Dirigent treedt op als violist i niw lllSlllsfl Vandaag Schweitzers filosofie BOEKEN* Bestsellers 8 Trouw K wartet Jubileum Hendrik Kraemerhaus Nieuwe boelé TROUW KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 KERK/ BINNENLAND T door prof. dr. H. Berkhof Insiders zullen deze vreemde titel direct doorzien. Hij is een toespeling op de beroemd geworden titel van het college waarmee Miskotte indertijd afscheid nam als dogmaticus te Leiden'De moderne dogmaticus als dirigent en dilet tant'. De dogmaticus is op geen enkel typisch vakgebied een specialist. Maar wel moet hij van vele vakge bieden als dilettant weet hebben, en wel zoveel weet, dat hij de van overal vergaarde kennis kan sa menbrengen tot een geheel waarin de .waarheid ten overstaan van God beleden wordt. In de moderne tijd is die eis door de snelle ontwikke ling van de specialismen nodiger èn onmogelijker dan vroeger. De dogmaticus is met zijn uitspra ken zeer kwetsbaar. Altijd kan hem met meer of minder recht verweten worden, dat hij achterloopt omdat hij blijkbaar niet op de hoogte is van de nieuwste Inzichten op het gebied van bv. dt bijbelweten schappen. de sociologie, de filosofie of de cybernetica. Het lijkt me. dat de dogmaticizich deze verwijten tegenwoordig meer aantrekken dan vroeger. Er zijn in de laatste jaren allerlei dogmatische publikaties verschenen die blijk geven van een echt in werken in en een verwerken van de resultaten van andere vak gebieden. Nog niet vertoond Maar wat de Nijmeegse dogmaticus Schillebeeckx ons nu voorlegt, is bij mijn weten in dit vak nog niet eerder vertoond. Hier spreekt een dogmaticus die zich niet alleen als dilettant een respectabele kennis heeft vergaderd op het gebied van het Nieuwe Testament. Hier is de dirigent zelf een van de spelers in zijn orkest geworden omdat hij ge loofde. geen bekwaam en eerlijk dirigent meer te kunnen zijn als hij niet ook wist en kon wat de eerste violist wist en kon. Waarom? Omdat hij besefte, dat het cnriste- lijk geloof staat en valt met zijn fundering in de geschiedenis: is er met Jezus van Nazareth wel iets principieel anders aan de hand ge weest dan met andere nobele per soonlijkheden? Daar kan je mooi over praten, maar voor een houd baar antwoord moet je bij de nieuw-testamentische vakweten schap 2ijn. Maar je moet het maar kunnen. Als er één het kan. is het Schille beeckx. In vele voorafgaande publi katies heeft hij al bewezen een radar-achtig invoelingsvermogen te hebben voor allerlei terreinen. Hij zou evengoed professor in de gods dienstwijsbegeerte kunnen zijn of in de hermeneutiek of in de ethiek of in de kerkgeschiedenis. Nu blijkt, dat hij ook nieuw-testamen- ticus had kunnen zijn. want hij toont zich een meester op alle ver fijnde instrumenten van de moder ne methodieken. Omdat ik zelf naast de dogmatiek als bij-vak ook bijbelse theologie geef, meen ik te kunnen weten wat ik zeg. Maar ik weet ook, dat ik zelf niet zou kun nen wat Schillebeeckx kan. Dit is heinde en ver een unieke prestatie. met talloze titels en onderverdelin gen. Voor vele lezers waarschijnlijk meer verwarrend dan verhelderend. Dat brengt me op de vraag: aan welke lezers is eigenlijk gedacht? Aan 'elke geïnteresseerde', zegt het woord vooraf. Maar ik vrees dat vele geïnteresseerden er niet door heen zullen komen, omdat het daarvoor te dik. te gedetailleerd en te vakmatig is. Ik hoop. dat ik me vergis. Wie zich door de methodische in leiding heeft heengewerkt. komt in wat voor die geïnteresseerden m.i. het mooiste stuk is: de brede en liefdevolle tekening van Jezus in zijn aardse omwandeling. Wars van alle kortademige mode-ideeën over Jezus, laat de schrijver terecht Je zus' 'Abba-ervaring' zien als het middelpunt en de bron van heel zijn leven. Men vindt hier prachti ge beschouwingen over de wonde ren. de gelijkenissen, de wet, de tafelgemeenschap enz. En nu ik toch bezig ben. noem ik nog andere elementen in dit boek die me zeer getroffen hebben: de nadruk op de continuïteit tussen de historie van Jezus en de verkondiging van Christus na de opstanding, het on apocalyptische van Johannes de Doper en van Jezus, de geringe rol van de davidische Messias-idee (de politicus en revolutionair), de zin van het 'ten derden dage' (opge staan). de verhouding van Jezus als vraag tot het dogma als antwoord, enz. Wijde cirkels Overstelpend De titel van zijn nieuwe boek is al een vondst: Jézus (u weet4wel, van tweeduizend jaar geleden), het verhaal (dat de afstand naar ons overbrugt) van een lévende (giste ren en heden dezelfde!). En die vlag dekt een overstelpend rijke lading. Die overvloed wordt be dwongen èn onderstreept door een heel strakke en tegelijk gedetail leerde en ingewikkelde compositie Schillebeeckx trekt wijde cirkels over een breed veld. Het duurt een paar honderd bladzijden, eer men doorheeft dat de schrijver een ei gen ordenende en dirigerende greep op de stof heeft. Of anders gezegd: hij blijkt telkens weer terug te keren naar wat hij als het perspec tivisch middelpunt beschouwt, van waaruit hij enerzijds het optreden van Jezus, anderzijds de verhouding van de eerste gemeente in het juis te perspectief meent te zien. Om het samen te vatten in een van zijn titels: Jezus, de eindtijdelijke bode van Godswege, bron van de oudste credo-richtingen en hoofd bron van het oudst-christelijk ge bruik van de titels Christus, de Heer. de Zoon (392). Bij het zien van deze concentratie blijft mijn bewondering: maar ze wordt van nu af door een toene mende verwondering begeleid: is Jezus inderdaad ten diepste 'de eindtijdelijke bode' of zoals hij meestal genoemd wordt 'de escha tologische profeet'? Ik zoek voor dit fundamentele inzicht tevergeefs naar bewijzen. Natuurlijk, de men sen hebben in Jezus een profeet gezien en hij was ook dat. Maar zijn wezen was veel meer. Schille beeckx wijst op de rol van Exodus 23: 20-23, maar dat wordt in het Nieuwe Testament nu juist niet op Jezus, maar op Johannes de Doper toegepast. De pogingen van Schille beeckx om de boodschap van het Johannes-evangelie en de titels Heer, Christus en Zoon te herleiden tot 'eschatologisch profeet' (388- 408) zijn m.i. gezocht en kunnen onmogelijk op tegen het feit dat de evangeliën deze naam alleen door het volk laten gebruiken en nooit Jezus zelf in de mond leggen. De schrijver sluit zich hier aan bij een groep van meest Duitse jongere on derzoekers die er op uit zijn om het Nieuwe Testament nu eens vanuit de joodse wijsheidstradities te doorlichten. Dat is te lang verwaar loosd en levert dus ook wel zekere resultaten op. Maar deze resultaten raken m.i. nergens de kern. voeren alleen tot verfijnende en verrijken de grenscorrecties. Bleek uit de verf Ik wijt het aan die invalshoek van de 'eschatologische profeet' dat het kruisoffer van Jezus zo bleek uit de verf komt: zijn sterven is voorna melijk de marteldood van de pro feet. Een de vele bladzijden die aan de 'paaservaring' gewijd zijn. zullen de zaak. naar ik vrees, voor velen niet verhelderen en zelfs tot on juiste interpretaties aanleiding ge ven. Ik beken eerlijk, dat ik pas door een persoonlijk gesprek met Schillebeeckx zelf de bedoeling ging vatten. Zonder dat gesprek zou ik gedacht hebben, dat hij de op standing zag als uitdrukking van een nieuwe blik op het nu voltooide leven van Jezus, waardoor de leer lingen gingen beseffen, dat er een nieuwe aanbieding van vergeving en genade was. De gekruisigde ging hun op nieuwe wijze 'verschijnen'. Dat zou dan een puur subjectief gebeuren kunnen zijn geweest. Deze indruk wordt daardoor ge wekt. dat Schillebeeckx achter alle voorstellingen om en door alle sub jectieve getuigenissen heen tot het objectieve gehalte van de paaserva ring wil doordringen. Hij maakt het zich daarbij uit eerlijkheid bijzon der moeilijk, door ook begrippen 'verschijning' en 'verrijzenis' aller eerst als interpretatiemiddel van de gemeente te zien. Daarachter steekt zijn bijzondere eerbied voor 'Q' (de naam voor de tweede bron van Mattheus en Lucas, naast Mar cus). die hij voor de vroegste laag houdt en waarin de eschatologische profeet centraal staat. Daarin ont breekt namelijk een opstandings- verhaal. Ja. maar daarin ontbreekt ook de hele lijdensgeschiedenis! Dat feit moet ons waarschuwen om niet van daaruit ons beeld van Jezus te ontwerpen. bevatte bijna al leen woorden van Jezus en was m.i. bedoeld als aanvulling bij de nog vroegere verkondiging van de ge kruisigde en opgestane. Omdat Schillebeeckx zich zo sterk op Q oriënteert, valt het hem bij zonder zwaar om het objectieve van Jezus' verhoging (niet: vast te hou den. maar:) te omschrijven. Hij spreekt van de bij God opgenome- ne, die als de wederkomende ge loofd wordt op grond van de wijze waarop hij nu in de gemeente werkt (p. 324). Wie.' zoals ik het zeer velen doe. het vroegste verho gingsgetuigenis in 1 Corinthe 15: 16 zoekt, zal vinden dat Schille beeckx alles onnodig nog moeilijker maakt dan het al is. Ik zeg dit met groot respect voor zijn intellectuele moed. Dirigentenlessenaar Aan het slot (80 blz. voor het ein de) keert Schillebeeckx naar de dirigentenlessenaar terug. Hij neemt nu dus weer de (dogmati sche) leiding. Het lijkt of het spel van de violist dan vaak nauwelijks meer hoorbaar is. Dat is begrijpe lijk. De dogmaticus heeft immers van méér weet dan van een escha- (ADVERTENT1E) IDE EXORCIST William Peter Blatty De duivelse bestseller! 115.90 OPMARS EN ONDERGANG William Craig De slachling bij Stalingrad. Het keerpunt van de 2de wereldoorlog. Tot 27 december. f2950 3 EENMAAL IS NIET GENOEG Jacqueline Susann Een dynamische roman waarin liefde centraal staat 12450 A DE EERSTE 4 DOODZONDE Lawrence Sanders 1000 CAL0RIEËNB0EK Bonnie Buurke :er eten en tóch vermat 118.90 VERSCHUYL'S O PUZZEL ENCYCLOPEDIE Dr. H. J. Verschuyl Met meer dan een hart miljoen puzzelwoorden en veel gevraagde rubrieken, geb. f 29.90 7 JULIANA REGINA1974 F. J. Lammers Geïllustreerd met ruim 120 foto's van he Koninklijk Huis. f7.50 R0SIE DARLING Rosie Swale Prof. dr. E. Schillebeeckx. die 12 november zestig jaar wordt. tologische profeet. Hij weet van bv. het 'waarlijk God' van het concilie van Chalcedon en van de leer der drieëenheid. Nu wil hij deze elemen ten aan de partituur toevoegen. Hij begint bij de schepping mens, in wie als het ware twee naturen al inéén liggen: zichzelf zijn en van God zijn. Van die Godsimmanentie is Jezus met zijn unieke Abba- ervaring de ver boven ons allen uitschietende top. Die moet berus ten op een unieke toewending van de Vader zelf tot Jezus: deze Jezus wordt geheel door het Woord ge dragen. In hem gaat God ons ver schijnen als interpersoonlijke rela tie tussen de Vader. Jezus en de Geest. (Hoe die relatie er binnen God uitziet, weten we, niet). Dit zijn moeilijke en ook moeizame bladzijden. De 'eschatologische pro feet' kan m.i. dit zware bouwsel niet dragen. En de in de nieuw testamentische teksten zo ongrijp bare Abba-ervaring ook niet. De violist kan de gebaren van de diri gent niet meer volgen. Tenminste: zo voel ik het aan. Maar ik zie verlangend uit naar een grondig gesprek rondom dit boek tussen nieuwtestamentici en dogmatici met Schillebeeckx in het midden. Dat verdient "dit boek. maar vooral: dat zou voor heel de theologie en de beleving van het christelijk ge loof van groot belang zijn. Schillebeeckx had .zijn boek aan vankelijk een andere titel willen meegeven: Heil-in-Jezus van Gods wege. Daarin vat hij alles samen (456). Dan bedoelt hij gelovig-weg te zeggen: midden in de menselijke lijdensgeschiedenis is God tegen woordig in de kernboodschap van Jezus de op menselijkheid be dachte Godsheerschappij' en in Je zus' zekerheid dat deze heerschappij het ondanks zijn éigen historische mislukking winnen zal. Mogelijk vragen velen verwonderd, waarom je om dat te betogen zes honderd en meer bladzijden nodig hebt. Maar als talloze mensen er 'geen heil meer in zien' (in de wereld niet. in de geschiedenis niet en in de toekomst niet), dan moet de theoloog met alle denkmiddelen die hem ten dienste staan, het zicht op de plaats des heils trach ten open te houden. Dat heeft Schillebeeckx gewild en gedaan. Prof. dr. H. Berkhof bespreekt 'Je zus. het verhaal van een levende', door prof. dr. E. Schillebeeckx; Uitg. II. Nelissen. Bloemendaal: 624 pag.. prijs 67.50. TOELICHTING OP DE VREEMDE WOORDEN: cybernetica, lett. •be sliskunde'. Hermeneutiek: de leer van liet uitleggen. Continuïteit: samenhang. On-apocalyptisch: er is geen gebruik gemaakt van visi oenen en voorstellingen zoals die bijv. in Daniel en Openbaring voor komen. Eschatologisch: betrokken op Gods grote toekomst. Interpre tatie: uitlegging. Gods inimunen- tic: Gods inwonen in de wereld. UIT VAN LEZERS - Voedsel In het onlangs verschenen rapport 'Brood doet leven' over de wereld- voedselproblematiek stellen de pro gressieve drie een heffing op vlees voor als één van de middelen om graan-(is voedsel) verspilling tegen te gaan. Tr.-Kw. is hiermee in haar commentaar van 2 november niet gelukkig. Als voornaamste be zwaar wordt genoemd: 'dat zon Korte, duidelijk geschreven, liefst aan een kant getypte, brieven bunnen «orden gestuurd naar: Seeretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. stel van het natuurlijke milieu, mo gelijk te maken. Verdrukte kerk jg OOk Ï1U Ï10g aCtUeel De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammfnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. heffing niet veel verandert aan het denken over de ongelijke verdeling tussen het rijke en arme deel van de wereld'. 'En dat is toch het doel van die heffing', meent Tr.-Kw. Mijns inziens heeft een vleesbelas ting ook een onmiddellijk doel: minder graan in het varken en meer in de arme mens. Het rapport schetst de voedselsituatie als zeer kritiek: Op korte termijn moet dan ook meer graan beschikbaar ko men. De oogsten zijn beperkt. Voor de hongerende mensenmassa's in (vooral) Azië kan een vleesbelas ting in de rijke landen de balans tussen leven en sterven in hun voordeel laten doorslaan. Boven dien kan een heffing op vlees een goede stimulans zijn voor de bezin ning op wat eigenlijk de gevolgen voor de derde wereld zijn van onze eetgewoontes. Heemstede drs. Ron Rote Oosterschelde (2) Vissen hebben geen inspraak, maar het is volledig tegen de doelstellin gen van Keerpunt 1972 als de Oos terschelde zou worden afgesloten. Opmerkelijk is ook dat de moge lijkheid van een 380 Megawatt ge tijenenergiecentrale zoals ver meld In het rapport van de PZEM van september 1967 in het Oos- terscheldebekken thans door dit kabinet over het hoofd wordt ge zien. De daarbij behorende getij - deuren zorgen voor het volledig open zijn van d e dam voor de biologische organismen. De kosten ervan zouden gedeeltelijk kunnen drukken op de prijs van de gewon nen energie en gedeeltelijk ten las te van de veiligheid worden ge bracht. Het staat zelfs te bezien of niet alle dijken van Deltawerken en Zuiderzeewerken ln principe doorgeprikt zouden moeten worden om energiewinning, maar ook her- Trekken wij als christenen wel on ze conclusies uit de toenemende druk op de kerken door het van buitenaf aan het volk van Tsje- choslowakije opgelegde communis tische regiem? Heeft het ook iets te maken met de homogene linkse ontwikkeling hier. waardoor de confessionelen worden teruggedrukt (o.a. Rijnmond) en wanneer inn de samenwerking dictatoraal en atheïstische ingestelde communis ten (Groningen) voorkeur genie ten? Zouden we deze tekenen der tijden niet beter moeten verstaan door als christenen homogener en ook doelbewuster te handelen? Moeten we deze vraag soms voor leggen aan dr. Trojan of ds. Jaro- mir Dus. welke laatste gedegradeerd werd tot stoker in een fabriek en elke dag per fiets 30 kilometer moet afleggen om op zijn werk te komen? Of kunnen we volstaan met Mattheus 25 er eens op na te lezen? St. Michielsgestel Jsc. van de Wal Vlees Als men progressief en socialist wil wezen, mijn waarde hoeders, dan moet het vlees op de bon. Dan kan iedereen evenveel krijgen en na tuurlijk voor een schappelijk prijs je. Maar als men nu eens over de gehele wereld het geestrijk vocht verbiedt dat uit granen en rijst verkregen wordt, misschien zou dat ook een beetje helpen. Andijk Jac. Bakker (ADVERTENTIE) interieur verzorqinq ZWART JANSTRAAT 63 3e PIJNACKERSTRAAT 8 TELEFOON 24 45.11 Morgen zal te Amsterdam in de grote aula van het koninklijk insti tuut voor de tropen een herden kingsbijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Albert Schweitzer, die ruim negen jaar geleden over leed. Hij werd geboren 14 januari 1975. Men kan zich afvragen of zo'n her denking nog zin heeft. In onze keiharde, zakelijke en verweten- schappelijke tijd is er voor een idealisme waardoor Schweitzers ar beid gedragen werd. nauwelijks of geen plaats. Vooral de laatste peri ode van zijn leven werd felle kri tiek geleverd op zijn arbeid te Lambarene. die zijn hospitaal tot beneden het niveau bracht van wat medische verantwoord wordt ge acht. Kritiek was er op zijn autori tair optreden, dat geen ruimte liet voor overleg met collega's en mede werkers. Ver verwijderd van de in gewikkelde West-Europese samenle vingspatronen voerde hij een be leid. dat spotte met de wetten van de actuele democratiseringsbeginse- len. Tijdens deze herdenkingssamen komst zal nader ingegaan worden op de vraag of de filosofie van Albert Schweitzer nog wel zin heeft op dit moment. Ongetwijfeld zijn vele Inzichten verouderd. Zijn theo logie was in zijn tijd baanbrèkend, maar heeft in onze tijd veel van haar actualiteit verloren. Zijn Je zusbeeld is eenzijdig: zijn stand punt van de consequente eschatolo gie betekent een verschraling van de rijkdom van het evangelie. Daad Maar wat van uitnemende beteke nis is. is de inzet van zijn gehele persoon voor verwerkelijking van het evangelie in de daad. Dit geldt ook voor zijn filosofie: Filosoferen was voor hem handelen. Als een wereld- en levensbeschouwing zich niet zou omzetten in een complex van concrete activiteiten, dan zou zij haar zin verliezen en verdorren tot een abstracte theorie. Een we tenschap die de praktische draag wijdte van haar toepassing niet ethisch zou doorlichten, zou buiten elke marge van menselijkheid val len en desastreuze gevolgen kunnen hebben. Fel heeft Schweitzer geop poneerd tegen proefexplosies van atoombommen. Hij schroomde niet in crisissituaties zich schriftelijk te richten tot president Kennedy (1962). De profilering van de waarde van de enkeling in een tijd van cul tuurverarming. institutionalisaties en collectiviteiten is in onze tijd meer dan ooit van belang. Hij kwam op voor de handhaving van de identiteit van de enkele persoon, die onder dreigde te gaan in de anonieme massa. In de verkilling van het menselijk leefklimaat stel de hij zich in dienst van de naaste op basis van zijn universele liefdes- ethiek: 'ik begrijp het heelal niet en er is ook geen enkele theorie die het mij volledig begrijpelijk kan maken, maar ik poneer de daad van de liefdedienst, want dat is de enige logische handeling die ik kan verrichten, omdat ze mij tot de gemeenschap voert met de God. die zich als liefde heeft geopenbaard'. Dr. Sico Mansholt, oud-voorzitter der Commissie Europese Gemeen schap. zal spreken over het boelen de thema 'Een kleine wereld met grote problemen' vanuit het per spectief van Schweitzer. Het is be grijpelijk. dat aan de muziek van Bach veel aandacht zal worden ge geven. Naast theoloog, filosoof, me dicus was Schweitzer een groot kenner van Bach. Tijdens zijn be zoeken aan Europa gaf hij vele orgelconcerten van Bach, waarvan de opbrengsten besteed werden voor zijn werk in dienst van de hulpbehoevenden in het donker A- frika. Prof. Bakker, een van de sprekers in deze bijeenkomst, die om half drie begint en voor leder toeganke lijk is. is hoogleraar filosofie in Groningen. Albert Schweitzer (ADVERTENTIE) Deze week in het Nieuw Israelietisch Weekblad N.Z. Voorburgw. 258, Amsterdam. Tel. (020) 23 55 84—23 77 63 Premier Den Uyl in volledig Davar-interview: Nederland kritiseert vriend Israel Premier Rabin in complete speech over Rabat: Israel wil praten met Hoessein Voorts over abortus in het jodendom en in Israel: rabbijn M. Just. dr. H. Musaph en dr. Aaron Zwergbaum. Vraag een proefabonnement. 1.600 mijl "op de duim" en 3.000 mijl onder zeil. Een avontuurlijk boek over het echtpaar Swale met hun twee kinderen f1850 9 HET SCHAAKSPEL Harry Golombek Een compleet overzicht van het schaakspel in al zijn facetten, f 22,50 -og\ ALBERT III ALBERT EN HENDRIK Alison Jezard Twee avontuurlijke kinderboeken over Albert de beer en Hendrik het paard. Geili. f650 p.d. Bij iedere boekhandel verkrijgbaar *Uitg.: Hollandia-Luitingh/ Skarabee-Omega Boek BERLIJN De Nederlandse oecu menische gemeente in Berlijn be staat 25 jaar. Het afgelopen wee keinde is dit jubileum gevierd met een feestelijke kerkdienst in de Bartholomeuskerk in Oost-Berlijn, waar dr. A. H. van den Heuvel heeft gepreekt. Op 30 oktober 1949 werd de eerste kerkdienst in het Nederlands ge houden in Berlijn, waarna op 21 maar 1954 de gemeente in deze stad werd geconstitueerd en ds. Bé Ruys als predikante werd bevestigd. In 1959 opende prof. dr. H. Krae- mer, de bekende zendingsman, in de Linionenstrasse in West-Berlijn het naar hem genoemdé centrum. De gemeente staat nog steeds on der leiding van ds. Bé Ruys. ge steund door enkele Nederlandse theologen, die werken onder de Ne derlandse kolonie in Berlijn. Het Hendrik Kraemerhaus vervult een functie als ontmoetingscen trum voor christenen uit Oost- en west-europa en voor de dialoog met het marxisme. Tijdens de feestelijkheden van het afgelopen weekeinde waren ver scheidene vooraanstaande kerkelij ke vertegenwoordigers aanwezig, onder wie de Berlijnse bisschop Kurt Scharf en prof. dr. Helmut Gollwitzer van de Vrije Universiteit in Berlijn. KETTINGBRIEF De meeste zg. kettingbrieven van onschuldige aard, spekul tegelijk op geldzucht en, dom en wie die twee eigenschappen enigt moet het dan maar wf Geen zaak om zich druk ove: maken. Eén van onze lezers j ons echter een voorbeeld dat spuigaten uit loopt. Hij sch zelf: 'Een perverser voorbeeld speculatie op menselijke emotie: zwakheden als angst en geldz: is er nauwelijks te bedenken' geloof dat hij gelijk heeft. B< de brief staat met hoofdlett DENK AAN EEN GEBED. "V TROUW OP DE HEER MET HEEL UW HART IN AL WA' DOET. WEES HEM ERjKENTEL EN HIJ ZAL U DE WEG WIJZ En dan volgt: 'Dit gebed is vooi 'geluk' toegezonden. Het goede luk zal u binnen vier dagen na ontvangen van deze brief to chen. DIT IS GEEN GRAP. U het via de post ontvangen'. De dracht luidt dan. dat men 20 ko en moet verzenden naar mer die een beetje geluk nodig heb De bovenste van de lijst mei namen moet geschrapt en moet z'n eigen naam er aan voegen. Birinen vier dagen be, het geluk dan. Maar dat is alles. Wie de keten verbreekt wi ongeluk. De brief moet nami binnen vier dagen verder gezon worden. Generaal Walsh (wiei ook wezen moge) deed het niel verloor zijn vrouw. Brian Barab ontving de ketting, geloofde erj in en gooide het wegNa dagen later was hij dood. fl lezer heeft gelijk: perverser kan niet. Een missionaris uit Zuid-Al rika moet ermee begonnen j Voordat kerkelijke overheden met zelfstandig denkende theola bezig houden en die storen in I werk of anderen die zich S04 opstellen hinderen, doen ze h deze 'missionaris' op te spa Maar misschien is het hele? niet waar. want wie zo met mei omgaat is ook niet van de ei leugen omgevallen. Maar meq wel gewaarschuwd. Aangenomen naar St. Maaru dijk: J. Blom kand. te Utrecht) bedankte voor Goudriaan-OttoP Gouderak, Groot Ammers, Hoef1 ken. Herkingen-Sommelsdijk, f schoten, Moerkapelle, Streefj Schelluinen-Wouterswoude Zwartebroek. Afscheid op 10 november vanL. versum: R. G. v. d. Voet wfe benoeming tot pred.-voorgj van de NPB te Bilthoven. Intrede te Capelle a.d. IJssefê Zonneveld uit Valkenburg (3* te Hollandscheveld: D. Bou^i uit Spijk en Losdorp: te Bosis J. Stlwagen uit Nieuwpoort: teï1 rega: kand. B. A. DubbeldaiK Utrecht. GEREF KERKEN jg Afscheid van Holten :R. A. B kamp wegens emeritaat. Intrede te Coevorden: J. Rikrc uit Kollum: te Lochem: W. L Kooij uit Haamstede. K GEREF KEILEN (VRIJG) [la Beroepen te Groningen N. |ev? arbeid op Irian Jaya)J. B. h 1 Vries te Appingedam en J. Haf j Bergentheim. v Praeparatoir geëxamineerd eriee! roepbaar gesteld: C. J. Haak. onsweg 18, Bergentheim. !m GEREF KERKEN (VRIJG BVg Intrede te Rotterdam-Overschfei v. d. Brink uit Zwolle. fis GEREF GEMEENTEN rs. Beroepen te BodegravenA. de] man te Scheveningente Utees Chr. v. d. Poel te Yerseke. CHR GEREF1 KERKEN Intrede op 13 nov. te Eenj, kand. R. Kok uit Bennekom. 'De buit is binnen' samenÉ^d door Maarten van Klaveren-L^ Stichting Ontwikkclingssamfirg 1 king Vakbeweging te UtrecHn blz. 6.-. Dit boekje gaat over de profajE keten van bauxietwinrrtng toj er miniumfabrikage en met nanx*° de macht van Shell-Billiton kan bauxietwinning en verVerkil J Suriname. Bauxiet-BIlliton-SF d me wordt behandeld als eenUp'e beeld. Via een werkmodel her. inzicht gegeven in de wijze voor Iedere andere comf881 grondstof-multinational-ontwfcen: kelingsland. een soortgelijk zoek zou kunnen worden veri^, Beyers Naudé 5. i naar ons land froui AMSTERDAM De directei het christelijk instituut Zuid ka, dr. C. F. Beyers Naudé, isj tot 19 november in ons laö bezoekt Nederland op een r<J door Europa en Amerika, de Reinhold Niebuhr-prijs rechten van de mens in ontf zal nemen. Dr. Naudé zal worden ontval de hervormde synode en sprt 13 november in Utrecht in di beurs voor de correspondent het hervormde werelddij over de nieuwe ontwikkeli Zuid-Afria. Zondag a.s. prei in de Witte Kerk in Naardj 19.00 uur. Sc{ Vet I: A

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2