Kabinet: ruim 3 miljard voor verbeteren economie Oogsten zelfs met de hand onmogelijk S wie lort je in mei van het scherm !n deze krant MODEHUIS SL00S Bijna yom-frites londehopen van beton xon weer thuis ogezegd Rabbi's met karabijnen Steeds meer aanvragen om hulp Philips maakt minder winst Ook voor bouw een flinke 'injectie' Suez-kanaal blijft voorlopig dicht Arafat zat in te mooie stoel Gegadigden logeren in gemeentehuis 'Dag kindertjes!' Generaal berispt wegens opmerking over joden in VS Kon. gas on achtergrond Spit somber over centraal akkoord Nieuwe leid.se Courant VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 192 JSTELIJK DAGBLAD VOOR IEI0EN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BREDA De Bredase snaclc- bar-exploitant Van Stokkum heeft tussen de frites-aardap- pelen een brisantbom gevon den. Hij schudde een zak aardappelen leeg in de schrapmachine. Opeens ont dekte hij een ongewoon gro te 'aardappel', pakte hem en zag dat het een verdacht uit ziende klomp roest was. Hij dacht dat het wel een bom kon zijn en waarschuwde de politie, die zijn vermoeden kwam bevestigen. De mijnop- ruimingsdienst zou de born onschadelijk komen maken. Van een verslaggever ARNHEM Op het Arn hemse Velperplein liggen sinds een paar dagen 21 hondedrollen. De uitwerpse len zijn vervaardigd van be ton, op tegels neergelegd en ran een bruine kleurstof roorzien. Ze zijn vervaardigd door de student P. van den Hoek ran de Arnhemse academie roor beeldende kunst. Hij tril het publiek laten weten dat het niet zo moeilijk moet doen over bier en daar gedeponeerde (echte) uit werpselen. De gemeente heeft toestemming gegeven roor het leggen van de te gels en het werk laten uit roeren door gemeentelijke stratemakers. Set geheel vormt een on derdeel van de tentoonstel ling 'omgevingsvormgeving' die tot 18 november in het rnhemse provinciehuis ge- louden wordt. JFORNTË Oud-president Ri- rd Nixon heeft gisteren het zie- huis in Long Beach verlaten. Hij iu weer in zijn buitenhuis in San nente. Nixon verbleef 23 dagen het ziekenhuis. In die periode ver- rde hij eenmaal in direct levens aar door inwendige bloedingen, ontstonden na een been-opera- Nixon werd met een rolstoel naar auto gereden. Enkele buien Wisselend bewolkt, plaatselijk enkele buien en matige tot krachtige aao de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. Maximum tempera turen circa 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Af en toe regen en vrij zacht. Zon op: 08.01 Onder: 16.48 Maan op: 10.32 Onder: 18.38 eter een vrouw als aas dan een man Ds Israëlische bevolking is bijzonder waakzaam. Hier bekwamen de rabbi's van het dorp Kiriat Sjimona zich in het gebruik van de karabijn. De geestelijken zijn lid van de burgerwacht. Van een verslaggever GOES/DEN HAAG Sinds gistermorgen kan er in Zeeland hele maal niet meer worden geoogst. De storm en de aanhoudende regen hebben het nu ook onmogelijk gemaakt met de hand te oogsten. kabinet is horende doof ge lest voor de stem van het ter. Mr. W. Aantjes, a.r. fractie leider in de Tweede Kamer, over het kabinetsbesluit in zake de Oosterschelde. Het hulpactiecentrum in Goes heeft de boeren geadviseerd met een cul tivator (een soort ploegje) de aar dappelen naar boven te werken, waarna ze met de hand geraapt kunnen worden. Overigens zijn daarvoor veel meer mensen nodig dan er beschikbaar zijn. Het aantal aanvragen om oogsthulp is opgelopen tot 1900, maar op het moment kan niemand worden ge holpen Scholieren en militairen die gistermorgen toch naar het land trokken, zaten in schuurtjes werkeloos te wachten tot de regen zou ophouden. De hoop van de boe ren is nu gevestigd op het komende weekeinde. Alle Zeeuwen is ge vraagd morgen bij de oogst te hel pen. Het Landbouwschap heeft de mi nisterraad verzocht om een verdere uitbieiding van het aantal militai ren en inschakeling van werklozen bij de oogst Ir een gistermiddag verzonden telegram spreekt het schap van een noodtoestand in het zuidwesten van Nederland. Bij tewerkstelling van vrijwilligers kan een vergoeding van netto vijf gulden per uur worden uitbetaald. Er wordt gewerkt van acht tot twaalf en van dertien tot zeventien uur. Vrijwilligers dienen laarzen, regenkleding en zo mogelijk gummi handschoenen mee te nemen. Minister Van der Stee (landbouw) en staatssecretaris Meijer (CRM) hebben een hulpverleningsprogram ma opgesteld voor agrariërs, die door de overvloedige regen van de afge lopen maanden in financiële moei lijkheden zijn gekomen. Voor on dernemers die een levensvatbaar bedrijf hebben, is de rijksgroepsre geling zelfstandigen van toepassing. De rijksoverheid zal de gemeenten vragen krachtens deze regeling fi nanciële hulp te verlenen indien on dernemers niet op andere wijze aan geld kunnen komen (bijv. bankle ning). De boer behoeft niet het geldt dat hij nodig heeft voor noodzakelijke reserveringen of in vesteringen aan te spreken, omdat anders het voortbestaan van het bedrijf in gevaar zou komen. Ook mag hij geld achter de hand hou den om na de periode van water- Plannen om belasting en premies elk met miljard te verlagen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet overweegt tussen de drie en drieëneenhalf mil jard gulden uit te trekken om de verslechtering van de economie (onder meer een grotere werkloosheid) een halt toe te roepen en tevens om volgend jaar een koopkrachtverbetering mogelijk te maken van twee a drie procent. overlast de grond weer in goede staat te brengen. Ondernemers die dénken hulp no dig te hebben, kunnen een aan vraag indienen bij hun gemeente en de districtsbureauhouders (DBH's) van de stichting uitvoe ring landbouw maatregelen. GS van Zeeland willen een bedrag van maximaal een ton beschikbaar Zie verder pagina 5, kolom 6. AALTEN Het tricotagebedrijf Martin (babykleding) in Aalten heeft 24 van de 85 personeelsleden ontslagen. Volgens de directie is de situatie bij het bedrijf verslechterd door goedkope importen uit het Ver re Oosten en de Oostbloklanden. (ADVERTENTIE) In het diepste geheim heeft de regering deze week de drie vakcen trales en de werkgeversorganisaties in grote lijnen uiteengezet hoe zij dit denkt te kunnen bereiken. Die plannen zijn: Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met ruim een miljard gulden. Hoe die verlaging precies uit zal pakken stelt de mi nisterraad vandaag vast. Verwacht wordt dat de regering zal kiezen voor een voor ieder inkomen gelijk bedrag van tussen de honderd- en honderdvijftig gulden. Een verlichting van de sociale premiedruk met een klein miljard gulden. Het kabinet wil de motie- Schouten (ARP) honoreren, waar mee het tijdens de algemene be- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het derde kwar taal is voor Philips een tegenvaller geweest. Weliswaar steeg de omzet nog met acht procent, van 5.248 miljoen tot 5.667 miljoen, de net towinst ging met liefst 27 procent achteruit van 198 miljoen tot 144 miljoen gulden. Oorzaken van de daling van de winst: de achteruitgang van de omzet in verhouding tot de plan ning; de stijgende kostprijzen en de ond§rbeeettingsverliezen door aanpfissuig van de produktiepro- gramma's. Door Philips is thans in Nederland werktijdverkorting aangevraagd voor in totaal achttienhonderd man en in de gehele wereld voor ruim elfduizend man. schouwingen nog grote moeite had. Deze motie beoogt de lasten van het bedrijfsleven en van de zelf standigen te verlichten door een storting van vierhonderd miljoen gulden in het kinderbijslagfonds. Bovendien wil de regering enkele honderden miljoenen guldens stor- CAIRO (UPI) Het Sucz-kanaal zal voor het internationale scheep vaartverkeer pas dan weer worden geopend, wanneer het Israëlische leger zich verder oostwaarts heeft teruggetrokken en geen bedreiging meer voor deze internationale wa terweg vormt, aldus de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmi. De minister zei dat schepen die de Israëlische vlag voeren pas tot het kanaal zullen worden toegelaten, wanneer een algemeen vredesver drag in het Midden-Oosten is uit gewerkt. 'Wij zijn verantwoordelijk voor de scheepvaart in het kanaal en kunnen er geen schepen toela ten zolang de bedreiging van agres sie ertegen bestaat' merkte Fahjni op. NEW YORK (UPI) Functio narissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben hun ontstem ming laten blijken over de be slissing van de leiding van de Verenigde Naties om de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie, Jasser Arafat, te behandelen alsof hij een staatshoofd was. Arafat mocht op het podium op een stoel met een hoge rugleuning zit ten, die doorgaans is gereser veerd voor presidenten, konin gen of andere staatshoofden. Van een onzer verslaggevers IIELLENDOORN -NIJVERDAL In Nijverdal (gemeente Hellen- doorn) lijken de komende dagen perceeltjes bouwgrond weg te vliegen als lokkertjes in de op- ruimingstijd. Zo'n 75 gegadigden bivakkeren sinds woensdag in het gemeentehuis, want B. en W. staan op bet standpunt: wie het eerst komt. wie het eerst maalt. Maandagmorgen om acht uur zal met de uitgifte van de kavels worden begonnen Het complex van ongeveer 120 woningen ligt aan de rand van het bos, dat tegen de Overijsselse Heuvelrug aanligt. Het plan heeft veel aantrekke lijkheden. De tigging is fraai, er zal afwisselend gebouwd worden (landhuizen, bungalows en twee woningen onder één kap) en de grondprijs is billijk, namelijk ongeveer vijftig gulden per vier kante meter 'Een spotprijs, lan delijk gezien', aldus een ambte naar. Nijverdal is op zichzelf ook attractief: niet te groot met zijn dertigduizend inwoners en toch beschikkend over moderne voor zieningen. Na de eerste publikatie begon het meteen storm te lopen. Ge meentefunctionarissen gingen daarom volgnummertjes uitge ven. Velen gingen op het plein vóór het gemeentehuis bivak keren en brachten tuinstoeltjes en stretchers mee. Daar de weersomstandigheden erbarme lijk zijn mogen de mensen 's avonds naar binnen. Ze slapen nu in de kamers, waar de raadsleden hun commissieverga deringen houden. ten in het fonds van de werkloos heidswet. De WW-premie zou vol gend jaar met tweetiende procent worden verhoogd: die verhoging zal aldus teniet kunnen worden ge daan. Stimulering van de bouwactivi teiten met ongeveer een miljard gulden. De perspectieven voor deze bedrijfstak zijn uiterst somber. Het Centraal Planbureau voorzag in september nog een stijging van de bouwactiviteiten van anderhalf procent. Hetzelfde planbureau verwacht nu een daling van maar liefst negen procent. Tegen dee achtergrond moet ook het voor nemen van de regering worden ge zien de investeringsaftrek op ge bouwen te verhogen. Deze maatre gel geldt uitsluitend voor gebouwen buiten de randstad. De regering overweegt de wie- beltax niet te gebruiken. Het in strument werkt te grof en het zal bovendien pas per 1 april 1975 effectief kunnen zijn. Wel wordt overwogen nog enkele bijzondere (kleine) belastingmaat regelen te treffen. Welke staat nog niet vast. Belangrijk Zo op het eerstegezicht lijken de maatregelen een belangrijke bijdra ge te leveren om de vastgelopen onderhandelingen over het centraal akkoord arbeidsvoorwaarden (lo nen) weer op gang te brengen. De rijksbijdrage in het kinderbijslag fonds en de werkloosheidspot en de belastingverlaging betekenen In ie- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Joop Doderer, die al vijftien jaar als Swiebertje tot de populairste tv-figuren behoort, zal binnenkort uit zijn rol stappen. Aan Kick Stok- huyzen vertelde hij gisteravond in de finale van Kwis 50 dat de langste serie van de NCRV op 1 mei 1975 wordt gestaakt. De oorzaak is dat Doderer voor vijf jaar buitenland se contracten heeft getekend. Hij krijgt onder an dere een rol in een Amerikaanse film, die in Spanje wórdt opgenomen. Daarna zal hij optreden in een Britse musical, die ook in Nederland te zien zal zijn. WASHINGTON (UPI) President Gerald Ford heeft de stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten be rispt voor diens opmerking, dat de joden zoveel invloed hebben in de Verenigde Staten. De president liet generaal George Brown, de hoogste militair in de VS, bij zich komen op het Witte Huis en had een kort onderhoud met hem. Fords woordvoerder Ron Nessen bevestigde desgevraagd dat de generaal 'berispt' was. Hij voeg de et aan toe, dat Browns positie bij de strijdkrachten niet in het geding was. Generaal Brown maakte de ge wraakte opmerking over de joden bij een spreekbeurt voor een groep studenten. Hij zei: 'De joodse in vloed in dit land is zo groot, dat is bijna niet te geloven' en voegde er aan toe. dat veel banken en kran ten 'in handen van joaen zijn'. Als het straks gemiddeld drie graden gaat vriezen is er te weinig gas, zei de minister. Niks hoor, pas bij min twaalf wordt het moeilijk, spreekt de Gasunie tegen. De gemiddelde januari-temperatuur is plus twee vermelden vrij even als achtergrond informatie). Vul die bon eens in. Zitten wij ook warm. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a NIEUWE ABONNEE; STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAO: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd pa raat, map brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De (Jhr. Pers. antwoordnummer 2792. A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Wenst abonnement op: TROUW Q DE v ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEID8E CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) der geval een loonkostenverlaging. Het is echter zeer de vraag of dit wel genoeg is om volgend jaar een koopkrachtverbetering van het in komen van tussen de twee a drie procent mogelijk te maken (eis van de vakbeweging). Of het genoeg is hangt onder meer af van de in schikkelijkheid van de werkgevers eenloonverhoging te accepteren, want zonder loonsverhoging kan de beoogde koopkrachtverbetering niet worden bereikt. De regering schijnt ervan uit te gaan dat de werkgevers bereid zijn hun bod van begin november ge stand te doen, namelijk een loons verhoging van anderhalf procent en een maximale loonkostenstij ging van dertien procent. Het ls echter de vraag of de werkgevers dat onder de gewijzigde economische omstandigheden nog wel willen. De middenstand vond anderhalf pro cent nog te veel. Hun bereidheid om mee te doen aan een centraal akkoord zal onder meer afhangen van de extra maatregelen die de regering voor hen wil treffen. Daar over is het kabinet in overleg deze week echter vaag geweest. De ministerraad stelt vandaag defi nitief het pakket maatregelen vast. Dinsdagavond zal de regering op nieuw met werkgevers en werkne mers ever de maatregelen overleggen. Diezelfde week bgint ook in het parlement het debat over bet dekkingsplan en de rege ringsmaatregelen. Een moeilijkheid daarbij is dat werkgevers en werknemers eerst het resultaat van het kamerdebaf willen afwachten. De onderhandelingen over het cen traal akkoord zijn daarom gesteld op donderdag, maar het kamerde bat zal dan nog niet afgelopen zijn. Van een verslaggever NOORDWIJKERHOUT NKV- voorzitter Wim Spit heeft weinig hoop op totstandkoming van een centraal akkoord. In de vergadering van de voedingsbond NKV zei hij dat ook nu weer is gebleken dat de werkgevers niet bereid zijn hun leden aan te bevelen hun inkomens binnen de onderneming openbaar te maken. De heer Spit vindt dit belachelijk, vooral omdat de inko mens van miljoenen mensen bekend zijn, zowel van arbeiders, als van ministers, kanièrieden en burgemeesters. Ook op immateriële vlak zijn zij de partijen het nog lang niet eens, zei hij. Binnenland Aantjes kraakt besluit Oosterschelde 5 Ook groentenoogst valt tegen 5 Buitenland Baader-Meinhof: loon van de angst 9 Kerk Kerkenconferentie '74 sluit in Lun teren 2 Zo verwijdert Z.-Afrika 'zwarte plekken' 2 Sport Knobel kiest voor WK-elftal 13 Brieven van lezers z Boekenetaluge 2 Itarllo- en tv-programma's 6 Strips, feuilleton, puzzel, recepten6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 familieberichten 10 Beurs 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1