^resident Ford waarschuwt EG 3olitici met vuile handen lebben een harde dobber AMERIKA KEST Russen en Chinezen blijven elkaar plagen Rellen in Portugese enclave bij Angola Fulbright: Israël misbruikt Amerika 'urkije kabinetscrisis in duurt voort 'oestand Nixon iet meer kritiek Hotelbrand: 88 doden ^en handicap-race voor Wilbur Mills Bourguiba blijft baas in Tunesië Opgepakt uit voorzorg In Algerijnse dienst Agnews brief zoek Chileen gepakt Loena bij de maan Londen zou verdrag met Zuidafrikanen willen opzeggen Duitse sportvisser in Westerschelde verdronken touw KWARTET MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T5/K7 Jeen landbouwprodukten met subsidie DLLORADO (Reuter, UPI) - Als Europa probeert gesubsidiëerde indbouwprodukten naar de Verenigde Staten te sturen kan het ekenen op harde Amerikaanse tegenmaatregelen, zo heeft presi- ent Gerald Ford gewaarschuwd. president uitte zijn dreigement een verkiezingsbijeenkomst in staat Colorado. Hij legde uit. dat j geen bezwaar heeft tegen 'een fltser, een Hollander of een ansman', die op basis van gelijk- id de concurrentie aangaat met n Amerikaan. 'Maar ik zal er ard tegenaan gaan als hij zijn a (gering subsidie laat geven voor 3 en produkt. dat hij aan het Ame- e kaanse volk wil verkopen', aldus president. Vorige week besloot e ord om 'strafheffingen' in te voe- z »n voor alle gesubsidieerde melk- rodukten. die de EG-landen naar *e VS uitvoeren. n ij kondigde nu aan, dat hij een nd wil maken aan de invoerbe- 'tfcrkingen voor Amerikaans vlees, k e in verschillende landen be- aan. Ford verweet de Westeurope- landen. Japan en Canada, dat zij invoer van Amerikaanse land- 'e ouwprodukten op subjectieve wijze hadden beperkt. Hij zei dat deze één van de belangrijkste punten van gesprek zal zijn bij zijn 1 imend bezoek aan Japan, afcrds minister van landbouw Earl utz, begint van vandaag in Brus- il tl besprekingen met de Europese Commissie. Hij zal gesprekken heb- en met onder meer de Europese landbouwcommissaris Pierre Lardi- lois. Het bezoek van Èarl houdt (rband met de wereldvoedselcon- (rentie, die deze week in Rome igint. Westduitse politicus Frans-Josef trauss vindt dat de NAVO. het esterse militaire bondgenootschap, et best kan worden opgedeeld in vèn Europese en een Amerikaanse .tfdeling. Strauss zei dit in een in- rvicw met het Franse weekblad te Point. )e enige macht, waarvoor de Rus- in respect hebben, zijn de Vere- igdé Staten. Wij (in Europa) hou- ;n er operette-legers op na. Het is iormaal. dat de Europese dwer- altijd aan de schort van Ame- blijven hangen', aldus de ichtige voorzitter van de CSU in lest-Dultsiand. 'Voor ons zou de iste oplossing zijn: een politiek verenigd Europa met een onderver deling van de NAVO in twee tak ken: een Amerikaanse en een Eu ropese'. meende Strauss. De Amerikaanse president Ford keerde zondag terug in Washington van een verkiezingstoernee door enkele staten in het westen. De laatste berichten uit de Amerikaan se hoofdstad zijn. dat Ford met zijn inspanningen zijn partijgenoten niet van een verkiezingsnederlaag hepft kunnen redden. De Washing ton Post voorspelde gisteren dat de Democraten ongeveer vijf zetels zullen winnen in de Senaat. Zij zouden daarmee 63 van honderd zetels bezetten. In het Huis van Afgevaardigden, waar zij een meer derheid van 248 tegen 187 hebben, zouden de Democraten er ongeveer 25 zetels op vooruit gaan. Fords verkiezingstoernee ging ver gezeld van steeds slechtere tijdin gen over de economie van de VS. Afgelopen weekeinde werd bekend, dat het werkeloosheidscijfer in ok tober tot bijna zes procent is geste gen. In werkelijkheid is het aantal werkelozen nog hoger, omdat veel mensen, die tijdelijk op non-actief zijn gesteld, niet meegeteld zijn. Vooral in de auto-industrie zijn duizenden tijdelijk naar huis ge stuurd. De Ford-autofabrieken maakten eind vorige week nog be kend. dat zij deze maand nog 13.000 werknemers naar 'de reservebank' zal sturen. ANKARA (Reuter. UPI) Premier ïlènt Ecevit van Turkije heeft Teegédeeld dat de leider van de jartij van het recht die in de- [ppositie is. Suleyman Demirel, zijn iorstellen voor samenwerking bij fet oplossen van de 49 dagen oude ^geringscrisis. van de hand heeft wezen. Ecevit is premier van een barnemend minderheidskabinet. Êj probeert een nieuwe coalitie Imen te stellen. Als dat niet lukt il hij op korte termijn nieuwe irkiezingen organiseren. LIFORNIë (Reuter) De toe fend van oud-president Richard jxon is niet meer kritiek, zo heeft lijfarts John Lungren zondag Ikend gemaakt. Hij zei, dat Nixon Hndag weer even op de rand van bed heeft gezeten. Zaterdag Nixon weer voor het eerst fcds zijn operatie van vorige week fel kunnen eten. Vorige week >ensdag werd de toestand van ■xon plotseling levensgevaarlijk |or bloedingen, die na de operatie itstonden. Rechters in Rome doen boek open over coup-plan ROME (AP) Rechtse ex tremisten hebben in de maanden voor augustus dit jaar een staatsgreep tegen de Italiaanse regering voorbe reid. Dit hebben rechters van instructie zaterdag in Rome meegedeeld. De samenzweerders wilden het paleis van de president het Quirinaal bestormen en president Giovanni Leone dwingen het parlement te ontbinden om zo de vorming mogelijk te maken van een 'sterke' regering. Ook waren plannen gemaakt om open waterleidingen te vervuilen met radioactief materiaal dat uit kerncentrales zou worden gestolen. Bruggen en pijplei dingen hadden opgeblazen moeten worden en de verbin dingen verstoord om paniek te zaaien en een 'burgeroor log' uit te lokken, aldus de rechters van instructie. Ver der waren er plannen om 'po litici. rechters en vakbonds leiders te vermoorden'. De rechters hebben verklaard dat de samenzweerders tot de zelfde kringen behoorden als diegenen die in december 1970 een coup hadden be raamd onder leiding van prins Junio Valerio Borghese, die onlangs onder geheimzin nige omstandigheden in Spanje overleed. Vorige week werd generaal Vito Mieeli, die tot juni Italië's chef van de geheime dienst was, in staat van beschuldiging gesteld we gens een rol in de beraamde coup van dit jaar en die van 1970. MOSKOU (AP, DPA, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft voor de tweede keer binnen twee weken. China zijn tanden laten zien door middel van een militaire parade in grensgebieden bij de Chi nese Volksrepubliek. Gisteren rolden tanks, hypermoder ne raketinstallaties met raketten en zware artillerie door de straten van Froenze, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Kirgizië, dat een 500 km. lange gemeenschappelijke grens met China heeft. Kortgeleden werd een soortgelijke parade afge nomen in Tasjkent dat 450 km. van China gelegen is. De Russische premier Aleksej Kosl- gin heeft zaterdag in Froenze op nieuw krachtig gepleit voor een collectief veiligheidsstelsel in Azië. Dit al veel eerder door Moskou gepropageerde plan is door China steeds opgevat als een poging de Volksrepubliek via een systeem van pro-Russische bondgenootschappen in de tang te nemen. In zijn toespraak zei Kosigin te hopen dat eens een normalisering van de Chinees-Russische betrek kingen mogelijk zal zijn. Hij hekel de de leiders in Peking dat zij nog steeds niet zijn ingegaan op de aanbiedingen voor hernieuwde sa menwerking. Het Chinese persbureau Nieuw Chi na heeft zaterdag de Russische lei ders ervan beticht dat zij de arbei ders in hun land tot 'dagloners' hebben verlaagd, 'die genadeloos worden uitgebuit door bureaucrati sche en monopolistische kapitalis ten die op.Jhun eigen verrijking uit zijn'. Maar, aldus Nieuw China, 'de arbei ders verzetten zich door het werk neer te leggen, door weg te blijven en brengen de economie zware ver liezen toe door langzaam-aan-ac- ties'. Recente oproepen van de Russische leiders om de levens standaard te verhogen door harder werken werden door het Chinese persbureau 'absurd' genoemd en 'gezwets van een soort waarin voor al Leonid Breznjew uitmunt'. Vrijdag had China een felle aanval op Moskou gedaan bij monde van de Chinese VN-ambassadeur Hoe- ang Hoea. Hij beschuldigde Moskou ervan fabelachtige sommen te ver dienen aan de oorlog in het Midden- Oosten en op alle mogelijke eer lijke en oneerlijke manieren te po gen de Middellandse Zee binnen de Russische invloedssfeer te brengen. Hoeang Hoa zei voorts dat de Sow jet-Unie de Arabieren en Palestij - nen heeft verraden in ruil voor Amerikaanse handelsconcessies en de belofte Israël jaarlijks te verster ken met tienduizenden joods-Rus sische emigranten. Japan Uit Tokio is vernomen dat Japan de plannen voor Japans-Russische samenwerking bij de ontginning van de olievelden in Siberië heeft opgegeven. Moskou zou onaan vaardbare eisen hebben gesteld. Een en ander was bekend geworden na terugkeer van een Japanse in dustriële delegatie die enkele dagen in Moskou heeft onderhandeld. Het betrof onder meer de aanleg van een gigantische pijpleiding van Si- berië naar de kust voor verscheping naar Japan of de aanleg van een spoorlijn, waarvan Japan een aan zienlijk deel van de kosten zou moeten betalen. De Sowjet-Unie heeft zaterdag aangekondigd dat een akkoord is gesloten met de Amerikaanse om- roepmaatschappij ABC voor uitge breide uitwisseling van televisiepro gramma's betreffende nieuws, sport en ontspanning. Bij een hotelbrand in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel zijn 88 men sen gedood. De meeste slachtoffers vielen in een danszaal op de zesde verdieping, waarvan de deuren op slot waren gedraaid. Waarschijnlijk heeft het personeel de zaal afgeslo ten om te voorkomen, dat de klan ten zonder/ te betalen zouden ver dwijnen. De politie vond in de nachtclub in totaal 64 lijken, waar van de meesten vlak voor de ramen lagen. Acht mensen kwamen om door uit het brandende hotel van grote hoogte naar buiten te sprin gen. Het vuur is waarschijnlijk ont staan in een kamer op de zesde verdieping doordat een matras in vlam werd gezet met een branden de sigaret. Het vuur schoot snel omhoog naar dc zevende (en hoog ste) verdieping van het hotel. Nog geen twee weken geleden kwamen negentien mensen om bij een brand in een ander hotel in Seoel. De ernstigste hotelbrand in de ge schiedenis van de Zuidkoreaanse hoofdstad woedde met kerstmis in 1971 in een hotel van 22 verdiepin gen. Daar vonden toen 160 mensen de dood in de vlammen. LOEANDA, LISSABON (AP. Reuter, UPI) Portugese troepen zijn in actie gekomen in de kustenclave Cabinda bij Angola, na twee dagen van rellen in dit gebied. FULTON (UPI) De Amerikaanse Senator William Fulbright vindt, dat Israël misbruik maakt van de Verenigde Staten. Israël probeert de VS tot een poli tiek te brengen, die moeilijkheden veroorzaakt met de Arabische lan den. Door eindeloos te blijven aan dringen op meer geld en wapens en door onveranderlijk alles en meer te krijgen wat het vraagt, maakt Israël misbruik van een goede vriend, aldus Senator Fulbright in een ongekend harde verklaring over de Israëlische kwestie. Zijn aanval gold ook Israëls 'kritiekloze supporters in ons Congres en onze media'. Fulbright zei. dat er volgens hem een accuut gevaar voor een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten be staat, Hij beschuldigde Israël ervan een vredesregeling met zijn Arabi sche buren op de lange baan te schuiven. Israël probeert het onder- mijdelijke tegen te houden, zei Ful bright. Israël zal en kan blijven bestaan, maar alleen binnen de grenzen van 1967 en met de garan ties van de grote mogendheden. Wij moeten de Israëli's niet blijven steunen bij hun bezetting van Ara bisch grondgebied, met inbegrip van oud-Jeruzalem en de westelijke Jordaan-oever, meende de Senator. Fulbright is de gezaghebbende voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Hij zal zijn senaatszetel bij de komende verkiezingen echter verliezen, om dat hij in de voorverkiezingen van zijn eigen partij is verslagen. Ful bright sprak voor een universiteit in Fulton (Missouri). De spanningen zijn ontstaan door dat twee met elkaar wedijverende Angolese bevrijdingsbewegingen met elkaar slaags zijn geraakt. Gis teren is een officiële Angolese dele gatie naar Cabinda gegaan om er een oplossing te zoeken voor de tegenstellingen tussen de twee be vrijdingsbewegingen de MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) en het FLEC (front voor de bevrijding van de enclave Cabinda) De MPLA-groep in Cabinda wil de enclave doen opgaan in het aan staande onafhankelijke Angola. Maar het LFEC wil Cabinda. dat rijke oliebronnen bevat, een onaf hankelijke en van Angola geschei den staat maken. Het in Loeanda. In Angola, ver schijnende dagblad Provincia de Angola had gisteren bericht dat vechtende Afrikanen in de stad Duque de Braganca openbare ge bouwen hebben geplunderd en ln brand gestoken. Ook huizen, land bouwbedrijven en plantages waren aangevallen. In Portugal heeft de socialistische partij zich zaterdag teruggetrokken uit de 'Portugese Democratische Beweging' (MDP) waarin de com munisten de boventoon voeren. Dit betekent, aldus de waarnemrs, een verdere toeneming van de spanning tussen de socialisten en communis ten. die met minister zonder porte feuille Alvaro Cunhal in de rege ring vertegenwoordigd zijn. De MDP is een politieke beweging die -orig jaar ontstond uit een front van oppositiegroepen tijdens het rechtse bewind van de toenma lige premier Caetano, die in april van dit jaar is verjaagd. De socia listen verwijten de communisten dat zij in strijd handelen met een wet inzake politieke partijen die binnenkort van racht wordt. De MDP heeft laten weten dat zij zal deelnemen aan de in maart 1975 te houden verkiezingen. De commu nisten laat nu haar leden behalve bij de eigen partij ook bij de MDP inschrijven. Dit levert de commu nisten audus de socialisten op on wettige wijze voordeel op. SOWJET UNIE Minister Cunhal, die tevens secre taris-generaal van de Portugese communistische partij is, is giste ren met een delegatie van zijn land uit Moskou teruggekeerd na een vierdaags bezoek aan de Sowjet- Unie. Moskou heeft Portugal steun toegezegd ter versterking van de economie van dit land. aldus is door het Russische persbureau TASS bericht. slo lidg ?re rei ruil 6 bl a Iet zichtbare tegenzin sjouwt congresman Wilbur Mills door het inkelcentrum van Little Rock. Plichtmatig schudt hij de handen in de mensen die hem groeten. Steeds klinkt hetzelfde deuntje: lallo, hoe gaat het. Leuk je weer eens te zien'. Het is de poppen- ist die hoort bij verkiezingen in de Verenigde Staten, olitici met meer charme maken er soms iets moois van. Maar filbur Mills is geen showman. Temidden van zijn beweeglijke elpers doet hij denken aan de gedresseerde beer die wordt rond- eleid. Het is de negentiende keer dat de 65-jarige Democraat pr eelneemt aan de verkiezingen voor de huis van afgevaardigden. o/c!et tweede district van de staat Arkansas vaardigde hem 36 jaar eleden voor het eerst af naar Washington en herkoos hem sinds- n "jien keer op keer. ills is nu een van de machtigste arwien in het nationale congres, is voorzitter van een commissie a bij bijna alle geldzaken een 0 nger in de pap heeft. Zijn relaties et de regering, de hoogste partij zen en de zakenwereld zijn uit- ikend. Zijn verkiezingskas is goed vuld. Toch moet Mills dit jaar d werken voor zijn herverkie- In de nasleep van het Water- ,^bte-schandaal is ook zijn stevig :,ivestigde troon ineens aan het ankelen gebracht. moeilijkheden begonnen met ithullingen over zijn verkiezings- jotj nds. De staf van de speciale se- latscommissie voor Watergate tdekte dat Mills in 1972 voor zo'n T)00 dollar aan illegale bijdragen "fed ontvangen. Zijn grootste geld- hieters waren de Verenigde Melk- oducenten. die ook voor Richard j"ev ixon diep in de buidel tastten en n >rt daarna hun melkprijzen moch- wTn verhogen. De onderzoekers vroegen Mills om een beëdigde ver klaring. maar de congresman rea geerde hooghartig. De staf van een senaatscommissie was beneden zijn stand, zo liet hij weten. Dat bracht hem een hoop schadelijke publici teit. maar Mills kon wel tegen een stootje. Nieuwe ramp Begin deze maand trof hem een nieuwe ramp. In de nacht van maandag 7 oktober trok een te snel rijdende en onverlichte auto de aandacht van de Washingtonse po litie. Bij de aanhouding bleek con gresman Mills een van de inzitten den te zijn. De befaamde volksver tegenwoordiger zag er wat verfom faaid uit. Hij was flink aangescho ten. had schrammen op zijn gezicht en bloedde uit zijn neus. zo ver klaarde de politie. Eén van de drie vrouwen in zijn gezelschap maakte het allemaal nog bonter door in de nabijgelegen vij ver te springen. Het kostte de poli tie veel moeite om de hevig over stuur geraakte vrouw uit het water te redden. De journalistieke speur neuzen van Washington konden de volgende dag al melden dat de schone zwemster een stripteasedan- seres was. die vaak in het gezel- door Rjmmer Mulder schap van Mills in nachtclubs werd gezien. De hoekige politicus uit de provin cie reageerde zo onhandig mogelijk op deze onthullingen over de frivo le kant van zijn leven. Eerst zei hij eenvoudig dat hij van niets wist. In het jaar van Watergate liet de pers hem natuurlijk zo gemakkelijk niet lopen. De zaak werd flink opge schroefd en Mills moest ten lange leste wel met een verontschuldi gende verklaring komen. Ondertus sen waren zijn trouwe kiezers in het weinig mondaine Arkansas da nig in de war. Zo iets hadden zij van Wilbur niet verwacht. Hij be greep dat hij de verkiezingen niet in Washington kon afwachten zoals hij aanvankelijk wilde. Nee. de gro te Mills moest zich weer onder het gewone volk in Arkansas begeven om zijn herverkiezing veilig te stel len. Geluk bij ongeluk Mills was bijna het slachtoffer ge worden van de morele opleving in de Amerikaanse politiek na het Watergate-schandaal. De kiezers willen graag kandidaten met scho ne handen. Wie nog nooit iets te maken heeft gehad met 'die kliek in Washington' is onmiskenbaar in het voordeel. Betrokkenheid bij schandalen is bij deze verkiezingen funest. Overal in het land moeten gezeten politici beter uitkijken voor jonge frisse kandidaten dan ooit. Wilbur Mills heeft bij al z'n onge mak één geluk: zijn directe tegen stander is nu niet direct een krachtpatser. Judy Petty, een 31- jarige gescheiden vrouw, kon een half jaar geleden de kandidatuur van de Republikeinen verwerven dat verder niemand zin had om het tegen Mills op te nemen. Met veel enthousiasme, uiterst be perkte middelen en geen enkele ervaring begon zij aan een race die voor haar absoluut kansloos leek. Nu het haar opponent zo slecht vergaan is proberen de Republikei nen haar van alle kanten te hel pen. Ze heeft nu meer geld en wat meer mensen om zich heen. Zij praat niet over Mills' nachtelijke escapades in Washington maar be- Congresman Wilbur Mills en zijn vrouw Polly op de pijnbank van de Amerikaanse pers. oordeelt hem zuiver op zijn politie ke verdiensten. In al haar redevoeringen, verkla ringen en interviews gebruikt ze dezelfde punten: de inflatie, de be lastingen en eerlijkheid. 'Mills was in de positie om iets, tegen de inflatie te doen maar deed niets', legt zij uit. 'De belastingen zijn hier veel te hoog', gaat zij verder. 'Werkelijk?' zo onderbreken wij haar. 'O ja zeker', antwoordt zij en ratelt dan zonder toelichting ver der: 'Mills was in feite de man die de belastingswetten dicteerde. De belastingwetten die de middenklas se, de mensen die het hardst wer ken, het hardst treffen. Daar ga ik iets aan doen'. Bij het hoofdstuk werkelijkheid begint Judy Patty over Mills' relaties met de melkpro ducenten. 'De man staat tot over zijn knieën in de zure melk', is haar vaste grapje. Net niet Judy Petty heeft de laatste maan den ontzettend hard gewerkt. De sporen daarvan zijn op haar gezicht duidelijk te zien ondanks de dikke laag schmink. Met die bleke poeder en een fel oranje Jurk van een degelijke lengte ziét zij er wat wonderlijk uit. Ondanks haar 31 jaar is ze net een oudere vrouw die er nog graag jong uit wil zien. Zij gelooft vast ln haar overwinning en ze is in deze race ook al onwaar schijnlijk ver gekomen. Maar ln de beslissende slotfase lijkt zij toch niet slim genoeg om de reus Wilbur Mills de genadeslag te kunnen geven. TUNIS (UPI) De 71-jarige Ha- bin Bourguiba is herkozen als pre sident van Tunesië. Hij regeert al twintig jaar in Tunesië en kan nu beginnen aan een vijfde termijn van vijf jaar. De verkiezingen van zondag waren weinig meer dan een formaliteit. Tunesië telt maar één officiële politieke partij. Bourguiba en de 112 kandidaten voor de nati onale vergadering zijn aUen lid van 'de 'socialistische partij'. Er was bij de verkiezingen geen enkele oppo sitie. Tunesië, dat ongeveer 5.5 mil joen inwoners telt. heeft iets min der dan anderhalf miljoen kiesge rechtigden. Volgens de autoriteiten was zestig procent opgekomen. NEW DELHI (Reuter) De politie van de staat Bihar ln het noorden van India heeft de afgelopen dagen meer dan 1100 mensen gearres teerd. Zij hoopt daarmee moeilijk heden te voorkomen bij een massa betoging tegen corruptie van de regering, die vandaag zal worden gehouden. In New Delhi, de hoofd stad van India, zijn naar schatting ongeveer 800 mensen opgesloten ln verband mét een 24-uursstaking, die voor deze week is aangekon digd. Er zal in New Delhi vandaag ongeveer 25.000 man politie op de been zijn. WASHINGTON (Reuter) De voormalige Amerikaanse minister van justitie Richard Kleindienst behartigt nu ln Washington de be langen van Algerije. Hij treedt op voor de Algerijnse regering en pro beert de Amerikaanse zakenwereld te interesseren voor dit Arabische land. De oud-minister vertelde, dat hij een vergoeding van 120.000 dol lar per jaar krijgt voor zijn be- mQeienissen. Kleindienst is in mei van dit jaar veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, omdat hij onjüiste verklaringen had afgelegd voor de commissie voor justitie van de Amerikaanse Senaat. Hij lichtte die commissie onjuist voor over de rol van oud-president Richard Nixon bij een procedure tegen het ITT- concern. WASHINGTON (AFP) De ont slagbrief van oud-vice-president Spiro T. Agnew is zoek geraakt bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. In overeen stemming met de voorschriften vroeg Agnew vorig jaar zijn ontslag aan in een brief aan minister Henry Kissinger, de 'secretary of state'. De inhoud van de brief be stond uit één korte zin. Agnew trad af omdat hij zich schuldig gemaakt had aan belastingfraude en betrok ken was geweest bij enkele omko pingszaken. Diefstal van de histori sche brief wordt niet uitgesloten. SANTIAGO (Reuter) De Chi leense politie maakte zondag de arrestatie bekend van Claudio Ro driguez, een leider van een verbo den linkse organisatie. Hij zou ge pakt zijn in de buurt van de wo ning van minister Augustina Toro Davila en wapens bij zich hebben gedragen. Bij de aanhouding had hij hevig verzet geboden en twee politiemensen en zichzelf verwond met een handgranaat. MOSKOU (AFP) Het Russische onbemande maanstation Loena-23 is zaterdag in een baan om de maan gebracht. Dit heeft het Sow- jet-persbureau TASS bekend ge maakt. De afstand tot het maanop pervlak varieert van 94 tot 104 kilometer. De baanhoek bedraagt 138 graden en de omwentelingstijd 1 uur en 57 minuten. Alle instru menten aan boord werken normaal, aldus TASS. LONDEN (AP. Reuter. UPI) Vol- 'gens het Britse zondagsblad The Sunday Times heeft de Labourrege- ring besloten het ln 1955 met Zuid- Afrika gesloten verdrag van Simons- town eenzijdig op te zeggen en' geen gebruik meer te maken van de marinebasis Simonstown waarop zij op grond van dit verdrag recht heeft. Britse functionarissen hebben gis teren dit bericht echter zuivere speculaties genoemd. Het verdrag van Simonstown werd in 1955 gesloten en regelde de mili taire samenwerking tussen Enge land en Zuid-Afrika ter bescher ming van de Kaaproute. Daarbij zouden Britse marineschepen ge bruik mogen maken van de haven van Simonstown, dat ongeveer 40 km. ten zuidoosten van Kaapstad ligt. In het Labourkabinet was vorige week ernstige ruzie uitgebroken naar aanleiding van een recente gezamenlijke oefening van Britse marineschepen en de Zuidafrlkaan- se vloot. De regering had al aange kondigd dat het omstreden akkoord van Simonstown opnieuw onder de loep genomen zou worden en beke ken of handhaving van dit verdrag nog wel zin had. vooral gezien het apartheidsbeleid dat door Zuid-Af rika wordt gevoerd. VLISSINGEN De 21-Jarlge sport visser G. Thimister uit het West duitse Aken. is in de Westerschelde bij Vlissingen verdronken. Hij sloeg overboord van een omgebouwde kustvaarder. Hoewel er onmiddel lijk eem reddingsboei uitgegooid werd en een speedboot snel ter plaatse was. kon hij niet tijdig op het droge gebracht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7