EEN WINTER VOL GEVAREN Feestconcert NCRV veelzijdig programma Hergebruik materiaal dient beter geregeld Districtenstelsel Behoud van hoogveen kost 40 man werk NCRV op weg naar 500.000 Magere kluif CNV vergadert in Winschoten Man verongelukt Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Tegenstellingen in PvdA-Amsterdam over aanleg metro TROUW/KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 BINNENLAND-RADIO/TV T4/M Boze reacties op verzonnen bericht in radioprogramma Van een verslaggever. HILVERSUM Bij de KRO zijn en kele boze reacties binnengekomen op het radioprogramma 'Voer voor vo gels' dat zondagavond tussen elf en twaalf uur werd uitgezonden en waarin werd gezegd dat in Amerika een transport plutonium zou zijn ge kaapt. Tijdens de uitzending viel ook het commentaar te beluisteren van en kele deskundigen die er niet van op de hoogte waren dat het bericht ver zonnen was. Een van die deskundi gen, de heer J. H. Bakker, directeur van de N.V. Samenwerkende elektri- citelts produktiebedrijven (SEP), heeft in een open brief de voorzitter van de KRO gevraagd de 'erbarme lijke uitzending' openlijk af te keu ren en daarnaast openlijk te veroor delen 'dat de medewerkers aan dit programma commentaar op door hen verkondigde leugens uitzenden zonder tevoren aan de gevraagde kenbaar te maken dat hun medede lingen verzonnen zijn'. De KRO heeft in een reactie de werkwijze van de betrokken pro grammamakers 'onaanvaardbaar* genoemd. 'Overigens', aldus de re actie. 'trekt de KRO de bedoelingen en de mogelijkheid voor vaste luiste raars om die bedoeling te herkennen, niet in twijfel'. De omroep biedt haar verontschuldigingen aan aan luiste raars die door de uitzending in ver warring zijn gebracht en aan dege nen 'die in het programma op on juiste gronden commentaar werd ge vraagd'. Ondanks dc harde wind trokken gisteravond weer duizenden kin deren zingend en niet lampionneljes in de hand langs de deuren, in vele delen van het land, 0111 Sint Maarten te vieren. Na een liedje volgde meestal, zoals op de foto, de beloning: snoepgoed dat na vele deuren een flinke zak kon vullen. ROTTERDAM Het vijftigjarig bestaan van de NCRV is aanlei ding geworden tot een groot opgezet jubileumconcert in de zo goed als geheel bezette Doelen. Medewerking aan dit feestconcert verleenden het Radio-Philharmo- nisch Orkest, het NCRV-vocaal ensemble, het Groot Omroepkoor, de koorschool van de kathedraal St. Bavo te Haarlem, de tenor Phillip Lingridge, de bariton John Carol Case en Doelen organist Arie J. Keijzer, het geheel onder leiding van Marinus Voorberg. Het interessante en veelzijdige pro gramma bestond uit de ter inlei ding door het orkest gespeelde ouverture 'Die Hebriden', het orgel concert op 4 nr. 4 van Handel, de 140ste psalm van Jean Berger, twee composities op dezelfde tekst 'Ver- leih uns Frieden' van Heinrich Schtitz en de Grieks-Amerikaanse componist Theodore Antoniou. Na een geacheveerde vertolking van Mendelssohns ouverture volgde een zeer correct uitgevoerde en speelse verklanking van Handels populaire concert, met Arie Keijzer aan het or gel en een sterk uitgedund orkest ter begeleiding. Dat er deze avond veel aandacht zou worden besteed aan de a capella muziek, lag voor de hand. De 140ste psalm van Jean Berger, in een behoudende maar lang niet on persoonlijke stijl geschreven, werd op ongemeen fraaie wijze ten gehore gebracht. De uitvoering van de wer ken van Schütz en Theodore Anto niou op dezelfde door Ltlther nage- dichte tekst, werkte zeer suggestief. Het eerste werk werd werd weer door 't NCRV-vocaal ensemble uitgevoerd. Van een verslaggever SCHOONEBEEK Als de plannen van het ministerie van CRM om een stuk hoogveen bij Schoonbeek te kopen doorgang zullen vinden, bete kent dit voor de provincie Drenthe, welke al zo'n hoog werkloosheidsper centage heeft weer ontslag voor cir ca veertig werknemers. Volgens de berijfsdirecteur van het veenderijbe- drijf Purit in Klazienaveen zullen daar ook ontslagen moeten vallen. Het ministerie van CRM heeft aan de bedrijven waar de klappen zullen vallen beloofd dat de volgende maand een definitieve beslissing over het aankoopplan zaL vallen. het experimentele werk van Anto-- niou tezamen met het groot omroep koor, waarbij het gehele vocale en semble in drie groepen stond opge steld. Het is zonder meer duidelijk, dat een uitvoering van zulk een compo sitie alleen voorbehouden blijft aan ervaren beroepskoren. De wereld première van 1972 te Kassei, werd eveneens gedirigeerd door Marinus Voorberg, die voor dit (naar het ons voorkwam) geslaagde klankexperi ment ook thans een warm pleidooi hield. Na een pauze volgde nog Sancta Ci- vitas van Ralph Vaughan Williams, voor groot koor, klein koor, jongens koor, tenor en bariton en orkest. Het concert werd via de NCRV-radio rechtstreeks uitgezonden. De NCRV- televisie maakte opnamen voor uit zendingen op 12 november, 12 de cember en 21 december. W. H. WOLVEKAMP Van een verslaggever DEN HAAG Naar terugwinning van grondstoffen en hergebruik van afvalstoffen wordt in Neder land veel onderzoek gedaan. Maar dat gebeurt zo versnipperd dat tijd, geld en kennis verspild worden. De overheid zou de totstandkoming van een overkoepelende organisatie moeten bevorderen. Tot deze conclusie komt de nota Kringloop van grondstoffen, die op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne is opgesteld door de Stichting toe gepaste ecologie en de Stichting research- en' adviesbureau voor mi lieubeheer (Resam). Volgens ir. D. W. Hartog van de Stichting Resam moet Nederland toe naar een kringloop-economie. 'Analyseert men onze welvaart, dan blijkt dat wij voor tachtig procent leven van het veredelen van grond stoffen. Die worden bijna allemaal geïmporteerd, ook energie, en veel al uit de ontwikkelingslanden. Maar die landen gaan steeds meer hun eigen grondstoffen exploiteren. SMIDJE VERHOLEN Van onze radio- en tv-redactie BAARN Wil de NCRV aan het eind van het jubileumjaar vijfhon derdduizend leden hebben dan ont breken er op dit moment nog twin tigduizend aan. Op het bureau van de vereniging te Baarn heerst grote tevredenheid over de ledenwinst. Per dag komen tweehonderd nieuwe aanmeldingen binnen. Grote propaganda-akties worden gehouden in de gids, in paginagrote advertenties, via luchtreclame en in huis aan huis folders in de rand stad deze week. Volgens een 'tradi tie' van enkele jaren vermindert de belangstelling in de provincies Zuid- en Noord-Holland voor de NCRV. Daarom wil de omroep zich speciaal op de randstad richten. Uit het jaarverslag over 1973, dat nu is uitgekomen, blijkt dat 1973 afsloot met een verlies van 3.175 leden. De stand op 31 december was: 477.317. Er werden toen 22.178 nieuwe leden ingeschreven, tegen 25.353 afzeggingen. Een staatje vermeldt dat de meeste nieuwe leden (16.362) werden aan gebracht door NCRV-leden, dat correspondenten er 1.674 aanbrach ten en dat 4.130 zichzelf meldden. Met drie serieverhalen en een oude film, plus nog eens twee repeterende programma's en weinig incidenteel eigen werk van de omroepen er tegenover, is de maandagavond voor televisierecensenten een magere kluif. Je kunt niet blijven schrijven dat Michel Crawford zo kostelijk de onhandige Jongen uithangt en dat Bonaparte een zielige jongen wordt door de manier waarop De liefdes van Napoleon zijn verfilmd. Dat hebben de kijkers al zelf kunnen constateren. Wie zat te genieten van Danny Kaye als de Inspecteur-Generaal zal het niet zo leuk hebben gevonden dat de film werd onderbroken voor tien minuten sociaal engagement. Voor de makers van het programma 't Is toch zeker allemaal prima geregeld, lijkt me deze indeling eveneens niet zo best geregeld. Want één van de twee: de kijkers zijn ontstemd omdat de fantasiewereld van een filmverhaal wordt onderbroken, of zij gebruiken de pauze voor alles wat menselijk is. maar waarbij je dan niet toegankelijk bent voor problemen van andere mensen. Toch verdienen die problemen aan dacht. Deze keer was een man aan het woord die door de arbeid invalide was geworden en die het gevoel heeft dat de maatschappij hem daarvoor laat boeten door hem te dwingen naar een bestaans minimum. Bovendien vreet het aan deze man, dat hij 100 tot 150 gulden per maand minder ontvangt dan mensen die na 1967 invalide zijn ge worden en hij dus niet mag profi teren van verbeterde wettelijke maatregelen. Een ander zeer is, dat er ongelijkheid in behandeling ontstaat doordat de sociale dienst van de ene gemeente de voor schriften anders uitlegt dan de bijstandregelaars in een andere 35. 'Juist' viel Thomas van Ever- dinge zijn vriend Buckmans bij. 'Ik voel er eigenlijk ook wel voor aan body building te beginnen, vooral nu ik gezien heb welke frappante resultaten je met die grapjasserij behalen kunt. U had het net over een bakker-aan-zee, hè? Nouik zou zeggen, U moest dan bepaald eens komen kijken als Bernard en ik aan zee zijn. Als wij een duik in het zilte nat nemen, dan zijn wij ook niet direct voorbeelden van mannelijk schoon, Ik zelf heb in een badbroekje wel iets weg van een ondervoede breinaald en wat mijn vriend Bernard betreft....' - 'Dat is meer een drijvende vetbal op pootjes', vulde de gewiekste Ber- FERDINAND I# nard zelf aan. Ja, ja, Willem, zo is het. Ik vind, dat we inderdaad maar eens aan body building moes ten gaan doen. Weet jij niet een goede leraar?' - 'Willem Halsker, is zélf leraar body building', lachte smidje Verholen. 'Dat wisten jullie nog niet, hè?' - 'Nee, dat wisten we ook niet', zeiden Bernard en Tho mas verrast. 'Dat komt dan buiten gewoon mooi uit, Willem begint hier in Rijkhuyzen een sportschool en hij kan meteen al twee leerlin gen noteren'. - 'Drie!' riep de smid. 'Ik doe ook mee!' - 'Fijn zo', lachte de vrolijke Bernard. 'Dan nemen we het hele dorp op de sportschool en we ma ken er een ontzagwekkend stel krachtpatsers van. Dat heeft rog zijn nuttige zijde ook, want als ve eenmaal zover zijn, dan is het etn klein kunstje om de burgemeester en Janus Paxse een toontje lager te laten zingen' - 'Op zich zelf geen gek idee', zei sterke Willem, man- hij keek bezorgd en streek peinzend over zijn kin. 'Jullie vergeten ech ter één ding. Nu ik de veldwachter door de ruit heb gesmeten, heb ik geen enkele kans meer op wat me dewerking van hoger hand. Nee, jongens, vergeet het maar rustig. Ik zal me nooit in dit dorp mogen vestigen en ik zal nooit een sport school in Rijkhuyzen hebben. Het was er anders een fijn dorp voor geweest- De vrouw van deze invalide werd door de herinneringen aan het doorgestane leed zo aangegrepen, dat zij de interviewer niet kon ant woorden. Pas aan het slot kwam het eruit, dat zij zich niet arm mag voelen, want 'we zijn het niet beter gewend'. Het is te hopen dat dit antwoord van een door het leven getekende vrouw zal overkomen als bijzonder schrijnend. Rob Out, nog altijd in dienst van Veronica, maar uitgeleend aan de TROS, presenteert ondanks weinig televisie-ervaring al bijzonder vlot en ontspannen het spel Ons kent ons. Een familiefeestje voor de lief hebbers met als sensatie het betre den van een leeuwenkooi met. heuse leeuw door de drie deelnemende vaders en Rob Out. Een stunt die niet zonder risiko was. Hoe zou het kijkerslegioen hebben gereageerd wanneer die leeuw zichzelf was geworden en de pret had bedorven? PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN ton hydra Radio vandaag een proces dat ten koste gaat van onze welvaart. Onze roofbouw-eco- nomie wordt automatisch op een dood spoor gezet', aldus ir. Hartog. Er mogen volgens hem wegen wor den gezocht en aangewezen, waar langs onze samenleving met een gerust geweten en zonder al te grote kleerscheuren kan groeien naar een levensvatbare toekomst. De nota vestigt de aandacht op een aanval afvalsorterings- en verwer kingsmethoden die, zonder kostbaar onderzoek, in Nederland zouden zijn te verwezenlijken. WINSCHOTEN Het CNV heeft voor vanavond, dinsdag 12 novem ber, een vergadering belegd in Win schoten voor leden en niet-leden. De heer H. Moes. secretaris van het CNV, zal spreken over het beleid en functioneren van de christelijke vakbeweging. De aanwezigen kunnen vragen stellen en qen discussie aan gaan met een forum. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Irene aan de Venne en begint om acht uur. SLOCHTEREN In het Groningse Kolham (gemeente Slochteren) is maandagmorgen de 26-jarige C. van Bruggen uit Sappemeer bij een ver keersongeluk omgekomen. De man kwam met zijn personenauto op de rijksweg in botsing met een auto, die op de weg ging keren. (ADVERTENTIE) 13 'Interessant', zei Lester zonder veel overtuiging. 'En waar zijn die din gen die ze hebben meegenomen?' 'Waarschijnlijk in het Sowjetge- zantschap op dit ogenblik, en wij krijgen nooit toestemming daar te gaan zoeken'. 'Interessant', herhaalde Lester irri terend kalm. 'Heb je enig bewijs dat het werijkelijk Kogan en zijn vriend waren die die dingen hebben mee genomen... of was hij daar maar toevallig? We zullen natuurlijk de andere be woners ook ondervragen. En zijn er bewijzen dat Devlin werkelijk iets met Ferguc had te maken, of was die ontmoeting ook gewoon toeval?' 'Geen spoor van een bewijs, geen enkel.' 'Dan zullen wij Peterson maar op zijn gewone manier met het onder zoek laten doorgaan'. 'Goed.doe dat maar. Ik hoop dat je ze vindt'. Canfield dronk zijn glas leeg. 'Blijf maar eten. Ik ben geen slechte kok als ik genoeg ge dronken heb'. Lester keek hem even aanhij knikte, 'goed. graag', zei hij en liet zijn glas nog eens volschenken, 'je bent eigenlijk een vreemde vent, Josh'. 'Vreemd? Waarom?' Lester haalde zijn schouders op. O. ik weet niet. Dit huis.de boeken die je schrijft. Je werk voor de MI.Hij zweeg. 'Van dat soort werk wordt iedereen tenslotte gek. Maar met mij is het nog niet zo ver'. 'Weet je. Josh.je moest weer gaan trouwen. Dat neemt de span- CATHERINE GASKIN ning wat weg. Je moest hier een vrouw hebben. 'Bemoei jij je maar met je eigen zaken', zei Canfield niet erg vrien delijk. Maar Lester trok zich er niets van aan. Hij lachte even en zei toen, alsof het gesprek hem op die ge dachte had gebracht: 'O, moet je Sally Devlin nog verder spreken?' 'Nee.laat haar er maar buiten, dat is beter voor haar'. De gashaard brandde en alle lam pen waren aan: ze was dankbaar voor de warmte en het licht toen ze binnenkwam, dankbaar voor Ro bert. Zij moest zeker al wel gedacht hebben dat ze eens met hem zou trouwen toen ze hem de sleutel van haar atelier had gegeven; hij had er nooit eerder gebruik van behoe ven te maken. Zij had hem sinds het bericht over Devlin nog niet gesproken: hij was in Hamburg en had daar nog een week zullen blijven, maar ze had er toch wel een beetje op gerekend dat hij zou terugkomen. Ze was de laatste tijd erg op Robert gaan rekenen. 'Ik heb de hele "dag geprobeerd je te bereiken', zei hij. 'Ik heb zelfs Jackson Hay ward opgebeld, maar hij wilde me om de een of andere reden niet zeggen waar je was'. 'Ik denk dat hij mij de telefoontjes wilde besparen.Lief dat je bent gekomen. Robert'. Hij negeerde dat. zoals hij dat al tijd deed met dingen die hij niet terzake vond. 'Is er nog nieuws? Wordt er iets voor hem gedaan?' 'Geen nieuws', zei ze. 'Ik ben van morgen op de Afghaanse ambassade geweest om te proberen iets te weten te komen. Ze weten niets, alleen dat er vliegtuigen zijn uitge zonden om te zoeken. Maar ik ge loof niet dat er veel vliegtuigen zijn in Afghanistan. Zij liet afwezig toe dat hij haar uit haar jas hielp. 'Ik heb op de kaart gekeken. Er zijn gewoon geen wegen. Ze zeggen dat ze kamelen en jeeps zullen uitstu ren als ze een wrak zien. Kamelen notabene. Ik kreeg de indruk dat ze het erg onattent van hem vonden daar verdwaald te raken, terwijl zij nauwelijks genoeg middelen hebben om de gewone dingen af te werken. En ze zeiden maar steeds: 'Maar misschien is mr. Devlin naar Paki stan of Iran gevlogen', en spreidden dan op die afschuwelijk beleefde manier hun handen uit. Het lijkt erop dat hij een beetje uit de route was geraakt en maar wat rond zwierf in zijn vliegtuigje, boven plaatsen waar hij niet mocht ko men en ik heb gezegd dat mij dat speet'. Ze zuchtte diep. 'En toen kwam dat bericht dat er was talge broken in de flat.het begon echt mal te worden.het werd me ge woon te veel'. 'Kalm nou maar', Robert keek haar aan. zoals hij vaak deed als hij probeerde uit te maken of ze het als grapje bedoelde of niet. 'Wat is dat met de flat?' Zij vertelde het hem een beetje onsamenhangend en hij vroeg van alles om een duidelijker beeld te krijgen. Hij luisterde buitengewoon geduldig en bracht haar naar de sofa, zodat ze kon zitten. Ze greep automatisch naar een sigaret. Hij zei niets, maar gaf haar alleen vuur. Hij probeerde haar van het roken af te brengen, en ook dat deed hij met veel geduld. (wordt vervolgd) HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerle: klass. muziek. (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overwe ging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: een progr. voor Het Holl. Huishouden. 9.40 Schoolrad. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (10.30 Nws.) 11.30 Bejaard.progr. 11.55 Scheepspraat: Inform, voor schip pers. 12.00 (S) Vantwaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (12.26 Mededelingen. 12.30 Nws. 12.41 Echo) 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolrad. 14.45 (S) Interlok. op dinsdag: gevar. progr. met om 15.30 Nws. Overheidsvoorl.: 17.00 Div. facetten van het eiland Aruba. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. PP: 18.19 De Boeren Partij. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbe schouwing. 19.00 (S) Zin In muziek: amateurs geven de toon aan. 19.45 In stemmen met velen: het gezongen woord in de liturgie. AVRO: 20.00 (S) Vana vond: muziek, vrolijkheid en verstrooi ing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22 40 Vanavond laat nws. 23.20 (S) Er flöot een vogel in de wel. 23,55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ocht.gymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws. en om 8.11 Radiojourn. 8.50 Morg.- wijd. NOS: 9.00 Uitgebreide report. 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 (S) Inleid, tot mu ziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03- 11.05 Radiojourn.) 11.30 (S) Rondom Twaalf met om 11.55 Beursberichten. lz.30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Amus.muz. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Nuper Rosarum Flores: muzikaal klankbeeld. 14.00 (S) Een meisje uit de voorstad, hoorspel. 14.35 (S) Moderne kamermuz. 15.1,0 (S) Strljkensemble: moderne muziek. 1525 (S) Met muziek op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojourn. 16.05 (S) Voor de kinderen. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk progr. voor beweeglijke mensen. 17.55 Mede del. 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.21 Ge sproken brief. 18.25 Tout a tol. 18.50 Toppers van toen. 19.25 (S) Bary-nage. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Schwetzinger Festspiele 1974: Berlijns Strljkkwarter. 21.20 Beenderen (Bpnes), hoorspel. 22.35 (S) Pianorecital. 23.00 Babel-kalender. 23.10 (S) Mozart en Sa- lieri. opera van Rlmsky-Korsakof. 23.55- 24.00 Nws. Speciaal Maarten van Traa en Cherry Duyns brengen Berichten uit de samenleving. Ned. 2/20.21 0 Na het derde verhaal in de serie Kamer 17 (20.21) schakelt de NCRV over naar de Arnhemse Rijnhal voor Springtrofee 1974-1975. Ned. 1/21.15 0 De VPRO vertoont het slotdeel van de film over de Algerijnse vrij heidsoorlog. Ned. 2/21.00 0 Hier en Nu vraagt aandacht voor de volgende onderwerpen: een gesprek tussen dr. Beyers Naudé en dr. B. de Gaay Fortman, een inter view met de gereformeerde gynae coloog dr. Rhemrev en het plotse linge overlijden van kinderen. Ned. 1/22.05 0 Aan de Duitse film Das Genie werkte een Japanse beeldende kun stenaar mee in de rol van geniale schilder. Nog voor de opnamen bij Kyoto waren voltooid, stierf hij. Duitsl. 2/19.30 0 Loudi Nijhoff praat met Jac ques van Kollenburg over de oplei ding van spelers en het toneelleven in Nederland. Hilv 1/16.00 0 Het luisterspel Beenderen van Barry Bermange is een mengeling van psychologische en sociale ele menten. Bernard Droog en Enny Meunier voeren de dialoog tussen een afstompend echtpaar. Hilv. 2/21.20 HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) Drie tussen de middag: VARA' visite. 14.03 Gesodemeurders. een mieter progr. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter: Poprekonscnjk- tle. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues 22.02 (S) (Piopdonder. 23 02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draai. 2.02 Help! 4.02 Truck. KRO: 6.00-7.00 (S) Scheer je weg. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie 12.15 Flexibele school - herh. les 7 TELEAC NOS NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Emil, kinderserie 19.30 Tweekamp, kwis voor scholieren NOS 20.00 Journaal NCRV 20,21 Kamer 17, serie politieverhalen 21.15 NCRV-Springtrofee 1974-'75 22.05 Hier en nu 22.40 Verleih uns Frieden genaediglich, koormuz. NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Van Oekel's Discohoek NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the family TV-serie 21.00 De Algerijnse Onafhank.oorlog (II) EO 22.00 De wind blaast waarheen hij wil 23.00 Nader bekeken NOS 23.15 Journaal Vervolg van pagina 1. Hij bleek echter de angst bij de KVP, AR en CHU voor een twee blokken-systeem niet te kunnen wegnemen. Nog minder was hij in staat het hevige verzet bij de klei nere fracties en de VVD tegen de regeringsvoorstellen te doorbreken. Voor de kleinere fracties is het in een districtensysteem veel moei lijker een zetel te behalen. 'Wij zijn',, ajdus WD-leider H. Wiegel, 'tegen deze zetelroof van de kleine partijen'. Tegenstanders menen voorts dat de regeringsvoorstellen de huidige problemen bij kabinetsformaties ook niet zullen oplossen. Het is nog maar de vraag of de meerderheid van de kiezers zich voor één en dezelfde kabinetsformateur uit spreekt. Ook ontstaan er grote moeilijkheden indien er een kabi netsformateur wordt gekozen die niet op een meerderheid in de Ka mer kan rekenen, voerden verchil- lende woordvoerders aan. Zij vrees den ook dat de gekozen kabinets formateur de positie van het parlement zou ontkrachten. Het PvdA-Kamerlid mr. Stoffelen bestreed dat de parlementaire de mocratie zou worden aangetast. 'Het gaat er in de democratie om dat de kiezers invloed kunnen uit oefenen op het beleid. Die invloed hebben zij nu niet en dat heeft een zeer negatieve invloed op de in teresse bij de kiezers voor verkie zingen', zei hij. De Kamercommissie voor de grond wetsherziening zal verdere voorstel len uit de regeringsnota op twee volgende vergaderingen op 25 no vember en 9 december behandelen. Daarna zal de hele nota in de Tweede Kamer in één keer nog eens worden behandeld. Van een- verslaggever AMSTERDAM De omstreden aanleg van de oostlijn van de Am sterdamse metro heeft ook geleid tot tegenstellingen in het gewest Amsterdam van de PvdA. Na de PSP. die kwaad is op haar eigen wethouder Riethof heeft gistera vond het gewestelijk bestuur van de PvdA openlijke kritiek uitge oefend op het stemgedrag van d i eigen fractie in de gemeenteraai tl van Amsterdam. Na een vergadering met de fractie in het stadhuis, heeft het geweste lijk bestuur gisteravond een verkla ring uitgegeven, waarin het vast i stelt dat de partij duidelijk is ge t weest in haar standpuntbepalin ten aanzien van de metro en da dertig leden van de fractie bij d i stemming over de motie Treumaiid daarvan zijn afgeweken. Het be stuur spreekt tot slot de verwach ting uit dat de fractie bij het vol gende debat over de metro in haa stemgedrag de uitspraak en het ge )l meentelijk program van de gewes n telijke vergadering zal volgen. Het standpunt van de gewestelijk vergadering van de PvdA is dat d metro slechts tot aan het Waterloo h plein mag worden aangelegd en pa u naar het Centraal-Station ma y worden doorgetrokken, wannee aan drie voorwaarden is voldaan volledige financiering door het rijk51 overname door het rijk van de ex ploitatie-kosten, inbreng in he systeem van de Nederlandse Spoor wegen. 'Er zijn nog geen garanties dat dl< drie eisen zullen worden ingewil ;r ligd', aldus het gewestelijk bestuur 'Wij willen daarom dat er voorlopil nog niet aan de bouw van de oost lijn door de Nieuwmarkt-buurfJ wordt begonnen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6