'Bewustwording zwarten en kleurlingen versneld' dichtbij l ïbmmentaar_ Dr. Beyers Naudé over ontwikkeling in Zuid-Afrika cozen formateur iger (1) 2 nger (2) Fonds reclassering voor slachtoffers van misdrijven Telefoonservice voor weduwnaars Rijverbod opgelegd aan 15 bestuurders Proces nog aan de gang Man schiet 'met scherp' November-onrust eerrapp zefs een 'taalman' helpt niet vuurtje zon |W KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 «rote en alleszins begrijpelijke de christen-democratische n voor de figuur van de geko- rmateur ai of niet in combi met een beperkt districtenstelsel dat hij ertoe zal leiden dat ons k bestel en daarmee onvcrmijde- ok de christen-democratie, in blokken worden gesplitst. Het ook voor ons vast, dat deze ng minstens de bedoeling is ge- van die politici uit de progres- hoek. aan wie het auteursrecht gekozen formateur toekomt. En ilgcns hun ontwerp voor een nstige politieke kaart van Ne- d de enige rol die nog voor de n-democratie is weggelegd, zou ndjde leus bij verkiezingen: 'Zet christen-democraten naast Den if: 'Zet er meer naast Wiegel', ie- [VP, ARP en CHU voor deze nen-rol niet voelen zoals zij in de Tweede Kamer ten jkste hebben laten blijken en wij heel goed begrijpen, eft minister De Gaay Fortman isteren tegengeworpen, dat hij oorstander is van de 'twee blok- leer' en dat hij die met zijn :1 tot invoering van de recht- gekozen formateur ook niet willen bevorderen. Wij geloven minister hierin oprecht is en at hij er gelijk in heeft, als hij dat zijn voorstel niet in een ling zal resulteren. In de prak- het namelijk zo kunnen lopen, vóór de verkiezingen niet twee, drie kandidaten-formateur zou- ntreden: een socialist, een libe- een christen-democraat. Drie aten die natuurlijk geen van een meerderheid kunnen beha dus, na de verkiezingen, als Is een koehandel moeten opzet- een meerderheidskabinet te vormen. Kortom: er zou in loegenaamd niets behoeven te eren, wanneer de Staten-Gene- gekozen formateur invoert, itekent intussen niet, dat dit dan aar moet gebeuren. Aanvaar- an het betrokken voorstel zou aar niet automatisch tot de ling leiden, maar de verwach- at het wèl zal gebeuren, is. bij de progessieven, gewekt. En om allerlei redenen waarschijn- :ter, dat zij terstond uit de worden geholpen. Daarom ho- rij dat de KVP-afgevaardigde er Sanden zijn voornemen een tegen de gekozen formateur in en. in daden omzet cn dat deze 'ervolgcns zal worden aanvaard. Paulus VI heeft in een speciale jtie voor de afgevaardigden naar •eldvoedselconferentic in Rome dat de huidige crisis in de voedselsituatie te wijten is aan [elijke verdeling van de aardse en. Hij noemde het, terecht, dat welvarende landen de ar- van andere landen tolereren, us maakte van die gelegenheid om aan dit internationale ge- p nog eens het standpunt van ms-katholieke kerk kenbaar te over het probleem van de tenregeling. tus koppelt beide zaken aan door te stellen dat het probleem honger in de wereld niet mag opgelost door middel van ge regeling. Overbevolking is na- nict de oorzaak van de armoe- inger en ondervoeding in een deel van de wereld, p de wereldbevolkingsconferen- Boekarest enkele maanden gele- racht de delegatie van het Vati- iit standpunt naar voren. Ook /erd gezegd dat de oorzaak van ende in de landen van de derde niet in een 'te groot aantal ligt, maar in het scheefgroei de sociaal-economische wereld- lie de rijken rijk en de armen oudt. iatste staa* niet alléén. Veel van de derde wereld, en met China, hebben de mensheid ook lalyse voorgehouden waarin het resten beschuldigd wordt van d ting op grote schaal van de raai kelingslanden. Ook zij vinden r maar eens een eind moet aan de 'Westerse mythe' dat de 'kla van al hün problemen te /ast i zou zijn in hun overbevolking, ?e t met het terugdringen van hün 1 ingsgroei een eind gekomen zou j d w hüun problemen van honger, mat de, enz. be ach ng door Aldert Schipper De directeur van het christelijk instituut in Zuid-Afrika, dr. C. F. Beyers Naudé had niet de bedoeling zo optimistisch op de Neder landse televisie te komen als hij jongsleden zaterdagavond vlak na zijn aankomst in ons land in het journaal verscheen. 'Zelfs al zou Vorster een verandering willen, ook dan geloof ik niet dat hij bereid is tot de noodzakelijke fundamentele verandering. Daarom wil ik geen valse hoop vestigen. Vorster heeft tegen zijn kiezers alleen gezegd dat er de komende zes maanden iets zal gebeuren. Maar hij heeft niet gezegd wat. Vorster is niet van plan kleurlin gen een parlementaire stem te geven, ook al komt er een kleur- lingenraad'. Dr. Beyers Naudé is tot volgende week maandag in ons land op doorreis naar de verenigde Staten, waar hij de Reinhold Niebuhr-prijs in ontvangst zal nemen. Morgen zal hij in de Utrechtse Jaarbeurs spre ken met de correspondenten van het hervormde werelddiakonaat. 'Na de dekolonisatie van Angola en Mozambique is de bewustwor ding van zwarten en kleurlingen in ons land versneld Ze zijn nu met niets minder meer tevreden dan met een volwaardig aandeel in het hele Zuidafrikaanse bestel. Vorster moet gaan praten met de echte zwarte leiders, die nu nog op Robbeneiland of in ballingschap, leven, de mensen van het Afri kaanse Nationale Congres. Dat is de toekomstige regering van Zuid- Afrika". Krijgt Vorster van de blanke ge meenschap ruimte voor zülke stap pen? Of de blanken daarop zijn voorbe reid? Als we nog tien of twintig jaar de tijd zouden hebben, dan misschien wel. Maar veronderstel dat we nog zes of acht jaar de tijd hebben, is het dan nog mogelijk? De blanken zien wat er nu in Mozambique en Angola gebeurt. Misschien zien ze nu dat er een nieuwe samenlevingsvorm moet ko men. Is er dan nog plaats voor de blan ken? De leiders van het Afrikaanse Nati onale Congres zeggen dat het hun niet gaat om de huidskleur, maar om een rechtvaardige samenleving. Blanken die mee willen doen op basis van gelijkwaardigheid zijn en blijven welkom. Maar als ze doorgaan met een racistische poli tiek dan is er voor hen geen plaats meer. U neemt aan dat er binnen een jaar of zes a acht een geheel ande re machtsverhouding zal zijn in Zuid-Afrika. Kan dat zonder gebruik van geweld? Je weet natuurlijk nooit waar de emoties toe leiden. Maar kijk eens wat in Mozambique is geheurd. Het geweld dat er de laatste tijd is geweest kwam van rechtse opstan delingen. Hoe reageerde de zwarte bevolking op de gebeurtenissen in Mozambi que? Met vreugde en verwachting. Dat waren de algemene gevoelens. En de blanken? Angst en onzekerheid Die zijn ge weldig toegenomen. In Rhodesië, en in Namibië (Zuidwest-Afrika) heerst défaitisme. De blanken daar dachten dat Zuid-Afrika hen tot de laatste man zou verdedigen. Het is wel duidelijk dat premier Vorster inziet dat het zo niet verder kan. Maar zijn broer, de kerkleider, lijkt nog steeds vast te houden. De politicus is veel pragmatischer. Hij weet dat politiek de kunst van het mogelijke is. Maar de theoloog is star en ideologisch. Zijn leiding is voor de Nederduits gereformeerde kerk rampzalig. Hij leidde de meest verkrampte synode die er ooit ge weest is bij mijn weten. Door te bre ken met de Nederlandse gereformeer den heeft Vorster iets onherstelbaars stuk gemaakt in de verhouding tot de zwarte gereformeerde kerken. Later zal het een van de meest tragische momenten blijken te zijn geweest uit de hele geschiedenis van de NG kerk. Hadden de Nederlanders de breuk nog kunnen voorkomen? Dat konden zij niet meer. Zij wa ren al afgeschreven, nog voordat zij in Zuid-Afrika aankwamen. De ge reformeerden en hervormden in Nederland moeten zich nu toeleg gen óp versterking' vran" de band. met -de kleurlingen, de zwarten en de indiër-kerkert. De synode van de Nederduits gereformeerde zendings kerk besloot kortgeleden de banden met Nederland aan te halen. De reden voor de breuk met' de Nederlandse gereformeerden was hun steun aan het programma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. De wereld raad heeft ook opgeroepen tot het terugnemen van beleggingen in Zuid-Afrika. Het christelijk instituut stelt naar de functie van de investeringen op dit moment een onderzoek in. Maar dr. Beyers Naudé zegt over zijn aarzeling op dit punt alvast het volgende: 'Wanneer Zuid-Afrika straks door een zwarte regering zal DEN BOSCH De samenwerkende reclasseringsinstellingen hebben een landelijk fonds voor slachtoffers van misdrijven gevormd. Uit de opbreng sten van collecten is hiervoor veer tigduizend gulden vrijgemaakt. Uit kering uit de pot zal in de 'meest schrijnende gevallen' gebeuren. 'Het is een experiment, waarvan we nog moeten afwachten hoe het werkt', aldus mr. C. van der IJssel van het landelijk bureau van de sa menwerkende reclasseringsinstellin gen in Den Bosch. 'Het is niet zo dat we kunnen adverteren: bent u slachtoffer, komt u dan maar even langs.' Dr. C. F. Beyers Naudé worden bestuurd, dan zal het juist de opgave van de kerken zijn, de investeerders te overtuigen dat zij hun geld in Zuid-Afrika moeten laten, ook al is het dan mogelijk voor een bepaalde tijd wat minder veilig belegd. Kijk eens naar Mo zambique. De zwarte regering van dat land kan nu profiteren van de Cabora Bassa-dam, die zo vurig door velen in het Westen is bestre den. Het gesprek over investeringen moet nu meer gaan over de ar beidsvoorwaarden voor de zwarte werkers. De zwarte man moet de normale rechten krijgen die een arbeider in Europa ook heeft. DEN HAAG De Crisisgroep We duwnaars heeft een telefonische in lichtingendienst in het leven geroe pen voor een betere voorlichting aan weduwnaars of andere alleenstaande mannen met kinderen. Aanleiding tot deze service is een nieuwe norm over de bijdrage van de bijstandswet in kosten die een alleenstaande man maakt voor de verzorging van bij hem wonende kinderen. Deze norm is niet gepubliceerd en het gevolg is dat volkomen onnodig kinderen in tehuizen terecht komen, aldus de crisisgroep. Het telefoonnummer 070 - 66.81.11 heeft van maandag tot en met donderdag tussen 19 en 22 uur een vaste bezetting. Van een verslaggever DEN HAAG ?ij alcoholcontroles op enkele plaatsen in ons land zijn dit weekend ruim drieduizend voer tuigen gecontroleerd. Vijftien be stuurders (een half procent van het totaal werd een rijverbod opgelegd, tegen negen bestuurders (0,3 pro cent) werd proces-verbaal opge maakt wegens het rijden met een te hoog alcoholgehalte in het bloed. Op onregelmatige tijdstippen zullen die acties worden herhaald. Tevens zal de politie ook 'meer routinema tig' aandacht besteden aan het as pect alcohol ip het verkeer. Op dit moment voert de rege ring van Zuid-Afrika een pro ces tegen dr. Beyers Naudé. Het is een proces bij het hooggerechtshof in Bloemfon tein. Indien dr. Beyers Naudé deze appèlzaak zou verliezen, dan verwacht hij dat de rege ring stuk voor stuk ook de zaken tegen zijn medewerkers weer zal opnemen. Het onder zoek door de parlementaire commissie tegen het christe lijk instituut (vroeger stond deze commissie onder leiding van het parlementslid Sehle- busch. nu wordt zij geleid door de heer La Grange) gaat ook nog door en zal naar ver wacht eind november eindi gen. Begin februari wordt verslag gedaan. Gevreesd wordt dat het christelijk in stituut dan verklaard kan worden tot een 'geaffecteerde organisatie', met als gevolg dat het instituut geen buiten landse financiële steun meer kan ontvangen. Op het mo ment komt nog tweederde van de steun voor het insti tuut uit het buitenland. Door de processen, het Schle- busch-onderzoek en door de (inmiddels opgeheven) vrij heidsbeperking van dr. Manas Butlielezi. is het christelijk instituut bij de zwarte bevol king van Zuid-Afrika meer gaan leven. De zwarten zien nu dat de mensen van het christelijk instituut ook be reid zijn de consequenties te aanvaarden van hun stand punt. Van een onzer verslaggevers BAARN Blijkens een bord op het tuinhek van dr. Tom de Booy wordt sinds zondag ln de villawijk van Baarn 'met scherp geschoten'. Vol gens voorbijgangers zijn al verschei dene malen waarschuwingsschoten gelost uit de windbuks waarmee de heer De Booy zich in een caravan in zijn tuin heeft teruggetrokken. Tom de Booy. tot voor enkele jaren wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam, voert al geruime tijd allerlei acties in Baarn, onder anderen tegen de burgemees ter. Deze acties hebben tegenacties uitgelokt van een groep die zich 'De tien sterken' noemt. Deze groep heeft bij de heer De Booy de ramen inge gooid met stenen waaraan door de groep ondertekende briefjes waren gebonden. Omdat de politie gezegd zou hebben geen mensen beschikbaar te hebben om het gezin van de heer De Booy tc beschermen, heeft deze nu zelf de bewaking ter hand genomen. De po litie in Baarn wilde gisteravond niet meer meedelen, dan dat de recherche ck-.ende is met een onderzoek. t ge jkt er veel op dat deze larden wes o steuntje ir de rug krijgen van aticaan. Maar het komt ons voor d overeenstemming van beide rloo punten maar schijnbaar is. Het pa aan is gewoon tegen de geboorte- t ing met behulp van kunstmatige len- En vanuit dit standpunt het terug zichzelf op die cx r duchtig misleidend, Een pro- van overbevolking mag dan niet n, omdat overbevolking niet de t d:< *k mag zijn van de ellende in wil [root deel van de wereld. Daar ■uu' dus een andere oorzaak voor )ost' ^en worden en deze krijgt het uur aan op een presenteerblaadje boden door een groot aantal Van onze weerkundige medewerker De tweede depressie heeft haar voorgangster in diepte overtroffen. Tegenover minimaal 975 millibar bij depressie I, wist nummer twee een laagste kerndruk van 960 mb. op de weerkaart te produceren. De baan verliep via Schotland naar het zeegebied ten zuidwesten van Noorwegen. De wind was op de Hebriden het sterkst met als top- station ditmaal Tiree met maxi maal ruim 140 km/uur, oftewel or kaankracht 12 Beaufort. Grootste tin minuten-gemiddelde daar: 104 km/uur (11 Bf.). Aan de voorzijde van een bijbeho rend frontensysteem boven de Brit se eilanden, voerden zuid-zuidwes telijke winden sinds de nacht van zondag op maandag droge lucht over ons land. Dat was gunstig voor ontwikkelingslanden met aan het hoofd China. Het Vaticaan gaat ook eigenlijk niet verder dan het constateren dat de honger en de ondervoeding niet te wijten zijn aan 'te veel mensen'. China en zijn geestverwanten in de derde wereld doen dit wel. Zij roepen op tot een omverwerping van de huidige we reldorde om te komen tot een meer gelijke verdeling van de macht tussen de rijke geïndustrialiseerde landen en de arme derde wereld. Het is zeer de vraag of het Vaticaan de consequen ties onderschrijft die veel arme landen halen uit de stelling 'overbevolking is niet de oorzaak van alle ellende'. Daarvoor heeft de officiële rooms- katholieke kerk zich in heden en verleden te vaak veréénzelvigd met dc machthebbers in dc wereld en hun methoden. de natte landbouwgronden in zuid west-Nederland. Verder ivas het mogelijk vrij zeldzaam in Neder land een droge bos- of duinwan deling te maken bij een sfeervolle stormachtige novemberwind. Aan de achterzijde van dit front, dat over zuid-Engeland enige ver traging opliep door een golfje, be vinden we ons vandaag en morgen in een harde tot krachtige westelij ke stroming met afwisselend opkla ringen, ook enkele buien, vermoe delijk het meest in hét Waddenge bied en het minst in zuid-Neder land. Van stormweer in november mag men niet al te vreemd opkijken: het is de maand ervoor. Nog vers in het geheugen ligt de zware storm van 13 november 1972, die zoveel bomen tegen de grond kwakte en uit onze jeugd herinneren we ons een serie van drie stormen in no vember 1928; de eerste twee uit zuidwest, de laatste noordwest. De ze ontstonden door vroege winter kou in het hoge noorden Spitsber gen) en tegelijk zeer zachte weer in west- en zuid-Europa. In één van die stormen verging onder meer het Zweedse houtschip 'Malmö' ten noorden van Ameland. Een zomer huisje aan de Nesser Badweg is naar dit schip genoemd. Een ander tenonder gegaan schip is de 'Tar tar'. Stations in noord-Rusland meldden Amsterdam regen 10 0.2 De Bilt regen 10 0.5 Deelen regen 10 0.1 Eelde regen 10 1 Eindhoven geheel bew 11 0 Den Helder regen 10 5 Luchth. R'dam regen 10 0.4 Twente geheel bew 10 0 Vlissingen regen 10 1 Zd-Llmburg zwaar bew 9 0 Aberdeen zwaar bew 8 0.1 Athene geheel bew 17 0 Barcelona licht bew 18 0 Berlijn zwaar bew 9 0 Bordeaux licht bew 17 0 Brussel geheel bew 10 0 Frankfort half bew 9 0 Genève half bew 7 0 Helsinki geheel bew 7 0 Innsbruck licht bew 11 0 Kopehagen geheel bew 8 0 Lissabon licht bew 20 0 Locarno half bew 11 0 Londen zwaar bew 12 12 Luxemburg onbew 8 0 Madrid on bew 17 0 Malaga half bew 19 0 Mallorca onbew 19 0 Mtinchen licht bew 10 0 Nice zwaar bew 15 0 Oslo onbew 9 6 Parijs zwaar bew 12 0 Rome half bew 16 2 Split licht bew IC 0 Stockholm regen 7 1 Wenen half bew 10 0 ZUrich licht bew 8 0 HOOG W.VTKR voor woensdag 13 novem- gistermorgen om 10 uur strenge vorst: Kojnas -19 graden Celsius, maar de luchtdruk (1.022 millibar) daalde daar. In zuid-Rusland gaf Bogoetsjar in het land van de Don-Kozakken éen hogere luchtdruk met 1.030 mb. en bovendien een stijgende tendentie. In Finland viel gisteren een groot deel van de dag flink wat sneeuw bij lichte tot matige vorst. Weerrapporten van gisteravond 7 u. bcr. Vlissingen 0.58-13.14. Haringvlietslui- zen 2.28-14.53. Rotterdam 3.41-15.51. Sclie- venlngen 2.02-14.23. IJmulden 2.35-14.56. Oen Helder 7.07-19.41, Harllncen 0.06-21.48. Delfzijl 11.01-23.37. onder redactie van loessmit Zinnen moeten overzichtelijk en beknopt zijn. Overtollige woor den schaden de duidelijkheid van de tekst. Eenvoudige, ge makkelijk te begrijpen woorden verdienen de voorkeur boven plechtige en moeilijke. Dat zijn een paar regels uit de 'aanwijzingen inzake indeling en stijl van ambtelijke stukken, vastgesteld bij besluit van de Minister-President van 4 sep tember 1970'. In die 'aanwijzin gen' worden voorschriften gege ven, waardoor de vaak onbegrij pelijke ambtelijke stukken lees baar moeten worden zonder dat je er een stapel woordenboeken bij nodig hebt. Er zijn al veel overheidsinstan ties waar ze echt hun best doen om gewoon te doen. Als je bij voorbeeld een paar jaar geleden de gemeenteraadsstukken van Amsterdam ter hand nam, had je wel een flinke portie geduld nodig om je daar doorheen te worstelen en dan nog was pas de helft duidelijk. Tegenwoordig vlieg je door een centimeters- dik pak raadsstukken heen en maar een heel enkele keer stuit Niet ver van het dorp, waar de pas 140 jaar geworden Sowjet- russische vrouw met haar 100- jarige zoon woont (over wie we onlangs berichtten), leeft de vermoedelijk oudste man ter we reld. Hij heet Medzjid Orudsjogli Agayew, is geboren in 1835 en woont ook al in het zuiden van de Sowjet-Unie, in de bergen dichtbij de Kaspische Zee. Nu hij 139 is, vindt Medzjid het tijd worden om zich in een rusthuis terug te trekken met zijn tweede vrouw, die pas 83 is. De vrouw op de foto is overigens niet zijn echtgenote. Zij is een dochter van de oude Agayew en wordt hier door haar vader gekiekt. Medzjid heeft in totaal 151 kin deren, klein- en achterkleinkin deren. Volgens het Russische persbureau Tass is de man zo gezond gebleven doordat hij zijn leven lang als schaapherder in de zuivere berglucht gewerkt heeft. Een in het Italiaanse plaatsje Jesolo bij Venetië wonende 34- jarige Rotterdamse zit in een cel in Genua, beschuldigd van het gebruik en bezit van drugs. De Rotterdamse zou nooit gesnapt zijh als ze er niet zelf, zij het onbewust, om had gevraagd. Ze had een hasj-sigaret gedraaid en vroeg op straat een vuurtje aan een man, die zich prompt ont popte als een rechercheur in burger en zich ook onmiddellijk duidelijk als zodanig begon te gedragen. Hij vond de sigaret er verdacht uitzien, evenals de ei genares daarvan en haar metge zel. Op het bureau bleken de twee samen tien gram hasjiesj bij zich te hebben. Troon Omdat koning Boude- wijn op 15 november in de Brus selse St. Michiels-kathedraal het traditionele Te Deum ter gele genheid van het 'feest van de dynastie' zal bijwonen, moet er ook een troon in de kathedraal komen. Allen die troon zal de staat al ruim ƒ35.000 kosten, want maar één aannemer toon de belangstelling bij de aanbe steding van het werk en die wil het niet voor minder doen. E- ten De grootste eters van de V.S., zo blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Dallas, vind je in de groep van 25- tot 35-jarigen met een inkomen bo ven de tienduizend dollar. Het liefst eten ze nog (vooral de mannen onder hen) een gewone hamburger of een simpele sand wich. maar een exotisch hapje wil er tegenwoordig ook wel in. je op zinnetjes als 'een globale integrale benadering van de ruimtelijke aspecten van de di verse stedelijke functies in hun samenhang' of 'met inachtne ming van de in de paragraaf uitgangspunten vermelde ver wachte nominale ontwikkelin gen, benaderenderwijze gesplitst in een nominale en een reële component'. Daar moet je dan wel echt goed naar zoeken, dus dit mag een forse vooruitgang heten. Op de ministeries gaat ondanks de voorschriften blijkbaar alles nog niet naar wens. In 'Contact', het personeelsblad van economi sche zaken, wijdt 'Taalman' ten minste een uitvoerig artikel aan deze kwestie, compleet met een voorbeeld van hoe het niet moet. Taalman verklaart: 'Een goede stijl is niet iets dat men als een losjes omgeworpen jasje kan ge bruiken om een mager stuk pro za te vermommen als dik, waar dig staatsstuk. We zullen aan de hand van een voorbeeld aanto nen dat zo'n stijl eigenlijk niets helpt, en dat de magere botten door dat omgeworpen kleed zichtbaar blijven'. En dan volgt het voorbeeld: 'Om een contrac- tief gevolg van een tendentie tot revaluatie te neutraliseren, moe ten flankerende maatregelen worden genomen, waardoor de verandering in de wisselkoers conjunctureel neutraal kan blij ven. Al deze maatregelen behoe ven niet onmiddellijk geïntrodu ceerd te worden, en kunnen voorshands in petto blijven'. Als de schrijver werkelijk denk werk had verricht, zegt Taal man, omtrent de inhoud en niet omtrent de stijl, dan had hij bij het maken van een indelinkje, een kladje, en het in logische volgorde zetten van zijn gedach ten, ontdekt wat ivij bij het maken van de 'vertaling' ont dekten: de saus van 's mans fraaie stijl is de kool van de inhoud niet waard. Met zo'n Taalman als voortdu rende controle en corrector in de buurt moet er maar weinig mis kunnen gaan in de ambte lijke stukken van zo'n departe ment. Maar dat blijkt een ver gissing. In het persbericht bij de onlangs verschenen energienota staat op pagina 9 het volgende fraaie taalkundige uitwerpsel: 'De opstelling van de meerjaren plannen en de gekwantificeerde oriëntatie op langere termijn zullen ook de gelegenheid geven de samenhangen tussen het energiebeleid en de macro-eco nomische ontwikkelingen nader te analyseren' En dan te bedenken dat zo'n persbericht meestal een vereen voudigde weergave van de offi ciële tekst is. Alleen al in ons land zijn er vele tienduizenden oudere en minder oude mensen, die door chroni sche ziekten, kwalen of invalidi teit dag ln, dag uit. jaar ln, jaar uit aan huis of inrichting ge bonden zijn. Speciaal voor hen begon de nationale vereniging De Zonnebloem vijfentwintig jaar geleden een Sinterklaasak- tie: gezonden werd gevraagd een pakje voor een zieke te maken. Door die aktle ('zon in de schoorsteen') is vorig jaar bij ruim 54.000 zieken van alle ge zindten een verrassing bezorgd. En nu het alweer bijna 5 decem ber is zoekt De Zonnebloem op nieuw contact met iedereen die voor een ziek medemens een pakje wil maken. Het hoeft geen duur cadeau te zijn, maar wel een leuke attentie met een rijm of briefje waar de ontvanger echt iets aan heeft. De Zonne bloem heeft voor alle verrassers een adres en persoonlijke gege vens klaar liggen van iemand die hard aan een zonnetje in de schoorsteen toe is. Een briefje (met een extra postzegel van 45 cent m de envelop) naar een van de centrale posten is vol doende om een te verrassen zie ke bij wijze van spreken per omgaand in de bus te krijgen. In elke provincie zit wel zo'n centrale post. 'De Zonnebloem te Emmen', is voor Drente de juiste adressering. Voor de andere pro vincies is dat De Zonnebloem te Groningen, Bolsward, Enschede, Nijmegen, Utrecht, Vlissingen, Breda of Heerlen. Zo vindt de post het wel. Alleen voor de Zonnebloem-kantoren in Am sterdam en Den Haag moet er een nader adres bij: Chassé- straat 86. Amsterdam en Okker nootstraat 59, Den Haag-2036. 'Als je naast het bad springt, ben je ontslagen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7