Natuurlijke verkeersdrempels bij binnenkomst Valkenburg Kruitmolen naast molen 'De Valk' Oostelijke vleugel Lakenhal verzakt Agenda van Leiden Verkeerswerkgroep suggereert in brief aan raad: Zijlsingel weer open voor verkeer Onderzoek dringend gewenst Zelfdraaiende broedmachine In toekomst wellicht reconstructie Oude Bolwerk 1 TROUW /KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 SINTERKLAZEN..... OP NAAR EORRY HAGOORT DOEZASTRAAT 14 ®j LEIDEN Vandaag gaat de Zijl singel tussen de Hoge Rijndijk en Weversbrug weer open voor alle bej verkeer. Daarmee is de voltooiing sell van het vorig najaar begonnen rio- ooa leringsproject Zijlsingel en omge- I ving in zicht, zij het dat met name Ba-°P het kruispunt Lage Rijndijk, ïmJ Herensingel, Zijlsingel nog heel wat gm moet gebeuren. Op dit punt moeten de verschillende rioleringen nog op elkaar worden aangesloten. Dat gaat gebeuren in de periode van 18 riovember tot 14 december. In die periode geldt voor het verkeer de volgende regeling: gemotoriseerd verkeer in de richting stad zal wor den omgeleid via de Drifstraat en de Herensingel. Gemotoriseerd ver keer uit de stad wordt omgeleid via Herensingel, Medusastraat en Sie- boldstraat. Het langzaam verkeer, dus voetgangers, of fietsers en bromfietsers met hun voertuig aan de hand. kunnen van 18 tot 25 november via dit kruispunt de Zijl singel nog bereiken, evenals in de periode van 29 november tot en met 14 decmber. In de week van 25 tot en met 29 november is het kruispunt echter ook voor deze groep geheel afgesloten, (foto Dirk Ketting). Van een onzer verslaggevers LEIDEN De raadscommissie voor de Lakenhal zal er opnieuw krachtig bij het college van b. en w. op aandringen om de con ditie van de oostelijke vleugel van het museum te onderzoe ken. Dit gedeelte van het ge bouw is er zeer slecht aan toe en moet hoognodig gerestau reerd worden. Het zeer lage grondpeil ter plaatse is er de oorzaak van, dat de bodem uitdroogt. Dit, gevoegd bij de tril lingen die het verkeer veroorzaakt, leidde er toe, dat er verzakkingen ontstaan. Eerder hebben B. en W. een aanvraag om onderzoek al eens naast zich neergelegd. De restauratie van het Laatste Oor deel van de schilder Lucas van Leyden vordert gestaag. De kosten bedragen 200.000. Het rijk heeft reeds zestigduizend gulden toege zegd, maar het wachten is nog steeds op de subsidie door Provinci ale Staten aan wie dertigduizend gulden is gevraagd. De Duitse stad Krefeld heeft in het kader van de jumelage met Leiden verzocht om de tentoonstelling over het honderdjarig bestaan van de Lakenhal ook bij haar te mogen houden. Directeur Wurfbain meent echter, dat dit niet mogelijk zal zijn. Hij ziet wel andere mogelijk heden om Leids kunstbezit in Kre feld tentoon te stellen. Daarbij denkt hij aan een expositie van werk van thans levende Leidse schilders of een tentoonstelling van kunstwerken door de eeuwen heen. Krefeld kan dan zelf kiezen voor welke expositie zij het meeste be langstelling heeft. Eventueel kun nen zij zelfs gecombineerd worden. Een probleem vormde gisteren de vraag, of Leiden aan deze expositie zou moeten meebetalen. Eerst zal worden nagegaan, welke financiële mogelijkheden het Cultureel Ak koord biedt. Vertonen zich geen middelen tot financiering binnen deze overeenkomst dan zal men niettemin de genoemde tentoon stelling aanbieden met de kosten erbij. Directeur Wurfbain kon ver der meedelen, dat er onderhandeld wordt met een particulier, die een fraaie tegelverzameling als legaat aan het museum wil afstaan. De ruimte om die op te slaan levert echter problemen op, maar er zal wel een oplossing voor worden ge vonden. Aan het museum zijn nog enkele aanbiedingen gedaan: een tinnen bord met een voorstelling van Lei- dens ontzet, twee gestoken noten houten spiegels die betrekking heb ben op de familie Van der Werff, een tinnen meetkan en een gezicht op Leiden uit de 17e eeuw van A. van der Croos. Ir. Schut slaat eerste paal voor woningen ALKEMADE Oud-minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening ir. W. F. Schut, zal vrijdag ochtend 15 november om 11.30 uur de eerste paal slaan voor een pro- jekt van 68 woningen in het be stemmingsplan 'De Gogh' grenzend aan de Aljemadelaan-Lupinestraat- Chrysantsingel te Roelofarends- veen. LEIDEN Viereneenhalf jaar heeft verzekeringsagent J. Nievaart uit de Vivaldistraat gewerkt aan de bouw van een broedmachine, waar in eieren automatisch worden ge draaid. Het afgelopen weekeinde is hij uiteindelijk zo ver gekomen dat de vondst klaar is en in werking te zien is. Naar een prototype waarop van alles is uitgeprobeerd zijn nu twee broedmachines gemaakt, die gemakkelijk in serie zouden kun nen worden vervaardigd. Het appa raat werkt op een systeem van vertraging, waardoor uiterst lang zaam, precies in het goede tempo de eieren op twee stokken draaien om hun as. Op de eieren die nu aan het uitbroeden zijn heeft de heer Nievaart een streep gezet. Wie ernaar kijkt ziet niet dat de eieren draaien, maar gaat men na een uurtje weer kijken, dan blijkt het apparaat de eieren inderdaad in een miniscuul tempo rond te draai en. Het apparaat gaat, wanneer het in produktie komt ongeveer 980 kosten. In het prototype zijn on langs 34 eieren gegaan, waarvan er 28 zijn uitgekomen. De heer Nievaart houdt zich al jaren met pluimvee bezig in zijn LEIDEN VALKENBURG KATWIJK Met in de rug het idee dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet onwelwillend staan tegenover haar plannen en suggesties heeft de verkeerswerkgroep Valkenburg aan den Rijn Katwijk een brief geschreven aan de Val- kenburgse gemeenteraad. Daarin wordt gevraagd de verbetering van de Hoofdstraat door het dorp te laten doorgaan, maar zonder de daarbij gedachte verbreding van het wegprofiel. vrije tijd. 'Al vanaf ons trouwen. Het is echt een hobby'. De bewe ging die het ei maakt in de broed machine is een natuurlijke. Een kip zet in de natuur ook het ei niet op z'n punt'. De machine is geschikt voor alle soorten eieren. De heer Nievaart heeft 'er een drieeneen- halfduizend gulden materiaal voor vergooid', voordat hij uiteindelijk de juiste materialen voor de auto matisch draaiende broedmachine bij elkaar had. In professionele au tomatische broedmachines worden eieren ieder uur in één*keer onder een hoek van zeventig graden ge keerd. Verbetering en verbreding, twee woorden die voor veel mensen het zelfde begrip aanduiden. Maar niet voor de verkeerswerkgroep en ook niet voor GS. Gedeputeerde Staten hebben weliswaar niet de precieze suggestie van de werkgroep overge nomen. maar zijn wel een heel eind meegegaan met de gedachten en de suggesties die de verkeerswerkgroep in de nota "Het verkeer in en om Valkenburg aan den Rijn' heeft vastgelegd. GS willen wel meegaan met de idee van een tweebaans in plaats van een vierbaans weg rond Valken burg, maar ze willen wel blijven vasthouden aan de naam S4. 'Met name zullen alternatieven worden ontwikkeld ten aanzien van de ca paciteit, het aantal rijstroken, de hoogteligging (waarmee wordt be doeld het al of niet realiseren van een brug over de Rijn) en de aan sluiting van de S4 op Valkenburg en rijksweg 44. de rijksweg tussen Den Haag, Wassenaar en Amster dam', schrijven GS. 'Dat houdt in concreto in, dat de hele S4 bij de provincie nog ter discussie staat', zegt een daarover verheugde Jan Juffermans, één van de actieve leden van de verkeers werkgroep. Door de spraakverwar ring die er is tussen verbeteren en verbreden is de suggestie gewekt als zou de verkeerswerkgroep tegen het verbeteren van de bestaande weg tussen het Haagse Schouw en Katwijk zijn. Dat is niet juist. De verkeerswerkgroep protesteert tegen de verbreding van de weg, die een toeneming van verkeer tot gevolg heeft. Een verbreding die ook snel- heidbevorderend werkt. In de brief die de werkgroep aan de Valkenburgse gemeenteraad heeft geschreven wordt dan ook gevraagd de weg door de bebouwde kom van Valkenburg weliswaar te verbeteren, maar het wegprofiel niet te verbreden. Ook wordt in de brief gevraagd in het huidige weg- tracé een aantal natuurlijke ver keersdrempels te laten zitten, die de snelheid van het doorgaande verkeer wat afremmen. Brug Daarvoor komt volgens de werk groep in de eerste plaats de brug over de Torenvlietswatering in aanmerking. Wanneer die in z'n huidige vorm wordt gehandhaafd als autobrug, vormt die een uitste kende natuurlijke verkeersdrempel. 'Voor fietsers zou aan beide zijden van de brug een apart bruggetje A. Oskam kreeg ereprijs voor zwarte Hollander NIEUWKOOP Door de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging 'Nieuwkoop en Omstreken' werd een clubtentoonstelling gehouden, waarvoor 180 dieren, zoals konij nen, hoenders, cavia's sierduiven enz. waren bijeengebracht. De die ren werden gekeurd door A. H. Blom, B. Remeijer en K. P. Lan- gendoen. Als het mooiste dier werd aangemerkt de zwarte ram 'Hollan der' van A. Oskam uit Nieuwkoop die de ereprijs in de afdeling konij nen kleine rassen kreeg. kunnen worden gemaakt' staat in de brief ter toelichting. 'Deze laatste voorstellen houden di rect verband met het volgende voorstel voor de uitvoering van de reconstructie van de Voorschoter- weg, tussen de Torenvlietslaan en de brug over de Torenvlietswate ring. We stellen voor het betreffen de gedeelte op de bestaande breed te van vijfeneenhalve meter te handhaven, met aan beide zijden een smal fietspad, zoals dat er nu aan één kant reeds ligt. Het nieuwe fietspad met tweerichtingsverkeer langs de Voorschoterweg zou bij de Torenvlietslaan kunnen ophouden. Daar kan het fietsverkeer richting Valkenburg recht op de Voorscho terweg uitkomen, zodat men de weg goed kan overzien om veilig te kunnen oversteken. Het plaatsen van stoplichten op dit punt moet zeker worden overwogen, omdat daarmee ook wordt bereikt dat het verkeer richting Valkenburg effectief wordt afgeremd', staat in de brief aan de raad. S 4 Jan Juffermans: 'Het gaat erom dat de verkeersoverlast zo min mo gelijk is in de tijd dat de S4 er nog niet is. Het bestemmingsplan waar in de verbreding van de Hoofd straat staat aangegeven ligt nog tot 15 november ter visie. Tot die dag kunnen er nog bezwaren worden ingebracht. Spoedig daarna zal er een raadsvergadering worden be legd waarin alle ingestuurde bezwa ren zullen worden besproken. 'De S4 staat ter discussie, de relatie is gelegd tussen het verbreden van de bestaande weg van Leiden via Valkenburg naar Katwijk', besluit Jan Juffermans. 'De provincie stelt een zelfde verbinding voor. twee baans en uitkomend bij de Haagse Schouw en niet zoals oorspronkelijk de bedoeling was uitkomend in Lei den. In Leiden zelf is men daarvan al niet meer zo geporteerd, dus dat zal ongetwijfeld niet doorgaan. Al leen ze willen vasthouden aan de naam S4'. FILMS TOT 14 NOVEMBER Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239 The Great Gatsby' 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. zondag 14.00, 17.00 en 20.00 uur. Lido: Steenstraat 39. tel. 24310 •Jugger naut' 14 Jr. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zondag ook 16.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210 'Zardos' 18 jr. tijden zie Lldo. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875 'De vijf van de Vierdaagse' 14 Jr. dag. 14.30, 19.00 en 21 15 uur, zo. 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414 'Het onoverwinnelijke zwaard' 18 jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur; wo. en za. 14.30 uur Tarzan en de Jungleboy' aJ. Camera: Hogewoerd, tel. 24919 The dlrty Dozen'. 14 Jr. dag. 20.00 uur en do. vr. ma. en dl 14.30 uur. Kindervoorstelling 'Zorro kruist de degens' a.l. wo. en za. 14.30 zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtv. 'La grande bouffe' 18 Jr. vr. za. 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN' Stedelijk Museum 'De Lakenhal': Oude Singel 28-32. ma. t.m. za. 10-17 uur; zo. en feestdagen 13-17 uur. t.m. 1-12 'Lelden '74'. Gemeentelijke Archiefdienst: Bolsotkade 2a, ma. t.m. vr. 9-12 uur 14-17 uur, za. 9- 12 uur. Tot en met 29-11 '400 jaar Viering Leldens Ontzet' met stukken uit de verzamelingen van de Gemeentelijke Archiefdienst en stukken uit het archief van de 3 oktober Vereenlglng. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Steen straat 1, ma. t.m. za. 10-17 uur, zo- en feestdagen 13-17 uur, tentoonstelling 'Zuidzee uit de doeken' het leven en werken op het Zuldzee-ellandje Moce (fiji-groep). Galerie Tills Eye: Noordeinde 2a. ten toonstelling van de tekeningen, schilde rijen curiosa van This Eye. dl- en do- avond van 20-22 uur tot 1 december. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45- 14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00- 19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 Jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. St. Ellsabeth-ziekenhuis: Klasseafdelin gen. Volwassenen dag. van 11.15 tot 12 00 uur van 14 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19 45 uur. Kraamafdellng dag. van 11.15 tot 12 uur (alleen voor echtgen.) v. 15 tot 16 uur en van 18.45 tot 19.45 uur: kinderafdeling dag. van 15 tot 18.30 uur: 3e klasse dag. van 14 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19.45 uur: Kraamafdellng dag. van 15 tot 10 uur en van 18,45 tot 19.45 uur; Kinderafdeling dag. van 15 tot 18.30 uur. Enrlegeest: Dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11-12 uur en 14 tot 15 uur; eerste klasse de gehele dag. Annaklinlek: Klasse afdeling van 13.30 tot 15.30 uur, van 18.30 tot 20.00 uur; Derde klasse van 13.30 tot 14 30 uur. van 18.30 tot 19.30 uur. Avondbezoek voor de kinderzaal uitsluitend voor de ouders, alleen op woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiën ten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Elke dag 15.00 tot 16.00 uur. 18.30 tot 20.00 uur. Voor de prema- turenafdellng gelden de volgende bezoek uren (alleen voor ouders) maandag tot en met vrijdag 18.30 tot 18.45 uur. Zater dag en zondag 15.30 tot 15.45 uur. Be zoek aan ernstige patiënten; wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleeg ster hiervoor speciale kaarten verstrek ken. Alphen aan den Rijn: Rijnoord le en 2e LEIDEN Geboren: Johannes Abraham Martin z v P J J van der Waals-E C van den Enden. Déslré Dreesje Anna Gazlna d v M Glasbergen-A M C Berbee, Jos Henrlcus Cornelia z v M Glasbergen-A M C Berbee, Adrlenne d v J C van 't Wout- M Prins. Jannetje d v J Veldhuizen-L Moesbergen. Maurice Paulus Cornells z v P P M F van den Berg-C A M Touw. Ilona dvPCM Zonneveld-E M Lemalre, Renske d v E P Weijzen-Y A Jongmans. Overleden: L Wallaart geb. 11 Nov. 1890 Sehuwd geweest met A Horree. J M ieemlnk geb. 14 nov. 1912 man. klas 11 tot 11.30 uur 13.30 tot 14.15 uur en 18.30 tot 19.30 uur. 3e klas 13.30 tot 14.15 uur en 18.30 tot 19.30 uur; Kraam afdellng 13.30 tot 14.15 uur, alleen voor echtgenoten 19-20 uur: Kinderafdeling 15 tot 15.30 uur alleen voor ouders 18 tot 18.30 uur. (ADVERTENTIE) LEIDEN Er bestaan plannen om op het terrein van het molenmuseum De Valk binnenkort een zogenaamde Koller-molen neer te zetten. Dat is een kruitmolen die in vroeger eeuwen gebruikt werd door de schiet-schutterij. De molen zal worden afgestaan door het Legermuseum. De gemeenteraad zal binnenkort gevraagd worden, akkoord te gaan met het bouwen van een houten afdak voor deze molen, dat met oud-Hollandse tegels wordt bedekt. In verband hiermee zal het be staande terrein rond de molen moeten worden opgehoogd. De raadscommissie voor het Molenmu seum die met deze plannen gister middag akkoord ging, hoopt dat in de toekomst het Oude Bolwerk, dat zich vroeger in de nabijheid van de Binnevest Gracht bevond, kan wor den gereconstrueerd, waarop de kruitmolen dan een definitieve plaats kan krijgen. Die reconstruc tie zal straks mogelijk worden, als de verandering van het wegenbe loop rond molen De Valk alsmede de aanleg van de Bailey-brug hun beslag krijgen. Het Molenmuseum mag zich in een stijgende belangstelling verheugen. Dit. jaar bezochten 22.000 mensen het. hetgeen tien procent meer is dan het voorafgaande jaar. Jammer geoeg is de laatste tijd ook de baldadigheid bij het bezoek aan de molen toegenomen. Het uit twee man bestaande personeel kan de bewaking niet langer aan. In het drukke zomerseizoen, wanneer er wel zo'n vierhonderd bezoekers per dag komen, springt een derde be waker bij. Er zijn nu plannen om voor de beveiliging een tv-circuit aan te brengen en dat is goedkoper dan meer personeel. Zolang die er nog niet is. moet er echter een derde bewaker worden aangesteld, vond de commissie, 'anders gaan er on gelukken gebeuren', zei de heer Wurfbain, directeur van de Laken hal. Verder hebben GS van Zuid- Holland hun goedkeuring gegeven voor het aanbrengen van een ver warmingsinstallatie in het museum. Door gebrek aan verwarming staat op dit moment het personeel in de kou, terwijl het materiaal in het museum roest en schimmelt. Over de nu gekozen oplossing voor dit probleem was de commissie niet zo erg te vreden. Zij betekent name lijk dat het beneden verwarmd zal zijn, maar op de bovenste verdie pingen koud zal blijven. Men ging er uiteindelijk toch maar mee ak koord. Ook 's winters zal het bezoek aan het msueum nu mogelijk wor den. Tenslotte zal ook de brandvei ligheid in het museum worden' ver beterd. De molen 'De Valk' gezien vanaf de brug bij 'Den Vergulden Turk' aan de Steenstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3