Laboratoria ziekenhuizen kunnen 7n smak goedkoper 3 n dichtbij Commentaar crobatiek ^is-kop Seinbussen Dr. ir. Theo de VriesBesparing 45 miljoen mogelijk Handen ook in eigen boezem het weer - Ook nat in 1755 weerrapporten overwegend droo^^. reizen is soms een genoegen hotelgewicht recensie terugbetalen IUW/KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 constitutionele acrobatiek waarmee imige leden van het kabinet-Den van tijd tot tijd de kiezers trach- te vermaken, is een nieuw hoog- dje rijker geworden. Ontwerper en oerder van deze vermakelijkheid is tssecretaris Van Huiten, die nsdagavond publiekelijk (namelijk :ds een tv-interview in de rubriek Haag Vandaag') heeft aangekon- dat hij zal aftreden wanneer het iet zal beslissen de Oosterschelde sluiten. Jdiscussie in de ministerraad over bosterscheldeprobleem is nog niet »nd. Het kabinet heeft het er inder moeilijk mee. Wij hebben het volste begrip voor, omdat e.jmeer dan ooit financiële en veilig- slangen botsen met de al even- licht te nemen eis dat het milieu worden ontzien. jouden het kabinet meer tijd en willen gunnen om tot een rijpe ijjsmg te kunneil komen. Wanneer if andere bewindsman voor zich- tot de conclusie zal moeten ko- dat hij een kabinetsbesluit iet er ook uitziet niet met iolitieke verantwoordelijkheid in instemming kan brengen, dan ori hij natuurlijk het volste recht de luenties daarvan achteraf te n. het is in strijd met dc geschre- :n ongeschreven regels van ons echt, dergelijke consequenties in het openbaar in het geding igen. Een dergelijke manier van laakt de eenheid van ,de Kroon loyaliteit die bewindslieden je- elkaar verplicht zijn, tot een iting. Wanneer regel zal worden itssecretaris Van Huiten zich feft veroorloofd, zou dc minister- l^eter doen, voortaan maar in het W te gaan vergaderen, jngerijmde is dat wij dan de heer pulten niet in dit gezelschap aantreffen. Zijn portefeuille Qyyj zich namelijk uit tot een be- [aantal onderdelen van beleid, o.a. de binnenscheepvaart be- Aangezien de binnenvaart op iterschelde niet primair in het is, heeft de staatssecretaris te maken met het kabinetsbe- het al of niet afsluiten van :earm. En dat stempelt zijn ing voor de televisie ook nog itje als een quasi gewichtigheid. Amsterdamse gemeenteraad is )g gedebatteerd over de vraag i bepaalde metrolijn moet wor- Btooid of niet. Bij dc stemming is de zeven man sterke ractie de zaal uitgelopen om bdoendc aan de stemming te |cen. pding van de CDA-fractie is 'er (rijpelijk. Bij de verkiezing van »ouders is het CDA schandalig entefld en zonder ook maar één en houdbaar argument buiten gelijks bestuur van de stad •n. Al eerder hebben wij in wis (om daar geen goed voor over :r is dc vraag aan de orde of ek juist is dat het CDA de |1 heeft verlaten. In eerste lebben wij de neiging daar 'ja' ;gen, maar dan alleen maar lit het oogpunt van het puur spel. De op een zo wezenlijk de metro verdeelde coalitie CPN, PSP en PPR enig bindmiddel een onzake- Btfrationeel nestgevoel van 'link- ns onder elkaar' hoeft na- mm0IWt op het beslissende mo- ie )or de als verworpenen der jramafchandclde CDA-ers gered te Men kan zich gemakkelijk dc (ndenken: het CDA haalt de I uit het vuur, terwijl de ver- vdA daarna rustig zijn Janus zijn kiezers kan laten zien. Amsterdamse CDA daarop ooi brengen', heeft het groot serie bter meer. Het gaat hier om ften-democratische fractie en fractie, die het woord 'chris- y. tv-r(ar naam voert, zou men een gebaar mogen verwachten. enkonieval zou dat inhouden dat le vergaderzaal was gebleven. )r te stemmen had het CDA I in overeenstemming met ;en verkiezingsprogramma, ■"™^>rdt gekozen voor het afma rs 3e oostelijke metrolijn. is een vorm van Polarise" *)it woord komt in het politie- t>ek van het CDA niet "oor. ntralesetaris Van Huiten zal, zo geha<jjsteren het Tweede Kamerlid T^conPR) beloofd' Sinterklaas er gtuigen raadplegen of het mogelijk nd)or moeilijk bereikbare adres- de vaiiter en paard te doen bestel- :t gehft iia fabri tulgen l> behalve een geducht ruiter als bektroutineerd besteller, die zal a de ïtten uit een schat van erva- ngezien ke ordel »eïnterd graoie van de staatssecreta- ^mpensaet idee van de heer Jansen is Neder! ,jan auC(;il een jolige bena- Jgens^pf^- In de uithoeken van het ultsluitébij storm en ontij zelfs de •d is ^n van sommige adressen mheld breidbaar voor postauto's -he men°derPaden smalle, bultige zaak. outer Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Dat een zie kenhuis een laboratorium heeft, merk je nauwelijks. Zelfs als patiënt ervaar je alleen dat er iemand bloed komt afnemen. Dat verdwijnt achter verre deu ren, waar het op verzoek van de specialist wordt onderzocht. Die krijgt dan op een briefje het ge halte ijzer, of kalium, of melk- zuurdehydrogenase, dat hij wil de weten. Toch ls dat kllnlsch-chemische la boratorium, zoals het voluit heet, een plek om ln de gaten te houden. Het is namelijk duur. In 1972 was het goed voor een kleine acht pro cent van de verpleegprijs: meer dan 2000 miljoen gulden voor al die laboratoria samen. En het wordt steeds duurder, want de hoeveel heid werk in die laboratoria heeft de hardnekkige eigenschap, zich el ke vijf. jaar te verdubbelen. Dat weten we sinds gisteren, toen de Amsterdamse wiskundige ir. Theo de Vries aan de economische faculteit in Rotterdam promoveerde op een diepgravende studie over het onderwerp. Hét bleek moeilijk om voor die kosten ook maar tot een redelijke schatting te komen, bij gebrek aan overzichtelijke gege vens. Het klinisch-chemisch labora torium was niet alleen voor de patiënt een wat onbekend terrein. 45 miljoen Dat gebrek aan aandacht heeft zich gewroken. Het blijkt mogelijk, dat in een laboratorium een peperduur, volautomatisch apparaat voor bloed onderzoek staat (waar per dag voor een of twee uur wérk voor is) terwijl zo'n zelfde apparaat een paar kilometer verderop in een an der ziekenhuis ook te vinden is. Als de leiders van die laboratoria de koppen bij elkaar zouden steken en hun zaken verstandiger organiseer den, zou dat volgens een bereke ning van dr. De Vries (landelijk) 45 miljoen gulden per jaar kunnen uitsparen. En die schatting is aan de voorzichtige kant. Maar de huidige organisatievorm blijkt het bij elkaar steken van koppen nu juist actief te verhinde ren. In het modelcontract dat de verhouding tussen de klinisch-che- micus en het ziekenhuis regelt, staat met zoveel woorden dat het onderzoek in het algemeen in het eigen ziekenhuislaboratorium moet worden uitgevoerd, tenzij dat tech nisch of economisch kennelijk on mogelijk is. Er blijkt in de praktijk weinig onmogelijk te zijn. Duur is het wel. Dat modelcontract is een episode uit een vervolgverhaal van bestuur lijke macht en strijd om prestige en geld, dat De Vries tot ln details uit de archieven heeft opgediept. De wortels liggen in het begin van de jaren vijftig, toen bij de op komst van de ziekenhuislaboratoria de behoefte aan een aparte finan ciële regeling werd gevoeld. Tot die tijd waren de kosten opgenomen in de verpleegprijs. De laboratoria stonden toen in het algemeen on der leiding van een medisch speci alist. 'Voorlopig' In 1952 kwam er een voorlopige regeling (voor een half Jaar) tussen Dr. ir. Theo de Vries ziekenfondsen, ziekenhuizen en specialisten, het zogenaamde 'tarief VII'. Er werd een lijst opgesteld van de soorten bepalingen die bij de fondsen konden worden gede clareerd. De vergoeding voor het ziekenhuis berustte op de tijd die een analiste voor een bepaling no dig had, uitgedrukt in een aantal 'punten' a drie minuten. Dat was toen realistisch, omdat de laborato- rlumkosten voor negentig procent arbeidskosten waren. Het honorarium voor de specialist die het laboratorium leidde, was eveneens een bedrag per geprodu ceerd punt. Dat was toen begrijpe lijk. Het sloot aan op de nog steeds gebruikelijke betaling van Dr. De Vries komt in zijn proefschrift 'Het klinisch- chemisch laboratorium in economisch perspectief' tot conclusies die bij klinisch- chemici stevig zullen aanko men. Daarom is het verhel derend, te weten dat de klap pen in zekere zin van binnen uit het vak komen. Promotor, prof. dr. B. Leijnse, is hoogle raar in de klinische chemie aan de Erasmusuniversiteit. Overigens is de auteur kenne lijk ook niet bang, de hand in eigen boezem te steken. Stel ling VI bij zijn proefschrift luidt: 'Het is uit oogpunt van doelmatigheid ongewenst dat twee of meer ziekenfondsen ten behoeve van één regio naal gebied werkzaam zijn'. Theo de Vries is bestuurder van Ziekenzorg, één van de drie in Amsterdam werkende ziekenfondsen. medische specialisten per verrich ting. En het bracht tot uitdrukking dat het leiden van een grote labo ratorium meer verantwoordelijkheid betekent. Hoewel de voorlopige regeling van 1952 sedert 1953 niet meer is ver lengd, hoewel de produktie van de laboratoria ln punten sindsdien met een factor zestien is vermenig vuldigd, hoewel die 'punten' erg weinig meer betekenen sinds ana listes steeds meer door glimmende apparaten vervangen worden, geldt 'tarief VII' vandaag nog voor vijf laboratoriumartsen, die daarmee gemiddeld een bruto inkomen van tegen een miljoen gulden per jaar zouden moeten halen. De Vries geeft een 'gestileerd rekenvoor beeld' dat in een ziekenhuis van 390 bedden in 1973 uitkomt op een honorarium van 832.670.69. De meeste ziekenhuislaboratoria worden tegenwoordig niet meer ge leid door een arts, maar door een gespecialiseerd scheikundige, de klinisch-chemicus. Hoewel tarief VII nadrukkelijk alleen de honore ring van artsen regelt (de zieken fondsen zijn wettelijk niet ver plicht om apart met chemici te onderhandelen en hebben dat ook altijd geweigerd), onthult dr. De Vries dat een tiental klinlsch-che- mlci, ongetwijfeld op grond van historisch verworven rechten, toch volgens tarief VII gehonoreerd wor den en dus in dezelfde inkomens klasse vallen. De andere klinisch-chemici vallen merendeels onder het al eerder ter sprake gekomen modelcontract, dat hen ln 1972 gemiddeld 115.000 gul den opleverde. Dat contract werd in 1968 opgesteld in onderhande ling tussen hun organisatie en de ziekenhuizen. Het behelst, net als tarief VII, een honorarium per ge produceerd punt. Maar omdat men toen toch had ingezien, dat bij de gebruikelijke produktiestijging tot gekke dingen leidde, werd een pla fond ingebouwd. Het honorarium per punt wordt kleiner naarmate de produktie van het laboratorium groter is, en bereikt een vast maxi mum bij 600.000 punten. Het modelcontract is om twee re denen geen groot succes geworden. Ten eerste was toepassing niet ver plicht, en heel wat bestaande over eenkomsten tussen ziekenhuizen en hun klinisch-chemicus waren voor de laatste gunstiger. Eind 1972 was naar ruwe schatting twintig pro cent nog niet opengebroken. Intus sen was de produktiestijging ln het bekende tempo doorgegaan, waar door de bedrijvigheid in meer dan de helft van de laboratoria boven het plafond van 600.000 punten kwam. De gedachte van betaling naar verantwoordelijkheid valt daarmee in belangrijke mate weg. Wel treedt een ander merkwaardig effect op. Als de produktie tot bo ven een miljoen punten stijgt, overweegt men ln het algemeen het aantrekken van een tweede kli nisch-chemicus. De eerste hoeft daar weinig bezwaar tegen te heb ben, want als beiden worden geho noreerd naar de helft van de totale produktie, blijft hij toch ongeveer tegen het plafondbedrag aanzitten. Overigens zijn zowel het modelcon tract als tarief VII door ziekenhuis- en ziekenfondsorganisaties eenzij dig opgezegd, zonder dat vooralsnog duidelijk is wat ervoor in de plaats zou moeten komen. Er wordt veel verbitterd over gediscussieerd. Op dat punt levert De Vries ln zijn proefschrift een constructieve bij drage. Hij constateert met een on dertoon van lichte verwondering, dat men kennelijk het probleem van de kostenstijging in eerste In stantie wil aanpakken via de hono raria, die toch maar zo'n twintig procent van de totale laboratorium- kosten uitmaken. Efficiency De Vries wil de totale efficiency van de laboratoria verbeteren. Daartoe geeft hij eerst een manier aan, om die efficiency uit te reke nen. Die was er namelijk gewoon niet. ('De tot nu toe gehanteerde tariefsystemen vormen nauwelijks een effectief instrument om de kosten te beheersen of zelfs maar te beoordelen. ZIJ zijn in wezen slechts geschikt om de hoogte vast te stellen van het honorarium van de leider van een laboratorium'. En ook die geschiktheid is aan redelij ke twijfel onderhevig). En vervolgens wil dr. De Vries de klinisch-chemicus er belang bij ge ven, te zorgen dat het werkeffi- ciënt gebeurt. Door namelijk zijn salaris niet alleen te laten afhan gen van de omvang van het labora toriumwerk. maar ook van de effi ciency waarmee het wordt uitge voerd. Door hem een stukje van eventuele besparingen toe te ken nen, wordt hij geprikkeld om die besparingen, ten gunste van de pa tiënten, ook werkelijk te bereiken. De Vries helpt hem daarbij, door het verschaffen van een rekenme thode die de meest voordelige in vesteringsbeslissingen aangeeft. Hij is ervan overtuigd dat een dergelijk systeem zou leiden tot de vorming van een beperkt aantal regionale laboratoria, waar de meeste routi ne-onderzoekingen centraal, sterk geautomatiseerd en uiterst efficiënt zouden worden uitgevoerd. Dat le vert dan die berekende 45 miljoen besparing op. En dat wordt elk jaar meer. En dan heeft De Vries nog maar één onderdeel van het zie kenhuis doorgelicht. Van onze weerkundige medewerker 'Wij hadden de gansche zomer veel regen en nauwelijks een week ach tereen droogte. We dachten niet anders of het graan en de vruchten zouden op het veld verrot zijn ge worden, vooral toen het zelfs in de oogst en wanneer de tarwe gesne den lag, zo menigvuldige zware stortregens hadden, dat elk moest zeggen: wat zal het nog worden?' Aldus aantekeningen over het ex treem natte najaar van 1755, ter inzage gegeven door een abonnee in Oegstgeest. 'Wij hadden een zeldzame zachte winter met veel land onder ivater, zodat nauwelijks gezaaid konden worden. De sterfte onder het rund vee was ook zeer sterk in Zierikzee en het land van Goes, waardoor hele stallen uitstierven'In dat be ruchte jaar 1755. toen veel mensen het slechte weer in verband brach ten met de toorn Gods, viel er in Zwanenburg in dc meteorologische zomer 322 millimeter water, in herfst 404 mm., in het tweede half jaar dus 736 mm., bijna evenveel als normaal in een heel jaar. Vanaf juli kwam de regen steeds boven 100 mm., alleen oktober viel iets lager uit: 75 mm), maar no vember brak alle records met 210 mm. Pas in 1944 werd het door Hoofddorp bijna geëvenaard met 208 mm. regen. Elders in Nederland werd het toen overtroffen met Woudenberg op 237 mm., Amers foort 241 mm. en Westfriesesluis 244 mm. De schrik werd nog vergroot door de zware aardbeving op 1 novem ber. duur zes minuten, in Lissabon, weggetjes vast zouden kunnen raken. De PTT zou in dergelijke omstandig heden misschien een beroep kunnen doen op hulpkrachten die er, eventu eel tegen vergoeding, per paard op uit willen trekken om post te bezorgen. Waarom eigenlijk niet? die 60.000 mensenlevens eiste. In Frankrijk, Zwitserland, België, En geland en Nederland raakte het water in heftige beroering. In ha vens en rivieren kwamen gasbellen boven, werden balken omhoog ge drukt en sloegen schepen los. In enkele kerken zag men lichtkronen slingeren. Alleen in Amsterdam en Abcoude werd op de vaste grond iets van de Portugese aardbeving bespeurd. Over het huidige weer zal iedereen zeer tevreden zijn. Ook de boeren in Zeeland en Brabant kan men nu horen knorren. Het aardige is, dat het hogedruksysteem van Finisterre tot over midden-Europa nog wel even doorgaat met het in toom houden van Atlantische frontuitlo pers. Tijdens het weekend wordt wat onbestendiger weer verwacht van het noorden en noordwesten uit. Ten zuidwesten van Ierland is de west-zuidwestelijke circulatie in de hogere niveaus belangrijk toegeno men, plaatselijk zelfs meer dan 200 kilometer per uur (Waarneming kwart over vier donderdagmiddag door een toestel van Al Italia). In west-Rusland voeren oostelijke winden nu wat koude lucht aan. maar er komt ookstralingsvorst voor. In Moskou viel gistermorgen de eerste sneeuw van dit wintersei zoen. In Rome viel 42 mm. regen. HOOG WATER VOOR ZATERDAG 9 NO VEMBER: Vllsslngen: 9.28-22.06. Harlng- vltetsluizen: 11.00-23.38, Rotterdam: 11.56- 0.00. Bcbevenlngen: 10.33-23.10. IJmulden: 11.17-23.54. Den Helder: 1.53-15.08. Harlln- gen: 4.08-17.35, Delfzijl: 6.34-19.42. Amsterdam onbew. 9 0 De Bilt onbew. 7 0 Deelen mist 7 0 Eelde licht bew. 8 0 Eindhoven onbew. 8 0 Den Helder onbew. 8 0 Luchth. R'dam onbew. 8 0 Twente onbew. 7 0 Vlissingen onbew. 8 0 Zd. Limburg onbew. 8 0 Aberdeen zwaar bew. 8 0 Athene onweer 19 14 Barcelona geh. bew. 14 0 Berlijn geh. bew. 7 0 Bordeaux motregen 8 1 Brussel onbew. 9 0 Frankfort onbew. 7 0 Genève geh. bew. 5 0 Helsinki mist 3 0 Innsbrück geh. bew. 6 0 Kopenhagen mist 8 0 Lissabon licht bew. 20 0 Londen motregen 10 0.2 Luxemburg licht bew. 6 0 Madrid licht bew. 17 0 Malaga onbew. 18 0 Mallorca licht bew. 15 0 München onbew. 2 0 Nice half bew. 20 0 Oslo mist -2 0 Parijs licht bew. 8 0 Rome geh. bew. 12 8 Split geh. bew. 17 0.1 Stockholm zwaar bew. 2 2 Wenen zwaar bew. 4 0 Zürich geh. bew. 5 0 Casa Blanca onbew. 19 0 Las Palmas half bew. 17 1 kUP'KHUI U.0O onder redactie van loessmit Hoe comfortabel, snel en veilig onze treinen ook zijn, niet voor iedereen is het even gemakkelijk per trein te reizen. In de trein zitten is niet zo'n probleem, maar zie maar eens hoe je als oudere of invalide reiziger in je eentje trap op. trap af komt. van het ene perron naar het andere, trein in, trein uit. Nu bestaat er bij de spoorwegen een regeling, die het ook 'moei lijke' reizigers mogelijk maakt de trein te pakken. Mevrouw H. Meijer-Dekker uit Groningen heeft onlangs kennis met die service gemaakt. Zij is niet meer zo goed ter been en vroeg de spoorwegen of ze desondanks met de trein van Vught naar Groningen kon komen. Enthou siast schrijft ze hoe geweldig ze onderweg geholpen is. Overal waar ze moest overstappen, stond iemand klaar om haar naar het goede perron en in de volgende trein te loodsen. Om dat zij denkt dat niet alle be jaarden van deze hulpvaardig heid van de N.S. op de hoogte zijn, heeft zij haar verhaal ge daan. Als iemand alleen moet reizen en daar problemen mee heeft, kan hij of zij schrijven of bellen met de dienst exploitatie, afdeling 14, van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht (tel. 030- 353768), waar mensen zitten die speciaal belast zijn met het op vangen en begeleiden van reizi gers die niet zo makkelijk uit de voeten kunnen. Zij kunnen er bijvoorbeeld voor zorgen dat er iemand klaar staat om te helpen met overstappen of met het dra gen van de koffers. Rolstoelen zijn desgewenst beschikbaar en anders weet zo'n help(st)er al tijd wel een mogelijkheid om zonder trappen lopen het perron te bereiken. Dat staat allemaal in het spoorboekje, maar niet iedereen heeft er eentje. Niet iedereen blijkt zo in zijn sas met het openbaar vervoer. On langs klaagde een Arnhemse da me in Het Parool erover, dat ze Aan de zuidkant van de Ameri kaanse stad Chicago staat het McCormick-hotel, waar ze de overnachtlngsprijs berekenen op basis van het gewicht van de klant. Moeilijk te geloven, maar het Zwitserse weekblad Migros staat garant voor de echtheid van het plaatje en het bijbe horende verhaal. De prijs per kilo levend gewicht is veertien (dollar-cent, niet veel naar Amerikaanse begrip pen. Slanke en magere mensen betalen bij McCormick zo een stuk minder dan de gangbare prijs voor een behoorlijke hotel kamer en zwaargewichten zijn er aardig wat geld kwijt, maar er zijn uitzonderingen op de regel: een (echt-)paar dat samen 250 kilo weegt, mag voor half geld komen logeren en zwangere vrouwen mogen tien kilo aftrek ken, maar in dat laatste geval moet de zwangerschap wel dui delijk zichtbaar zijn. De kamer meisjes nemen het gewicht van de weegschaal over en geven de uitkomst door aan de boekhou ding van het hotel. Toen de hoteldirectie met de nieuwe 'kiloprijs' begon te ad verteren, -barstte de concurrentie in een sardonisch lachen uit, maar intussen is iedereen stil geworden van het succes dat McCormick met zijn idee boekt. in een Amsterdamse tram van alles beroofd was wat maar een beetje waardevol was, maar daar daar kon het vervoersbedrijf niets aan doen. Een heel ander geval is dat van een lezeres uit Amsterdam, die op een Enhabo- bus naar Landsmeer stapte. Tot aan de gemeentegrens ergens halverwege het dorp Landsmeer verzorgt die onderneming ge combineerd stads- en streekver voer en tot dat punt mag je dus gewoon op je Amsterdamse kaartje meerijden. De 'Amster damse' eindhalte op de heenweg staat een paar stappen over de grens van Landsmeer. Daartegen over vind je de halte van de bus die je terug naar Amsterdam brengt. Maar stap je daar op, zegt de boze lezeres, dan moet je ineens 1.15 betalen óf een heel stuk terug lopen in de richting van de stad. Hoe kan dat? Heel eenvoudig, zegt een meneer van de busonderneming. Dat komt doordat die halte op Landsmeers grondgebied ligt. Maar was het dan niet eerlijker geweest om die halte een metertje op te schuiven of er een duidelijk bord bij te zetten, zodat argeloze reizigers weten waar ze aan toe zijn? Ach, de mensen in Lands meer weten het welals er over geklaagd wordt zijn het altijd vreemden, zegt diezelfde meneer (logisch, want die moeten juist gewaarschuwd worden). Trou wens. zegt hij: de halteplaatsen worden vastgesteld in overleg met de rijksverkeersinspectie. En daar moeten we het dan maar mee doen. Het Engelse weekblad Punch heeft een hele pagina uitge trokken voor een bijzondere re censie: een lovende beschouwing van kroonprins Charles over een nieuw boek ('twice Brightly') van de Britse humorist Secombe. Charles is daarmee het eerste lid in de geschiedenis van de Engel se koninklijke familie die zich boekrecensent kan noemen. 'Ik ben hopeloos bevooroordeeld', schrijft Charles in zijn recensie. 'Ik ben altijd een vurig bewon deraar van deze bijzondere Welshman geweest'. De prins haalt in zijn artikel herinnerin gen op aan zijn eigen amateur- toneeljaren: 'Het theater ls nooit saai of zo. Ik kan het weten, want ik heb het zelf ln Cambridge ondervonden'. Van het studententoneel herinnert hij zich vooral 'de opwinding, de verschrikking om met knikkende knieën die eerste keer op de planken te moeten staan, het wanhopige verlangen om een succes te zijn'. Prins Charles kreeg voor zijn keurig getypte bijdrage het ge bruikelijke honorarium, een be drag dat volgens Punch tussen de 250 en 350 ligt, want hele maal niets of een veel te hoge beloning vonden ze bij Punch allebei even belachelijk. Secom be zelf. zeer gevleid door de koninklijke recensie, heeft zich al bereid verklaard prins Char les' eerste boek te bespreken als er ooit zo'n boek komt. Zes Jaar geleden stapte de toen zesjarige Carl Moore ln zijn woonplaats Birmingham plotse ling van achter een geparkeerde auto de rijweg op. Het jongetje werd gegrepen door een automo bilist die 48 kilometer per uur reed. Sindsdien is het kind ge deeltelijk blind, doof aan één oor en spreekt het moeilijk. De rechter wees hem een smarte- geld van tegen de honderddui zend gulden toe, omdat hij vond dat de automobilist te hard ge reden had. Kort geleden ging Carl met zijn ouders opnieuw naar de rechter om meer smartegeld te vragen. Tot hun verbijstering werd niet alleen hun verzoek afgewezen, maar vorderde de rechter ook het hele bedrag van een ton terug. De rechter-presldent en zijn mederechters hadden het geval nog eens bekeken en wa ren tot de conclusie gekomen dat de automobilist niet te hard had gereden en dat dus smarte geld niet op z'n plaats was. Het eerste vonnis ls vernietigd, maar Carls advocaat is onmiddellijk bij het Britse hogerhuls ln be roep gegaan in de hoop dat die deze tweede rechterlijke uit spraak ongedaan wil maken. 'Aan het werk, Simpkins, de lunchpauze is voorbij'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7