Via» cp RECHT© louden handdruk voor Keizer FIFA experimenteert met de 'blauwe kaart' annmg *ug na under arpov Deskundigen zijn het niet eens over de 'spierpil' In Nederland nu 300 sporthallen KNGV: meer nadruk op recreatiesport tr betaalt salaris en premies tot juli 1976 gewoon door Tien minuten strafbank in plaats van 'geel' Topduel waterpolo onbeslist Lions nog niet naar Serajewo R' KWARTET DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 SPORT Til/Kil i ize speciale verslaggever ERDAM Ajacied Piet Keizer heeft bevestigd, definitief uit achter zijn carrière als actief voetballer te zetten. Tijdens rsconferentie in verband met de komende UEFA Cup-wed- tegen FC Antwerp, heeft zowel het bestuur van Ajax bij i van voorzitter Jaap van Praag als Piet Keizer zelf, ig van zaken gegeven. Ajax, dat na al het onverkwikkelijke 5 rond Keizer niet meer om een gunstige regeling voor de ige vedette heen kon, laat Keizer met een gouden handdruk [ken. elzer ontvangt tot juli 1976. ïr.zijn contract afloopt, zijn als speler en deelt boven- te in alle premies, die er tot joment worden verdiend, ast wordt er voor hem een wedstrijd georganiseerd; itractueel was vastgelegd. ,?er dat laatste facet van de em gevonden oplossing: Ik jg niet of ik in die wedstrijd jespelen. We onderzoeken teel de mogelijkheden, die en hopen zo snel mogelijk beslissing te komen. tellen stuur van Ajax deed Keizer ;e te andere voorstellen, waar- echter niet is ingegaan. Kei- ri ft definitief afgezien van de orgestelde vrije transfer, a dergelijke oplossing zei ter gisteren: 'Het enige dat is niet meer voetballen. Ik bélangstelling voor een club kwijt. Alle pogingen idere cubs ten aanzien van jn verspilde tijd. Eerst ga ik )e antie en daarna zal ik voor lezier nog wel eens wedstrij- 11 in bekijken, waarvan ik ver- 6 lat ze leuk zullen zijn'. Jaap van Praag reageerde: allen dan wel wedstrijden 14 ax worden'. 10 eizer was voorts door het 'd stuur nog een technische aangeboden. Keizer zou as- OU (ANP) Tegen alle in is de spanning tussen Karpov en 'Hjhoj weer teruggekeerd, fiaar een week geleden had JtDreen comfortabele voor ga van 3-0, daarna liet hij j in de negentiende partij aanvankelijk eenvoudig iel afnemen en nu in de liet hij in een moment otale verblinding toe dat jnoj met een eenvoudige ing op de dertiende zet een e winst kon forceren. De lartij telde slechts 19 zet- a duurde niet langer dan ar. ïoj speelde dezelfde opening de vijfde partij, waar Karpov heel behoorlijk uitkwam, al Kortsjnoj later in die partij leilijke verwikkelingen in het el. f deed het nu anders, maar niet beter, want op het mo- dat hij zijn verschrikkelijke r maakte had Kortsjnoj al lein maar duidelijk voordeel, ind is nu 3-2 voor Karpov en i nog drie partijen te spelen, Jn twee met Karpov als wit- Normaal gesproken zou Kar- ijn voorsprong moeten kun- widhaven, maar zijn twee re- nederlagen kunnen hem da- schokt hebben. Als de stand partijen gelijk zou zijn zal [loting beslist worden wie de er van wereldkampioen Fi- Wordt, of zelfs de nieuwe Ikampioen,. want volgens ver ing zal Fischer zijn titel niet pen.' KrtsjnoJ Kapov Pg8-f6: 2. Pgl-f3. e"-e6; 3. b7-b6; 4. Lfl-g2 Lc8-b7; 5. Lf8-e7; 6. Pbl-c3 0-0; 7. Ddl- telde Kortsjnoj ook in de partij. Later in de match M hij een paar maal 7. Dd3. d-c5; 8. d4-d5, e6xd5; 9. Pf3- -|b»-c6. vijfde partij speelde Karpov. |6 na 10. Ddl d6 11. cd5: Pa6 ond een ingewikkelde stelling Ogeveer gelijke kansen. Pc3xd5. g7-g6: 11. Dc2-d2. 5: 12. Lg2xd5. Ta8-b8? verschrikkelijke fout, waarna Wij meteen hopeloos is. De agszet van zwart was toch al nieces, want ook na 12. Pa5, cee de volgende wending ont- t zou worden staat wit duide- eter. tfxh7. wiljk. Moeilijk te vinden was zet die van vernietigende kt is, zeker niet. ...Tf8-e8 noodzaak, want 13. 14. Dh6t Kg8 15. Dg6:t Kh8 *»6t Kg8 17. Le4 f5 18. Ld5t direct voor wit. «-h6 Jtat 15. Dg6:t Pc6-e5: Ph7-g5 Le7cg5: 16. Lclxg5. t dreigt nog 18. Pf3t i Ld5xc4; 19. f2-f4. t geeft op. Na 19. Pc6 20. dreigingen 21. f6: em 21. f6). Te5 21. Df4 beslist de witte a' snel. sistent van manager Hans Kraay kunnen worden. Maar gezien de gespannen verhouding, die er tus sen Kraay en Keizer bestaat lag het ja-woord van Keizer voor een der gelijke oplossing uiteraard het minst voor de hand. Zoals bekend heeft Kraay Piet Keizer buiten zijn ploeg gelaten, toen bleek dat Keizer in zijn nieuwe rol van middenvel der tekort schoot. Keizer was het daar niet mee eens. waarna hij voor de wedstrijd tegen Wagenin- gen verzuimde een plaats op de reservebank in te nemen. Een gang van zaken, die manager Hans Kraay ook nu nog betreurt. Giste ren haakte Kraay als volgt in op de situatie: 'Ik heb weinig zin om hier te gaan zitten huichelen. Ik hoop 'dat Piet Keizer weet. hoe ik over hem denk. Als voetballer heb ik hem altijd bijzonder gewaardeerd. In mijn ogen is Keizer nog steeds een bruikbare speler. Alleen over de manier, waarop Keizer kan worden gebruikt, wordt verschillend ge dacht'. Het was duidelijk, dat Kraay op de reservebank doelde, die Keizer dus tegen staat. Hoe dan ook, de ver wijdering tussen Kraay en Keizer zal er de reden van zijn geweest, dat Keizer een functie van tech nisch assistent niet ambieert. Een functie, waar hij zich in het verle den meerdere malen in positieve zin over uit liet. UNIEK Tijdens de bijeenkomst in het Ajax-stadion maakte Jaap van Praag de oplossing in aanwezigheid van Piet Keizer bekend. Van Praag had er op gestaan dat Keizer ter plekke zou zijn, 'om te vermijden, dat er uitlatingen in de pers zou den verschijnen, die ik niet heb gezegd'. De praeses van Ajax stelde allereerst met Keizer te hebben af gesproken niet meer op het jongste verleden te willen ingaan. Van Praag: 'Er ligt noch bij Ajax, noch bij Keizer schuld aan een aantal onjuiste verklaringen, dat naar bui ten is gekomen. Wij hebben altijd geprobeerd een goede verstandhou ding te bewaren. Wij zijn erkente lijk voor alles wat Piet Keizer voor Ajax heeft gedaan. Daarom ook zijn we uiteindelijk tot deze oplos sing gekomen. Gezien de arbeidso vereenkomst, die er tussen Keizer en Ajax bestaat, is het een unieke oplossing. En zoals de zaak nu ligt, wordt de oplossing uitgewerkt tus sen Keizer en het bestuur. De tech nische zaken hebben daar niets mee te maken. Ik kan zeggen, dat manager Kraay ook gelukkig is met. deze afwikkeling. Hoewel wij het als bestuur betreuren dat de voet baller Keizer wegvalt'. De verklaring van Van Praag vond in de ogen van Keizer goedkeuring. Keizer reageerde: 'Er zijn bepaalde Piet Keizer in actie. Een beeld dat tot het verled en behoort. AMSTERDAM Ajax is gisteren naar hotel Mastbos buiten Breda vertrokken om zich voor te berei den op de tweede wedstrijd tegen Antwerp FC. Uit Breda zal woens dag naar Deurne worden gereisd om de plaats in de derde ronde te veroveren tegen Juventus. De Euro pese voetbalunie heeft bepaald dat Ajax, indien de derde ronde wordt bereikt, niet eerst thuis zal pelen, omdat FC Amsterdam op dezelfde dag een thuiswedstrijd heeft tegen Fortuna Dusseldorf. Ajax zal dus eventueel eerst (op 27 november) naar Turijn reizen. Hans Kraay vertelde dat de blessu res van Blankenburg, Mühren en Schrijvers, opgelopen in de wed strijd tegen FC Utrecht, erg mee vielen. Blankenburg en Mühren hadden maandagmorgen weer licht meegetraind. Schrijvers, met een wond aan de buitenkant van de linkerelleboog, nog niet. Kraay: 'Ik hoop dat hij woensdag in staat zal zijn te spelen. Ik neem aan van wel, maar anders zullen wij Heinz Stuy opstellen, die zaterdag in het Cr elftal heeft bewezen nog hele maal in zijn wedstrijdritme te zijn'. Ajax gaat met zestien spelers naar zijn trainingskamp en zal vermoe delijk de volgende ploeg in het veld brengen: Schrijvers, Suurbier, Hulshoff. Blankenburg, Krol, Haan. Mulder. Gerrie Mühren, Rep, Geels en Steffenhagen. Wisselspelers zijn Stuy, Van Santen, Dusbaba, Arnold Mühren en Van Dordt. zaken, die volgens mij een nuance anders liggen, maar over het alge meen is de huidige situatie juist weergegeven'. BENIJDENSWAARDIG Al met al niets dan tevredenheid bij het Ajax-bestuur, Hans Kraay als Keizer zelf. Uiteraard zal Keizer zich het slot van zijn carrière an ders hebben voorgesteld. Enige tijd geleden verklaarde hij op zijn 'ei gen' persconferentie, dat hij zich als een 'vieze dweil' voelde behan deld. Maar die teleurstelling zal snel zijn uitgewist, nu Keizer van een kapitaal salaris zal kunnen ge nieten, zonder er een been voor te behoeven verzetten. Een vorm van enigszins benijdenswaardige werk loosheid. Resteert evenwel het onbevredigen de gevoel, dat de vaak zo geniale voetballer Keizer te vroeg de voet balvelden verlaat. En dat is dan vooral jammer voor degenen, die ook Keizer hebben betaald: de toe schouwers. MATTY VERKAMMAN MONACO Tijdens het UEFA- jeugdtoernooi vau 13 tot en met 19 november in Monaco zal de internationale voetbal federatie (FIFA) twee nieuwe regels uitpro beren. Aan het toernooi doen acht landen mee waaronder Nederland. De eerste regel is dat een speler bij een directe of een indirecte vrije schop niet buitenspel kan staan. De tweede regel is de in troductie van de 'blauwe kaart'. Deze kan een speler krijgen voor een overtreding waar gewoonlijk een gele kaart voor wordt gege ven. De betreffende speler moet dan tien minuten buiten het veld 'afkoelen'. Een voetballer kan per wedstrijd slechts één 'blauwtje' lopen. Ambulance NAPELS De Italiaanse scheids rechter Michelotti is er zondag niet in geslaagd het stadion van Napoli per ziekenwagen te verla ten. De auto waarin Michelotti op zijn verzoek naar het vliegveld zou worden gebracht, werd door tientallen toeschouwers met ste nen bekogeld. De ziekenwagen moest met een gebroken ruit en met de scheidsrechter, die onder andere ook Bayern München - Magdeburg had gefloten, terug naar het stadion. Nadat oproerpo litie arrestaties had verricht en de menigte uiteen had gejaagd, kon de heer Michelotti het stadion verlaten. De toeschouwers waren woedend op de arbiter omdat hij naar hun mening Napoli drie strafschoppen had onthouden in de ontmoeting tegen Lazio. die in een gelijkspel van 1-1 eindigde. Voor de wed strijd begon waren er ook moei lijkheden door toeschouwers die zonder kaart probeerden het sta dion binnen te komen. Bijna 1500 politiemannen werden gebruikt om de bestorming van de hekken door de toeschouwers te voorko men. Zeven toeschouwers en een politieagent raakten gewond bij de 'slag' voor de strijd. Een sup- (Internazionale, Milan), Juliano Napoli), Antognoni (Fiorentina). Wisselspelers: doelman Albertosi (Milano), achterspeler Martini (Lazio) en voorhoedespelers Guer- ini (Fiorentina), Anastasi (Juven tus) en Braglia (Napoli). Topscorers Reiuhard Gcyc topscorer porter, een 75-jarige Napolitaan overleed aan een hartaanval, vlak nadat Lazio de gelijkmaker had gescoord. Italië ItOME De coach van het natio nale Italiaanse voetbalelftal Ful- vio Bernardini. heeft maandag de opstelling bekendgemaakt van zijn ploeg die woensdag een oe fenwedstrijd zal spelen tegen Bayern München en die op 20 november in Rotterdam zal uitko men tegen de Nederlandse ploeg in de voorronde van het Europees kampioenschap. De opstelling luidt: Zoff (Juventus Turijn), Rocca (Roma). Roggi (Fiorentina, Florence). Orlandini (Napoli), Morini (Juventus). Secchio (Mi lan), Causio (Juventus, Recceco- ni (Lazio. Rome), Boninsegna BONN De Deense aanvaller van Borussia Mönchengladbach, Allan Simonson, de Zweed Roland Sandberg van FC Kaiserslautern en (ook) de Duitser Reinhard Geye van Fortuna Dusseldorf (te genstander van FC Amsterdam in de derde ronde van het UEFA- Cup toernooi) delen na de wed strijden van het afgelopen week einde de eerste plaats op de topscorerslijst van de Bundesliga. Allen scoorden tot nog toe acht doelpunten. 'Bomber' Gerd Müller ontbreekt in dit rijtje topschutters. Hij scoorde zaterdag tegen FC Kai serslautern wèl één van de twee doelpunten van zijn ploeg die kansloos tegen Kaiserslautern de zwaarste nederlaag sinds de in stelling van de Bundesliga. elf jaar geleden alweer, leed. Müller bracht zijn totaal aantal treffers daarmee op 262 en dat aantal is voldoende om de schutterlijst van de Bundesliga aller tijden aan te voeren. Rivelino SAO PAULO De Braziliaanse voetbalster Rivelino is voor vijf wedstrijden geschorst nadat hij de grensrechter had aangevallen tij dens de wedstrijd van zijn ploeg Corintians tegen Botafogo. Dat Rivelino slechts vijf wedstrijden kreeg, was mede het gevolg van de grote druk. die publiek en sport-autoriteiten uitoefenden op de strafcommissie. Rivelino liep de kans voor één of zelfs twee jaar te worden uitgesloten. Riveli no was de grensrechter aangeval len. nadat deze bij een van zijn acties buitenspel aangaf. UTRECHT (ANR) Het met zo veel spanning tegemoet geziene duel in de waterpolo hoofdklasse tus sen de beide Nederlandse Europa Cup-vertegenwoordigers Zian-VC en HZC De Robben is in een ge lijkspel van 3-3 geëindigd. Zian startte fel en wist door Veer en Reedijk het eerste kwart met een 2-0 voorsprong te besluiten. De Ha genaars maakten daarna de fout over te schakelen op de zone-ver dediging, iets waar HZC De Robben wel raad mee wist. André Hermsen zorgde voor 2-1 en in het derde kwart waren het Ab Eylander en Wim Hermsen die de Hilversum mers naar een voorsprong van 3-2 schoten. In het laatste kwart werd het door Hans Parrel toch nog ge lijk 3-3. Zwemlust-Den Hommel stelde erg teleur door bij HZPC met 3-7 te verliezen. Na de goede resultaten in de laatste drie weken een tegenval lende uitslag voor de Utrechters. Bij HZPC vertolkte Simon Ouwer- kerken een hoofdrol. Hij scoorde ook drie keer. AZPC verspeelde in Amersfoort tegen AZC Alphen een voorsprong van 5-2 en moest ten slotte genoegen nemen met een ge lijkspel, 5-5. VZC kwam tegen Ne- reus in Veenendaal niet verder dan 4-4, terwijl de Meeuwen geen enke le moeite had om De Zijl-LGB er met 5-0 onder te houden. Neptunus schoot in Arnhem met scherp tegen het arme DZV 14-1. SCHIPHOL (ANP) Het basketbal team van Lions heeft maandag te vergeefs gewacht op het vliegtuig dat de ploeg naar het Joegoslavische Serajewo moest brengen voor de tweede Europa Cup III-wedstrijd te gen KK Bosna. Na acht uur wachten op Schiphol kreeg het team uit Zandvoort te horen dat er uit Joe goslavië geen toestel van de JAT, waarbij de vlucht was geboekt, was vertrokken in verband met de dichte mist. Ook voor de komende dagen wordt zeer dichte mist verwacht. Lions wordt door deze gang van zaken opnieuw gedupeerd. Voor de eerste wedstrijd in het Europa Cup toernooi, dat in samenwerking met Flamingo's in de Kennemei Sport hal in Haarlem werd gehouden, leed de combinatie Lions-Flamingo's een verlies van ongeveer 20.000 gulden. De FIBA, de internationale basket bal federatie, eiste maandagavond dat Lions alsnog dinsdag eventueel met de trein vanaf München naar Serajewo vertrekt. Lions, dat zater dag voor de competitie moet aan treden tegen Rotoic, heeft na infor matie over de tijdsduur van de treinreis besloten aan die eis van de FIBA geen gevolg te geven. Voor zitter Jan Termes: 'Met de trein is een onmogelijk zaak. Als we dins dag, en dat wachten we af, nog weg kunen dan gaan we wel maar alleen met een vliegtuig. Ze kunnen ons toch niet dwingen om per fiets te gaan. Hoewel je van de FIBA alles kunt verwachten'. Lions vliegt vandaag met de KLM naar Belgraro en reist vandaar met de trein naar Serajewo. Trainer/ coach Hennie Blom: 'Er is geen sprake van dat ik mijn team via lange reizen de vernieling in jaag. We draaien net lekker. En voor mij en de jongens is de competitie echt wel belangrijker. Als er ook nog maar één kink in de kabel komt gaan we direct terug naar huis.' Door een eventuele weigering om in Sera jewo niet te spelen loopt Lions de kans op een boete van ongeveer 2000 dollar. Als eerste gezamenlijk initiatief van de verenigingen van Weten schappelijk onderzoek in de sport en de Sportgeneeskunde is zater dag op het nationale sportcen trum Papendal een informatiedag over anabole steroiden gehouden. Duraboline en dianabol behorend tot de groep anabole steroiden worden als 'spierpil' de laatste ja ren veelvuldig gebruikt voor het vergroten van de spier-kracht en massa in diverse takken van sport. Vier inleiders belichtten de ver schillende facetten van deze op de dopinglijst van het internationale Olympische Comité (IOC) staande preparaten. Dr. Tj. B. van Wi- mersma Greidanus (farmacoloog) zette uiteen wat anabole steroiden zijn: produkten van het manne lijk hormoon, die zij het in veel mindere mate ook bij de vrouw voorkomen. Hij zei dat alle anabolica een vermannelijkende werking hébben. Dr. A. Haak (internist) ging hier op nader in. Hij toonde het eiwit sparend effect aan, dat bij gezon de mannen zeer gering is maar bij vrouwen duidelijk waarneem baar. Een open vraag is echter nog steeds waar de eiwitafzetting plaats vindt. Op grond van erva ringen met proefdieren stelde dr. Haak: 'Verder redenerend zou je kunnen stellen dat het bij dieren de spieren stimuleert die nodig zijn voor de paringsdaad'. Hij signaleerde bijwerking dat het niet volgroeide kind wordt geremd in de lengtegroei, bij de vrouw vermannelijking optreedt: zware stem (onherstelbaar), puistjes in het gelaat, baard- en snorgroei, toenemende lichaamsbeharing en menstruatiestoornissen. Bij de man: groei van de prostaat, sti mulering van aanwezige prostaat kanker (op latere leeftijd) en stopzetting van de zaadcelproduk- tie. Als algemene bijverschijnselen noemde hij het in lichte mate vasthouden van zout en water door het lichaam, leverbeschadi gingen en psychische onrust. Op grond hiervan wees hij het ge bruik van anabole steroiden af. 'Mij is het de prijs niet waard.* Zover ging de vereniging van sportgeneeskunde niet. Volgens opvatting van voorzitter dr. W. L. Mosterd heeft elke arts zijn eigen verantwoordelijkheid. Maar hoe gering die bewegingsvrijheid in feite is. toonde fysioloog drs. H. G. Westra aan in zijn uiteenzet ting over wat er in de sportmedls- che literatuur bekend is over het gebruik van anabole steroiden: vrijwel niets. Atletiek-coach Sjef Swinkels be naderde het probleem uit de hoek van de praktijk. Hij releveerde dat oud-Olympisch kampioen en ex-wereldrecordhouder kogelsto ten Parry O'Brien (VS) heeft toe gegeven in 1964 in een periode van 3 a 9 maanden liefst 15 pond anabolica naar binnen te hebben gewerkt. Zijn gewicht steeg toen tot 125 kilogram. Zijn prestaties verbeterden, maar zijn explosieve kracht werd minder, hij kon niet meer slapen en werd zeer nerveus. Van de viervoudig Olympisch kampioen discuswerpen Al Oerter (VS) en de Amerikaanse kogel slingeraars Hall en Connolly zijn soortgelijke getuigenissen bekend. Momenteel heerst de opvatting dat men zonder gebruik van de 'spierpil' niet meer aan de top kan meekomen. Swinkels, die zei dat er ook in Nederland 'geslikt' wordt ('in België zijn die produk ten vrij verkrijgbaar') bestreed die opvatting. 'Dezelfde resultaten zijn volgens mij ook op andere wijze te betalen'. Hij noemde daar bij: betere trainers, betere trai ningsmogelijkheden en maat schappelijke begeleiding en een goede talentbepaling. HIJ stelde dat het gebruik van anabole ste roiden vermindert. 'Duitse des kundigen menen zelfs dat het ge bruik van anabolica een modever schijnsel is.' Als alternatief zou kunnen dienen de methode van electro stimulatie, die volgens me dici onschadelijk is. De afsluitend forumdiscussie le verde de aanwezige trainers wei nig harde feiten op. Forumvoor zitter prof. dr. D. de Wied conclu deerde: 'Er zijn zeer veel deskun digen in de sportgeneeskunde die elkaar tegenspreken. Het is dus zeer de vraag wie de deskundige is'. Zaterdagmiddag heeft minister mr. H. W. van Doorn van CRM de 300ste sporthal van Nederland ge opend. Dit gebeurde in Geldrop, dat daarmede thans een tweede sporthal bezit. Op 12 februari 1966 werd de 25ste sporthal geopend, op 21 december 1968 de 100ste, in het Drentse Roden en op 23 okto ber 1971 de 200ste sporthal in Leeuwarden. De sporthallen in Nederland wor den gemiddeld 10.8 uur per dag gebruikt: ruim 49 procent voor onderwijs in lichamelijke opvoe ding en het overige deel in de avonduren en in de weekends voor de sportbeoefenaars. Het gemiddelde aantal bezoekers per sporthal is 30 per uur of bijna 350 per dag, en deze hoge ge- bruiksintensiteit is nog steeds groeiende. De minister hechtte een bijzondere betekenis aan de bevordering van sportieve recrea tie zonder de belangen van de gereglementeerde sportbeoefening uit het oog te willen verliezen. De sporthal in Geldrop heeft ruim twee miljoen gulden gekost. Verdeeld over de provincies bezit Groningen thans 15 sporthallen. Friesland 17, Drente 16, Overijssel 25. IJsselmeerpolders en Gelder land 39, Utrecht 14, Noordholland 36. Zuidholland 53, Noordbrabant 50. Zeeland 8 en Limburg 27. Vergeleken bij 1968, het jaar van de totstandkoming van de 100ste sporthal in Roden, waarbij toen nog sprake was van een discre pantie ten aanzien van de Rand stad Holland vergeleken bij ande re delen van het land, kan nu worden geconstateerd dat met na me in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht een aanmerkelijke verbetering is opgetreden. In 1968 was er in Zuidholland 1 sporthal voor 210.000 inwoners, nu ligt de verhouding 1 op 55.000. In de provincie Utrecht beschikten in 1968 ruim 225.000 inwoners over een sporthal, in 1974 is dat 1 op 61.000 inwoners. Het landelijk gemiddelde ligt thans op 1 sport hal per 44.000 inwoners. Op het ogenblik wordt de richtlijn 1 sporthal op 25.000 inwoners als soort ideaalbeeld voor de naaste toekomst gehanteerd. De provin cies Groningen (1 op 35.000), Friesland (1 op 32.000) Drente (1 op 26.000) en in mindere mate Noord-Brabant en Limburg (1 op 38000) benaderen dit 'ideaal- beelda het meest. Het feit, dat in die landsdelen de laatste jaren nogal wat sporthal projecten in werkgelegenheidsverband konden worden uitgevoerd heeft daaraan ten zeerste bijgedragen. Het door het ministerie van CRM gevoerde beleid, namelijk met prioriteit daar subsidiëren, waar de achterstanden volgens de situatie in 1968 het grootst waren, heeft echter zijn effect niet nagelaten. De algemene bondsvergadering van het KNGV, heeft zich duide lijk uitgesproken tegen het beleid van de minister van CRM betref fende de recreatiesport. In een telegram aan de minister heeft de vergadering te kennen gegeven verontrust te zijn over subsidië ring van de recreatie-sportactivi teiten, die niet op touw worden gezet door de georganiseerde sport. De vergadering gaf de minister tegelijkertijd in overweging bij verstrekken van subsidie en ac commodatie voor de zogenaamde sportinstuiven en andere recrea tieve activiteiten de voorrang te geven aan gymnastiekverenigin gen met bevoegde leiders. De recreatiesport stond centraal op de jaarvergadering. Het KNGV-bestuur had geen moeite met de dringende vragen uit de vergadering, die wezen op een voortgezet intensief beleid betref fende de recreatiesport. Voorzitter J. Tielrooy had al in zijn ope ningswoord verduidelijkt, dat het KNGV door middel van zijn struc tuur al enige jaren voorop heeft gelopen en dat ook graag wil blij ven doen. Te meer daar het KNGV vanwege de recreatieve gymnastiekles geschikt is voor die richtingen van sport. Het voorop lopen zal onder meer gebeuren door de instelling van een be roepskracht: een consulent voor de recreatiesport. Deze functiona ris zal zich zowel met het volgen van de ontwikkeling bezig hou den. als met het organiseren van de verschillende recreatieve acti viteiten zoals het KNGV die nu al kent:; vrouw-van-huis-weken, ge- zins fecreatiedagen, heren en da mes recreatiedagen, jeugddagen enzovoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11