Eerste drinker die Zijn wetje niet wist slingerde in Woerden Een agent die 'net doet alsof' Vergeef mij, Natasja Drie mannen overleven botsing straaljagers Uitgeverij T. Wever B.V. Patiënten kansloos tegenover ziekenhuis Val in put redt man het leven De natuurmethode. Het is de natuur, en de natuur alleen, die de 32 ets. Wilde Havana van La Paz het karakter geeft dat hem zo geliefd maakt: mild en vol aroma. Hij rijpt dan ook in alle rust. Hij is wat hij hoort te zijn: een ongekunsteld natuurprodukt. Eerlijk en echt. Want zo hoort 't. En niet anders. Ongeluk bij 'onderscheppingsoefening' Fokus envelop Drie arrestaties om gijzelen filiaalchef Willem Haberer: onbetaald, onbevoegd, maar fanatiek 'Ze tikken nu aan de pet' Onthullend hoek over christenvervolging onder het huidige Sowjet-bswind... SERGEI KOURDAKOV BON 'ROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 BINNENLAND T3-K5.Tr Van een verslaggever WOERDEN —"in Woerden is gisteren de eerste Nederlander op grond van de nieuwe alcoholwet in Ide krag gegrepen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de 26-jarige koopman M. N. uit Woer- 'den aangehouden wegens slingerend rijden in een auto. Alle twee de blaaspijpjes sloegen gioen ui De man heeft een proces-verbaal gekregen wegens het rijden onder invloed. (ADVERTENTIE) Gisterochtend heeft de politie In Den Haag proces-verbaal opge maakt tegen de 43-jarige rijksamb tenaar P. M. wegens het weigeren van de bloedproef. De man ls Inge sloten. Hij werd 's ochtends aange houden, omdat hij slingerend op zijn bromfiets reed. Twee keer bla zen ln een blaaspijpje wees uit, dat de man een alcoholgehalte van 0,8 promille had, genoeg voor een bloedproef. De man weigerde echter de proef te ondergaan. Eerst regelen 'De Rijswijkse huisarts G. Hoogslag heeft in 'Medisch Contact' alle art- ,sen opgeroepen, op geen enkele imanier mee te serken aan het af nemen van de/ bloedproef. Dit om- Van een verslaggever GILZE Een transporton dernemer uit Gilze, de heer K. van Dongen, is twee keer overreden door een ruim tweeduizend kilo wegende kraan maar hij heeft er zelfs geen schrammetje van over gehouden. Hij stond, toen het gevaarte over hem heen reed, boven een looierskuil, waar van niemand hét bestaan bleek te weten. De put stortte onder het gewicht in en de heer Van Dongen was gered. Met een paar'borreltjes werd hij daarna, op verhaal ge bracht. dat de arts volledig verantwoorde lijk is voor de gevolgen van een prik in de ader. Als zich als gevolg van de bloedproef complicaties voordoen, blijft de arte wettelijk aansprakelijk voor de gevolgen, al dus de heer Hoogslag. De conse quenties daarvan zijn, volgens hem, niet te overzien. Hij heeft overigens geen bezwaar tegen medewerking van artsen aan de bloedproef, als deze kwestie van de wettelijke i aan sprakelijkheid geregeld is. De voorzitter van de sectie zieken huizen van de Nationale Zieken huisraad, dr. C. M. E. van Schelven, heeft gisteren gezegd, dat de politie geen rechtstreeks beroep mag doen op een ziekenhuis, wat betreft het verrichten van een bloedproef. Ver schillende ziekenhuizen hebben het bureau van de ziekenhuiisraad de laatste tijd advies gevraagd over de houding, die zij moeten aannemen als hun om medewerking aan bloedproeven wordt gevraagd. 'Als een politieman zich met een ver dachte bij het ziekenhuis meldt met het verzoek om een bloedproef, zal het ziekenhuis op een dergelijk verzoek niet kunnen ingaan. De vrijwilligheid, die bij de medewer king van de artsen aan de bloed proef vooropstaat, geldt evenzeer voor de ziekenhuisdirecties, die voor zichzelf de bevordering van de verkeersveiligheid zullen moeten afwegen tegen het feit, dat een ziekenhuis op deze manier wordt ingeschakeld bij de opsporing van overtreders. In elk geval unnen personeelsleden van he tziekenhuis niet worden verplicht tot medewer king aan de bloedproef', aldus de heer Van Schelven. Minister Van Agt heeft gisteren ook Cigarros Autenticos. Ook voor deze late autorijder was het blazen geblazen: groen of niet groen, dat is de kwestie. nog eens gezegd, dt het niet de bedoeling is, dat de toepassing van de nieuwe alcoholwet ontaardt in een heksenjacht. LEEUWARDEN - Drie militairen van de luchtmacht hebben gisteren een botsing tussen twee straaljagers overleefd. De straaljagers, beide van de basis Twente, kwamen in de buurt van Akkrum in Friesland met elkaar in botsing. (ADVERTENTIE) Ga vandaag naar de Rabobank en haal de Enne... weet u wie er morgen aan de beurt is..T RITA ili nÖr Li 'Ik ben blij, dat u al terug bent. Nu kunt u die omelette voor Tommy afmaken.' Een van de twee toestellen, een eenpersoons, stortte na de botsing in de buurt van het Friese Akkrum neer. De inzittende, de 25.-jarige tweede luitenant A. G. M. Hemmel- der uit Oldenzaal, wist zich met de schietstoel te redden. Het andere bij de botsing betrokken toestel, een tweepersoons, werd zwaar be schadigd, maar kon zonder neer té storten op de vliegbasis Leeuwar den aan de grond gezet worden. De BERGEN OP ZOOM De politie van Bergen op Zoom en Amsterdam heeft drie mannen aangehouden, die ervan worden verdacht op 27 juli een filiaalhouder van Albert Heijn te Bergen op Zoom en diens assis tent enkele uren gegijzeld te hebben. De gearresteerden zijn een Algerijn en twee Amsterdammers. inzittenden, de 42-jarige kapitein J. Batenburg uit Enschede en de der tigjarige J. van Arkel uit Akkrum, blevep ongedeerd. In de omgeving van Akkrum zijn nogal wat ruiten gesprongen door d? botsing. Het toestel is neergestort in eep wei land. Luitenant Hemmeldei; was, toen het ongeluk gebeurde, bezig aan een proefvlucht: de motor van het toe stel was gerepareerd en nu moest nagegaan worden of alles goed werkte. De kapiteins Batenburg en Van 'Arkel waren bezig met een onderscheppingsoefening. -De bot sing gebeurde op een hoogte van ongeveer achtduizend meter. Een commissie van onderzoek zal nu nagaan wat er precies gebeurd is en hoe het heeft kunnen gebeu ren. Bij onderscheppingsoefeningen gaat het erom dat het ene vliegtuig het andere - moet opsoren. Dit ge beurde gisteren op grond van in formaties van het grondstation in Nieuw Milligen, die beide aan de oefening deelnemende toestellen op een radarscherm had Gisteren was het eenpersoons toestel het 'doel' ,van de oefening. Hoe het kon ge beuren dat het doel en de 'doelzoe- ker' tegen elkaar aanvlogen zal dus uitgezocht moeten worden. ADVERTENTIE) METZLER- briiieders txiumerk' In geval van proces Van een verslaggever UTRECHT 'Ongelukkige ge beurtenissen met patiënten in ziekenhuizen kunnen vrij zware aanspraken uitlokken. Maar in de praktijk kan een patiënt, ook al heeft hij het grootste gelijk van de wereld, niet met succes procederen'. Mejuffrouw drs. A. G. Franssen, directeur van de Consumenten bond, betoogde dit' gisteren op de ledenvergadering van de sectie zie kenhuizen van dè Nationale zieken huisraad. Het thema van deze bij eenkomst was 'De patiënt als con sument'. Drs. Franssen zei, dat het bewijs- materiaal zich veelal bevindt in handen van degenen die de patiënt hebben behandeld. Bovendien vormt de ingewikkelde organisatie van een ziekenhuis een probleem. .Het is niet duidelijk waar de ver- antwoordelijkheden liggen en de kans bestaat, dat een klacht - juridisch gezien tegen de ver keerde persoon wordt ingediend. Dat er ooit fouten worden gemaakt in een ziekenhuis is geen schande, maar een bedrijfsrisico dat verze- kerbaar is, zei mejuffrouw Frans sen. Dit te willen verdoezelen door het de patiënt moeilijk te maken, zijn recht tot gelding- te brengen,. noemde ze 'maatschappelijk onbe hoorlijk, schadelijk voor de patiënt en tot niemands nut. zelfs niet., voor het ziekenhuis zelf'. Dr. D. Dolman, PvdA-lid van de Tweede Kamer, zei dat de consu- - ment op 'de markt van de gezond heidszorg' tegenover een ingewik- keld, ondoorzichtig en goeddeels onbegrijpelijk produktie-apparaat staat. Onderhandelen op voet van gelijkheid is daardoor ondenkbaar. Hij zei verder, dat de patiënt recht heeft op inlichtingen over zichzelf. Als een arts daarom met nadruk wordt gevraagd, moet hij de waar heid ^zeggen. De burger heeft vol gens dr. Dolman ook recht op alge mene voorlichting. In dit verband merkte hij op, dat artsen en zie kenhuizen in Nederland gelukkig niet per advertentie tegen elkaar opbieden. Het zou volgens hem lo gisch zijn, als ook het aanprijzen van 'merk'-geneesmiddelen werd verboden. 'Met gezondheid vent men niet', aldus dr. Dolman. (ADVERTENTIE) j^an een onzer verslaggevers 1 AMSTELVEEN Al gaat er in Amstelveen wel eens een vingertje naar het voorhoofd, je kunt niet zeggen dat de zestigjarige Willem Haberer zijn tijd verknoeit. Sinds hij in april van het vorig jaar werkloos werd, zag hij de kans Ischoon om een al jaren levende hobby (assistentie verlenen aan de politie) om te zetten in een dagtaak. Een ongevraagde, en daarom ook onbetaalde ivorm van dienstverlening. Maar dat is Willems allerlaatste zorg. In een paar maanden tijd werd zijn droom stiekempjes werkelijkheid. De politie in Am- j stel veen accepteerde hem. En zo tuft hij nou dagelijks langs kruispunten en opstoppingen. Onbezoldigd en onbevoegd. Maar fanatiek als geen ander. 1 Zijn tweekamerflatje belaagd door enkele ge- bouwen die niet vies van wolken krabben zijn doet even denken] aan een 'filiaal' van een kleinstede- lijk politiebureau. Spreu- I ken aan de wand, die het j gezag in niet mis te ver stane bewoordingen onder- strepen. In de gang houdt leen loodzware zaklantaarn I een bord met sleutels ge- 1 zeischap. En midden in de kamer een solide tafel waarop politie-assescoires als dierbare relikwieën zijn uitgestald. Folders, stickers, en ook het nationale poli- tie-embleem, buitgemaakt tijdens de bezichtiging van jhet nieuwe bureau in Hoofddorp. Vigilat ut quies- |cant, staat erop. 'Ik waak opdat zij rusten', zegt i Willem Haberer trots, met de borst vooruit. En hij Igaat er eens breeduit voor (zitten om te vertellen hoe (dat nou ^allemaal in hem opgekomen is. Hoe die passie hem meesleepte De j naar de status van assis- tent-agent. Contacten Mat fotografische nauwge zetheid diept Willen de pe riode op waarin hij een vriend leerde kennen, die getooid met een witte riem en wild gebarend de politie op drukke pun ten stond te assisteren. Die jongen maakte hem lid van Veilig Verkeer Neder land en de vonk begon bij Willem weldra te smeulen. Op filmavonden werd uit de doeken gedaan hoe het wel en hoe het niet moet, en de eerste contacten met de politie werden gelegd. Toen een tijdje later de vijfdaagse werkweek werd ingèvocrd, werd de opge dane kennis omgezet in daden, 's Ochtends om half tien stond zijn kameraad op de mat en werd er een bescheiden doch ambitieus dienstprogramma opge steld. Weet je wetje, was toen al het motto, en de heren gingen aan de slag. 'Toen had ik nog geen brommer met zijspan', lacht Willem, 'nu heb ik 'n scooter, dat komt natuur lijk meer in de richting'. Maar die scooter is dan ook het enige wat zijn uit monstering officieus houdt. Want toen Willems kame raad het op 'n gegeven dag liet afweten, begon hij zorgvuldig aan de afbouw van zijn kostuum. Zoals een visliefhebber kapitalen verslindt aan werphengels en paternosters, zo was de politie-uitrusting van Wil lem na verloop van tijd niet meer van echt te onderscheiden. Een zwarte rijbroek, dito laarzen, een licht-blauw overhemd met borstzakjes (voorzag hij zelf van don kerblauwe epauletten), een bijpassende stropdas, een^ witte en een oranje helm,' en tenslotte een zwarte leren jas, die P&C welis waar niet met zilveren knoppen op de revers ver kocht, maar ook daar wist Willem raad op. Een trou we ophaalster van oude kranten had zich eens la ten ontvallen dat haar va der bij de verkeerpolitie zat. De rest spreekt vanzelf. Zijn meest recente aan schaf was een gepeperde. Voor niet minder dan 495 gulden bemachtigde hij een politie-ontVanger in zakformaat, waarmee hij als eerste op de hoogte is van alle guitestreken in Amsterdam en Haarlemmer meer. Binnenkort zal het ding ook als het onheil in Amstelveen registreren, want Willem Haberer heeft een speciaal daarvoor be stemd kristalletje besteld. 'Die dingen zijn zeker schaars', moppert hij, 'want dat is nou alweer drie maanden geleden v en hij is nog steeds niet aan gekomen. Maar als ik 'm eenmaal heb, en er is een aanrijding of zoiets, dan ben ik er meteen bij. Maar ik gebruik die ontvanger ook altijd op kruispunten. Dan doe ik net alsof ik in verbinding sta met het bu reau. Moet je al die ge zichten zien. Machtig mooi is dat'. Zijn ogen vonken van pret. Om zijn beste relatie met de politie in Amstel veen nog eens te onder strepen vertelt hij dat hij een uur voor het interview nog even adjudant Oude man heeft opgebeld. Of er voor de pers nog iets bij zonders was mee te delen. Jazeker, had Oudeman ge zegd, en of we zo vriende lijk willen zijn even een notitie te maken- Fietsers en bromfietsers zonder licht beseffen niet welk een ge vaar ze lopen, oppassen met oversteken en niet te vergeten: glaasje op, laat je rijden. Willem Haberer: 'Ik heb wel eens 'n beetje onenig heid gehad met een agent, toen ik bij een asfaltering het verkeer stond te rege len. Hij zei: dat kan niet, je moet hier weg. Ik heb gewacht tot hij 'm smeer de en toen ben ik op nieuw begonnen. Komt er even later een politie-auto, raampje open: Willem, prachtig wat je doet. Ik zei ja, maar die agent van daarnet vond het niet zo prachtig Oh, zeiden ze, dat is De Groot, die heeft bon je gehad'. Omvang 240 tekstpagina's en 24 bladzijden foto's. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 15.—. Het aangrijpende, met veel authentieke foto's en dokumenten geïllustreerde levensverhaal van de jonge Russische politiefunctionaris SERGEI KOURDAKOV, die werd opgeleid voor de opsporing en molestatie van christenen. Belast met de leiding van deze pogroms kwijt hij zich aanvankelijk met geestdrift van zijn taak, maar door de houding van zijn slachtoffers en gesprekken met enkelen van hen, o.W. Natasja, een christen-meisje dat meermalen onder de terreur van Sergei's kommando te lijden had, komt hij tot inkeer en weet naar het Wes ten te ontvluchten. De bekende publicist en Rusland-kenner Rev. MICHAEL BOURDEAUX, hoofd van het 'Centre for the Study of Religion and Communism' in Londen, was diep onder de indruk van dit unieke ego-dokument en schreef o.m.: 'DiWis een intrigerend en belangrijk boek...... Sergei onderging de meest genadeloze opvoe ding die in de Sowjet-TJnie denkbaar is en hij geeft daarvan niet alleen een levendig ver slag, maar ook het mee^t authentieke dat ik ooit heb gelezenIk ken veel mensen die Sergei persoonlijk hebben ontmoet en geen van hen twijfelt aan de juistheid van zijn ver haal. Afgaande op mijn eigen kennis van de situatie in de Sowjet-Unie zie ik vele parallel len'. Zie ook de recensie elders in dit blad Willem in zijn rol van assistent-agent: droom werd werkelijkheid. Te klein 'Maar nu gaat het allemaal heel goed. Ze tikken nu aan de pet als ze me tegenkomen. En 's avonds krijg ik even groot licht'. Willem is dolblij dat hij er bij hoort. Destijds had hij weinig hoop meer, toen hij na een officiële sollicitatie werd afgekeurd. 'Tja, ik ben te klein hè. Een meter vijfenveertig. Da's niet lang genoeg. Ik heb 't nog geprobeerd bij de reserve- politie, maar daar moet je één meter zestig voor zijn, dus dat haal ik ook niet. Nou ja, nu heb ik het voordeel dat ik niet aan al die diensten vast zit, als het stortregent bijvoor beeld. Nu bepaal ik zelf mijn diensten. De ene keer loods ik buitenlanders de stad uit en t een andere keer leid ik mensen naar vrije parkeerplaatsen, als alles vol is. En een enkele keer schrijf ik ook wel eens een nummerbord op. Dat geef ik dan door aan het bureau, maar dat doe ik alleen als ik bijvoor beeld iemand met een bloedvaart door rood licht zie rijden op het moment dat er een vrouw met een kinderwagen oversteekt. Dat kan ik niet zien'. Een enkele keer wordt Willem wel eens voor ver linker aangezien. Maar dan kentxhij zo zijn eigen ma- nidfc van terugkaatsen. Zoals dat schimpende ge zinnetje, dat midden in een winkelstraat aanmer kingen op de leiding maak te. Toen ze op het punt stonden over te steken, zei Willem: 'U wilt wel even wachten, ja?' en leidde ze correct naar het zebrapad. De belangstelling voor dit boek is zo groot, (lat u er verstandig aan doet het onmiddellijk te bestellen. De tweede druk (pas verschenen!) is bijna Uitverkocht en de derde verschijnt deze maand. Zorg voor tijdige toezending door gebruik te maken van de BESTEL BON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: 1 rechtstreeks Zend mij via boekhandel: ex. Sergei Kourdakov, VERGEEF MIJ, NATASJA! Prijs 15,—. Doorhalen wat u niet wenst. CP-3. ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Telefoon (05170) 3147; bij geen gehoor 2436. 25 31 8 12 26 32 7 29 39 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5