete 150. Telstar: H. Pieneman 1 ijd geschorst en mogelijkheid tot leren van verweer tegen omzetting oorwaardelijke schorsing voor twee ijden in een onvoorwaardelijke tog. FC Den Haag: W. Bercken- II wedstrijd geschorst en een boete "rl25 en de mogelijkheid tot het van verweer tegen omzetting van irwaardelijke schorsing voor een in een onvoorwaardelijke. A. wedstrijd voorwaardelijk ge en boete van 150. Wageningen: Kooten 1 wedstrijd geschorst. FC ~isch: A. Spijkers 1 wedstrijd ge- alsmede een wedstrijd voorwaar- Helmond Sport; G. Melis 2 wed- geschorst en een boete van üindhoven: T. v. d. Boom 2 wed- geschorst en een boeking. F. van eut 1 wedstrijd geschorst, en boe- 75. FC Dordrecht: D. Hoog- 2 wedstrijden geschorst en een !van 125. HAAG De KNVB heeft alle rijden voor de zaterdagama- »mpetitie afgelast. Ook alle ngen van de KNVB hebben de rijden voor zaterdag afgelast. NVB heeft ook alle wedstrij- 'oor zaterdag voor de jeugdelf- betaald voetbal afgelast. profschaatser snel in Inzeil 1CHEN Erhard Keiler, de Olympische 500-meterkampioen 168 en 1972 gelooft niet aan een come-back. Ondanks de on- rai 3 geleverde beste wereldseizoenprestatie van het prille schaats en (38.9 seconden) heeft de nu 30-jarige sportman uit Mün- meer oog voor zijn toekomstige tandartspraktijk dan voor een gkeer op de ijsbaan. ïdanks trekt een eventueel Olympische optreden (bij de jn van 1976 in Innsbruck) hem Verstaanbaar aan. 'Ik weet, dat >U-reglementen voor een oud- iional als ik erg hard zijn en daarom zou men van die te een oogje moeten toedoen. Ik ,nser weinig hoop op, maar nog keer Olympische Spelen dat roor mij de hoofdprijs in de zijn', aldus Keiler, zijn fantastische tijd van In- de vroegere werknemer ie failliete I.S.S.L. en de even- ter ziele gegane WISO: 'Het eigenlijk alleen om een wed- rlcfchap over een fles champagne mijn studiegenoot Walter ien. Ik train alleen maar zo nu an in het weekeinde in Inzeil, fas misschien nog wel het verrast van iedereen over die tseconden. Ik maakte in de e bocht nog een foutje en dan ook maar niet meer aan de eindspurt. Anders had er schijnlijk een tijd van 38.5 se- erin gezeten'. Keiler ziet HANS VENNEKER (duel met Aad Mansveld): 'In de voetballerij telt alleen je eigen hachje'. het seizoen in het C-elftal mocht vol maken. Door blessures van andere spelers keerde Venneker tóch nog even als rechtsback terug. 'Maar mn plan voor het jaar erop', zegt Venneker ook nu nog 'stond voor mij op dat moment al vast'. Sparta heeft zich met Venneker's plannen snel kun nen verenigen, omdat de club be sefte, dat alleen hij de leemte kon opvullen, die ontstond op het mo ment dat Willy Kreuz z'n terechte stap naar Feyenoord maakte. VIERKANTE BINKEN Venneker zegt: 'De concurrentie in de achterhoede werd me te groot: ik heb totaal geen trek om daar over te liegen. In al die jaren betaald voetbal heb ik de meest vreemde omschakelingen meege maakt. Dus dan kon die éne er ook nog wel bij. Ik weet nog goed, dat Feyenoord me weghaalde bij Spartaan '20. Toen stond ik op doel; dus bij Feyenoord startte ik als keeper. Later werd ik in de spits geprobeerd, nog stééds bij Feyen oord. Bij Sparta heeft George Kessler me teruggehaald naar de rechtsback plaats. Ik vond dat eigenlijk een stek voor robuuste vierkante bin ken. Maar ook daar heb ik me kunnen aanpassen, hoewel ik het eerst een afschuwelijke anti-climax vond. Achteraf zeg ik: 'Het was leerzaam'. Je kan een keer vluch ten. In noodgevallen ben ik onmid dellijk bereid om weer als keeper te gaan optreden'. Venneker wenst er geen geheim van te maken, dat-ie z'n laatste jaren als actief betaald voetballer wil gebruiken om een basis te scheppen voor een solide maat schappelijke carrière. Sparta's spitsspeler opent begin volgend jaar een sportzaak in Hellevoetsluis en bekent openlijk, 'dat dat alleen de reden is waarom ik weer als spits speler wilde gaan fungeren'. Ven neker zegt: 'Ik ben bezig om weer in de picture te komen. Dan moet je niet langer back blijven. Verde digers zijn voor de media niet in teressant, hoe grof dat ook klinkt'. JE EIGEN HAGGIE 'Ik heb als verdediger het Neder lands elftal gehaald. Het was leuk, ik zal het nooit vergeten. Maar ik heb géén zin om te liegen: zeker niet tegen mezelf. Ik moet lachen, als de mensen Venneker de bege leider noemen van Sparta s jonge spelers. Dat zijn enorm betrekke lijke teksten. Want in de voetballe rij telt alleen je eigen haggie, of je nou 28 bent of 43. Als Joop van Daele zegt 'dat je alleen op zbndag een ploeg vormt', dan geef ik hem daar gelijk in. Elke voetballer denkt daar hetzelfde over, maar er zijn er maar weinig die het ook durven zéggen. JAN VAN DER KROON DEN HAAG De selectie van 17 spelers voor het elftal van Jong Oranje, dat dinsdag in Den Bosch tegen Jong Italië speelt in het toernooi om het Europees kampi oenschap voetbal, ziet er als volgt uit: Harry Schellekens (NEC), André van Gerwen, Adrie van Kraaij, Harry Lubse, Cees Krijgh (allen PSV), Wim Meutstege (Sparta), Ton Wickel (Excelsior). Johnny Dusbaba (Ajax), Henk van Rijns oever, Bobby Vosraaer. Kees Kist (allen AZ *67). Frans Thijssen. Jo- han Zuidema (beiden FC Twente), Peter Arntz, Jan van Deinsen (bei den Go Ahead), Leen Swanenburg (FC Den Haag), Jan Everse (Feyenoord). Coach Fulvio Bernardini maakte de selectie bekend van het Italiaanse voetbalteam, dat woensdag in Rot terdam tegen Nederland speelt in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioenschap voor lan denploegen. De volgende spelers zijn geselec teerd: Dino Zoff. Francesco Morini, Franco Causio, Pietro Anastasi (al len Juventus). Morena Rocchi en Vincenzo Guerini (beiden Fiorenti- na), Giancarlo Antagnoni (Fioren- tina), Andrea Orlandini. Antonio Juliano en Giorgio Braglia (allen Napoli), Roberto Boninsegna (In- ternazionale Milan), Francesco Rocca (AS Roma), Luciano Zecchi- ni en Enrico Albertosi (beiden AC Milan). Luciano Rececconi en Luigi Martini (beiden Lazio Roma). Bernardini, maakte ook de selectie van Jong Italië bekend. Andris Andreiko (links) en Iser Koeperman, twee ex-wereld kampioenen waarvan er een (Koeperman) door enkele door zichtige manoeuvres mogelijk de wereldtitel in de schoot krijgt geworpen. Is Koeperman wereldkampioen? DEN HAAG (ANP) Philip de Schaap, de Nederlandse secretaris van de internationale Dainbond is afgereisd naar Italië om daar met voor zitter Beppino Rizzi te bespreken, wat er gedaan dient te worden om uit de door 'Tiflis' veroorzaakte perikelen te geraken. Bij de Challenge in Tiflis is Koeperman tot winnaar uitgeroepen, hoe wel hij hetzelfde aantal punten verzamelde als Harm Wiersma en Gantwarg. Wiersma heeft de Russen bij die gelegenheid ervan be schuldigd combine te spelen. Aangezien bij de Internationale Dain bond een brief van Ton Sijbrands ligt, dat deze zijn wereldtitel vol gend jaar niet verdedigt, is men in damkringen in het ongewisse of Koeperman als gevolg van deze zaken binnenkort beschouwd moet worden als wereldkampioen of niet. Philip de Schaap wil daarover een uitspraak vragen van het congres van de dambond. Dat zou in Tiflis hebben moeten plaatsvinden, maar de Russen hebben geweigerd het te organiseren. Men zal nu op zo kort mogelijke termijn ergens anders een congres dienen te organiseren. Een mogelijkheid is Amsterdam, waar in de tweede helft van december het internationale Suiker Damtoernooi plaatsvindt met daaraan ver bonden het wereldkampioenschap dames en het jeugdwereldkampioen schap. Een andere mogelijkheid is het Europees ploegenkampioen- schap, dat in mei in Italië wordt gehouden. De Internationale Dambond telt twintig aangesloten landen, waarvan er drie van achter het ijzeren gordijn. Het bijeen te roepen congres zal zich in de eerste plaats dienen bezig te houden met de vraag of het toernooi in Tiflis volgens de regels is afgewerkt. De Internationale Dambond heeft niet zoals is voorgeschreven van tevoren goedkeuring verleend aan het toernooi-reglement dat in Tiflis werd gehanteerd. Dit om de eenvoudige reden, dat de Russen het nooit ter goedkeuring hebben voorgelegd. In Tiflis speelde een Pool mee, die volgens de internationale regels niet speelgerechtigd was. Bovendien werd de regel gehanteerd dat binnen dertig zetten geen remise mocht worden gegeven. Een comprmis zou wellicht kunnen worden gevonden in het voorstel van de elf deelnemers van Tiflis om de nummers één t.e.m. vier van dat toernooi: Koeperman. Wiersma, Gantwarg en Andreiko in twee kampen te laten beslissen over de wereldtitel. MOSKOU De 22ste partij in de tweekamp tussen de Russen Anatoli Karpov en Viktor Kortsnoj is giste ren na 30 zetten met remise geëin digd. De winnaar van de tweekamp die 24 partijen maximaal telt kan Bobby Fischer uitdagen voor een tweekamp met de wereldtitel als in zet. De 23-jarige Karpov heeft een 32-voorsprong met nog twee par tijen voor de boeg. BASKETBAL Donar heeft ln Gro ningen de tweede wedstrijd tegen het Luxemburgse BBC Etzelia uit Et- telbrück met 129—68 (68-38) gewon nen. De eerste ontmoeting was door de Groningers reeds met 11078 ge wonnen. zodat Donar ln het toernooi om de Coupe Korac de tweede ronde heeft bereikt. De tegenstand van de Luxemburgers, die te weinig lengte bezaten was met uitzondering van Paul Kerger bijzonder zwak. Reeds na een kwartier hadden de Gronin gers. 30 punten voorsprong. In de tweede helft liet coach Hans Perrier zijn beste man, Fred Devaughn, niet meer opdraven. Hierdoor kon Jos Timmer voor de eerste maal in dit seizoen topscorer worden (28). BASKETBAL Flamingo's is uitge schakeld in het basketbaltoemooi om de Korac Cup. In de tweede wedstrijd voor de eerste ronde verloor Flamin go's met 8791 van AS Monaco. Bij de rust leidden de Nederlanders nog met 5043. De Monegasken zegevier den ln de eerste ontmoeting met 107105. Topscorer bij Flamingo's werd Harold Fox. die goed was voor 21 punten. Dave White scoorde 18 punten Kees Akerboom en Walter Ombre belden 14. daarmee zijn eigen opvatting be vestigd, dat een ijssprinter alleen maar uitgerust behoeft te zijn om goede tijden te maken. Bij de Duitse ijssportbond (DEV) doet men inmiddels al het mogelij ke om Keiler weer als amateur aan de start te krijgen. In de komende weken wil men een verzoek voor re-amateurisatie indienen bij de internationale organisatie (ISU). Daarover zal op zijn vroegst bij de vergadering van juni van het ko mend jaar in München een beslis sing vallen. DEV-Secretaris-Generaal Walter Hussmann is vol vertrouwen. 'Het ziet er naar uit dat Keiler in de winter van 1975 -76 weer internati onaal zal kunnen starten. Dat geldt echter alleen maar voor de Europe se en wereldkampioenschappen. Het heeft slechts indirekte invloed op een eventuele deelname van Keiler aan de Olympische Spelen. De IOC-regels zijn nu eenmaal strenger dan die van de internatio nale schaatsbond' LONDEN Tom Okker heeft in Londen in de halve finales van het internationale tennistoernooi om de Dewar Cup kansloos verloren van de Amerikaan Jimmy Connors. De setstanden waren: 0-6 en 2-6. Gistermiddag is de loting verricht voor de tenniswedstrijd tussen Ne derland en Oostenrijk in de tweede ronde van het toernooi om de Ko ning Gustaaf beker. De wedstrijden worden vanavond en morgenmid dag in Amsterdam gespeeld. De uitslag van de loting is als volgt: zaterdagavond: Rolf Thung (Ned)-Ernst Blanke (Oos), Loek Sanders (Ned)-Gerhard Wimmer (Oos). zondagmiddag: Loek San ders-Ernst Blanke. Roll Thung- Gerhard Wimmer. Aansluitend hierep wordt het dubbelspel ge speeld, maar geen van beide teams heeft hiervan al de opstelling be kend gemaakt. Een feest voor de wereld - dus moet de wereld ook betalen DEN HAAG (SID'Markt of tempel? De sport moet kiezen. Het kan niet beide hebben.' Met een dergelijk citaat heeft Pierre de Coubertin, de stichter van de moderne Olympische Spelen, om streeks de eeuwwisseling de deelnemers aan de Olympische Spe len opgeschrikt. Sindsdien is er van een vrije keuze geen sprake meer geweest. De materialistische geest van de tijd heeft de ideële opzet platgewalst. ADVERTENTIE •Nu in de boekhandel, zijn roman over de jaren twintig PUNT CONTRA PUNT Contact-Primeur, vertaling JohnVandenbergh 27,50 HEMEL EN HEL - 11,50 Eveneens: HEERLIJKE NIEUWE MERELD-f 11.50 EILAND - 12,- HET RIJK VAN BELIAL - 8,50 DE OGEN UITGESTOKEN - f 27,50 DE DUIVELS VAN LOUDUN-f 27,50 NONNEN AAN DE LUNCH - 17,50 CONTACT Olympia is alleen nog een tempel, als. zoals een maand geleden ge beurde. in het stadhuis van Wenen het Philliarmonisch Orkest de Olympische hymne laat klinken, of een staatshoofd in goed afgewogen bewoordingen over vriendschap en vrede spreekt. De gewijde sfeer van de tempel is er ook nog als bij de opening van de Spelen het met een holle spiegel in Olympia ontstoken vuur het stadion wordt binnenge dragen. Zelfs de sport treedt dikwijls op de achtergrond. Het meest wordt er gepraat over geld en dat niet alleen door de atleten. Die doen het welis waar ook, maar niet zo openlijk. Eerder in het verborgene, maar niet zonder nadruk. De achtste uitgave van de Olym- pree 1976, het officiële bulletin van het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1976 in Montre al laat zich lezen als een financieel dagblad. De ondertekening van een overeenkomst met de Canadese te levisie CBC over de verslaggeving van de Spelen. De keuze van de bever als embleem en mascotte voor. de Spelen. De afsluiting van een contract voor de vervaardiging van de officiële film over de Spelen met de National Film Board tegen de geschatte prijs van een miljoen dollar. Schatting van de benodigde hoeveelheid levensmiddelen voor atleten en officials. Een contract met een drankenfirma, die voor de kosteloze laving van alle deelne mers nog 1,3 miljoen dollar toe moet betalen, om met deze geste reclame te mogen maken. Ook de firma, die het papier gratis levert, moet voor de onderscheiding als 'Olympisch leverancier' 250.000 dollar betalen. En zo vergaat het ook de leverancier van chocolade (de firma levert ook limonade), de leverancier van de officiële Olym pia fiets, en de firma die voor de Olympische kleuren zorgt. Daar naast berichten over een tweede serie Olympische munten, de uit breiding van de Olympische loterij, nieuwe Olympische postzegels. Dat alles neemt twintig pagina's van het bulletin in beslag. Ergens tussen de regels door kan men lezen, dat F IF A-president Ha- velange of enkele minder in het oog lopende bezoekers van Montreal, die niemand kent, zich optimistisch over de voorbereidin gen heben uitgesproken, dat de studenten over anderhall jaar in Montreal drie weken vroeger aan De officiële Olympische mun ten, onderdeel van de financiële aktie om Montreal in 1976 niet aan een geweldig verlies te hel pen. hun zomervakantie beginnen en ook nog iets over sport dat volleybal en basketbal in tegenstel ling tot alle andere takken van sport hun oorsprong niet in Europa, maar in Springfield (Massachu setts) hebben. 'De Olympische Spelen zijn een feest voor de wereld- dus moet de wereld ook betalen', zo heeft de voorzitter van het organisatie-co mité Rousseau zijn opvattingen uit eengezet. Hij moet wel van die stelling uitgaan, omdat noch de Canadese overheid, noch de staat Quebeck willen steunen. Daarom ook werden de Amerikaanse televi sierechten voor 25 miljoen dollar aan de ABC verkocht. Deze maat schappij heeft een groot deel van de attractieve zendtijd weer door verkocht aan afnemers ten bedrage van 45 miljoen dollar. Deze af nemers mogen tussen twee verte- sprongen of bij de start van de 100 meter-finale reclameboodschappen uitzenden. Van Europa verlangt men eveneens 25 miljoen dollar, hoewel men hier het televisiescherm tijdens de Olympische uitzendingen vrij van reclame wil houden. 'Markt of tem pel?' Olympia is eigenlijk alleen maar een markt, die achter een tempel-fagade wordt gehouden. Als de overlevering niet bedriegt, was daar al eens eerder sprake van. Bij de antieke Spelen, toen deze in 394 na Christus door keizer Theodosius werden verboden, omdat de mani festatie meer brood dan spelen was geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23