Nederland kreeg zak vol lollars nog steeds net van Syriers terug Trouw-Kwartet-actie met Sint: 'Speel allen mee doen we allemaal Niet iedereen kan straks meer autorijlessen geven Spit: Vakbeweging houdt 4 vast aan eisen voor wederom onmogelijk bestrijden werkloosheid oortdurend overleg met Frankrijk ent van politie dacht van heling 20 23 Surinaamse band met EG blijft na onafhankelijkheid Wie dit leest, is niet gek. Want als je kunt lezen, kun je veel meer. Dan kun je jezelf ontwikkelen. Dan kun je werken. Dan kun je leven. Dankzij de kunst van het schrijven en lezen. Dankzij de boekdrukkunst. Ongeveer de helft van de wereldbevolking boven 25 jaar kan niet lezen en schrijven. Honderden miljoenen analfabeten. Hun ontwikkeling hangt van het onderwij s afDaar wordt hard aan gewerkt maar er moet nog veel meer gebeuren. Want zolang ze niet kunnen lezen, kunnen ze niet vooruit. Maar wij, wij kunnen lezen. En daarom zijn we veel verder.We hebben meer geld, meer eten, meer spullen. Maar zijn we ook meer méns? Daar denk je wel eens over. De vraag is: wat is er werkelijk belangrijk in het leven? Taxichauffeurs gaan demonstreren Bedrijf wil geld zien van gemeente Volgende week debat over Oosterschelde Snellere groei van bevolking door immigratie U>hhiC Om een speelplaats in Egmond en Rotterdam Onderzoek naar verminderde animo voor slagersvak Machinaal oogsten t_ j Man verongelukt Alimentatie 16 procent omhoog per 1 januari Soldaten dienen klacht in tegen militaire arts Nederlander leidt Noorse actie tegen trekvogelmoord Twee ministers naar de oostelijke mijnstreek 40 DUW /KWARTET WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T9/DRLU n onze Haagse redactie !N HAAG Nederland is er nog steeds niet in geslaagd de driehonderdduizend dollar van de gij- ingsactie op de Franse ambassade terug te krij gen van de Syrische autoriteiten. Met de Franse re- ring wordt voortdurend overleg gepleegd over de manier waarop men de Syrische autoriteiten ertoe n krijgen dit geld terug te geven. om het allemaal zolang moet en en waar de moeilijkheden is onbekend. Gezien de gre- problemen en het aan de is zijnde overleg wil Buitenland- Zaken in Den Haag hierover n mededelingen doen. Het be lt dat Syrië het geld niet terug geven omdat het dan acties est van het Japanse rode Leger het bedrag zou opeisen, speelt het overleg van Nederland en nkrijk met Syrië namelijk geen De Syriërs hebben dit argument it naar buiten gebruikt. Ook eekt Buitenlandse Zaken berich- tegen dat de Syriërs geïrriteerd den zijn over de pogingen het 1 terug te krijgen. Syriërs ontkennen overigens niet een onzer verslaggevers HAAG De Haagse politie ft de 25-jarige agent K. de B. rresteerd die bekend heeft tien gestolen benzine in zijn eigen te hebben gebruikt, de nacht van 11 op 12 oktober de 17-jarige timmerman uit Haag uit de tank van een auto liter benzine gehaald. Volgens politie zijn de mannen kennis van elkaar. Om die reden kan agent de brandstof van de tim- man hebben aangenomen. Het liet duidelijk waarom deze zaak nu aan het licht is gekomen, is ook de jonge Hagenaar aan- ouden, die inmiddels heeft be de benzine te hebben gestolen aan de agent te hebben gege- B. sinds 1970 werkzaam bij de gse politie, werd gisteren nog ds op het hoofdbureau vastge- iden. Men onderzoekt of hij bij r gevallen van heling betrokken ;eweest. l.(B het geld te hebben ontvangen. Na dat captain Sierks de Japanner^ in de Syrische hoofdstad had afge leverd, bleken de terroristen de zak met geld in het vliegtuig te hebben achtergelaten. Sierks besloot, na overleg met de Franse ambassadeur en de Nederlandse zaakgelastigde ter plekke, het geld voor één nacht in bewaring te geven bij de Syri sche autoriteiten. De Franse am bassadeur tekende het bewijs van afgifte. Geld kwam niet De Syriërs beloofden het geld de volgende dag weer aan Sierks terug te geven, als deze weer naar Neder land zou vertrekken, maar dit ge beurde niet. Het vertrek werd zelfs nog enkele uren daarvoor uitge steld, maar dat leidde niet tot een BRUSSEL Als Suriname en de Antillen zelfstandig worden dan zullen zij kunnen kiezen uit een aantal banden met de Europese Gemeenschap. Zij kunnen er verze kerd van zijn. dat zij in de nieuwe verhouding tot de EEG dezelfde voordelen behouden als zij nu heb ben. Met dit beginsel is de Europe se ministerraad dinsdag in Brussel akkoord gegaan. Suriname en de Antillen zullen bij eventuele zelfstandigheid de zelfde keus hebben als die welke de voor malige Britse koloniën geboden werd, namelijk: de volledige nieuwe associatie-overeenkomst met de EEG. aansluiting bij de bestaande associaties, die de gemeenschap met een aantal Afrikaanse landen heeft, of een speciaal handelsver drag. ADVERTENTIE Enkele kerken in uw omgeving Landelijk adres: Postbus 71, Baarn. verandering in de situatie. Sinds dien hebben Nederland en Fran krijk al verschillende pogingen ge daan het geld alsnog terug te krij gen, maar dit is nog niet gelukt. Indien de Syriërs blijven weigeren zal de vraag op tafel komen of de Fransen dan het geld aan Neder land moeten terugbetalen. Van een verslaggever UTRECHT De taxichauffeurs, die zich vorige week hebben verenigd in het Landelijk comité taxichauf feurs (LCTC) hebben besloten een landelijke demonstratieve bijeen komst te beleggen. De heren zijn boos vanwege z.g. 'drivers clubs', borrelbussen en andere vormen van vervoer. De chauffeurs willen dat vervangend vervoer wordt verbo den. Ze zien drivers clubs en bor relbussen als vorm van broodroof en ze vrezen dat het op grote schaal opereren van snorders door deze activiteiten in de hand wordt gewerkt. De chauffeurs willen lan delijk een vuist maken en erken ning krijgen als verlengstuk van het openbaar vervoer. ARNHEM De directie van de produktenmaatschappij 'De Win gerd' in Zevenaar heeft een civiele procedure aangespannen tegen de gemeente Zevenaar. Daarnaast zijn voor de Arnhemse rechtbank nog gedaagd burgemeester F. W. J. van Gent. wethouder Th. J. Visser en gemeentesecretaris G. B. W. Pol man van Zevenaar. -'De Wingerd' eist schadevergoeding van de gemeente, omdat in 1973 een bouwvergunning was geweigerd voor de bouw van een nieuwe wit lofkwekerij. Later oordeelde de kroon in beroep dat de gemeente onrechtmatig had gehandeld door de vergunning te weigeren. Door de verwikkelingen rond de kwekerij is een aanzienlijk tijdver lies ontstaan, waardoor de bouw kosten sterk zijn gestegen. Boven dien zou het bedrijf schade hebben geleden door het niet kunnen na komen van leveringscontracten aan Duitse afnemers. Vorig jaar raamde 'De Wingerd' de geleden schade op ongeveer 4,5 miljoen gulden. De rechtbank zal nu moeten uitma ken of een eis tot schadevergoeding gerechtvaardigd is. Als dat het ge val is, zullen aan te wijzen deskun digen de hoogte van de vergoeding moeten bepalen. DEN HAAG Volgende week dins dag wordt in de Tweede Kamer het debat gehouden over de regerings beslissing inzake de Oosterschelde. De regering ontwoordt woensdag. Van een verslaggever DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar is de bevolking van ons land iets sneller gegroeid dan in dezelfde periode van het vori ge Jaar. De oorzaak daarvan is de toegenomen immigratie van Surinamers en Antillia- nen, maar ook van mensen rond de Middellandse Zee. Wat dat laatste punt betreft: volgens het ministerie van sociale zaken neemt het aan tal gastarbeiders niet toe. Waarschijnlijk gaat het hier om een toegenomen stroom gezinsleden die zich hier bij het gezinshoofd voegen. In de eerste negen maanden van dit jaar kwamen 68.605 mensen ons land binnen (te gen 59.948 in de eerste negen maanden van het vorige jaar). Uit landen rond de Middel landse zee kwamen er 16.498 mensen (vorig jaar 14.381). Uit Suriname en de Ned. An tillen kwamen er 15.351 rijks genoten naar Nederland (vo rig Jaar 10.291). Het geboorteoverschot was in de eerste negen maanden van dit jaar kleiner dan verleden jaar (62.585 tegen 68.404). De totale bevolkingsgroei bedroeg per saldo 82.457 tegen 79.798 in Üe periode januari tot en met september 1973. EGMOND AAN ZEE Een aantal van de tachtig kinderen, die verblijven in het Medisch Kin derhuis 'Koningin Juliana' in Egmond aan Zee (Stichting 'Tehuizen van de Protestants Chris telijke Kinderuitzending PCK), is na het begin van de Trouw-Kwartet-Sinterklaasaktie voor een speelplaats, aan het tekenen geslagen. We kozen bijgaande fantasietekening van een speel plaats uit. Er zijn heel wat tekeningen gemaakt, waaruit blijkt, dat ook bij de kinderen de ver wachtingen hoog zijn gespannen. Trouw-Kwartet wil m°t de onmis bare hulp van de lezerskring dit kinderhuis een aangepaste speel plaats aanbieden en ook een speelplaats schenken aan het Hervormde Weeshuis in de Rot terdamse Van Speykstraat. Met beide speelprojecten, die een hypermoderne uitvoering en in richting vergen, is ongeveer hon derdduizend gulden gemoeid. Ter gelegenheid van onze 22ste actie doen wij graag en in vol ver trouwen een beroep op de le zerskring, maar ook op jeugdvere nigingen. vrouwenclubs, bejaar denclubs, scholen, enz. om dit be drag bijeen te krijgen. Economisch directeur A. N. Vroon van de PEK zegt er dit van: 'Op een aangrenzend duinterrein wil len we voor onze kinderen een buitertspeelplaats voor: bewe gingsspelen kruipen, klimmen, springen, voor fantasiespelen, zo als poppekast. toneel, construc- tiespelen met zand en water, hut ten timmeren, kuilen graven, spe len met veilige bouwmaterialen, enz. Al deze activiteiten, die bui ten de subsidieregeling vallen, vragen een gedeeltelijk verharde en een gedeeltelijk onverharde bodem en een sfeer van beschut ting. Dit speelproject is een har- tewens van staf en kinderen'. Beroep op omgeving Wij voegen er nog dit aan toe: Zowel voor Egmond als voor Rot terdam en omgeving bestaat de extra mogelijkheid om door mid del van een 'adoptie' in de tot standkoming van een speelplaats bij te dragen. Scholen, verenigin gen en bedrijven in die omgeving kunnen overwegen een bijzondere relatie met 'Egmond' en 'Rotter dam' aan te gaan. Terwille van het effect is het dan goed deze activiteiten via Trouw-Kwartet te laten lopen. De actie 'Speel allen mee' is begonnen. Giften zijn welkom via: Postgiro B.V. De Christelijke Pers 26.92.74. Gemeentegiro Amsterdam X 500. Nederlandse Middenstands- bank N.V. Amsterdam - bankreke ningnummer: 69.73.60.768. Ver melden s.v.p.: speelplaat sen. Het gaat om twee Nederlandse projecten. Bij alle gerechtvaardigde acties voor hulpverlening elders in de wereld, mag van tijd tot tijd ook daadwerkelijke belangstelling worden gevraagd voor steunverle ning in eigen land, in dit geval voor twee centra, waar veelal in de schaduw dagelijks konink lijke arbeid, in de vorm van kinderbescherming wordt vericht. Vanaf 1 juli 'instructeursbewijs' verplicht Van een verslaggever DEN HAAG Waarschijnlijk met ingang van 1 juli 1975 mag men zonder een wettelijk instructeursbewijs geen les meer geven in het auto- en motorrijden. Minister Westerterp streeft ernaar op 1 januari de vakbekwaamheids eisen voor rij-instructeurs te laten ingaan. Die eisen, die voortvloeien uit de eerder dit jaar afgekondigde 'wet rijonderricht motorrijtuigen' zijn bij koninklijk besluit vastge steld. Aleen rijïnstructeurs, die aan de eisen voldoen, kunnen in het bezit van het wettelijk voorgeschre ven instructeursbewijs komen. De eisen omvatten de vakken voertuig kennis, voertuigbeheersing, ver- keersdeelneming, verkeerswetgeving en onderwijskunde. Ze zijn uitge breider dan die voor de bestaande VAMOR- en M.I.-diploma's. Onder meer blijkt dat bij het vak ver- keersdeelnefning en vooral bij de onderwijskunde. De rijïnstructeur moet namelijk voldoende didacti sche bekwaamheid bezitten. Zes maanden na het van kracht worden van de nieuwe eisen, waar schijnlijk dus met ingang van 1 juli 1975, zal het verboden zijn zonder wettelijk instructeursbewijs les te geven. In die zes maanden kunnen toekomstige instructeurs zich alvast voorbereiden op het in structeurs-examen nieuwe stijl. Rijïnstructeurs die een Jaar voor de inwerkingtreding van de nieuwe ei sen tenminste eenmaal per week rijles hebben gegeven kunnen een ontheffing krijgen van achttien maanden. In die anderhalf jaar kunnen zij een door de minister geldig verklaard 'diploma oude stijl' behalen, zoals het VAMOR- of MI- diploma. Wie binnen die onthef fingstermijn dit diploma behaalt, krijgt alsnog het nieuwe instruc teursbewijs. DEN HAAG Het bedrijfschap voor het slagersbedrijf heeft gister middag besloten bijna dertigdui zend gulden beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de achter gronden van de teruglopende be langstelling voor het slagersbedrijf De animo onder de jongelui om slager te worden is de laatste tien tallen jaren sterk verminderd. Het aantal nieuwkomers in het vak is niet voldoende om het natuurlijk verloop op te vangen. Hierdoor is een groot tekort aan vakbekwaam personeel ontstaan. Sedert 1972 is er evenwel een stij ging in het aantal aanmeldingen voor het leerlingenstelsel geconsta teerd. De slagerswereld vraagt zich af of dit een gevolg is van wer vingscampagnes of een gevolg van de stijgende werkloosheid in andere vakken. Het onderzoek zal worden gedaan door het Nederlands Insti tuut voor Agrarisch Marktonderzoek en zal zich richten op gezinshoof den. huisvrouwen, jongemannen, leerlingen van het slagersvakonder wijs. ondernemers en werknemers in het slagersbedrijf. Van een verslaggever GOES Op de Zeeuwse en Bra bantse klei was het gistermorgen wederom onmogelijk geworden ma chinaal te oogsten. De aanhouden de regenval in de nacht van maan dag op dinsdag had van de akkers weer een enorme modderbrei ge maakt. Op de meeste plaatsen was 5 tot 9 mm water gevallen. Op Walcheren is het gistermorgen de hele tijd blijven regenen. De vrij willigers, 1800 soldaten en ongeveer 2000 scholieren en studenten, pogen ondanks de modder door te gaan. Het actiecentrum in Goes heeft gistermiddag de minister van land bouw en staatssecretaris Van Lent van defensie gevraagd meer mili tairen naar Zeeland te sturen. ZWOLLE In het Gelderse Olden- broek (bij Zwolle) is gistermiddag de 62-jarige H. J. van Onnen uit Wezep om het leven gekomen. Hij reed op zijn fiets vanuit een uitrit de rijbaan op en werd geschept door een personenauto. Hij was op slag dood. Van onze sociaal-economische redactie SOESTERBERG 'De vakbeweging houdt vast aan de uitdruk kelijke verlangens inzake de bestrijding van de werkloosheid'. Deze opmerking maakte de voorzitter van het NKV, de heer W. Spit, gisteren op de bondsvergadering van de Katholieke bond van personeel in de handel. De heer Spit zei dat bij bedrijfs sluitingen de ontslagvergunningen veel zorgvuldiger dan tot nu toe zullen moeten -worden bekeken. Verder zal de overheid volgens de NKV-voorzitter bij reorganisaties maatregelen moeten neme*i die op zijn minst een zekere geleidelijk heid tot stand brengen, ook al zou zij daardoor financieel bij de on dernemingen betrokken raken. De heer Spit wilde ook dat de gebieden en gemeenten, waarvoor al eerder stimuleringsmaatregelen zijn ge troffen opnieuw faciliteiten zullen krijgen. Over de door de vakbeweging geëis te koopkrachtverbetering van 2.5 k drie procent zei de heer Spit. dat die ook van grote betekenis is voor de sector die de bond voor perso neel in de handel bestrijkt, omdat met name het midden- en kleinbe drijf als eerste van die grotere koopkracht zal profiteren. Van een verslaggever DEN HAAG De alimentatie-be dragen worden met ingang van 1 januari met zestien procent ver hoogd. De verhoging, die vastge steld is door de minister van justi tie. geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastge steld of door de partijen zelf zijn afgesproken. Het percentage moet berekend wor den over het uitkeringsbedrag per 31 december. In dat bedrag dan ook begrepen de indexering die gold vanaf 1 januari 1974 (met ingang van die datum werden de alimentaties voor het eerst van rechtswege aangepast. Er zijn twee mogelijkheden om van de verhoging af te wijken. De par tijen kunnen overeenkomen dat niet de hele verhoging maar een deel daarvan of zelfs helemaal geen verhoging betaald hoeft te worden. Als de partijen niet tot overeen stemming komen kunnen ze naar de rechter gaan en hem vragen een andere regeling te treffen, maar daarbij is dan wel de hulp van een advocaat nodig. Wordt van die mo gelijkheden geen gebruik gemaakt, dan gaat de verhoging met zestien procent in. Twee voorbeelden. Bedraagt op 31 december a.s. de alimentatie drie honderd gulden per maand, dan wordt die verhoogd met zestien procent en wordt 348 gulden. Was de alimentatie in 1973 vastgesteld op 250 gulden per maand, dan is daar in 1974 de twaalf procent in dexering bijgekomen, zodat over 1974 betaald moest worden 280 gul den. Daarbij komt dan op 1 januari zestien procent en het totaal wordt dan 324.80 per maand. Van een verslaggever UTRECHT De soldaten Nico Luiks en Johnny ten Have gaan in samenwerking met de VVDM een klacht wegens onachtzaamheid in dienen bij het medisch tuchtcollege tegen arts W. Deze arts (zelf dienstplichtig en inmiddels afge zwaaid) zou Nico twee weken heb ben laten rondlopen met een ge broken been. Johnny zou vier we ken hebben gelopen met een gebro ken pols. Pas na die perloden, en na herhaald aandringen wegens voortdurende pijnen zou de arts bereid zijn geweest foto's te laten maken. Daarna zijn de breuken (aanvankelijk voor kneuzingen aangezien) aan het licht gekomen. De beide soldaten zijn gelegerd in de Pontonnierskazerne in Keizers- veer (N.B.) Volgens de WDM staan deze gevallen niet op zichzelf. Er zouden meer gevallen van onacht zaamheid voorkomen, zij het meest al in minder ernstige gevallen. Dat de militaire geneeskundige dienst niet goed functioneert, is volgens de vereniging onder meer te wijten aan het feit dat de meeste dienst plichtige artsen na hun studie di rect de militaire praktijk uitoefe nen. zonder ervaring. De betrokken arts laat intussen de klacht voor rekening van de beide soldaten. Hij zei te betreuren dat de twee niet eerst met hün klacht bij hem waren gekomen. Voor de houding van het georgani seerde midden- en kleinbedrijf in het centraal overleg had de heer Spit 'geen goed woord over'. 'Die houding komt er op neer dat men de problemen eenzijdig wil afwen telen op de ruggen van de in hun dienst zijnde werknemers, die men in positie wil achterstellen bij de werknemers in andere sectoren', zei hij. De ondernemers halen volgens de heer Spit de neus op als de noodzaak van een grotere overheids invloed ter sprake wordt gebracht, terwijl ze aan de andere kant het hardste roepen dat diezelfde over heid niet voldoende doet om het midden- en kleinbedrijf via allerlei kunstgrepen te ondersteunen. De vertegenwoordigers van het mid den- en kleinbedrijf pakken de probleme nnaar zijn mening ave rechts aan door de werknemers te gen zich in het harnas te jagen in plaats van hen tot hun bondgeno ten te maken. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT Inhakend op de actie 'Red de trekvogels' van de Zandvoortse stichting Mondiaal Al ternatief heeft de Nederlandse stu dent Peter van Marion in Noorwe gen een soortgelijke actie op touw gezet. De Nederlander, die in Trondheim biologie studeert heeft in Noorwegen heel wat los gemaakt met zijn actie 'Aksjon trekfugl'. Volgens Mondiaal Alternatief is er een openbare discussie ontstaan, waarin zich ook de Italiaanse am bassadeur. in Oslo heeft gemengd. De ambassadeur sprak de berichten tegen, volgens welke in Italië jaar lijks 250 miljoen trekvogels gevan gen, opgegeten of vernietigd wor den. Hij voerde aan, dat het er slechts 200.000 zouden zijn. een verschil dus van niet minder dan 249.800.000 vogels. In een Noors dagblad heeft de al gemene secretaris van het Wereld- natuurfonds, afdeling Noorwegen, de advocaat Knut Rom, de ambas sadeur daarna uitgedaagd met na dere gegevens op de proppen te komen. Rom vraagt hem op te ge ven hoeveel jagers met Jachtacte er in Italië zijn geregistreerd, eist toe zending van de jachtstatistiek over 1974 en vtaagt naar de officiële cijfers van de aantalen vogels in Italië in 1973 en 1974. Van een verslaggever MAASTRICHT De ministers Lubbers en Boersma zullen 'op kor te termijn' de oostelijke mijnstreek bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de werkgelegenheid daar. Minister Lubbers heeft dit afgesproken met de burgemeester van Heerlen, drs. Gljzels. na een vergadering van de Limburgse Ka tholieke Werkgeversvereniging in Maastricht. Volgens een woordvoerder van de gemeente Heerlen zullen beide mi nisters tijdens hun bezoek 'nauw overleggen met vertegenwoordigers van de regio', ter voorbereiding van speciaal op de mijnstreek gerichte maatregelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11