Een moment tussen mm oud en vernieuwd Een half miljoen schade door uitslaande brand Het Tapijtcentrum Het Tapijtcentrum Avondmuziek in Groene Afscheid van H. Nauta [Speelgoedbeurs (7 n Leimuiden Dr. Beyers Naudé zondag in de Hooglandse kerk V erkeersomleiding via Sieboldstraat Elckerlyck opende toneelseizoen Koorzang in de Ontmoetingskerk BEWEER LDG vecht tegen degradatie Ds. Van der Berg jubileert (25) Burgerlijke standen Kerk te Oegstgeest 2 TROUW/KWARTET WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Leidse schouwburg in r estauratie: door Willem Chr. Nijeboer LEIDEN Een meter dikke betonlaag komt er op de bodem van de bouwput van wat uiteindelijk weer het toneelhuis moet gaan worden van de Leidse Schouwburg. Ruim acht maanden is men nu doende met de restauratie van de schouwburg aan de Oude Vest en men is al aardig op weg, ondanks dat theaterminnend Leiden in het begin van het seizoen '76'77 weer kan gaan kijken naar de pro- dukties die in het bouwwerk thuishoren. 'Het toneelhuis is tegen de vlakte en die vreselijke ijzeren trap aan de buitenkant is weg', zegt schouw- burg-directuer Hans van Dam, tij delijk met zijn kantoor onderge bracht in de voormalige behuizing van de Leidse Jeugdactie aan de Hooglandse Kerkgracht: 'De zaal is goed ingepakt, zodat de schilder werken mooi kunnen blijven. De schouwburg zal worden terugge bracht tot de staat zoals die was in 1865. In dat jaar is de laatste ver bouwing geweest. Het toneelhuis dateert van 1807'. Strook beter je het uiteindelijk kunt bekij ken. Stevige duit Aan de Ceciliastraat komt de nieu- Jwe toneelingang. Daarvoor is een strook van drie meter breedte go- kocht van het naastliggende hofje. Momenteel wordt de strook grond naar de Ceciliastraat gebruikt door vrachtwagens die de grond uit de bouwput afvoeren. De bodem van de kelder moet wel een meter breed zijn, om een goede vochtkering te verzekeren. De Kel dervloer ligt drie meter lager dan het grondwaterpeil. In de kelder komen het ondertoneel, een ber ging, kleedkamers, een stemkamer en een orkestlift. Verder toiletruim te voor publiek, et De orkestlift is op drie manieren te a- gebruiken. In de laagste stand, op de hoogte gelijk aan de keldervloer in kan er een orkest op plaatsenemen. Op de hoogte gelijk aan het niveau en van de zaal kan de lift worden benut om extra stoelen te plaatsen en in de hoogste stand, op het niveau van het podium, biedt de orkestlift gelegenheid aan spelers om verder naar voren te spelen, ot in het begin van het seizoen '76-*77 te zal de schouwburg dus. wanneer de en bouw niet tegenzit, in gebruik kun- jknen worden genomen. Maar dat de lijkt lastig voor het aangaan van de contracten. 'We moeten toch eerst debet een en ander proberen', zegt in Van Dam, 'voordat we de officiële ch ipeningsvoorstelling kunnen geven. n-De loop bij de garderobe moet ook ïstp'orden geprobeerd, de werking van le licht- en de geluidsapparatuur, n hoeverre gaat het publiek naar le bar die boven is het zijn alle- naal zaken die je pas kunt testen ■t publiek. We hebben dus nog rel wat speling. Daarbij komt dat e de belangrijkste tegenvallers in bouw aan het begin verwachten, je verder de bouw vordert, hoe 40. Wat er cultureel door de Leidse schouwburg wordt georganiseerd, gebeurt zoals bekend bijna allemaal in het Rijnlands Lyceum. Daaraan komt uiteraard een eind wanneer de gerestaureerde schouwburg weer in gebruik is. 'Natuurlijk', zegt Van Dam. 'Het gaat erom de eigen schouwburg zo goed mogelijk te be spelen. En dat kost al een stevige duit voor de gemeente Leiden. Het Rijnlands Lyceum ligt uiteindelijk in Oegstgeest'. 'Eigenlijk is het triest dat zo'n ge bouw ten laste moet vallen aan een arme gemeente als Leiden. Het is jammer dat de cultuur in het ge westelijk verband erbuiten is geble ven. Als je nou nagaat: wij huren als gemeentelijke schouwburg het Rijnlands Lyceum van de gemeente Oegstgeest. En wij, de gemeente Leiden want wij zijn uiteindelijk een gemeentelijke dienst, draaien op voor de exploitatietekorten'. Het bespelen van een stadsschouw burg kost een stevige duit. Maar hoeveel is een stevige duit. De res tauratie van de schouwburg aan de Oude Vest is destijds in de raad goedgekeurd voor een bedrag van 6.3 miljoen. 'Intussen is het prijs peil zo ver gestegen dat het op 8,2 zou uitkomen. En voor het klaar is ....Maar we zitten nog binnen de begroting van 6,3 en met die begro ting werken we gok'. Behalve de uitgave aan de restau ratie zijn er exploitatielasten, die jaarlijks op het gemeentelijke bud get drukken. Wat kost het bijvoor beeld Leiden om een stadsschouw burg in bedrijf te hebben? 'Daar wil ik nu niet met concrete cijfers over komen, want ik heb net de begroting en die moet nog door diverse mensen worden bekeken. Niet dat zo'n begroting niet open baar is. dat moet nog komen in de raad en in de commissies. En voor het zover is wil ik liever geen concrete cijfers noemen'. Maar er zijn toch wel cijfers te geven van wat een schouwburg in z'n algemeenheid kost. Er staan er uiteindelijk veel meer in ons land. 'Nou, de duurste per jaar is die van Eindhoven. Die kost de gemeente jaarlijks twee en een half tot drie miljoen. In Leiden zullen we daar beduidend onder blijven. Maar de schouwburgen als in Enschede. Arnhem, Nijmegen, schouwburgen in centrumgemeenten, hebben gemid deld een tekort van zo één a an derhalf miljoen gulden, zeg onge veer een miljoen per jaar. Het is ons heilig doel en streven daaron der te blijven. We moeten het daarvoor zo efficiënt mogelijk op zetten. Regio We praten wat verder over de kos ten die Leidpn maakt voor facilitei ten die ook voor ës regio zijn. Een regio die daarvoor niet meebetaalt. 'Ja. kijk', zegt Van Dam, 'dat be hoort bij de functie van een cen trumgemeente. In het geval van de schouwburg: de recette is natuur lijk niet te verwaarlozen, maar het is wel een uit de lucht gegrepen bedragik bedoel, je dekt de kos ten er niet mee'. 'Je hebt een budget gekregen en daarmee moet je zien zo goed mo gelijk te doen. Dat betekent popu laire voorstellingen, die veel be langstelling trekken en aan de an dere kant de kunst stimuleren, die geen volle zalen trekt. Je moet het zo gevarieerd mogelijk maken en toch niet altijd proberen de tent zo vol mogelijk te krijgen. Het gesub sidieerde toneel zou een enorme klap krijgen wanneer iedere schouwburgdirecteur probeert altijd zoveel mogelijk mensen in de zaal te krijgen'. Het Rijnlands Lyceum is voor cul tuur- en in het bijzonder theater- minnend Leiden een oplossing in de tijd van de sluiting van de schouwburg, maar een verre van ideale. 'Het grootste gedeelte van de theaterprodukties kan ik niet contracteren', zegt Van Dam. 'Neem bijvoorbeeld het Publiekstheater, Centrum. Globe, Theater, De Haag se Comedie die kunnen hier niet spelen. Kleine voorstellinkjes wel natuurlijk, maar geen behoorlijk grote produkties'. 'De eerste voorstelling in het Rijn land heb ik kunnen annuleren. Er kwam niemand. Nu is er intussen enig geloop, ondanks dat het ex centrisch ligt. Het gebouw waar het plaats vindt heeft nu eenmaal de belangstelling van het publiek no dig. Op het ogenblik draaien we redelijk'. De periode van de restauratie van de schouwburg, een periode van noodzakelijk kwaad. Nog twee jaar en Leiden stelt iets in gebruik waarop het terecht trots kan zijn. Op de foto van Dirk Ketting een voor de schouwburg wat vreemd 'doek', dat de zaal van het podium scheidt. De afscherming moet de zaal beschermen tegen weer en wind. Het toneelhuis wordt op nieuw opgetrokken. Het nieuwe to neelhuis is een ontwerp van de Amsterdamse architect Onno Grei- ner. Op de achtergrond van deze uit een hijskraan genomen foto: de Oude Singel met links de Lakenhal, molen De Valk en de kantoorflat aan het Schuttersveld. KARPETTEN: NU KORTINGEN TOT 10%! Zeg nou zelf: waar vindt u zulke fraaie merk-karpetten (Bergoss, KVT, Louis de Poortere) en dan ook nog met interessante meeneemkortingen, oplopend tot 10 Natuurlijk alleen bij HET TAPIJTCENTRUM! Alles in voorraad, klassiek of modern, in diverse afmetin gen en kleuren- KOM ZE.EENS BEKIJKEN! HOGE RIJNDIJK 90 w LEVENDAAL 157-161 LEIDEN LLPHEN AAN DEN RIJN De ge- leentelijke' schoolraad nam maan- agavond afscheid van zijn voorzit- er. de heer F. H. Nauta. Wethouder ïevrouw Donker (onderwijszaken) aemoreerde de geschiedenis van de A choolraad, die via de ouderraad en choolraad naar de huidige vorm in- roeide. en >e heer Nauta is bijna vijf jaar «trokken geweest bij de werk- aamheden van de gemeentelijke choolraad, waarin hij toentertijd j.iekozan was als afgevaardigde ou- er van de Oudshoornse school. Nu e heer Nauta geen schoolgaande oej inderen meer heeft, is hij genood- aakt zijn funktie neer te leggen. ijn opvolger is de heer M. W. A peers, waarnemend voorzitter van e Vereniging Openbaar Onderwijs. MJèSi 1 EIMUIDEN Dank zij het initia- cht ef van een aantal aktieve moe- rij! trs, zal donderdag 14 november aor de eerste maal in Leimuiden speelgoedbeurs worden gehou- op tn. e opzet van deze beurs is om "aed, maar gebruikt speelgoed in te ;®nimelen en daarna te verkopen. De 5 opbrengst van de verkoop gaat laximaal 80 procent naar degene an wie het speelgoed afkomstig is 20 procent is bestemd voor de van de onkosten. Het batig ildo van de beurs komt ten goede x>" in het door de Chr. scholen gea- £e" upteerde kind Ho Cho Wai uit 611 ong Kong. Alle soorten speelgoed eJ' omen in aanmerking, ook kapot llsj leelgoed dat zonder problemen eel eer gerepareerd kan worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Een felle uitslaande brand in het pand van woninginrichting M. H. Bok aan de Raadhuislaan heeft gister middag voor ongeveer een half mil- (ADVERTENTIE) DE SPECIALIST IN VLOERBEDEKKING! Tja, zo mogen we ons zelf best noemen, als je 36000 m2 tapijt in voorraad hebt en daarnaast nog bekent staat door je goede adviezen en prettige, gastvrije service, dan ben je ook echt een specialist! VRAAG GERUST EENS EEN VRIJBLIJVENDE OFFERTE ALS U EEN TAPIJT OP HET OOG HEBT! HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL' 157-161 LEIDEN joen schade veroorzaakt. Omstreeks half twee gistermiddag werd het vuur ontdekt door een voorbijgan ger die de politie waarschuwde. Een uur later kan pas het sein brand meester worden gegeven. Wat toen restte waren slechts de muren van liet pand. dat inclusief de inboedel totaal uitbrandde. Volgens een eer ste raming bevond zich voor een bedrag van 350 duizend gulden aan goederen in de winkel. Het pand werd door de politie op 150 dui zend gulden geschal, samen een half miljoen. Woninginrichter Bok had nog geen jaar geleden dit pand aan de Raadhuislaan geopend. Hij is verzekerd. In een woning naast de woninginrichter in de Jongkindt Koninckstraat lag een 8ft-jarige zieke, mevrouw Landaal, die per ambulance werd geëvacueerd naar het ziekenhuis Rijni.ord. De naast liggende panden hebben nogal wat waterschade geleden tijdens het blussingswerk. Daaraan werkten niet alleen het brandweerkorps van Alphen aan den Rijn met groot materieel, maar ook de korpsen uit Aarlanderveen en Zwaramerdam kwamen ter assistentie. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden. Op het moment dat de brand uit brak was niemand aanwezig. Het was nog middagpauze en de winkel was gesloten. De heer Bok was op dat moment thuis. Wat de oorzaak van de brand is is nog niet bekend. De heer Bok was gisteravond nog te geëmotioneerd om de politie ver dere gegevens te verschaffen. NOORDWIJK Enkele honderden oud-leerlingen vierden in de Willi- brord-Mavo het 30-jarig bestaans- feest van de school, dat samenviel met de opening van de recente uitbreiding van het complex met een leslokaal, een lokaal voor teke nen en handenarbeid en een kamer voor de adjunct-directuer. LEIDEN Zondagmorgen om kwart voor 12 hoopt dr. G. F. Beyers Naudé, directeur van het Chr. Instituut tel Zuid-Afrika, de dienst van de Studentenekklesia in de Hooglandse Kerk bij te wonen. Hij zal in deze dienst ook spreken. Dr. Beyers Naudé is tot volgende week maandag in ons lapd op doorreis naar de Verenigde Staten. waar hij de Reinhold Niebuhr-prijs in ontvangst zal riemen. Vandaag zal hij in de Utrechtse Jaarbeurs KOUDEKERK AAN DEN RIJN Zaterdag 16 november wordt de- gerestaureerde toren van de gere formeerde kerk officieel opgeleverd. Om half drie zal dat gevierd wor den met een optreden van enkele blazers van de muziekvereniging 'Kunst na arbeid', vanaf de toren. Deze muzikale happening verwijst naar de actie 'Hoog van de toren', die ruim 21.000 gulden heeft opge bracht. LEIDEN Het kruispunt Lage Rijndijk-Herensingel is van 18 no vember tot en met 14 december afgesloten voor al het gemotori seerde verkeer. Deze afsluiting is nodig om de verbinding met de nieuwe riolering van de Zijlsingel tot stand te brengen. In verband hiermee is besloten het gemotoriseerde verkeer, dat tfe sta'd wil verlaten, tijdelijk om te leiden via de Medusastraat en de Siebold straat. Om een veilige en vlotte doorstroming van het verkeer in deze straten te garanderen is het noodzakelijk een tijdelijk stopver bod in te stellen voor de westzijde van de Sieboldstraat en de zuidzij de van de Medusastraat. spreken^ met de correspondenten van Het hervórmde werelddiako- naat'.' Op dit moment voert de regering van' Zuid Afrika een proces tegen dr. Beyers ftfaudé. Het. is een proces bij het' hooggerechtshof in Bloem fontein. Indien dr. Beyers Naudé dezé appèlzaak zou verliezen dan verwacht hij dat dè regering stuk voof stuk ook de zaken tegen zijn medewerkers weer zal opnemen. Het onderzoek door de parlemen taire commissie tegen het christe lijk instituut gaat ook nog door en zal naar verwacht eind november eindigen. Begin februari wordt ver slag gedaan. Gevreesd wordt dat het christelijk instituut dan ver klaard kan worden tot een 'geaffec teerde "organisatie' met als gevolg dat het geen buitenlandse financië le steun meer kan ontvangen. Op het moment komt nog tweederde van de "Steun voor het instituut uit het buitenland. Door de processen, het Schle'busch- onderzoek en de (inmiddels opge heven) vrijheidsbeperking van dr ManaS Buthelezi, is het christelijk insitüut bij" de zwarte bevolking van Zuid-Afrika meer gaan leven. De zwarten zién nu dat de meriseri van het instituut ook bereid zijn de cortSecfenties'té aanvaarden van huri standpunt. Wouterenbrug dicht LEIDEN Met betrekking tot de Woutereriburg, gelegen tussen de Jan van Goyenkade en de Rijn- en Schiekade, valt te verwachten, dat binnenkort moet worden overge gaan tot afsluiting voor alle ver keer. behalve (brom (fietsers en voetgangers. Debat Ernest Mandei- Karei van het Reve LEIDEN Op dinsdag 19 novem ber zal te Leiden een debat plaats vinden tussen de marxistische eko- noom professor Ernest Mandel en de slavist professor Karei van het Reve. Onderwerp van het debat is: 'Het geloof der Kameraden; een kort overzicht van de communisti sche wereldbeschouwing' naar het gelijknamige boek van Karei van het Reve. Het debat wordt georganiseerd door de polemologische bibliotheek Lei den. Het idee tot het houden van dit debat komt van Ernest Mandel. die met de schrijver een discussie wil aangaan over enkele van diens stellingen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur 's avonds in het Academiegebouw Rapenburg 73. SASSENHEIM Met het blijspel van Gerard van Dijk 'De avond van de zevende juli' opende 'Elckerlyck' op eminente wijze het 25ste spel- seizoen. Hans Heuer zei terecht dat 'Elckerlyck' het publiek altijd iets 'deed'. De verwachtingen waren niet vergeefs hoog gespannen. Hoofdrolspeler Cees v. d. Rieden had als Engelbert Angevare een rol die hem, geboren komiek, op het lijf geschreven stond. Hij kreeg van Leny Willemse, die als freule Hen- riette eveneens een prima rol ver vulde. prachtig tegenspel. Beiden hadden geen gemakkelijke rol. Ver der hadden belangrijke rollen: An nie Immerzeel als Amélie, de echt genote van de notaris en Henk Berg als notaris, die eveneens kos telijk werden vertolkt. KATWIJK AAN DEN RIJN Op donderdag 14 november 20 uur zin gen de koren 'Cantate Deo' (onder leiding van P. Siereveld) 'The Re vival Singers' (onder leiding van J. Colijn) en het kwartet 'Vocaliter' in de Ontmoetingskerk. Het concert staat onder auspiciën van de Her vormde Gemeente van Katwijk aan den Rijn. De langspeelplaat ten ba te van het restauratiefonds-Dorps kerk wordt bij deze gelegenheid ge presenteerd. De toegang is gratis. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt een voor STADSWIJK. Leuke bijverdienste. Nadere inlichtingen afd. Inspectie, Steenstra*! 37, Leiden. Telef 31441 Na 5 u 61033. LEIDEN Het Leids Damgenoot- schap, dat na de vijfde ronde van de nationale hoofdklasse-competitie dammen onderaan stond, heeft ein delijk afstand gedaan van deze laatste plaats. Zelf won het met 13- 7 van N.O.A.D. uit Nijmegen, terwijl mede-degradatiekandidaat Alblas- serdam met 14-6 verloor van Phi lips uit Eindhoven. De overwinning van de Leidenaren is geen moment in gevaar geweest: A. v. d. Kwartel opende met een remise de score voor L.D.G., ge volgd door een overwinning van E. Bronstring (3-1). Via verlies van S. v. d. Kwartel, vrijwel onmiddellijk gevolgd door overwinningen van W. v. d. Blom en H .Bezemer, liep de stand uit naar 7-3. Na twee remises (van H. de Koning en A. Hasrat) stelde W. Klein de overwinning veilig door een fraaie zege (11-5). Tenslotte speelden W. Heemskerk en H. van Winkel nog remise. Eindstand: 13-7. De stand onderaan de ranglijst is nu. met nog een ronde te spelen: N.O.A.D. en L.D.G. en Alblasserdam 2 punten. SASSENHEIM Op 15 november is het een kwart eeuw geleden dat ds. H. v. d. Berg predikant werd van de Gereformeerde Kerk in Sas- senheim. De kerkeraad biedt hem zaterdag 16 november van 3 tot 5 uur een receptie aan in het Jeugd huis, Julianalaan 10. Zondag 17 no vember zal tijdens de dienst die om 10 uur begint, aandacht aan het jubileum worden geschonken. Voor ganger in deze dienst is ds. D. W. Gesink. Voordat ds. Van der Berg naar Sas- senheim kwam stond hij in Soest, en daarvoor in Scharendijke waar hij in 1940 werd bevestigd. LEIDEN Geboren: Maurice W R T zv W Sweers en C de Roode. Marianne Mdv J de Vink en M de Jong. Maarten C P zv G de Graaf en W eine, Paul R zv R Mulder en T Roodakkers. Martha dv C Sierat en P van Heljnlngen, Helena-W dv A van Dijk en L Glasbergen. Brenda dv J Schaafstra en I Baak. ChTlstel J C dv W van Hal en J Steenvoorden. Nynke J dv J Plantenga en E Reljnicrse Overleden: D Kromhout 1913 man. J T van Zandwijk 1891 geh gew met L van Wingen. G Snijder 1909 vrouw, E N G Dekker 1906 man. S F Proot 1971 zoon. J Peerenboom 1890 vrouw. A J Moèrman echtgenote v P Moerman. J M Ligtvóet 1893 geh gew m A Vermond. A Langedljk 1929 vrouw. OEGSTGEEST In '1972 werd ln de Groene Kerk een reeks vespers begonnen rond het toen juist ge plaatste koororgel. De serie wordt nu voortgezet voor een gedeelte onder de .naam 'avondmuziek' en voor het overige onder de oude naam 'vesper.'. De vespers geven in de eerste plaats ruimte aan kerkmuziek uit gevoerd door kerkmuziekensembles. Bij de avondmuziek is de kring van -uitvoerenden wijder, terwijl ook nog andere muziek aan de orde komt. De kring van toehoorders zal omdat het in beide gevallen niet om kerkdiensten gaat even groot zijn. Op zondagavond 17 november a.s. 20.30-21.30 uur worden in een avondmuziek werken uit de renais sance gespeeld door ensembles o.l.v. Hans van der Slooteri-Verkade en Elisabeth Tenhaeff. De groepen zijn uitgerust met kromhoorns, blokflui ten en gamba's. De toegang is gratis. Er zal wel een collecte worden gehouden voor de Stichting Orgelfonds Groene Kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3