Confessionelen staan pal voor vrijheid scholen Ondanks open plaatsen tóch studenten afgewezen Vorming werkende jongeren in het slop Werkgevers menen: investeringen gaan voor loonstijging Gezondheidszorg aan basis wordt versterkt EXPORT JONGE JENEVER Van Kemenade gewaarschuwd in fles of stenen kruik ïx-X' - Nog 3.500 plaatsen bij hoger technisch onderwijs Actie kinderpostzegels Vanavond gesprek met regering Ziekenfonds heeft plannen voor fusie Opleiding tot Ziekenverzorgster Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegenvallende hamers. De AGO wist daar raad op. DeAGO verzekert alles (en nog wat Mi,). Geen zinvolle programma's - regering moet snel voorzieningen treffen Landelijke protestactie ROUW/KWARTET WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze parlementsredactie fgJDEN HAAG De KVP, ARP en CHU hebben gisteren minister Van Kemenade duidelijk gewaarschuwd, bij de doorvoering van al zijn plannen nauwkeurig te letten op de vrijheid van het onder wijs. raaDle vrijheid geldt niet alleen voor leven worden geroepen ten behoeve J™ het onderwijs zelf, maar ook voor van het onderwijs. Het gaat niet 1 J. Ain-nr-tny-, A i r\ knpfnor r\( i r\ Viof O 11 OOn Cl TT! H O vH ihplH V9 n H P 'rifVl- de diensten, die bestaan of in het (ADVERTENTIE) Ui alleen om de vrijheid van de 'rich ting', maar ook van de 'inrichting' van het onderwijs. In de gehele verzorgingsstructuur van het onder wijs, zei de heer A. J. Hermes (KVP), heeft het bijzonder onder wijs recht op eigen voorzieningen. Wanneer hiervoor geen geld vol doende is, moet de richting in het bijzonder onderwijs toch wel eigen plaats worden gegeven. Van mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters (ARP) kreeg de ijverig aan nieuwe structuren en plannen werkende ministers deze waarschu wing te horen: 'Vermijdt elke schijn van staatspedagogiek. Dit geldt voor alle nota's (totaal 19), die de minister heeft beloofd'. Me vrouw Kraayeveld hoopte, dat er veel goeds in die nota's valt te ontdekken. Met name structuren, die geschikt zijn om de vrijheid van handelen te bevorderen en de zelfwerkzaamheid en vindingrijk heid van de betrokkenen mogelijk te maken. Drs. G. van Leijenhorst (CHU) (niet namens de KVP en ARP spre kend) formuleerde het zo: 'De overheid moet de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht nemen, als het om de inhoud van het bijzon der onderwijs gaat'. Graag begrip v In zijn betoog over de vrijheid van het onderwijs vroeg de heer Her mes speciaal meer begrip van de PvdA voor het bijzonder onderwijs. Vooral de PvdA-er Kolthoff had de christen-democratische fracties op een teleurstellende manier beje gend en het verwijt geuit van 'ver zuiling'. Het begrip, waarom de heer Hermes vroeg, kreeg hij prompt door mid del van een interruptie van zijn collega Masman van de PvdA: 'Er mag geen misverstand bestaan over onze Intenties. De vrijheid van on derwijs blijft voor ons onaangetast', luidde de geruststelling. Hierop slikte de heer Hermes zijn vraag in, of de PvdA soms de onderwijspaci- ficatle had afgezworen. In hetzelfde debat klaagde echter Stan Poppe (PvdA), dat er zo wei nig voortgang wordt gemaakt met een socialistisch onderwijsbeleid. Er bestaat, zei hij, een samenhang tussen de bestaande .maatschappe lijke ongelijkheid en onderwijscon- servatisme. Het kapitalistisch pro- duktiesysteem, aldus Poppe, belem mert ook materieel de mogelijkhe den tot onderwijsvernieuwing, om dat het de economische groei blijft richten op materiële consumptie in plaats van sociaal-culturele doel stellingen. Tot slot verweet de heer Poppe de ARP en KVP, dat deze partijen zo weinig bereid zijn met de PvdA tot correctie van het hui dige produktiesysteem te komen. Ede en Zwolle Een stukje onderwijsstrijd speelde zich gisteren ook af, naar aanlei ding van de weigering van staats secretaris Veerman om de gerefor meerde sociale academie in Ede nu al subsidie te geven. Deze opleiding kan pas in 1978 op subsidie reke nen. Drs. Van Leijenhorst dreigde zelfs met een motie, wanneer de bewindsman bij de weigering zou blijven. 'De beslissing van de staatssecretaris heeft grote onrust gewekt, zelfs tot ver buiten de kringen waar deze sociale academie haar geestelijk draagvlak heeft ge vonden', zei hij. 'Temeer daar men zich grote offers heeft getroost om de school draaiende te houden'. Mevrouw Kraayeveld sprak in dit verband van de 'grote geestdrift en de grote offervaardigheid van de betrokkenen'. Volgens haar voldoet de opleiding in Ede glansrijk aan de toets van het aantal leerlingen (150). Als de academie in Ede op grond van de bestaande wet geen subsidie kan krijgen, moet volgens de ARP de wet maar gewijzigd wor den. Desnoods zou de ARP met een initiatiefvoorstel komen. Tegenover al deze pleidooien voor Ede, kwam de heer P. Jongeling (GPV) plotseling met mededelingen over de gereformeerd-vrijgemaakte academie, die in augustus al 200 studenten verwacht, zonder dat er enige propaganda is gemaakt. Twee keer echter is al een aanvraag om subsidie afgewezen. Voor deze school is al ruim 1.120.000 gulden geofferd, vertelde de heer Jonge ling. Het plan van minister Van Keme nade om niet langer uit de onder- wijspot de huishoudelijke voorlich ting op het platteland t esubsidië- ren, gaat vermoedelijk niet door. De minister had deze post van de begroting geschrapt omdat het hier feitelijk niet om onderwijs gaat. Het gaat echter niet aan om uitgesproken in het jaar van de vrouw de huisvrouwen op het platteland deze steun te ontnemen. Mevrouw Kraayeveld diende daar om een amendement in, om de subsidie weer mogelijk te maken. Ook bij de PvdA bleken bezwaren te bestaan tegen het plotseling sta ken van deze subsidie zonder dat er iets anders voor in de plaats komt. Van de kant van de KVP werd nog aan de minister om meer waarbor gen gevraagd bij de experimenten met de middenschool. De innova- tiecommissie, zei mevrouw Kraaye veld (ARP) moet een onafhankelij ke adviescommissie blijven en geen uitvoerend orgaan worden. De heer Hermes vroeg om ook het basison derwijs bij de middenschool te be trekken. DEN HAAG Bij het hoger technisch onderwijs waren medio vorige maand nog 3.504 plaatsen in het voorbereidende of eerste jaar open. Toch waren 256 kandidaten voor dit onderwijs afgewezen we gens plaatsgebrek. In Den Haag is gisteren de vijftigste Kinderpostzegelactie begon nen. Op de foto minister Van Doorn in gezelschap van de zusters Van Bruggen (van wie de in 1903 gemaakte foto nu op een post zegel staat) en enige kinderen in de kleding van rond de eeuw wisseling. Van hen hadden er 23 naar de verkeersacademie in Tilburg gewild, waar alle plaatsen waren bezet. De overigen waren 23 gegadigden voor een hts en 210 belangstellenden voor een hogere laboratoriumoplei ding. Zij zouden gemakkelijk bij een ander instituut, dan dat waar voor zij zich aanmeldden, in dezelf de vakrichting kunnen worden ge plaatst. Dit valt af te lezen uit het over zicht. dat staatssecretaris Klein (onderwijs) heeft gegeven op vra gen van het Tweede-Kamerlid Kolt hoff (PvdA). Daaruit blijkt ook, dat bij het gehele hoger beroepson derwijs met uitzondering van de docentenopleidingen de capaci teit 28.662 plaatsen bedroeg, dat er in dit geheel 23.851 zijn bezet en dat 4.969 gegadigden wegens plaatsgebrek werden afgewezen of niet werden toegelaten. Niet alleen bij het hoger technisch onderwijs, ook bij het beroepsge richt voortgezet onderwijs is de ca paciteit groter dan het aantal ge plaatsten. Toch moesten er 3.524 gegadigden van de 16.492 die zich hadden aangemeld, wegens plaats gebrek worden afgewezen. Zo bleek de belangstelling voor de jeugdlei dersopleidingen zeven keer zo groot als de capaciteit. Ook werden 867 kandidaten voor een sociale akade- mie afgewezen, terwijl er uiteinde lijk toch 42 plaatsen niet werden bezet. Er werden geen gegadigden afgewe zen voor het hoger economisch en administratief onderwijs, voor dië- tiek en voor toegepaste huishoud- wetenschappen. Een groot aantal gegadigden kon voorts niet ge plaatst worden bij de beroepsoplei dingen voor de gezondheidszorg, die voor beroepskeuzewerk, bij de school voor de journalistiek, de akademie voor expressie en het in stituut voor hoger recreatief en touristisch onderwijs. Minder groot waren de aantallen afgewezenen bij opleidingen voor kinderverzorging en opvoeding, en bij de bibliotheek- en documenta- tiescholen. Voor de beroepsoplei dingen voor het kleuter- en basis onderwijs was een capaciteit van in totaal 8.871 vastgesteld. Voor een plaatsje op de pedagogische acade mies hadden zich 13.560 studenten gemeld, van wie er zich 3.500 terug trokken en 1.189 niet konden wor den toegelaten. Bij de opleidingen voor leraren konden 736 wel geschikte kandida ten geen plaats krijgen op de aca demies voor lichamelijke opvoe ding. Het aantal toegelatenen be droeg 694. Bij de nieuwe lerarenopleidingen bleef een capaciteit van 1.024 plaatsen onbenut, terwijl 2.959 kan didaten niet konden worden toege laten. Geplaatst werden er in het eerste leerjaar van de lerarenoplei dingen 5 928 studenten. Overcapa citeit was er bij de vakken Frans, Duits, economie, natuurlunde, scheikunde, biologie, textiele werk vormen en huishoudkunde. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers vinden niet dat verbetering van de koopkracht voorop moet staan bij de bestrijding van de zich ver slechterende economie. Het belangrijkste is dat de neergaande lijn van bedrijfsrendementen en investeringen wordt omgebogen. Mr. Chr. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft dit gis termiddag na afloop van een be stuursvergadering van het verbond meegedeeld. De werkgevers zullen dit standpunt vanavond verdedigen in een gesprek met het kabinet over de te nemen regeringsmaatre gelen. Diezelfde avond zal de vakbeweging de regering ervan trachten te over tuigen dat een verbetering van de koopkracht met zo'n twee tot drie procent juist wel voorop dient te staan. 'Er is sprake van onderbeste ding, dus zal het accent moeten liggen op maatregelen die de beste dingen stimuleren', aldus de vakbe weging. De werkgevers vinden zulke maat regelen ook niet onbelangrijk, maar belangrijker vinden zij dat de (loon) kostenstijgingen worden te gengegaan en dat de bedrijfsrende menten worden verbeterd. Het VNO bepleit daarom een verlaging van de vennootschapsbelasting, het af zien van een structurele verhoging van het minimumloon, een verdere verlaging van de loon- en inkom stenbelasting door de inflatiecorrec tie voor honderd procent te laten doorgaan en een maximale investe ringsaftrek. 'Geen nivellering' De werkgevers vinden ook dat de regeringsmaatregelen op geen en kele wijze nivellerend mogen wer ken. Zij ontkennen dat bij een verlaging van de loon- en inkom stenbelasting met een voor iedere schijf gelijk percentage het effect juist denivellerend zou zijn. 'De ver houdingen blijven immers precies ge lijk', aldus mr. Van Veen. Jan Lanser, voorzitter van het CNV. is het met deze visie van de werk gevers niet eens. 'Het bedrijfsleven heeft er juist alle belang bij dat de koopkracht wordt verbeterd. Onbe grijpelijk dat de werkgevers het in de eerste plaats in verbetering van rendementen en investeringen wil len zoeken. Natuurlijk er zal ook iets met de rendementen moeten gebeuren, maar het effect daarvan is minder direct'. Ook met de eis dat er niet genivel leerd mag worden is Lanser het niet eens. 'Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met een voor ieder gelijk percentage werkt denivellerend. Het gaat na melijk om het netto-effect en de hogere inkomens houden van een belastingverlaging nu eenmaal meer over. Zonder nu een duidelij ke nivellering te eisen vind ik in ieder geval dat er zodanig aan de belastingen moet worden gesleuteld dat voor iedereen het effect onge veer hetzelfde blijft', aldus de CNV- voorzitter. Ook in de Tweede Kamer wordt verschillend gedacht over de te ne men regeringsmaatregelen. De AR- fractie heeft laten weten dat dit bij uitstek de gelegenheid is om de motie Schouten (ARP) uit te voe ren. Deze motie vraagt van de re gering enkele honderden miljoenen in het kinderbijslagfonds te stor ten, om zodoende de lasten van het bedrijfsleven wat te verlichten. Hiertegenover staat de wens van de PvdA-fractie enkele honderden miljoenen in het aow-fonds te stoppen (motie-Dolman - PvdA). Hiervan zullen vooral de werkne mers profiteren. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Het bestuur van de stichting AAZ-Nutsziekenfonds heeft de besturen van het Alge meen ziekenfonds De Volharding en van de stichting St. Johannes de Deo uitgenodigd voor een over leg met het doel de drie Haagse ziekenfondsen in één ziekenfonds te laten opgaan. Dit blijkt uit een mededeling aan de ruim driehon derd personeelsleden. Het bestuur van De Volharding (AZIVO) heeft inmiddels positief gereageerd em voorgesteld in een oriënterend ge sprek de mogelijkheden tot het aangaan van fusiebesprekingen te bezien. De vakbonden zullen dezer dagen op de hoogte worden gesteld van de mogelijkheid van fusiebe sprekingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft de steun van de volksvertegenwoordiging, bij zijn streven de ge zondheidszorg buiten de ziekenhuismuren te versterken. RITA 'We gaan er maar één keertje overheen, pap.' ADVERTENTIE Om een beroep te kunnen kiezen moet men er eerst zoveel mogelijk over te weten zien te komen. Wij sturen u graag een hele krant vol met informatie over verpleeghuizen in 't algemeen en over de Zonne huizen in het bizonder. Als u even opbelt (020 - 458351) of door middel van een kaartje vraagt om de "Zonnehuisinforma tiekrant", dan ontvangt u die om gaand. Daarna kunt u dan - als u wilt - goed geïnformeerd met ons komen pra ten. Bijvoorbeeld over de cursus die in december begint of anders over die van februari. HET ZONNEHUIS AMSTELVEEN Laan van de Helende Meesters 2 Amstelveen Met algemene stemmen ging de Kamer gisteren akkoord met een motie van mevrouw Van Leeuwen (ARP) die erop is gericht de rege ring een zodanig beleid te laten voeren, dat in 1976 de gezondheids zorg aan het grondvlak kan worden versterkt. In de motie wordt niet aangegeven, hoe dat financieel moet worden geregeld (via de Alge mene Wet bijzondere ziektekosten of de toekomstige volksverzeke ring). DOORHAKKEN Het gaat er echter om, aldus me vrouw Van Leeuwen, eindelijk kno pen door te hakken. Want hoewel in de (nog door de Kamer te be handelen) structuurnota gezond heidszorg wordt gepleit voor een verschuiving van de zorg binnen de ziekenhuizen naar daar buiten (met doel kosten te besparen en een betere zorg aan het grondvlak te verkrijgen), is er op de begroting voor 1975 nauwelijks ruimte voor wijzigingen. Die ruimte zal er in de begroting van het jaar daarop wel moeten komen, zodat in de tussen fase, waarin het financieringspro bleem nog niet rond is, een aantal eerste lijnsvoorzieningen die wor den gesubsidieerd (zoals de kruis verenigingen) niet achterblijven bij voorzieningen die uit de verzeke ringen worden betaald. WIJKCENTRA De Tweede Kamer ging ook ak koord met een motie van de socia list Lamberts (met de stemmen van de VVD BP. RKPN, SGP en GPV tegen), waarin de weg wordt aan gegeven om die gezondheidszorg aan de basis te versterken. In de motie wordt de regering verzocht, op zo kort mogelijke termijn onge veer 25 wijkgezondheidscentra als experimenten naast andere vórmen van samenwerking aan het grond vlak te stichten. Deze motie kreeg de steun van de drie christelijke partijen, omdat de heer Lamberts er ook andere samenwerkingsvor men in had genoemd. Volgens me vrouw van Leeuwen zal een wijkge zondheidscentrum een goede oplos sing voor bijvoorbeeld een nieuwe wijk in een grote stad zijn, maar vraagt bijvoorbeeld het platteland, waar het minimum aantal mensen voor een dergelijk centrum te ge spreid zou wonen, andere oplossin gen. (ADVERTENTIE) De man was tevens verzekerd tegen addertjes onder het gras, onverwacht drijfzand, dwarse graatjes, loszittende traproetjes, vallende bloempotten, rondslingerende banane- schillen. Kortom verzekerd van een goede Ongevallen verzekering. Want dat is zo bij de AGO. Dat weet elke assurantie-adviseur5-*9° Van onze onderwij sredactie AMSTERDAM Voor de dit jaar ingevoerde tweedaagse leerplicht van vijftien jarige werkende jongeren bestaan nog nauwelijks zinvolle programma's. Als de re gering niet snel over de brug komt met betere voorzieningen, zal ook de invoering van de tweede dag vorming voor zestienjarigen vanaf augustus 1975 een flop wor den. Dit is de kern van een lan delijke protestactie die be gonnen is onder vormings werkers in Amsterdam. In middels heeft de actie de steun gekregen van de drie organisaties van werkende jongeren (van resp. NVV, CNV en NKV), van enkele onderwijsbonden en van de landelijke organisatie voor het vormingswer'-. De actie- leiders zullen vandaag een gesprek hebben met onder- wijsspeclalisten in de Twee de Kamer. Morgen worót >p het Binnenhof een protest betoging gehouden. De. invoering van de tweede dag voor vijftienjarigen is bemoeilijkt door de toene mende jeugdwerkloosheid. Daardoor is de animo voor twee dagen vorming bij jon geren niet toegenomen. Zij weten dat hun bazen het maar zo-zo vinden dat ze twee dagen per week leer plichtig zijn. De meest geïn teresseerden zijn eigenlijk de werkloze jonjeren. Voor hen zijn de twee dagen vor ming een welkome onder breking vn het nietsdoen. Niet alleen de geringe ani mo bij de jongeren, maar ook de geringe samenwer king tussen streekscholen en vormingsinstituten bemoei lijken het vormingswerk. Aanvankelijk was het de be doeling dat de streekscholen (waar een deel van de wer kende jeugd beroepsbegelei dend onderwijs krijgt in het kader van het leerlingwe zen) en het vormingswerk nauw zouden samenwerken bij het opzetten van twee daagse onderwijsprogram ma's. Maar omdat de sa menwerking tussen deze twee onderwijssoorten niet goed van de grond kwam .s bepaald dat vormingsinsti tuten en streekscholen maar ieder op zijn eigen houtje tweedaagse programma's moeste* maken. Maar vormings.nstituten mochten niet teveel op ter rein van leerlingstelsels (die immers beroepsopleidingen geven) komen. En omge keerd mochten streekscho len niet teveel vormings werk doen. Vooral de vormingscentra zitten nu met de moeilijk heid hoe zij de tweede dag voor vijftienjarigen moeten vullen. Zij zouden meer be roepsopleiding in hun pro gramma willen stoppen, maar dat mag niet. Zij zou den meer willen samenwer ken met streekscholen, maar dat lukt vaak nog niet. En waar het mogelijk leek om samen één programma te maken (zoals in Amster dam). was het ministerie zo streng, dat het project werd afgekeurd. Geen beroepsbegeleiding Oda de Graaf van het lan delijk actiecomité vindt daarom dat de huidige pro gramma's van vormingscen tra te weinig beroepsbege leidend onderwijs bieden. Jongeren kunnen geen op leiding krijgen die een di ploma oplevert. Het gevolg is dat je moet volstaan met mooie beroepenvoorllchtlng over beroepen die gezien de slechte arbeidsmarkt toch bulten het bereik liggen. 'Je houdt hun een snoepje voor dat ze nooit zullen proeven'. Wanneer de vormingsinsti tuten meer aan beroepsop leiding willen doen, hebjben ze meer actieve steun van het ministerie nodig. Vol gens het actiecomité Is de personeelsbezetting op de vormingsinstituten onvol doende om goede program ma's te ontwikkelen. Er is wel extra personeel voor het opzetten van tweedaagse programma's, maar dit wordt steeds op tijdelijke contracten aangenomen. De regeling voor de streekscho len is nog slechter, zodat men daar nog minder aan samenwerking toekomt. Uitkering' Het landelijk actiecomité eist. verder dat de werkgele genheid voor werkende (of liever: werkloze) jongeren verbeterd wordt. Zij zouden weer recht op een werkloos heidsuitkering moeten heb ben. Volgens Bert Bakker, van de landelijke organisatie voor vormingswerk heeft de rege ring tot nog toe te weinig stimulerend gewerkt en zich teveel beperkt tot het ach teraf goed- of afkeuren van Ingediende programma's. Wanneer deze houding niet verandert, zou het wel eens zover kunnen komen dat Jiet vormingswerk volgend jaar tot de conclusie komt dat Invoering van de tweede dag voor zestienjarigen onver antwoord is. De landelijke organisatie vindt dat onaan vaardbaar en wil dat alles op alles gezet wordt om de voor 1975 beloofde uitbrei ding van de gedeeltelijke leerplicht tot een succes te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5