dreigt met acties «als daden lang uitblijven .sr-fflsggr' IVO wil ruime inbreng bij opzet middenschool 'tkmee die rol Parkeerkring in centrum van Apeldoorn de winter in de kou zetten 7** Mariniers oefenen op Corsica NKV ontstemd over uitstel van loonoverleg '['Werkloosheid vraagt om maatregelen' Snl Onderzoek naar behandeling Augustin mag Prostituee bekent aandeel gijzeling Brand verwoest kunstgalerij met 40 schilderijen Onze werkwijze past.uitstekend 'daarin' van Red Band natuurlijk Lid Rode Jeugd vrij Gratie voor Van Hoesel Met zo weinig mogelijk omrijden een plaatsje voor auto vinden L ROJW KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 OTEECHT Bij de NKV-bonden becist grote ontevredenheid over de tankondiging van de regering, dat de loononderhandelingen moeten worden opgeschort om majtregelen tegen de economi- scht achteruitgang af te wachten. Op een spoedvergadering van (1e veriondsraad van het NKV is gis teren vastgesteld, dat het sociale ove'leg nu al voor het tweede achtereenvolgende jaar op het laaste moment door de regering wordt doorkruist. De regering heeft de oliecrisis en de achteruitgang in de wereld handel weliswaar niet 'zelf be dacht', maar aldus het NKV hd begint er wel op te lijken dat de regering zulke ontwikkelingen onmiddellijk gebruikt voor een ingreep in het sociale overleg, dal binnen de vakbeweging al vanaf april is voorbereid. Veel NKV- bonden vinden dat zo*n onver wachte ingreep de arbeidsverhou dingen in ons land op een nauwe lijks aanvaardbare manier beïn vloedt. Iïet NKV Is bereid de cijfers en de daarop gebaseerde plannen van de regering af te wachten. Maar de bonden voelen er niets voor volgend jaar 'weer aan zo'n vertoning mee te werken'. Het NKV twijfelt niet aan de op rechtheid van de regering. Maar in de eerste plaats willen de bon den meer invloed van de leden in het laatste stadium. In de tweede plaats zijn ze er ontevreden over, dat de economische voorspellin gen zo snel veranderen. Die onte vredenheid geldt vooral dat het sociaal-economische beleid vol gens hen de indruk wekt dat het op een paniekerige manier de wendingen in de economische voorspellingen volgt. n-Van onze soc.-economische redactie oosl 101 lit I )eze uitspraak deed NW-voorzitter Vim Kok gisteren op het bonds- :ongres van de NVV-bond Mercuri es in Utrecht. Hij zei, dat de vak jeweging het eind vorige week door Ie regering aangekondigde pakket naatregelen ter verbetering van inze economie 'zeer kritisch' zal jeoordelen en ,zal toetsen aan vier litgangspunteri: vergroting van de .ioopkracht volgend jaar met 2,5 tot anlrie procent: herverdeling van de komensverhjudingen: gerichte fectieve bestrijding van de werk- losheid: voorts zal de regering met pakket maatregelen geen onaan- aardbare hoge 'wissel' mogen trek- op:en op de toekomst. 'on Sis staat e.le)e heer Kok zei, dat de vakbewe ging blijft bij haar voor 1975 gefor- nuleerde eisenpakket. De aankon- liging v£n de regering dat de re nte ontwikkelingen noodzaken bijsturing dat de recente ont wikkelingen noodzaken tot bijstu- van de economie, schept vol- ens Kók een perfect klimaat voor De rechts' en voor 'pessimisten die nu Jij wijze van spreken betogen dat er-)en Uyl erin is geslaagd de .econo- |*i nie in de VS naar de knoppen te dijjjielpen'. problemen met onze economie 'orden echter voornamelijk veroor- .akt door de internationale ont wikkeling. De heer Kok vindt, dat kabinet met het plan als zoda- Wim Kok ei- eei •el1 A Si ""Olt n»ï teo aaututu aio Pj|P ingiig om de economie een extra im- Pepuls te geven een juiste keuze heeft Dlt edaan. in8 )e vakbeweging wil de regering 2^"touden aan haar toezegging dat in •1*4975 zal worden begonnen met een we^ettelijke aanpak van de vermo- ;ensaanwasdeling. 'Het feit dat bij voorbeeld in de petrochemische in- lustrie nog steeds superwinsten arerorden gemaakt bij Shell een ianbinststijging van 82 procent is hetroor ons aanleiding regering en larlement aan hun beloften te IJ JTRECHT 'De onaanvaardbare stijging van de werkloosheid van 160.000 werklozen nu tot mis- ichien 200.000 deze winter vraagt om daden. Wanneer die daden uitblijven, zal de vakbeweging niet iarzelen om tot acties over te gaan, als het moet ook bij deze regering'. RITA *We houden een inzameling voor de padvinderij. Hebt u nog oude troep?' houden', aldus de heer Kok. Ook zal in het kader van een inkomensver deling de koopkrachtverbetering van 2,5 tot drie procent zo moeten worden verdeeld, dat de lagerbe- taalden daar het meest van profite ren. 'Het mag niet zo worden dat de hoger betaalden een snoek op de kant halen en de lager betaalden een spierinkje krijgen', aldus de NVV-voorzitter. Niet alleen Hij constateerde, dat er uit een oogpunt van werkloosheidsbestrij ding niet kan worden volstaan met het aankondigen van maatregelen, die er op zijn gericht het rende ment in het bedrijfsleven te verho gen. Afgewacht moet worden, wat het bedrijfsleven met dat hoger rendement gaat doen en of de werkgelegenheid daarbij is gebaat. In ieder geval zal er volgens hem een discussie moeten komen over de vraag, hoe men de overheid meer instrumenten in handen kan geven om de beschikbare werkgele genheid beter over ons land te spreiden. Tenslotte merkte hij op dat er. uitgaande van de huidige situatie, gewerkt moet worden aan andere doelstellingen voor onze samenle ving. 'De werkgevers verwijten de vakbeweging wel eens een polarise rende houding', aldus Kok. Maar als de werkgevers niet bereid zijn met ons te praten over een andere structuur van de samenleving, dan (ADVERTENTIE) Vierentwintig para-commando- kikvorsmannen van het korps mariniers werken nauw samen met de Franse Fuseliers Marins b(j een oefening op het eiland Corsica. De Nederlanders (voor grond) zyn ingedeeld btf de vier compagnieën Franse marine commando's, waaraan ook een Westduits kikvorsteam is toe gevoegd. De grootscheepse oefe ning in infiltratie, sabotage en guerrilla-oorlogvoering speelt zicli af in het woeste bergland en de zee daaromheen. vragen de werkgevers om een con flict, niet de vakbeweging. Dan zul len zij daarvoor de verantwoording moeten aanvaarden', aldus de NW- voorzitter. Hij zei nog, dat de vakcentrales Mercurius en de andere bonden van winkelpersoneel zoveel moge lijk zullen steunen bij hun verlan gen om op zaterdagmiddag winkel sluiting in te voeren. HANNOVER Met ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft gisteren meege deeld steun te zullen verlenen aan een verzoek aan Amnesty Interna- national een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden waar onder de Nederlander Ronald Au gustin en andere leden van de Baa- der-Meinhof-groep worden gevan gen gehouden. Deze mededeling was vervat in een reactie op de conclu sies van de vijf Nederlanders die vo rige week Augustin hebben bezocht en die op een onderzoek door Am nesty International hebben aange drongen. Het ministerie wijst overigens de kritiek van de groep-Rtiter van de hand. Het houdt staande dat de ten aanzien van Augustin gevolgde pro cedure 'die van een rechtsstaat is'. DEN HAAG De 32-jarige prosti- tuée Tineke B. uit Breda heeft aan de politie in Den Haag bekend dat zij op 24 oktober twee pakjes heeft overhandigd aan de 45-jarige Bene dictijner monnik broeder Matthëus in Oosterhout. In de pakjes zaten de twee vuurwapens, die de monnik nog diezelfde dag in de gevangenis in Scheveningen heeft gegeven aan Jan Brouwers. De wapens werden ge bruikt bij de gijzeling in de Sche- veningse gevangenis, twee weken ge leden. Tineke B. zegt niet te hebben ge- wéten dat er wapens in de pakjes zaten. Haar verklaring is dat zij de pakjes van een onbekende man heeft gekregen om ze aan de monnik te overhandigen. Zij beweert te hebben gedacht dat er flesjes whisky in za ten voor de gedetineerden. Van een verslaggever BRUNSSUM De kunstgalerij in Brunssum is gisternacht door brand verwoest. In het houten gebouw werd juist een tentoonstelling ge houden van de Limburgse schilder Martin Linnartz. Veertig schilder stukken en tal van andere exposi- tievoorwerpen gingen verloren. De schade wordt begroot op honderd duizend gulden. (ADVERTENTIE) Van onze onder wijsredactie OOSTERBEEK 'Het Individueel Voortgezet Onderwijs (IVO) is nu nog een buitenbeentje in het onderwijs. Nog altijd wordt het IVO-scholen moeilijk gemaakt hun eigen werkwijze te volgen. Toch zijn het buitenbeentjes als de IVO-scholen, die de onderwijsvernieuwing van de toekomst moeten dragen.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vijf weken voor het einde van zijn straf is Lucien van Hoesel uit de Scheveningse strafge vangenis vrijgelaten. Hij was door het Bossche gerechtshof als lid van de Eindhovense Rode Jeugd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn advocaat mr. P. H. Bakker Schut had in juli een verzoek tot gratie ingediend. Dit verzoek is nu ingewilligd. Tijdens de gijzeling in de Scheve ningse strafgevangenis heeft Lucien van Hoesel tussen de autoriteiten en de gegijzelden de rol van ver trouwensman gespeeld. Zijn ver vroegde vrijlating zou overigens niets met deze gewaardeerde rol te maken hebben. Van Hoesel is veroordeeld wegens verboden wapenbezit. In zijn kamer zou materiaal zijn gevonden voor het maken van een bom. Lucien van Hoesel heeft altijd volgehouden dat hij onschuldig was. Dit zei dr. N. Deen, voorzitter van de IVO-vereniging, gisteren op de contactdag die de IVO-scholen in Oosterbeek hielden. Onderwerp van gesprek was de middenschool. gEr zijn thans 26 scholen met 7500 •leerlingen bij de IVO-vereniging aangesloten: zes openbare, een pro testants-christelijke, zeven rooms- katholieke en twaalf bijzonder neu trale. Van deze 26 doen er vier mee aan de voorbereiding van het lan delijke experiment met een mid denschool. Dr. Deen vond dat de IVO-scholen een belangrijke inbreng konden hebben bij het opzetten van een middenschool. De IVO-scholen heb ben de klassikale indeling over boord gezet en laten de kinderen in eigen tempo werken. Er wordt niet geselecteerd via repetities, overgan gen en examens. De voorgang van het onderwijs wordt vastgelegd in proeven, die de leerling maande lijks kan afleggen. Op de scholen die nog volgens de oorspronkelijke opzet werken kan de leerling in het laatste pas per vak zijn eindproef afleggen op het moment dat hem zelf het beste uitkomt. Zittenblijven is er niet bij. Wel variëert de duur van de cursus: vlotte leerlingen zijn binnen vier jaar klaar, anderen doen er vijf jaar of langer over. Het eindniveau is vergelijkbaar met dat van mavo- scholen. Deze op het tempo van het kind afgestemde werkwijze past uitstekend in een middenschool, waarin kinderen van twaalf tot vijftien zonder vóórselectie bij el kaar blijven en waar de niveaus uiteenlopen van (in oude termen) lts tot gymnasium. Totale vorming Ook de pedagogische uitgangspun ten van het IVO-onderwijs kunnen van belang zijn voor de midden school. Meer dan het traditionele onderwijs, heeft het IVO zich ge richt op de totale vorming van het kind. Niet alleen de intellectuele kant, ook de culturele, lichamelijke en sociale vorming hebben een rui me plaats in het IVO. De heer Deen waarschuwde er voor de middenschool niet overhaast in te voeren. Eerst moet aan een aan tal voorwaarden voldaan zijn zo zei hij. anders wordt het 'avonturie ren'. Speciaal noemde hij daarbij de aanpassing van het lesmateriaal en de begeleiding en opleiding van de leraren. We moeten er ook voor oppassen dat overigens zeer sympa thieke politieke motieven (gelijke kansen voor kinderen die nu te vroeg uitgeselecteerd worden) gaan domineren over de onderwijskundi ge belangen. Heet hangijzer Een heet hangijzer in het IVO- onderwijs van vandaag is nog altijd het centraal schriftelijk examen. Sinds de invoering van de mam moetwet hebben sommige IVO-ma- vo's besloten, tóch maar aan het centraal schriftelijk examen mee te doen. Anders worden de diploma's namelijk niet erkend. Nu bestaat er een regeling waar- door de IVO-leerlingen op drie tijdstippen in het jaar kunnen meedoen aan de landelijke schrif telijke mavo-examens. Gewone ma vo-leerlingen krijgen maar eenmaal gelegenheid om examen te doen (tenzij ze ziek zijn of mogen her kansen) en worden dan in één keer voor alle vakken geëxamineerd. IVO-leerlingen kunnen de examen stof over drie keer uitsmeren en doen in mei, augustus en november telkens een paar vakken. De voor waarde is daarbij dat ze voor elk vak voldoende hebben. Deze regeling is zo gemaakt, omdat IVO-leerlingen het voordeel hebben dat ze niet alles tegelijk hoeven te doen. Het bezwaar van de IVO- scholen blijft echter, dat ze zo tóch onderworpen worden aan een exa mensysteem dat niet bij hun on derwijs past. De examendata passen bovendien niet in het jaarprogram ma. De bepaling dat een kandidaat geen onvoldoendes mag halen, doet veel leerlingen de das om, die an ders misschien wel geslaagd zouden zijn. De IVO-vereniging zal deze zaak volgende week aan het minis terie voorleggen. (ADVERTENTIE) Badkamerverwar ming is één van de spe cialiteiten van Inventum. Laat uw gezin niet in de kou staan (of zitten): zorg voor koesterende, behaaglijke warmte met Inventum badkamer-verwarming. Met Kema-Keur, dus veilig! Er zijn diverse types kiest u maarl van Inventum— de doorgewinterde warmtespeclalisten. INVENTUM Van een onzer verslaggevers APELDOORN In het centrum van Apeldoorn is een zogenaamde parkeerkring aangelegd, een bewegwijzerde route, die de automobilist in staat moet stellen snel een plekje voor zijn wagen te vinden, en zo dicht mogelijk bij zijn doel. Men weet het in Apeldoorn niet helemaal zeker, maar men vermoedt dat zo'n parkeer kring iets nieuws voor Nederland is. Het doel ervan is dus de automobilist op effectieve wijze naar een van de par keerterreinen te leiden. Maar er zijn, naar men ver wacht nog twee plezierige gevolgen: de parkeerterrei nen worden door deze maat regel doelmatig gebruikt en door de beperking van het zoeken wordt een onnodige belasting van het wegennet voorkomen. Vorige week zijn de borden voor de bewegwijzerde route door de dienst Gemeente werken geplaatst. Op de weg naar het centrum wordt met behulp van borden met een P en een pijl naar deze rou te verwezen. Tijdens de rou te komen de automobilisten zwartwitte borden tegen met een P, een pijl en een cijfer. Die borden verwijzen naar de verschillende .parkeerter reinen. die ieder een num mer en naam hebben. Men volgt dus de nummers onge veer op de manier waarop men bijvoorbeeld in Duits land maar hetzelfde num mer heeft te volgen om op de goede weg te blijven. Wanneer het betreffende parkeerterrein vol is, dan gaat het op dezelfde wijze op een andere plek aan. Voldoende Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft het gevoel dat er in het centrum vol doende parkeerplaatsen zijn. relatief bekeken. Ruim drie duizend, verdeeld over zes tien terreinen. Die verdeelde ligging van de parkeerac commodatie leidt er echter toe dat nogal wat automobi listen alsmaar rondjes rij den op zoek naar een plaatsje. Ook het feit, dat er Langs de parkeerkring, die Apeldoorn aangelegd heeft, zijn dit soort verwijzingsbor den naar de zestien beschik bare terreinen in het centrum aangebracht. in het centrum van Apel doorn is veel eenrichtingsver keer is, maakt het er niet eenvoudiger op. Apeldoorn heeft wel veel parkeerterreinen, maar niet alle zijn comfortabel. Er zijn heel gerieflijke parkeerter reinen en ronduit slechte. Bar en boos vanwege de ga ten en kyilen, waardoor men bij regenval niet kan in- of uitstappen. Maan landschappen met scherpe punten, waar de banden het soms zwaar te verduren hebben. Dit zijn dan meest al parkeertereinen, die tot stand kwamen doordat er al sanerende in de stad gehakt werd. De parkeerterreinen in Apeldoorn zijn in de re gel dan ook nog gratis toe gankelijk, maar dat gaat veranderen, en het gerief zal dan ook wel toenemen. Middenstand Voor middenstanders en za kenmensen. instellingen en diensten lijkt de parkeer kring ook aantrekkelijk te worden. Zij kunnen hun klanten en relaties desge wenst laten weten waar ze zo, dichtbij mogelijk kunnen parkeren. Zij behoeven dan alleen maar mee te delen (in hun advertenties, in hun correspondentie enz.) wat het nummer en de naam van de dichtstbijgelegen parkeerplaats Is. Het bureau voorlichting van de gemeen te Apeldoorn, de VW aan het Stationsplein en de ANWB aan de Loolaan heb ben voor wie er meer van willen weten vanaf vandaag een informatiebulletin be schikbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5