Strijd van provincie tegen luchtvervuiling dreigt te mislukken e am Hendriks: ziekenhuizen en artsen niet in het algemeen beschuldigen Mevrouw, wilt u even vermenigvuldigen? Veel «tanhoudingen kledingdiefstallen Mario Rossi dirigeerde het Concertgebouworkest Directeur-generaal vindt verhuizing PTT geen ramp 89.- Mt. 38 t/m 46. 99.- Va19.- I Va6.- TROUW KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 BINNENLAND Tll/DRLi Rijk waakt bezwaar tegen 'gedeeltelijke' vergunningen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het hele beleid van de provincie Zuid-Holland om de luchtverontreiniging van het Rijnmondgebied tegen te gaan, dreigt te mislukken. De oorzaak daarvan is, dat de directeur-gene raal voor de milieu-hygiëne bezwaar heeft tegen de afgifte van vergunningen voor delen van be drijven. ADVERTENTIE Stel dat uw man 35 jaar is en f 1 327.50 per [aar opzij kan leggen, j Wat heeft hi| dan op z'n 65e bereikt Als hij spaart via het Verzekerd Groei-projekt 3 van E&L dit 1 50.000,- belastingvrij en gegarandeerd in handen, hetgeen kan oplopen tot f 115.500,— bij een konstant rendement van 9'' op de veilige Staats- en Gemeenteleningen. (En dat rendement is i haalbaar in deze f')ü van hoogrentende obligaties.) Maar er is meer. Niet elke maci wordt 65. Het is goed te weten dat E&L in dat geval, in dit voorbeeld, prompt f 50.000.— plus alle rentewinst aan u uitkeert, j Het Verzekerd Groei-projekt 3 is dan ook een unieke vorm van risicoverzekeren èn sparen. Tot welke verrassende zekerheden dat in üw omstandigheden kan leiden weet elke goede verzekeringadviseur. Hij zet het kort en duidelijk uiteen. En zijn advies is vrijblijvend. Reken maar. want De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks neemt afstand van eei algemene beschuldiging dat artsen en ziekenhuizen frauduleuzi handelingen met declaraties, het verstrekken van medicijnen ei de opnameduur van patiënten zouden verrichten. Wanneer de directeur-generaal zijn zin krijgt, heeft dit gevolg, dat verleende vergunningen ongeldig worden en dat alle bedrijven zon der vergunning komen te zitten. Volgens de wet moeten de raffina derijen en grote bedrijven zonder vergunning gesloten worden. Maar dat is gewoon niet te doen. De provincie ziet niet hoe de rijks overheid denkt te bereiken dat omstreeks 1980 het Rijnmondge bied, wat de milieubelasting betreft, gesaneerd zal zijn. In het provin ciehuis van Zuid-Holland gelooft men. dat de formele bezwaren van het departement van milieuhygiëne politieke gevolgen zullen hebben. Het voorgenomen beleid tegen de luchtverontreiniging zal immers niet waar gemaakt kunnen worden. De kwestie wordt vandaag uitge vochten voor de Raad van State, als de beroepschriften tegen de be treffende besluiten van gedeputeer de staten van Zuid-Holland worden behandeld. Het gaat om vergunnin gen op grond van de hinderwet en de wet op de luchtverontreiniging, die al of niet terecht in delen zijn verleend aan Gulf Oil. Desastreus De inhoud van de vergunningen is niet in het geding. Het strijdpunt is. of het juridisch wel juist is een bedrijf in secties te verdelen en voor die secties afzonderlijk ver gunningen te verlenen. De gemeen ten Rotterdam. Vlaardingen en Ro zenburg hebben steeds op deze ma nier de vergunningen verleend, om een beter overzicht te behouden. De juristen van de minister vinden dit in strijd met de hinderwet, omdat hierin wordt gesproken over 'in richting'. en dit begrip zou op het hele bedrijf slaan. De provincie is wel gevoelig voor dit argument. Maar zij pleit er voor deze onvolkomenheid bij wijze van overgang op de koop toe te nemen, omdat anders de gevolgen voor de sanering van het Rijnmondgebied desastreus zullen zijn. Als het systeem van vergunningen in gedeelten niet wordt erkend, worden alle tot nu toe verleende vergunningen ongeldig. De provin cie moet dan geheel opnieuw be ginnen. De komende jaren kan er dan niets van de 'verdediging van het milieu' terechtkomen. Het be geleiden van een bedrijf als Gulf Oil-raffinaderij bij het opstellen van een aanvraag om een vergun ning vergt van de overheid onge veer vijf manjaren. Voor nieuwe vergunningen van Shell Nederland en Shell Xeder- land-Chemie is het provinciale ap paraat voor 1975 uitgebreid met drie man. Het opstellen van de aanvraag duurt dan toch nog an derhalf jaar. De begeleiding en het opstellen van de concept-voor schriften vergen in dit geval acht manjaren. De provincie kan niet aanvaarden dat door de juridische bezwaren Rossi houdt niet van omvangrijke orkesten: duidelijkheid is voor hem eenstrikte noodzaak, en daarin slaagde hij ook nu weer volkomen. De beide werken van de vijftig jaar geleden gestorven Perruccio Busoni vormden in dit programma een 'ander verhaal'. Rossi moet met dit soort muziek wel een speciale affi niteit hebben al weet ik niet op wiens wensen de Nocturne Symphonique' op. 43. van vlak vóór. en de Tanzwalzer op 53 van vlak na de eerste wereldoorlog, uit welke onbekende oude doos gehaald zijn. Het is een meestal griezelig soort klanken-riigspel gegrond op eigen en vreemde compositorische theo- rlën, en zal rond de twintiger ja ren wel origineel geklonken heb ben. (Beide stukken beleefden hier mee wel hun eerste Amsterdamse uitvoering!). Voor mij riepen ze allebei de sfeer van de schilder Odiolon Redon op. en daar dweep ten we toen wèl mee. Nu was het een bedachtzame verveling, zonder muzikale spanning omdat eenheid en samenhang van dit talrijke 'in strumentarium' toch geen 'orkest' konden vormen. Daarna viel het Schumann-concert als een verademing op de zaal: alleen al door de logica van de compositie, de saamgebalde eenheid die zijn volle uitdrukking vond in het fraai en boeiend voorgedragen Studenten Orkest weer op tournee DEN HAAG Het Nederlands Stu denten Orkest bereidt zich voor op zijn 23-ste tournee door ons land. In totaal zullen negen concerten worden gegeven onder leiding van Maarten Smit: het eerste op 13 januari in Bergen (NH). het laatste op 24 januari in het Concertgebouw in Amsterdam. De baten van de tournee, waarop ook Groningen. Utrecht. Middel burg. Rotterdam. Haarlem. Arnhem en Den Haag worden aangedaan, zijn bestemd voor het Bureau Stu denten Sanatorium en het Univer sitair Bijstands-fonds voor Studen ten uit den vreemde. De belangstel ling voor het orkest is dit jaar groter dan vorig Jaar. Bestuur en dirigent hopen een ensemble te kunnen samenstellen van ongeveer 85 musicerende studenten, wat 25 man .meer is dan het aantal orkest leden dat de 22-ste tournee ver zorgde. Het ministerie van CRM gaf deze keer de opdracht voor een werk voor het Studenten Orkest aan de componist Ton de Kruijff en de regisseur en llbrettoschrijver Jean- Paul Franssens. De opbrengst van de tournee wordt besteed aan jonge gehandicapte studenten, die zonder deze finan ciële steun hun studie niet kunnen voltooien, en aan ontheemde stu denten. die door de bijdragen van het fonds in vrijheid in ons land hun studie kunnen afmaken. alle bedrijven ineens geen vergun ning meer hebben. Het sanerings- bedrijf dreigt te mislukken. Het zwavelgehalte van de brandstof kan niet verlaagd worden, als de bedrij ven hun installaties niet kunnen veranderen. Het zal dan ook niet mogelijk zijn dat er benzine wordt geleverd met een langer loodgelial- te. De juridische bezwaren hebben tot gevolg, zal vandaag voor de Raad van State worden betoogd, dat de luchtverontreiniging in Rijnmond, het uit een oogpunt van milieu zwaarst getroffen gebied in Neder land. nog jaren blijft bestaan, ter wijl dit niet nodig is. Bovendien door de bestaande formele gebre ken in de vergunningen wordt nie mand benadeeld. E&L®1" Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-4692 62' Van onze correspondente BREDA Tot 1 november zijn in Brabant. Zeeland, Gelderland en Limburg 352 mensen aangehouden wegens kledingdiefstal. waarvan de helft helers. Tot oktober was al voor een waarde van ruim tien miljoen gulden aan kleding gesto len. tegen een bedrag van acht miljoen in het hele vorige jaar. Het jaar daarvoor werd voor 3.5 miljoen gulden aan kleding weggehaald. Majoor K. de Maat van de rijkspo litie, district Breda, maakte giste ren deze gegevens bekend. Hij is de leider van een speciaal recherche team dat zich met deze diefstallen bezighoudt. Volgens hem zijn ze het werk van zes tot zeven benden, die snel en professioneel te werk gaan. In een reactie op de beschuldigin gen die het Tweede-Kamerlid Beekmans (D'66) heeft geuit, zei de staatssecretaris wel te geloven dat er hier en daar dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, maar dat er ook vele werkers in de medische sector zijn op wie dit geenszins van toepassing is. Hij wil daarom de medische stand in zijn geheel niet met deze beschuldiging belasten. Overigens was staatssecretaris Hen driks het met Beekman eens dat de afspraken tussen ziekenfondsen en specialisten niet altijd even door zichtig zijn. Hij wees daarbij op de zaak van de Eindhovense röntgeno logen: 'Deze zaak rolt nu al ander half jaar en vergt zeker nog wel een jaar onderzoek. Dat duidt erop dat de betrokken overeenkomst niet juist kan zijn. Een overeen komst moet controleerbaar zijn, maar is dat blijkbaar niet altijd'. Hij vond het echter onbegrijpelijk dat de adviserende artsen van de ziekenfondsen, met wie Beekmans contact heeft gehad, niet op een andere wijze en in een eerder sta dium hun kennis van onoirbare praktijken naar buiten hadden ge bracht. Met de opvatting van het kamerli Beekmans dat de brief van de zie kenfondsen aan de specialisten al een generaal pardon moet wordei opgevat, was staatssecretaris Hen driks het niet eens. De brief, zo z< hij, had de bedoeling erop te wijzei dat het de ziekenfondsen ernst i met de controle op datgene da wordt gedeclareerd en dat de art sen zich niet meer op onwetent heid zouden kunnen beroepen. De staatssecretaris zei gisteren wc de mening van Beekmans te kun nen delen, dat het aantal van ne| gentig aan de ziekenfondsen vei bonden adviserende artsen te g« ring is. Deze artsen beoordelen d uitbetaling van ruim vijf miljar gulden aan artsen, apothekers, zie kenhuizen en dergelijke. E rziji echter, aldus de staatssecretaris, d laatste maanden maatregelen gene men. De ziekenfondsen zijn dooi drongen van de ernst van de situa tie en hun controleapparaat zi worden uitgebreid, onder meer m< economen, psychologen en wijkvei pleegkundigen. door Piet Visser AMSTERDAM Op de abonnementsconcerten van het Concert gebouworkest van deze week dirigeerde wederom en met dezelfde rustig slag Mario Rossi. Uiterst muzikaal, soms wat langzaam naar veler opvatting; maar met een beheersing van de materie die zich door niets van de wijs laat brengen. En dan kwam Rossini's Bar bier-ouverture er toch nog levendig uit. spel van meester-cellist Tibor de Machula. maar ook in de begelei ding die van Rossi toch een geïn spireerde opbouw meekreeg. Na de pauze werd v^el vergoed voor het Busoni-experiment door de uitvoe ring van Schubert's Vierde Symo- nie. zo gezegd de 'tragische'. Peter Struycken in Utrecht UTRECHT Vanaf 23 november tot 6 januari wordt in het Centraal Museum te Utrecht een tentoon stelling gehouden over het werk van Peter Struycken. De expositie is samengesteld en voorbereid door een werkgroep van het Kunsthisto risch Instituut van de Rijksuniver siteit in Utrecht. De bedoeling is de ideeën achter het werk van Struyc ken naar voren te brengen. In te genstelling tot eerdere tentoonstel lingen van Struycken wordt hier slechts een -derde van zijn werk als kunstenaar getoond. Verder wordt de aandacht besteed aan di- dactisch-pedagogische kwaliteiten, het gebruik van computers in de kunst en de monumentale vormge ving. Struycken. een vertegenwoordiger van de geometrisch-abstracte richting, is docent aan de Academie te Arnhem. In Utrecht gaf hij gast- college's over onderzoek naar de integratie van beeldende kunst, techniek en wetenschap. GRONINGEN De directeur -ge neraal van de PTT. drs. Ph. Leen man vindt het voor zichzelf niet erg om naar Groningen te verhui zen. Hij zei dit gistermiddag op een bijeenkomst van het departement Groningen van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en handel. De directeur-generaal nam zijn perso neel in bescherming door erop te wijzen, dat de protest-acties niet zo zeer gericht waren tegen verhuizing naar Groningen of Leeuwarden, maar wel tegen de procedure, de aanpak van de spreiding. Volgens de heer Leenman moest ook de enquete. waarbij 94 procent van de betreffende PTT-ers zich tegen ver klaarde. in deze zin uitgelegd wor den. Hij herhaalde dat uit efficiën- tie-overwegingen het onverstandig was de hele centrale directie PTT over te plaatsen. Wel zouden 1500 arbeidsplaatsen van Den Haag naar het noorden overgebracht kunnen worden. 'De PTT is altijd sprei- dingsgezind geweest', aldus de heer Leenman. 'En zal dat blijven'. Hij meende dat de huidige regering het zich niet kan veroorloven, gezien haar signatuur, de inspraak en de zeggenschap van het personeel te negeren bij de definitieve beslis sing. MODEPRIJZEN Jacquard japon in groen, Deux-pièces. Zwart/grijs lila en brique. Mt. 40 t/m 50. gestreept en effen zwarte rok. Dessin-blouse van acryl/ jersey- In rood, groen of blauw. Mt. 36 t/m 44. 15.- Pantalon in diverse kleuren. Gabardine, mt. 38 t/m 46, of Helanca, mt. 42 t/m 50. 19.- Corduroy mantel, nieuwe Flannel mantel met lengte, slipceintuur, wijde rok. kopmouwtjes en klokrok In o.a. zwart, groen, cognac en In allerlei kleuren, bruin. Mt 34 t/m Mt 36 t/m 44. Op de meisjesafdcling: Tinneroy patchwork schortje Mt. 92 (19.-) t/m 167 (25.-)- Colpull. Mt. 92 (6.-) t/m 164(9.-). Op de meisjesafdeling: Midi-jas van brede rib Div. kleuren. Mt. 152 (105.-). -fl/AC Mt. 158 t/m 167 (109.-). V.a. 1UCV

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16