Weigeren subsidie aan academie Ede in Kamer vorm en i kleur Toeristisch beleid: meer spreiding tbcfaytoxfïdeiiytii tbcfi \hn^rde£i^e, tbtkijxnteklujs) Veerman krijgt te maken met CDA-vrienden KVP, ARP en CHU niet één bij onderwijs Geld voor plaatselijk vormingswerk Tekeningen van Linnartz verbrand Man gepakt voor diefstal van taxi Beloning voor gegevens over aanslag rechter FAMILIEBERICHTEN TROUW/KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Veerman van onderwijs krijgt deze week te maken met zijn poli tieke CDA-vrienden in de Tweede Kamer. Zij zullen hem bij de behandeling van de begroting van onderwijs de vraag stellen, waarom de gereformeerde sociale academie in Ede nog geen subsidie krijgt. Volgens de letter der wet moet een nieuwe voortgezette opleiding drie jaar naar behoren hebben gedraaid, wil men recht hebben op subsidie. Maar de nieuwe sociale academie, die nu voor het eerste jaar draait, heeft reeds haar levensvatbaarheid ruimschoots bewezen. Naar de geest van de wet zou de staatssecretaris niet onjuist handelen, als hij de academie nu al ging subsidiëren. Een probleem van de staatssecreta ris zou zijn het bewaren van het evenwicht tussen de confessionele sociale academies. De academie in Ede is juist opgericht, omdat er zoveel bezwaar bestaat tegen de opleidingen aan de Horst in Drie bergen, die van oorsprong her vormd is, en aan De Nijenburg in Baarn, die zich onlangs heeft losge maakt van de gereformeerde ker ken. In de statuten van deze laatste academie wordt evenwel wel verwe zen naar de evangelische bewogen heid. Ds. A. Vroegindewey uit Veenendaal sprak dit weekeinde voor de her vormde mannenbond echter over de 'roodgekleurde indoctrinatie van andere academies'. Kamerleden als mevrouw Van Leeuwen en Roolvink zitten in het comité van aanbeve ling van de academie in Ede. Dat er heel wat te doen is op het terrein van het onderwijs blijkt ook uit het feit. dat er ook een aan vraag is om subsidie voor een gere formeerde sociale academie in Kampen. Deze opleiding heeft voor al relaties met de gereformeerde kerken. De kerkelijke kaart is weer compleet met het noemen van de Gereformeerde Sociale Academie in Zwolle, die behoort bij de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt). Tegen deze achtergrond is de aar zeling van de staatssecretaris, die de wet achter zich heeft, te begrij pen. Hij heeft evenwel te maken met een duidelijke behoefte, die in de verschillende kerken leeft, om eigen confessionele opleidingen van de toekomstige maatschappelijk werkers. Mevrouw J. G. Kraaije- veld-Wouters van de ARP en drs. G. van Leijenhorst van de CHU zullen in dit debat met name de belangen van de academie in Ede bepleiten. Niet samen De KVP, ARP en CHU zullen deze week in het onderwijsdebat niet als 'één fraktle' optreden. De CHU opereert afzonderlijk, terwijl de sprekers van KVP en ARP eikaars zegen hebben gekregen en namens elkaar zullen spreken. Het merkwaardige is, dat de me ningen van de CHU en ARP wel ongeveer overeenstemmen. De ruzie rondom de CHU-interpellatie over de stichting leerplanontwikkeling is echter nog te recent om een volle dige eensgezindheid in het optre den mogelijk te maken. Het debat over de onderwijsbegro ting en over het wetenschapsbeleid zal overigens niet zoveel nieuwe gezichtspunten opleveren. De stu dentenstops en de studiefinancie ring komen bijvoorbeeld weer af zonderlijk bij de behandeling van de wetten ter sprake in de Kamer. Verder heeft minister Van Keme- nade nog al een aantal nota's aan gekondigd, waarnaar hij kan ver wijzen. De minister en zijn depar tement. die gisteren in Zoetermeer het terrein hebben afgebakend voor hun nieuwe onderkomen, maken een ijverige indruk. Er wordt hard aan nieuwe structuren gewerkt, zo dat het soms moeilijk is bij te benen voor de kamerleden, die wel graag zoveel mogelijk inspraak houden. Het debat in de Tweede Kamer begint vanmiddag met de stemmin gen over de moties, ingediend bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid. In een motie van mevrouw Van Leeuwen (ARP) wordt gevraagd dat er voor 1976 al goede plannen zijn voor een betere directere hulp in de eerste lijn. Het accent moet dus meer wdrden ver legd naar.de hulp buiten de zieken huizen en inrichtingen. In de mo tie van dokter Lamberts (PvdA) wordt de regering direct gevraagd ervoor te zorgen, dat op korte ter mijn 25 wijkgezondheidscentra worden gesticht. Algemeen belang Op de agenda staan nog twee aktu- ele onderwerpen: het fonds ontwik keling snelle kweekreactor en het plan van de regering gas te gaan boren in de duinen bij Bergen. Het Kalkar-projekt komt dus weer ter sprake. Er kan nu ook worden be slist over de motie-Drees om het fonds op te heffen. Het debat over de gasboring is aan gevraagd omdat de minister van volkshuisting en ruimtelijke orde ning van plan is de gemeente te dwingen de gasboring toe te laten. De gemeentelijke zelfstandigheid wordt zo opzij geschoven met een beroep op het algemeen belang. De winning van het gas in de gemeen te Bergen zou niet gémist kunnen worden voor de Nederlandse econo mie. Minister Lubbers van econo mische zaken staat voor de opgave een meerderheid in de Tweede Ka mer hiervan te overtuigen. De discussie in de Tweede Kamer is vooral van belang, omdat moet worden vastgesteld, wanneer er een beroep kan worden gedaan op de wet op de ruimtelijke ordening om de plaatselijke gemeenschap te dwingen opzij te gaan voor grotere en ruimere belangen en wanneer niet. Maken de ministers te licht vaardig gebruik van de betreffende bepaling in deze wet dan kan de autonomie van de gemeenten in derdaad In het gedrang komen. Tot slot staat nog op de agenda het initiatiefvoorstel van DS'70 leden Drees en Berger om de PTT be voegdheid te geven buiten de rijks begroting om leningen aan te gaan. DEN HAAG Er komt een subsidie regeling voor het plaatselijk vor- mings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. Die regeling wordt vol gend jaar maart vastgesteld en zal terugwerkende kracht krijgen tot 1 januari. De ontwerpregeling staat in de staatscourant van gisteren. In stanties en organisaties kunnen vóór februari hun commentaar leveren. De ontwerpregeling heeft betrekking op het gehele vormings- en ontwik kelingswerk, zoals dat onder het mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk valt. Ze om vat niet alleen het werk in inter- naatsverband en de verschijnings vormen van plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk. Ook de subsidi ering van het begeleidende en dienst verlenende werk, de instellingen voor overleg en beraad, studie en onder zoek op landelijk niveau wordt er in geregeld. BRUNSSUM In Brunssum (Zuid- Limburg) is gisteren door nog onbe kende oorzaak het gemeentelijk ten toonstellingscentrum 'De Galerij' af gebrand. Behalve het gebouw zijn veertig werkstukken van de Lim burgse kunstenaar Martien Lin nartz, die er deze maand exposeerde, verloren gegaan. LEEUWARDEN Bij Harlingen is gisteren de 22-jarige A. J. R. uit Den Bosch gearresteerd, die ervan wordt verdacht in de nacht van zondag op maandag de auto van een taxi chauffeur en diens portemonnee met driehonderd gulden in het Brabantse Mierlo te hebben gestolen De taxi chauffeur was hiervoor met een mes bedreigd. De politie trof hem maandagmiddag slapend in de taxi aan. De man is in Leeuwarden ingesloten. DEN HAAG Het kabinet heeft besloten tot invoering van een 40- urige werkweek voor het overheids personeel, met ingang van 1 april a.s. Dit personeel werkt thans 41% uur per week. BREDA Het toeristisch beleid van de regering zal zich meer dan voorheen richten op spreiding van het toerisme. Mogelijkheden hiertoe liggen in het afzwakken of afschaf fen van collectieve bedrijfsvakan- ties en verruiming van de periode, waarbinnen het onderwijs met va kantie gaat. Aldus gisteren staatssecretaris Th. M. Hazekamp van economische za ken in Breda op een jubileumcon gres van het Genootschap van toe ristische publicisten 'Tourjour'. Daarnaast zal echter ook de propa ganda van grote betekenis blijven, omdat ruim veertig procent van de werknemers nu al vrij is in de keuze van zijn vakantietijd. Het nationaal bureau voor toerisme krijgt hiervoor in 1975 dan ook een extra bedrag. Sprekend over de steeds toenemen de massaliteit van het toerisme, zei de heer Hazekamp het tijd te vin den dat gedacht wordt aan het bepalen van het maximum aantal bezoekers in een bepaalde regio. Bij het plannen van nieuwe toeristi sche gebieden zal ervoor moeten worden gezorgd, dat de accommo daties op enkele hoofdpunten wor den gecentraliseerd, zonder overi gens nieuwe urbanisaties te veroor zaken. Buiten deze gebieden kan het bewust terughouden van het openleggen van een toeristische streek een verantwoord beleid zijn, aldus de staatssecretaris. Het bestuur van toeristische regio's acht hij bij de Recreatieschappen in goede handen. Maar hij zou wel graag zien, dat ook het bedrijfsle ven er inspraak in krijgt. WEST-BERLIJN (UPI) De West- duitse regering heeft een beloning van 50.000 mark uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen over de moordenaars van de Westber- lijnse rechter, die zondag in zijn woning werd neergeschoten. Het Westduitse persbureau DPA ontving een telefoontje van ie mand. die zei te spreken namens de organisatie van de opvolgers van de 'Rote Armeefraktlon', de officiële naam van de extremistische Baa- der-Meinhof-groep. De anonieme woordvoerder zei, dat deze nieuwe organisatie verantwoordelijk was voor de moord op rechter Günter von Drenkmann en kondigde moord aanslagen in zes andere Westduit se steden aan. De rechters en men sen van justitie, die werken aan de zaken tegen leden van de Baader- Meinhof-groep worden nu perma nent bewaakt. De Westberlijnse politie twijfelt er njet aan, dat de aanslag op rechter Von Drenkmann verband houdt met de dood van Holger Meins. een lid van de Baader-Meinhofgroep, die zaterdag in gevangenschap, na een langdurige hongerstaking, overleed. De rechter werd zondag avond in zijn woning overvallen door een groep van vijf man. De Westduitse minister van justitie Hans Jochen Vogel riep gisteren de politie op om met 'alle middelen binnen de wet' de moordenaars van de rechter op te sporen 'Politieke terreur moet geen kans worden ge geven in ons land', aldus de minis ter. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven ln welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. 1919 1974 B. Reinders en W. H. Reinders-Bout gedenken vandaag dat zij 55 jaar getrouwd zijn. Ps. 145 is de tolk van hun dankbare kinderen, klein en achter-kleinkinderen. Rotterdam, 12 november 1974 Jan Sonjestraat lib, tel.: 2398919 w.o. geen receptie. Op 26 november a.s. hopen wij C. Miedema W. Miedema-Boerstra met kinderen en kleinkinderen onze 50e trouwdag te vieren. Allen die ons met deze dag willen gelukwensen ont vangen wij graag zaterdag 23 november van 16-17.30 uur ln één van de zalen van de Pniëlkerk, Tesselse- straat 67. Scheveningen, november 1974. Vlielandsestraat 69. De Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boeren- leenbank G.A. geeft met leedwezen kennis van het overlijden van de Heer L. P. M. de Kok in leven lid van de Raad van Toezicht. Zijn markante persoonlijkheid en grote des kundigheid gedenken wij met sympathie en dankbaarheid. Utrecht, november 1974. Op 10 november 1974 is in Huize „De Lijster" te Bussum overleden onze Tante Maria Segerina van Andel op de leeftijd van bijna 92 jaren. De teraardebestelling zal plaatsvinden op don derdag 14 november 1974 te 12 uur in de fami liegrafkelder op de Algemene Begraafplaats te Gorinchem. Namens de familie, P. Kapteyn, curator. Correspondentie-adres Van Royensingel 20, Zwolle. Psalm 91 1 en 2. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, vernacht in de schaduw des Almachtigen. Ik zeg tot den Here; Mijn toevlucht en mijn vesting, mijn God, op wien ik ver trouw. God heeft tot Zich genomen onze lieve Vader en Opa Cornelis Adrianus Mostert gehuwd geweest met Geertruud Lakkè op de leeftijd van 82 Jaar. God gaf ons een vader die hard voor ons gewerkt en veel voor ons gebeden heeft. Onze dankbaarheid is groot. Australië: A. Mostert A. Mostert-de Jong Leiden: W. F. Mostert A. J. Mostert-Zaalberg D. Mostert M. J. Mostert-van Loef C. A. Mostert J. Mostert-de Goei Australië: L. J. Mostert Rotterdam: M. Mostert Klein- en achterkleinkinderen. Rotterdam, 9 november 1974 Huize „Waelestein", Schulpplein 50. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „Waelestein" (ingang Schulpplein 46). Rouwbezoek en gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30 uur tot 8.00 uur. De begrafenis ln het familiegraf zal D.V. plaats vinden woensdagmiddag 13 november a.s. op de hervormde begraafplaats „Charlols" Charloisse Lagedijk 680 p.l.m. 1.15 uur. Ver trek vanaf de rouwkamer om 1.00 uur. God heeft na een ernstig lijden van ons weg genomen. mijn lieve Zoon, onze Broer en Zwa ger David Willem Bassie op de leeftijd van 33 jaar. Utrecht: M. Bassie-de Vente Aalst (N.-Br.)Piet en Gisela Canada: Zeger en Els Francis, John, William en Danny Scheveningen: Boukje Gouda: Kees en Corry UtrechtWillem en Gonny Utrecht, 10 november 1974. Tigrisdreef 184. De teraardebestelling zal plaatshebben donder dag 14 november om 13 uur op de algemene be graafplaats „Daelwijck", Floridadreef te Utrecht-Overvecht. „Mijn genade is U genoeg." Dankbaar voor al het goede ons in hem ge schonken, bedroefd omdat wij hem erg zullen missen, geven wij U kennis van het overlijden van onze geliefde zorgzame Man, Vader, en Opa Gerrit van Turenhout in de gezegende ouderdom van 93 jaar. H. L Ambacht: J. van Turenhout-Timmers A. T. van Turenhout A. van Turenhout-Bezemer Coby en Leo Zwijndrecht: W. J. van Turenhout E. van Turenhout- van Asselt Greja G. van Turenhout-Lodder A. Lodder Annemarie P. van Turenhout A. van Turenhout- van Veen Gert Wiebe H. I. Ambacht, 10 november 1974. Rijksstraatweg lc, post Zwijndrecht. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren woensdagavond a.s. van 7 tot 9 uur Rijksstraatweg lc. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 14 november a.s. om 3 uur op de algemene be graafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijn drecht. 2 Tim. 4 7 en 8a. Ik heb den goeden strijd gestreden. Ik heb mijn loop ten einde gebracht. Ik heb het geloof behouden; Voorts ligt voor mij gereed de krans der recht vaardigheid. God nam in Zijn Heerlijkheid tot Zich, onze geliefde zorgzame Vader, Opa, Zwager en Oom Martinus Marinus Looije weduwnaar van Alida van den Bos in de gezegende ouderdom van 89 jaar. Honselersdijk: T. Looije Honselersdijk: Honselersdijk: Naaldwijk: S. Looije A. M. Looije-van der Hout Max en Reiny Arie en Gerda Henk, Vincent, Alex M. Looije L. J. van Geest N. van Geest van den Akker Lida, Dick, Martin, Leo, Remko en verdere familie. Honselersdijk. 11 november 1974. Groenelaan 16a. Bezoek 's middags van 3.30 uur tot 5 uur, 's avonds van 7.30 uur9.00 uur. De dienst van Woord en Gebed wordt D.V. ge houden donderdag 14 november a.s. in de Ge- ref. Kerk te Honselersdijk. Aanvang der dienst om 1.30 uur; waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om ca. 2.30 uur op de Algem. Begraafplaats te Naaldwijk. Tot onze ontsteltenis is heden geheel onver wacht vanuit ons midden weggenomen, op de leeftijd van 74 jaar, onze lieve Dochter, Zus ter, Schoonzuster en Tante Johanna Leeflang-Zeilstra gehuwd geweest met Dirk Leeflang overleden 30 november 1966. Familie Zeilstra Familie Leeflang Rotterdam, 8 november 1974. Meent 82c. Corresp.-adres: H. Zeilstra, Van Cittersstraat 25a, Rotterdam-6. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7 tot 7.30 uur in de rouwkamer, Mathenesser- laan 470 en na de crematie in het Cremato rium. De crematie zal plaatsvinden woensdag 13 no vember om 2.15 uur in het crematorium te Rot terdam-Zuid, Maeterlinckweg 101. Vertrek vanaf de rouwkamer circa 1.45 uur. De Heer is mijn Herder. Vertrouwend op de verzoening in Christus is van ons heengegaan mijn lieve Man en onze lieve Vader en Opa Bastiaan van Stam oud 61 jaar. Wij danken God voor het vele dat hij ons in hem heeft geschonken. Bergambacht: H. van Stam-Kamer Amsterdam: An ja en Leen Kromhout van Stam Mariska WoudenbergAtty Bergambacht: Wijnand Siska. Bergambacht, 11 november 1974 Prinses Beatrixstraat 13. Gelegenheid tot condoleren op woensdag 13 november a.s. van 19.30 tot 21.00 uur in het ontmoetingscentrum van de Geref. Kerk, Hoofdstraat 60. De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 14 november, aanvang 14.00 uur in de Geref. Kerk. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Alg. Begraafplaats te Bergambacht. Liever geen toespraak en bloemen. Op Zijn tijd nam God tot Zich Bastiaan van Stam echtgenoot van Hendrika Kamer op de leeftijd van 61 jaar. Wij verliezen in hem niet slechts een zwager, maar veel meer een broer, die zich altijd heeft ingezet om de familieband te bewaren. De Heer, die ons aller leven in handen heeft, geve Riek en de kinderen de kracht om dit ver lies te dragen. Schoonhoven: J. Kamer A. Kamer-Hoogendijk Sassenheim: C. Kamer M. Kamer-Botter Stolwijk: S. Kamer J. P. Kamer-Blonk Oosterbeek: J. Noordijk-Kamer A. Noordijk Ermelo: A. van der Graaf-Kamer A. van der Graaf Leidschendam: H. Kamer M. Kamer-Kreukniet Warnsveld: A. van Dieren-Kamer J. van Dieren Woudenberg: W. Kamer M. H. Kamer-van Eijk Bergambacht: J. Kamer M. A. Kamer-van Eijk 11 november 1974. Na een arbeidzaam leven is van ons heen gegaan mijn lieve zorgzame Man, onze goede Vader en Opa Pieter den Toom op de leeftijd van 76 jaar. Sliedrecht: E. C. den Toom-Adriaanse 's Heer Hendrikskinderen: W. P. den Toom A. A. den Toom-Bienefelt Peter - José en Wim Sliedrecht: P. den Toom M. W. den Toom-Bisschop Piet - Hetty N. Hokken-den Toom A. Hokken Tineke - Nanda - Wim en Niek. Sliedrecht, 8 november 1974 Rembrandtlaan 21. Gelegenheid tot condoleren in het Rouwcen- trum, Middeldiepstraat 22 op dinsdag 12 no vember 's avonds van 7-8.30 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. woensdag 13 november a.s. om 3 uur op de Begraafplaats te Sliedrecht. De rouwdienst hieraan voorafgaande wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk, welke om 2 uur zal aanvangen. 'HANDBOEK VOOR VRIJE EXPRES door Ab de Brouwer

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12