«J1 KABINET GRIJPT IN jware nederlaag voor lepublikeinen in VS Maatregelen op komst om economie bij te spijkeren Urk vreest enorme strop door beperken visvangst !n deze krant Garage DIJKSMAN b.v. Haché-pil: houdt pijpje brandschoon Daling van werkgelegenheid en Dr. B. de^GaayFortman: investeringen halt toeroepen 'Politiek van Zuid-Afrika fatsoenlijk' iveederde meerderheid in Huis voor Democraten ogezegd Opklaringen Eiï B0EKEE Intocht Sint zonder Mies Eigen ambulance wordt door artsen geweigerd ☆☆Vieux 81. André Gezond Benedictijner bracht wapens gevangenis in Nieuwe Leidlse Courant DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 185 (RISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omfrevln? RiJnsburjc Oegstgeesterwtgr 17-23. Tel. 01718-72148 en 13294. instraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Tegen de werking van het alcohol- blaaspijpje', zei minister Van Agt onlangs, 'is geen kruid gewassen'. ,'Dat wil ik wel eens zien', dacht de Haagse humorist Harry Touw (alias Fred Haché) hij nam een apotheker in de arm en deze produceerde voor hem een capsule uit plantaardige ('volstrekt on schadelijke') stoffen, die na gebruik van vier of vijf bor reltjes of wijntjes het blaas pijpje brandschoon laat en bovendien de alcoholconsu ment vrijwaart van een arg- waanwekkende dranklucht. Deze 'Fred-Haché-capsule' is gistermiddag door de initia tiefnemer en zijn vier medewerkers van de inder haast opgerichte 'handelson derneming Harry Touw' geïntroduceerd. Enkele jour nalisten dronken vier alco holhoudende dranken, blie zen op het pijpje en consta teerden, dat ze al over de 0,5-grens heen waren. De capsule werd ingenomen en twintig minuten later gaf de blaastest 0,0 als resultaat. Deze capsule', aldus Harry 'ouw, is alleen gemaakt om legene die vier of vijf 'glaasjes' op heeft, zonder ingst in zijn auto te laten ■tappen. Iemand, die meer leeft gedronken raad ik aan liet te gaan rijden, omdat lij, ook al heeft hij de cap sule ingenomen, toch door mand kan vallen door gedrag. Bovendien zal iet blaaspijpje dan welis waar weinig of geen groene aanslag vertonen, maar een eventuele bloedproef zal toch keihard de werkelijk heid weergeven'. Over en kele weken zullen de 'Fred Haché-capsules' in tal van (horecabedrijven te krijgen zijn voor 1,25. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl beraamt een 'grootscheepse aanval' op de crisis-achtige ver schijnselen die onze economie op dit moment be dreigen. Van een verslaggever SCHIPHOL Dr. B. de Gaay Fort man, PPR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, meent dat de rege ring van Zuid-Afrika een 'fatsoen lijke politiek' voert door zich niet te mengen in de politieke ontwik kelingen in Angola en Mozambique. De heer De Gaay Fortman zei gis teren op Schiphol, dat hij de in druk heeft dat 'Zuid-Afrika oog be gint te krijgen voor de situatie, waarin het zich bevindt. Niet meer een eiland, maar Afrika-Zuid'. De heer De Gaay Fortman kwam terug van een reis van veertien dagen naar Portugal, Angola en Mozambique. In Portugal, waar hij één dag verbleef, kreeg hij de in druk dat de Portugese regering gro te haast maakt met de dekolonisa tie van Angola, waar men met veel grotere moeiüjkheden kampt dan in Mozambique. Hij achtte het niet uitgesloten dat die moeilijkheden tot een burgeroorlog zouden leiden; in dat kader zei hij grote waarde ring voor de Portugezen te hebben, die nu opnieuw bereid zijn voor een totaal andere ontwikkeling in Angola levens in ie waagschaal te stellen. Een delegatie uit het kabinet, bestaande uit de ministers Duisen- berg, Boersma en Lubbers heeft dit gistermiddag in de Stichting van de Arbeid (het overlegorgaan van werkgevers en werknemers) meegedeeld. Binnen veertien dagen al zal de regering een pakket maatregelen bij de Tweede Kamer indienen om de economie krachtig bij te spijkeren. De maatregelen zijn erop gericht: De inzakkende werkgelegenheid een halt toe te roepen. In oktober liep de werkloosheid met tiendui zend op tot 148.000. Dit aantal zal de komende maanden de 160.000 ruimschoots overtreffen. De teruglopende investeringen aan te wakkeren. De nog voortdurende onderbe steding van ondermeer de particu liere consumptie nieuwe injecties te geven (wellicht in de vorm van een verdere belastingverlaging en een verlichting van de sociale pre miedruk). Kwetsbare bedrijfssectoren (middenstand en dergelijke) zoveel mogelijk te ondersteunen. Het kabinet heeft gistermiddag werkgevers en werknemers opge roepen gezamenlijk mei de regering 'de gevaarlijk geachte crisisstem ming te bezweren', zoals minister Boersma het uitdrukte. De partijen reageerden positief op dit verzoek. Zij waren bereid het overleg over het centraal akkoord voorlopig op te schorten en dat te hervattten op basis van het nieuwe economische 1SHINGTON (Reuter, UPI, DPA) De Ameri kaanse Democratische Partij heeft bij de verkie- Igen van dinsdag haar grootste overwinning si nds 1936 behaald. - (n moet in ons land niet zo Immen. Mr. P. H. M. van Boven, voor zitter Ned. Christelijk Werk geversverbond. )pklaringen met plaatselijk vat regen of motregen, maar loofdzakelijk in het zuidoos- en van het land hier en daar lok zon. Meest matige wind lit zuid tot zuidwest. Maxi- num-temperaturen circa 8 Taden Celsius. ÏORGEN EN OVERMORGEN: ustig en overwegend droog. Geinig verandering in tempe- atuur. Morgen zon op: 07.47 onder: 17.00 maan op: 00.43 onder: 14.14 litairen helpen bietenoogst Drie maanden na het hoogtepunt van het Watergate-schandaal met het aftreden van Richard Nixon verkreeg zij volgens de gisteravond nog niet helemaal volledige uitsla gen en computervoorspellingen een meerderheid van twee derden in het Huis van Afgevaardigden, vijf extra zetels in de Senaat en ten minste zeven gouverneursposten meer dan zij al bezat. President Gerald Ford heeft meege deeld dat hij de Republikeinse ver liezen niet als een 'referendum over zichzelf' beschouwd en dat de uit slag dan ook niet van invloed zal zijn op zijn besluit mee te doen aan de presidentsverkiezingen van 1976. Fords woordvoerder Ron Nessen verklaarde dat de Republikeinen 'het er niet mee oneens zijn dat het een referendum over Watergate was'. De president deed dinsdag nacht al een beroep op het nieuwe Congres, de partijpolitiek te ver geten en tezamen met hem te ijveren voor een herstel van de economie en een voortzetting van de ontspanningspolitiek. De Democratische leiders verklaar den in hun eerste commentaren de verkiezingsuitslag te beschouwen als 'niet alleen een overwinning, maar als een mar^aat van het Amerikaanse volk' voor hun partij om doeltreffende programma's op te stellen voor het herstel van de economie en de bestrijding van de inflatie. De Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Carl Albert zag in de nederlaag van de Republikeinen tevens een afwijzing van het economische beleid dat president Ford tot dusver heeft ge- Voor het eerst in een eeuw hebben de burgers van de Amerikaanse hoofdstad Washington hun eigen burgemeester en gemeenteraad ge kozen. De stad met haar ongeveer 900.000 inwoners, waarvan 75 pro cent zwart is, werd sinds 1871 in feite bestuurd door het Amerikaan se Congres. Zij werd dan ook door verschillende actiegroepen die hier verandering in wilden brengen 'A- merika's laatste kolonie' genoemd. Zoals al werd verwacht werd de 59- jarige Walter Washington, neger en democraat, tot burgemeester geko zen. De democraten kregen ook de meerderheid in het tien leden tellende gemeentebstuur. voerd. De liberale Republikeinse se nator Charles Percy noemde de verkiezingen een 'negatief referen dum'. Toen gisteravond de uitslagen be kend waren van 429 van de 435 ze tels in het Huis van Afgevaardigden bleek dat al 284 zetels in handen waren van de Democraten en 145 voor de Republikeinen. Bij de Senaat stonden 34 van de 100 zetels op het spel. Daarvan waren er gisteren 24 naar de Democraten gegaan terwijl de Republikeinen slechts acht hadden kunnen be machtigen. Van twee zetels was de uitslag toen nog niet bekend. Bij de gouverneursverkiezingen stonden 35 van de 50 posten op heb spel. Van de 31 uitslagen die giste ren bekend waren gingen er 27 naar de Democraten en 4 naar de Repu blikeinen. Zie ook buitenlandpagina. perspectief dat het Centraal Plan bureau dezer dagen zal schetsen en op basis van de maatregelen die de regering zal nemen. Het somberder beeld van onze eco nomie baseert de regering onder meer op de ongunstige ontwikke ling van de wereldhandel. Minister Boersma wees erop dat er in tal van landen van een terugslag (re cessie) sprake is en dat de gevolgen daarvan nu tot uitdrukking komen in de wereldhandel. De veronder stelling van het Centraal Planbu reau dat de wereldhandel met vijf procent zal toenemen gaat daarom niet meer op. Minister Boersma verwacht een halvering van dit percentage. Negatief Tegelijkertijd worden in ons land een paar negatieve economische verschijnselen zichtbaar. De onder besteding (minder particuliere con sumptie en dergelijke) blijft voort duren, ondanks de verwachting dat deze situatie in de tweede helft van dit jaar zou veranderen. De inves teringen (ook een onderdeel van de onderbesteding) trekken niet aan, maar lopen juist terug. Intussen neemt de werkloosheid snel toe. Minisfcr Boersma rekende voor dat de werkloosheid in oktober met maar liefst tienduizend opliep tot 148.000. Wanneer dit cijfer wordt gecorrigeerd op seizoensin vloeden, bedraagt de werkloosheid al 161.000. Minister Boersma ver wacht dat in de komende maanden het absolute aantal werklozen nog boven de 160.000 zal uitkomen. Het kabinet verwacht ook dat de in voerprijzen verder zullen stijgen (invoer van inflatie). Overigens meende minister dat dit allemaal nog geen reden behoeft te zijn om bij de pakken te gaan neer zitten. 'De positie van Nederland is altijd nog gunstiger dan van de ons omringende landen'. We moeten grootscheeps in de tegenaanval gaan. Liefst moeten we gezamenlijk een gevaarlijk geachte crisis-stem ming bezweren', aldus drs. Boersma. De kansen op een centraal akkoord lijken met dit alles te zijn geste gen. Het is namelijk waarschijnlijk dat de regering met haar maatrege len de ondernemers milder zal stemmen. Minister Boersma stelde duidelijk in het vooruitzicht dat het kabinet alles zal doen om de inves teringen aan te wakkeren. Dit be tekent waarschijnlijk dat de inves teringsaftrek wordt verhoogd en wellicht de venootschapsbelasting enigszins wordt /erlaagd Het is bovendien waarschijnlijk dat de regering de belastingen verder zal verlagen en wellicht ook de sociale premiedruk zal verlichten. De looneis van de vakbeweging kan dan worden afgezwakt omdat langs een andere weg een stukje koop krachtverbetering veilig wordt ge steld. Hoewel minister Boersma in dit stadium niet op de inhoud van de maatregelen kon ingaan zei hij wel dat ze er mede op gericht zijn het maken van centrale afspraken te vergemakkelijken. (ADVERTENTIE) OPEN HAARDEN SCHOUWEN RIJsM-ijksewrff 282 - Deo Haaf. THeronn 642141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. hebben meteen al biet! HILVERSUM Als Sint-Nico- laas volgende week zaterdag, gadegeslagen door vele duizenden tv-kijkers, voet aan wal zet in Enkhuizen, zal hij daar niét be groet worden door Mies Bouw man. Mies. die vele jaren als 'gastvrouw' van de Sint is opge treden, heeft te kennen gegeven er nu geen zin in te hebben. Op de wal zal de Sint nu begroet worden door Edwin Rutten. Van een verslaggever ARNHEM De bevolking van het Gelderse dorp Andelst is ongerust omdat twee plaatselijke artsen weigeren bij verkeersongevallen de plaatselijke ambulance van het Rode Kruis te hulp te roepen. In plaats daarvan doen ze een beroep op de ambulance van de twaalf kilometer verder gelegen gemeente Eist. De artsen zeggen de voorkeur te geven aan de beroepsambulancedienst uit Eist boven de vrijwilligersdienst ter plaatse. De burgemeester, vol gens wie door de weigering als verkeersslachtoffers lange tijd gewond langs de weg lagen, heeft aangekondigd stappen te zullen ondernemen. Deze foto werd genomen tijdens het gisteren gev oerde overleg tussen een regeringsdelegatie en de Stichting van de Arbeid. Van links naar rechts: de heren W. Spits (voorzitter NKV), W. Kok (voor zitter NVV), minister Boersma, VNO-voorzitter mr. C. van Veen en CNV-voorzitter J. Lanser. 'Kiezen tussen twee kwaden' Van een onzer verslaggevers URK Een belangrijk gedeelte van de Urker vissers vreest grote klappen, wanneer op de thans in Hamburg aan de gang zijnde conferentie van de Noordoost-Atlantische Visserij Commissie het besluit valt, beperkingen op te leggen aan de visvangsten op de Noordzee. Er zijn al schattingen dat de besommingen voor Urk door een beperking met rrieer dan 75 miljoen zuilen teruglopen. Het aan banden leggen van dë visvangst wordt nodig geacht om overbevissing van de Noordzee te gen te gaan. Het probleem speelt al jaren, mede door het steeds toene mende aantal PK's, en kan in het ernstigste geval tot uitroeiing van de vistand leiden. Nederland heeft daar destijds nationaal niets aan kunnen doen. Nu wordt geprobeerd de ,zaak in EEG-verband te regelen. Secretaris D. Tuinsma van de Ne derlandse Vissersbond, die op Urk zijn kantoor heeft, zegt dat het eigenlijk een kwestie is van 'kiezen tussen twee kwaden'. Komen er geen beperkende maatregelen, dan zal een koude sanering onder de (ADVERTENTIE) z'n drie sterren meer dan waard vissers op grote schaal het gevolg zijn. Wanneer er enkele tegenstemmers zijn (in de commissie zijn 15 lan den vertegenwoordigd), dan gaat de beperking niet door. Intussen lijkt het wél zo te zijn, dat als er beperkende maatregelen komen Urk zeer zwaar getroffen wordt omdat dit dorp voor tachtig ne gentig procent op de visserij drijft en verder weinig welvaartsbronnen heeft. Van de aanvoer van tong, één van de vissoorten waarvoor een beperking wordt verwacht, verzorgt Nederland in het EEG-gebied tach tig procent. Mede door de oliecrisis, waardoor de stookkosten zijn verdrievoudigd, terwijl de inkomsten gelijk bleven, hebben vele Nederlandse vissers al een flinke veer moeten laten. Er zijn er in Urk al, die en dit dan ook met het oog op de te verwach ten maatregelen van een econo mische ramp spreken. Op het hetzelfde moment dat er maatregelen aange kondigd werden om onze niet-erg-gezonde economie te genezen, hief een Kamerlid beschuldigend de vinger op tegen huisartsen en ziekenhuizen, die wel eens ontoelaatbare dingen doen. En elders werden de schijnwerpers gericht op het Noordenwaar ook heel wat valt te verbeteren. We proberen het weer alle maal voor u te volgen; u wilt toch bij de tijd zijn? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.Q NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt, op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Nasleep gijzeling Van een omer verslaggevers DEN HAAG*' De Haagse politie heeft in samenwerking met de ge meentepolitie in Oosterhout de 45- jarige Benedictijner-monnik A. G. M. N. uit deze plaats aangehouden. De man heeft bekend de twee pis tolen te hebben geleverd aan één van de gedetineerden in de Sche- veningse strafgevangenis. Met deze wapens werden de gijzelaars tijdens de gijzeling onder schot gehouden. De monnik uit de St. Paulusabdij in Oosterhout werd verhoord op het Haagse hoofdbureau van politie. N. staat in de Scheveningse strafge vangenis bekend als de vertrou wensman van Daan Denie en Jan Brouwers. Iedere donderdag bracht hij, gehuld in een pij, een bezoek aan belde gedetineerden. Binnenland Kamerlid beschuldigt artsen 5 Verdeeldheid over Ooster- schelde 5 Afloop abortus-debat 7 Inkomen noorden nooit op peil van westen 9 Buitenland Parijs woedend over kritiek op Mirage 13 Kerk Hervormde synode over abortus 2 Sport Bang Amsterdam ronde verder 11 FC Twente wint bij RWD Molenbeek 11 Spaanse pers looft Barce lona 12 PSV nog niet uit impasse 12 Jan Jongbloed redt Economie Bordeaux blijft de beste wijn 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1