Scholengemeenschap St. Agnes krijgt een ecologische tuin Sumatrastraat omstreden als verkeersader Wellicht slopersterrein aan Gabriel Metzusstraat MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM 1090400 Aanrijding op de W. de Zwijgerlaan Antieke klokken ontvreemd Kinderpostzegels Na aanrijding overleden Grof vuil Leiden Geld gestolen Het Nederlandse Ziekenhuis voor Vietnam overgedragen en verscheept Commissaris opende omleidingsweg Benthuizen Bloemenexpositie in Aalsmeer Weer ongeluk W. de Zwijgerlaan Visserij berichten TROUW/KWARTET DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Geen racebaan meer voor grasmaaimachines LEIDEN De tuin van de scholengemeenschap St. Agnes. Jarenlang een wat nu genoemd wordt 'racebaan voor grasmachines'. Grasmaaimachines die veel lawaai tijdens de lessen veroorzaakten en die een tuin tot gevolg hadden die binnen de school nauwelijks functioneerde. En daarvoor was in 1972 op de begroting van de school een post uitgetrokken van zo'n 9.000. In tegenstelling tot de post voor leer middelen, waarvoor een bedrag van f 4.000 was uitgetrokken. Dat heeft bij aardrijkskundeleraar P. L. P. de Vries en voor zijn collega biologie T. H. M. van Ruiten een initiatief tot gevolg gehad voor een 'ecologi sche tuin'. 'Een tuin', licht leraar Van Ruiten toe, 'waarin wordt ge probeerd op een zo klein mogelijk oppervlak een zo groot mogelijke verscheidenheid aan planten te la ten groeien'. Diversiteit 'Je kunt dat doen door een variatie in licht, bodemstructuur, vochtge halte en temperatuur. De Heemtuin aan de Willem de Zwijgerlaan is daar een goed voorbeeld van. Maar van zoiets is het onderhoud nogal duur. De mensen die dat doen moe ten ontzettend vakbekwaam zijn, want ze moeten alleen die planten wieden die niet in deze omgeving thuishoren'. 'Er zijn planten die hier van oor sprong niet thuishoren, omdat die zijn overgelbeven van de ijstijd', zegt docent De Vries. En zo kun je hier ook planten zetten die eigen lijk in warmer klimaten thuishoren. Druiven bijvoorbeeld kunnen hier onder bepaalde gunstige omstan digheden, zoals een goede tempara- tuur en veel zon groeien. Dat is niet ecologisch. Wat wij doen is voorwaarden scheppen voor een zo groot mogelijke diversiteit aan planten. Dat kan ook door gewoon te wachten tot die plant er komt'. Een paar maanden geleden is men, met goedvinden van het schoolbe stuur, begonnen met de realisering van het plan. 'De tuin moet worden betrokken bij de hele school. Zowel leerlingen als docenten. De creatie ve sectie gaat er een amphitheater maken, ook voor toneeluitvoeringen en voor de exacte vakken komt er een mogelijkheid voor het nemen van proeven. Vooral met water. Maar wat we gaan doen, gebeurt in overleg met de leerlingen'. Grasveld Het aloude altijd fraai bijgehouden grasveld is verdwenen. Ervoor in de plaats maar dat is tijdelijk ligt er nu een zwarte aarden vlak te, waardoor hier en daar een spriet groen probeert naar boven te komen. Waarschijnlijk nog deze week wordt er puingebracht en komt er een graafmachine, die de tuin reli f moeten gaan geven. LEIDEN Gistermorgen werd de 66-jarige heer T. op de Willem de Zwijgerlaan door een taxi aangere den. Met beenbreuken en hoofd wonden werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De heer T., die van een volkstuin van Ons Buiten kwam, stak zonder voldoen de op te letten met de fiets aan de hand de rijweg over. De taxi week nog uit naar rechts, maar kon de man toch niet ontwijken. LEIDEN Uit een woning aan de Burggravenlaan is vrijdag tussen half twaalf en één uur een antieke stoeltjesklok ter waarde van 5 A 6 duizend gulden ontvreemd. Uit een woning aan de Van de Brandeler- kade werden zaterdagmiddag een oude Friese staartklok en een kope ren doofpot gestolen. Want op hogere gedeelten groeien nu eenmaal andere planten dan in de lagere, drassiger stukken grond. Ook worden verschillen gemaakt tussen lichtere en donkerder plek ken en zal variatie worden gemaakt in de bodemgesteldheid. Voorname lijk door het inbrengen van turf of kalk. En niet te vergeten stenen die de warmte omgeving beïnvloe den. 'Het is een ingrijpende verande ring', zegt aardrijkskundeleraar De Vries. 'Het bestuur was nogal be zorgd over de vraag of het wel zou worden doorgezet wanneer het eer ste enthousiasme wat is geluwd. Norm Maar dat risico heeft het bestuur uiteindelijk genomen. En als de tuin er eenmaal ligt, hoef je er niet LEIDEN Er kunnen weer kinder postzegels worden gekocht. Vanaf 12 november zijn de zegels te koop aan de loketten van de postkanto ren en bij de stands van de plaat selijke comité's. Men kan ze vinden in het postkantoor van 9.30 tot 4 uur van maandag tot en met vrij dag. In de stand van het comité zijn, behalve gouden kinderzegels, ook wenskaarten verkrijgbaar. Bazaar Luth. Gemeente LEIDEN Morgen (6 november) wordt de jaarlijkse bazaar gehou den van de Evang. Luth. Gemeente aan de Hooglandse Kerkgracht 28. Er zullen allerlei goederen worden verkocht zoals handwerken, levens middelen, huishoudgoederen en andere gebruiksvoorwerpen. Er zijn vele attracties o.a. een demonstra tie van 'Zelf spinnen'. Ook een stand met curiositeiten. Voor de kinderen 's middags een kinderker- mis, poppenkast en grabbelton. Verder is er een gezellige koffie- en theeschenkerij. 's Avonds draait het rad van avontuur. Deze bazaar is geopend van 10-12, van 2-6, en van 7-10 uur. meer zo veel aan te doen. Het is toch zonde dat je 9.000 in de grond stopt waar je niks voor hebt?' Het bedrag dat in de toe komst na het gereedkomen van de ecologische tuin wordt be spaard zal worden besteed aan leer middelen. 'De norm is belangrijk', vindt le raar De Vries. 'Houd je van een fraai 'grasveld dat bij wijze van spieken met een schaartje is recht- geknipt en waarlangs wat petunia's of afrikaantjes groeien of is een parkachtig geheel je ideaal. Je moet zoiets aandurven. Het enige dat je vroeger zag was een kraai, een meeuw of een enkele keer een haas. Nu komen er al meer dieren op het schoolterrein'. Er is intussen al heel wat gedaan: viereneenhalfduizend tegels zijn door ruim honderd leerlingen ver wijderd, de banken en prullebakken zijn weg, het gras is kapot ge maakt' 'Het is natuurlijk niet zo je kunt zeggen: ga nu je kuiltje maar scheppen. Dat ziet niemand zitten', zegt biologiedocent Van Ruiten. 'Maar het is wel zo dat het mogelijk moet zijn dat iedereen gaat "planten of kweken wat hij wil'. 'Onze taak doelend op de docen ten is het te coördineren. Het moet een tuin van de school wor den, waar ieder zijn eigen verant woordelijkheid heeft. Er gaan straks een aantal groepen aan het werk. dat ieder een plan maakt. En wij moeten die plannen coördine ren. Het grensgebied, tussen water en land, dat willen we zo groot mogelijk maken. Dat is mogelijk door een slootje dat moet uitlopen in een vijvertje. En hier en daar heuveltjes. Daarvoor heb je grond nodig, maar je kunt ook puin stor ten en er grond overheen gooien. Het geheel komt dan omhoog, ter wijl de bodem er kalkrijker van wordt'. 'Als het slootje er eenmaal is, dan gaan we er duizend bomen inzetten via een plantplan en daarna gaan ze verder hun gang maar. Wie thuis voorjaarsmargrieten in de tuin heeft en in het najaar aan het scheuren gaat, die mag gerust wat LEIDEN Vrijdag is bij een aan rijding op de kruising Voorschoter- weg-Rooseveltstraat de 67-jarige C. Schijf verongelukt. Zijn auto werd totaal vernield. Toen hij, vanuit de Rooseveltstraat komend de Voor- schoterweg in wilde slaan in de richting van de stad verleende hij daarbij geen voorrang aan een au tomobilist die op de Voorschoter- weg reed. Een medepassagier, een 21-jarig meisje, kreeg een gekneus de linkerarm en moest naar het AZ worden overgebracht. LEIDEN Donderdag wordt in de volgende straten grof vuil opge haald: Zijlsingel, Rijnkade, Oos terdwarsstraat, Munnikenstraat, van Galenstraat. Waardstraat, Her manstraat, Trompstraat, de Ruyter- straat, Evertsenstraat, Heemskerk straat, Oosterstraat, van Sppeyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman straat, Overrijn, Galgewater, Noord einde en plein, Rembrandtstraat, Oude Varkenmarkt, Sliksteeg, Groenhazengracht. Rijn- en Schie- kade. Witte Singel. Groenhoven- straat. Witte Rozenstraat. Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat. Vreewijkstraat. Hugo de Grootstraat, Bilderdijk- straat. Vrijdag zijn de volgende straten aan de beurt: Kort Rapenburg, Ka- beljauwsteeg, Rapenburg, Doelen steeg, Doelengracht. Nonnensteeg, Kolfmakerssteeg. Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht. Sterrenwacht, Kaiserstraat. Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade. Kampersteeg, Conciëntstraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raam- steeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtsteeg, Gwrecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Diefsteeg, Berkendaelstraat, Pieterskerkgracht en straat, Pie terskerkhof Papengracht. meenemen voor de tuin'. Sociaal contract De twee leerlingen, Joost Buck en R. van Beeren (resp. 4 en 5 athe neum) hebben er, af en toe aanvul lingen gevend, bijgezeten. Van Rui ten: 'We waren al zo'n drie jaar bezig. Daardoor daalde het enthou siasme omdat er steeds niks ge beurde. Zij hebben zich aangemeld omdat ze het een interessant plan vonden. Op een gegeven moment zaten we met een man of tien en toen hebben we gezegd: zo kan het niet. Nu moeten de leerlingen ook maar eens wat laten zien'. De twee leerlingen zijn toen docen ten met briefjes gaan bestoken om ze enthousiast te houden voor de ecologische tuin, zijn stukjes gaan schrijven en hebben her en der in de school affiches opgehangen. 'We hebben gewoon gedreigd', zegt Joost Buck. 'Als er niemand rea geert kan het niet doorgaan'. En wie aan de achterzijde van de school gaat kijken ziet dat er daar na wel degelijk is gereageerd. Zo'n tuin biedt ook mogelijkheden tot sociaal contact, zegt Van Ruiten. 'Meestal blijf jc alleen in het eigen klasje en daar kom je heel moeilijk uit. In de tuin komen ze met leer lingen uit hogere en lagere klassen in contact'. Van het bestuur hebben de initia tiefnemers mandaat gekregen tot een bedrag van vijfduizend gulden. Met enige reserve zegt De Vries: 'Waarschijnlijk wordt het goedko per, maar we zijn helemaal niet van dat bedrag afhankelijk. We hebben van het oudercomité vijf honderd gulden gekregen en van de leerlingenvereniging een zelfde be drag'. 'En ik zou me kunnen voor stellen dat iedere docent zijn ei gen boom gaat planten zegt Van Ruiten. 'De docenten geven een loyale medewerking. Met het weghalen van de 4500 bomen heb ben ze ook meegedaan'. Bij de scholengemeenschap St. Ag nes is men aan de slag om het hele schoolgebeuren meer inhoud te ge ven. En dat levert nog extra leer middelen op ook. LEIDEN In de gistermiddag ge houden vergadering van de ver- keerscommissie wamen de plan nen voor wijkverbetering van De Kooi en het Noorderkwartier ter sprake. Het raadslid Van Zijp was bang, dat de Sumatrastraat die via een brug zal worden verbonden met het Industrieterrein de Waard een te drukke weg zal worden. Hij wilde de Kooilaan een belangrijker ver keersfunctie geven dan in de plan nen wordt aangegeven om zo het verkeer op de Sumatrastraat te ontlasten. De heer Houtman toonde zich er voor bevreesd, dat de Suma trastraat de hoofdroute zal worden tussen de Merenwijk en de binnen stad. De straat zal zeker niet alleen voor industriedoeleinden worden gebruikt. Hij stelde dan ook voor om de bewoners van de zeehelden buurt oo bij de plannen te betrek ken. Verder vond ook hij dat de Kooilaan beter als verkeersader kan worden gebruikt. Een deskundige wees er echter op dat de Sumatra straat een grotere capaciteit heeft en twee industriegebieden moet be dienen. In het plan was ook een brug geprojecteerd over de Maresingel in het verlengde van de Koningstraat. Deze brug bleek niet een noodzake lijk bestanddeel van het plan te zijn. Of zij er moet komen, hangt van het algemene wegenplan af. Over de geprojecteerde aprkeer- ruimte vond de heer Beijen dat je niet moet vooruit lopen op een eventuele stijging van de parkeer- behoeften. Er zijn in de wijk geluk kig nog niet zo veel auto's, zo zei hij. In de rondvraag wees dit raadslid op de zeer gevaarlijke ver- keersituatie bij de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Marnix- straat. In de maand oktober von den hier maar liefst 18 ongelukken plaats. Gisteren nog twee. Op het ogenblik liggen hier over de Willem de Zwijgerlaan de beruchte blok- banden. Beijen wilden zo snel mo gelijk een voetgangersoversteek plaats met knipperlichten. Wethou der Waal meende dat op den duur een tunneltje over de Willem de Zwijgerlaan het beste is. Over de blokbanden op de Hooigracht was de commissie ook niet bepaald te vreden. Wethouder Waal wil hier voorlopig zebra's laten aanleggen, terwijl de werkgroep verkeer zal nagaan of hier ook knipperlichten kunnen worden neergezet. Voor de finitieve maatregelen word gewacht op het landelijk onderzoek dat naar blokbanden wordt ingesteld. LEIDEN In het afgelopen week einde is in de grammofoonplaten- zaak 'Mik' aan de Haarlemmer straat uit een bureaulade een be drag van 10- a 11.000 ontvreemd. Hiertoe werd eerst de voordeur ge forceerd. Uit een woning aan de Gerard Brandtstraat werd zaterdagmiddag voor 2000 aan sieraden ont vreemd plus nog een bedrag van 500 gulden. Men kwam vermoede lijk via de achterdeur binnen. Zaterdagavond zijn uit een wo ning aan de Hogewoerd twee geld kistjes met 1200 en een aantal sieraden gestolen. Men verschafte zich toegang via het niet afgesloten dakraam. Ook het CPN betreurt besluiteloosheid plan Groenhoven Van een onzer verslaggevers LEIDEN Aan het begin van de raadsvergadering greep CPN-raadslid Hoeven de gelegenheid aan een 'korte' verklaring af te leggen over de verontrusting van zijn partij over de werkgelegen heid in Leiden. 'Wij denken in de eerste plaats aan de besluiteloosheid inzake het zoge heten Groenhovenplan binnen het kaalslaggebied Herengracht-Zijlsin gel. Hier gaat voor een jaar of langer woon- en werkgelegenheid verloren', betoogde Hoeven. 'De aversie die wij aannemen ten aan zien van de ontwikkeling van de Stevenshof jespolder, namelijk de vraag of wij daar wel of niet aan moeten beginnen, doet ons het erg ste vrezen voor de werkgelegenheid. En dat niet alleen voor de bouwnij verheid. maar ook voor de vestiging van bedrijven in dat gebied. Wij hebben immers te weinig grond voor industrie-uitbreiding'. Hij gaf daarmee voer aan de geruchten als zou de gemeente Leiden plannen hebben om in de Stevenshofjespol- der geen woningbouw, maar indus trievestiging te realiseren. Om re den van woningbouw is de Steven- shofjespolder destijds onteigend van de gemeente Voorschoten. Eni ge tijd van de korte raadsvergade ring vergde een interpellatie van PPR-raadslid Laurens Beijen over het slopen van auto's op de open bare weg. Hij diende een motie in, waarin hij vroeg richtlijnen op te stellen voor het optreden tegen mensen, die auto's op de openbare weg slopen en waarin hij vroeg onmiddellijk zonder voorafgaand schrijven op te treden tegen over treders die al eerder auto's op de openbare weg sloopten. Wethouder Van Aken vertelde dat hij afgelopen donderdag een onder houd heeft gehad met wat hij noemde de 'groep ongeorganiseerde slopers' als tegenstelling tot de am bachtelijke slopers uit de Camp. Die laatste categorie krijgt wellicht een plaats aan de Gabriël Metsus- traat. Dat is tenminste in studie. Op voorstel van de ongeorganiseer de slopers is een afvaardiging van B. en W. gaan kijken naar de mogelijkheid die er is voor Haagse slopers aan de Binckhorstlaan in Den Haag. Daar zijn een aantal kleine terreintjes. omsloten door cementplanken, waar de slopers zonder hinder voor anderen hun gang kunnen gaan. 'Er is een ver ordening voor de autosloperij', meldde CDA-raadslid Driessen, daarmee de motie overbodig ma kend. Na nog enig heen en weer gepraat. waarbij men Beijens 'richtlijnen' moest begrijpen als 'een draaiboek', trok hij de motie in. CDA-er Van Zijp pleitte voor een boombeschutting in plaats van cementplaten. Dat voorstel nam wethouder Van Aken uiteraard graag over. CDA-er Ham werd benoemd als lid van de 'commissie van advies als bedoeld in artikel 8 van de woon ruimte wet 1947'. Een lange en technische discussie ontspon zich over het voorstel tot wijziging van (ADVERTENTIE) Gisteren is in Rotterdam het geprefabriceerde Nederlands Ziekenhuis voor Vietnam (Binh Vien Ha Lan) overgedragen aan vertegen woordigers van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam. Het gehele bouw pakket, dat 1000 ton weegt, wordt per schip naar Vietnam vervoerd. Voor Noord-Vietnam worden, met dezelfde boot, een complete tandheelkundige polikliniek en de inventaris voor een distriktszlekenhuis verzonden. Voor de aanschaf van de inventaris voor Binh Vien Ha Lan, die zo snel mogelijk moet worden verstuurd, is nog ruim.1 miljoen gulden nodig Ook geneesmiddelen tegen malaria en tuber culose zijn nog steeds in onbeperkte hoe veelheden noodzakelijk. Stort daarom uw bijdrage m t.n.v penningmeester MCNV, Amsterdam. Van 18-23 november wordt in Leiden een kollekte gehouden t.b.v. het MCNV. Kollektanten kunnen zich-opgeven bij: C. Volmer, de M.v. Streefkerkstraat 19, Leiden, Tel: 071 - 23928 BENTHUIZEN De commissaris van dc koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, heeft gistermiddag ttfdens een werkbezoek aan deze gemeente de nieuwe omleidingsweg in Benthuizen officieel geopend. De weg, die een lengte heeft van 1620 meter, heeft de Dorpsstraat van Benthuizen belangrijk ontlast. In 1970 kwam het eerste deel tot stand. Nu is de weg voltooid. Hij verbindt de provincialeweg 22 met de Zegwdartseweg. Benthuizen is nu verlost van het doorgaande verkeer. Wel rijdt de bus nog door een deel van de Dorpsstraat. De opening geschiedde op het punt bij de Albert Schweitzerlaan. De commissaris bracht gisteren een werkbezoek aan het dorp. In verband met verplichtingen in Den Haag moest het programma enigszins worden omgezet. Het bezoek liep uit op een raadsvergadering, waarin de heer J. Leune, die de SGP vertegenwoordigt, als raadslid werd geïnstalleerd. de verordening op de raadscommis sies. Het voorstel over het aangaan van een overeenkomst met make laars voor het uitvoeren van taxa ties van onroerend goed was in een andere redactie ter visie gelegd dan waartoe diende te worden besloten. Dat kwam doordat de commissie ABA een drietal aanvullingen op het contract adviseerde die B. en W. wilde overnemen. Maar die wa ren niet verwerkt in de tekst zoals die voor raadsleden ter inzage was gelegd. De makelaarstaxatie Is no dig voor de bepaling van de hoogte van onroerend goedbelastingen. CPN-raadslid Hoeven was tegen het voorstel, omdat de belasting een zwaardere financiële druk op de woningen zou leggen en dus huur verhoging tot gevolg zou hebben. Wethouder Van Dam was het niet met Hoeven eens, omdat de verla ging afhangt van de tarieven die Het voorstel werd aangenomen. AALSMEER Ir. G. J. Hegemans, direkteur Agrarische Vertegenwoor diging buitenland van het ministe rie van Landbouw en Visserij, ral donderdagochtend de twaalfde na tionale bloemenvaktentoonstelling in de VBA, afdeling potplanten, te Aalsmeer openen. Openingstijden: donderdag 7 november van 13 tot 22 uur. vrijdag en zaterdag van 9 tot 22 uur en zondag van 12 tot 18 uur. LEIDEN Gisteravond om tien over elf werd een fietser door een auto geschept, toen hij met fiets in de hand ter hoogte van de Marnlx- straat en de Willem de wijgerlaan wilde oversteken vanaf het midden gedeelte. De fietser liep hierbij vrij ernstig letsel op. ton tarbot- en griet, 915 kielen kabeljauw, 1.632 kisten koolvls, 147 kisten schelvis. 678 kisten wijting. 1.445 kisten schol, 309 kisten schar. 11 kisten haring. 543 kis ten makreel en 352 kisten diversen. Besommingen: Sch 117 18.000. Sch 256 14.000, IJm 23 16.00, IJm 44 14.900. IJm 115 22.800. IJm 154 12.200. VI 1 15.700. VI 103 42.000. VI 112 38.500. VI 153 4.800, Kw 22 14.500. Kw 25 22.600. Kw 29 11.900. KW 34 35.000. Kw 51 15.000. KW 87 6.900. Kw 106 6.900. Kw 117 14.800. Kw 121 10.100, Kw 145 17.000, Kw 149 12.600. Kw - 150 9.900, KW 152 8.400, Kw 175 19.600, Kw 187 11.300, Kw 189 18.300, Kw 214 1.500. Kw 217 8.200, Kw 221 6.100, Kw 226 14.000. Prijzen per kg fn guldens: tarbot 10.30- 9.32. grote tong 9.89-9.48. grootmiddel tong 9.95-9.65. kleinmlddel tong 9.33-8.93. tong 1 8.40-7.53. tong 2 7.45-6.61. zalm 6-53. Per 40 kg in guldens: schelvis 1 102- 90. RChelvls 2 102-92. schelvis 3 106-84. schelvis 4 77-72. wijting 3 75-49, wijting 4 63-45. schar 57-20, bot 28-24, steenbolk 45-38. schol 1 92-77, 6chol 2 92-79. schol 3 84-68. schol 4 70-57. kabeljauw 1 126-90, kabeljauw 2 130-83, kabeljauw 3 96-80, kabeljauw 4 100-80, kabeljauw 5 90-50, koolvls en en 2 90-50. koolvls 3 90-82, koolvls 4 56-28. tarbot 264-115. griet 148- 76. tongschar 102-98. poontjes 30, krab 35-16. makreel 1 46-45, makreel 2 35-23. makreel 4 13-60. haring 1 38. rode poon 1 61-45. lever 20-18, haai 55-29. blanke kool- vis en en 2 120-102.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3