Kissinger erkent kans op impasse Middenstand nog niet bereid tot 'vredesakkoord' KVP en AR willen strikte en nauwe begrenzing abortus Koffie goedkoper In deze krant Steeds meer Fransen staken j PARIJS (AFP, UPI) In I Frankrijk is de sociale onrust verder vergroot na een uitbrei ding van het aantal stakingen. Stakingsacties zijn aangekondigd bij de spoorwegen, bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, de televisie en de leverantie van huisbrandolie. Een staking bij de posterijen, die post, telefoon en telegraafverkeer ernstig hinderen, is gisteren de derde week ingegaan. In Lotharin gen staken mijnwerkers in de kolen- industrie al sinds 30 oktober. Rond 7000 andere mijnwerkers hebben gedreigd met een solidari- teitsstaking. De Franse vakcentra les zullen vandaag in Parijs een massabijeenkomst houden op het Place de la Bastille. IBond wil vinger in de pap bij normen gevaarlijke stoffen Wolkenvelden Gijzelaars bij koningin Chr. Inst. Z.-Afrika wil verbod op blanke immigratie ☆☆Vieux St. flndré Spaarnekerk wordt woonf/at Israël en Arabieren moeten concessies doen Een vreemde vrijdag Meisje (6) verongelukt ☆☆Vieux St. André Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR IEIDEN EN OMGEVING „Stanbmtich ia ghabtavan mijn hart in taghanapoati" DINSDAG 5 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 183 Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Steenstraat 37 Postbus 76 - In de Franse hoofdstad bleven gis teren 15.000 leveranciers van huis brandolie gesloten. Zij zijn boos over de hoge olieprijzen, waardoor hun verkoop met 20 procent is ger daald. Daar komt bij dat de rege ring een straffe energiebezuiniging heeft voorgeschreven. In Lyon en Marseille hebben boze oliehande laars met 60 vrachtwagens de olie raffinaderijen geblokkeerd. In midden-Frankrijk beginnen spoorweglieden vandaag twee- en driedaagse stakingsacties. De arbei ders in de energiebedrijven hebben aangekondigd dat zij de stroom zul len afsnijden en de gasdruk ver minderen. ECONOMIE Op de achtergrond van de stakings acties ligt de ernstige verslechte- ing van de toestand van de Franse Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur economie als gevolg van de oliecri sis. Het aantal werklozen heeft de 500.000 overschreden, wat een toe name is van 30 pet. vergeleken met een jaar geleden. Een fors aantal bedrijven kampt met betalingspro blemen. Een deel van de acties van werkne mers is tevens een reactie op liet beleid van president Giscard en premier Chirac. De regering wordt verweten slechts oppervlakkige ver- Janderingen te hebben aangebracht. i Ook wordt zij gehekeld omdat zij weigert opening van zaken te geven tl over de werkelijke aard .van de economische crisis en omdat zij te laat reageert op de economische inzinking. ran een verslaggever lüTRECHT Deskundigen van de londen moeten worden ingescha ald bij het vaststellen van voor- ihriften voor het werken met hadelijke of gevaarlijke stoffen. Dat is de mening van de heer A. ^Groenevelt. voorzitter van de in- dustriebond NW. De heer Groene- heeft minister Boersma een brief geschreven en ge- deskundigen, van zijn bond Ajte betrekken bij het vaststellen van voorschriften voor het werken met RE schadelijke of gevaarlijke stoffen. Hij dringt ook aan op wettelijke maatregelen voor de bescherming arbeiders in chemische bedrij- ■ven. De heer Groenevelt schreef zijn brief onder meer in verband met berichten uit het buitenland, vol- welke het werken met Peljvinylchloride (op de lange duur) Oil leverkanker kan veroorzaken. jjjZie ook pagina 11 Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind in hoofd zaak tussen noordoost en noord. Maximum temperaturen circa 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele opklaringen, later ook af en toe regen. Weinig ver andering in temperatuur. Morgen zon op: 07.43 onder: 17.04 maan op: 23.23 onder: 13.24 Shell xvil eiivitten Koningin Juliana heeft gisteren zowel de gijzelaars uit de Scheveningse strafgevangenis als de mariniers, die hen uit hun benarde positie bevrijdden, ontvangen op Huis ten Bosch. Op de foto de koningin met de 22 gijzelaars. 'Regering sleutelt in de marge' Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De middenstand zal 'nee' blijven zeggen tegen een 'centraal akkoord', wanneer de regering deze bedrijfstak onvol doende tegemoet komt en het laat bij wat 'sleutelen in de marge'. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers Ver bond (NKOV)de heer W. Perquin, heeft dit gisteren met zoveel woorden gezegd op een vergadering van zijn verbond in Utrecht. De middenstand vindt dat het ge zinsinkomen er volgend jaar niet opnieuw op achteruit mag gaan, maar ongeveer in de pas moet lo pen met het inkomen van de werk nemer. De heer Perquin zei dat dit onmogelijk het geval kan zijn bij de huidige loonkostenstijging die in de middenstandssector nadeliger uitvalt'dan in andere bedrijfstak ken. De regering zal daarom haar beleid ten aanzien van minimum lonen, jeugdlonen en gelijke beta ling voor mannen en vrouwen moeten afstemmen op de gevolgen voor de middenstand. Zolang dat niet het geval is, kan de middenstand zelfs niet akkoord gaan met het uitgangspunt van de industriële werkgevers, namelijk dat de lonen volgend jaar bij ver nieuwing van de contracten ander half procent opgetrokken kunnen worden. 'Zelfs die loonsverhoging zou in het midden- en kleinbedrijf leiden tot een loonsomstijging van 17 tot 18 procent. Daarvoor kunnen we geen verantwoordelijkheid ne men', aldus de heer Perquin. Op de vergadering sprak ook staatssecretaris Hazekamp (mid denstandszaken). Volgens hem is JOHANNESBURG (Reuter) Het Christelijk Instituut van Zuid-Afri- ka (van dr Beyers Naudé) heeft op geroepen een eind te maken aan de blanke immigratie naar dit land omdat Zuid-Afrika naar haar over tuiging een 'onrechtvaardige discri minatoire sociale structuur' hand haaft. In een publicatie met de titel 'Blanke Immigratie' verzoekt het in stituut buitenlandse regeringen over te gaan tot een verbod op de activi teiten van Zuidafrikaanse organisa tie die blanke immigranten probe ren te werven. (ADVERTENTIE) de vieux met z'n fluwelen karakter het niet juist, de weinig florissante positie van het midden- en klein- W. M. Perquin bedrijf voornamelijk toe te schrij ven aan de sterke loonkostenstij ging. In de sterk expansieve markt van de jaren '50 en '60 kon het midden- en kleinbedrijf meegroeien in de groeiende markt. De gemid delde inkomensgroei bleef echter ook toen achter bij de inkomens- De Haarlemse Spaarne kerk wordt een woonge bouw. Het parochiebe stuur heeft plannen la ten uitwerken voor de realisering van ongeveer 70 appartementen voor alleenstaanden binnen de muren van het uit 1885 daterende kerkgebouw. De eenpersoons flatjes zullen in zes lagen wor den gebouwd. Architect Andriessen schat de ruwe bouwkosten op ongeveer 1,5 miljoen. Medio 1976 kan het woongebouw vol gens hem in gebruik wor den genomen. Naast een gemeenschapsruimte voorziet het plan ook in een restaurant en bal kons in de voorgevel, die overigens grotendeels in tact bljjft. In overleg met het bisdom Haarlem is het parochiebestuur tot deze stap gekomen van wege het sterk terug lopende kerkbezoek gedu rende de laatste jaren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verschil lende Nederlandse koffiefa- brikanten zullen deze week hun koffieprijzen verlagen. De roodmerkkoffie van Dou- we Egberts zal met ingang van morgen acht cent goed koper worden. Tegelijkertijd worden de consumentenprij zen voor Douwe Egberts thee verhoogd met zes cent per pakje van 100 gram en met acht cent per doosje van 20 theebuiltjes. De prijswijzigin gen houden verband met de prijsontwikkelingen van de grondstoffen, aldus Douwe Egberts. Ahold (AH, Miro en Simon), Van Nelle en Niemeyer zei den desgevraagd dat ook zij hun koffieprijzen gaan ver lagen. Bij Niemeyer wordt de koffie morgen zes cent goed koper per pak van 250 gram en bij Ahold tussen de zes en acht cent. Van Nelle verlaagt de koffieprijs donderdag met zeven cent. Niemeyer, Ahold en Van Nelle zullen echter hun theeprijzen niet verho gen. Dit hebben zij reeds drie weken geleden gedaan. BELGRADO, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Israël en de Arabische landen onomwonden te verstaan gegeven dat een gevaarlijke impasse in het Midden-Oosten onontkoombaar is als beide partijen onwrikbaar op hun stuk blijven staan. groei van werknemers. In de jaren van groei vielen per jaar, evenals nu, toch duizenden zelfstandigen af. Cijfermatig vergelijkbare ontwikke lingen weerspiegelen niet de we zenlijke tendenzen. De sterke groei is inmiddels omgeslagen in ver traagde groei of zelfs stagnatie in vele sectoren. Deze omslag is met name voor de verzorgende bedrijfs takken (zowel groot- als kleinbe drijf) niet alleen een gevolg van de economische situatie, maar ook de mografisch bepaald. De groei van de bevolking neemt af. Alleen als men zou wensen, dat aan zelfstandige ondernemers van over heidswege dezelfde inkomensont wikkeling als die van de werkne mer wordt gegarandeerd zou het uitgangspunt van het vrije onder nemerschap moeten worden losge laten, aldus de heer Hazekamp. Binnenland Hoorzitting over huren 5 'Moeder van vondeling niet voor rechter' 7 Jubileumboek NCRV 11 Buitenland Engeland-Z.-Afrika 9 Amerika kiest IV" 9 Kerk Oproep Solsjenitsin 2 Sport Rijsbergen laakt medische medische staf 8 Economie Gastarbeiders zijn 'out' 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept en puzzel 6 Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en vertier 7 I In Belgrado, waar Kissinger gis teren nog bij president Tito op visite was, verklaarde de minister dat zijn komende missie naar het Midden-Oosten 'vereist dat alle partijen aan beide kanten de spe ciale noden van elke tegenpartij begrijpen en een poging doen hun standpunten dichter bij elkaar te brengen'. Kissinger verklaarde dat de VS 'al les zullen doen wat in hun vermo gen ligt om tot een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden- Oosten te komen'. Zijn missie naar dit gebied, aldus Kissinger, diende om 'te zien of nuttige onderhande lingen kunnen worden gevoerd en op welke wijze dat kan gebeuren'. Uit Kissingers opmerkingen wordt afgeleid dat de minister zich terde ge bewust is dat zijn nieuwe ge- spreksmarathon, die vandaag be gint, een bijzonder moeilijke zal worden. Öe Amerikaanse columnist Joseph Alsop heeft gemeld dat de Ameri kaanse minister van defensie Ja mes Schlesinger vrijdag met toe stemming van president Ford een spoedprogramma voor omvangrijke wapenhulp aan Israël heeft vastge steld. Volgens Alsop zal deze hulp zo nodig op zó grote schaal worden verstrekt dat de Amerikaanse arse nalen leeg raken en dat desnoods wapens zullen worden weggehaald van de Amerikaanse gevechtseen heden. Opmerkelijk was dat het Pentagon gisteren op dit bericht reageerde met 'geen commentaar'. Aangeno men wordt dat werd gewacht op de terugkeer van minister Schlesinger uit West-Duitsland, waar hij mili tair overleg heeft gevoerd. Israëlische correspondenten in Washington hebben bericht dat binnen de Amerikaanse regering een stemming begint te groeien, die zich keert tegen het tot dusver onder Kissinger gevoerde beleid van soepelheid jegens de Arabieren. Volgens de correspondenten zou met name minister Schlesinger voor een hardere aanpak van de Arabieren zijn nu deze op de top in Rabat forse steun hebben verleend aan de standpunten van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Zo zou ook worden aangedrongen op verwerping van de eis dat op de westelijke Jordaanoever een zelf standige Palestijnse staat wordt ge sticht. Het Israëlische dagblad Ha&retz heeft vanuit Washington gemeld dat uit Amerikaanse bronnen is vernomen dat de Sowj et-Unie tien dagen geleden zijn wapentranspor ten door de lucht naar Syrië heeft hervat. Het zou om 'beperkte hoe veelheden' gaan. Het blad meldt voorts dat Moskou Turkije toestem ming heeft gevraagd wapens over Turks grondgebied naar Syrië te transporteren. De Turken zouden daar mogelijk wel voor voelen nu het Amerikaanse Congres het mili taire hulpprogram aan Turkije heeft gedwarsboomd Volgens Haë- retz zouden de Turken binnen twee weken wellicht positief op het Rus sische verzoek reageren. Arabische commentatoren hebben gisteren tamelijk eenstemmig als hun mening geuit dat Kissingers nieuwe missie naar het Midden- Oosten slechts kan slagen als hij Israël ertoe kan bewegen de els te laten vallen dat niet met de Pale- stijnen kan worden onderhandeld. Kissinger Het In Beiroet verschijnende dag blad An Nahar publiceerde gisteren een interview met Igor Bealiew, de Midden-Oostenexpert van het Rus sische partij dagblad Prawda. In het vraaggesprek zei Belaiew: 'Sommige mensen hebben gesproken over de wonderen die Amerika zou verrich ten bij de oplossing van Arabische problemen. Maar zoals wij hebben gezien zijn deze wonderen slechts bescheiden geweest en hebben zij maar beperkte resultaten opgele verd. Het is eerlijk gezegd nu dui delijk dat dr. Kissinger niet sterk genoeg is om werkelijke druk op Israël uit te oefenen'. Het pro-Palestijnse dagblad Al Mo- harrer heeft gisteren in Beiroet ge meld dat de Palestijnen in de Liba nese kampen in staat van de hoog ste paraatheid zijn gebracht na be richten dat Israël binnen twee weken weer een militaire aanval tegen hen zou ondernemen. DEN HAAG Over de kernvraag wanneer abortussen nu wel of niet toegelaten moeten worden, heeft de speciale commissie van KVP en AR die het confessionele abortuswetsontwerp voorbe reidt overeenstemming bereikt. Een tegenvallertje voor veel ambtenaren: vrijdag na de Kerst geen extra-vrij, hoogstens gewoon een snip perdag. Maar een zo'n dag betekent dan nog altijd een vijfdaags vakantie-tje. Daarom hier de voorspel ling dat heel wat schrijftafels tóch onbezet zullen blij ven. Een vreemde vrijdag dus, maar met één ver trouwd ding: de krant zal gewoon op de deurmat lig gen. Die kent z'n taak, juist op zo'n dag Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER I I NIEUWE HAAGSE CRTO NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zutbem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. De commissie is het in een speciale vergadering in het weekeinde eens geworden over een zeer strikte for mulering, die een nauwe grens stelt aan het wettelijke toelaten van abortus. Het veelbesproken verschil tussen abortussen voor of na twaalf weken zwangerschap zal in het confessio nele wetsontwerp een minder be langrijke rol spelen. De commissie is het erover eens. dat ook veel abortussen die momenteel binnen de twaalf-weken-termijn worden uitgevoerd, ontoelaatbaar zijn. Een jurist van het departement van Justitie zal nu de uitgangspunten van de commissie in wettelijke re gels gaan vertalen. De jurist zal daar wel enkele weken mee bezig zijn. De voorzitter van de abortus commissie. dr. C. Boertien, heeft het daarom verantwoord geacht vrijdag toch voor een verblijf van vijf weken bij de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties ln New York te vertrekken. Het streven van KVP en AR is er, zoals het kabinet-Den Uyl had ver zocht nog steeds op gericht het abortuswetsontwerp rond de Jaar wisseling bij de Kamer in te die nen. Een definitief antwoord op de vraag of dit ook zal lukken is niet te krijgen. Van een verslaggever WADDINXVEEN De 6-jarige An- geline Kalis uit Waddinxveen is gis termiddag in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij werd aangereden door een vrachtauto. Het meisje stak plotseling de weg over tussen twee geparkeerde auto's door. ADVERTENTIE z'n drie sterren meer dan waard

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1