Kritiek op bezoek van delegatie aan in Duitse cel zittende Nederlander EEN WINTER VOL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Dagrecept Even puzzelen Prinses ziet kindertekeningen Kans dat Ronald Augustin gesprek weigert Ir. M. Klasema (62) overleden TROUW/KWARTET MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K4 SMIDJE VERHOLEN Prinses Beatrix bekeek zaterdag in Utrecht kindertekeningen uit de zogenaamde SOS-dorpen: in de Utrechtse stadsschouwburg werd een tentoonstelling geopend, die toont hoe de weeskinderen wonen in hun 81 over de hele wereld verspreide dorpen. Het eerste kin derdorp werd een kwart eeuw gele den in Oostenrijk opgericht met het doel oorlogswezen op te van gen. Binnenkort zullen er honderd kinderdorpen ingericht zijn in landen. Prinses Beatrix werd op de tentoonstelling rondgeleid door een grote groep kinderen van scholen die een of meer van deze dorpen geadopteerd hebben. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Komité Anti-Duitse Terreur (KADT) is weinig gelukkig met het feit, dat van daag een Nederlandse delegatie naar West-Duits land vertrekt om daar te onderzoeken onder welké omstandigheden de Nederlander Ronald Augustin in Westduitse gevangenschap verkeert, of hij in de gevangenis is gefolterd en hoé de gevangenisautoriteiten getracht hebben zijn hongerstaking te doen breken. Zoals bekend beijvert het KADT zich ln eerste Instantie voor een verbetering van de positie van Au gustin, die op 24 juli vorig Jaar werd gearresteerd op verdenking lid te zijn van de Rote Armee Fraktlon (RAF, ook wel Baader-Meinhof- groep genoemd). Sinds zijn aan houding zit hij in voorarrest zonder dat er een proces tegen hem ge voerd is. Van die bijna anderhalf jaar heeft hij vier maanden moeten doorbrengen in een 'dodenvleugel' van de gevangenis in Hannover, waar hij zwaar geïsoleerd zat en als Gegratineerde spruitjes 1 kg. spruitjes 35 gram boter 35 gram bloem 4 dl. melk 50 gram oude. geraspte kaas aroma, paneermeel 15 gram boter De spruitjes indien nodig schoon maken, wassen en opzetten met weinig kokend water en zout en vlug gaarkoken. Niet langer dan tien minuten. De spruitjes droog afgieten. Intussen de kaassaus ma ken. Hiervoor de boter smelten, de bloem erdoor mengen en dit al roerend even verwarmen zonder dat de bloem verkleurd. De melk er ln gedeeltes aan toevoegen, de saus telkens laten doorkoken en glad roeren. De saus afmaken met de kaas, wat aroma en eventueel gemengde kruiden en niet meer laten doorkoken. In een vuurvaste schotel een gedeelte van de saus gieten en hierop een laag spruitjes leggen, zo doorgaan, de bovenste laag moet saus zijn. De schotel afmaken met geraspte kaas, pa neermeel en wat stukjes boter. Het gerecht in een oven met veel bo- venwarmte vlug 'gratineren' ln on geveer tien minuten. Dan direct opdienen. Menutip: Kippesoep, spruitjes, aard appelpuree, gehakt, ijs. gevolg van deze behandeling werd beroofd van zijn zintuigen. De ongeveer zeventig politieke ge vangenen in West-Duitsland, onder wie ook Augustin, zijn uit protest tegen deze behandeling ln honger staking gegaan. Deze staking duurt nu al ruim zes weken. Augustin raakte in levensgevaar, toen de ge vangenisautoriteiten hem water onthielden en hij via een slang gedwongen werd toch kunstmatige voeding tot zich te nemen. Hier door kreeg hij een verstikklngs- aanval en moest ln een ziekenhuis worden opgenomen. Hierna werd hij weer overgebracht naar de ge vangenis in Hannover, maar niet meer naar de dodenvleugel. Hij kreeg nu een cel. waarin wel gelui den van buitenaf konden doordrin gen. Het KADT meent, dat deze 'verbe tering' van zijn positie mede te danken is aan acties, die in West- Duitsland, maar ook in Nederland tegen de behandeling van de poli tieke gevangenen worden gevoerd. Een Nederlandse delegatie gaat nu op uitnodiging van de Westduitse regering een onderzoek instellen naar de positie van Ronald Augus tin. Leden van deze delegatie zijn: dr. H. van Geuns, (longarts), prof. mr. C. F. Rüter (hoogleraar straf recht), mr. W. J. van Bennekom, mr. F. Kuitenbrouwer (medewerker NRC/Handelsblad en 'De Tijd'- journalist Ton Crijnen. Verrast Het KADT, dat totaal door deze manoeuvre van de Westduitse rege ring is verrast, omdat het zelf, In overleg met minister Van der Stoel, al bezig was een dergelijke delega tie naar West-Duitsland te sturen, is nu bang dat deze delegatie door de Westduitse autoriteiten gebruikt zal worden om de acties die in Nederland en West-Duitsland wor den gevoerd voor de politieke ge vangenen. in de klem te smoren. Het comité meent, dat de leden van de delegatie, met uitzondering van de Amsterdamse advocaat Van Bennekom, nauwelijks op de hoogte zijn van de situatie, waarin Augus tin verkeert. Een gesprek met de leden van het KADT om informatie te vertrekken, werd door de delegatie geweigerd. Wel wilde men met mevrouw J. Augustin, de moeder van Ronald, onder vier ogen een gesprek heb ben. maar zij weigerde dit, omdat ze vond dat de leden van het KADT, die zich met Ronald Augus tin bezig houden, daar best bij mochten zijn. Ook het ministerie van buitenlandse zaken was niet op de hoogte van het feit, dat deze Nederlandse delegatie naar West- Duitsland vertrekt, terwijl evenmin leden van de vaste Kamercommis sie van justitie zijn ingelicht. De leden van de delegatie zijn allen persoonlijk uitgenodigd. De Westduitse autoriteiten hebben een programma voor de delegatie opgesteld, dat onder meer omvat gesprekken met minister Schaefer van justitie van de deelstaat Nie- der-Saksen en gevangenisdirecteur Berlit van Hannover. Tevens staat een bezoek aan de cel van Ronald Augustin op het programma, maar de kans is erg groot, dat Augustin zelf een gesprek weigert met de delegatie, omdat hij geheel buiten het vooroverleg is gehouden. Grief Minister Van der Stoel heeft in een gesprek met mevrouw J. Augustin, de Nederlandse advocaat van Ro nald, mr. P. H. Bakker Schut en de psychiater Sjef Teuns, toegezegd dat hij zou ijveren voor een com missie die Ronald zou mogen be zoeken. De grootste grief van het KADT is, dat de delegatie die nu gaat, zich nauwelijks serieus op haar taak heeft kunnen voorberei den en dat ze zich door de autori teiten zal laten inpakken. Het KADT is er voorstander van, dat ook een politieke gevangene, die zelf martelingen heeft ondergaan, deel van een dergelijke commissie uit maakt, omdat het aan de buiten kant moeilijk is te constateren of een gevangene gemarteld is of niet. Men vreest nu. dat het bezoek van deze delegatie aan West-Duitsland, de afspraken die met Van der Stoel zijn gemaakt, zal doorkruisen. Verrassend portret Met moeite ben ik aan dit stukje begonnen, omdat ik halverwege moest nalaten te kijken naar het portret van de onlangs overleden letterkundige Victor E. van Vries land. Een verrassend zelfportret, dat mij bij eerdere uitzending moet zijn ontgaan. Het frappeerde dat op deze ingelaste monoloog van een bijzon dere man de titel van het parallel lopende programma van de KRO van toepassing was: Heel de Mens. Van Vriesland leefde met alle vezels van zijn artistieke wezen en dat zal ook navoelbaar zijn geweest voor kijkers die hem zondagavond postuum hebben leren kennen. Merkwaardig genoeg betrof de ope ning van Ad Langebents nieuwe serie onder de titel Heel de Mens het gesprek met een vrouw, dié zich door borstamputatie een half mens was gaan voelen. Een uitermate kwetsbare zaak om je daarmee voor de televisie te wagen. Ik hoop van harte dat mevrouw De Wilt en haar man er geen spijt van krijgen. Zij hebben voor een miljoenenpubliek veel vertrouwelijkheden prijsgegeven en daar kunnen ongezonde lieden misbruik van maken. Anderzijds zullen zij mensen, die voor eenzelfde probleem komen te staan, hebben bemoedigd. Over dit eerste programma van Ad Langebent zou ik nog wel iets meer willen zeggen, maar ik ben zo bang dat het verkeerd zal worden uitgelegd. Er zat in deze uitzending veel stof tot nadenken. Door denkertjes, zou Wim Kan zeggen, maar als je gaat uitleggen wat je bedoelt, laadt je het odium op je dat je een soort moraalprediker wilt zijn. En dat is taboe in deze tijd. Misschien hebben meer kijkers, net als ik, overgeschakeld naar Beeldspraak van de NOS op het andere net. Dan hebben zij Victor van Vriesland horen vertellen over lichamelijke en geestelijke liefde. Het Zaterdagavondfestival van de VARA was het aanhoren en bekijken best waard. Met een kleine uitzondering, een fout namelijk die een Nederlandse omroep niet had mogen maken. Jan Derksen zong een aria uit Verdi's Un Ballo in Maschera. Die opera speelt in Boston (of in de Franse versie) in Napels. Dus is het onbestaanbaar dat daar het portret kan hebben gehangen dat Rembiandt in 1654 schilderde van Jan Six, burgemeester van Amsterdam, want het hangt nog altijd in de hoofdstad Fout nummer twee was, dat van dit beroemde schilderij een slechte imitatie in de verkeerde kleuren werd gebruikt. Uiteraard hield Brandpunt zich bezig met de eerste politionele actie in het kader van de nieuwe anti- alcoholwet. Mr. dr. Schuurmans Stekhoven, die advocaat en medicus is, gaf zijn visie op de medewerking van doktoren aan het behandelen van aangehouden per sonen, bij wie, soms in bewusteloze toestand, bloed moet worden afgenomen. Ik heb achter dit probleem al eerder vraagtekens geplaatst en ben dus benieuwd, waarop de discussie zal uitlopen. Dr. Schuurmans zei er zelf niet aan mee te willen doen. Van het uur dat Koos Postema mag vullen, heeft mij het meest de ken nismaking met de naïeve schilder Dolf Zwerver geboeid. Helemaal naturel, deze 'flierefluiter', in tegenstelling met Simon Carmig- gelt, die, bezig zijnde met zijn gedichten, een beetje gekunsteld overkwam. Afgaande op wat de kleurentelevisie liet zien van Dolfs werk, mag worden verondersteld, dat hij weldra van 'zwerver' een gevestigd man zal zijn. Ton Hydra Kind verdrinkt vlakbij huis Van een verslaggever WOERDEN De vijf-en-een-half- jarige Michel Grundman is bij de ouderlijke woning aan de Linscho- terweg in Woerden tei een wetering verdronken. De kleuter speelde met anderen op de stille weg en moet ongemerkt met zijn fietsje te water zijn geraakt. Zijn vader vond het fietsje aan de waterkant en sloeg alarm. 28. Janus Paxse, de krijgshaftige gemeenteveldwachter van Rijkhuy- zen, stelde eigenlijk een domme vraag, want hij wist héél goed wie de heer van Muizenis was en hoe hij heette. Tèrecht wees deze heer daar danook op en hij zei beris pend: 'Maar Janus, je kent me toch? Je weet toch héél goed. dat ik klerk ten stadhuize ben? Waar om vraag je me dan naar mijn naam?' 'Dat zal ik je eens gauw uitleggen, gorthapper!' schold Ja nus. terwijl hij de genoemde heer v. M. bij zijn dasje beetgreep. 'Als ik je naar je naam vraag, dan heb je daarop onmiddellijk en juist te antwoorden. Doe je dat niet, dan vat ik dat op als verzet tegen een politiebeambte in functie. Verzet geeft mij het recht de gummiknup pel er overheen te leggen, vat je? En zoiets doe ik graag, dat weet je!' Janus borg zijn boekje op FERDINAND en trok dreigend een gummiknup pel te voorschijn. Het was duidelijk, dat zijn ruwe handen zéér bedreven waren ln het gebruik van dat akeli ge ding, zó kundig zwaaide hij het nare wapen omhoog. 'Janus Paxse heeft weer een van zijn bui en,' mompelden Thomas en Bernard, de twee studenten. Zij namen on middellijk de nodige voorzorgs maatregelen en doken met een vlugge sprong onder een tafel om van hieruit het verdere verloop van gebeurtenissen af te wachten. Smidje Verholen liet het echter niet bij kijken. Hij was van oor deel, dat het nu tijd werd drastisch in te grijpen. Daar was de arme heer van Muizenis immers veel meer mee geholpen dan met het wegduiken van Thomas en Bernard. Het was dan ook met een zucht van verlichting, dat de heer v. M. naar smidje Verholen keek, toen deze zich tot de ruwe koddebeier wendde en nijdig zei: 'Laat onmid dellijk die man los, veldwachter! U heeft niet het recht iemand aan zijn lichaam te komen. En als u dan toch met alle geweld handtas telijk wilt worden, kom dan eens aan mij!' 'Nou wordt-ie goed.' knarsetandde Janus. 'De klerk krijgt hulp van een vreemdeling. Nou het is, dat je er zelf om vroeg, mékker!' Inmiddels had ook de sombere waard ingegrepen. Deze voorzag namelijk moeilijkheden en hij dacht ongelukken te kunnen voorkomen door het licht uit te draaien. Hij had echter buiten Ja nus' behendigheid gerekend, want ook in het donker wist Janus de smid wel te Vaken. Met een blik semsnelle haal van zijn taaie gum mistok diende hij de arme Verholen een stevige slag toe. M-r-w"'f 6 'En Kogan?' 'Er is nergens vermeld dat hij ooit ln dat gebouw is geweest. Maar Je kunt ze natuurlijk niet altijd ln het oog houden', zei Lester om zich te verdedigen. 'Wanneer was hij. 'Ga Je er nu heen?' vroeg Canfield. hem in de rede vallend. 'Dit is toch niet iets voor Special Branch?' vroeg Lester wat ver baasd. 'Het is mogelijk. Ik weet het niet'. 'Je bedoelt dat ik me er maar eens mee moest gaan bemoeien? Ik ge loof dat Peterson de zaak behan delt. Ik zal hem vertellen dat ik er eens even wil rondkijken. Nog iets bijzonders dat ik dien te weten?' De vraag was beleefd maar drin gend. 'Ik zie Je daar dan wel'. Lester aarzelde even. 'Zou Je wel meegaan? Wij willen de dochter er zo gauw mogelijk heen zien te krij gen. Wat moet ik over Jou zeggen?' Canfield zweeg een ogenblik. HIJ mocht beslist nergens komen waar hij in verband kon worden gebracht met de politie. Maar hij wilde er toch heen. 'Doe maar net of ik bij de dactyloscoplsche dienst hoor. Je zegt gewoon niet wie ik ben. Ze merkt mij waarschijnlijk niet eens op'. De agent die bij de deur van de flat stond, ging opzij' en zei:' 'miss De vlin'. De drie mannen draalden zich om en Canfield vond dat zij het aan kijken ten volle waard was. Het was verbazingwekkend wat een mooie vrouw er uit dat kind was gegroeid. En hij was er blij om dat ze mooi was, het zou niet fair zijn als Devllns dochter lelijk was ge- wees*. Veertien Jaar geleden had CATHERINE GASKIN het nog twijfelachtig geleken, maar hij was blij dat het zo goed was gegaan. Perterson had de leiding van het onderzoek, maar hij wachtte af wat zijn meerdere deed. Lester ging naar haar toe. 'Ik ben inspecteur Lester, miss Devlin. Het spijt mij u op zo'n ogenblik te moeten lastigvallen. 'Hoe maakt u het?' vroeg ze auto matisch. Ze hand lange mooie be nen en liep elegant, dacht Canfield. Ze had als kind al rood haar gehad, het was donkerder geworden en had nu een diepe warme kleur; het hing bijna tot op haar schouders en was als een glanzend gordijn als zij bewoog. Hij herinnerde zich haar grijze wat scheefstaande ogen, en ze had de verleidelijkste lange wimpers di? hij ooit had gezien. Ze droeg een witte regenjas. Zij had stijl, maar dat leek meer toevallig dan aangeleerd. In dat opzicht leek ze ook op Devlin. Ze keek nauwelijks naar Lester, en helemaal niet naar Canfield en Peterson. Ze was daar eenvoudig blijven staan en keek om zich heen alsof ze iets zocht óm zich mee bezig te houden, en dat zou alleen maar pijnlijk zijn en haar haar verlies nog meer doen voelen. 'U ziet, miss Devlin.Het viel niet mee voor Lester. Het was niet gemakkelijk tegen iemand te pra ten die je eigenlijk niet zag, vooral niet als het een Jonge knappe vrouw was. Alleen als hij wat zei, keek ze hem even aan en dan dwaalde haar blik weer af naar al die bekende dingen in de kamer, die nu zo vreemd moest lijken.de openstaande kasten onder de boe kenplanken. de stapels papieren op de grond. Canfield zag dat haar lippen beefden, maar haar stem was verrassend vast en hij begreep dat ze boos was geworden om wat ze zag. 'Hoe konden ze zo gemeen zijn. Ik bedoel, hoe kon iemand zoiets ge meens doen. Hier vlak na dat be richt heen te gaan om tussen zijn papieren te snuffelen.toen ze zeker wisten dat hij hier niet was'. 'Hebt u reden om aan te nemén dat het toen is gebeurd, miss De vlin? Wij hebben niet kunnen vast stellen wanneer het was.Hij wil de liever niet vertellen hoe de in braak was ontdekt. Zij schudde het hoofd en leek nu wat minder afwezig. 'Nee, ik weet het niet. Ik heb geen idee. Ik denk het moet zijn gebeurd na dat de werkster hier is geweest. Ze komt maar eens per week als hij er niet is. De flat wordt dan niet gebruikt. Inspecteur.ik weet u naam niet meer, dat moet u me maar niet kwalijk nemen'. Hij haastte zich haar te verzekeren dat dat niet het geva1 was, en Canfield dacht wat voordeel het is mooi te zijn ik niet, miss Devlin. .U b' wat te verv/erken op hr Mijn naam is Lester terson, mijn assistent mr. Canfield hier m? inteke ningen'. Zij keek hen 7 en aan, maar er was geei van her kenning toen ze Ca J begroette. Het was ook al veertien jaar gele den. hij had het immers niet verwacht, en op dit ogenblik, nu hij werk had te doen, was het veel beter ook, maar hij verbaasde zich erover hoe prettig hij het zou hebben gevonden als ze hem wel had herkend. Zij liep nu langzaam door de kamer en keek naar de kasten en de boekenplanken zonder iets aan te raken; ze bleef een ogenblik voor de schoorsteenmantel staan, toen ging ze weer verder en Canfield bewonderde haar zelfbeheersing. Het was zijn werk haar nauwkeurig te observeren terwijl zij alles be keek, maar hij had het liever iilet gedaan. Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het Levende Woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Plein Publiek. 10.3 (S) De Klllma Hawalians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Hier en Nu, aansl.: Makro. 13.00 (S) Promena de Ork. 13.25 (S) Onder schooltijd. TROS: 15.00 (S) Het kind en wij. 15.30 Nws. 15.33 (S) Klassieke kamermuz. 16.00 tS) Een mondje Frans. 16.30 (S) Keer punt. Overheidsvoorlichting: 17.20 Ont moetingen met rijksgenoten. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP: 18.19 Uitz. G.P.V. TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) A la carte. EO: 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Finale voor u. -21.30 Ultz. van De Vrije Gedachte. NOS: 21.45 Mens en medische machine II. BOND ZONDER NAAM: 22.25 Praatje. NOS: 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscope. 23.20 (S) N.O.S.-Jazz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Spitsuur. (8.00 Nws. 8.11- 8.23 Dingen van de dag). 9.00 (S) Strijk orkest Charlie Nederpelt. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NOS: 9.50 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en de Renaissance. 10.30 Meer over minder. (11.00 Nws). RVU: 11.40 De toekomst zal het bewij zen. NOS:. 12,00. Den Haag deze week. 12.15 Uitzending van SYMBIOSE. NOS: 12.25 (S) Promenade Orkest. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen van de dag. 13.20 Ombudsman. NOS: 13.30 Onder de Groe ne Linde: 13.50 (S) Eurollght. 14.15 Zoe klicht op Nederland. 16.00 Nws. EO: 16.03 Klankbord. 16.10 (2) Eigenwijs. 1630 (S) Licht en uitzicht. 17.00 (S) Onderweg. 17.40 (S) Licht ensemble. 17.55 Medede lingen. 18 00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Kerkorgelconcert. 19.25 (S) Progressief of protestant. NCRV: 20.00 Nws. 20.05 Overdenking. 20:15 (S) Hommage aan Gabriel Faure. 22.15 (S) Llterama. 22.45 Motetten van Anton Bruckner. 23.10 (S) Eigentijdse kamermuziek uit Ned. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham (8.02 Radiojournaal). 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 Radiojournaal. 11.06 Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Radiojournaal. 14.06 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16 03 De Hltmees- ters. (17.03-17.06 Radiojournaal.). Speciaal O De Nederlandse Revue treedt op met André van Duin, Frans van Dusschoten, Carry Tefsen en de Robert Kaesen Dansers. Ned. 1-20.21 Na een aflevering van Colditz (20.20) volgt de VARA-rubriek Open en Bloot over de vraag van veel mensen of ze sexueel wel nor maal zijn. Ned. 2-21.15 De TROS begeleidt actualiteiten. Ned. 1-22.15 De tweede show van Neerlands Hoop in Bange Dagen (21.45) gaat vooraf aan Van Onderen (over problemen in confectle-industrie) Ned. 2-22.45 In 1631 riskeerde de Jezuïeten pater Spee zijn leven door zonder toestemming een felle aanklacht te publiceren tegen de gruwelijke hek senprocessen. Wolfgang Lohmeyer maakte er een televisiefilm van. Duisl. 2-21.15 Leven met de pacemaker komt aan de orde in Mens en medische machine. Hilv. 1-21.45 In het NCRVradioprogramma worden motetten van Anton Bruck ner uitgevoerd, o.a. Ave Maria voor zevenstemmig koor. Hilv. 2-22.45 Michiel de Ruyter presenteert Jazz in Aktie. ilv. 1-23.20 NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. VPRO: 20.00 VPRO-maandag, met pop, Jazz en blues: 20.02 (S) Tilt. 21.02 Jazzfestival Baden Baden 22.02 (S) Rik Zaal. 23.02 (S) Wim Noordhoek. 24.02 (S) Jan Donkers. AVRO: 1.02 Continu de nacht TV vandaag NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 De man van zes miljoen, tv-serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Dag dag, héérlijke lach: amusementsprogramma 21.20 De liefdes van Napoleon, tv-serie (6) 22.15 Aktua TV NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Nascholing huisartsen - les 1 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.00 F.C. Avondrood: sportprogramma NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Colditz, tv-serie 21.15 Open en bloot 21.45 Neerlands Hoop: tv-show 22.25 Van onderen, diskussieprogramma 22.55 Uitzending Symbiose NO 22.59 Journaal HORIZONTAAL 1. verhaal-duw 2. bloedbuis-onheil aanbrengende godin-familielid 3. tor-verharde huid 4. vangwerk'tufg-reeds-rund 5. telwoord-bouwland-doortochtgeld 6. fris zuur-voertuig-Iamillelid 1 r 3 4 5 r 7 3 9" 3 4 3 e 7 3 7. ik (Lat.)-knaagdier-vaartuig 8. rivier in Siberië-aanspreklng van een papegaai 9. gevat-bij VERTICAAL 1. kwajongen-priem 2. nobel-vertrouwelijk 3. lawaai-interval van negen tonen 4. vlaktemaat-snijwerktuig-wiel 5. bloeiwijze-werktuig van de goud smid-meisjesnaam 6. bij elkaar behorende voorwer- pen-huisdier-koning van Basan 7. strandwachter-baan voor balspel- Eerwaarde Heer (afk. Lat.) 8. voorzetsel-traag-papegaai 9. houten klepper-putemmertje OPLOSSING VAN VRIJDAG Ilor.: 1. emulument, 8. hl, 9. ma nen, 10. os, 12. aam, 13. ets, lö.ras, 17. aar, 19. pil, 21. aren, 23. para, 24. Lt. 25. eloge, 26. en, 27. ding, 29. tang, 31. iso, 32. Mei. 34. Lea, 35. pré, 37. Epe, 39. k.o., 41. animo. 43. nn, 44. gedurende. Vert.: 1. el, 2. oma, 3. lama, 4. un, 5. meer, 6. ent, 7. To, 8. heraldiek. 11. salangaan, 12. Ase, 14. spa, 16. Artis, 18. anode, 20. Irene. 22. neg, 23. pet, 28. nop, 30. ale, 32. menu. 33. ieme, 36. rad, 38. pon, 40. Og. 42. ir, 43. Ne. Van een verslaggever DEN HAAG Het hoofd van de dienst Zuiderzeewerken, ir. M. Kla sema, is ha een langdurige ziekte op 62-jarige leeftijd overleden. Ir. Klasema, in Drachten geboren, i kwam in 1938 bij de dienst en werkte eerst bij de dijkbouw in de Noordoostpolder. In 1949 kreeg hij de leiding van de dijkbouw en de' waterbouwkundige inrichting van Oost-Flevoland. In 1971 werd hij j hoofd van de dienst Zuiderzeewer- ken. Ir. Klasema had een belang rijk aandeel in het herstel van de in de oorlog vernielde dijken van de Wieringermeer. Ook werd hij ingezet bij het herstel van de dij- ken van Schouwen-Duiveland na j de stormramp in 1952. Ir. Klasema heeft verscheidene ma len adviezen gegeven voor dijkbouw in het buitenland. Hij bezocht on- der meer Japan. Canada, Israël, Pa kistan, India en de VS. Hij was ook een ervaren elfstedenrijder en was in 1936 tijdens de olympische spe len lid van de nationale atletiek- ploeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4