)irecteur gemeentewerken an corruptie beschuldigd weergaloze volautomaat CHRYSLER 2 UTRES FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Gonzalez Byass tadsjournaal' is teel te drammerig 'Dirty Mary' wild en spannend, maar wel erg oppervlakkig oorwaardelijke gevangenisstraf en boete geëist Aannemer beloofde geld als hij mocht gaan bouwen Kamer in motie: De Gaay Fortman moet voortmaken 'Sweet Movie' omstreden film Gelderse winkels zonder muizevallen Met zoveel luxe voor z'n prijs! Rij-examens duurder Helft bevolking komt maar net rond met inkomen DUW/KWARTET VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 L13 in een verslaggever OTTERDAM Vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 7500 gulden eiste officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. D. Copper, gisteren tegen de 39-jarige J. I 't H., directeur van gemeentewerken in Rhoon. Op 't H. werd ervan beschuldigd een belofte te jbben aanvaard van de aannemingsmaatschappij 'Arnhem-Zuid' in Velp in ruil waarvoor hij zou vorderen dat aan dit bedrijf de bouw gegund zou worden van een aantal woningen in Rhoon. llgens een employé van de aan- mingsmaatschappij had de 'be te' de verdachte tienduizend gul- n kunnen opleveren. De (nu ge dorste) topambtenaar ontkent hij ooit iets gedaan had dat ijdig was met zijn ambtseed; hij nooit op de aanbieding van de latschappij zijn ingegaan. rief april gleed er bij de verdachte brief in de bus van zijn woon- s. Hierin schreef S. ondermeer; iians reeds zijn wij overeengeko- een bedrag van 500 voor ;e woning, bestemd voor particu- verkoop, 100 voor elke wo- ïgwetwoning, 200 voor elke |emiewoning, een half procent de bouwkosten van een mnastieklokaal en één procent de kosten van alle overige be- ?_uwing. Betaling zal geschieden 26.s(dat het bouwplan is gerealiseerd'. ir de rechtbank zei S. dat hij Op 25 Jh. met deze brief voor een vol- - ngen feit had willen stellen. Ei nden tevoren geen bedragen ireengekomen zijn. 'De heer Op H. was niet boos, toen hij mij ir de brief belde. Hij leek alleen it confuus door het feit dat ik het 28,i i en ander zwart op wit had |zet. Ik kan me niet herinneren of me gevraagd heeft die brief te isjtscheuren', aldus S. de zitting bleek hoe 'Arnhem- rllid' in de persoon van directeur "5. (40), bereid 'was geweest om lucratieve opdracht te 'kopen'. 1971 hoorde S. dat er in Rhoon iinnen waren om ongeveer 150 ningen te bouwen. 'Arnhem- io.i id' verschafte zich toen een in- -pductie voor B. en W. van Rhoon jr tegen een sterk gereduceerde js een kleuterschool in die ge- ente te bouwen. 'Alleen voor lokaaltjes zouden we toch niet 2^lemaal uit het oosten van het 66.i id zijn gekomen', zei S. nu. De -jeede stap van 'Arnhem-Zuid' was benaderen van de heer Op 't H. volgens S. veel invloed had op gemeentebestuur, ïe.ii) 6 april voerde S. een gesprek Op 't H. Hij liet hem een ..Ier zien van door 'Arnhem-Zuid' bouwde woningen in Veenendaal informeerde of Rhoon voor zo'n iwplan interesse had. Op 't H. 'iseerde S. de folder te verfraai- om meer indruk te maken op de burgemeester. Vervolgens vroeg S. of Op 't H. zich zou willen inzetten voor 'Arnhem-Zuid'. 'Over concrete bedragen hebben we het toen niet gehad, maar wel over een vergoe ding'. aldus S. De verdachte ver klaarde dat hem in ruil voor be paalde adviezen een onkostenver goeding was aangeboden. 'Wat voor onkosten', vroeg de president. 'Ik weet het niet. Ik had inderdaad geen onkosten', antwoordde Op 't H. Volgens beklaagde was het anders gegaan. Hij zou S. direct hebben opgebeld met de mededeling dat hij niet akkoord ging met de brief. 'Ik heb hem gezegd het afschrift te verbranden, net als ik met het ori gineel had gedaan'. Op 't H. zei het te betreuren dat hij de zwaarte van de brief had onderschat. Hij gaf toe dat hij de burgemeester of de poli tie op de hoogte had moeten stel len. 'Helaas heb ik dat niet gedaan. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat minister De Gaay Portman (binnenlandse zaken) op korte ter mijn het lang verwachte wetsont werp voor de instelling van gewes ten, bij de Kamer indient. In dat wetsontwerp moeten zo duidelijk mogelijk de minimum-taken staan, die de nieuwe gewesten moeten vervullen. Tevens vindt de Kamer dat de minister haast moet maken met zijn aangekondigde nota over bestuurlijke organisaties. Een grote meerderheid in de Ka mer, de regeringsfracties en de VVD, nam over een en ander een motie van de socialist Stoffelen aan. Bij de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken had de Kamer zich nogal geïrriteerd ge toond over het lange uitblijven van de gewestwet. at het een goed idee is om een Amsterdams Stadsjournaal te ma- T^jsn, waarin feiten, die bij het gewone journaal onder de tafel val- - ii, worden belicht en uitgediept, behoeft dunkt mij geen betoog. ^iar na het zien van het derde de tien minuten wordt zeker vier idsjournaal 'Samen op de goede minuten in beslag genomen door - g' (een pleidooi tegen de auto en een speelscène tussen een trambe- 7^or het openbaar vervoer) vraag stuurder (Wim van der Gijn) en me eens te meer af, of het een automobilist (Gerard Thoolen) - Ilektief dat voor de journaals waarin met drammerige klem wordt -rantwoordelijk is wel op de goede betoogd dat het allemaal de schuld g is. Er wordt namelijk in die is van het kapitaal. Dat kan best to! rte filmpjes veel te veel overhoop waar wezen (hoewel de afto's gok o. haald en verwrongen. Een zinnig in de staten van het Oostblok '•^jtoog vóór een autovrije binnen- groeien in tal en last), maar het ad en tegen de verkeers-chaos, dat wordt in die kleuterschool-dialoog mij uit het hart gegrepen, maar niet waar gemaakt. Het is voorna- n wel wat praktischer dan het nu melijk gevuld met gaten. Mensen beurt. Ik heb in dat hele filmpje van het kollektief, hou nu toch ivoorbeeld nergens horen zeggen, eens op met verder reiken dan e goed die vrije trambaan van jullie arm lang is. W. W. B. a l werkt, terwijl ik toch dage- ks ervaar wat een uitstekend orbeeld die vormt. Maar nee: van (Amsterdam-The Movies voorprogramma (ADVERTENTIE) Sherry voor, tijdens of na het diner. Sherry is een ideale dinerdrank. Als aperitief. „After dinner". Of als geraffineerde „tic" in de soep. Gonzalez Byass heeft sherries die bij die momenten passen. Tio Pepe als aperitief. Alfonso, Oloroso als die „tic". Manzanilla Fina bij visgerechten. Nectar Cream daarna. In de indrukwekkende „soleras" rijpen nog zeven andere fijne sherry-typen, voor evenzoveel momenten en stemmingen. Gonzalez Byass: sherries met een traditie Gonzalez Byass: muy bien andré kerstens ft tilburg Ik dacht dat ik de zaak zelf wel kon afhandelen'. De toenmalige adjunct-directeur van de aannemingsmaatschappij getuigde dat Op 't H. bij hem geïnformeerd had of de nieuwe di rectie de 'overeenkomst' zou nako men. 'Hij bedoelde daarmee of hij door ons betaald zou worden, aldus de getuige. Volgens hem was het op het kantoor van 'Arn hem-Zuid' een publiek geheim ge weest, dat de bouwopdracht in Rhoon 'gekocht' zou worden. Ieder een op kantoor zou over 'de ton van Rhoon' gesproken hebben, welk bedrag bestemd geweest zou zijn voor een driemanschap: Op 't H. en nog twee mensen, die de getuige niet met name wilde noemen. 'Bewezen' De officier van justitie vond de schuld van de verdachte bewezen. Hij zei te verwachten dat Op 't H. ontslagen zou worden door de ge meente Rhoon. 'En omdat ik aan neem dat hij het erg moeilijk zal krijgen om een nieuwe baan te vinden, wil ik volstaan met het vorderen van een voorwaardelijke straf en een geldboete'. Mr. Van der Hout, de raadsman van Op 't H. zei dat zijn cliënt zich niet beijverd had voor het bouw plan van 'Arnhem-Zuid'. De direc teur gemeentewerken zou er zelfs tot het einde toe voor gevochten hebben om zijn eigen plan (voor 155 woningwetwoningen) erdoor te krijgen, hetgeen hem overigens niet gelukt was. Uitspraak 21 november. RUURLO In Gelderland zijn in verscheidene winkels de muizeval len uitverkocht. Dit is een gevolg van de muizenplaag, die op veel plaatsen 'uitgebroken' is. Het feit. dat véél muizen in de huizen op zoek gaan naar warmte en voedsel, wordt geweten aan het slechte weer. Gewoonlijk verlaten de spitsmuizen de velden pas in december, als het te koud gaat worden. Vermoedelijk worden ze nu ook verdreven door het water dat veel stukken land doorweekt heeft. De enige film, waarover op de Ci- nemanifestatie te Utrecht fel werd gediscussieerd, was 'Sweet Movie' van de Joegoslaaf Dusan Makave- jev. Makavejev, die zich in zijn vorige film 'WR De mysteries van het organisme' een speels aan hanger betoonde van de theorieën van Wilhelm Reich over de bevrij ding door de seksualiteit, laat zich in 'Sweet Movie', de eerste film die hij in het Westen maakte, kennen als een man die in het ongerede is geraakt. Wij hebben kortgeleden uitvoerig over deze film geschreven, nu hij in het bioscoopprogramma is opgenomen kunnen we niet anders dan kort samenvatten wat we toen hebben Chrysler cc DIN pk prija 160 1639 80 f12.295 180 1812 100 f 13.295 2 Litres, incl. 1981 110 f 14.795 volautomaat inclusief BTW af importeur Vooral het 1975 model van de Chrysler 2 Litres is grandioos. Door technische perfectie Is de motor nóg geruislozer geworden. De soepel reagerende volauto matische "Torqueflite" versnellingsbak wordt door specialisten beschouwd als een klasse aparLOpvallend is ook het robuuste uiterlijk met vinyl dak, 't royale luxueuze interieur, 't vele comfort, de geweldige kofferruimte, de veiiigheidsconstructie. Kortom: een weergaloze wagen in zijn prijsklasse. Weet u wat ook nog opvalt? Onze service. Al bij uw proefrit! biedt het maximum in zijn prijsklasse! AUTO BIERMAN B.V. Stationsweg 11-17 - Oegstgeesterweg - LEIDEN Tel. 071 - 40447 AUTO-SERVICE VERHART Valkenburgseweg 2 - KATWIJK Tel. 01718 -12458 - W288 Automobielbedrijf BERVO B.V. Gerard Doustraat 16 - ALPHEN A/D RIJN Tel. 01720-73215 Autobedrijf BOS HAZERSWOUDE B.V. Dorpsstraat 13 - HAZERSWOUDE Tel. 01728 - 9234 Willem Kloosstraat 3 HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Tel. 01714 - 2704 In 'Sweet Movie', gedeeltelijk gesi tueerd op een ex provo-boot in Amsterdam, laat Makarejev zijn bitterheid over verloren illusies uit monden in orgieën, waarbij uit werpselen, braaksel, urine en bloed een psycho-therapeutische waarde wordt toegemeten. Een paar mooie vondsten en ideeën worden teniet gedaan door een overmaat aan loze effecten. Propaganda-materiaal van de nazi's (de halfvergane lijken uit het massa-graf van Katyn, zoals ze worden getoond op Duitse jour naalopnamen) is niet zonder bij bedoeling door ontregelde rommel gemengd. Amsterdam-Kriterion, Leidseplein Theater, 18 jr. W.W.-B. RIJSWIJK Per 1 januari gaan de tarieven van de rij-examens en de praktische herexamens omhoog. Dit heeft het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen in Rijswijk meegedeeld. De kosten van de examens worden als volgt: volledig examen categorie BE 43,75, praktisch herexamen ca tegorie BE 40,50. Volledig examen categorie A CE/DE 40,50 en prak tisch herexamen categorie a, CE/- DE 37,50. Bromfietser verdronken HAARLEMMERMEER De politie heeft gisternacht uit de ringvaart langs de Leirauiderdijk in het buurtschap Weteringbrug het stof felijk overschot opgedregd van de 58-jarige C. Baas. Volgens de poli tie is de man vermoedelijk woens dagavond tussen zes en half zeven met zijn bromfiets verongelukt. Crazy Larry pikt het geld van een supermarkt, terwijl Deke thuis bij de directeur vrouw en dochter bedreigt. Dan gaan ze er van door met een opgevoerde auto. En met Dirty Mary, die het voor de opwinding wil meemaken, en die zij niet kwijt raken, hoe ze het ook proberen. Sheriff Franklin zet alles op alles om het stel te vangen. Met politie wagens, een helikopter, mobilo foons en een verbeten jachtlust. Larry en Deke hebben een apparaat om de politie af te luisteren. Bo vendien is Larry een aan lager wal geraakte coureur en een wilde waaghals. Met onwaarschijnlijk veel geluk. Hij scheurt door boch ten, springt over kuilen, greppels en een halfopen brug, ramt palen, schuttingen en politie-auto's. En de politie rost gaandeweg haar hele DEN HAAG Bijna de helft van het Nederlandse volk komt maar net rond met het inkomen. Zes procent van de mensen komt zelfs ronduit tekort. Dit mag geconclu deerd worden uit een opinie-onder- zoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). Ongeveer 45 procent van de onder vraagden zegt maar net met het inkomen toe te kunnen, 39 procent komt gemakkelijk uit. acht procent zegt over te houden en zes procent komt tekort. wagenpark in de prak. Dat is, de hele film door, dus weer het beken de stuntwerk. Sensationeel gedaan en onder regie van John Hough opwindend opgenomen. Maar dat is allemaal mechanisch en in wezen telkens hetzelfde. Voor het menselijke is daar, om te beginnen. Vic Morrow als een ruige politieman, met een grimmige hu mor, die onverschillig doordramt. Dan Peter Fonda als Larry, meer avonturier dan misdadiger, die koelbloedig alles durft en lachend geniet van de gevaren. Adam Roar- ke als Deke is een bedachtzamer, vriendelijker en ook banger type. Susan George is een mal, losgesla gen blondje, een zwerfkatje, dat met haar grillen en streken best tegen die twee op kan. Ze liep achter Larry aan, maar voelt later meer voor Deke. De verhouding van die drie, tijdens de ritten en het oponthoud bij pech, is wel aardig, maar ook nogal oppervlakkig, weer gegeven en ontwikkeld. Ze ontko men vrolijk en opgewonden aan hun jagers. Maar aangezien gesto len geld niet mag gedijen in films slaat het noodlot nog moraliserend en dodelijk toe. Ber Huising (Amsterdam-City 1, 18 jr. JrolP^^a^JÏKf^ali fyiyt j.r,* A 4, •++*r..u-'r w*W >£1» ?.-■ ~t Peter Fonda, Susan George en Adam Roarke in 'Dirty Mary, Crazy Larry' t

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13