Drankcontrole: rijverbod voor een op de 390 Den Uyl botst met kanselier Schmidt Geld lenen 'Nieuwe school mag niet te duur worden' Commentaar Politieman doodgereden Beloning 'Huisartsen en specialisten uit hun winkel' KLM-toestel na aanrijding aan de grond Surinamers demonstreren in Amsterdam Pleidooi voor regionale samenwerking in basisonderwijs Auto slipt bij wegopbreking: 3 slachtoffers Schipper en vrouw vermist na ongeluk op de Westerschelde Er was eens een manche zich wilde verzekeren tegen lang lopende kranen. ff Dus belde hij de AGO. DeAGO verzekert alles^ (en nog wat j§y> 'ROUW/KWARTET MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 BINNENLAND leder die in positieve zin betrokken is i geweest bij de oplossing van de gijze ling in Scheveningen, heeft zijn belo ning in de vorm van een onderschei- nu binnen; behalve Lucien van Hoesel, het in de Scheveningse gevan- •genis gedetineerde lid van de Rode jeugd, die een zo belangrijke rol heeft gespeeld als contactman en bemidde laar. Nu is het waarschijnlijk dat Van Hoe sel toch een decoratie zou weigeren. Wat moet je in de gevangenis ook met zo'n ding doen? Daar gelden totaal andere waarden. Voor de hand zou liggen hem op grond van de door hem verleende diensten gratie te verlenen v en hem de luttele weken gevangenis straf, die hij nog moet uitzitten, kwijt te schelden. Binnen de gevangenismu ren immers telt elke dag, ook al zijn er nog mensen buiten de gevangenis, die denken dat het daarbinnen een soort Hiltonhotel is. De moeilijkheid is alleen, dat Van Hoesel een dergelijke kwijtschelding zeker zal weigeren. Er ligt op het ogenblik nog een gratieverzoek van hem in één of andere bureaula van minister Van Agt, maar in dat ver zoek zegt Van Hoesel onomwonden dat hij gratie bij wijze van gunst zal weigeren. Hij voelt zich namelijk een politieke gevangene. Daarom vecht hij nog steeds de rechtmatigheid aan van het vonnis twee jaar met aftrek van voor arrest), waartoe hij is veroordeeld. Aanvaarding van een gunst zou naar de mening van Van Hoesel een erken ning van de rechtmatigheid van het vonnis inhouden. Van Hoesel baseert zijn ingediende aanvraag om gratie uitsluitend op de .loverweging, dat hij niet in aanmerking •Ikomt voor een voorwaardelijke invrij heidstelling (een recht dat toekomt aan elke gedetineerde met een werke- lijke straftijd van langer dan één jaar). Dat is omdat Van Hoesel voor het aanvechten van zijn vonnis alle rechts- middelen tot aan de Hoge Raad heeft aangegrepen. De dwaze consequentie van het ge- bruik van alle rechtsmiddelen is echter I volgens de thans nog geldende wet, dat een gevangene tot het ogenblik dat het vonnis onherroepelijk wordt 'in voorarrest' heeft gezeten. Van Hoesel heeft dus het grootste deel van de hem opgelegde twee jaar in voorar rest gezeten. Daarom is zijn 'werkelij- ke straftijd' te kort om hem te kunnen laten genieten van een voorwaardelijke invrijheidsstelling. Een rare toestand, die minister Van Agt ook al heeft onderkend, wat blijkt uit een wetsont werp om aan deze regeling een einde te maken. Intussen heeft Van Hoesel met zijn j consequente houding en zijn daadwer- ■J kclijke, door ieder gewaardeerde, en 'slechts door humanitaire overwegingen ingegeven hulp, een moeilijk dilemma geschapen. Daarom moet los van ij alle politieke bespiegelingen rondom de Rode Jeugd en Van Hoesels aan- deel daarin de vraag gesteld wor- - den wat ons rechtsbestel nu nog voor I mogelijkheden heeft te bieden om een man als Van Hoesel te helpen. Het is I een wat retorische vraag, maar het komt ons voor dat ergens op het <j ministerie van justitie wel het ant- I woord te vinden zal zijn. Van een verslaggever .DRIEBERGEN Huisartsen en 1 specialisten moeten meer buiten hun eigen 'winkel' komen. Deze op vatting werd zaterdag duidelijk ver- ;j kondigd op een congres in Drieber- gen over 'Patiënt tussen de dok- ters'. Het congres was georgani- seerd door het Nederlandse huisart- I sengenootschap, in samenwerking met de Landelijke specialistenvere- niging. Dr. J. C. J. Burkens, voorzitter van i het bestuur van het Nationaal Zie- kenhuisinstituut, zei dat meer per soonlijk contact over individuele patiënten nodig is tussen huisarts en specialist. Om de huisarts de nodige steun te geven, zal het no- •I dig zijn dat de specialisten regel- I matig in een (gezondheids-) cen- l trum komen, waar verschillende huisartsen werken, waar de nodige apparatuur aanwezig is en waar zij -i meer gericht vooronderzoek kunnen ij doen. De Amsterdamse internist dr. R. F. Westerman zei, dat de artsen zich veel drukker maken over de 'unieke -1 arts-patiëntrelatie' dan de patiënt zelf. Die voelt zich niet uniek. Hij I is alleen ziek. Het zijn vooral de artsen, die zichzelf uniek vinden. 'Gedraagt de specialist zich nogal I eens hautain ten opzichte van de huisarts; de huisarts is een trots koninkje op zijn voetstuk', aldus dr. Westerman. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De alcoholcontrole-acties, die de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar ook in de nacht van zaterdag op zondag heeft gehouden, zijn over het algemeen rustig verlopen. Alleen in Rotterdam en Utrecht deden zich incidenten voor, maar dit had te maken met taxichauffeurs, die weinig op hadden met 'alternatief' vervoer. (ADVERTENTIE) Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sluren. Uw Fleur op- bloemist zorgt 1 ervoor! Fimtop/lDtarflora Ntderlmd CegaraiuUtrd gotdt In het Noordhollandse Heemskerk werd de vijftigjarige brigadier van politie H. Schoolmeester tijdens een alcoholcontrole aangereden. Hij overleed een uur later in het zie kenhuis. In de loop van zatgrdag werden twee jonge inwoners van Beverwijk gearresteerd op verden king de brigadier te hebben aange reden. Zij reden in een gestolen auto en negeerden het stopteken. Drie agenten konden op tijd weg springen, maar de heer School meester werd door de auto gegre pen. Tijdens de alcoholcontrole-acties (met blaaspijpjes) in het gehele land werden 35.955 voertuigen aan gehouden. Van alle bestuurders werd aan 317 (0,9 procent) ge vraagd mee te werken aan de ademtest. Op grond hiervan werd aan 92 bestuurders (0,25 procent) een rijverbod opgelegd, terwijl nog eens 51 bestuurders (0.14 procent) een proces-verbaal kreeg wegens het strafbaar onder invloed van alcohol besturen van een auto. 400 blaaspijpjes In totaal werden bij de acties 401 blaaspijpjes gebruikt, waarbij het blaaspijpje dat gebruikt werd voor een tweede ademtest op het politie bureau is inbegrepen. Behalve de gemelde strafbare feiten werden bij de verkeerscontroles nog elfhon derd andere strafbare feiten gecon stateerd, zoals ondeugdelijke ver lichting, gladde banden, onvol maakte kentekenbewijze n of het niet bij zich hebben van een rijbe wijs. Samengevat: één op de 390 be stuurders kreeg een rijverbod, één op de 705 werd geverbaliseerd we gens rijden onder invloed en dat bij elkaar geeft als resultaat, dat één op de 251 bestuurders zoveel had gedronken, dat het onaan vaardbaar of ongewenst was, dat zij verder reden. De centrale politie verkeerscommissie (CPVC) vond, dat het publiek zich gedisciplineerd had gedragen. Bij de controles was het opgevallen, dat er veel vrouwen achter het stuur zaten en dat veel mannen die stuurden, totaal niets gedronken bleken te hebben. Taxichauffeurs In Utrecht en Rotterdam kwamen taxichauffeurs in actie tegen alter natief vervoer. Enkele tientallen Utrechtse taxichauffeurs koelden vrijdagnacht hun woede op een au to van de 'Driversclub'. Zij zien het initiatief van deze club, die auto's met een dubbele bemanning aan biedt om automobilisten en hun wagens thuis te brengen, als 'broodroof'. De auto werd bescha digd en uit veiligheidsoverwegingen besloot de club zijn activiteiten voor de rest van de avond te sta ken. De club heeft bij de Utrechtse politie een aanklacht ingediend, maar is van plan gewoon door te gaan. Borrelbus Taxichauffeurs in Rotterdam heb ben vrijdag- en zaterdagnacht de dienstregeling van de 'borrelbus' in de war geschopt. Op enkele plaat sen in de stad werd de bus klemge reden. De politie moest eraan te pas komen om bus en passagiers te bevrijden. In totaal maakten vijf honderd mensen van de bussen ge bruik. In Leiden werden 257 automobilis ten gecontroleerd op drankgebruik, maar niemand werd tot blazen ge dwongen. Hetzelfde bleek het geval in Enschede, Hengelo en Almelo, terwijl ook in Arnhem en Gronin gen geen 'slachtoffers' vielen. Het cafébezoek heeft voor de alco holcontrole wel te lijden gehad. In vele plaatsen werd een sterk ver minderd cafébezoek geconstateerd, waardoor het soms ongewoon stil was. De mensen die wel binnen kwamen, lesten hun dorst overigens wel, maar in zeer beperkte mate met alcoholhoudende drankjes. WILLEMSTAD-CARACAS Een DC-10 van de KLM is op het vlieg veld van de Venezolaanse hoofdstad Caracas aangereden door een trap- wagen. Het toestel stond op het punt te vertrekken naar Willem stad. Aan boord bevond zich onder meer de Surinaamse regeringsdele gatie, die een bezoek had gebracht aan Venezuela. Een vleugel van het KLM-toestel werd zo ernstig be schadigd bij de 'aanrijding', dat de vlucht naar de Nederlandse Antil len niet kon worden ondernomen. De Venezolaanse luchtvaartmaat- i schappij 'Viasa' Stelde de KLM een toestel beschikbaar om de passa giers naar Curacao te vliegen. Een paar honderd Surinaamse inwoners van Amsterdam protesteerden zaterdagmiddag naar aan leiding van de ontruiming van een aantal gekraakte flats in de Bijlmer tegen het, wat zy noemen 'slechte', woonbeleid van de gemeente, dat ook zou blijken uit de afbraak van goede woningen. De demonstranten bepleitten onder meer eenheid van Surinamers, Antillianen en Nederlanders in deze 'strijd'. Forse meningsverschillen over sociaal-economisch beleid Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tweedaagse conferentie van Europese socialistische leiders die vrijdag en zater dag in Den Haag is gehouden, heeft aanzienlijke meningsverschillen tussen premier Den Uyl en de Westduitse kanselier Helmut Schmidt over het sociaal-economisch beleid aan het licht gebracht. Premier Den Uyl heeft volgens waarnemers op deze besloten conferentie met een nogal indrin gend verhaal opgeroepen tot een gemeenschappelijk beleid om de dreigende economische recessie af te wenden en de structurele werk loosheid te bestrijden. Den Uyl bepleitte het tegengaan van eenzijdige protectionistische maatregelen, waarschuwde ervoor dat ongeremde technologische ont wikkeling de werkloosheid nog zou kunnen vergroten en hield een pleidooi voor een afgewogen en zorgvuldig energiebeleid. Hij meen de dat de sterke landen in de EEG (West-Duitsland en de Benelux) door een gedurfde begrotingspoli- tiek (bestedingsverruiming) en in komensoverdracht naar de zwakke landen een goede regionale politiek in Europa mogelijk moeten maken. Daarbij zal ook in de toekomst slechts een zeer gematigde inko- mensgroei mogelijk zijn. (ADVERTENTIE) Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubHair voor uw keuken voor uw caravan De Nederlandse premier meende dat dit alles slechts valt te bereiken wanneer de medewerking van de werknemers kan worden gewonnen en dat zal aldus Den Uyl slechts mogelijk zijn wanneer aan de wensen van de vakbeweging tot het verkleinen van de inkomens verschillen en een grotere bedrijfs- democratie tegemoet wordt geko men. Weinig toeschietelijk Volgens ingewijden heeft bonds kanselier Schmidt tegenover dit laatste deel van Den Uyls betoog een weinig toeschietelijke houding aangenomen. Sommige waarnemers melden zelfs dat de inzichten van beide staatslieden ter conferentie nogal ernstig hebben gebotst. Schmidt zou zich terzake van zijn opstelling tegenover de vakbewe ging op de vlakte hebben gehouden en wat de verruiming van de beste dingen betreft zou hij minder dan Den Uyl aan de overheidsuitgaven en meer aan de particuliere beste dingen denken. Enkele Socialisti sche conferentiegangers was het opgevallen dat Schmidts visie een opmerkelijke overeenstemming ver toont met die van de Nederlandse VVD. Zij verklaarden overigens ook dat de Westduitse bondskanselier op de conferentie vrijwel alleen stond. Met name de Franse en Bel gische afgevaardigden zouden meer op de hand van Den Uyl zijnge weest. Het bureau van de Europese socia listen heeft de opdracht gekregen, te proberen een gemeenschappelijk sociaal-economische programma ten behoeve van de negen betrok ken partijen voor te bereiden. Van onze onderwijsredactie HILVERSUM 'De nieuwe basisschool moet zo goed, maar ook zo voordelig mo gelijk zijn. Zij mag zichzelf niet door te hoge extra kosten onmogelijk maken'. Dit zei de heer M. Baaijens, voorzitter van de door minister Van Kemenade in gestelde commissie voor de vernieuwing van kleuter- en basisonderwijs, zaterdag in Hilversum. Hij sprak daar op de jaarvergadering van schoolbestuurders van het protestants christelijke kleuter- en basisonderwijs (PCKBO). Baaijens: 'Bij de tien expe rimenten die nu begonnen zijn gaat het niet alleen om een samengaan van kleuter en basisschool, maar om een wezenlijk andere school. Ik hoop dat daarbij ook het buitengewoon onderwijs niet vergeten zal worden.' 'De officiële experimenteer- scholen mogen zich niet van hun omgeving vervreemden door teveel extra facilitei ten. Dat zou andere scholen die ook aan de vernieuwing willen beginnen moedeloos maken. Ze zouden denken dat vernieuwen zonder veel extra geld toch onmogelijk is.' De heer Baaijens vroeg de christelijke schoolbesturen daarom de vernieuwing zo zakelijk mogelijk te bekij ken. We moeten ophouden met het eeuwige gejammer over de te grote klassen. Het is niet zo dat het onderwijs vanzelf beter wordt door simpelweg de klassen klei ner te maken. De kwaliteit van het onderwijs heeft vooral te maken met de kwaliteit van het personeel. Wel erg nodig is daarom de bijscholing van kleuterleid sters en onderwijzers. Ook het probleem van de kleine dorpsscholen die bij eenwording van kleuter- en basisonderwijs in grotere verbanden opgaan moeten we realistisch bekijken, zei de heer Baaijens. 'Het kan geen kwaad een beetje hard te redeneren. Als elk dorp blijft vasthouden aan zijn één- of tweemansschool ko men we er niet uit. Maar als de christelijke kleuterscho len en basisscholen van ver schillende dorpen in regio naal verband willen samen werken kunnen ze bijvoor beeld samen één centrale bovenbouw (acht tot twaalf jaar) maken en de onder bouw (vier tot acht jaar) spreiden over meer plaatsen. Te veel gescheiden De heer K. J. Matze van het bureau van de besturenraad van het christelijk onderwijs drong aan op meer bestuur lijke samenwerking. Er zijn nog teveel plaatsen waar het christelijk kleuteronderwijs en het christelijk lager on derwijs bestuurlijk geschei den zijn. Evenals de heer Baaijens wees hij vooral op de nood zaak van regionale samen werking op het platteland. Kleine dorpsschooltjes gaan er gegarandeerd aan, wan neer ze ieder voor hun eigen hachje blijven vechten. Dat probleem wordt door de eenwording van kleuter- en basisschool alleen maar dringender. In veel dorpen bestaat bijvoorbeeld wel een christelijke lagere school, maar geen christelijke kleu terschool. Alleen binnen het verband van regionale schoolraden voor het chris telijk onderwijs, kan het christelijk onderwijs dit probleem oplossen. Gebeurt dat niet, dan worden de scholen al gauw gedwongen tot ongewilde samenwerking met het openbaar onderwijs ter plaatse. Mr. Matze vond wel dat de overheid het christelijk onderwijs tege moet moest komen door be tere vergoeding van het leerlingenvervoer en ruime subsidievoorwaarden voor kleine scholen die de boven bouw centraliseren, maar de onderbouw voor de kleinste kinderen spreiden. Geen annexatie Mevrouw J. Boertien, presi dente van de sectie kleuter onderwijs van de PCBO, zei nog eens dat het samengaan van kleuter- en basisschool geen annexatie van de eer ste door de laatste mocht betekenen. Wanneer kleu terleidster en onderwijzer in de toekomst samen aan één school werken verdient de benaming 'leid (st) er' vol gens haar de voorkeur bo ven die van 'onderwijzer- les)'. De heer Baaijens viel haar bij, maar zei wel dat kleuterleidsters geen discri minatie door onderwijzers over zich moesten afroepen door zich bijvoorbaat de mindere te voelen. 'Voor zo ver er in het lager onderwijs sprake is van discriminatie van het kleuteronderwijs is dat de camouflage van een soort gezonde jaloezie. Voor al onderwijzeressen uit lage re klassen kunnen kleuter leidsters benijden om hun soepele benadering van het kind', zei hij. Het Tweede-Kamerlid me vrouw J. G. Kraaijeveld- Wouters (ARP) vroeg de schoolbesturen zich actief bezig te houden met de ver nieuwing van het onderwijs. De katholieke oudervereni ging gaat al een oudercursus opzetten. Ook besturen en schoolcommissies in het protestants christelijk on derwijs zouden meer aan kadervorming kunnen doen. ANTWERPEN Drie Nederlanders zijn gisteren omgekomen bij een auto-ongeluk op de Belgische rijks weg E-3 tussen Sint Niklaas en Antwerpen. De bestuurder van een auto uit Hulst bemerkte te laat dat er een wegopbreking was en botste na geslipt te zijn frontaal tegen een Belgische auto. Om het leven kwamen de echtgenote van de be stuurder, de 49-jarige mevrouw Beekman, de 63-jarige mevrouw J. de Vriend en de 76-jarige mevrouw J. de Vos-Prenen, allen uit Hulst. De heer Beekman overleefde het ongeluk. Volgens de Belgische rijkswacht kost de verbreding van de weg op dit punt gemiddeld veer tien mensenlevens per maand. VLODROP De 48-jarige G. Schophoven uit het Duitse Hetze- rath botste met zijn auto tegen een muur, vermoedelijk nadat hij onwel geworden was. Hij overleed in de auto. AMSTERDAM De zestienjarige Nico Oosterhof uit Amsterdam is overleden aan de verwondingen die bij een slippartij met zijn brommer opliep. Op het fietspad van de Troelstralaan in Amsterdam is hij vermoedelijk op gevallen bladeren uitgegleden. GOIRLE De twintigjarige R. J. Criens uit Goirle is op de Tilburgse weg in zijn woonplaats omgekomen toen hij met zijn motor frontaal op een afslaande auto botste. Cross-rijders botsen DOETINCHEM Twee berijders van een cross-motor zijn, toen zij op een donkere weg reden en geen verlichting voerden, tegen elkaar gebotst. Een van hen, de achttien jarige F. C. Meyerman uit Gaande ren, kwam om het leven. De andere belandde met een verbrijzeld been in het ziekenhuis. Het tweetal was zonder het van elkaar te weten elkaar tegemoet gereden. Overigens was de Engelse Labour Partij niet op de conferentie verte genwoordigd. Binnen EEG Den Uyl eri Schmidt zijn het voorts wel ongeveer eens geworden over de besluitvorming binnen de EEG. Nu de topconferentie waartoe de Fran se president Giscard d'Estaing het initiatief heeft genomen, waar schijnlijk hailf december zal worden gehouden, zei Den Uyl zaterdag zo'n top aanvaardbaar te achten als een poging, de besluitvorming in de gemeenschap in een stroomversnel ling te brengen. Maar aldus Den Uyl bij de afronding van de besluitvorming mag de, wat hij noemde, 'conferentie van regerings chefs' niet voorbijgaan aan de be voegdheden van de Europese com missie. Den Uyl zag er een belang in dat de grotere lidstaten van de EEG proberen het onderling eens te worden, maar hij voegde daaraan toe dat de kleinere deelstaten in de uiteindelijke besluitvorming gelijk berechtigde partners moeten blij ven. Schmidt verklaarde na afloop deze uitspraak van Den Uyl dik te willen onderstrepen. Schmidt ontkende verder dat hij een soort fusie van de Europese commissie met de raad van minis ters zou hebben voorgesteld. De kanselier zei, de institutionele basis van de Europese commissie niet te willen wijzigen, maar hij bepleitte dat de voorzitter en vlce-voorzitter in eigen land zowel als in Europa figuren van zo groot aanzien zijn, dat zij voor bekleding van de eerste politieke functies in aanmerking komen. Van een verslaggever HANSWEERT Het Nederlandse binnenschip 'Dieu m'aidera' uit Made (L.) is zaterdagavond gezon ken op de Westerschelde, nadat het was overvaren door het bijna 3000 ton metende Poolse vrachtschip 'Gorllce' uit Gdansk. De 55-jarige schipper W. van Gils en zijn 49-jarige vrouw C. Visser werden gisteravond laat nog steeds vermist ondanks het feit, dat de rijkspolitie gisteren de hele dag met twee boten naar de vermiste opvarenden had gezocht. (ADVERTENTIE) 1 "X uJf vwSuLi Want de AGO heeft de uitgebreide Inboedel verzekering met AGO clausule. Dat wil zeggen, dat je tevens verzekerd bent tegen praktisch alle van buiten onverwacht komend onheil. Ook tegen iemand die een kraan vergeet dicht te doen, ook tegen iemand die een boekenrek niet al te stevig bevestigd heeft, ook tegen iemand die de gordijnrails in de beeldbuis prikt. Ook als je het zelf doet. Dat wist die man. Dat weet elke assurantie-adviseur5^=*^ RITA vermoeider dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5