Per 23 november 1974 geldt een andere rente voor nieuwe beleggingsbewijzen: -xO) rL.1 (0 §5 00 10% 9% 11% 10% ÏS Rijkspostspaarbank Weekend-puzzel naar Londen: de met beleid koopt kan eissom terugverdienen Toerisme r L HepJe' '^rwliler' uw nationale spaarinstelting A. HESS uw KWARTET ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 f- BINNENLAND T19/K19 PNP Londen: dit jaareinde weer trekpleister voor vele winkeltoeristen. onden hoopt het de komende decembermaand beter te doen dan vorig1 jaar, toen de energie isis de stad wekenlang in het duister hulde en toeristen op hun hotelkamer liet verkleumen. iral in het centrum wordt al rerkt aan de Kerstverlichting, op 20 november moet branden de etalages laten er geen twij- over bestaan, dat de Britten hans voor een maand de zorgen ;r hun economie willen verge lden laat weer zijn feestgezicht n. Moet dat ook wel om niet de risten, die een zo stevige pijler refder de schatkist hebben gesla- (dit jaar wordt een record- irengst uit het toerisme van zes jard gulden verwacht) af te d irikken. En gezien de plannen 4-j de reisorganisaties, die roya- dan voorheen korte winter- is naar de Britse hoofdstad in programma's hebben opgeno- zal dit ook niet gebeuren, voerders als de Maatschappij Bland, die de bootverbindingen sen Hoek van Holland en Har- :h ondex-houdt en de- lucht- irtmaatschappijen British Air- ys err British Caledonian ko- n er zelfs rond voor uit. dat hurl voor zover het de Lon- i-reizen betreft, nog nooit zo d is gegaan als dit jaar. lopjes waar het grootste deel van de bestaat uit toeris- die er Sinterklaas- en kerst open gaan doen, zal ook de ikelstand daar een flink antje van meepikken. Temeer dat het door inflatie en crises eisterde Engeland de continen- toerist wat heeft te bieden, is wat Nederland eens was: goedkoopte-eiland van Euro- De warenhuizen in Oxford- teet, de modehuizen in het cen- m rond Piccadilly, en de vele ciaalzaken met ingetogen rnaamheid uitstralende etala- mogen dan drempelvrees op- :ken, de prijskaartjes recht- irdigen die reserve niet. Inte- ideel: wie met beleid inkoopt, daardoor alleen al een flink 1 van zijn reissom kunnen te- verdienen. Costuums hangen gemiddeld zo'n 25 procent lager irijsd aan de rekken. Overhem- die bij ons 40 gulden en er kosten, zijn bij Marks en incer in Oxfordstreet (en el- s) voor 25 gulden of minder te >p. Hetzelfde geldt voor de da smode (veel keus. veel Gatsby- le én voordeliger), opping in Londen hoeft geen islag op de beurs te betekenen, op er het warenhuis Selfridges Oxfordstreet maar voor bin- of de vele tientallen platen- en, waar de records voor ge- ideld vijf tot tien gulden goed- over de toonbank gaan at dat laatste betreft: graai is in de bakken bij Harlequin Haymarket tien tegen één. er wel één exclusieve niet in [Ierland verkrijgbare, plaat voor 5 geen tientje uit te voorschijn nt>. p dan Hamleys aan Regent- eet. Wie nu echt niet meer jet wat hij zijn kinderen aan ielgoed door Sinterklaas moet i geven, kan dóar terecht. vex-diepingen puilen ervan van eenvoudige bouwpakket- ïlroth .✓C. i»vsPoff«ndotf gedingen/^' O^rembt 21 ^ji Uinfi door"Dick Ringlever ten tot electrische treinen en stoommachines toe. Markten Vergeet op zo'n Londen-trip ook niet de markten en zeker niet Portobello Road (North Kensing ton). Een kilometer lange straat vol kramen en antiekwinkeltjes, waarin Engeland vergane glorie lijkt te heben uitgestald. Oude historische prenten prullaria in Victorian Style, zilverwerk, dat eens de tafels van de aristocratie sierde, maaf ook kleding voor hippe jeugd, van duffelse marine- jassen tot en met koperen sloten bewerkte capes toe. En jawel dat alles voor prijzen, die ver onder de Nederlandse liggen. Natuurlijk, duurder kopen kan óók. Rangen en standen moeten er zijn. De Brit zal de laatste zijn om dat te betwisten. Neem nou Harrods, het exclusieve warenhuis aan Knightsbridge: dat straalt voornaamheid uit, ook met de prijskaartjes. Maar het heeft wel als extra attractie op de vijfde verdieping een dierentuin, waar kinderen tijdens het winkelen verzorgd achtergelaten kunnen worden. Nog voornamer is Fortman and Mason aan Piccadilly Street, waar je geacht wordt alleen maar aan te wijzen wat je hebben wilt. Het beetpakken van een blikje schild padsoep of een echte Britse in rum en brandy gedrenkte Christ mas pudding is ongehoord: je dic teert je wensen aan de roodgerok- te bediende, die ervoor zorgd dat het uit de rekkenwordt gehaald. Service, waar je overigens wel voor moet betalen. Wie een avondje exotisch wil eten. kan terecht in de énkele tientallen Indiase restaurants (veel hete kerry-gerechten voor rond de 20 gulden). Exclusieve restaurants zijn er overigens meer. De Hunting Lodge bijvoor beeld aan Lower Regentstreet: uitstekende maar wel wat prijzige gelegenheid voor een souper, na afloop van een avond theaterbe zoek. Wat die theaters betreft: Londen heeft er vele en keuze-moge lijkheden zijn er genoeg. Maar wat men beslist niet mag missen, is de al sinds juli volle zalen trekkende musical Good Compa nions met de bekende Britse ac teur John Mills in de hoofdrol. Tips Restaurants Eten in Londen: dat kan men zo voordeliger of duur maken als men zelf wil. In de meeste een voudige restaurants heeft men al een smakelijke maaltijd (soepje en hoofdgerecht) voor minder dan een tientje. En dat zijn dan geen maaltijden zoals tien jaar terug toen de Londense toeristen keuken nog volledig Brits was. De meeste restaurants van vandaag heben een internationale keuken met alle gerechten, die ook op dé continentale menu-kaart te vin den zijn. Nog een paar tips voor Londen- gangers: British Tourist Authority in Amsterdam (Leidseplein 5) heeft een lijst van alle aanbiedingen van reisorganisaties voor trips naar Londen (van 2 tot 7 dagen). De prijs van de goedkoopste reis: 142 gulden (vier dagen met twee nachten logies met ontbijt en vervoerper boot) Bij dezelfde organisatie kan men eveneens de brochure 'shop- ping in London' krijgen: een handig boekje met veel tips en plattegronden. Aan te raden is gelijk ook om de 'quick guide to London' te vragen. Makkelijk om in de zak te hebben: een 'go-ak-you-please- ticket'. waarmee men drie tot' ze ven dagen lang onbeperkt kan reizen op alle Londense rode bus sen en de ondergrondse. Zo'n kaartje, dat bij het reisbureau te koop is, geeft ook recht op een 30 km lange sightseeing-trip door Londen per bus. De prijs van de kaartjes varieert van 15,90 (drie dagen) tot ƒ25,10 (zeven dagen). Voor kinderen wordt halve prijs berekend. Wie veel reist, kan er aan verdienen, want een over stapje op metro kost al een gul den. Wie tijdens een bezoek aan Londen een van de theaters wil bezoeken, kan daarvoor in Neder land plaatsen reserveren: bij het Nederlands Theater Centrum in Amsterdam en bij de CISCA-kan- toren in Utrecht. Amsterdam. Den Bosch. Rotterdam en Den Haag. Wat er te doen is in Londen, vindt men in het boekje 'This month in London', dat eveneens bij BTA gratis verkijgbaar is. Wie in Londen kinderkleding wil kopen (ook die is een stuk goedkoper) doet er er goed aan van tevoren de maten op te ne men. Wie op zijn tochten door Lon den een versterking wil, kan daarvoor goed terecht in de pub, als die tenminste open is. Een kom soep. wat sandwiches en een pint bier kosten er maar vier of vijf gulden: een plaughman's lunch (twee hompen kaas, stok brood. een zoetzure ui plus een pint bitter) nog minder. Voordeli ger dan de lunchroom en wel zo gezellig. Portobello Road, een van Engelands meest bekende markten. (ADVERTENTIE) looptijd J rente nu mgaande 23/11/74 3 jaar 4 jaar 1 5 jaar Tot 23 november zijn nog De rentevergoeding op reeds uitgegeven beleggingsbewijzen met de huidige rnrd^^lreroe^^^Tat0^::1^9'' aantrekkelijke spaarvormen van de RPS. rentepercentages verkrijgbaar! UIT VAN LEZERS - Fatsoenlijk Zuid-Afrika voert een fatsoenlijke buitenlandse politiek, dit verklaar de dr. De Gaay Fortman op Schip hol. Een uitspraak, die hem in de politiek wel eens zijn nek zou kun nen kosten. Door de groepen, die bijvoorbeeld de koffie uit Angola en de sinaasappelen uit Zuid-Afrika boycotten wordt Zuid-Afrika Juist voor rotte vis uitgemaakt. Is het niet merkwaardig dat deze comité's tegen het gezond verstand in, hun actie begonnen, terwijl ze wisten dat. als de boycot van Angola kof fie zou slagen (dit is nu gebeurd), deze koffie nergens anders op de wereld verkoopbaar was. Nu verrot de koffie in de schuren en de arme zwarte man lijdt honger omdat hij geen werk meer heeft. Hetzelfde streeft zeker de boycot van Out- span-sinaasappelen na. Terwijl 40 pet der produktie in handen is van de Bantoe-coöperatie. Als de boycot slaagt wordt de blanke fruitteler niet getroffen. Hij ploegt de tuinen om. begint weer met de gemecha niseerde landbouw en krijgt voor tarwe en mais hoge prijzen. Haarlem J. W. Hofstra Arafat (4) Onze regering heeft altijd het be staansrecht van de staat Israël aanvaard. Na de oktober-oorlog is hieraan toegevoegd, dat ook de Pa- lestijnen politieke rechten hebben. Met de debatten in de VN voor ogen, vraag ik me af, wat de rege ring precies onder deze politieke rechten verstaat. Bedoelt zij: a. de Palestijnen hebben recht op het hele mandaatgebied van voor 1948: b. de Palestijnen hebben recht op de bezette gebieden (evt. met Jor danië) Oplossing a. betekent de li quidatie van Israël zonder meer. Strijdig dus met haar bestaans recht, Ik neem aan dat Den Haag deze oplossing verwerpt. Bij moge lijkheid b. komt aan de orde dat de PLO vele malen gezegd heeft, dat elk gebied dat onder hun bestuur valt, gebruikt zal worden als uit valsbasis tegen Israël, totdat el k stuk grond Arabisch is. Als Neder land mogelijkheid b. steunt, dan stemt men in feite dus stilzwijgend toe dat het PLO Israël van de kaart veegt. Wil onze regering trouw blij ven aan haar uitgangspunten dan zal zij m.i. de territoriale aspiraties van de Palestijnen alleen dan mo gen ondersteunen, als het PLO de staat Israël als realiteit erkent. Amsterdam R. M. Naftaniel Arafat (5) De geschiedenis herhaalt zich. We derom wordt het joodse volk be dreigd, thans onder het mom van 'antizionisme' en dan schijnt alles Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. geoorloofd te zijn, moord op sport lieden, vrouwen en kinderen plus de vernietiging van de staat Israël. Israël vecht voor zijn bestaan en Nederland, de vriend van Israël, waagt het niet Israël in de Vere nigde Naties te steunen: het Arabi sche kapitaal en de olie zijn dan ook machtige wapens Amsterdam E. de Jong Arafat (6) De PLO verklaart in zijn Nationale Handvest het bestaansrecht van de staat Israël niet te erkennen. Al leen een naïef persoon, die de loop van de gebeurtenissen niet gevolgd heeft, kan denken dat dat wel zal meevallen in de praktijk. Wat de westelijke Jordaanoever betreft: te ruggave betekent nu een Palestijn se staat op dit gebied. Gezien de terroristische aktiviteiten van de extremistische Palestijnen, die al leen genoegen zeggen te nemen met héél Israël als nieuw Palesti na, zou teruggave voor Israël zelf moord betekenen. Zoiets kan men van geen enkel volk verwachten. Natuurlijk hebben de Palestijnen recht op een eigen staat. Maar deze oplossing zou geen oplossing zijn, maar de vernietiging van Israël. Amsterdam G. Tak-Dinger Egypte en ons geld (2) Als J. Vlendré meent, dat men de bewapening van Egypte indirect steunt, door geld beschikbaar te stellen voor sociaal-economische projecten, dan is dat voor mijn gevoel een kwalijk standpunt. Dan zou het Rode Kruis ook geen hulp moeten verstrekken, daar de ge wonde soldaten uiteindelijk ook 'opgelapt' worden om weer ingezet te worden. Zo zijn er meer voor beelden te noemen. Dit is het standpunt van ene Hitier. De totale oorlog noemde hij dit. wat jammer genoeg door meerdere mensen ook nu nog wordt aangehangen. Men zou het ook voorwaardelijke hulp kunnen noemen: alleen geven of helpen als aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan ongeacht de nood die er is. bv. geen hulp aan India meer. omdat ze de koeien vrij laten lopen. Appingedam P. R. van den Berg (ADVERTENTIE) BEGRAFENIS - ONDERNEMING Van Cittcrstraat 32 A ROTTERDAM Tel.: 010-236073 Horizontaal: 1. uithangteken, 5. rij tuig, 9 houtworm. 13. vette vloei stof, 15. tussenzetsel. 16. tooi, 17. onbekende, 19. bamboestaketsel. 21. gast. 22. Mangaan (afk), 23. eiken schors, 25. zedelij ker wij ze, 28. plomp. 29. bloem, 31. zware zoete wijn, 32. roeipen, 33. kaasworm. 34. bijrivier van de Moezel, 36. weefsel, 38. wetboek, 40. plezier. 42. jong schaap, 43. gindse, 45. voorvoegsel, 47. gemalen graan, 49. tweewielig rijtuigje, 50. foei, 51. schaapkameel, 52. vijzel. 53. twijg, 54. pers. voor- naamw. 55. water in Limburg, 57. alleen, 59. Chinese lengtemaat. 60. voedsel. 61. sporeplant, 63. zwemvo gel, 65. keukengerei. 66. muziek term, 68. reet, 70. soort kabeljauw. 71. honingdrank. 72. zangstem, 74. landschap in Griekenland, 76. plaats in de N.O.P. 77. reiziger. 80. een weinig. 81. stoomturbine (afk.). 82. verharde huid. 83. natuurlijk waterbekken, 85. volksnaam van dï kauw, 86. oorlogsgod, 87. bergweide. 89. zuiver. 91. organische verbin ding. 92. bloem. 93. onbeduidend. Verticaal: 1. Spaans paard, 2. rivier in Italië, 3. priem, 4. gordel. 6. reeds. 7. spoorstaaf, 8. rund, 9. insekt, 10. lof, 11. titel (afk), 12. rivier in Nederland, 14. god van de liefde, 16. bij elkaar behorende voorwer pen. 18. deel van het gelaat, 20. plaats in Rusland, 21. plaats in Engeland, 22. manier van kleder dracht. 24. slag, 26. foefje (Ind.), 27. hetzelfde, 28. bergplaats, 30. zelfbewust, 33. eentonigheid, 35. buitenhaven, 37. bureau, 38. paard je, 39. bloem, 41. zeuren, 43. reuk houtboom, 44. dwaze gewoonte, 46. recht stuk vaarwater. 48. vod, 49. bijbels figuur, 50. waterblaasje, 56. soort bier, 58. deel van de hals, 60. eenmaal, 61. vogel, 62. staaldraad ter steuning. 64. landschap op de O. kust van Sumatra, 65. kraam, 66. aarden vuurpotje, 67. leep, 69. land- bouwvork, 70. water in België, 71. sappig, 73. kleverige stof, 75. oog ziekte. 77. vrucht, 78. koemestvocht, 79. hoepel, 82. eer, 84. rivier, 86. atmosfeer (afk.), 87. overblijfsel bij verbranding, 88. pers. voornaamw. 90. naamloze vennootschap (afk.). Oplossingen t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw- Kwartet. postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekend puzzel. OPLOSSLNG VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. ponton, 5. dartel, 10. era, 12. rel, 13. Lear. 15. alm, 17. lama. 18. raad. 20. idem. 22 te. 23. Ta. 25. in. 26. re, 27. parafrase. 31. D.O., 32. N.T. 34. regressie. 41. pi. 42. Ee, 43. ar. 44. A.P.. 45. klap, 47. spil, 49. toet, 51. ami. 53. Sara. 55. ere, 58. aan, 59. 'larong, 60. kennis. Vert.: 1. pellta. 2. ore, 3. naar, 4. o.l., 6. al. 7. tram. 8. Eem, 9. lianen, 11. el, 14. rata, 15. ad. 16. mi. 17. lens, 19. aar. 21. dia, 24. af. 27. por, 28. air, 29. ros, 30. ene. 33. spatel. 35. eelt, 36. Gea. 37. eg. 38. sap. 39. iris. 40. Spaans. 45. keer. 46. pa, 47. si. 48. laan, 50. ora. 52. mt.. 54. Rai, 56. en. 57. de. De prijswinnaars zijn: J. Stal, De Rede 93, Dronten; mevrouw A. W. van Rijswijk-Schouten, M. van Gel- restraat 79, Tholen; mevr. H. Unger- v. d. Poort, O. Binnenweg 138 A, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19