Mild oordeel over hulp aan de joden in '40-'45 dichtbij Commentaar Bundel studies van dr. B. A. Sijes verschenen Niet uitgestoten EpVlees Nederlandse antisemiet zit 'veilig' achter schuilnaam Gynecoloog heeft zorgen over risico operaties Investeringswet gaat 1 januari in het weer verleg over |ost Zeeuws ommissaris Passen gesloten weerrapporten allemaal familie van elkaar positief? abortus dieet stroomloos TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7~ De Verenigde Naties is een verzame- ling van 'vredelievende' landen. Dat j begrip vredelievend slaat helemaal op de opstelling van een land naar buiten en niet op wat er zich intern afspeelt. Als het criterium van het lidmaat schap zou zijn, zich te houden aan de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, ach wie zou dan be- staan? Dan zou achter Zuid-Afrika een hele rij landen uit de VN moeten opstappen. Wat er dan in de zou overblijven zou misschien het kunnen worden omschreven met aet oude criterium 'beschaafde naties', lat de oude Volkenbond hanteerde. Jie overblijvende landen zouden zich vervolgens eindeloos druk kunnen blij den maken over het gedrag van de 'ezigen een troosteloze bezig heid. laar het strekt de regeerders in Pre via wel tot een les, dat zo'n indruk wekkende meerderheid van de VN- -./olkerenfamilie de kwestie van de oLitstoting van Zuid-Afrika aan de Vei ligheidsraad voorlegde. )aarom kan het ook nauwelijks be- redigend voor de republiek zijn dat jet slechts een paar westerse zakenre laties zijn geweest, die haar door toepassing van hun vetorecht voor Uitstoting konden behoeden. Terecht net de oppositie in dat deze belevenis »en aansporing is om haast te maken met een eerlijker verdeling van macht :n welvaart. Goede en voordelige be- rekkingen met andere landen, en huis een loopje blijven nemen met de nensenrechten, dat willen de Russen bok. En die hebben ook de macht om vol te houden. Maar die heeft niet. Daarom is het inte- Bessant dat Zuid-Afrika's principiële ||egenstander president Kaoenda nu jneent daar 'de stem van het verstand' i beluisteren. Men kan slechts vurig lopen, dat hij het goed hoort. /fOe progressieve partijen stellen in het yapport 'Rood doet leven' voor een pÉeffing te leggen op vlees om het Kjerbruik ervan te verminderen. Wij jebben met dat plan moeite, hoewel |et idee er achter ons erg aanspreekt. wordt in het rijke deel van je wereld veel graan vermorst. De ntwikkelde landen met 1,1 miljard pensen consumeren evenveel graan ils de 2,6 miljard bewoners van de landèn. Niet dat die 1,1 miljard •rotere magen hebben, maar zij eten neer vlees. De dieren moeten (veelal fhet graan)' eerst worden vetgemest e joordat zij ons als biefstuk of karbo nade worden opgediend. m£e progressieve drie hebben gelijk als ij zeggen dat dat een belangrijke J?''erkwisting is. Maar het verbruik van lees afremmen met heffingen treft in enijï eerste plaats de kleine portemon- f dees. Dat is onredelijk en een progres sie in het systeem lijkt wel wat erg llHel administratieve problemen bij de ZSIjager op te leveren ('Mag ik uw laljonstrookje even zien?'). w«e vraag of zo'n heffing niet de avmsumptievrijheid aantast, laten wij ^aar even voor wat hij waard is. Een joter bezwaar is dat zo'n heffing niet m^el verandert aan het denken over de m%gelijke verdeling tussen het rijke en deel van de wereld en dat :h is het doel van die heffing, larom ook gaat een verwijzing naar accijnzen op tabak en alcohol niet grop nog afgezien van het feit dat ;t, (bak en alcohol toch' vrij algemeen n luxe (dat is: misbare) artikelen Lrden beschouwd, terwijl vlees voor ^^el wat mensen een luxe (dat is: nog et dagelijks bereikbaar) goed is. vol^t lijkt ons daarom veel meer zaak ~4t er nög harder wordt gewerkt aan j bewustwording van het Nederland- publiek, zodat vanzelf de vleespro- ktie terugloopt. Ook goede voorlich- L over een ander voedingspatroon fet meer plantaardige in plaats van irlijke eiwitten kan de vleesconsump- doen teruglopen. Actiegroepen als voorbeeld 'Lekker dier' kunnen arbij een belangrijke rol spelen, trandering van mentaliteit en veran- ring van ons voedingspatroon zijn •it van de ene op de andere dag te iliseren, maar zijn op de lange [mijn zinvoller dan een met dwang ;elegde heffing. bel rle 1-ser ram] jkhei'i, lome mnd. door Jan Kuijk In 1941, toen de Duitse bezet ters een verplichte registratie van de joden instelden, waren er in ons land 140.000 joden. Van deze 140.000 zijn er in de loop van de oorlogsjaren 107.000 gedeporteerd. Van deze 107.000 hebben slechts 5.500 (dat wil zeggen: vijf procent) de vernie tigingskampen overleefd. Van de 33.000 joden die deportatie ontsprongen, konden 14.000 dat op een legale wijze doen; door een gemengd huwelijk, door emigratie naar het buiteland of door het be werken van een herziening in de administratie, waardoor zij plots niet meer als volle jood behoefden te worden aangemerkt. Het is raar, maar waar: de ontdekking in een niet al te ver verleden van ook maar één arische voorouder wat die uitdrukking ook mag inhouden betekende toen voor heel wat mensen de redding van een wisse dood. Drieduizend van die 33.000 zagen kans naar het buitenland te vluch ten en een 16.000 tenslotte hebben door onder te duiken hun leven weten te redden. Deze cijfers geeft de wetenschappe lijk medewerker van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, dr. B. A. Sijes, in zijn vandaag ver schenen bundel: 'Studies over jo denvervolging'. Het is geen indrukwekkend aantal: 16.000 die (voornamelijk) dankzij de hulp van niet-joodse landgeno ten konden worden gered. De ver zetsman Jan Smallenbroek (de in september overleden oud-minister van binnenlandse zaken) had gelijk toen hij eens voor de televisie met een heel persoonlijke klacht terug keek op zijn eigen werk en dat van zijn vrienden in die vreselijke ja ren: 'Wij hebben te weinig voor de joden gedaan'. Sijes zelf draagt in zijn studies mede het materiaal aan om Smal- lenbroeks zelfverwijt achtergrond te geven, maar als het op oordelen aankomt is de historicus toch min der hard in zijn oordeel dan de verzetsman. 'Al mogen de joden op allerlei wijzen aan hun lot zijn overgelaten, het mag niet tot ge volg hebben, dat de steun aan de joden en het verzet tegen de anti- joodse maatregelen worden gemini maliseerd of gekleineerd. Er is een hartverwarmende solidariteit, zelf opoffering en humaniteit geweest, als slechts in dagen van grote nood kan ontstaan. We behoeven slechts te denken aan de angsten van hen die onderdak verleenden, maar die angsten trotseerden. Wij behoeven slechts te denken aan de rooms- katholieke vader en moeder die hun kinderen elke avond voor het Christuskruis lieten beloven dat zij nooit op straat zouden vertellen, dat beneden hen, op de eerste eta ge, twee mensen waren ondergedo ken, een jood en een niet-jood, die de Duitsers zochten'. De. jood uit bovenstaande zin, was Ben Sijes zelf en de dankbaarheid daarover bepaalt waarschijnlijk mede zijn wetenschappelijke eind oordeel. En wie zal het ooit een mens kwalijk nemen dat hij zo persoonlijk in zijn werk aanwezig is? De gelegenheid om subjectief te zijn, is één van de mooiste kansen die het leven ons biedt. Wie zo'n persooonlijke aanleiding tot dankbaarheid mist, zal echter in Sijes' beknopte verhaald over de Nederlandse joden in oorlogstijd Dr. B. A. Sijes (links) in gesprek met Simon Wiesenthal. Vervolging ook sociaal drama vooral aanleiding vinden om zich te verbazen over het feit dat alles zo gemakkelijk is gegaan voor de Duitsers. Er was sprake van anti-semietische tendenzen in het voor-oorlogse Ne derland, maar zeker geen algemeen heersende en openlijke agressieve vijandelijkheid ten aanzien van de joden een gezindheid die de Duitsers bij hun vervolging zouden kunnen gebruiken. Maar Sijes con cludeert ook dat de Nederlandse tolerantie ten opzichte van de jo den (en dan bedoelt hij met name de tolerantie bij de toonaangevende burgers) in de jaren dertig beperkt bleef door economische belangen. Hirschfeld Onthullend is in dit verband een door Sijes aangehaalde brief van dr. H. M. Hirschfeld toen direc teur-generaal van het ministerie van handel en nijverheid aan zijn baas, de minister. Hirschfeld (let wel: zelf volgens de Duitse rassen-orthodoxie een half-jood en dan nog wel één die kans zag de hele oorlog aan te blijven als secer- taris-generaal, dat wil zeggen: als de hoogste burgerlijke gezaghebber op het ministerie van economische zaken) deze Hirschfeld schreef op 3 januari 1938 over de uit Duits land naar Nederland gevluchte jo den: 'Reeds thans is de maat hier en daar overvol. Men mag niet vergeten dat de Duitse Israëliet een goed leven gewend was en dit zeker meer nog ten toon spreidde dan de Nederlandse rasgenoten dit doen. Verder heeft de Duitse jood veel en vaak zeer veel eigenschappen in zich verenigd, die de Duitsers vaak weinig populair maakten. De vraag is wel eens gewettigd geweest of de Duitse jood in het algemeen vaak niet heeft bijgedragen tot de slech te naam, die de Duitsers op menig gebied gewoonlijk hebben'. Selecteren Er bestond in die tijd een joods vluchtelingencomité, dat zich inzet te voor de duizenden die Duitsland en Oostenrijk wilden verlaten. Het comité moest zelf voorstellen doen, wie ons land mocht binnenkomen dus selecteren. 'Het comité kon daarmee als het ware een vingeroe fening maken voor wat later de Joodse raad zou doen', aldus het bittere commentaar van Sijes. Het zal waar zijn: de houding van de Nederlandse autoriteiten toen, moet mede gezien worden tegen de achtergrond van de zorgelijke toe stand over de hele linie in ons land, maar waarom moeten steeds weer oom en oomkens kinderen voorgaan? Op een heel andere wijze gold dat laatste ook in de oorlog. De ver houding jood niet-jood was niet van dien aard dat als een vanzelf sprekendheid een jood zomaar bij een niet-jood kon aankloppen om steun en hulp. De meeste joden hadden doodgewoon geen geld en relaties om zich aan deportatie te onttrekken. Zij waren voor de grote massa van de misschien in beginsel wel goed willende Nederlanders de naamlo zen, waarmee men zich, als het op handelen aankwam, onthand voel de. Dat is nog een trieste neven conclusie die uit het hele verhaal Wie is Egon van Winghene? In zijn 'Studies over jodenvervolging' wijst dr. B. A. Sijes op de invloed van een in 1927 verschenen brochure 'Arische Rasse, Christliche Kuituur und das Judenproblem' een uit het Neder lands in het Duits vertaald geschrift van een zekere Egon van Winghene 'Zelden lazen wij een antisemitisch geschrift van een dergelijke systema tisch perfide opgebouwde inhoud', zegt Sijes van dit boekje. Maar wie is nu die Egon van Winghene? Dr. Sijes weet alles van de schrij ver alleen zijn werkelijke naam (want Egon van Winghene was een pseudoniem) kent hij niet. Hij heeft een aantal sporen nagetrokken, maar er slechts een reeks vermoedens van overgehouden. 'Ik hoop nog eens al mijn materiaal over die Van Winghene te kunnen pu bliceren. Dat betekent dat ik dan ook weet wie het was. Alleen het ont breken van zekerheid op dit ene punt belet mij er over te publiceren', al dus drs. Sijes. van de jodenvervolging kan worden getrokken: het zijn vooral de klei nen, zonder geld en zonder relaties, die van het begin af zelfs niet de minste kans hebben gehad de oor log te overleven. In dat opzicht is de jodenvervolging ook een sociaal drama. In de bundel studies van Sijes staan verder nog studies over o.a. Ekchmann (waarin de intrigerende vraag wordt behandeld hoe iemand die een zo lage militaire en ambte lijke rang had in een zo hiërar chisch ingerichte maatschappij een zo vooraanstaande rol kon spelen), over de oorsprongen van het anti semitisme in Oostenrijk (het anti semitisme dat Hitler in zo sterke mate beïnvloed heeft en over Si mon Wiesenthal. Prof. dr. B. A. Sijes, Studies over jodenvervolging. Uitg. Van Gorcum, Assen, geïllustreerd, 184 blz. prijs gebonden 38,50 als paperback 29,50. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Welke drijfveren heeft de vrouwenarts die jaarlijks één pa tiënte met kanker van de baarmoe der opereert? Zou men zijn eigen vrouw door deze gynecoloog laten opereren, of in een gespecialiseerd centrum? Zou men een piloot van een DC 9, hoe goed ook, éénmaal per jaar een Boeing 747 laten besturen? Deze vragen stelt de Utrechtse gyne coloog prof. dr. A. A. Haspels zich in een beschouwing over de medi sche kwaliteitsbewaking in zijn spe cialisme, onderdeel van een sympo siumverslag in Medisch Contact. De betrokken operatie vergt volgens prof. Haspels minstens twee jaar ex tra oefening, en maakt dan ook geen deel uit van de normale oplei ding gynecologie. In 1972 werd vol gens de Stichting medische registra tie in 21 Nederlandse ziekenhuizen de operatie éénmaal uitgevoerd. Van de in totaal ruim vijfhonderd opera ties werd 63 procent verricht in ne gen verschillende ziekenhuizen, die zich hier kennelijk op hadden gespe cialiseerd. Als mogelijkheden om de gewenste centralisatie te bereiken, noemt prof. Haspels onder andere gerichte ver wijzing door de huisarts naar erken de centra. Ook de patiënten zelf zou den deze eis kunnen stellen. DEN HAAG Op 1 januari wordt de wet Selectieve Investerings-rege- ling van kracht. Het kabinet heeft hiertoe besloten, aldus premier Den Uyl, gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. De Selectieve Investerings Regeling (SIR) omvat een stelsel van heffin gen, vergunningen en meldingen voor nieuwe gebouwen en installa ties in bepaalde delen van het land, met name in het westen. De SIR geeft de regering een aantal beleidsinstrumenten voor het beper ken van de investeringen in een deel van het land en het bevorderen daar van in het andere deel. IN HAAG De ARP-fractieleider W. Aantjes zal dezer dagen met nister De Gaay Fortman (Binne- idse Zaken) overleg plegn over ti-revolitionaire kandidaten voor post van commissaris van de ïingin in Zeeland, ilsbekend hebben zowel oud-pre- er Biesheuvel als mr. Aantjes zelf deze post afgezien. ARP heeft tot nu toe twee i^didaten naar voren geschoven, Kamerlid dr. C. Boertien en R. Zijlstra, voorzitter van de istelijke boeren- en tuinder- d. Drs. Zijlstra zou echter wei- interesse hebben voor de post Zeeland. Mr. Aantjes wilde gis- en geen commentaar geven op chten dat ook de ARP-voorzit- van de Rijnmondraad de heer A. Fibbe eventueel kandidaat jteld zal worden. De heer Fibbe *nisr j gisteravond niet voor commen- ir bereikbaar. Tussen storingen ten westen en oosten van ons land is het gisteren in verschillende gebieden redelijk, weer met zonneschijn geweest. Het bleef niet overal droog, aan de kust viel een bui en ook tot in Nijmegen en omgeving betrok de lucht af en toe. Dat de neerslag op een lager pitje was gekomen, was de verdienste van een brug van hogedruk. Deze vormt de verbinding via de Noord zee met maxima van 1032 millibar boven noord-Skandinavië en 1025 mb boven in de Golf van Biscaye. Het zich versterkende eerstgenoem de hogedrukgebied is niet bij machte geweest de Russische de pressie verder westwaarts over de Oostzee te loodsen. (Regen tot over Denemarken) Het Biscaye-maximum is inmiddels bezig de circulatie in onze omge ving over te nemen. Het breidt zich via Frankrijk naar Duitsland uit en dit houdt in dat in de loop van het weekeinde vochtige lucht uit zuid tot zuidwest ons land zal binnenko men. Daarbij kunnen storingen meekomen, en het weer zal met name na vandaag dan ook niet vrij van regen zijn, in het zuidwesten vermoedelijk al wel eerder. Na aan vankelijk nog lichte vorst in het oosten worden met name de nach ten minder koud. De laatste oktober-dag is in Nijme gen niet warmer geworden dan ruim drie graden. De hoogste okto- b er temperatuur in De Bilt was met slechts 14 gr. nog nooit zo laag in enige wijnmaand over de laatste honderd jaar. Verantwoordelijk voor de grote kou in Europa is een tot op grote hoogte met kou gevuld lage-drukgebied geweest, dat hier geruime tijd zijn tenten heeft op geslagen. Het gaf in Centraal Euro pa in het bergland aanleiding tot een complete wintertoestand. ln Zwitserland zijn nu al dertien passen waaronder de St. Bernhard en Gotthard voor alle verkeer tot het voorjaar gesloten. Zeventien passen kunnen alleen nog gepas seerd worden door auto's voorzien van 'winterhanden'ln Oostenrijk is de Gross Glockner gesloten. De gemiddelde oktobertemperatuur viel te Berlijn met 7,6 gr. C. overi gens iets hoger uit dan in ons De Bilt (7,2). In Duitsland was oktober op de meeste plaatsen gemiddeld twee a drie graden te koud en viel 200 tot 300 procent van de normale neerslag. De wmd heeft in oktober bij ons het vaakst in de noordwest-hoek gezeten: west 17 procent/ noord west 26 procent/ noord 20 procent/ tegenover zuid 11 procent/ zuidwest 10 procent/ noordoost 8 procent en oost-zuidoost elk vier procent. 'Deze verdeling wijst niet direct in de richting van een strenge winter', aldus onze medewerker F. IJnsen te Wognum, die beschikt over een ei gen gebouwde windregistratieappa- ratuur. Knap koud was het gisteren al in noord-Skandinavië. Bijvoorbeeld de noord-Zweedse stations Kvikkjokk minus 10 gr., en Naimaka en Kiru- na met minus 17 gr. C. De maxima waren daar respektievelijk minus 14 en minus 12 graden. Weerrapporten van gistermorgen. maximumtemperaturen en neerslag, 24 uur. Amsterdam regen 9 0.5 De Bilt half bew. 9 0.1 Deelen mist 5 0 Eelde onbew. 8 3 Eindhoven mist 4 0.1 Den Helder licht bew. 9 0.1 Luchth. R'dam regenbui 9 0.2 Twente mist 4 3 Vlissingen zwaar bew. 9 6 Zd.-Limburg mist 3 0 Aberdeen regen 6 0.2 Athene zwaar bew. 22 24 Barcelona zwaar bew. 16 0 Berlijn regen 5 10 Bordeaux geheel bew. 9 4 Brussel mist 5 0 Frankfort zwaar bew. 5 0.8 Genève half bew. 6 0.5 Helsinki half bew. 6 0.5 Innsbrück sneeuw 6 0.4 Kopenhagen regen 7 17 Locarno onbew. 11 0 Londen regen 8 0.1 Luxemburg sneeuw 4 0.6 Madrid onbew. 14 0 Majorca zwaar bew. 15 4 Miinchen sneeuw 4 0.1 Nice onbew. 13 2 Oslo geheel bew. 6 0 Parijs zwaar bew. 9 0.4 Rome onbew. 13 5 Split licht bew. 12 3 Stockholm regen 7 24 Wenen half bew. 9 0 Zürich zwaar bew. 5 0.3 Las Palmas onbew. 22 0 Tel-Aviv half bew. 18 5 HOOG WATER 3 november. Vliesln- een 3.33-15.48. Haringviietsluizen 5.14- 1728. Rotterdam 6.15-18 36. Scheveningen 4 45-17.01. IJmulden 5.22-17.38. Den Hel der 9.42-21.58. Harllngen 11.55-0.00. Dell- zijl 1.30-13.51. HOOG WATER 4 november. Vllssln- gen 4.15-16.33. Haringviietsluizen 5.55- 18.10. Rotterdam 6.53-1924. Scheveningen 5.22-17.39. IJmulden 602-18.19. Den Hel der 10.24-22.35. Harllngen 0.15-12.42. Delf zijl 2.08-14.35. onder redactie van loessmit Er zijn maar weinig mensen die Van 't Noordende lieten. Dat is nu eenmaal een heel wat minder vaak voorkomende naam als Pieters, Jansen of Smit, en als we op deze plaats zouden vragen of alle Van 't Noordende's hun hand willen opsteken zouden er - vooropgesteld dat ze allemaal deze krant lezen - een stuk of honderd handen omhoog gaan. Niet dat het nodig is dat wij neuzen tellen, want dat heeft de heer Rien van 't Noordende uit Genemuiden al gedaan. Zo'n vijf, zes jaar geleden ont dekte hij een naamgenoot in Ede en via die ontdekte hij weer ander Van 't Noordende's en nog één en nog één. net zolang tot er in 1972 genoeg van die naam gebonden waren om samen een Van 't Noordende-reünie te hou- Heeft Archie (All in the family) Bunker echt zo'n positieve in vloed op zijn kijkers? Ja, riepen de makers en voorstanders zo'n twee jaar geleden en gaven de serie een prijs vanwege z'n bij drage in de verbetering van de verhoudingen tussen blank en zwart. Nee, riep de Uew York Ti mes, want die goedmoedige hypocriet Archie werkt schijn heiligheid en racisme in de hand. Een psycholoog en een socioloog hebben nu haarfijn uitgezocht wie er gelijk heeft. In Studio, iat hun rapport uit de doeken loet, lezen we tot welke .conclu sie ze kwamen: de serie ver sterkt eerder vooroordelen dan lat zij ze aantast. Wel 60 pro cent van de kijkers bewondert ie schijnheilige Archie meer dan le progressieve bal gehakt Mike. Pan de naar him mening ge vraagde studenten vindt maar tien procent Archie de meest belachelijke figuur in de serie; 16 procent meent dat Mike het belachelijkst wordt gemaakt en 56 procent moeder Edith. De kij kers met racistische vooroorde len bejubelen Archie's realistic sche oordeel, eerlijkheid en werk lust en vinden schoonzoon Mi ke maar bekrompen, stom, lui, bpstandig en vooringenomen te genover ouderen. De Archievol- relingen vormen het trouwste publiek van de serie. Juridische touwtrekkerij is er de oorzaak van, dat een twaalfjarig Amerikaans meisje uit een ont wricht gezin geen abortus kan ondergaan. Aanvankelijk had de openbare aanklager een aan klacht tegen de ouders van het kind ingediend wegens verre gaande verwaarlozing van hun dochter, maar hij trok die aan klacht in, toen het meisje onder curatele werd gesteld. De rechter in het stadje Joliet (in Illinois), waar het meisje woont, was ak koord gegaan met het verzoek van een maatschappelijk werker om ae jonge aanstaande moeder een 'uitgebreide medische be handeling' te laten ondergaan. Maar toen hij er achter kwam dat het om abortus ging was hij verontwaardigd: 'Ik doe niet mee aan abortus. De afspraak is herroepen en hierbij geef ik de kinderbescherming officieel op dracht te verbieden dat dit meisje wordt geaborteerd'. De staat zoekt nu naar een moge lijkheid tot een tegenbevel, maar intussen is het kind al drie maanden heen. Met haar twaalf jaar kan ze zelf niet voor haar baby zorgen en haar familie wenst dat evenmin, zodat de toekomst er voor de baby nu al erg somber uitziet. den. Zeven 'losse' takken waren toen bij elkaar, want of ze ooit echt als familie bij elkaar ge hoord hadden was tot dat mo ment niet duidelijk. Al pratend, zoals dat op een reünie gaat, kwamen de naamgenoten er achter dat elk van die zeven takken oorspronkelijk afkomstig waren van het Zeeuwse eiland Schouw en-Duiv eland. Een Dor- dreclits echtpaar dat ook op de bijeenkomst was. woonde toch niet zo gek ver daarvandaan en is in de gemeente-archieven van Schouwen-Duiveland gaan snuf felen. En nu zijn alle zoekenden zo ver dat ze hebben kunnen vaststellen, dat alle intussen ge vonden Van 't Noordende's fa milie van elkaar zijn: de zeven takken konden worden terugge bracht tot vier, die van één en dezelfde voorvader blijken af te stammen. Deze Pieter van 't Noordende moet een kleine drie honderd jaar geleden ergens op Schouwen-Duiveland geboren zijn maar hoe en waar precies kan niemand meer achterhalen er moeten nog meer gegevens in de archieven van Middelburg hebben gezeten, maar die zijn bij een brand vernietigd. Verder in het verleden duiken kan dus niet meer, maar in het heden hebben ze nog genoeg te doen. Die honderdkoppige fami lie gaat de negende, vandaag over een week dus, opnieuw een reünie houden, ditmaal in motel Sassenheim. De oudste deelne mer daar zal tachtig jaar ouder zijn dan de jongste en hoewel ze elkaar nog lang niet allemaal kennen, gaan ze elkaar wel bij de voornaam noemen. Ze zijn er voor bijna honderd procent ze ker van dat ze dan alle Van 't Noordende's uit Nederland bij elkaar hebben, maar je weet maar nooit. Mocht er hier of daar nog een echte Van 't Noordende iconen, dan fluks op naar de reünie in Sassenheim. Een kudde uitverkoren Australi sche schapen heeft een paar maanden een bijzonder (smake lijk?) dieet genoten. Bij wijze van experiment hebben deskun digen van de Csiro de Austra lische tegenhanger van onze TNO de schapen gevoederd met alletjes, waarin 32 procent linzenmeel, drie procent minera len en hooi en maar liefst 65 procent afvalpapier van de rege ringsdrukkerij in Canberra ver werkt was. De schapen aten hun nieuwe voedsel gehoorzaam op en werden er zowaar dik en rond bij. Volgens de Australische ambassade in Den Haag zijn ze per dieetdag gemiddeld 113 gram aangekomen. Of de schapen nu ook naar oud papier smaken, is er niet bij verteld. Het werd het gezin Armstrong in Fort Myers (dat ligt in de Ame rikaanse staat Florida) te gortig: hun air-conditioning, televisie, wasmachine, wasdroger, stereo radiotoestellen, verwarming, blik opener, watervoorziening, haar drogers, klokken, koelkast en broodrooster vraten zoveel elek triciteit dat het niet meer op te brengen was. En zo besloten de gezinsleden eensgezind de stroom te laten afsnijden en het voortaan zonder al die moderne verworvenheden te doen. Ze ge bruiken nu lantaarns en petro leumkachels, nemen koude dou ches, laten hun haar gewoon drogen en eten ongeroosterd brood. Ze doen dat nu een week of drie en het hoofd van het stroomloze gezin zegt dat het helemaal geen straf is om zo te leven: 'Het enige dat we missen is de hoge elektriciteitsrekening'. Die reke ning liep op 't laatst op tot wel honderd dollar per maand. 'We houden dit vol tot de prijs zakt, maar dat zie ik niet. zo gauw gebeuren'. Met z'n allen va der, moeder, twee zoons en een dochter geven ze nu aan stook- en andere energiekosten nog geen tien dollar per week uit en ze vinden het nog leuk ook: 'Ik ten veel minder ge spannen, ik heb altijd tijd en zin om met m'n kinderen te praten en we doen weer van alles samen', zegt vader Arm strong en zijn vrouw denkt dat iedereen op de duur hun voor beeld zal moeten volgen, als de energieprijzen zo blijven stijgen. 'Zo duideli-'k ben je nog nooit geweest. Simpkins. Je moest vaker de hik hebben-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7