Pont Ochten-Druten vaart vrijdag voor het laatst dichtbij immentaar lacht (1) aarzen in de klas s het weer - Groene luchten weerrapporten 't achterlicht van de minister drankprijs elfde gebod bazin [OUW/KWARTET WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 lidden van alle verongelijkte on- 'ijsmensen die deze week hun iten op het Binnenhof deponeren de hoop daarmee het onderwijsde- van de Tweede Kamer te beïn- mogen twee stemmen niet iren gaan. De eerste is die van de formeerde sociale academie in Weliswaar komt de academie ;ns de regels van de planprocedu- nog niet in aanmerking voor subsi- maar de grote financiële offers de achterban van deze academie /ie 8etr00st en de opmerkelijke toe- be-op van studenten rechtvaardigen de lem rwachting dat deze academie levens- 5,tear is. Oan is het ook redelijk nu al voor subsidie in aanmer- he jg te laten komen ■11e iai gS lacht (2) iet elk probleem laat zich oplossen er wat meer-geld tegenaan te i0° oien. Dat geldt met name voor de Ibreiding van de leerplicht voor wer- ,vlj nde jongeren. Sinds augustus zijn ftienjarigen twee dagen per week rplichtig. Zij kunnen, om aan die irplicht te voldoen, terecht op eekscholen voor beroepsonderwijs lingstelsels) of bij vormingsinstitu- idanks alle voorbereiding en finan- ile steun is de tweedaagse leerplicht g geen succes Jongeren die twee gen onderwijs krijgen, zijn voor de terende drie dagen geen aantrekke- ;e werknemers op de toch al ongun- ge arbeidsmarkt. Bovendien blijkt erg moeilijk een zinvol onderwijs- Dpi|ogramma aan te bieden voor twee •eekscholen hebben daarmee niet reel moeite, omdat ze gewoon de ipsopleiding uitbreiden. Maar rmingsinstituten zitten met het pro- «m dat twee dagen pure vorming vai het goede is. Als jongeren "-^fder invloed van het vormingswerk er zin krijgen in de één of andere roepsopleiding, moeten de vor- xngsinstituten het laten afweten. int het vormingswerk mag niet op F t terrein van het beroepsonderwijs £K mei werkt &el aan Burgemeester J. A. Houtkoper: Brug bij Tiel ligt in niemansiand elde erwijs, it en nazi's luitse door Jac Lelsz regering werkt Wel aan een wette- regeling om streekscholen voor lepsonderwijs en vormingswerk ar elkaar toe te brengen. Dat zou n moeten door leerlingen te ver- chten zowel een stukje vormings- irk als een stukje beroepsopleiding "—^volgen. Ook op andere wijze bevor- de overheid die samenwerking, name door officiële experimenten. iar dat neemt niet weg dat in de aktijk nog weinig van die samenwer- ziehtbaar is. Het naar elkaar igrocien van beide vormen van on- rwijs vergt meer tijd dan optimisten dacht hebben. arom zou het beter zijn de invoe- on> ig van een tweedaagse leerplicht or zestienjarigen, die nu voor vol- nd jaar op het programma staat, ig even uit te stellen. Het zou beter eerst één dag leerplicht voor ventienjarigen in te voeren. Wan- er dan in 1976 de volledige leer- icht voor vijftienjarigen ingaat (zoals vakbeweging wenst), is in 1977 de i rijp voor tweedaagse leerplicht tor zestienjarigen. :n geheim document van de Chileen- strijdkrachten, waarover vandaag onze buitenland-pagina wordt ge- hreven. maakt het een en ander lidelijk over de aard van het regime Chili. Het verklikkerssysteem dat junta bij het onderwijs in werking eft gezet, kan niet anders dan af- huw wekken. oppunt van ironie is het slot van de structies over het toezicht op de holen, waarin gezegd wordt dat dit les bedoeld is om 'te verzekeren, dat editt onderwijs voor de jongeren vrij is ire m ieder spoor van conscientisering 'atijnsamerikaanse term voor be- ustmaking) en van externe invloed'. nu gebeurt is het tegenoverge- van bewustmaking bij het on- 'ijs, namelijk bewusteloosmaking. gebeurt met methoden die sterk denken aan de bemoeienis van i's met ons onderwijs tijdens de bezetting. iplaats van te blijven nakauwen over vraag of de vermoorde hervormer /ador Allende met zijn Unidad pular altijd wel even verstandig is getreden, is het van belang om vast stellen, dat deze ongrondwettig aan macht gekomen generaals de héle :ense samenleving teisteren de armen, wier enige hoop Allende lichaamde, maar ook de midden- isse met wie hij het herhaaldelijk n de stok had. e Verenigde Staten, die blijkens de i ublicaties in hun eigen onovertroffen ieuwsmedia, de chaos hebben helpen >rbereiden waarin de machtsgreep i de militairen heeft kunnen ge- lieden, dragen een zware verant- ordelijkheid voor het ongeluk waar- het Chileense volk is gestort. OCHTEN Wie zaterdag in Ochten of Druten voor de Waal staat en de klassiek geworden vraag stelt 'Veerman, mag ik overvaren?' krijgt nul op het re kest. De moderne pont, een der drukste van Nederland, blijft aan de ketting liggen. Vrijdag avond nalftien maakt het pro vinciale veer zijn laatste tocht van Druten naar Ochten. De sfeer rondom de laatste reis van deze door velen zeer belangrijk geachte pont is er een van me lancholie, en hier en daar acht men het dan ook mogelijk dat de vlag halfstok zal hangen. Tijdens de laatste vaart zullen on der meer de thans nog actieve veerlui en de oud-gedienden (met hun vrouwen en verloofden) aan boord zijn. Na aankomst in Ochten zal men naar een plaatselijk eta blissement gaan. De stemming is er niet naar feest te vieren, maar er zal wel een 'slaapmutsje' worden aangeboden. Hierna zullen de we gen van het personeel na jaren van samenwerking uiteengaan en dat vinden sommigen op zichzelf al een wat trieste gedachte. Lodewijk Napoleon Het veer Ochten-Druten is dik wijls in de publiciteit geweest. De tolbrug bij Tiel was de nekslag voor dit veer, dat in zijn moderne vorm dateert van ongeveër 1955, in wat eenvoudiger vorm teruggaat tot 1892 en in zeer primitieve vorm ontstond ten tijde van koning Lo dewijk Napoleon, die tussen Nijme gen en Zaltbommel een groot aan tal ponten (eigenlijk meer grote met handkracht voortbewogen roeiboten) op de Waal legde. Sug gesties. dat het veer reeds in de veertiende eeuw zou hebben be staan. hebben niets met Ochten- Druten te maken, maar lijken meer betrekking te hebben op de situatie bij Tiel. De start van het veer Ochten-Dru ten was destijds niet erg gelukkig. Het geheel maakte een grootse in druk, dat moet gezegd. Sommigen dachten zelfs, als ze er in het donker op af stoven dat er een brug lag. Dat was ook het geval met de automobilist die met tachtig kilometer kwam aanrijden en par does in de rivier terecht kwam. Bij dit ongeluk waren enkele mensen levens te betreuren. Kort daarop heeft men met rode lampen en dergelijke de toestand ter plaatse aanmerkelijk beveiligd. Ernstige ongelukken deden zich niet meer voor en het veer ging steeds meer in een behoefte voorzien. Toen de brug bij Tiel kwam, moest het veer Ochten-Druten verdwij nen. Daar is veel verzet tegen gere zen van de zijde der bevolking. Het gemeentebestuur van Echteld (waartoe Ochten behoort) verzocht de provincie de opheffing een paar jaar op te schorten; andere ge meentebesturen betuigden adhesie. Veel strijdbaarder kwam een actie comité, een 'Comité tot Behoud van het veer Ochten-Druten', voor de dag. Het had laten uitrekenen dat het dagelijks omrijden over de brug bij Tiel de particuliere automobilist per jaar op 2800 gulden komt. Pro- - r-:| Symbolisch voor de situatie, die vrijdagavond ontstaat nadat de pont zijn laatste reis over de Waal zal hebben gemaakt. De foto werd genomen bij het veer aan de Ochtense kant, waar vrijdagavond voorgoed wordt aangelegd. vinciale rekenmeesters berekenden op hun manier dat instandhouding van het veer jaarlijks een tekort van vier ton zou opleveren en bo vendien nog eens eenzelfde bedrag wegens gederfde inkomsten voor,de tolbrug bij Tiel. Wie zal dit alles narekenen? In de laatste statenzit- ting van Gelderland kreeg het ac tiecomité veertien stemmen mee. maar met 42 tegen was het lot van het veer bezegeld. Afgezien van het bovenstaande werden sociaal-economische bezwa ren aangevoerd tegen het uit de vaart nemen van het veer. Het zou voor het in dat opzicht nogal kwetsbare midden-Gelderse rivie rengebied nadelig zijn ermee te stoppen. In de loop der jaren zijn bepaalde relaties gegroeid tussen die streek en het Maas- en Waalge- bied, en die lopen nu gevaar ver stoord te worden. Daarop heeft burgemeester J. A. Houtkoper van Echteld ook dezer dagen nog weer gewezen Uniek feit Hij noemde het veer Ochten-Dru ten de uitdrukking van de gedachte van een noord-zuid-route Veenen- daal-Oss, naast die van Arnhem- Nljmegen en Utrecht-Den Bosch. Om die verbinding te verwezenlij ken werd een wegschap gevormd tussen negen Gelderse, twee Utrechtse en twee Brabantse ge meenten. De drie betreffende pro vincies deden ook mee. En verder Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. 'Een uniek feit., zo'n samenwerking', aldus de'heer Hout- kopèr. In het kader van de toen gemaakte Veerlui krijgen in melancholieke sfeer toch 'slaapmutsje' afspraken kwam er een brug over de Rijn bij Rhenen, wordt binnen kort begonnen met een brug over de Maas bij Megen en zou er over de waal een brug komen bij Och ten. Ochten kreeg wel een moderne pont, die er nu weer uitgaat, hoe wel zij thans nog zestigduizend voertuigen per maand vervoert maar de brug kwam bij Tiel te liggen. 'In een niemandsland', zoals burgemeester'Houtkoper het noemt. 'De brug is er politiek-geforceerd gekomen, zönder eeh inspraakpro cedure'. Volgens de heer Houtkoper heeft men zonder veel studie de brug bij Tiel gelegd in de verwach ting dat er een verbinding Oss- Wijk bij Duurstede tot stand zou komen. De ecomisch-technologische instituten vin de drie provincies hebben de brug afgewezen. Nu blijkt dat de verbinding Tiel-Oss en Tiel-Wijk bij Duurstede „niet wordt gemaakt. Gevolg is dat de brug bij Tiel die rond honderd miljoen gulden heeft gekost eigen lijk alleen van lokale betekenis Is. Dat wordt ook geïllustreerd door het feit dat men er toch weer een voetveer bij heeft gelegd ten gerie ve van fietsers en voetgangers, voor het ziekenhuisbezoek, het winkelen enz. Een brug bij Ochten zou een verbinding hebben betekend in een veel breder geheel. Wat nu met het uit de vaart nemen van het veer bij Ochten gebeurt, is 'in feite dan ook het wegnemen van een weg, die veel verkeer heeft aangetrokken'. Zestien kilometer Wie straks van Oss naar Veenen- daal wil. of omgekeerd, rijdt bij Ochten tegen de Waal aan. Dat komt neer op zestien kilometer om rijden. 'Een politieke misstap, die brug bij Tiel', aldus burgemeester Houtkoper. 'En het gaat toch niet om een bruggetje over de Llnge? Dan zeg je; hij ligt verkeerd, sorry'. Zijn mening blijft dat de Tieise brug er zonder verantwoorde stu die is gekomen en dat het veer Ochten is nu zonder verantwoorde studie verdwijnt. Het veer Ochten moet weg om de verliezen van de brug bij Tiel te verkleinen want de provincie Gelderland is bij beide financieel betrokken. Alles bijeen reden voor velen om in deze laatste dagen van het veer somber gestemd te zijn. Een be roepsmogelijkheid is er niet, maar in het actiecomité zijn er, die tegen beter weten in blijven zeggen: 'We hopen dat de provincie alsnog op het besluit terugkomt'. Spitsmuis veroorzaakt vraag naar vallen ARNHEM In grote delen van Gel derland zijn geen muizevallen meer te krijgen. Vooral in Oost-Gelder land was zo'n grote vraag naar de bekende houten plankjes, dat geen winkelier er nog een over heeft. Van onze weerkundige medewerker Van de Ierse zee trok gisteren een koude trog van lage druk naar het Noordzeegebied. De kou zetelde vooral in de bovenlucht, waardoor er heftige buien ontstonden. Om vier uur meldde Almkerk al zo'n systeem met groene luchten en winduitschieters van ruim 70 kilo meter per uur (bijna 9 Beaufort), maar er viel geen hagel, wel regen: 4 tot 5 millimeter. Ook de met de hoogte toenemende bovenwinden activeerden de ver schijnselen: de bui werd als het ware aan zijn pruik getrokken, ge tuige de overhellende cirri. Maan dagmorgen hadden verschillende vliegtuigen in het zeegebied ten westen van Ierland en Schotland de buien al gesignaleerd met top pen op bijna vijf-en-een-halve ki lometer hoogte. Na het voorbijtrekken van de trog, aanhangsel van de nu opvullende moeder depressie (gisteravond 977 millibaar) over midden-N oorwegen, komen er vandaag weer zonnige perioden los. De natuur wil dus wat goed maken. Op een later termijn volgt er nieuwe regen, in hoofdzaak na vandaag, geleverd door een de pressie midden op de Oceaan, die flink is uitgediept tot circa 985 mb. Ook op het weerschip K ten westen van de golf van Biscaye zag men de luchtdruk gisteren vrij sterk dalen (4 mb in drie uur). Wat daar in. lange tijd niet gebeurd is. Een nieu we depressie schijnt zich verder zuidwaarts uit te breiden dan haar voorgang ster r. Jammer is dat er van de weerschippost Juliett ten westen van Ierland, de laatste dagen geen rapporten meer binnenkomen. Daardoor is het moeilijker gewor den depressies in dat gebied regel matig de pols te voelen. Weefraporten van gisteravond 7 uur VoZop winter blijft het in Lapland en noord-Rusland met plaatselijk strenge vorst. Het Noord-Zweedse Riiksgrdnsen meldde gistermiddag matige driftsneeuw bij gemiddeld oost 8 Beaufort en minus 10 graden Celsius; zicht toch altijd nog 10 tot 20 kilometer. In Siberië schijnt de barometer nu op 1050 mb te staan. In het programma 'Van gewest lot gewest' vanavond van 19.05 tot 19.50 via Nederland I draait de NOS-tv de zogenaamde 'stormfilm' van Staatsbosbeheer naar aanleiding var. het feit dat vandaag twee jaar geleden grote stormschade werd aangericht in veel bossen. (max. temp., neerslag 7— 19 uur) Amsterdam regenbui 8 0.2 De Bilt zw. bew. 8 2 Deelen licht bew. 8 2 Eelde regenbui 8 1-, Eindhoven half bew. 10 2 Den Helder hagelbui 8 6 Luchth Rtd. regenbui 8 2 Twente regenbul 9 4 Vlissingen regenbui 7 6 Zd.-Limburg zw. bew. 9 3 Aberdeen licht bew 9 0 Athene onbew. 19 0 Barcelona licht bew. 18 0 Berlijn half bew. 10 0 Bordeaux licht bew. 15 0.1 Brussel regenbul 9 2 Genève zw. bew. 13 5 Helsinki half bew. 7 6 Innsbrück half bew. 13 0 Kopenhagen zw. bew. 8 0 Lissabon onbew. 20 0 Locarno geh. bew. 9 0 Londen onbew. 9 0 Luxemburg onweer 8 3 Madrid onbew. 17 0 Malaga motregen 19 0.1 Mallorca half bew. 19 0 München licht bew. 13 0 Nice regen 12 0.2 Oslo zw. bew. 7 0 Parijs half bew. 11 2 Rome zw. bew. 17 0 Split regen 12 15 Stockholm licht bew. 8 0 Wenen gehr. bew. 5 0 Zürich regen 13 2 Casablanca licht bew. 21 7 Istanboel mist 17 0 Las Paimas licht bew. 22 0 Tel Aviv onbew. 24 0 Tunis onbew. 20 0 onder redactie van loessmit HOOG WATER voor donderdag 14 no vember. Vllsstngen 1.35-13.53. Harlngvltet- slutzen 3.15-15 38. Rotterdam 4.26-16.37, Schevenlngen 2.49-15.07. IJmulden 3.22- 15.40. Den Helder 7.56-20.19, Harlingen 9.56-22.25, Delfzijl 11.51-0.00. Een aantal Nederlanders heeft kennelijk te vroeg gejuicht: het achterlichtje van de fiets mag nog helemaal niet weg. zoals ve len schijnen te denken sinds minister Westerterp daar iets over heeft laten vallen. Daarom heeft de minister nu nog eens duidelijk gezegd dat het verdwij nen van het achterlichtje nog lang niet vast staat: er wordt alleen maar over gedacht, het wordt overwogen. Hij zegt er trouwens bij dat het m het ei gen belang van de fietser 'aanbe velenswaardig' is 'n achterlichtje op de fiets te handhaven, zelfs al zou dat niet meer verplicht zijn. Dat er reden is om eventuele misverstanden gauw recht te zetten, komt doordat de heer Westerterp zich een week of twee geleden bij de inge bruikneming van de duizendste praatpaal zo vaag uitdrukte, dat niet alleen de eenzame fiet ser, maar vrijwel iedereen hem verkeerd begrepen heelt. Wat hij zei. komt volgens een bulletin van zijn ministerie hierop neer 'dat aan de bestaande verplich ting voor fietsers om bij duister nis een brandend achterlichtje te hebben, wellicht een eind ge maakt zou kunnen worden, als te zijner tijd een grote, rode flector op de spatbord hebt zit- voorgeschreven zal worden'. On zorgvuldig interpreterend zou je daaruit best kunnen opmaken dat je al een tamelijk goeie re- vlector op de spatbord hebt zit ten en dus je achterlichtje er af mag slopen. Na die uitlating van de minister heeft \zelfs Veilig Verkeer Neder land toch niet de eerste de beste het ministerie schielijk verzocht alsjeblieft dat achter lichtje niet te laten vallen. 'Kennelijk heeft de minister het niet zo bedoeld', zegt de VVN- voorlichtermaar verbaasd wa ren ze aanvankelijk toch zoel bij Veilig Verkeer. 'Wij vinden dat een brandend achterlicht nog altijd een zeer goede bescher ming biedt: daar doet ook een reflector niets aan af'. Een half jaar geleden is bovendien een rapport verschenen met de re sultaten van een onderzoek door de SWOV'. de stichting weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid. Daarin werd duidelijk aangetoond, hoeveel ongelukken er gebeuren met fietsers, die zonder brandend achterlicht in donker rijden. Voor Veilig Verkeer is pas een combinatie van een goed bran dend achterlicht, wit spatbord èn een goede reflector echt vei lig, want die reflector vinden ze net zo belangrijk als de minis ter. 'Er werd al in veel kringen over de reflector gesproken, maar wij waren de eersten die er al een jaar geleden op het ministerie over begonnen zijn. Alleen: wij vinden de reflector belangrijk bij het achterlicht en beslist niet zónder achterlicht'. Nog even terug naar het achter lichtje van de minister bij die geenkwaardige duizendste praat paal. Het ii bekend, praatte de jninister toen, 'dat hele genera ties wielrdijders en politiemen sen (draadje los of kampje ka pot) er mee geplaagd zijn'. Van daar datoverwogen wordt, ver klaart zijn departement, eventu eel te zijner tijd die verplichting maar te laten schieten. Voorlopig is een fietser die zon der (brandend) achterlicht rijdt, dus goed voor één bon. Per keer. Alko is een Finse staatsinstel ling, de enige die alcohol hou dende dranken mag invoeren en verkopen. Via Alko probeert de Finse regering het alcholgebrulk terug te dringen en dé geijkte methode om dat te bereiken is het verhogen van de prijzen. Blijkbaar loopt het met de alco hol nu weer de spuigaten uit. want Alko heeft aangekondigd de prijzen in Januari met gemid deld veertig procent op te trek ken. Een fles Schotse whisky van redelijke kwaliteit gaat 37,50 kosten, de favoriete wod ka wordt met 25 procent ver hoogd. Een paax jaar geleden probeerde Alko het gebruik van sterke drank af te remmen door het drinken van wijn aan te moedi gen, maar toen werd wijn zo'n veelgevraagde drank, dat de prijzen schielijk met veertig pro cent verhoogd werden, want het was nou ook weer niet de bedoe ling alle Finnen aan de wijnfles te brengen. Of de laatste prijs verhogingen zullen helpen, is maar de vraag: de Alkodirectie is bang dat de Finnen, vóór 1 januari enorme voorraden drank zullen inslaan. Uitkering Nooit eerder heeft een Amerikaan zo'n hoge alimentatie te betalen gekregen als de grote baas van een om roep bedrijf met negen radio- en tv-statlons in de stad Miami. Die man moet van de rechter ruim 5,6 miljoen gulden aan zijn vroegere, nu 73-jarige, vrouw betalen 'in overeenstemming met haar levenswijze', verdeeld over 119 maanden. En die dan nog leeft, dan zorgt. De veroor deelde, die minstens miljonair is, gaat tegen de uitspraak in beroep. Beurs Van 4 tot en met 8 februari wordt in de nieu we groenteveiling in Bleiswljk de tweede Nederlandse tuln- bouwvakbeurs gehouden. Blijk baar is de belangstelling groei ende, want de Delftse groente veiling is al te klein voor dit evenement geworden. Of de standhouders moeten sinds de eerste beurs gegroeid zijn. De kerkeraad van de United Pa- rish-kerk in de Amerikaanse stad Brooklyn heeft uit ergernis een elfde gebod gecreëerd en dat in klassiek bijbel-Engels op een bord voor het kerkgebouw, gezet: 'gij zult niet parkeren zonder verlof'. De toevoeging 'zondaars zullen worden weggesleept' hoeft niet op het parkeerverbod te slaan, omdat het op een apart bordje staat. Als het Inderdaad nergens bij hoort, kan de kerke raad voorlopig wel aan het wegslepen blijven en preekt de dominee voor lege banken. Je kunt veel beter een vrouw als baas hebben dan een man, vin den 240 (ruim 68 procent) van de 350 mannen die hebben mee gedaan aan een enquête van het Europees instituut voor indus triële psychologie. De 350 man nen werken allemaal onder een vrouwelijke chef en die 240 vin den het best zo: ze zeggen dat vrouwen toleranter zijn, voor een prettig werkklimaat zorgen, minder zeuren en makkelijker zijn met het geven van vrije dagen. Een bericht uit Desk (blad voor secretaressen), dat ook meldt dat in Londen de afgelopen zomer een heel bij zonder restaurant in gebruik is genomen. Het is ingericht In een dubbeldeks bus, die de gasten drie uur lang door Londen rond rijdt en onderdehand een diner serveert, waarbij iedereen zoveel champagne mag drinken als hij of zij aan kan. Zo'n etentje kost een gulden of zestig en de toe rist die dat er voor over heeft, wordt al smakkend en slikkend langs beroemde bouwwerken als de Westminster Abbey en St. Paul's Cathedral geloodst, zodat het maar de vraag is of je echt aan lekker eten of met aandacht kijken toe komt. 'Hij is de enige kok ter wereld, die een slaatje kan laten aanbran den'. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7