>olitie 'gewapend' egen afluisteren Zwemlessen zonder gehuil en gebulder De mannen worden niet zo oud meer Militaire hulp bij de oogst versterkt Werktijd verkorting De AGO had een uitgekiende WA.-polis voor hem en zijn hond. ryptofoon vervormt geluid van mobilofoons Vorming landelijk rechercheteam Wiegel: Den Uyl moet Van Hul ten op fout wijzen polderwijs aanpassen aan tempo van individuele kind Justitie sluit abortuskliniek in Amsterdam Resultaten veel beter Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen het zich uit schuddenvan zijn hond. Entegen overdreven enthousiasme van zijn hond Entegen hetnajagenvan siamezen door zijn hond Entegen het door rood lichtlopen van zijn hond. Entegen het op het biljart springen van zijn hond Entegen een slecht humeur van zijn hond. De AGO verzekert alles (ennogwatfeg>). Half jaar uitstel fluorideringszaak KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 nenlandse zaken benadrukten dat de uitbreiding van het politieappa raat de komende vier jaar groter wordt dan ooit tevoren sinds de oorlog. De gemeentepolitie krijgt de komende vier jaar 2400 man méér in de sterkte, terwijl de rijkspolitie per jaar totaal 950 man. 250 meer dan nu, gaat opleiden. 'De huidige vergrijzing van het politiepersoneel zal daardoor in een opvallende ver jonging worden omgezet', zei mi nister De Gaay Fortman. Ook met de totale reorganisatie van de politie willen de bewindslie den spoed maken. De bedoeling is rijkspolitie en gemeentepolitie te laten samensmelten in regionale politiekorpsen. Daarmee moet wor den gewacht tot ook de gewestvor ming begint, maar in afwachting daarvan zal de samenwerking tus sen rijks- en gemeentepolitie regio naal alvast worden uitgebreid. Over de cijfers betreffende de stij gende criminaliteit, die bij de justi tiebegroting nog uitgebreid bespro ken zullen worden, zei minister Van Agt gisteren al: Ik zeg niet dat het allemaal wel meevalt. Ik wil die cijfers niet bagatelliseren, maar ik wil de onrust daarover ook niet vergroten, want daarmee is geen redelijk doel gediend'. ril onze parlementsredactie ïHAAG De politie krijgt binnenkort nieuwe verbindingsmiddelen, 'kryptofoons', om het af teren van politiegesprekken door particulieren onmogelijk te maken. De kryptofoon vervormt geluid van de uitgezonden berichten zodanig dat het voor particulieren geen zin meer heeft af liiisteren. ister Van Agt zei dit gisteren het politiedebat in de Tweede Kper. Zoals bekend heeft minister v£ Agt de pers ernstige verwijten ei aakt omdat de mobilofoon-ge in kken tussen politie en gedeti- lit den bij de gijzeling werden af- isterd en soms publiek werden ld aakt. 'Dit verwijt treft niet de i pers, maar de mensen die zich ii<l|jrel aan schuldig hebben ge it, hebben het risico van de Vitte in Scheveningen ernstig 1 paard en de onderhandelingen a oeilijkt. De gedetineerden wil- ;ei nauwelijks gebruik maken van (Veldtelefoon, die speciaal was Eielegd om het afluisteren tegen ,ri gaan. De onderhandelingen )0iten dus wel via de mobilofoon entsvinden en omdat we wisten u deze werd afgeluisterd konden Vpiet alles zeggen', aldus minis- lielfan Agt. ar ninister was ook nogal kwaad [aa berichten in krakten dat de ns tineerden dreigden de gijze- [tt, te doden. 'Hoe moet zo'n be- d wel bij de familie aankomen'. hij zich af. De minister vond c ïxcuus dat de familie dit soort £u ilen ook wel van 'de kwebbel- is om de hoek' zou horen, niet ,n lende. Hij doelde daarmee a(j schijnlijk op een commentaar Trouw-Kwartet, maar noemde vJit keer man en paard niet. IVan Agt zal binnenkort een g^jtek met de pers over dit soort ren emen heben. Over de gang >tei zaken in Schevenüngen stuurt og een brief aan de Kamer, ie ervaringen van de twee re- eef gijzelingen zullen, aldus de jS ster, lessen worden getrokken j het optreden bij eventuele xqx re gijzelingen. Voor het op- [r n tegen dit soort terroristische zal op zeer korte termijn een ilijk rechercheteam worden ge- vjjd dat ook andere vormen van c arde. georganiseerde misdaad. wapen- en drughandel gaat jijden. Daarbij zal ook van oeii mters gebruik worden gemaakt. r ts wordt de uitrusting van de verbeterd en zullen er speci- ursussen worden gegeven voor ianhouden van gevaarlijke ver- ekniten. rdo vou ter Jan Blaaser in film achter dikke glazen In Amsterdam vinden op het ogen blik opnamen plaats voor de Japan se film 'Two in the rain'. De Neder landse acteur Jan Blaaser treedt hierin op als douaneambtenaar, uit gerust met een bril met dikke glazen. Gemiddelde levensverwachting laatste jaren praktisch niet verbeterd Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gemiddelde levensverwachting in Nederland is de laatste jaren praktisch niet verbeterd. Bij de man is er zelfs sprake van een teruggang. Wil men dit ziekte- en sterftepatroon weer in gunstige zin ombuigen, dan zal dit vooral moeten gebeu ren door beïnvloeding van het gedrag en de levenswijze. Dit zei staatssecretaris Hendriks gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid. Nationaal en in ternationaal is er sprake van een paradoxale ontwikkeling. In de eer ste helft van deze eeuw was er een positieve ontwikkeling in de ge zondheidstoestand van de bevolking met naar verhouding beperkte mid delen. De laatste twintig jaar is er ondanks uitgebreidere inspannin gen nog slechts een beperkte voor uitgang. De oorzaak hiervan ligt in inisters van justitie en bin- (ADVERTENT1E) leer dsT" de deel zers; METZLER- stiii. ieders oogmerk' azert DEN HAAG Minister-president Den Uyl zal staatssecretaris Van Huiten moeten vertellen, dat enige aanvulling van de staatsrechtelijke kennis van de staatssecretaris wel aan te bevelen is. De WD-fractie- voorzitter Wiegel heeft de premier verzocht dit te doen. In het televisieprogramma 'Den Haag Vandaag' zei staatssecretaris Van Huiten woensdagavond, dat hij door zijn partijbestuur op de plaats is gezet waar hij nu zit en dat hij, mocht het kabinet tot volledige af sluiting van de Oosterschelde be sluiten. daarop zijn partijbestuur ook zal raadplegen of hij zal dienen af te treden of niet. De heer Wiegel vraagt naar aanlei ding van deze uitspraak de minis ter-president of de heer Van Hui ten inderdaad door zijn partijbe stuur op de plaats van de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat is gedeponeerd. Een volgende vraag luidt of er nog meer bewindslieden door hun partijbestuur tot hun ambt zijn geroepen. Tot slot volgt dan het advies de staatssecretaris nog enige staatsrechtelijke kennis bij te laten brengen. mam, ik heb een leuke gemaakt van die oude de zHjjnen.' lag a /olgen lag r"™ een verhoogde sterfte in bepaalde leeftijdsgroepen. Zo sterven veel jeugdigen door verkeersongevallen en veel mannen boven de vijftig jaar door hartinfarcten en long kanker. Mede verantwoordelijk hiervoor zijn, aldus staatssecretaris Hen driks. levensgewoonten die de risi co's verhogen. Hij wees daarbij op het roken, de intensieve deelname aan het verkeer, het gebrek aan lichaamsbeweging, de overvoeding en het alcoholgebruik. Het is niet bekend welke rol andere milieufac toren (sociaal, psychisch of fysiek) hieraan bijdragen. Staatssecretaris Hendriks: 'De mens blijkt willens en wetens risico's te nemen als het gaat om verkeer, eet-, leef-, rook- en drinkgewoonten. Dit kabinet heeft reeds enige beschermende maatregelen ingevoerd, zoals de bromfietshelmen, de blaaspijpjes en de autoriemen'. Hij zei verder de nodige bijdragen te willen leveren op deze weg voort te gaan. De gedachte van het Tweede Ka merlid Lamberts (PvdA) om op korte termijn 25 wijkgezondheids centra te stichten, noemde staats secretaris Hendriks sympathiek. Hij ziet echter geen mogelijkheid dit te realiseren en ontraadde een motie van deze strekking. Er komt bin nenkort een begeleidingscommissie voor deze centra, waarin onder meer artsen, ziekenfondsen, kruis verenigingen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zitting hebben. Het voorstel van Dolf Coppes (PPR), om ruim een half miljoen gulden uit te trekken voor drie consultatiebureaus voor hartziekten, nam bij over. Een bedrag van vijf tigduizend gulden extra voor de Nederlandse Multiple Sclerose- Stichting, waar mevrouw Van Veenendaal (DS'70) om heeft ge vraagd. wilde hij niet direct be schikbaar stellen. Maar, zei hij, als de stichting daarom verzoekt, zal ik dat in welwillende overweging ne men'. Vervolg ran pag. 1 De Tweede Kamer knoopte gisteren weer andere suggesties aan het plan van de regering. Zo meende de grootste regeringsfractie, de PvdA, dat het kabinet ook zou moe ten denken aan een verdere verrui ming van de overheidsuitgaven, in het bijzonder voor openbare ver voersvoorzieningen en landschaps parken. Voorts aan uitbreiding van de loonkostensubsidie om bepaalde ondernemingen in stand te houden en een hogere bijdrage voor het AOW-fonds. Fractievoorzitter An- driessen (KVPj stemde al bij voor baat in met de verdere verlaging van de belasting. Hij legde er ook nadruk op dat de regering bepaal de groepen zelfstandigen te hulp moet komen, als het centraal ak koord, wat de loonkosten betreft, grote moeilijkheden voor die groe pen met zich mee zou brengen. De Tweede Kamer besloot gisteren, in verband met het sobere econo mische perspectief dat de regering schetste, de begroting van econo mische zaken niet volgende week te behandelen maar pas als de nieuwe cijfers bekend zijn. Minister Lub bers kan die cijfers pas over tien dagen verstrekken, als het Centraal Planbureau precies de effecten van de inzakkende wereldhandel en de hogere invoerprijzen op onze eco nomie berekend heeft. VVD-fractieleider Wiegel zorgde gisteren nog voor wat vuurwerk, toen hij eiste dat de regering ogen blikkelijk de Kamer van de gewij zigde inzichten op de hoogte zou moeten stellen. 'Het parlement is gepasseerd', meende hij. De Kamer nam echter genoegen met de ver klaring van minister Lubbers dat er nog geen precieze cijfers zijn. Wiegel verweet de regering ook dat zij de situatie altijd te optimistisch beoordeeld heeft. 'Wij wezen op de slechter wordende wereldhandel en op de toenemende werkloosheid maar. de regering wuifde onze be zwaren weg. Wiegels opvatting werd tot op zekere hoogte gedeeld door dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de AMRO-bank. Voor de NCRV-radio zei hij dat de symptomen dat het niet goed gaat al een hele tijd zichtbaar waren. De regering be oordeelde de situatie te optimis tisch. De heer Van den Brink wees erop dat de investeringen al jaren lang aan de te lage kant zijn, véél te laag volgens de voormalige mi nister om de problemen van de overgangswerkloosheid te boven te komen. Van een verslaggever DEN HAAG/GOES Begin volgende week zullen nog acht honderd militairen op basis van vrijwilligheid gaan helpen bij het binnenhalen van de oogst in de bedreigde landbouwgebieden. In totaal zullen er dan achttien honderd militairen ingezet zijn. De extra-inzet van militairen is een gevolg van een nieuw beroep van minister Van der Stee op zijn collega Vredeling. In kazernes en legerplaatsen van militairen, inge deeld bij het eerste legerkorps, is nu een oproep gedaan zich te mel den. Behalve deze achttienhonderd militairen zijn er nog enkele dui zenden militairen in de oogst werk zaam: zij profiteren van de uitbrei ding van het oogstverlof van 21 tot 36 dagen. Het coördinatiecentrum voor de hulpverlening in Goes toonde zich gisteren blij met de achthonderd extra, maar noemde de hulp toch maar een druppel op een gloeiende plaat. Er zouden zeker zesduizend mensen nodig zijn voor de komen de drie weken om de oogst te kunnen redden. Verder gaan er vol gende week ongeveer vijftienhon derd vrijwilligers. voornamelijk scholieren uit het hele land, in Zeeland aan het werk, terwijl de vijfhonderd, die er deze week al waren, ook volgende week blijven. Het aantal aanvragen van de gedu peerden is nu al opgelopen tot 1565 bedrijven. Na de oogsthulp van de afgelopen vier dagen is de stand van zaken als volgt: er zitten nog 570 hectare gladiolen in de grond. 2317 hectare uien, 8900 hectare aard appelen, 6900 hectare bieten, 750 hectare bruine bonen, 330 hectare knolselderij. 300 hectare mais en 150 hectare witlof. Nu er zoveel meer vrijwilligers in groepen naar Zeeland komen gaat het onder brengen van deze mensen wel pro blemen opleveren. Het hulpactie- centrum overweegt nu om via ad vertenties oproepen te plaatsen aan de bevolking om bedden beschik baar te stellen. Van een verslaggever AMSTERDAM In opdracht van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie heeft de zedenpolitie gister middag in de op 1 november weer geopende abortuskliniek aan de Sarphatistraat in Amsterdam de apparatuur in beslag genomen en de spreekkamer verzegeld. Op 1 juli sloten de twee doctoren van de kliniek deze zelf nadat de hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, hun had meegedeeld dat als zij dit niet vrijwillig zouden doen, hij zou ingrijpen. In mei werd in deze kliniek toen het Sarphatihuis geheten een 37-jari- ge Belgische vrouw geaborteerd, die aan een tijdens de behandeling op getreden bloeding is overleden. De raadsman van een der artsen deelde de officier eind oktober mee, dat de kliniek op 1 november door zijn cliënt zou worden heropend. Op 31 oktober heeft mr. Hartsuiker aan de advocaat meegedeeld dat als de kliniek weer openging er ernstig rekening moest worden gehouden met een optreden van zijn kant. Over zijn optreden gistermiddag heeft de officier contact gehad met het staatstoezicht op de volksge zondheid 'dat mijn standpunt deelt', aldus mr. Hartsuiker. 'Ik wens de verantwoording niet te dragen van een herhaling van een gebeurtenis zoals deze zich in mei in deze kliniek heeft voorgedaan', aldus de officier. ADVERTENTIE estigdenze onderwijsredactie embew, g verf tg le d. Dü Jeu J, tschoof, bben te het E-RIJEN Zwemles aan lagere schoolkinderen kan ook zonder huilpartijen ibulder. Als het zwemonderwijs meer wordt afgestemd op tempo en mogelijk- van het individuele kind, zullen bovendien de resultaten verbeteren. eer A. P. P. van Loo. ispecteur van de licha- ;e opvoeding, zegt dit ■ond van een experi- met nieuwe vormen iwemonderwijs in Gil- Het experiment de 'vrije-tempo-werk- begon twee jaar ge- v choolzwemonderwijs is Jog toe een beetje een eaan n hoofdstuk in de J? B euwing van het onder- aanle^In liet laSer onderwijs nn(^laatste jaren veel ver- .pnVprfld- Veel scholen hebben VVIJassikate onderwijs (de r hphrlas d°et dezelfde stof voor felfde tijd onder lei" i is er3" dezelfde onderwij- de Bferlaten- De zelf werk- deneid van kinderen is geworden, hun Alphruele verschillen in 1 en niveau worden er door len er is meer samen- eperin^e in kleine groepjes. iad vol het zwemonderwijs is ng aarfeetje buiten schot ge- even tP- Er is wel het nodige ij de an aan de ontwikkeling van het zwemonderwijs aan kleuters. Ook het zwemon derwijs voor oudere kinde ren veranderde wel. vooral waar het gegeven kon wor den in kleinere groepjes. Toch bleven er verschillen tussen de wat vrijere aan pak die de basisschool nu kenmerkt en de wat straffe re methoden van het zwem- onderricht. Uiterlijke om standigheden hebben de vernieuwing van het zwem onderwijs misschien ook wel bemoeilijkt. Als er in bepaalde gebieden te weinig zwembaden zijn en school klassen staan te dringen om zwemles te krijgen, dan is bet wel moeilijk om in klei ne groepjes veel aandacht te besteden aa.n individuele verschillen. Een extra pro bleem is dat de zwemles ge geven wordt door vakleer krachten die de leerlingen niet persoonlijk kennen. En die dus, over al het lawaai van een zwembad heen. op de kant staan te 'bulderen': 'Hee, jij daar, met je rode zwembroek, kop onder water'. In het weekblad van het ministerie van onderwijs ('Uitleg' van 6 februari Jl.) schreef de heer Van Loo, dat de 'zeer vele gevallen van onnodige ontmoediging, een vertekend zicht op eigen mogelijkheden en beperkt heden en emotionele frus traties (huilbuien, veel af wezigheid en verzet tegen de zwemles) een nieuwe peda gogische opzet noodzakelijk maakten. Blokken Daarom zijn er toen twee experimenten met de vrije tempo werkwijze begonnen. De totale leerstof is in vijf blokken verdeeld. Elk blok kan in zes wekelijkse lessen van een half uur worden afgewerkt. De laatste les van elk blok wordt besteed aan een soort diagnose: kan de leerling wat hij moet kunnen om naar een vol gend blok door te gaan. Als dat niet zo is krijgt hij de kans om dat stuk van de leerstof nog eens te doen. Bij het experiment in Gilze- Rijen waren per klas drie zweminstructeurs beschik baar. Door het tweede en derde en het vierde en vijf de blok samen te nemen konden ze met z'ndrieën onderwijs op drie verschil lende niveaus geven. Bo vendien was er dan nog hulp van de klasseonderwij zer, die overal waar dat no dig was extra aandacht kon geven aan individuele leer lingen. De gemiddelde cur sus duurde zo per klas zestig oefenweken (ongeveer an derhalf jaar). De vlugsten waren na dertig weken zo ver dat ze zichzelf konden redden, de minder vlotte zwemmers konden er twee maal zo lang over doen. Bij het lesgeven werd de helft van de tijd besteed aan groepsinstructie. Een kwart van de tijd was beschikbaar voor individuele hulp en het resterende kwart was voor gezamenlijk oefenen in groepjes, elkaar helpen on der leiding van de instruc teur. Hoe zijn de resultaten van de zwemles-experimenten in Gilze Rijen? In het weekblad 'Uitleg' van deze week meldt de heer Van Loo dat het percentage diploma-halers duidelijk beter was dan in het traditionele zwemonderwijs. We geven hier dc resultaten zonder commentaar. percentage leerlingen met zwemdiploma bij begin schoolzwemmen diploma's behaald tijdens cursus geen diploma vrije tempo werkwijze 53 16 ij iiï52 UtL Uitgekiend en uitgebreid. Want niet alleen is zijn hond, maar zijn al zijn huisdieren verzekerd, heeft de dekking ook betrekking op minderjarige kinderen,waaronder stief- en pleegkinderen en ook op de schade door kinderen, die daarvoor wegens hun jeugdige leeftijd niet aansprakelijk zijn. Bovendien is ook zijn aansprakelijkheid gedekt als eigenaar van het huis waarin hijzelf woont of zijn vakantiehuis. Elke assurantie-adviseur ago weet dat. traditionele methode 41 28 Van een verslaggever DEN HAAG De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de gemeente Amsterdam tegen de stopzetting van de drlnkwaterfluoridering op verzoek van Amsterdam een half jaar uitgesteld. In mei had de Raad bepaald dat de gemeente Amster dam vandaag een pleidooi zou kun nen houden. De behandeling is nu uitgesteld tot 16 mei volgend jaar. Zoals bekend ligt er een wetsont werp van minister Vorrlnk om de waterleidingwet zo te wijzigen dat fluoridering. waarvoor nu nog geen wettelijke basis bestaat, mogelijk wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5