Van Agt zet actie tegen kliniek door VS sturen wapens naar Israël HalifranA+D Ondanks protesten PTT naar noorden Barcelona schakelt Feyenoord uit: 3-0 Meer vrijwilligers melden zich voor binnenhalen oogst 1 WD-motie tegen vervolging !n deze krant WASAUTOMATEN Hoessein wil Jordaanse Palestijnen voor blok zetten 12 pijpjes van 0,3 liter Ook noodkreet uit Noord-Holland \ogezegd Droog in dit land hebben we het écht allemaal nodig... k Ovor het gewas Schakel wil interpellatie Oosterschelde Schle?,inger: Europa moet meer geld aan defensie besteden leidse Courairt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich la ghebleven mijn heit in teghenspoet I" WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 55ste jaargang no. 184 HAARLEMMERSTRAAT 1250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur HAAG De regering houdt vast aan haar beleidsvoor nemen de centrale directie van de PTT (6500 man) over te plaatsen naar het noorden, on danks felle protesten van het personeel, dat gisteren openlijk dreigde collectief werk te zullen I weigeren. Dit is althans de indruk van de delegatie bestuurders uit het noorden van het land na afloop I van een gesprek dat zij gister- T middag met de regering hadden. L| De bestuurders kwamen zich op de hoogte stellen 'hoe de zaken precies voorstaan'. De commissaris van de koningin in J Groningen, mr. Toxopeus, ver- klaarde dat het gesprek hen had gerustgesteld. 'Het beleidsvoor nemen van het kabinet is nog onveranderd', zei hij. Hij had goede hoop dat het voornemen rond de jaarwisseling in een no ta aan de Kamer 'in een beleid' zou worden vertaald. Het PTT-personeel is vooral ver ontwaardigd over het waar schijnlijk onvrijwillige karakter van de overplaatsing. Het pro test daarover begint ook enige weerklank te krijgen in de Tweede Kamer. De grootste re geringsfractie, de PvdA, vindt bijvoorbeeld dat de overplaat sing zoveel mogelijk op vrijwilli ge basis moet geschieden. Voor honderd procent zal dat echter niet mogelijk zijn. Mr. Toxopeus noemde het giste ren 'een uitvlucht' dat over plaatsing van uitsluitend nieuwe PTT-diensten een alternatief zou kunnen zijn. De dienst wordt overgeplaatst of niet. Nieuwe diensten bieden geen of onvoldoende soelaas, aldus de commissaris van de koningin. De bestuurdersdelegatie uit het noorden heeft de regering opti mistischer cijfers voorgelegd over de mogelijkheden van huis vesting van de over te plaatsen personeelsleden, dan de centrale directie van de PTT eerder had gedaan. 9 Zie ook pagina 12. an onze sportredactie ARCELONA Feyenoord ligt er- De Rotterdammers zijn er niet geslaagd het op Nederlandse waliteiten steunende C de F Bar- ilona de voet dwars te zetten in tweede ronde van h^toernooi de Europa Cup. Fe/e»oord ver lor gisteravond met-34-ö in Barce- ina nadat eerderÈcle. thuiswedstrijd iet 00 was geölhaigd. Voor de drie mistreffers-va.p> Barcelona zorgde exach. Twee keer voor rust kon ij doelman Treytel passeren, na ist scoorde hij nog eens. eyenoord kreeg, zeker na rust de ansèn om de strijd te keren. Maar de afwerking faalden de Rotter- immers. ick Schneider kan, op de rond liggend, een Spaanse oorbraak niet voorkomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-fractie heeft vannacht tijdens het debat over de abortusbrief van minister Van Agt een motie ingediend, waarin in afwach ting van de nieuwe abortuswetgeving stelling wordt genomen tegen de ver volging van abortusklinieken. Deze motie zou de linkse regeringsfracties voor een moeilijke beslissing plaatsen. WASHINGTON, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) De VS zijn inder- jaast bezig wapens te verschepen naar Israël. Ook vliegtuigen horen tot de 'lading. Dit hebben diplomaten in Washington gedeeld. Igens de diplomaten heeft Was- (ngton tot snelle wapenhulp be- op de ontmoeting vorige ;ek vrijdag tussen minister van ^fensie James Schlesinger en de •aëlische ambassadeur in de VS Dinitz. De. mededeling van i diplomaten bevestigt de eerdere vaii de AZfigrikaanse co lumnist Joseph Alsop dat Israël spoedig wapens uit de VS zouden ontvangen. Dinitz had om de wa pens gevraagd in verband met de resultaten van de Arabische top in Rabat, waar de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO tot Palestijn se alleenvertegenwoordigster was uitgeroepen. De Amerikaanse minister van de fensie James Schlesinger heeft gis teren in Munster in West-Duits- land, waar hij op bezoek was, be vestigd dat er 'enige (militaire) uit rusting uit onze actieve reserves wordt geleverd. Schlesinger zei ech ter dat er sprake was van een voortzetting van het Amerikaanse wapenbevoorradingsbeleid jegens Israël en ontkende dat er een dra matische wending was gekomen in de omvang van de wapenhulp. Hoessein Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren een verrassende strategie onthuld om zich te ontdoen van de last van het Palestijnse vraagstuk. In een vraaggesprek met het Ame rikaanse dagblad The New York Times vertelde Hoessein dat hij de Jordaanse grondwet wil wijzigen om zijn land te voorzien met echte Jordaanse staatsburgers en niet langer met Jordaniërs en Jordaanse Palestijnen. Hoessein zei dat de grondwet ver anderd moet worden en nieuwe verkiezingen gehouden voor een AMMAN (UPI) Koning Hoessein van Jordanië heeft beide kamers van het parlement voor een spoedzitting bijeengeroepen om een verandering van de grondwet aan de orde te stel len. Ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen worden ver wacht. nieuw parlement waaruit alle Pa lestijnen moeten verdwijnen, die niet de Jordaanse nationaliteit wensen. Hoessein voegde eraan toe dat hij niet zal toestaan dat de Palestijnen vanaf Jordaans grond gebied aanvallen ondernemen op Israël. 9 Zie ook pag. 11 5 afgehaald NU ig moeten ons in het Westen lijven realiseren dat het bij b gaat om meer of minder, laar dat het bij vele miljoenen fiat om leven en dood. Drs. R. Zijlstra. Droog weer met in dc ochtend uren plaatselijk mist. Overi gens ook opklaringen. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen zuid en zuid west. Maxima ongeveer 7 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog met in de nacht iets hogere temperatu ren. Morgen zon op: 07.45 onder: 17.02 maan op: onder: 13.51 Van een verslaggever VLISSINGEN Op Walcheren en Zuid-Beveland zijn gisteren honderden vrijwilligers aan het werk gegaan om de oogst binnen te halen. Inmiddels hebben zich ook nog alle leerlingen van de christelijke en de rijkspedagogische academies in Zeeland gemeld om een dag mee te helpen. Steeds meer mensen trouwens ge- teit te zijn. De aardappelen dienen ven aan de oproep van hun kerken zeer snel geconsumeerd te worden, en verenigingen gehoor de handen omdat zij anders verkleuren, het- uit de mouwen te steken. Volgens geen de smaak weer niet ten goede het actiecentrum in Goes kan men komt. Opslaan van de gerooide aard- op Walcheren deze week alleen al appelen is daarom een onmogelij- op 780 vrijwilligers rekenen. Daarbij komen dan nog in totaal een duizend Nederlandse militairen, die gisteren uit ondermeer kazernes in Steenwijk, en Oirschot naar Zeeland zijn vertroken. Hun hulp zal in principe tot 1 december du ren. De militairen zullen worden gelegerd in Ossendrecht en tussen tijds worden afgelost. Momenteel wordt alleen nog met de hand ge oogst, voornamelijk uien en gladio len. Als het droog blijft, kunnen over een paar dagen ook de zware landbouwmachines worden ingezet. De oogstverwachtingen van de boe ren in Zuid-West-Nederland zijn voor het komende jaar niet al te hooggespannen. Algemeen wordt gevreesd voor een terugslag in de landbouw als gevolg van de huidige moeilijkheden. Volgens ir. Luteijn, algemeen secretaris van de Zuid westelijke landbouwmij., is nu al vijftien tot twintig procent van de aardappeloogst zeker verloren, on danks het nu op gang komen van de oogstactie. Veel van de gerooide aardappelen blijken van niet al te beste kwali- Eerder had mevrouw Goudsmit van D'66 op aandrang van haai fractie afgezien van het indienen van een motie. Zij vond de motieven van de minister wel volstrekt onaanvaard baar, maar stelde dat 'n motie tegen de vervolging wel een kamermeer derheid zou krijgen, maar dat dan ook het risico bestond dat minister Van Agt zou opstappen. In een gespannen en soms geïrri teerde sfeer heeft minister Van Agt gisteravond in de Tweede Kamer de vervolging van de abortuskliniek in Heemstede verdedigd. Desgevraagd verklaarde hij niet bereid te zijn de actie tegen de kliniek te laten sta ken. De reden van deze vervolging is, zo benadrukte de minister, dat de in greep tussen 12 en 18 weken zwan gerschap in de kliniek in een aan tal gevallen gebeurde zonder dat de vereiste zware afweging van belan gen had plaatsgevonden. Minister Van Agt wees erop dat de kliniek deels geweigerd heeft mee te delen of de behandelde vrouwen uit het buitenland kwamen. Bij een buitenlandse vrouw is een zorgvuldige afweging veel moeilij ker gezien de taalproblemen, het korte verblijf van de vrouw in de kliniek en het feit dat het moeilijk is contact met de behandélende huisarts op te nemen. Mr. Van Agt noemde drie voorbeelden: een Duitse vrouw, die volgens de admi nistratie van de kliniek het kind niet wilde om dat dat financieel niet zo best uitkwam, een Franse vrouw waarvan alleen stond ver meld dat ze geen kind wilde en een Belgische vrouw die liever nog even met een kind wilde wachten. Deze opsomming leidde tot veront waardigende interrupties van de linkerzijde. "De minister moet nu ook maar gevallen noemen waar de ingreep wel dringend noodzakelijk was', schreeuwde de communist Bakker. 'Dat is niet beslissend, ik neem zonder meer aan dat in een aantal gevallen de ingreep gerecht vaardigd was, maar het gaat om het aantal gevallen waarin dat in elk geval niet is aangetoond', aldus' minister Van Agt. Mr Van Agt meende dat er in der gelijke speciale abortusklinieken een ingebouwde stimulans aanwezig is om de grenzen te verleggen, waar door de voorwaarden voor abortus steeds ruimer worden. Volgens hem bestaat dat gevaar in algemene zie kenhuizen niet, reden waarom inge grepen in zwangerschappen na drie maanden volgens het kabinet voort aan alleen maar in die algemene ziekenhuizen zouden mogen plaats vinden. Minister Vorrink en staats secretaris Hendriks (volksgezond heid) zullen nagaan of de ziekenhui zen voldoende capaciteiten hebben om de patiënten van de Bloemen- hove kliniek over te nemen. Misvatting' De minister had tevoren benadrukt dat het een misvatting is te menen dat abortus is toegestaan als de ingreep maar door een arts wordt verricht. De arts is strafbaar mits> hij zwaarwegende redenen kan" aanvoeren dat de ingreep gerecht vaardigd is. Minister Van Agt wees erop dat sedert het ontstaan van de abortusklinieken was afgesproken dat de geneeskundige inspectie deze zou controleren. Omdat echter onder de medici ook verschillend wordt gedacht over abortus beperkte deze controle zich steeds meer tot de vraag: wordt de ingreep medisch-technisch wel ver antwoord uitgevoerd. 'De medische ethiek als algemeen houvast ver dween. Toen dat baken was uitge doofd werd het tasten In de mist', aldus minister Van Agt. 'Het open baar ministerie heeft geruime tijd de artsen het voordeel van de twij fel gegund, aannemende dat die afweging voldoende zal plaatsvin den. Bij de kliniek in Heemstede veranderde die situatie. De minister wees erop dat de wets- ADVERTENTIE natuurlijke vitaminen haal eu de voordelige gezinsverpakking en blij! 112, de hele winter door! ke zaak. Gedeputeerde staten van Noord- Holland hebben een dringend be roep gedaan op de ministers van landbouw en defensie om ook voor deze proyincie mensen beschikbaar te stellen voor het binnenhalen van de oogst. Gebeurt dat niet, dan wordt een aanzienlijke schade ver wacht voor de landbouw. Er moeten nog vele gewassen snel worden ge oogst. In de Wieringermeer betreft dat een oppervlakte van duizend hectare en in de Haarlemmermeer is veertig procent van de aardappe len nog niet geoogst. In het, nu een groot deel van de oogst nog in de mod der zit, dank- of biddag 'voor het gewas'? Om die vraag konden we vandaag moeilijk heen en de landbouw zorgde voor méér nieuws: voorlopig kan die de bestrijdingsmiddelen niet missen. Zoals altijd pro beren we dlle kanten van de zaak voor u in de gaten te houden. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam' Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Leerlingen van de academie voor educatieve arbeid 'De Jelsburg' uit Baarn rooien nog wat onwennig gladioolbollen in Sirjansland op Schouwen-Duiveland. Zij behoren tot de eerste groepen die als oogsthulp in Zeeland zjjn ingezet. Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A'dam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. handhaver bepaalde overtredingen door de vingers kan zien, totdat die overtreding te ernstig wordt. De grens van twaalf weken bij zwan gerschapsonderbrekingen is geen principiële grens, maar heeft in dit verband wel waarde voor het ver volgingsbeleid', aldus minister Van Agt, die daarmee Inging op de van veel kanten geleverde kritiek op het invoeren van een grens tussen abortussen bij een zwangerschap van minder of meer dan twaalf weken. De socialist Roethof vond dat. deze eventuele grens, die vol gens minister Van Agt ook in een aantal andere landen wordt aange houden, wel belangrijk ls voor de nieuwe abortuswetgeving, maar niet voor het vervolginsbeleid. Zie verder pagina 5. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Schakel (ARP) wil minister Wes terterp van verkeer en waterstaat interpelleren over de problemen rond de afsluiting van de Oosterschelde. De Tweede Kamer zal vandaag een beslissing nemen over het verzoek. Dit hangt mede af van het feit of het kabinet vrijdag een beslissing zal nemen. Volgens de heer Schakel wordt het tijd dat, nu de novemberstormen voor de deur staan, de Zeeuwen we ten waar ze aan toe zijn. De beslis sing is te lang uitgesteld en, aldus de heer Schakel, ook de volksver tegenwoordiging moet nu zijn ge wicht in de schaal leggen. De belang rijkste vragen die de heer Schakel voor minister Westerterp heeft, zijn: waarom duurt het zo lang voor een beslissing wordt genomen, en: welke alternatieven worden er binnen het kabinet besproken. MUNSTER (Reuter. UPI) James Schlesinger, de Amerikaanse minis ter van defensie, heeft de NAVO- landen dringend opgeroepen grote re bedragen uit te trekken voor de defensie. Dit om gelijke tred te houden met de landen van het Warschau Pact. die jaar op Jaar meer in hun strijdkrachten investe ren. Schlesinger zei dit in Miinster in West-Dultsland. De minister heeft defensie-besprekingen - ge voerd met de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt en zijn col lega Georg Leber. Leber had Schle singer verteld dat zijn land een passende bijdrage aan de NAVO- defensie levert en dat hij zou wen sen dat de andere NAVO-landen hetzelfde doen. Schlesinger, die wordt omschreven als een 'havik' in de regering van presient Ford, heeft aangekondigd dat de VS in de komende twee Jaar twee nieuwe gevechtsbrigades zul len samenstellen, in totaal 18.000 man sterk, voor dienst in de Bondsrepubliek. Zij vervangen de Amerikaanse brigades die er begin 1967 waren teruggetrokken. Ameri ka verhoogt daarmee zijn gevechts kracht in Europa en verwacht dat zijn bondgenoten hetzelfde doen, aldus Schlesinger. Binnenland Heroïne komplot 5 Dank- en Diddag7 Buitenland Kissinger rede over de honger 11 Gewonden in Lissabon 11 Kerk Waarom uit Namibië? 2 Economie Mr. Hap mislukt 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1